ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία18 Νοεμβριου 2014
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ Η ΔΙΑΚΟΠΗ

ΚΑΛΛΟΝΗ

Η αγωνιστική απραξία, μετά την απόφαση της ΕΠΟ από χθες Δευτέρα να μην ορίζει διαιτητές στα πρωταθλήματα, με αποτέλεσμα να διακοπούν, είναι αυτό που προβληματίζει τον Γιάννη Ματζουράκη βλέποντας ότι τώρα που η ομάδα του έχει αγωνιστικό ρυθμό, η διακοπή μπορεί να τον χαλάσει. Είναι, όμως, αναγκασμένος να ακολουθεί το πρόγραμμα της προετοιμασίας, περιμένοντας την επανέναρξη του πρωταθλήματος. Η αναβολή φέρνει και αλλαγές στο πρόγραμμα (το είχε ανακοινώσει η Λίγκα), οπότε το σίγουρο είναι ότι θα τοποθετηθεί και άλλη τέταρτη (εμβόλιμη), ώστε οι αγωνιστικές να κυλήσουν σωστά. Αν η αναβολή λήξει σε μια εβδομάδα, τότε το πρόγραμμα θα κυλήσει μια αγωνιστική και η Καλλονή στις 29 Νοεμβρίου θα υποδεχθεί τον Πλατανιά.
Αγωνιστικά, ο Αντέντζο ακολουθεί ατομικό πρόγραμμα, σήμερα ο Ματζουράκης θα γνωρίζει την ετοιμότητα του Γιορέντε και οι υπόλοιποι είναι κανονικά στη διάθεσή του.
ΕΙΝΑΙ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΗ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ
Το καλοκαίρι λήγει το συμβόλαιο του Λεοζίνιο με την Καλλονή και ο λαμπρός ποδοσφαιριστής σε συνέντευξή του σε αθλητική εφημερίδα, δηλώνει την ικανοποίησή του απ' την ομάδα και σίγουρα ότι θα επιθυμούσε να συνεχίσει σ' αυτή. Τονίζει ακόμη ότι επιθυμία του είναι να παίξει στο Τσάμπιονς Λιγκ και η Καλλονή να βγει στην Ευρώπη.
Για το συμβόλαιό του, ανέφερε:
«Έχει γίνει μια κουβέντα με τη διοίκηση για ανανέωση, θα δούμε στη συνέχεια. Το μεγάλο μου όνειρο πάντως, είναι να αγωνιστώ στο Τσάμπιονς Λίγκ».
Για την Καλλονή, «η Καλλονή τούς πληρώνει όλους πολύ καλά, είναι ομάδα που θέλουν οι παίκτες να παίζουν σ' αυτήν. Πιστεύω ότι μπορούμε να χτυπήσουμε τα πλέι οφ».
Για την παραμονή του στο νησί, «έχω εδώ τη γυναίκα μου και την κόρη μου, που είναι 8 ετών. Πάει σε Ελληνικό σχολείο, έμαθε να γράφει και να διαβάζει Ελληνικά. Είμαι πολύ ικανοποιημένος που βρίσκομαι σ' αυτόν τον τόπο».
Όσον αφορά τους στόχους, «η ομάδα μου είναι τρίτη στη βαθμολογία, ο προπονητής μας είναι έξυπνος, πολύ έμπειρος, ξέρει καλά το Ελληνικό πρωτάθλημα. Γνωρίζει καλά τις ομάδες και αυτό είναι πολύ σημαντικό για την Καλλονή».
Για τον τίτλο του πρωταθλητή, επισήμανε:
«Πιστεύω ότι το πρωτάθλημα θα το πάρει ο Ολυμπιακός. Μετά την νίκη του ΠΑΟ, όλα άλλαξαν, αλλά ο Ολυμπιακός είναι μεγάλη ομάδα και ευκαιρία να το κατακτήσει πάλι.
Και ο ΠΑΟΚ έχει κάποιες πιθανότητες, όμως έχασε έδαφος με την εντός έδρας ήττα του».

