Ημερομηνία4 Νοεμβριου 2014
Θεματολογία Αθλητικα | Ποδοσφαιρο
ΚΑΛΛΟΝΗ-ΛΕΒΑΔΙΑΚΟΣ 0-0

ΚΟΛΛΗΣΕ ΣΤΟ «Χ»

Μπορεί να κράτησε το αήττητο στο γήπεδό της η Καλλονή, πέταξε όμως δύο πολύτιμους βαθμούς, κόντρα στο Λεβαδιακό, ο οποίος σταμάτησε το νικηφόρο σερί που είχε στην έδρα της. Με μαζική άμυνα και κόντρα επίθεση, η ομάδα της Βοιωτίας πήρε τον πολύτιμο βαθμό και δείχνει ν'ανακάμπτει.

Από την άλλη, στην Καλλονή πνέουν μένεα για τον κορίνθιο διαιτητή Γιώργο Δασκαλόπουλο, ο οποίος απέβαλε από τον πάγκο τον προπονητή Γ. Μαντζουράκη, τον Γενικό Διευθυντή Προκόπη Καρτάλη, αλλά και τον φροντιστή Σαράντο Χατζηγιαννάκη, οι οποίοι διαμαρτυρήθηκαν για μια απόφασή του και ο διαιτητής θεώρησε ότι παρενοχλούν το έργο του. Αποτέλεσμα οι φίλαθλοι να ξεσηκωθούν. Η αντίδραση ήταν ακόμα πιο έντονη, 7 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, όταν ο ρέφερι έκλεισε τα μάτια του σε καθαρή ανατροπή του Λεοζίνιο από τον Μαχαίρα, κάτι που ο διαιτητής δεν είδε.

Γενικά η Καλλονή, έδειξε νωθρή, πολλές φορές ασύνδετη ενώ τα βασικά της ατού, δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα. Η λεσβιακή ομάδα είχε πάντως κάποιες ευκαιρίες , που θα μπορούσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέντζο, Πιπίνης, Καλτσάς, Κεϊτά (73' Στεφάνοβιτς), Λεοζίνιο, Μανούσος, Ναβάρο( 75' Αγρίτης), Χουάνμα(85' Κύπρου)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Σηφάκης, Γεωργιάδης(50' Νικολακάκης), Μαχαίρας, Κότσιος, Τάμλα, Κονέ, Σάντες, Πίντερ, Ορτέγκα(62' Βούξεβιτ), Μπορνταγκαράι, Σοτέλο

ΝΙΚΗ ΑΝΑΣΑ ΟΙ ΝΕΟΙ 1-0 ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ

Πεντακάθαρη η νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά, που έδειξε ότι την ήθελε  περισσότερο και την κατέκτησε χάρη στην τόλμη και τη δύναμη που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του, επί ενός αντιπάλου αξιόμαχου που ζήτησε και αυτός τη νίκη.

Στο 85'  η ωραία σέντρα του Γκαμάγκα από δεξιά είχε ως συνεχιστή τον Ξύδα, ο οποίος ερχόμενος από τα πλάγια πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού κάνοντας το 1-0 για την Καλλονή, μέσα σε  αποθέωση όλων, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Δ. ΓΑΒΑΛΑΣ

ΑΞΙΖΑΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ

Πραγματοποιήσαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, ενώ αν καταφέρναμε να σκοράρουμε, θα διαχειριζόμασταν καλύτερα την κατοχή μπάλας. Το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, μας άγχωσε αρκετά. Στο β' ημίχρονο δεν κινηθήκαμε σε υψηλό επίπεδο απόδοσης. Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το μηδέν στην άμυνα λόγω και του δυνατού αέρα, ο οποίος είχε καθοριστικό ρόλο, ενώ ο αντίπαλος πίεζε ψηλά. Αυτό μας δυσκόλεψε στο να περάσουμε από ένα μικρό συνδυαστικό σε ένα μεγάλο παιχνίδι και να απειλήσουμε τον αντίπαλο. Ευτυχήσαμε να σκοράρουμε σε μία οργανωμένη επίθεση. Αξίζαμε τη νίκη. Το σημαντικότερο είναι ότι τα παιδιά κατάφεραν να ξεπεράσουν τα τελευταία αποτυχημένα παιχνίδια και να κάνουν καινούρια αρχή. Συγχαρητήρια στην ομάδα μας, αλλά και στον Λεβαδειακό.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μαλλής, Αγριμάκης, Γιαζιτζόγλου, Παγκράτης, Τριανταφύλλου, Καραγεώργης (56' Γιώργου), Ξύδας, Σεφουλάι (68' Γκαμάγκας), Κίστα (65' Γιουκαρής), Λαμπράκης, Σοφιάνης

