Ημερομηνία23 Δεκεμβριου 2014
ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ
ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0 5

Το αήττητο στον Ταρλά έσπασε για την Καλλονή, στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και μάλιστα συνοδεύτηκε από βαριά ήττα με 5-0, που απογοήτευσε τους φιλάθλους της το περασμένο Σάββατο, στο  τελευταίο παιχνίδι για  τον χρόνο που  φεύγει. Οι σοβαρές απουσίες των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την ανωτερότητα των πρωταθλητών Ελλάδας, αποσυντόνισαν πλήρως την ομάδα της Μυτιλήνης, που παρόλα αυτά θα μπορούσε να είχε πετύχει και αυτή το  γκολ σε τρεις  περιπτώσεις με τους Μίνγκα και Λεοζίνιο, με Ρομπέρτο και Αμπιντάλ να σώζουν την ομάδα τους  στο 123΄, 18΄, 23΄του παιχνιδιού.

Το σκορ άνοιξε νωρίς με κεφαλιά του Γιάννη Μανιάτη στο 11' μετά από σέντρα του Μαζουακού από τα πλάγια και αδράνεια της άμυνας της Καλλονής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε με περισσότερη ενέργεια και ανέβασε γρήγορα τον δείκτη του σκορ, αρχικά σε 0-2 με εύστοχο πέναλτι του Ντομίνγκες (αμφισβητούμενο) στο 63' και λίγο αργότερα με τον Μπενίτες να διαμορφώνει το 0-3 με ωραία ατομική ενέργεια στο 65'. Από το σημείο αυτό, οι παίκτες της Καλλονής μάρκαραν με  τα  μάτια στον αντίπαλο και μοιραία ήρθαν και τα άλλα γκολ. Ο ίδιος παίκτης, Μπενίτες, διαμόρφωσε το 0-4 στο 73', ενώ το σκορ έκλεισε ο Μπουχαλάκης με συρτό σουτ στο 77'.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό το παιχνίδι ήταν και το τελευταίο στη σπουδαία καριέρα του Γάλλου Ερίκ Αμπιντάλ, ο οποίος λίγο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα αποχώρησε καταχειροκροτούμενος από τον αγωνιστικό χώρο. Το χειροκρότημα του κοινού απέσπασε και ο νεαρός Πραξιτέλης Βούρος, τον οποίο ο Μίτσελ χρησιμοποίησε στο δεύτερο ημίχρονο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ: Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέντζο, Γιορέντε, Πιπίνης, Καλτσάς, Ναβάρο, Λεοζίνιο, Μανούσος (Ραζάκ 78'), Μίνγκας (Κύπρου 74'), Χωριανόπουλος (Μπαρέρα 74').

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (Βούρος 78'), Αμπιντάλ, Σιόβας, Μαζουακού, Εντιγκά, Μανιάτης, Κασάμι (66' Μπουχαλάκης), Ντομίνγκες (Φορτούνης 71'), Μήτρογλου, Μπενίτες

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΜΕΤΑ ΤΟ 2ο ΓΚΟΛ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΑΜΕ

«Αρχίσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, αλλά κλείσαμε άσχημα τη χρονιά. Μετά το δεύτερο γκολ κατέρρευσε η ομάδα. Όσα λάθη και αν έγιναν δεν είναι δικαιολογία για το τελικό σκορ. Οι απουσίες δεν δικαιολογούν την έλλειψη συγκέντρωσης των 13 λεπτών. Η ομάδα  χρειάζεται ενίσχυση και σε αυτό το κομμάτι  θα κινηθούμε στη μεταγραφική περίοδο» δήλωσε ο Γιάννης Ματζουράκης.

ΜΙΤΣΕΛ

ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΘΕΛΟΥΜΕ

«Το σκορ μάς ξεγελά σήμερα. Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Η Καλλονή δούλεψε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο. Μας απείλησε πολύ, αλλά μετά το δεύτερο γκολ νομίζω ότι ο αντίπαλος δεν μπόρεσε να μας ακολουθήσει στον ρυθμό. Θα κάνουμε καλά  Χριστούγεννα και θέλω εγώ και ο κόσμος, να βλέπουμε  αυτόν τον Ολυμπιακό» είπε ο Μίτσελ για τη νίκη της ομάδας του.

ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ

Από τα δημοσιογραφικά θεωρεία του Σταδίου παρακολούθησε την αναμέτρηση ο πρόεδρος του Ολυμπιακού Βαγγέλης Μαρινάκης, ο  οποίος ήρθε  στο  νησί να συμπαρασταθεί  στην ομάδα του. Μάλιστα, μετά το  τέλος του αγώνα επισκέφθηκε τα  αποδυτήρια  και συνεχάρη τον Μίτσελ και τους παίκτες για τη νίκη.

Αντίθετα, στο πρόσωπο του ομολόγου του στην Καλλονή Νίκου Μιχαλάκη, ήταν εμφανή τα σημάδια της ήττας.

Δημοσιεύματα κάνουν λόγο για ενδιαφέρον του Ολυμπιακού για  τον Πολ Κεϊτά, ο  οποίος δεν αγωνίστηκε λόγω τιμωρίας με κάρτες. Πριν από λίγο καιρό για τον ίδιο παίκτη πάλι δημοσιεύματα τον έφερναν  στην ΑΕΚ.

Αποτελεσματικά τα μέτρα που είχε λάβει η Αστυνομική Διεύθυνση Λέσβου, αφού στο γήπεδο κύλησαν όλα ομαλά, με τους φιλάθλους του Ολυμπιακού να φιλοξενούνται στη θύρα 5 του Σταδίου.

Κ20

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1 - 1

ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ

Πέρυσι  η Καλλονή τον είχε κερδίσει με  2-0  στο «Κ. Κεντέρης» της Καλλονής  και τώρα τον υποχρέωσε  σε ισοπαλία  1-1  στο Χριστοφίδειο γήπεδο της Αγιάσου, ενώ θα μπορούσε να τον είχε νικήσει. Οι μικροί της Καλλονής έβγαλαν μάτια  στο παιχνίδι τους και δικαιολογημένα απέσπασαν το  χειροκρότημα του κόσμου για την πολύ καλή απόδοσή τους κόντρα στον Ολυμπιακό που παίζει και στην Ευρώπη.

Η Καλλονή ξεκίνησε να γράφει φάσεις από το 12ο λεπτό με δοκάρι από τον Γιάννη Γιώργου. Το σκορ άνοιξε στο 13' ο Ολυμπιακός με τον Ανδρούτσο μετά από αμυντικό λάθος της Καλλονής. Ωστόσο, οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά δεν αποσυντονίστηκαν. Απεναντίας ήταν ιδιαίτερα συγκεντρωμένοι, ενισχύοντας περισσότερο την αμυντική τους λειτουργία. Οι νησιώτες απάντησαν στον αντίπαλο στο 46', όταν ωραία βαθιά μπαλιά του Κροτσίδα έφτασε στο Σοφιάνη, ο οποίος «έσπασε» τη μπάλα, ενώ ο Λαμπράκης ολοκλήρωσε τη φάση κάνοντας το 1-1 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Στην επανάληψη, η Καλλονή είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Σοφιάνη στο 56'. Η συνέχεια ήθελε και τις δύο ομάδες να μένουν με δέκα παίκτες μετά από αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Βέργου και του Αγριμάκη σε 66' και 78' αντίστοιχα, κάτι που, όμως, δεν επηρέασε το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΑΒΑΛΑΣ

ΕΝΟΙΩΣΑΝ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ

«Ήταν ένα αληθινό ντέρμπι από δύο ομάδες που έδειξαν από την αρχή ότι το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό ξέρεις εκ των προτέρων τις δυσκολίες. Ανταποκριθήκαμε σε αυτές. Μπορέσαμε να περάσουμε το δικό μας παιχνίδι στο επιθετικό κομμάτι, αφού πρώτα απορροφήσαμε σωστά τις επιθέσεις του Ολυμπιακού. Σταθήκαμε τυχεροί σε δύο φάσεις του β' ημιχρόνου αλλά δημιουργήσαμε ευκαιρίες όπως το δοκάρι του Γιώργου, αλλά και την κεφαλιά του Σοφιάνη για να αλλάξουμε την ισοπαλία. Όλο αυτό το διάστημα τα παιδιά ένιωσαν μία «αδικία» από τον τρόπο που έχανε αυτή η ομάδα. Σήμερα απέδειξαν και μάλιστα απέναντι στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος, ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο για το πόσο ανταγωνιστικοί είμαστε».

