ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία6 Ιανουαριου 2015
ΙΔΑΝΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ «Χ» ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗ 0 - 0

Ιδανικό ξεκίνημα στο νέο χρόνο έκανε η Καλλονή, ξεπερνώντας την εντός έδρας βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό στη δύση του 2014 και δείχνοντας αμέτρητο πάθος, δύναμη και πίστη, κατάφερε να φύγει από τη δύσκολη έδρα του Περιστερίου με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας 0-0.

Μπορεί η αναμέτρηση να μην είχε τις προοπτικές για το γκολ, οι δύο γκολκίπερ να αποσόβησαν κάποιες ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, είχε, όμως, ενδιαφέρον μέχρι τη λήξη της. Η ομάδα της Μυτιλήνης πρόσεξε τον χώρο με τους διαδρόμους που οδηγούσαν στην περιοχή του σταθερού και αυτή τη φορά Χογκ και θα μπορούσε να είχε και το γκολ υπέρ της στη φάση της διπλής ευκαιρίας, με πρωταγωνιστές τους Μίνγκα και Καλτσά. Ακόμη, η Καλλονή διαμαρτυρήθηκε για μαρκάρισμα στην περιοχή του Αναστασιάδη από το Πι του Γκαρσία στην εκπνοή του ημιχρόνου, χωρίς ο διαιτητής να δώσει κάτι.

ΦΤΩΧΟ 45ΛΕΠΤΟ

Οι δυο ομάδες άργησαν να βρουν τα πατήματά τους, με συνέπεια το πρώτο 20λεπτο να περάσει χωρίς κάτι αξιόλογο. Οι Γκορμπούνοφ και Χογκ δεν χρειάστηκε να ανησυχήσουν, καθώς τα λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής και η έλλειψη καθαρού μυαλού δεν επέτρεπαν τη δημιουργία φάσεων. Ενδεικτικό είναι πως η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 21', όταν ο Ούμπιντες έκανε το σουτ ύστερα από μπαλιά του Μπρίτο με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Οι παίκτες του Σα Πίντο ενέτειναν την πίεσή τους στα καρέ του Χογκ και απείλησαν ξανά στο 25' με τον Ναπολεόνι να πιάνει την κεφαλιά και τον Μαλτέζο πορτιέρο να αποκρούει. Στη συνέχεια ήταν η σειρά της Καλλονής να κάνει αισθητή την παρουσία της επιθετικά, καθώς βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ στο 26' με τον Γκορμπούνοφ να λέει «όχι» σε Μίνγκα και Καλτσά. Τέλος, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ατρόμητο να προσθέτει ακόμη μια καλή στιγμή στο ενεργητικό του, όταν στο 39' ο Φυτανίδης έπειτα από φάουλ του Ούμπιντες έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

ΠΑΤΟΥΣΕ ΚΑΛΑ Η ΑΜΥΝΑ ΤΗΣ

Με το ίδιο σκεπτικό ξεκίνησε την επανάληψη  η Καλλονή, όμως οι γηπεδούχοι  στο 52' με τον Παπάζογλου απείλησαν σοβαρά με τον  πορτιέρο της να  αποκρούει δύσκολα το σουτ του παίκτη του Ατρομήτου, ενώ πέντε λεπτά αργότερα πέτυχαν γκολ με το Ναπολεόνι, το  οποίο ακυρώθηκε από τον βοηθό διαιτητή ως οφσάιντ.

Η επιστράτευση του νεοαποκτηθέντα Κώστα Κατσουράνη για τον Ατρόμητο δεν έφερε το ανάλογο αποτέλεσμα, ο Ατρόμητος πίεσε, από την άλλη ο Ματζουράκης έριξε στο παιχνίδι δύο επιθετικούς παίκτες του τον Μανούσο και τον Καμαρά να χτυπήσει στην κόντρα, αλλά στο τέλος το 0-0 έμεινε απόλυτα φυσιολογικά ως το σφύριγμα της λήξης, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 24 βαθμούς, 2 περισσότερους από τους Λέσβιους.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ατρομήτος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Πίτου Γκαρσία, Κούρος, Λαζαρίδης, Φυτανίδης (83' Τάτος), Μπρίτο, Κιβρακίδης, Δημούτσος (71' Κατσουράνης), Ούμπιντες, Ναπολεόνι, Παπάζογλου (71' Καραμάνος)

