Πεμπτη 25 Απριλιου 2024
Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2015

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία6 Οκτωβριου 2015
Μια λανθασμένη απόφαση του διαιτητή, στοίχισε στην Καλλονή  τον βαθμό της ισοπαλίας
Μια λανθασμένη απόφαση του διαιτητή, στοίχισε στην Καλλονή τον βαθμό της ισοπαλίας

Καλλονή - Βέροια 0 - 1

ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ

Ο νεοφώτιστος στην SL Ξανθιώτης  διαιτητής  Ευάγγελος  Κιοτζένης, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής  στην αναμέτρηση της Καλλονής με την Βέροια και ο άνθρωπος που πήρε την απόφαση να σφυρίξει πέναλτι στην τελευταία  φάση  του παιχνιδιού σε μονομαχία του Μερεμπασβίλι με τον Μπαργκάν, κάτι που η εικόνα -τουλάχιστον έτσι όπως το προέβαλε το συνδρομητικό- τον διαψεύδει. Η ουσία πάντως, ήταν η ευστοχία του Αμπντούν από τα ένδεκα μέτρα και το τρίποντο που χάρισε στην ομάδα του, η οποία ρέφαρε την ήττα της προηγούμενης  αγωνιστικής, σκορπίζοντας απογοήτευση στους νησιώτες. Ένα παιχνίδι, το οποίο ήταν καταδικασμένο να λήξει χωρίς γκολ, αφού  έλειψαν οι σπουδαίες ευκαιρίες, η δύναμη και η σκληράδα.

Τουλάχιστον μέχρι το 93', όταν ο Μερεμπασβίλι μπήκε στην περιοχή και μετά την επαφή του με τον Μπαργκάν ο διαιτητής Κοτζιένης υπέδειξε  το μοιραίο πέναλτι.

Η Καλλονή δεν ήταν περισσότερο επιθετική, αλλά με τον Μανούσο είχε χάσει δύο κλασικές ευκαιρίες. Πρώτα στα 13' από τη σέντρα, όταν πλάσαρε άουτ και πολύ αργότερα, στο 86' όταν νικήθηκε από τον Λόπεθ.

ΜΕ ΡΥΘΜΟ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΦΑΣΕΙΣ

Στο μεσοδιάστημα το παιχνίδι θύμιζε φιλικό προετοιμασίας μεταξύ ασύνδετων ομάδων που έψαχναν ομοιογένεια. Ήταν φανερό ότι αυτό που ήθελαν αμφότερες ήταν να μην εκτεθούν αμυντικά και γι' αυτό δεν πήρε ρίσκα. Είναι χαρακτηριστικό πως από το 20' που ο Ναζλίδης απείλησε μ' ένα κοντινό πλασέ (έδιωξε ο Χογκ) η επόμενη φάση καταγράφηκε στο 61' όταν ο Τσαμπούρης εκτέλεσε φάουλ στη γωνία (μπλόκαρε ο Λόπεθ).

Ο Γιώργος  Γεωργιάδης  δεν δίστασε  να  βάλει στο παιχνίδι  επιθετικούς  ποδοσφαιριστές, με  στόχο να κτυπήσει  το παιχνίδι με γκολ και η επιμονή του αυτή τον δικαίωσε. Η  είσοδος του Μερεμπασβίλι χάρισε στη Βέροια κινητικότητα, μια ευκαιρία στο 90' και το κερδισμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις. Αντίθετα, η Καλλονή δεν πήρε τίποτα από τους ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τον πάγκο και στο φινάλε "προδόθηκε" από έναν εξ αυτών τον Μπαργκάν, που ήταν ο πρωταγωνιστής  της  φάσης.

Ο Γκιόργκι Μερεμπασβίλι μπήκε στο γήπεδο και παρά τον ατομικισμό του χάρισε φρεσκάδα και τρεξίματα στη Βέροια, με αποτέλεσμα να είναι αυτός που κατά το 70% έκρινε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Αμπντούν έκανε στη συνέχεια την εύκολη δουλειά.