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μαλλής, Αγριμάκης, Τριανταφύλλου, Γιαζιτζόγλου, Καραγιώργης, Γιώργου, Κίστα (21' Κροτσίδας), Σοφιάνης, Ξύδας, Λαμπράκης (79' Γκαμάγκας), Παγκράτης (Κατσαρός)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ηλιάδης, Σάλιακας (82' Σαλταμάρας), Κινίκας, Βατουσιάδης, Τάλι, Καραχάλιος, Γαρεφαλάκης, Ανδρούτσος (68' Χαντζάρας), Μανθάτης (39' Βέργος), Λάσι, Ιγνατίδης

Κ15

ΚΑΛΛΟΝΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0 9

ΑΠΟΚΟΜΙΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΩΝ

Στο ίδιο Στάδιο, η ομάδα των Κ15  ηττήθηκε με 9-0 από τον Ολυμπιακό, αλλά  το μοναδικό κέρδος από την αναμέτρηση ήταν η εμπειρία που αποκομίζουν τα παιδιά της Καλλονής, αντιμετωπίζοντας  ομάδες όπως ο Ολυμπιακός.

ΧΡΥΣΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΣΗΝΙΑ

Όρθιος στάθηκε στη δυνατή έδρα της Καλαμάτας  ο Αιολικός, αποσπώντας  τον χρυσό βαθμό της ισοπαλίας από μια ομάδα που έχει και αυτή βλέψεις για  την κορυφή. Οι παίκτες του Γούτη άντεξαν στην πίεση  του αντιπάλου κυρίως  στο  δεύτερο  μισό του αγώνα, έχοντας την εδαφική υπεροχή, όμως η ομάδα της Μυτιλήνης ήταν πολύ σωστά  στημένη  στον αγωνιστικό χώρο και δεν επέτρεψε να  δημιουργηθούν ρήγματα  στην περιοχή του Γόμου, που είχε μπροστά στην εστία του μια συμπαγή άμυνα. Έτσι, το πλάνο του  φιλοξενούμενου ήταν να μπορέσει να χτυπήσει στην κόντρα και μάλιστα σε μια  δύο καλές περιπτώσεις που δημιουργήθηκαν, το γκολ θα μπορούσε να είχε έρθει  σε φάσεις από τους Γάλα, Τόρες και Μιχαλάκη. Από τη μεριά τους οι γηπεδούχοι μπήκαν με αξιώσεις  στην περιοχή του Γόμου, με τους Καλαντζή, Τσάτσο, αλλά οι παίκτες της Καλαμάτας δεν τις ολοκλήρωσαν. Έτσι το 0-0 κρίνεται ως ένα  δίκαιο αποτέλεσμα, που κρατά τον Αιολικό μόνο του στη δεύτερη θέση, έχοντας βγάλει χωρίς ήττα τα  εμπόδια δύο ομάδων που έχουν βλέψεις  πρωταθλητισμού, ενώ αν στις 11 Ιανουαρίου νικήσει στη Μυτιλήνη τον Παναργειακό, θα περάσει μόνος πρώτος στη βαθμολογία.

