Τρίτη 24 Νοεμβρίου 2015

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία24 Νοεμβριου 2015
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΚΑΛΛΟΝΗ 2 - 1

Σαφώς βελτιωμένη και με  φαντασία στο παιχνίδι της  στο  2ο ημίχρονο η Καλλονή  δικαιούταν τον βαθμό, δεν τον πήρε και τώρα τρέχει να προλάβει. Κακώς της ακυρώθηκε γκολ από τον Γεωργίου στο ξεκίνημα, έβαλε, όμως, απίθανο γκολ ο Μπαργκάν στη φάση της ισοφάρισης. Και τα  δύο  γκολ  των γηπεδούχων ο Μανιάς.

Θεοδωρίδης: «Άδικο το αποτέλεσμα για την ομάδα μου, είχαμε καλή απόδοση και  θα παλέψουμε για την παραμονή».

ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ & ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

Τη  θηλιά έβαλε ακόμη περισσότερο ο ΠΑΣ στην Καλλονή, κερδίζοντάς την με σκορ  2-1, το απόγευμα του Σαββάτου, στους Ζωσιμάδες, σε ένα παιχνίδι που και οι  δύο ομάδες  καίγονταν για  τους  βαθμούς.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, που ξεκίνησε με μια φάση στην οποία αδικήθηκε η ομάδα της Λέσβου, με τον Γεωργίου να  στέλνει την μπάλα στα  δίχτυα, αλλά  το  γκολ παρά τις  διαμαρτυρίες να μην μετρά   καθώς ο ρέφερι θεώρησε ότι υπήρξε οφσάιντ με την μπάλα να  φθάνει στον σκόρερ   μετά από παρέμβαση παίκτη του ΠΑΣ, μια φάση παρόμοια με το πρώτο τέρμα του ΠΑΣ. Εκεί όπου στο 7ο λεπτό ο Μανιάς άνοιξε το σκορ. Η μπάλα γύρισε από τον Σπυρόπουλο στον σκόρερ και με ωραίο δεξί πλασέ απέναντι από τον Χογκ, την έστειλε στην αριστερή γωνία του (1-0).

Ο ΠΑΣ Γιάννενα εάν στο πρώτο 45λεπτο, που έλεγχε πλήρως το ματς, ήταν πιο προσεκτικός, θα μπορούσε να είχε πετύχει και άλλο τέρμα. Είχε καλές στιγμές στο 15΄ σε σουτ του Τζημόπουλου που έβγαλε ο Χογκ, όπως έκανε και στο 21΄ αρκετά εντυπωσιακά, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ σε παρολίγον αυτογκόλ του Αναστασιάδη, με τον αμυντικό της ομάδας της Λέσβου να κάνει κακή κεφαλιά προς τα πίσω. Η ομάδα  της Λέσβου  είχε μια καλή  στιγμή σε  κεφαλιά του Κεϊτά στο 39΄ που πέρασε άουτ μετά από σέντρα του Μανούσου στο τέλος του ημιχρόνου.

ΕΣΤΡΩΣΕ ΕΤΡΕΞΕ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΓΚΟΛ

Διαφορετική εικόνα  είχε η  επανάληψη, με τον Θεοδωρίδη να έχει έναν επιπλέον  χαφ  στον άξονα  και με  Μπαργκάν, Μανούσο οι επιθετικές αιχμές. Η ομάδα σε αυτό το 45λεπτο έτρεξε, έκοψε, αλλά  και  δημιούργησε  τις προϋποθέσεις  για  το  γκολ, με τον ΠΑΣ να  προσπαθεί να κλειδώσει το τρίποντο. Στο 55΄ η κεφαλιά του Ακόστα μετά τη σέντρα του Ναδάλες, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Χογκ, ενώ στο 64΄ η Καλλονή κατάφερε να μετατρέψει σε τέρμα την πίεση που ασκούσε από τα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους. Ήταν το σουτ του Μπαργκάν έξω από την περιοχή, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, ο Βελλίδης αιφνιδιάστηκε και την είδε να καταλήγει στην εστία του (1-1). Από το  σημείο αυτό, οι νησιώτες  θέλησαν να οχυρωθούν καλύτερα και  γιατί όχι να χτυπούσαν και στην κόντρα. Όμως, έντεκα λεπτά  πριν το  τέλος, ο βαθμός που φαινόταν δικός  τους  μετατράπηκε σε ήττα, με τον Τσάβες να επιχειρεί  κεφαλιά  από κοντά  αρχικά έβγαλε ο Χογκ, ο Μανιάς που ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων καραδοκούσε και από κοντά πέτυχε το τελικό 2-1, εκμεταλλευόμενος το κενό στην άμυνα της Καλλονής. Το κακό ήταν διπλό  στο  82΄, όταν ο Ούκα  αντίκρισε  δεύτερη κίτρινη, κόκκινη και αποβλήθηκε και έτσι θα χάσει το επόμενο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ  την ερχόμενη Δευτέρα, στη Μυτιλήνη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Μιχαήλ, Μανιάς (82΄ Γιάκος), Κοροζώνης (75΄ Γαρουφαλιάς), Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Ακόστα, Ίλιτς, Καρανίκας, Τσάβες (91΄ Ηλιάδης), Ναδάλες.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Χογκ, Σπυρόπουλος (69΄ Αντέτζο), Ούκα, Αναστασιάδης, Κρολ (60΄ Γιορέντε), Καλτσάς, Κεϊτα, Σάμπα (78΄ Κλαντρούμπσκι), Γεωργίου, Μπαργκάν, Μανούσος.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΛΛΟΝΗΣ

ΘΑΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

ΠΡΟΠ. ΚΑΛΛΟΝΗΣ

ΜΑΣ ΠΙΚΡΑΙΝΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας για την ομάδα μου. Η ανάγκη  για  συγκομιδή  βαθμών, το έκανε  ακόμα  δυσκολότερο. Είχαμε   σχεδιάσει να φορτώσουμε το κέντρο με παίκτη παραπάνω, το πετύχαμε, ξέραμε ότι ο ΠΑΣ παίζει με  δύο αμυντικά  χαφ, παίξαμε  με πολλούς μέσους  και τον Γεωργίου πλάγια  και πιστεύω ότι αυτό μας βγήκε. Ο ΠΑΣ είχε  ευκαιρίες και τελικά  πέτυχε  το  γκολ  και προηγήθηκε, όμως  εμείς  κάναμε  κάποιες προϋποθέσεις για να γίνουμε επικίνδυνοι. Στο  δεύτερο  ημίχρονο είχαμε  την κατοχή της μπάλας, αναγκάσαμε  τον αντίπαλο να παίξει ανορθόδοξα με μεγάλες μπαλιές από τους στόπερ ή τον γκολκίπερ και μέχρι την ισοφάριση ήμασταν πολύ καλοί. Παραδόξως, ενώ έπρεπε να  συνεχίσουμε στην ίδια  ένταση, η διάθεση του αντιπάλου  ήταν να γυρίσει το παιχνίδι και το άγχος  το  δικό μας, μας οδήγησε  να οπισθοχωρήσουμε και δεχθήκαμε  το  δεύτερο  γκολ. Χάσαμε  ένα  ματς  που  μπορούσαμε  και  έπρεπε  να πάρουμε κάτι. Αγωνιστήκαμε,  αλλά  δεν  τα καταφέραμε. Με τον ΠΑΟΚ  την επόμενη αγωνιστική  πρέπει να πάμε  για τους τρεις  βαθμούς. Θα πιέσουμε, θα τρέξουμε  και θα κάνουμε ευκαιρίες, να πάρουμε αυτό το ματς που το  χρειαζόμαστε τόσο πολύ.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ

ΠΡΟΠ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΔΕΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΑΜΕ

Αν κάνουμε την αποτίμηση του  αγώνα, θα  δούμε  ότι δεν κινδυνεύσαμε από την Καλλονή. Δεχθήκαμε ένα γκολ από μακρινό σουτ, που ήταν επίσης καλό σε εκτέλεση. Εμείς εκτός από τα δύο γκολ, είχαμε  δοκάρι  και  πολλές ευκαιρίες  και  θα ήταν άδικο με αυτή την εικόνα που δείξαμε, να μην είχαμε νικήσει. Κρατάω τη νίκη, την προσπάθεια  των παικτών και τη σπουδαιότητα των τριών βαθμών που κατακτήσαμε.

Κ20

Δεν τα  κατάφεραν οι νέοι της  Καλλονής, χάνοντας από τον ΠΑΣ  Γιάννινα εκτός με σκορ 1-0, αλλά  στο  παιχνίδι κέρδισαν τις  εντυπώσεις από τον αντίπαλό τους, που με ένα  γκολ το  οποίο θα μπορούσε να το  αποφύγει η Καλλονή, στο  τέλος βρέθηκε με την ήττα  στην πλάτη της.