Η Βέροια που πέρυσι  είχε γνωρίσει  βαριά  ήττα  (4-1)  έφυγε από τη Μυτιλήνη με μια απρόσμενη νίκη και η Καλλονή μάλλον χάλασε  την καλή της την εικόνα  που αποκόμισε  την προηγούμενη  αγωνιστική με τον Παναιτωλικό, δεν πήρε τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας που τον είχε, αλλά  δεν πρέπει να μείνει σε αυτό. Πρέπει κάπου αλλού να το ξεχρεώσει και η  διακοπή  για  αυτή θα  αποτελέσει το ιδανικό φάρμακό της.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλλονή: Χογκ, Τσαμπούρης (69' Γιορέντε), Αντέντζο, Αναστασιάδης, Ούκα, Κρολ, Κεϊτά, Καλτσάς, Σάμπα (46' Κλαντρούμπσκι), Γεωργίου (62' Μπαργκάν), Μανούσος

Βέροια: Λόπεθ, Γιαννούλης, Μαραγκός, Πούγγουρας, Νάστος, Σιόντης (85' Κόλα), Βεργώνης, Μαγέφσκι, Νέτο (57' Μερεμπασβίλι), Αμπντούν, Ναζλίδης (69' Καϊκούτ)

ΡΕΠΟΡΤΑΖ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ

ΠΡΟΠ. ΒΕΡΟΙΑΣ
ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΥΧΗ ΜΑΣ ΕΧΡΙΣΑΝ ΝΙΚΗΤΕΣ
«Η Καλλονή πιστεύω ότι είχε μια  δύο  καλές  ευκαιρίες στο  πρώτο  ημίχρονο, αλλά νομίζω ότι η ομάδα μου  είχε καθολική υπεροχή,  μπορούσαμε να κρατήσουμε περισσότερο την μπάλα  στα πόδια μας και θέλαμε  να κάνουμε επικίνδυνες επιθέσεις. Σίγουρα πολύ μεγάλες  ευκαιρίες δεν καταφέραμε να φτιάξουμε, παλέψαμε, πάντως, μέχρι το τέλος, κυνηγήσαμε το σκορ, βάλαμε επιθετικούς ποδοσφαιριστές για να μπορέσουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι και η ικανότητα των παικτών και η τύχη, μας έδωσαν στο τέλος το πολύτιμο τρίποντο».

Σε ερώτηση αν ήταν πέναλτι ή όχι, ο Γ. Γεωργιάδης απάντησε ότι από τον πάγκο  δεν μπορούσε να  διακρίνει  αν υπάρχει επαφή με τον παίκτη του, αλλά δήλωσε αισιόδοξος ότι η ομάδα του  μπόρεσε και μπάλωσε την χασούρα που είχε με την ΑΕΚ κατακτώντας το τρίποντο.

ΘΑΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ
ΠΡΟΠ. ΚΑΛΛΟΝΗΣ
ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΑΤΥΧΟ ΓΙΑ ΜΑΣ
«Ήταν ένα  παιχνίδι  δύσκολο γιατί η Βέροια είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Είχαμε σχεδιάσει πώς θα  την αντιμετωπίσουμε  κυρίως  την επιθετική της  γραμμή, το είχαμε καταφέρει μέχρι το  τέλος του παιχνιδιού, παρότι  δημιούργησε κάποιες καλές  ευκαιρίες, αλλά στην τελευταία φάση του πέναλτι σταθήκαμε άτυχοι, ίσως και λίγο άδικο. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες και στο πρώτο  αλλά και στο δεύτερο μπήκαμε  αρκετά  δυνατά να επιβάλουμε τον ρυθμό, όπως και με τον Παναιτωλικό, δεν το καταφέραμε, δεν μετουσιώσαμε τις ευκαιρίες μας  σε  γκολ, θέλαμε να φτιάξουμε  φάσεις, στο τέλος, όμως, σταθήκαμε άτυχοι και η Βέροια μάς πήρε τον βαθμό. Τώρα στη διακοπή θα  δουλέψουμε  ακόμη περισσότερο, θα ξεπεράσουμε το σοκ και θα πάμε στον Πανιώνιο, παιχνίδι πολύ δύσκολο».