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Καλτσάς, Αντέντζο, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Χωριανόπουλος (76' Μανούσος), Κεϊτά, Μίνγκας (87' Καμαρά), Μπαρέρα, Χουάνμα (90'+3' Γιώργου)

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Γ. ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ

ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Ο Γιάννης Ματζουράκης ερωτηθείς από τους δημοσιογράφους δεν θέλησε να πάρει θέση για το ακυρωθέν γκολ του Ναπολεόνι, ενώ τόνισε ότι έχει αδικηθεί και η ομάδα του πολλές φορές από τέτοιου είδους αποφάσεις.

«Το παιχνίδι είχε δυναμική και πολύ σκληρές φάσεις. Ο Ατρόμητος κατάφερε να δημιουργήσει δύο-τρεις καλές ευκαιρίες, πολύ μεγάλες, ενώ βέβαια αγωνίστηκε με την επιθετικότητα που συνηθίζει να βγάζει στο γήπεδό του. Είναι ένας δύσκολος αντίπαλος και το έχει αποδείξει τα τελευταία χρόνια. Κι εμείς όμως, είχαμε κάποιες καλές φάσεις με τους Μίνγκα και Καλτσά, όπου θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει. Πάντως, ο βαθμός της ισοπαλίας μάς ικανοποιεί. Και τη φάση του Ναπολεόνι, αλλά και τη φάση του Αναστασιάδη στο δεύτερο ημίχρονο, όπου τον σπρώχνουν καθαρά με τα χέρια την ώρα που πάει να πάρει κεφαλιά, θα τα δούμε όλα, γιατί έχουμε καεί από αυτά» είπε χαρακτηριστικά.

ΣΑΒΒΑΣ ΤΣΑΜΠΟΥΡΗΣ

ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ

«Πολύ σημαντικός βαθμός απέναντι σε μία ομάδα όπως ο Ατρόμητος. Σίγουρα είμαστε ικανοποιημένοι, αλλά πιστεύω πως η ομάδα πρέπει να κάνει μία νίκη για να έρθει η ψυχολογική ανάταση, ώστε να ανέβουμε και να δούμε με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον. Είχαμε προσανατολισμό στην αμυντική λειτουργία της ομάδας και να χτυπήσουμε στις αντεπιθέσεις τον αντίπαλο. Έτσι στηθήκαμε. Η αγωνιστικότητα και η αγωνιστική μας πειθαρχία, η συνοχή στις γραμμές, ήταν τα στοιχεία που μας έδωσαν αυτό το μηδέν στην άμυνα» είπε ένας από τους διακριθέντες παίκτες της Καλλονής και σε ειδικό ρόλο στο παιχνίδι του, ο Σάββας Τσαμπούρης.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΙΝΓΚΑΣ

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

«Κακά τα ψέματα, υπάρχει ικανοποίηση για το αποτέλεσμα. Παίξαμε σε μία από τις πιο 4-5 δυσκολότερες έδρες στην Ελλάδα και όταν αποσπάς έναν βαθμό, είναι μεγάλο πράγμα. Ήρθαμε εδώ με την προοπτική να κλείσουμε τα ατού του Ατρομήτου. Έχουν κάποιους καλούς παίκτες με ποιότητα και να παίξουμε με αντεπιθέσεις. Νομίζω πως ο κακός μας εαυτός ευθύνεται για τα άσχημα αποτελέσματα της ομάδας. Σήμερα δείξαμε ένα καλό πρόσωπο. Δείξαμε ότι μπορούμε να κερδίζουμε παιχνίδια και αυτό θα προσπαθήσουμε και στη συνέχεια. Χρειάζεται υπομονή. Όχι πανικός. Ακόμη δεν έχει τελειώσει ο πρώτος γύρος. Πιστεύω πως αν κάνεις υπομονή και κοιτάς τα παιχνίδια ένα-ένα, μπορείς να φτάσεις στο στόχο σου» δήλωσε ο Χρήστος Μίνγκας, ο οποίος  αγωνίστηκε βασικός αυτή τη φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι.