Καλαμάτα: Παππος, Τριάντος, Μαρτίνος (89΄Γεωργακόπουλος), Χριστοφιλέας, Τούσσης, Νιφορόπουλος, Σκάρος, Αργυρόπουλος (73΄ Ηλιόπουλος), Τσάτσος (86΄Χαρίτος), Καλαντζής, Δημητριάδης

Αιολικός: Γόμος, Πασαλίδης (69΄Λαλάς), Μαγγανάς, Άλμπι, Παπαζούδης, Μπακάλης, Γάλας, Μίχος, Τόρες, Μιχαλάκης, Ζαγοριανός

ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΑΙΟΛΙΚΟΣ

Ο Παναργειακός δεν αγωνίστηκε  αυτή την αγωνιστική έχοντας  κάνει  το  ρεπό του και ετοιμάζεται  για το ντέρμπι τον νέο χρόνο με τον Αιολικό, ο αντίπαλός του πήρε  σπουδαίο βαθμό  στην Καλαμάτα  0-0 με την Μαύρη Θύελλα πλησιάζοντας στους  δύο βαθμούς την ομάδα του Άργους. Στην 11η  αγωνιστική, η Δόξα Μαν. πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη 3-2 απέναντι στον Αστέρα Μαγούλας, με αποτέλεσμα να βρίσκεται  στην 3η  θέση μαζί με τον Πανελευσινιακό, ο οποίος νίκησε 2-0 στο Λουτράκι. Ο Ερμής Κιβερίου έκανε τη μίνι έκπληξη επικρατώντας 3-1 στην έδρα του τον Παναρκαδικό, ενώ ο ΠΑΟ Βάρδας νίκησε 2-0 τον Μανδραϊκό. Τέλος, ο Βύζαντας επικράτησε 2-0 της Αχαϊκής.