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Καραγκιόζης, Μακρής, Αναστασιάδης (89' Αλεξανδρής), Αθανασιάδης, Δαβρής, Σελαντί, Αντωνιάδης (65' Σέντα), Τόπι, Καψασκής, Μπιμπάι (55' Αποστολόπουλος), Χατζηλάμπρος

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΚΟΚΚΙΝΕΛΛΗ - ΑΓΓΕΛΩΝΙΑ

Εξελίξεις σημειώθηκαν τις τελευταίες ώρες στην Καλλονή, με τον Φώτη Κοκκινέλλη να αποτελεί παρελθόν από την τεχνική ηγεσία, όπως ανακοίνωσε επίσημα η ΠΑΕ. Κανένας πάντως, μέχρι στιγμής δεν μπορεί να  δώσει κάποια εξήγηση στο ξαφνικό διαζύγιο των δύο πλευρών και δεν αποκλείεται ο λόγος της αποχώρησης του έμπειρου προπονητή να ήταν τα αρνητικά  αποτελέσματα της ομάδας. Η ΠΑΕ ευχαρίστησε τον Φ. Κοκκινέλλη για την προσφορά  του  στα τμήματα υποδομής του συλλόγου και του ευχήθηκε καλή συνέχεια στην προπονητική του καριέρα.

Παρελθόν, όμως, αποτελεί και ο Δημήτρης Αγγελώνιας, χωρίς και για αυτόν να έχουν διευκρινιστεί οι λόγοι της αποχώρησής του μετά τη συνεργασία του  το περασμένο καλοκαίρι. Η ΠΑΕ ευχαρίστησε και τον Δ. Αγγελώνια για τη  σύντομη προσφορά του στην ομάδα.

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1 - 4

ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΔΙΠΛΟ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ

Επιβλητική νίκη με 4-1 πανηγύρισε στην έδρα του Παναρκαδικού ο Αιολικός, μένοντας στο κυνήγι της πρώτης  θέσης. Το τρίποντο ήθελαν πάση θυσία  οι νησιώτες και το πήραν, αφού ήταν καλύτεροι και αποτελεσματικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και για αυτό φρόντισε μόλις στο 3΄ ο Γιώργος Ζαγοριανός, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με κοντινό πλασέ 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να  αντιδράσουν, αλλά στο 25΄ ο Άκης Μιχαλάκης τούς χάλασε τα σχέδια και με υποδειγματικό σουτ εντός περιοχής, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το γκολ άγγιξε στο 31΄ ο Παναρκαδικός, αλλά η προβολή από τον Παπαζούδη σταμάτησε στο  δοκάρι. Λίγο μετά με τον ίδιο τρόπο απείλησε ο Αιολικός στο 35΄ με τον Μιχαλάκη. Η πίεση του Αιολικού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 57΄ πάλι ο Ζαγοριανός σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, ανεβάζοντας τον δείκτη στο 0-3. Οι γηπεδούχοι φοβερά αγχωμένοι μπόρεσαν να μειώσουν στο  60΄ με κεφαλιά από τον Νάνο 1-3, αλλά επτά λεπτά πριν το τέλος, ο Σαμπάνης που είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή, από κοντά έγραψε το  τελικό 1-4 για την ομάδα του.