Ξάνθη-Πανθρακικός              0-0

ΟΦΗ-Νίκη Β.                        3-0 (α.α)

ΜΕ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ
Μετά τις υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα, ήρθε  η ώρα για το κύπελλο, εκεί όπου υπάρχει μεγάλη αγωνία για την Καλλονή, αφού πρέπει να νικήσει αύριο (3 μ.μ.) τον Αιγινιακό στη Μυτιλήνη και εν συνεχεία να περιμένει δώρο από τον Αστέρα Τρίπολης να νικήσει στη Λάρισα τον Τύρναβο και με διαφορά πάνω από δύο γκολ, η ομάδα της Μυτιλήνης να προκριθεί στον επόμενο γύρο. Το παιχνίδι δεν έχει τηλεοπτική κάλυψη, οπότε αναμένεται το Στάδιο Μυτιλήνης να  συγκεντρώσει μεγαλύτερο  αριθμό φιλάθλων. Στη διάθεση του Ματζουράκη θα  είναι ο Ραούλ Γιορέντε, ο οποίος εξέτισε την ποινή του, ενώ παραμένει αμφίβολη η συμμετοχή του Λεοζίνιο, αφού αντιμετώπισε πρόβλημα στον αστράγαλο και έμεινε εκτός. Ακόμη, τραυματίας παραμένει ο Βαλιός.

Να σημειώσουμε ότι στον Αιγινιακό αγωνίζεται ο Βλάσης Καζάκης και την Τετάρτη  ο επιθετικός πρώην παίκτης της Καλλονής, θα βρεθεί αντιμέτωπος με την παλιά του ομάδα.

Κ20

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 5 - 1

ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ

Αν και προηγήθηκε στο σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κροτσίδα μόλις στο 8ο λεπτό  έχοντας και τις πολλές απουσίες, η συνέχεια  ανήκει  στον Ατρόμητο, ο οποίος  κατάφερε να  ανατρέψει το εις βάρος  του σκορ και να  φθάσει στη νίκη με σκορ 5-1 στο πρωτάθλημα της 17ης αγωνιστικής.

Η Καλλονή είχε σωστή τακτική στο γήπεδο, ενώ ο Δημήτρης Γαβαλάς  δεν δίστασε να  χρησιμοποιήσει για πρώτη φορά και άλλα παιδιά, ώστε να πάρουν τις εμπειρίες που θέλουν. Ο Λημνιός δύο λεπτά μετά ισοφάρισε σε 1-1 και αργότερα ο Παπασπύρος έδωσε το προβάδισμα με 2-1. Στην επανάληψη, ο δαιμόνιος σκόρερ έκανε το 3-1, για να ακολουθήσουν άλλα  δύο γκολ από τον Παπασπύρο πάλι (χατ τρικ) και  τον Λημνιό, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 5-1 για την ομάδα τους.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μαλλής, Παγκράτης, Τριανταφύλλου, Γιαζιτζόγλου, Καραγιώργης, Γιουκαρής, Σεφουλάι, Κροτσίδας (58' Κάλφας), Λαμπράκης, Τοπάλλι (46' Κυριακού), Γκαμάγκας (71' Ζωάννου)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Κυριτσής, Τζιτζικαλάκης, Κατράνης, Σεμπάστιαν, Κωστούλας, Παπασπύρος (80' Βλάχος), Λημνιός, Νάτσος, Ζούκας (51' Παναγιωτόπουλος), Μπαστάκος, Κομνηνός (70' Λαζαρίδης)

Κ17

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 1 - 0

ΠΟΔΑΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ

Με νίκη έκλεισε τη χρονιά, με νίκη μπήκε  στον νέο χρόνο η ομάδα νέων της Κ17 επικρατώντας στο «Χριστοφίδειο» στάδιο της Αγιάσου τον Εργοτέλη με 1-0. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν καθόλου διατηρώντας ισορροπία στις αμυντικές τους γραμμές, ενώ μόνο για το πρώτο ημίχρονο σημείωσαν τέσσερις τελικές προσπάθειες από τις συνολικά επτά και των δύο ημιχρόνων. Η Καλλονή υπερίσχυσε σε ροή και κατοχή, αλλά δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με αποτέλεσμα οι ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με λευκή ισοπαλία.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Χρήστου Πελέκη επέστρεψαν με ακόμη πιο ανεβασμένες στροφές. Στο 55' η εκτέλεση φάουλ από τον Τζανετέλλη έστειλε τη μπάλα στα πόδια του Τηνιακού, ο οποίος πλάσαρε τον τερματοφύλακα του αντιπάλου κάνοντας το 1-0 για την Καλλονή που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Χ. ΠΕΛΕΚΗΣ

ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΟ 2015

«Μπήκαμε αγωνιστικά με το δεξί στο 2015 συνεχίζοντας με νίκη και μετά το τελευταίο μας ματς για το 2014. Γενικά έχουμε αλλάξει πολλά πράγματα στην ομάδα και αυτό φαίνεται από την ψυχολογία των παιδιών και κατ' επέκταση τα αποτελέσματα. Ο Εργοτέλης είναι η πιο ποιοτική ομάδα που βρέθηκε απέναντι μας στο «Κ. Κεντέρης». Θέλω να ευχαριστήσω θερμά το Σύνδεσμο Φιλάθλων της Καλλονής που είναι κοντά μας. Είναι το γούρι μας. Συνεχίζουμε ακόμη πιο σκληρά την προσπάθειά μας» δήλωσε ο Χρήστος Πελέκης, προπονητής της ομάδας Κ17.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Σελάχας, Χασάπης, Κονδύλας, Ζαραδούκας, Χατζέλλης, Τηνιακός, Βουρλής (45' Θωμαΐδης), Μερτζάνης (88' Αλαγιάννης), Κιόττου (90' Καλαφάτης), Τζανετέλλης (66' Μπαλάσκας), Μοσχούδης (79' Φωτέλλης)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Παπαδάκης, Μεκί, Χριστοδούλου, Δουλγεράκης, Μουτάρι (83' Χατζησεβαστός), Φουντούλι, Μούτσι, Καρταλιανάκης (70' Σεραφειμίδης), Κακούρρι (62' Σταυρακάκης), Κουτσογιαννάκης (88' Σταυράκης), Γιακουμάκης (88' Ψαλιδάκης)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙ ΜΑΝΟΥΣΑΚΗ ΦΛΕΡΤ ΜΕ ΤΣΟΥΜΑΓΚΑ
Σήμερα αναμένεται να ολοκληρωθεί η μεταγραφή του Δήμου Μανουσάκη στον Αιολικό, με τον παίκτη να ψάχνει τρόπο να λύσει το συμβόλαιό του με τον Αχαρναϊκό, με τον οποίο δεν αγωνίστηκε  το Σάββατο στα Ψαχνά. Η απόκτηση του Λημνιού μεσοεπιθετικού έχει σκορπίσει  μεγάλο ενθουσιασμό  στις  τάξεις των φιλάθλων, αφού αντιλαμβάνονται ότι είναι ένας παίκτης που θα  ενισχύσει την αριστερή πλευρά και όχι μόνο θα  δημιουργεί, αλλά θα εκτελεί κιόλας.

Παίκτης του Αιολικού θα πρέπει να  θεωρείται ο Τάσος Τσουμάγκας, ο οποίος στη δύση του 2014  έφυγε από την Ελευσίνα αναζητώντας  νέα ποδοσφαιρική στέγη. Φαίνεται ότι τα έχει βρει με τους ανθρώπους του Αιολικού και ετοιμάζει βαλίτσες να έρθει στο νησί. Ο Τσουμάγκας φόρεσε τη φανέλα της ΑΕΚ  την περίοδο που έπεσε στη Β΄ Εθνική και αργότερα πήγε στην Πορτογαλία επιστρέφοντας στην Ελλάδα.
Το θέμα Ρόχας δείχνει να μην προχωρά λόγω του υψηλού κόστους που έχει ο Ισπανός, αλλά  στην ομάδα εξακολουθούν να το προσπαθούν.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα προετοιμάζεται για το σημαντικό ντέρμπι με τον Παναργειακό την Κυριακή, όπου με νίκη ο Αιολικός θα περάσει για πρώτη φορά  φέτος μόνος του στην πρώτη θέση. Το ευχάριστο είναι ότι ο Βαγγέλης Γούτης έχει για την ώρα κοντά του, ετοιμοπόλεμους, τους παίκτες του.