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΣΠΑΡΤΗ 0 - 1

Κάζο του Αιολικού από την Σπάρτη  και οδυνηρή ήττα με 1-0. Τίποτα δεν πήγε καλά, καμία ευκαιρία  από τους νησιώτες που απογοήτευσαν και αυτούς που πήγαν στην Καλλονή. Το γκολ ο Ραχήλ στο 12' με μακρινό σουτ, ο οποίος αποβλήθηκε στο τέλος. Δύο αποτυχίες και βαρύ το κλίμα.

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ

Χάλασε ακόμη περισσότερο την αγωνιστική  του  εικόνα ο  Αιολικός, που γνώρισε  την δεύτερη  απανωτή ήττα, αυτή  τη  φορά από την Σπάρτη με 1-0 και σκόρπισε πόνο στους  φίλους  του. Με  τον τρόπο  αυτό και έτσι όπως  αγωνίζεται, δεν πάει πουθενά  η ομάδα  της Μυτιλήνης, που ήταν αήττητη  στο «Κ. Κεντέρης»  μετρώντας μόλις  μια ήττα στη μακρινή αγωνιστική περίοδο 2010-2011 για το περιφερειακό. Η Σπάρτη του Σωτήρη Αντωνίου  έσπασε  το  σερί με γκολ του Ραχήλ μόλις  δώδεκα  λεπτά  μετά  την έναρξη του αγώνα ξεκίνησε  με άγριες  διαθέσεις  και έφθασε  στο  τέλος  οι παίκτες της  να πανηγυρίζουν μια  εύκολη, έτσι όπως  εξελίχθηκε, νίκη. Ο σκόρερ μαζί με τον Αναστασάκο έκαναν συνεχώς δύσκολη τη ζωή  των γηπεδούχων και ειδικά  του Πουρή, ο οποίος  εξουδετέρωσε  τα σουτ  που επιχειρούσαν ανά  διαστήματα  οι αντίπαλοι. Στο 12΄ο Ραχήλ κατάφερε με  δυνατό σουτ  έξω από την περιοχή να  στείλει  την μπάλα  στα  δίχτυα  για το 0-1, προκαλώντας ψυχρολουσία. Μέχρι το ημίχρονο καμία  αξιόλογη φάση δεν έκαναν οι παίκτες του Ταουσιάνη, που με ανορθόδοξο τρόπο προσπαθούσαν να  εισχωρήσουν στην περιοχή  του Τσέλιου. Στο 32΄η Σπάρτη  λίγο έλειψε  να  βάλει και δεύτερο  γκολ με τον Αναστασάκο, αν ο Πουρής δεν ενεργούσε  σωστά. Ο  ρυθμός  του  αγώνα  έπεσε  στην επανάληψη,  με τον Αιολικό να έχει  τη σχετική υπεροχή, την αντίπαλο να  αμύνεται  σωστά,  με τους  γηπεδούχους να ψάχνουν να  βρουν ανοικτούς  διαδρόμους. Στο 69΄ο Γάλας είχε ένα καλό σουτ, το  οποίο δεν βρήκε  στόχο, όπως και αυτό από τον Μίχο. Μέχρι το  φινάλε  το  σκορ  δεν άλλαξε  και η Σπάρτη πήρε  την σπουδαία νίκη  στο  ντέρμπι.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αιολικός: Πουρής, Κρουσταλέλης,  Στουρνάρας (57΄ Λαλάς), Ιορδανίδης, Παπαζούδης, Κριπιντήρης, Γάλας, Μίχος, Σαμπάνης, Μανουτσάκης (75΄ Λίμα), Κέρη (72΄ Κάλφας)

Σπάρτη: Τσέλιος, Σιώπης, Λιονάκης, Τέλλος, Γκαλίτσος,  Σπηλιόπουλος, Οικονομόπουλος, Αναστασάκος (90΄ Μπεκλετζής), Ραχήλ, Χαλίλι (66΄ Ηλιόπουλος).

ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΑΝ ΤΙΣ ΝΙΚΕΣ ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Δύο  νίκες  μετράν  Παναρκαδικός  Καλαμάτα, αφού νίκησαν Λεβάντε  2-0  και  Ηρακλή 3-0 αντίστοιχα και προελαύνουν στην βαθμολογία. Στράβωσε  το κλίμα  στον Αιολικό με την δεύτερη συνεχόμενη ήττα  1-0 από την Σπάρτη,  ενώ ο Κανάρης πήρε ισοπαλία  στην έδρα  του 0-0  με την Χαλκίδα.

ΒΡΟΧΗ ΑΠΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΚΟΥΡΣΑ ΓΙΑ «ΤΡΕΙΣ»

Στο πιο  ενδιαφέρον  παιχνίδι  της αγωνιστικής Βύρων  και Διαγόρας  έμειναν στο ισόπαλο 2-2  μετά  από μεγάλη μάχη που έδωσαν στο  γήπεδο. Η αναμέτρηση μάλιστα, συνοδεύτηκε  από τέσσερις  αποβολές, δύο για κάθε ομάδα  και γενικά και οι  δύο έπεισαν με την αξία  τους, ικανοποιώντας  το  φίλαθλο κοινό. Με πέναλτι που πήρε  ο Χατζηκυριάκος από τον γκολκίπερ Μπλαντή και έπρεπε  να αποβληθεί ως τελευταίος ο Βαβουκλής έστειλε την μπάλα  στο  δοκάρι του Βύρωνα. Ό,τι δεν πέτυχε  ο νεαρός, το κατάφερε ο Διαγόρας  με  τον Φιλιανό με σουτ. Λίγο πριν το  τέλος, ο Διαγόρας  είχε  δυο καταπληκτικές ευκαιρίες  με τους Νεζάι και Πουλασιχίδη, οι οποίοι δεν ολοκλήρωσαν. Στο δεύτερο  ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πίεσαν και πήραν πέναλτι,  το οποίο πήρε ο Τρακέλλης σε ανατροπή του από τον γκολκίπερ  Κάμπερ, που στην φάση αυτή αποβλήθηκε. Ο Μιχάλης  Ελευθερίου  βρήκε  δίχτυα ισοφαρίζοντας  σε 1-1. Στο 65΄ διπλό το κακό για τον φιλοξενούμενο, αφού ο διαιτητής Μποντάκης  απέβαλε  με δεύτερη κίτρινη τον Μπράκουλα, που έπεσε στην περιοχή ζητώντας  πέναλτι. Με εννιά  ο Διαγόρας  βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν ο Αντωνιάδης σερβίρισε  στον επερχόμενο Ελευθερίου, μεγάλο πρωταγωνιστή του αγώνα και αυτός  από κοντά έκανε  το 2-1 για  τον Βύρωνα. Από το σημείο αυτό το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά, έγινε  δυνατό, ο Βύρωνας έμεινε και αυτός  με παίκτη λιγότερο, με τον Κοντελέ να κάνει φάουλ και με κεφαλιά ο Βλαστέλλης ισοφάρισε σε 2-2. Αργότερα  την άγουσα πήρε και Πατές,  επίσης με Β κίτρινη και έτσι οι ομάδες  τελείωσαν με  εννιά το παιχνίδι.