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ

Κ17

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0 - 2

ΕΚΑΝΕ ΤΕΛΙΚΕΣ ΔΕΝ ΕΒΑΛΕ ΓΚΟΛ

Όταν κάνεις οκτώ τελικές, έχεις την εδαφική υπεροχή, δεν κάνεις  γκολ και στο τέλος γνωρίζεις την ήττα, τότε θα πρέπει να νιώθεις  αδικημένος. Το προσπάθησε η Κ17 της Καλλονής απέναντι στον Πανιώνιο, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 2-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του αντίστοιχου πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο η Καλλονή είχε υπεροχή και οργάνωση σε θέματα τακτικής, ενώ δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλο.

Στην επανάληψη, οι ποδοσφαιριστές της  μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με δυναμισμό, ωστόσο ένα αμυντικό λάθος οδήγησε στο 0-1 για τον Πανιώνιο με σκόρερ τον Αναστόπουλο. Και σαν να μην έφθαναν όλα αυτά, οι Νεοσμυρνιώτες διπλασίασαν τα  τέρματά τους με τον Οικονομίδης στην επανάληψη, κατακτώντας το πολύτιμο τρίποντο.

ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ

«Καταρχάς, θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που έδωσε το παρών στην Αγιάσο, ενισχύοντας την ομάδα μας. Όσον αφορά στον αγώνα, θέλω να πω ότι ήμασταν πάρα πολύ καλοί, κάνοντας το πιο δυνατό μέχρι στιγμής παιχνίδι μας. Τα παιδιά κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια απέναντι σε έναν αντίπαλο που φιγουράρει ψηλά στη γενική βαθμολογία. Το σκορ είναι πλασματικό. Σημειώσαμε οκτώ τελικές προσπάθειες και θα μπορούσαμε να ανοίξουμε το σκορ ήδη από το πρώτο ημίχρονο. Μπράβο στα παιδιά, για την αλλαγή ψυχολογίας. Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας», δήλωσε ο Χρήστος Πελέκης.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ: Βαμβούκος, Καμαρός (80' Δουγραματζής), Κονδύλας, Χατζέλλης, Τηνιακός, Τζανετέλλης, Μοσχούδης (88' Μπαλάσκας), Μερτζάνης, Βουρλής (65' Ερόλι), Πιπεράς (73' Ζαραδούκας), Κιότου (70' Θωμαΐδης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κουβέλης, Χαρικιόπουλος, Πολάρης, Φινέλης, Ρόππας, Φίλιπ (53' Κωτσοβός), Αναστόπουλος (80' Δελόγλου), Αρσενίδης, Πλουμής (80' Παπαχριστόπουλος), Ματσαδέζ (53' Βερνάρδος), Δημητρόπουλος (53' Οικονομίδης)

Κ15

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 4 - 0

ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΗΣ

Ούτε η Κ15 μπόρεσε να πάρει  ένα καλό αποτέλεσμα στη δύσκολη έδρα των Χανίων, χάνοντας με 4-0 από τον Πλατανιά στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του αντίστοιχου πρωταθλήματος.

Ο παίκτες του Κώστα Χατζέλλη, αν και ψάχνουν ακόμη τα αγωνιστικά πατήματά τους, παρουσίασαν μία σαφώς βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Διατήρησαν την κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ακόμη και μετά τα τέρματα που δέχθηκαν, δεν έχασαν τον έλεγχο του αγώνα. Σημειωτέον ότι αρκετές φορές ήρθαν πολύ κοντά στο να σκοράρουν, καταγράφοντας στο σύνολο δέκα τελικές προσπάθειες.

ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠ' ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

«Μπορεί να ακούγεται οξύμωρο, αλλά παρά την ήττα μας είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κι αυτό γιατί τα παιδιά κατέβαλλαν σήμερα τρομερή προσπάθεια. Μετά την τελευταία βαριά ήττα μας, καταφέραμε να αλλάξουμε ως ένα βαθμό το κλίμα της κακής διάθεσης. Ατομικά οι παίκτες πήγαν πολύ καλά. Βέβαια, είχαμε κάποια προβλήματα, τα οποία διορθώνονται με συστηματική δουλειά. Λάθη από λεπτομέρειες οδήγησαν σήμερα να δεχθούμε τα γκολ. Συνεχίζουμε την προσπάθεια» δηλώνει ο Κώστας Χατζέλλης.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Κίστα, Σαντορινιός, Μακρυπούλιας, Χονδρός, Παπαγιαννάκης, Δρακούλης, Παρέλλης (76' Γλιγλής), Τηνιακός (71' Αγγελόπουλος), Γιαννακός (49' Καρατσομπανάκης), Παλαμουτσής, Σαλιάρης (64' Καποδίστριας)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Τζολάκης, Πηγονάκης (45' Μαράκης), Αργυρουδάκης, Μυκητόπουλος, Κατσαρός, Μτόις, Κακαβελάκης (57' Στεφανίδης), Αναγνωστόπουλος, Γιαλιτζάκης (54' Ζαχαριουδάκης), Ζουμαδάκης (41' Αρζίδης), Αναστασόπουλος (51' Αποστολάκης)

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΒΥΖΑΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 3 - 1
ΠΛΗΡΩΣΕ ΑΚΡΙΒΑ ΤΙΣ ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΥ
Απογοήτευσε τους οπαδούς του, οι οποίοι μπήκαν στη διαδικασία να πάνε στα Μέγαρα για συμπαράσταση, αλλά έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι απ' αυτό που αντίκρισαν.

Η ιστορία έγραψε ήττα για την ομάδα της Μυτιλήνης, δείχνοντας ξανά σημάδια αδυναμίας σε εκτός έδρας παιχνίδι, από μια ομάδα που μέχρι την έναρξη του αγώνα αγνοούσε τη νίκη και όμως η έλευση του Βασίλη Στασινόπουλου άλλαξε το κακό έως τώρα κλίμα και ο Βύζαντας πραγματοποίησε ένα νέο ξεκίνημα, κατακτώντας τη νίκη μετά από έξι ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Ο Αιολικός μπορεί να έχασε έδαφος για την κορυφή, δεν έχει χάσει, όμως, ακόμη το τρένο για αυτήν. Με τέτοιες παρουσίες στα παιχνίδια με αντιπάλους χαμηλής δυναμικότητας, δεν μπορείς να προσδοκάς τίποτα. Αν οι παίκτες που έχουν την ευθύνη όπως και ο προπονητής, δεν συνέλθουν, δεν βάλουν κάτω τα πράγματα, τότε τίποτα δεν γίνεται. Ψηλά το κεφάλι και σιδερένια μυαλά, για να πετύχουν το στόχο τους.
Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Σελμανάι, ο οποίος έκανε σμπαράλια την άμυνα του Αιολικού και ήταν αυτός που έδωσε από πολύ νωρίς την πρωτοπορία με 1-0 στο 12΄. Ακολούθως ένα  σουτ από τον Γάλα  δεν βρήκε τον στόχο, οι νησιώτες βρήκαν λίγο ρυθμό, αλλά και πάλι φάνηκαν ακίνδυνοι να απειλήσουν την εστία του Διαμάντη.
ΚΑΘΙΖΗΣΗ ΚΑΙ ΣΟΚ
Η επανάληψη ήταν τελείως διαφορετική, οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμη περισσότερο και αυτή η πίεση τούς βγήκε με το δεύτερο τέρμα. Σκόρερ ήταν ο Αλεβίζος, ο οποίος έπιασε αδιάβαστη την άμυνα του Αιολικού και από κοντά εκτέλεσε τον Μάππα, σκορπώντας τον πανικό. Οι παίκτες του Γούτη αν και νευρικοί στην τελική τους προσπάθεια, μπόρεσαν και βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα δέκα λεπτά πριν το τέλος, με τον Παπαζούδη βγήκαν ουκ ολίγες φορές μπροστά για την ισοφάριση, όμως στο τέλος το πλήρωσαν με το ολέθριο λάθος του Μάππα, ο οποίος πήγε να τριπλάρει τον Σελμανάι, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να διώξει δίνοντας τη δυνατότητα στον επιθετικό των Μεγάρων να κάνει το τελικό 3-1.
ΒΥΖΑΣ: Διαμάντης, Χουστουλάκης, Διαμαντόπουλος, Βασιλάκος (85΄ Παπαδόπουλος), Δημακάκος, Σιδέρης (68΄Βλάχος), Αλεβίζος (76΄ Κολιόπουλος), Μιχαλόπουλος, Στρατάκης, Μητρόπουλος, Σελμανάι
ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Μάππας, Γάλας, Λέγκα, Παπαζούδης, Μουτζούρης, Μίχος, Μιχαλάκης, Καδής (65΄ Τόρρες), Λαλάς (56΄ Πασαλλίδης), Μπακάλης (77΄ Σεραφίγκος), Ζαγοριανός
ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ ΞΑΝΑ Ο ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ 3-0 ΤΗΝ ΒΑΡΔΑ
Μόνος πρώτος παραμένει ο Παναργειακός μετά τη νίκη του με 3-0 με τον ΠΑΟ Βάρδας στην 7η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής. Εντυπωσιακή ακόμη η Καλαμάτα συνέτριψε με 4-1 την Αχαϊκή και απειλεί την κορυφή, ενώ στις νίκες επέστρεψε ο Πανελευσινιακός, ο οποίος επικράτησε εκτός 4-1 του Αστέρα Μαγούλας. Στο «Χ» κόλλησαν Δόξα Μαν. και Ερμής Κυβερίου, όπως και ο Παναρκαδικός με το Λουτράκι. Τέλος, απώλειες είχε ο Αιολικός στα Μέγαρα χάνοντας με 3-1 από τον Βύζαντα.