Κ17

Μεγάλη επίσης, ήταν η  διαφορά  δυναμικότητας  της Καλλονής  με την ΑΕΚ, παιχνίδι το οποίο  έγινε  στο γήπεδο της Αγ. Παρασκευής και η Αθηναϊκή ομάδα νίκησε  στο  ρελαντί με  5-0. Τα γκολ της νικήτριας  πέτυχαν  δύο ο Γιούσης και από ένα  οι Λημνιός, Μούλτσιας και Κόφι.

SUPER LEAGUE

ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΝΙΚΕΣ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΟΥΧΩΝ

Η αναβολή  του ντέρμπι Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός ενόψει των μεγάλων επεισοδίων, ήταν αυτό που επισκίασε την 11η  αγωνιστική. Οι πράσινοι  κινδυνεύουν με βαριά  ποινή, ενώ ο Ολυμπιακός  θα το πάρει στα  χαρτιά, αν το αποφασίσει ο αθλητικός  δικαστής.

Στα παιχνίδια που έγιναν, ξεχώρισαν οι νίκες της Ξάνθης, των Ιωαννίνων, του Πλατανιά και του Αστέρα Τρ. 1-0 τον ΠΑΟΚ. Με νίκη πέρασε και η ΑΕΚ  από την Κομοτηνή, ενώ ο ΠΑΟΚ  σκόνταψε  στην Τούμπα  παραχωρώντας λευκή ισοπαλία  με  τον Παναιτωλικό.

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 3 - 0

Αγνώριστος παρουσιάστηκε στο Άργος και θύμισε το κακό του ξεκίνημα. Ήττα  με 3-0 και  βλέπει  την απόσταση να μεγαλώνει. Δύο  ευκαιρίες  όλες και όλες οι νησιώτες, που πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα, δεχόμενοι τα δύο πρώτα  γκολ και ήταν πλέον αργά για αυτούς. Νιτσικλειώτης(2), Μαρίνου τα γκολ του νικητή.

ΧΑΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ ΟΡΕΞΕΙΣ ΤΩΝ ΑΡΓΙΤΩΝ

Η ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΤΑΙ

Το γάλα από την καρδάρα έχυσε  στο Άργος  ο  Αιολικός, χάνοντας  με το βαρύ, έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, 3-0 από τον Παναργειακό, ο οποίος  αποδείχθηκε αρκετά σκληρός, αποφασιστικός και δυνατός και οι παίκτες  του  δεν ήθελαν με τίποτα να απειληθούν, φθάνοντας  στο  τέλος στη χρυσή  για  αυτόν νίκη, που τον αποσπά από τον Αιολικό στους οκτώ βαθμούς. Τώρα  στον Αιολικό τρέχουν, βλέποντας  την ασπίδα τον βαθμών να μεγαλώνει, ενώ ακόμη δεν  έχει ολοκληρωθεί  ο  πρώτος  γύρος και η απογοήτευση είναι μεγάλη. Με τέτοιες εμφανίσεις  η ομάδα από τη Λέσβο δεν πάει πουθενά και πρέπει οι ιθύνοντες να χτυπήσουν το καμπανάκι του κινδύνου, ώστε η χρονιά να μην χαθεί. Απολύτως δίκαιη  η νίκη του Παναργειακού, που βρέθηκε από το ξεκίνημα και με τη συμπλήρωση 7 λεπτών να  ανοίγει το  σκορ  με τον Γκίνο  να βγάζει  σέντρα στον Νιτσικλειώτη και αυτός  από κοντά να νικά τον Πουρή  για  το  1-0. Πριν το καταλάβουν και  συνέλθουν από το  σοκ, πέντε λεπτά  μετά  ήρθε και το  δεύτερο  γκολ, κόβοντας στην μέση  τον Αιολικό, με τον Μαρίνου να βρίσκει ελεύθερο  χώρο και από μακρινή απόσταση να κεραυνοβολεί  τον Πουρή για  το  2-0. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι  ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά μέχρι το ημίχρονο  δεν μπόρεσαν να  γίνουν απειλητικοί. Απεναντίας, στην επανάληψη  ο Μανουσάκης από στημένο ανάγκασε  τον Κόκκαλη σε επέμβαση σε κόρνερ, όπως και στο  63΄ μετά  από κόρνερ του Λίμα, ο Κριπιντήρης  έπιασε  την κεφαλιά, η μπάλα, όμως, πέρασε λίγο έξω από  το  δοκάρι  του Άργους. Το  γκολ ήρθε  πάλι από τους  παίκτες του Άργους  και πάλι από τον Νιτσικλειώτη διαμορφώθηκε το  3-0 των γηπεδούχων. Η τελευταία φάση  ήταν με το  σουτ από τον Σίμωση  στο  89΄χωρίς, όμως, αποτέλεσμα.