Στο Ενωσιακό  της Θερμής, ο Αίγειρος  δεν είχε κανένα  απολύτως  πρόβλημα να  συντρίψει  με 4-0  τον Παλλεσβιακό και να διπλασιάσει τις νίκες  του. Οι τυπικά  φιλοξενούμενοι  από το ξεκίνημα του παιχνιδιού έδειξαν τις προθέσεις  τους βγαίνοντας μπροστά  στο ημίχρονο με 2-0. Ο Σιβρής  με απευθείας  χτύπημα  φάουλ  έδωσε  το προβάδισμα  στην ομάδα  του και ο Σεραφίγκος λίγο μετά  τα διπλασίασε. Στο δεύτερο μέρος, πάλι το ίδιο σκηνικό, με τον Σιβρή να πετυχαίνει το  δεύτερο προσωπικό του γκολ, πάλι με φάουλ και ο Σεραφίγκος  διαμόρφωσε  το  τελικό 0-4  για την ομάδα  του, που πηγαίνει με καλή ψυχολογία  στο  αυριανό ντέρμπι με τον Διαγόρα.

Καταιγιστικός αποδείχθηκε στην Ανεμώτια ο Ατρόμητος και δεν άφησε  περιθώρια στον αντίπαλό του τον Αχιλλέα, να τον απειλήσει. Μάλιστα, το σκορ ανταποκρίνεται  στη γενική εικόνα  που είχε ο νικητής  βάζοντας  γκολ στα δύο ημίχρονα. Ο Πονσακίδης άνοιξε το σκορ, ο Νικόλοφ με κεφαλιά τα διπλασίασε. Μάλιστα, ο σκόρερ πέτυχε  γκολ σε βάρος της παλιάς του ομάδας. Ακολούθως, ο Κανόγλου ανέβασε τον δείκτη  πιο πολύ, ο Τσίγκας λίγο μετά έκανε το 5-0, για να έρθουν ακόμη δύο από τους  Νερατζή και Πονσακίδη, οι οποίοι διαμόρφωσαν το  τελικό 6-0  για τον Ατρόμητο,  ο  οποίος είχε και δοκάρι με τον Κανόγλου.

Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας  με την άνεσή του  νίκησε με 4-0  τον Ερμή  μετά  από καλή  εμφάνιση, κάνοντας  σεφτέ  στις νίκες. Ο Μουντανάρης παίζοντας  με ροτέισον είδε  τους παίκτες  του να τον αποζημιώνουν με καλό παιχνίδι, τέσσερα  γκολ και σωρεία χαμένων ευκαιριών. Από την άλλη,  τίποτα το αξιόλογο  δεν έδειξε η ομάδα  των Παμφίλων που απογοήτευσε  και δεν απείλησε  την εστία  των αντιπάλων. Ο Παύλος  Χιωτέλλης έδωσε  το προβάδισμα, με το ημίχρονο  να κλείνει  με το  σκορ αυτό. Στην επανάληψη, ο γηπεδούχος ήταν καταιγιστικός και βρήκε  δίχτυα  με τους  Χρυσάφη, Αζάμπι και ξανά με τον Χρυσάφη, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.

Παράσταση  για ένα ρόλο  είχαμε  στην Θερμή, με τον Οδ. Ελύτη σαφώς  βελτιωμένο  σε σχέση με τον αγώνα του κυπέλλου  που  είχε  προηγηθεί  συντρίβοντας  με  το  ευρύ  7-0, τη χλωμή, άοσμη και άτολμη Προοδευτική. Το παιχνίδι  δεν αντέχει  σε κριτική, αφού  το  σκορ  αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Ο γηπεδούχος  προηγήθηκε  στο ημίχρονο με 1-0 με τον Παπουτσιδέλλη να  ανοίγει  το  σκορ  και να  ακολουθούν αλλά δύο  από τους  Μαρίνο  και Τσιμπούκη. Στην επανάληψη, το  ρόπαλο  πήραν οι Καγιάτκσα που έκανε  το 4-0, Κιούρκος που το αύξησε  πιο πολύ, για να το κλείσει ο Στρατής Κάκαρος  με  δύο  προσωπικά  του  γκολ, κάνοντας  το  τελικό 7-0 του Ελύτη.