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Ψυχογιός, Κυριακόπουλος, Μπούτας, Κωστάκης, Μπεντεβής, Βλαχοκυριάκος (69΄Πετρόπουλος), Αρδάμης (46΄Νάνος), Δήμος, Κώτσιρας, Καδάς, Αρώνης (61΄ Ευγ. Πετρόπουλος)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Μάππας, Καδής, Παπαζούδης, Λέγκα, Μουτζούρης, Μπακάλης, Γάλλας, Μίχος, Λαλάς (77΄ Μαγγανάς), Μιχαλάκης (72΄ Σαμπάνης), Ζαγοριανός (80΄ Γεωργιόπουλος)

ΠΡΩΤΗ Η ΔΟΞΑ

Η Δόξα Μανωλάδας νίκησε και αυτή τη φορά με 1-0 τον Βύζαντα και στρογγυλοκάθισε στην κορυφή. Απρόσμενη εντός έδρας ισοπαλία με  1-1  σημειώθηκε  στο Άργος, με τον Ερμή να κλέβει βαθμούς από την ομάδα του Καβακά. Στο ντέρμπι, η Ελευσίνα πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Καλαμάτας και πέρασε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία.

ΤΟΝ ΑΠΕΙΛΟΥΝ ΓΕΡΑ - ΒΥΡΩΝ

Ο Διαγόρας συνέχισε το νικηφόρο του σερί βάζοντας  από κάτω και τον ΑΟ Ανάξου και εξακολουθεί να απολαμβάνει  το ρετιρέ μετά και την ολοκλήρωση της 10ης  αγωνιστικής. Επικράτησε στην Αγ. Παρασκευή με 5-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάρη Μαραγκό, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, ενώ τα άλλα  δύο σημειώθηκαν από τα πόδια του Κώστα Φιλιανού, ενώ οι σκόρερ σημάδεψαν και το δοκάρι της αντιπάλου ομάδας. Ο Π. Βλουτής πέτυχε το γκολ της Ανάξου.

Στον Παπάδο, η Αν/ση Γέρας έκαμψε την αντίσταση του Ατρομήτου Ανεμώτιας νικώντας τον με  2-1, μετά από ένα καλό σε γενικές γραμμές παιχνίδι, το οποίο είχε ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Οι γηπεδούχοι έχασαν τις περισσότερες ευκαιρίες, άνοιξαν το  σκορ με τον Ζαφειρίου, για να ισοφαρίσει με πέναλτι που χτύπησε εύστοχα ο Βαμβουκλής. Την εσχάτη πήρε ο Δουνιάς, ο οποίος ανατράπηκε  από τον Καραντώνη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, είχαν ευκαιρίες και κατάφεραν να  πετύχουν το νικητήριο τέρμα, επίσης με πέναλτι που χτύπησε ο Τάκας με τον Αζάμπι να  το κερδίζει. Τάκας και Αζάμπι είχαν δοκάρι, όπως και ο Δουνιάς για λογαριασμό του Ατρομήτου.

Το μεγάλο μπαμ έγινε στο Πλωμάρι, εκεί όπου ο Βύρωνας έκανε  το μεγάλο διπλό της αγωνιστικής νικώντας με 3-2  τον Αιγέα, υποχρεώνοντάς τον στη δεύτερή του ήττα. Ο Δελόλμας με πέναλτι που πήρε ο Στήβεν άνοιξε  το σκορ, με τον ίδιο παίκτη να τα διπλασιάζει. Ο Αιγέας μείωσε στην εκπνοή του ημιχρόνου σε 1-2. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κιοσές σκόραρε εις  βάρος της παλιάς  του ομάδας, ισοφαρίζοντας σε 2-2, με  τον ίδιο λίγο μετά να σπαταλά κραυγαλέα ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Ό,τι δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι το πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι, με ωραίο σουτ από τον Πασπαλιάρη κάνοντας το 2-3, που παρέμεινε μέχρι το τέλος, στέλνοντας  τον Βύρωνα στη δεύτερη θέση μαζί με  τη Γέρα.

Στα Πάμφιλα, ο Οδ. Ελύτης πήρε σημαντική νίκη καταβάλλοντας με  3-1  τον Ερμή, φθάνοντας τους 15 βαθμούς. Ο νικητής ήταν αρκετά καλός  και κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες σε γκολ. Ο Τσιμπούκης έδωσε το προβάδισμα  στον Ελύτη στο δεύτερο ημίχρονο ο Κατζανός  με αυτογκόλ τα διπλασίασε και ο Τσιπάς έκανε το 0-3. Ο Κουπέ με πέναλτι μείωσε σε 1-3.