Άργος: Κόκαλης, Ρότα, Κολαράς, Παπαϊωάννου, Λουμπαρδέας, Πούτσι (80΄Καρέλι) Νιτσικλειώτης, Γκίνο, Δρακάκης, Μανουσάκης (22΄λ,τ Χαρίτος), Μαρίνου (68΄Καρούτης)

Αιολικός: Πουρής, Λίμα, Στουρνάρας, Μπακάλης, Παπαζούδης, Κριπιντήρης, Γάλλας (46΄Μανουσάκης), Μίχος (87' Καδής), Σίμωσης, Ιορδανίδης (32΄Λαλάς)

ΝΙΚΗΣΑΝ ΑΡΓΟΣ - ΣΠΑΡΤΗ ΕΧΑΣΕ Ο ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ
Η νίκη του Παναργειακού  3-0 τον Αιολικό, η νίκη της Σπάρτης  1-0 την Βάρδα, καθώς και η ήττα  του Παναρκαδικού  εκτός  1-0  από την Καλαμάτα  ήταν το σκηνικό  της  8ης  αγωνιστικής  στο πρωτάθλημα. Ο Παναργειακός που μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν αμφίβολο αν θα  λάμβανε μέρος  στο πρωτάθλημα, νίκησε τον κακό Αιολικό, αφήνοντάς τον οκτώ βαθμούς πίσω, ενώ αυτός  φιγουράρει στην πρώτη θέση. Η Σπάρτη με το τρίποντο που πήρε στο  γήπεδο της  1-0  την Βάρδα πέρασε  στο  2ο σκαλοπάτι και  διεκδικεί να προσπεράσει ξανά στην κορυφή. Πολύτιμο ακόμη, έδαφος  έχασε ο Παναρκαδικός, που ηττήθηκε από την Καλαμάτα με  1-0 και κατηφόρισε στην 4η θέση. Ακόμη, πολύτιμες νίκες πήραν το Λουτράκι 5-0  τον Κανάρη, ενώ ξεχώρισαν τα εκτός έδρας  τρίποντα που πήραν ο Βύζας  2-1  στην Χαλκίδα και η Δόξα με το ίδιο σκορ  στον ΑΟ Λεβάντε. Τέλος, δίκαιη νίκη πήρε η Ερμιονίδα, καθώς κατέβαλε με 2-0  τον Ηρακλή εντός.

ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΒΥΡΩΝΑ Ο ΑΙΓΕΙΡΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΟΡΥΦΗ

Την μοναξιά  της  κορυφής  εξακολουθεί  να  απολαμβάνει  ο  Αίγειρος, ο  οποίος  όχι μόνο  νίκησε  εύκολα  στην Θερμή  4-1  τον Βύρωνα, αύξησε και τη διαφορά του  από τον Διαγόρα, ο οποίος σκόνταψε  στο Κ. Τρίτος  και έχασε  πολύτιμο έδαφος. Η ομάδα  του Παπαλόπουλου  είχε  την ουσία  από  την αρχή του ματς  και τη διατήρησε  μέχρι το  τέλος, φθάνοντας στο  ευρύ και δίκαιο 4-1. Άρχισε με  γκολ  από  νωρίς  μόλις  στο  7ο  με σουτ  από κοντά του Σεραφίγκου και έχοντας  τον ρυθμό πήγε  στα  αποδυτήρια με το παραπάνω σκορ. Με  το  ξεκίνημα  στην επανάληψη, ο Καραδημητράκης τα διπλασίασε, για να έρθει και ένα  τρίτο   πάλι από  τον Σεραφίγκο. Ο φιλοξενούμενος μείωσε με πέναλτι που χτύπησε ο Ρ. Κουνιαρέλλης, κάνοντας το  3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τριλιανός.