Στο Κ. Τρίτος,  Αλκιβιάδης  και Όλυμπος έμειναν άσφαιροι, αρκούμενοι στο φτωχό 0-0 και παίρνοντας  από έναν βαθμό. Ο Αλκιβιάδης κράτησε  μια μικρή υπεροχή, αλλά  οι παίκτες  του  δεν μπόρεσαν να  διασπάσουν την καλή αμυντική λειτουργία  του αντιπάλου, με αποτέλεσμα το γκολ να μην έρθει. Από την άλλη, η ομάδα της Αγιάσου έδειξε κάποια καλά  στοιχεία  στο παιχνίδι της, αλλά  επιθετικά δεν απείλησε πολύ. Ο Αλκιβιάδης είχε την καλύτερη  ευκαιρία  στο 80΄, όταν κεφαλιά  από τον Χατζηβαγιάννη απέκρουσε  εντυπωσιακά  στη γωνία  του  ο Γαβριήλ, κρατώντας τον βαθμό στην ομάδα  του.

Εύκολη νίκη, έτσι όπως κύλησε  ο  αγώνας, πήρε  στην έδρα  της  η Αν/ση Γέρας, συντρίβοντας  τον Αετό με 4-1, ο οποίος, όμως, είχε  και δύο σημαντικές  απουσίες, των Διονυσάτου, Κουκέλλη, αλλά  αυτό δεν μειώνει τη δίκαιη νίκη της Γέρας, η οποία  ήταν καλύτερη  στην μεγαλύτερη διάρκεια  του  παιχνιδιού. Η ομάδα των  Λουτρών μπόρεσε  και μείωσε  σε 2-1  με τον Γιώργο Δασκάλου,  αλλά μέχρι εκεί.  Ο Ματθαίου  έδωσε  το  προβάδισμα  στην ομάδα  του και λίγο πριν το ημίχρονο  ο Χατζηκλειδαράς  τα διπλασίασε. Ο Δασκάλου όπως  είπαμε έκανε  το  2-1, για να έρθει ο Τρεμούλας  να τα τριπλασιάσει. Το  τελικό 4-1 πέτυχε  ο Παυλέλλης με κοντινό πλασέ.

Την πρώτη  του  νίκη πήρε  στα Πάμφιλα  ο Κεραυνός, καταβάλλοντας  τον Πολιχνίτο, υποχρεώνοντάς  τον στην πρώτη ήττα. Κάκιστο το πρώτο μέρος, με χλωμές  τις επιθέσεις  από τις δύο ομάδες, αλλά  με ένα  ελαφρύ προβάδισμα  του Κεραυνού. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο γηπεδούχος άνοιξε τα χαρτιά  του  πιέζοντας  για το  γκολ  και πραγματοποιώντας τον Γιάννη Βαρνά από ασίστ του νεαρού Λάμπη Κανόγκα, τον οποίο έβγαλε σε θέση βολής και με  ψηλοκρεμαστό σουτ έδωσε  το  προβάδισμα. Πάλι ο σκόρερ  με τον ίδιο τρόπο  κλείδωσε  την νίκη της ομάδας  του, γράφοντας  το  τελικό 2-0.