ΜΕ ΝΙΚΕΣ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΔΙΑΓΟΡΑΣ - ΓΕΡΑ
Η  απόσταση των πέντε  βαθμών που  χωρίζουν Διαγόρα και Αν/ση Γέρας δεν μεταβλήθηκε ούτε αυτή τη φορά, με την ομάδα της Αγ. Παρασκευής να κερδίζει με  1-0  τον αξιόλογο και μαχητικό Οδ. Ελύτη με γκολ που  σημείωσε ο Μαραγκός με σουτ στο πρώτο  ημίχρονο. Ο Διαγόρας δημιούργησε  ευκαιρίες, είχε δοκάρι με τον Φιλιανό και τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βουργουτζή. Ευκαιρίες είχε και ο Ελύτης, οι οποίες δεν αξιοποιήθηκαν από τους παίκτες του Μουντανάρη.
Εύκολο ήταν το έργο των παικτών της Γέρας, που επικράτησαν με  σκορ 3-0 τον Κεραυνό, που από τον πάγκο του απουσίαζε ο Κουτρουμπίλας, ο  οποίος παραιτήθηκε και αναζητείται ο αντικαταστάτης του. Δύο γκολ πέτυχε ο Ζαφειρίου, το δεύτερο με πέναλτι που κέρδισε ο Τακός και το  αξιοποίησε επιτυχώς. Το τρίτο γκολ  των νικητών σημείωσε ο Τακός, που μαζί με τον Ζαφειρίου ήταν οι πρωταγωνιστές της νίκης.
Στον Πολιχνίτο, η ομώνυμη ομάδα πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη με 1-0 τον Βύρωνα και βελτίωσε κατά πολύ την θέση της. Μάλιστα,  αυτή ήταν η 6η νίκη του ΑΟΠ, που βαδίζει αρκετά καλά. Το πολύτιμο  τέρμα που έκρινε τη συνάντηση, σημείωσε  ο Σταματίου στο ημίωρο του ημιχρόνου. Δοκάρι είχε ο Βύρωνας με τον Κουρβανιό, ενώ τελείωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, αφού  αποβλήθηκε ο Πατές.
Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας  με την νίκη του 7-0  επί της Ανάξου, την έσπρωξε ακόμη πιο πολύ στον γκρεμό, ενώ ο νικητής ανέβηκε  βαθμολογικά. Ο Αγιακάτσικας άνοιξε το σκορ και ο νεαρός Χρυσάφης  τα  διπλασίασε, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί βρίσκοντας τα δίχτυα με κεφαλιά του Καραμπέτσου με σουτ από κοντά του Αγκόλι, ακολούθησαν δύο γκολ από τον Γιαννίκο και στο τέλος, πάλι ο Χρυσάφης  διαμόρφωσε το τελικό 7-0  για την ομάδα του. Χορταστικό το θέαμα  στα Λουτρά, με τον Όλυμπο να περνά  με  τρίποντο από την έδρα του Αετού με σκορ 3-2 και να  επιστρέφει ξανά στις νίκες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Γρυπιώτη, οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην ισοφάριση με πέναλτι που χτύπησε ο Τόρα, όμως στο  επόμενο δίλεπτο ήταν η σειρά του Αετού να κερδίσει πέναλτι σε χέρι στην περιοχή και ο Σκαλοχωρίτης να  ευστοχήσει κάνοντας το 2-1, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο. Η ομάδα από την Αγιάσο ισοφάρισε σε 2-2, με όμορφη κεφαλιά από τον Παναγιώτη Αλεξίου, ο Κροτσίδας σημάδεψε  δυο φορές το  δοκάρι του Ολύμπου, στη συνέχεια αποβλήθηκε ο Γιουρέλλης από πλευράς Αετού και ο Όλυμπος χτύπησε στο τελευταίο πεντάλεπτο με το νικητήριο τέρμα που πέτυχε ο Ραφ. Κουκούλης, διαμορφώνοντας το  τελικό 2-3.
Στα Πάμφιλα, Ερμής και Παλλεσβιακός έμειναν στο ισόπαλο 1-1 με γκολ που σημειώθηκαν ανά ημίχρονο. Ο Παλλεσβιακός  άνοιξε το σκορ με τον Κούτσα, η ισοφάριση έγινε στην επανάληψη με τον Κουπέ. Από ένα  δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες με Τζιθριώτη ο Ερμής και Κοκώνης για λογαριασμό του Παλλεσβιακού. Αποβλήθηκε ο Μυλωνάς του Ερμή.
Τέλος, βαθμούς και εντυπώσεις αποκόμισαν στη μεταξύ  τους  αναμέτρηση Προοδευτική και Ατρόμητος, σε ένα παιχνίδι που το  αποτέλεσμα ήθελαν και οι δύο ομάδες, για διαφορετικούς λόγους. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με  αυτογκόλ από τον Ράπτη, ο Κάσος ισοφάρισε  στο ημίχρονο σε 1-1, αλλά ξανά οι παίκτες του Ατρομήτου σημείωσαν και άλλο  γκολ με τον Ιντζέ, έχοντας ταυτόχρονα δοκάρι με τον ίδιο παίκτη. Στην εκπνοή του ματς, ο Κριεμάζης διαμόρφωσε το  τελικό 2-2 δίνοντας στην Προοδευτική τον πολύτιμο βαθμό.