Τον πρωτοπόρο ακολουθεί κατά πόδας ο  Ατρόμητος, ο  οποίος πήρε  χωρίς  αγώνα  το παιχνίδι με την Προοδευτική, η οποία περνά  μια μεγάλη κρίση και είναι αμφίβολο αν θα μπορέσει να  συνεχίσει και  στο υπόλοιπο  του πρωταθλήματος. Δεν πλήρωσε ένα πρόστιμο που όφειλε  στην ΕΠΣΛ  από τιμωρία  και το παιχνίδι δεν τελέστηκε. Ο Ατρόμητος το κέρδισε  με  σκορ  0-3  και αναμένεται  σήμερα  από την πειθαρχική να  ανακοινωθεί και ο μηδενισμός της.

Στο Κ. Τρίτος, ο Διαγόρας  πλήρωσε  τις  σοβαρές απουσίες  που  είχε  μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με τον Διαγόρα και βλέπει  τη διαφορά  να μεγαλώνει στον δρόμο  προς  την κορυφή. Ο γηπεδούχος  βρέθηκε πίσω στο  σκορ  από το  26΄, όταν ο αντίπαλος μπήκε  πιο δυνατά  στο  παιχνίδι και με κεφαλιά  από τον Φιλιανό πήρε  το  προβάδισμα  στο  σκορ  0-1. Όμως, λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Σφακιανάκης ισοφάρισε  σε  1-1. Στη συνέχεια  και οι  δύο ομάδες  διεκδίκησαν  να πάρουν τη νίκη,  είχαν ευκαιρίες, το  σκορ, όμως, δεν άλλαξε.

Τις  νίκες   του  θυμήθηκε  ο Αετός, κερδίζοντας  στο  γήπεδο της Αγ. Παρασκευής, έδρα την οποία θα  χρησιμοποιεί έως ότου ολοκληρωθούν τα έργα  στο  δικό του γήπεδο, τον Παλλεσβιακό με  3-1. Ο νικητής  κατάφερε  να ανοίξει το  σκορ με τον Καλιμαντζέρο (σουτ)  και  ακολούθως να  δεχθεί την ισοφάριση  από τον Καβαλίκα στο  ημίχρονο. Η συνέχεια  ήταν ακόμη καλύτερη, οι παίκτες του Σπάρταλη  ανέβασαν ρυθμό  φθάνοντας στο  2-1 πάλι με τον Καλιμαντζέρο και λίγο μετά  με πέναλτι που κέρδισε ο Κρητικός σε  ανατροπή του ο Σκαλοχωρίτης, από τα έντεκα βήματα διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του.

Σαρωτικός και  πολύ καλός  στο  δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε  ο  Οδ. Ελύτης, κερδίζοντας  μέσα  στην Αγιάσο  με  5-1  τον Όλυμπο, προσθέτοντας ακόμη μια νίκη στο  ενεργητικό του. Ο Καγιάτκσα  έδωσε το προβάδισμα στον Ελύτη, όμως ο Γκέρι ισοφάρισε  σε  1-1  στο  ημίχρονο. Ακολούθως, ο σκόρερ  του Ολύμπου  αποβλήθηκε  πιάνοντας  την μπάλα με  τα  χέρια στην άμυνα, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Τσιμπούκης έβαλε μπροστά  στο  σκορ την ομάδα του  1-2. Ο ίδιος  παίκτης  ήταν ο  σκόρερ  και του άλλου  τέρματος, κάνοντας  το  1-3. Ακολούθως, ο Μανιός  σκόραρε και αυτή τη  φορά (1-4), για να το  τελειώσει  ο Παπουτσιδέλλης  με μακρινό σουτ. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο αντίπαλοι  Καλουτζής (Όλυμπος), Παπουτσιδέλλης (Ελύτης).

Στα  Πάμφιλα, ο Ερμής  παραμένει  ακόμη χωρίς  νίκη  χάνοντας  και  αυτή  τη  φορά  από την Γέρα  με  5-0, η νικήτρια  η οποία βελτίωσε κατά πολύ  την απόδοση  της  μετά  την τρικυμία  από την 7αρα της προηγούμενης  αγωνιστικής, παίρνοντας  εκδίκηση  για  αυτό. Ο Φωκιανός  άνοιξε το  σκορ στο πρώτο  μέρος, για να  ακολουθήσουν τα  άλλα  γκολ  στη συνέχεια, με ευνοϊκό άνεμο, με  δύο  γκολ από τους Χατζηκλειδαρά, Τηνιακό και το  πέμπτο  με τον Σ. Αφαλωνιάτη. Ο Παυλέλλης  είχε δοκάρι για  τη νικήτρια.