Πετάει ο Αλκιβιάδης, κερδίζοντας στο  γήπεδό του με  1-0 τον Κεραυνό, διαγράφοντας μέχρι στιγμής  μια πολύ καλή πορεία. Ο Μαρίνος Ανηφόρου με κοντινό σουτ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Με δέκα παίκτες τελείωσε  το παιχνίδι ο Κεραυνός, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γιαννάκας.

Με το ίδιο σκορ  επικράτησε  στο  γήπεδό του ο Πολιχνίτος τον Όλυμπο και βελτίωσε ακόμη πιο πολύ τη θέση του. Ο Φώτας με  απευθείας  χτύπημα κόρνερ σημείωσε το νικητήριο τέρμα για τον Πολιχνίτο. Η ομάδα της Αγιάσου τελείωσε  το παιχνίδι με  παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε ο Παν. Αλεξίου, ο οποίος χτύπησε εκτός φάσης αντίπαλο.

Τέλος, η Αγιάσος, έδρα που χρησιμοποίησε ο Παλλεσβιακός, του έφερε γούρι, καθώς  νίκησε με  4-1  την Προοδευτική και πήρε ακόμη τρεις πολύτιμους  βαθμούς με την 5η του νίκη. Χατ τρικ πέτυχε ο Κούτσας  και το άλλο ο νεαρός Μαυρομιχάλης. Η Προοδευτική σημείωσε το  γκολ με τον Σάσο, ο οποίος  είχε και δοκάρι.

15.Άναξος                   4       7-18

Αιγέας, Οδ. Ελύτης, έχουν παιχνίδι λιγότερο.

ΑΦΗΣΕ ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ Ο ΑΙΓΕΙΡΟΣ

Η εντυπωσιακή παρουσία του Αχιλλέα  συνεχίστηκε  και  αυτή τη φορά  στην Ερεσό, με  αποτέλεσμα  η κορυφή να μείνει αμετάβλητη. Η νίκη με σκορ 4-0  αποδεικνύει  την ανωτερότητα  των παικτών του Αχιλλέα, που έπαιξαν με  αντεπιθέσεις σημειώνοντας τα  γκολ με τους Καραμιχαλάκη, Νικόλοφ, Πάντα, Στρ. Σκαρακάκη, παρά τα δύο δοκάρια που είχαν οι γηπεδούχοι και τις έξι  τελικές που έκαναν οι παίκτες του. Ο Παπανικολής παραμένει  ακόμη χωρίς  βαθμό στο πρωτάθλημα.

Ο Αίγειρος λίγες μέρες  πριν από το ντέρμπι  με  τον Αχιλλέα, άφησε  βαθμούς  στη Φίλια  μένοντας στο ισόπαλο 1-1, με τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με τον Παπαγεωργίου και τη φιλοξενούμενη να φθάνει  στην ισοφάριση με πέναλτι του Πάστου. Την εσχάτη των ποινών πήρε ο Παγκράτης. Ο Γιαλαμάς  είχε  σουτ  στο  δοκάρι  και σπάνιες  ευκαιρίες από τους Κατζανό, Δεσποτίδη, Πάστο, χωρίς να αλλάξει το αποτέλεσμα.

Δυσκολεύτηκε  στην έδρα  του ο Αρίωνας Μήθυμνας, αλλά εν τέλει  κατάφερε να νικήσει  με  ανατροπή  στο  σκορ  τον αξιόμαχο Καραβαγγέλη, που μάλιστα πρώτος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από τον Χρήστο Πετριώτη και προκάλεσε ψυχρολουσία στους  γηπεδούχους. Όμως, ο Μιχάλης Ανδριώτης  αποδείχθηκε  ο άνθρωπος  της  τελευταίας  στιγμής, καταφέρνοντας  να  ισοφαρίσει  σε 1-1  και λίγο πριν το  τέλος  να σημειώσει και το δεύτερο και να  χαρίσει  τη νίκη στην ομάδα του. Μάλιστα, ο νικητής  είχε και δύο δοκάρια με τον ίδιο και τον Βουρσούκη.