ΒΑΘΜΟΥΣ ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΔΟΞΑ Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ
Δεν κέρδισε αυτή τη φορά ο Αχιλλέας τη δυνατή και καλά οργανωμένη στο γήπεδο Δόξα, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 στο  γήπεδο του Πλωμαρίου. Η Δόξα άνοιξε το σκορ με τον Βαρβαγιάννη στο πρώτο μέρος είχε καλή ευκαιρία με τον Χαλδέζο, ενώ από την πλευρά του ο Αχιλλέας παίζοντας με ανορθόδοξο τρόπο δεν ολοκλήρωσε δύο τρεις καλές ευκαιρίες. Η ισοφάριση έγινε στο 88΄ με προβολή από τον Νικόλοφ μετά από φάουλ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκαν ο γκολκίπερ Καλλίας των γηπεδούχων και ο Καραμιχαλάκης του Αχιλλέα.
Στα Παράκοιλα, ο Αρίωνας είχε εύκολο έργο συντρίβοντας με 7-0  τον ουραγό Ανδρονικά, μειώνοντας σε τρεις τους βαθμούς που τον χωρίζουν με την κορυφή. Χατ τρικ απο τον Μαρούλη, δύο γκολ ο Ν. Βουρσούκης και από ένα οι Ανδριώτης, Γ. Κουτσός.
Σπουδαίο τρίποντο πήρε μέσα στη Στύψη ο Μεσότοπος καταβάλλοντας με 2-1 τον Καραβαγγέλη. Με απουσίες έπαιξαν οι δύο ομάδες, με τον Μακαρώνη να ευστοχεί σε πέναλτι που πήρε ο Βλάμης στο  70΄ δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Πύρα, όμως στην εκπνοή  πάλι ο Μακαρώνης με απευθείας φάουλ και λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο μετά, το δοκάρι από τον Σανταβά έσωσε τον ΑΟΜ από την ισοφάριση.
Εντός έδρας νίκη πήρε ο Αίγειρος στην Θερμή 3-1 τον Παπανικολή και έκανε επιστροφή στις νίκες. Η ομάδα από την Ερεσό άνοιξε πρώτη το σκορ με την σέντρα στο παιχνίδι με κοντινό σουτ από τον Καταχανά. Ο Στρατηγέλης ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο ο Αφαλωνιάτης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2-1. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Καραδημητράκης. Αποβλήθηκε στο 65΄ ο Δεσποτίδης του Αιγείρου.
Τέλος, το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο πήρε η Φίλια νικώντας στον Παπάδο με 2-1 τα Λιονταράκια, βελτιώνοντας τη θέση της. Ο Καλούλη άνοιξε το σκορ, ο Σαράφης ισοφάρισε με κεφαλιά και στο  87΄ ο Πανταζής διαμόρφωσε το τελικό 1-2 για τη Φίλια.

ΤΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ
Ο Ταξιάρχης πέρασε  με σημαντικό τρίποντο από την έδρα της Ειρήνης νικώντας την  με 3-0 και συνάμα σκαρφάλωσε στην κορυφή, έχοντας για συγκατοίκους τον Αστέρα Ιππείου και τον Εθνικό, με τον δεύτερο να αποσπά ισοπαλία από τον Απόλλωνα και την ομάδα της Θερμής να έχει ρεπό. Ακόμη, σημαντική θεωρείται η εντός έδρας  νίκη του Αρίωνα Παλαιοκήπου 3-0 τον Ορφέα και το ισόπαλο 2-2  στα Πάμφιλα από Έφηβο και Μακαρέα.
Ο Ταξιάρχης  είχε την ουσία και τα γκολ στις Ν. Κυδωνίες και με σκόρερ τους Μπαξεβανέλλη Στρατή και Νικόδημου Δρακούλη πήρε άνετα τους 3 βαθμούς, ενώ έχει και το παιχνίδι λιγότερο με την Ειρήνη, την οποία αν νικήσει, θα είναι μόνος πρώτος. Επιστροφή στις νίκες για τον Αρίωνα Παλ. μετά τις τέσσερις τελευταίες ήττες που είχε. Τσίγκας, Παναγιωτόπουλος και Λημναίος ήταν οι σκόρερ του νικητή, ο Δάλλας είχε δοκάρι για τον Ορφέα. Στις καθυστερήσεις ο Αστέρας με γκολ που αμφισβητήθηκε από τον Απόλλωνα ως  οφσάιντ του Σαμοθρακή, γλίτωσε την εντός έδρας ήττα από τον Απόλλωνα που άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Μιζίκα. Οι γηπεδούχοι εκτός από το γκολ είχαν πολλές ευκαιρίες, οι οποίες δεν ολοκληρώθηκαν και δοκάρι με τον Γραμμέλλη. Με τη σειρά του ο Γραμμέλλης σημάδεψε στο πρώτο μέρος το δοκάρι του Απόλλωνα, που τελείωσε το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χατζηδημητρίου. Τέλος, ισοπαλία 2-2 αποκόμισαν Έφηβος και Μακαρέας, με τον δεύτερο να κάνει το 0-2 με τους Δημήτρη και Σταύρο Κουλουδή και ο γηπεδούχος έφερε το παιχνίδι στα ίσια  με γκολ των Κυρίκη, Συκά. Αποβλήθηκε ο Γιαβρίμης του Έφηβου.