Έφυγε στα  47 του χρόνια από ανακοπή ο πρώην επιθετικός του Αιολικού και πριν από λίγο διάστημα προπονητής του Ολύμπου Αγιάσου.

ΘΡΗΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΜΟ ΤΟΥ ΡΑΤΚΟ

Αποτελούσε το αγαπημένο παιδί της εξέδρας στη δεκαετία του '90, όταν ο Αιολικός έπαιζε στην Γ΄ Εθνική και πάντα τον έβλεπες αισιόδοξο και χαμογελαστό. Το χαμόγελο, όμως, αυτό έσβησε μια για πάντα τα  ξημερώματα της Δευτέρας, λίγα 24ωρα μετά  την έλευση του νέου έτους, βυθίζοντας στο πένθος τους οικείους του και πολύ περισσότερο την αγαπημένη του κορούλα, την οποία λάτρευε σε μεγάλο βαθμό.

Ο Ράτκο Πέγιοβις δεν είναι πια ανάμεσά μας και η θλιβερή είδηση σκόρπισε θλίψη σε Αιολικό και Όλυμπο Αγιάσου, με τον οποίο συνεργάστηκε απο τη θέση του προπονητή  τον περασμένο Αύγουστο, αλλά η συνεργασία τους ήταν πολύ  σύντομη, αφού υπήρξε  πρόβλημα με την βίζα, με αποτέλεσμα να αναχωρήσει για ο Μαυροβούνιο, εκεί όπου έμενε. Τον παίκτη είχε φέρει στην Ελλάδα και στον Αιολικό, ο τότε πρόεδρός του Παντελής Πατερέλλης, ο οποίος στο άκουσμα της θλιβερής είδησης δεν μπορούσε να πιστέψει στ' αυτιά του. Ο Ράτκο υπέστη ανακοπή στα 47 του χρόνια, ενώ από μικρή ηλικία έπασχε από μυοκαρδίτιδα, χωρίς να είναι τόσο επικίνδυνη ώστε να επιφέρει θάνατο. Η εξόδιος ακολουθία θα γίνει την Τετάρτη, αλλά για όλους τους Μυτιληνιούς η ψυχή και η καρδιά του, θα πλανώνται για πάντα δίπλα τους.

Καλό ταξίδι καλέ μας φίλε Ράτκο.

ΜΙΚΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

ΜΙΑ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΚΤΕΣ

Μια νίκη και μία ήττα είναι μέχρι στιγμής ο απολογισμός των μικτών ομάδων Παίδων και Νέων της ΕΠΣΛ στον 2ο  γύρο  του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων.

Στην πρεμιέρα οι Παίδες χωρίς να συναντήσουν κανένα απολύτως πρόβλημα, επιβλήθηκαν με 10-0  της Σάμου με χατ τρικ από τους Νομίδη (14΄,35΄,58΄), Γεραγωτέλλη (20΄,56΄,61΄), Ασβεστά (50΄), Δρακούλη (24΄, 67΄) Σαντορινιό (66΄), ενώ χθες  στο πιο  δύσκολο και καθοριστικό παιχνίδι με τα Δωδεκάνησα γνώρισαν την ήττα με  1-0  και όλα  δείχνουν ότι οι Παίδες θα καταλάβουν την 2η  θέση  στον  όμιλο. Δυνατό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην ανοίγονται προσέχοντας τα νώτα τους, όμως σε μια αδράνεια οι Δωδεκανήσιοι κατάφεραν να βάλουν το  γκολ που τους χάρισε το τρίποντο.

ΗΤΤΑ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

Όσο αφορά την ομάδα Νέων, το  ξεκίνημα  και η αγωνιστική εικόνα σε σχέση με τον πρώτο γύρο  ήταν ασφαλώς καλύτερη και μάλιστα η νίκη επί της Σάμου ήρθε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παπουτσιδέλλης στο  66΄ ισοφάρισε  το γκολ των αντιπάλων και από εκεί και μετά ήρθαν άλλα  δύο γκολ από τον Μαρκατσέλλη στο 69΄ και τον Μπαζίμα στο 70΄, όπου κλείδωσαν τη νίκη της Λέσβου με 3-1.