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑΞΙΑΡΧΗ - ΑΡΙΩΝ ΜΗΘ.
Ταξιάρχης και Αρίων Μηθ.  ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι της  2ης  αγωνιστικής  στο  πρωτάθλημα  της Β κατηγορίας, με τα τρίποντα που πήραν με Φίλια και Αστέρα Ιππείου. Η ομάδα του Μανταμάδου εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της Φίλιας, φθάνοντας στο επιβλητικό 4-2, ενώ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με  0-2, με σκόρερ  τους Χατζηδημητρίου, Τσαούση. Οι γηπεδούχοι έφθασαν στην μείωση του σκορ με Χασάπη και Καλούλη στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, ο Ταξιάρχης ανέβασε  περισσότερο  ρυθμό και με τους Τσαούση, Φυντάνη έκανε το 4-2. Ο νικητής  είχε δοκάρι με τον Τσακίρη, ενώ αποβλήθηκαν οι Τσουλέλλης, Β κίτρινη και Χασάπης, απευθείας  κόκκινη, για κτύπημα σε αντίπαλο.
Στον Μόλυβο, πολύ καλό το παιχνίδι του Αρίωνα με τον Αστέρα Ιππ., αναμέτρηση που κρίθηκε  στο  τέλος. Ο Γκέκα  έδωσε το προβάδισμα  στον Αστέρα  στο  τέλος του ημιχρόνου ο Μπαλάσκας ισοφάρισε  για τον Αρίωνα, ο οποίος στη συνέχεια  πήρε  το προβάδισμα  με  γκολ του Βουρσούκη. Ο ίδιος έχασε  πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Ό,τι δεν κατάφεραν οι  γηπεδούχοι το πέτυχε ο Αστέρας, με πέναλτι  από τον Πλάτωνα Καρτάλη, ο οποίος ισοφάρισε. Το νικητήριο  τέρμα  του Αρίωνα σημείωσε στις  καθυστερήσεις  ο Σταύρος Μόλβαλης κάνοντας το 3-2.
Καταιγισμό από γκολ είχαμε στο Πλωμάρι, με τη Δόξα να συντρίβει με  6-3  τον Παπανικολή με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βελούτσο που πέτυχε  4  γκολ. Τα άλλα  δύο της νικήτριας πέτυχαν οι Χιώτης, Σιδερής. Από πλευράς ηττημένου, δύο γκολ έβαλε  ο Γελέκης  και ένα ο Βουτσιώτης. Χαμένο πέναλτι είχε ο Μιχαλέλλης για τη Δόξα και δοκάρι ο Φρατζόγλου.
Ισόπαλο με  1-1  τελείωσε το παιχνίδι του Αίαντα με την Άναξο σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο. Ο Παράσχου έδωσε  την πρωτοπορία  στον γηπεδούχο, ο Βλουτής ισοφάρισε στο  86΄για  την Άναξο. Ο Κατωτριώτης είχε χαμένο πέναλτι για τον Αίαντα.
Τέλος, εκτός έδρας  νίκησε  ο Μεσότοπος 2-1 τα Λιονταράκια  στην Αγιάσο με τον Κρασσόπουλο να δίνει το προβάδισμα με κεφαλιά, τον Λούκα να ισοφαρίζει για τα Λιοντάρια, ο ΑΟΜ είχε δοκάρι με τον Βλάμο και λυτρώθηκε στο 93΄ με αυτογκόλ του Βερβέρη  σε δυνατό σουτ  από τον Βλάμο και κόντρα στο πόδι του αμυντικού. Στα αξιοσημείωτα, οι τραυματισμοί των Πάστου, Χατζηελευθερίου.

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΔΥΟ ΝΙΚΕΣ
Άρχισε  και το πρωτάθλημα της Γ΄ τοπικής, όπως θα ονομάζεται  από  φέτος, με  δύο νίκες και ισάριθμες  ισοπαλίες. Με το δεξί έκαναν ποδαρικό  ο Καραβαγγέλης, που νίκησε  με  2-0  τον Ορφέα, στο γήπεδό του, ενώ εύκολη χαρακτηρίζεται η επικράτηση του Μακαρέα 3-0 την Ειρήνη. Λευκές  ισοπαλίες  είχαμε  στα παιχνίδια του Αρίωνα Παλ. με τον Ανδρονικά και του Έφηβου με τον Α.Ο Βασιλικών στα Πάμφιλα. Ρεπό  είχε ο Απόλλων Δαφίων.
Ορφέας-Καραβαγγέλης                  0-2
Έφηβος-Α.Ο.Β                               0-0
Μακαρέας-Ειρήνη                          3-0
Αρίων Παλ.-Ανδρονικάς                 0-0