Εύκολο τρίποντο πήρε  στο  γήπεδό του  ο Μεσότοπος, επικρατώντας με  3-0  τα Λιονταράκια. Χωρίς να πιάσει  μεγάλη απόδοση, ο νικητής  άνοιξε το σκορ με  δύο γκολ από τον Βλάμη, ο  οποίος ήταν ο  πρωταγωνιστής  της  νίκης, ενώ το  τρίτο  τέρμα  σημείωσε ο Μακαρώνης. Δεν απείλησαν τα Λιονταράκια  και γνώρισαν μια ακόμη ήττα.

Γρήγορα ξεπέρασε το εμπόδιο του αδύνατου και με παίκτη λιγότερο  από το 11΄ λόγω αποβολής  του Φράγκου Ανδρονικά, ο Αίαντας, νικώντας με  3-0. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Αίαντα, που αρχίζει να  ανεβαίνει και να  απειλεί τους πρωτοπόρους. Ο Χρήστος  Φινφίνης άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τον ίδιο παίκτη στο 65΄ να τα  διπλασιάζει. Το τελικό 3-0  διαμόρφωσε ο Λεμονιάς στο  87΄.

ΠΗΡΕ ΤΡΙΠΟΝΤΟ Ο ΑΡΙΩΝ ΠΑΛ. ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟΝ ΟΜΙΛΟ

Νίκη στην έδρα του Μακαρέα πήρε  ο Αρίων Παλ. με 3-1 και έτσι εξακολουθεί να  προηγείτο στον όμιλο με τρεις  βαθμούς  διαφορά  από τους  διώκτες του Ταξιάρχη και Εθνικό. Αν και η ομάδα από τον Παλαιόκηπο βρέθηκε  να έχει μείνει με  εννιά παίκτες στο  γήπεδο λόγω αποβολής των αδερφών Μάριου και Αντώνη Ξένου με δεύτερη κίτρινη από το πρώτο μέρος, αυτό δεν στάθηκε  εμπόδιο να  επιβάλει τον ρυθμό του και να πετύχει τα γκολ με τους Ψύλο (αυτογκόλ), Λούπο, Κινικλή και να φύγει από εκεί με το σημαντικό τρίποντο. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Σταύρος Κουλουδής, ο οποίος είχε ισοφαρίσει προσωρινά.

Σαν σίφουνας πέρασε από το γήπεδο των Ν. Κυδωνιών ο Αστέρας Ιππείου, νικώντας την Ειρήνη με  3-0 και βελτιώνοντας ακόμη πιο πολύ τη θέση του στον πίνακα της βαθμολογίας, μετά τον μηδενισμό που είχε από πέρυσι. Ο Καράμπελας άνοιξε το σκορ, για να τα διπλασιάσει ο Παρίκος. Το τελικό 3-0  διαμόρφωσε ο Σαμοθρακής, με  τον νικητή να έχει και 3 δοκάρια.

Στην Καλλονή, ο Απόλλων Δαφίων δεν νίκησε  ούτε  αυτή τη φορά, σκορπώντας απογοήτευση στους φίλους του. Παρά την καλή διάθεση που είχαν οι δύο ομάδες, εντούτοις καμία δεν νίκησε στο τέλος. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο  σκορ  με  τον Μολυβιάτη στο  δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Ταξιάρχης που ανέβασε ρυθμό κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Στρατή Δρακούλη και  στη συνέχεια να χάσει και ευκαιρίες ακόμη και να κερδίσει.

Την τρίτη του νίκη πήρε ο Εθνικός, αυτή τη φορά στην έδρα  του Εφήβου  στα Πάμφιλα, με  σκορ 3-1. Μια νίκη που ασφαλώς ανεβάζει βαθμολογικά  την ομάδα της Θερμής και τη φέρνει κοντά στην κορυφή. Ο Δερβίσι άνοιξε  το σκορ, ο Παπούκας λίγο μετά τα  διπλασίασε στο ημίχρονο. Ο Έφηβος  μείωσε σε 1-2  με τον Σ. Πατσόγλου, όμως λίγο πριν το  τέλος ο Μαμανίδης  κλείδωσε  τη νίκη της  ομάδας του κάνοντας το 1-3.

Έφηβος-Εθνικός                   1-3

Μακαρέας-Αρίων Παλ.           1-3

Απόλλων Δ.-Ταξιάρχης          1-1

Ειρήνη-Αστέρας Ιππ.             0-3