Στο χθεσινό ματς με τα Δωδεκάνησα το πάλεψαν πολύ, όμως το δεύτερο  γκολ των αντιπάλων ήταν και το πιο καθοριστικό, που τους έδωσε τη νίκη με 2-1.

Σήμερα των Θεοφανείων, οι μικτές κοντράρονται με  τη Χίο σε δύο  ακόμη δύσκολα παιχνίδια, όμως το  αποτέλεσμα εξαρτάται από τους Λέσβιους, που καλούνται να ξεπεράσουν την απώλεια απο τα Δωδεκάνησα και να συνεχίσουν μέχρι το τέλος της διοργάνωσης με νίκες.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ
Στην παράταση έκαμψε ο Διαγόρας την αντίσταση του Αχιλλέα, σε παιχνίδι που τα  είχε όλα, με τον ηττημένο να τελειώνει με εννιά παίκτες.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ 3 - 2
ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
Τον χάρο με τα μάτια του είδε ο Διαγόρας με τον Αχιλλέα και χρειάστηκε η διαδικασία της παράτασης  για να λυγίσει τον δυνατό, ψυχωμένο,  σωστά στημένο στο γήπεδο Αχιλλέα, με σκορ  3-2, παίρνοντας την πρόκριση  στα ημιτελικά  της  διοργάνωσης. Πολύ καλό το παιχνίδι, με φάσεις και την ομάδα της Πέτρας να χτυπά  στην κόντρα δύο φορές και να τελειώνει το παιχνίδι με εννιά παίκτες λόγω αποβολής των Τατά, Νικόλοφ (Β΄ κίτρινη).
Ο Καραμιχαλάκης  στο  30΄ άνοιξε  το  σκορ με κοντινό σουτ  αλλά άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων πέντε λεπτά  αργότερα με τον Φιλιανό. Στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε  ο Διαγόρας, είχε το κίνητρο να βάλει το γκολ, όμως πάλι στην κόντρα ο Αχιλλέας πήρε το προβάδισμα με τον Γιώργο Σκαρακάκη 1-2. Στις καθυστερήσεις και ενώ όλος ο Διαγόρας είχε εγκατασταθεί στην περιοχή του γκολκίπερ της ομάδας απο την Πέτρα, ο Κώστας Χατζηκυριάκος από κοντά ισοφάρισε, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Αχιλλέας έχασε και τον Νικόλοφ και η αποστολή του ήταν στη συνέχεια αρκετά δύσκολη. Το γκολ πρόκριση σημείωσε  στο  δεύτερο μέρος  της  ημίωρης παράτασης πάλι ο Χατζηκυριάκος, ο οποίος ήταν το πρόσωπο στην αναμέτρηση.
Το ζευγάρι που σχηματίστηκε είναι ανάμεσα στον Παλλεσβιακό και τον Διαγόρα, ενώ το άλλο της ημιτελικής φάσης είναι το Αιγέας - Ατρόμητος  στο Πλωμάρι, αναμετρήσεις που θα  γίνουν στις  28 Ιανουαρίου και οι νικητές θα αποτελέσουν το ζευγάρι του τελικού.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ «Δ. ΚΟΥΚΕΛΛΗΣ»

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ

Για 3η χρονιά διοργανώθηκε το τουρνουά Μπάσκετ, που ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του άλλοτε προπονητή του Αρίωνα και του Αιολικού Δημήτρη Κουκέλλη, τρία χρόνια μετά τον θάνατό του. Ο Σύνδεσμος Φιλάθλων Αιολικού Μυτιλήνης και η Τοπική Επιτροπή Καλαθοσφαίρισης Λέσβου συνδιοργάνωσαν το τουρνουά, που είχε και αυτή τη φορά μεγάλη απήχηση, αφού συμμετείχαν ομάδες που θέλησαν να αποτίσουν φόρο τιμής στη μνήμη του. Οι διοργανωτές βράβευσαν για την πολυετή προσφορά του στον χώρο τον πρόεδρο της Επιτροπής  Καλαθοσφαίρισης Λέσβου Δημήτρη Κουκουνιά, ενώ Μπάσκετ έπαιξαν οι Βετεράνοι αθλητές που έδειξαν να το ευχαριστιούνται, τα παιδικά τμήματα Αρίωνα και Αιολικού και την αυλαία έριξαν ο Αιολικός με τον Αρίωνα.