Δόξα-Ερμής Κυβ.                                    0-0
Κύμη-Μανδραϊκός                          0-3 (α.α.)

ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΤΡΙΠΟΝΤΟ Η ΓΕΡΑ ΕΚΤΟΣ
Φωτιές πετούσε ο πρωτοπόρος Διαγόρας, συντρίβοντας με 7-0  στην έδρα του τον αποκαρδιωτικό, με πολλά λάθη και σοβαρές απουσίες, Κεραυνό, πηγαίνοντας με αέρα νικητή στο ντέρμπι της  ερχόμενης αγωνιστικής.
Το παιχνίδι  δεν αντέχει σε κριτική, χατ τρικ πραγματοποίησαν οι Βαμβουκλής και Φιλιανός, ενώ το τελευταίο που έδωσε διαστάσεις  στη νίκη σημείωσε ο Χατζόπουλος.
Δυσκολίες μπορεί να βρήκε η Αν/ση Γέρας στον Πολιχνίτο, όμως κατάφερε να περάσει με νίκη 4-0 στον καλό ΑΟΠ, ο οποίος έδειξε  ανταγωνιστικός και στο ξεκίνημά του είχε δύο καλές ευκαιρίες. Χατ τρικ από τον Ζαφειρίου, το άλλο ο Μουτσογιάννης.
Παιχνίδι για γερά νεύρα στα Λουτρά, με τον Αετό να ανοίγει πρώτος  το  σκορ με τον Καραλίδη, όμως ο Αλκιβιάδης κατάφερε να το γυρίσει με την ισοφάριση από τον Βασιλακάκη και όχι μόνο, αλλά να πάρει και το προβάδισμα με τον Μ. Ανηφόρου λίγο μετά. Στην εκπνοή, ο Παπαμακαρίου για λογαριασμό των γηπεδούχων σημάδεψε το  δοκάρι και καπάκι στην κόντρα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το νικητήριο τέρμα με τον Σφακιανάκη 1-3.
Στην Πέτρα, Άναξος και Προοδευτική ήθελαν τη νίκη, προσπάθησαν, αλλά κόλλησαν στο ισόπαλο 0-0. Καλές ευκαιρίες είχαν οι παίκτες της Προοδευτικής, δοκάρι στο 72΄ αυτοί της Ανάξου (Βλουτής) και ανεπανάληπτη ευκαιρία στην εκπνοή ο Χαλκιώτης να δώσει τη νίκη στην Άναξο. Στη Θερμή, ο Οδ. Ελύτης  είχε την εδαφική υπεροχή, δημιούργησε ευκαιρίες, είχε χαμένο πέναλτι με τον Ζαχαρή στο δοκάρι και στο τέλος ο Βύρωνας σταμάτησε τη φόρα του. Πολύ καλή ευκαιρία να του κλέψει τη νίκη είχε η ομάδα της Μόριας, με τον Καζάνη λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.
Πολύτιμο τρίποντο πήρε στον Παπάδο ο Όλυμπος Αγιάσου, καταβάλλοντας με 3-1 τον Παλλεσβιακό και παίρνοντας βαθιά ανάσα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Καλουντζή, διπλασίασαν τα τέρματα με τον Ραφ. Κουνιαρέλλη, όμως ο Παλλεσβιακός μείωσε προσωρινά με τον Χιώτη στο ημίχρονο, ενώ ο Άριελ στην επανάληψη κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του και ο Τόρα εύστοχα διαμόρφωσε το 1-3. Ο Μαυρομιχάλης λίγο μετά είχε σουτ στο  δοκάρι του Ολύμπου, χωρίς το αποτέλεσμα να αλλάξει.
Τέλος, άγρια ομορφιά είχε το φινάλε στο Πλωμάρι, με τον Αιγέα και τον Ατρόμητο να μένουν στο ισόπαλο αποτέλεσμα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο από θέαμα, αλλά η επανάληψη είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Ο Ατρόμητος έχασε πέναλτι με το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος με τον Ραφαήλ Κουνιαρέλλη να αστοχεί (το κέρδισε ο Καραμήτρος από τον Μαμάκο) όμως λίγο μετά πήρε το προβάδισμα με μακρινό σουτ φάουλ από τον Κουτλή. Η ισοφάριση ήρθε στο 86΄ με κεφαλιά του Αγιακάτσικα μετά από στημένο του Χρυσάφη. Λίγο πριν το τέλος, οι δύο ομάδες είχαν από μια καταπληκτική ευκαιρία, ο γηπεδούχος με τον Χρυσάφη και ο Ατρόμητος με τρεις παίκτες του (Ιντζές, Πονσακίδης, Ρ. Κουνιαρέλλης), οι οποίοι δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μαμάκο που απέκρουσε και έσωσε τον Αιγέα από την ήττα.

ΑΓΧΩΤΙΚΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ
Βαθμούς στη Θερμή πέταξε ο Αίγειρος 0-0 με τον μαχητικό Καραβαγγέλη και έτσι η νίκη του στο ντέρμπι πριν από λίγες μέρες δεν είχε συνέχεια. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια, Πάστος, Δεσποτίδης και πολλές καλές ευκαιρίες, οι οποίες δεν έγιναν γκολ. Η ομάδα της Στύψης είχε κλασική ευκαιρία να κλέψει τη νίκη πέντε λεπτά πριν το τέλος με τον Δρακούλα.
Ο Αχιλλέας δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση των Λιονταριών, τα οποία άφησαν καλές εντυπώσεις παρά την ήττα τους. Πάντας, Νικόλοφ και Γ. Σκαρακάκης. ήταν οι παίκτες που βρήκαν τα δίχτυα  από πλευράς Πέτρας, Τζιώτης και Σαράφης από τους χαμένους. Σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μεσότοπος και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με  4-1 τη Δόξα και να βελτιώσει ακόμη περισσότερο τη θέση του. Ο Βλάμης πολύ νωρίς άνοιξε το σκορ, με τον Κρασσόπουλο με κεφαλιά να τα διπλασιάζει. Στο 49΄ αποβλήθηκε ο Δ. Τρυγώνης για τους γηπεδούχους, όμως η είσοδος του Παναγιώτη Μακαρώνη στο  παιχνίδι, τους επέφερε ακόμη δύο γκολ με τον ίδιο παίκτη. Νωρίτερα η Δόξα είχε μειώσει με κεφαλιά του Λαμπρινού. Ισοπαλία σημειώθηκε  στον Μόλυβο, με Αρίωνα και Αίαντα να μένουν στο 2-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μόλβαλη, ο Κυρβουγιούκης ισοφάρισε σε 1-1 και ο Παράσχου έβαλε μπροστά στο σκορ τον Αίαντα 1-2. Στα μισά της επανάληψης, ο Αρίωνας ισοφάρισε με τον Κουνιάρη σε 2-2. Δύο δοκάρια είχε ο Αρίωνας και θα μπορούσε να  είχε πάρει τη νίκη. Για πρώτη φορά νίκησε ο Παπανικολής εύκολα  με 2-0 τον αδύναμο Ανδρονικά, ο οποίος παραμένει ακόμη χωρίς νίκη. Ο Αραδάς και ο Σπυρούκλας ήταν οι σκόρερ της αναμέτρησης, με τον νικητή να έχει και ένα δοκάρι.

ΠΡΩΤΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΑΡΙΩΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ
Μετά από τέσσερα πετυχημένα αποτελέσματα, ήρθε και η ήττα για τον Αρίωνα Παλαιοκήπου από τον Ορφέα με 2-0. Ο νικητής ήταν καλύτερος σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφερε αυτή την υπεροχή να τη συνδυάσει με δύο τέρματα που προήλθαν από στημένες φάσεις. Πρωταγωνιστής ο Σπέρκος, με τον Βαζάκα να ανοίγει το σκορ και τον Τσεκούρα μετά πάλι από κόρνερ με κεφαλιά, να κλειδώνει τη νίκη στην ομάδα του, τον Ορφέα. Ο Αρίωνας είχε δοκάρι με τον Αγά και χαμένο πέναλτι (άουτ) στο δεύτερο ημίχρονο. Αποβλήθηκε ο Λαμί του Ορφέα.
Εύκολα πήρε το τρίποντο στο  γήπεδό του ο Μακαρέας επικρατώντας με 3-0  του Εφήβου, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα. Πρωταγωνιστής ο Παντελής Κουλουδής, ο οποίος έκανε χατ τρικ. Ο Μακαρέας είχε και δύο δοκάρια και πολλές καλές ευκαιρίες.
Ισόπαλο με 2-2 τελείωσε το παιχνίδι του Απόλλωνα Δαφίων με τον Αστέρα Ιππείου, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό. Ο Αστέρας θα μπορούσε κάλλιστα να είχε κερδίσει το παιχνίδι, αφού προηγήθηκε με 0-2, Παρίκος, Βασιλέλλης. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι έφθασαν στη μείωση του σκορ με πέναλτι που χτύπησε εύστοχα ο Τσουλέλλης (το πήρε ο Θεοδωρίδης) και με τον  ίδιο ισοφάρισαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Αποβλήθηκε ο Αθανασέλλης του Αστέρα.
Τέλος, στα χαρτιά αναμένεται να πάρει το παιχνίδι ο Ταξιάρχης, αφού η Ειρήνη δεν προσκόμισε στον διαιτητή την κατάσταση υγείας των ποδοσφαιριστών της, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην πραγματοποιηθεί.