Τους πήρε και τους σήκωσε ο  δυνατός αέρας  στην Πέτρα, ο Αχιλλέας  και ο Κεραυνός  ήθελαν τόσο πολύ να νικήσουν, απέδωσαν καλό θέαμα, είχαν από ένα  δοκάρι Σκαρακάκης,  Μποντακόπουλος, τους έλειψε, όμως, στο  τέλος  το  γκολ. Αποβλήθηκε  ο  Μποντακόπουλος  του Κεραυνού.

Δίκαια πέρασε  από την έδρα του Πολιχνίτου  ο Αιγέας  συντρίβοντάς  τον με 4-0 και  συνεχίζοντας ένα αήττητο  επτά  παιχνιδιών. Λίγο πριν το  ημίχρονο, ο Χρυσάφης άνοιξε  το  σκορ. Ακολούθως, ούτε οι ελλείψεις  στάθηκαν εμπόδιο  στον νικητή να φορτσάρει  ακόμη περισσότερο και να βάλει και  άλλα  γκολ στο  80΄, πάλι με τον  Χρυσάφη  το 0-3 έκανε  ο Καβαρνός  και ο Αγκόλι στις  καθυστερήσεις  διαμόρφωσε  το τελικό 0-4.

ΕΝΤΑΣΗ & ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑΣΟ

Ο Αρίων Μήθυμνας  πέτυχε  σημαντική εκτός  έδρας  νίκη, επικρατώντας   στο  ντέρμπι του Μανταμάδου  3-1  του  τοπικού Ταξιάρχη και παρέμεινε μόνος πρώτος  στην βαθμολογία  μετά και την διεξαγωγή  της  7ης  αγωνιστικής. Η νίκη  ήταν πέρα  για πέρα  δίκαιη και καθαρή, σε ένα  παιχνίδι ήσυχο, αθλητικό, όπου και οι  δύο ομάδες  επιδίωξαν να πάρουν το  αποτέλεσμα. Οι νικητές  έδειξαν από το  ξεκίνημα  ότι  θέλουν πιο πολύ το  τρίποντο, μπαίνοντας  δυνατά  και καταφέρνοντας  να  προηγηθούν στο  σκορ στο  25΄ με τον Βουτυράκη,  ο οποίος εκμεταλλεύτηκε  φάουλ και από κοντά  βρήκε  τα  δίχτυα  του Ταξιάρχη. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, λίγο πριν το  ημίχρονο, κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ κάνοντας  τα πράγματα  πιο  εύκολα. Αυτή τη φορά  ήταν ο  Ανδριώτης, ο οποίος από πλάγια  θέση  αιφνιδίασε  τον γκολκίπερ των γηπεδούχων κάνοντας  το 0-2. Η ανωτερότητα  φάνηκε και στην συνέχεια  με τον Νίκο Βουρσούκη να  ανεβάζει τον δείκτη  στο  0-3, με επίσης όμορφο σουτ εκτός  περιοχής  στο  65', όμως ο Ταξιάρχης μείωσε πέντε λεπτά  μετά με απευθείας  φάουλ από τον Αντώναρο κάνοντας  το  τελικό 1-3 στο ντέρμπι, με τον Αρίωνα να κατακτά την 2η  συνεχόμενη του  νίκη. Αήττητη παραμένει  η  Δόξα  Πλαγιάς   στο  γήπεδο  της  και νίκησε  με  2-0  τον ΑΟ Μεσοτόπου  στο  άλλο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής. Η νικήτρια κράτησε τον έλεγχο, τον ρυθμό και  στο  τέλος  την ουσία, κατακτώντας  μια πολύ  σημαντική νίκη που την κατατάσσει  στο  δεύτερο σκαλί του  βαθμολογικού πίνακα. Από την  άλλη, ο ΑΟΜ έχασε  πολύτιμο  έδαφος, αλλά βέβαια το πρωτάθλημα  έχει  ακόμη πολύ  δρόμο  μπροστά  του. Ο Φρατζόγλου εκμεταλλεύτηκε παράλληλη  σέντρα από τον Μιχαλέλλη και από κοντά  νίκησε  τον γκολκίπερ  του ΑΟΜ, κάνοντας  το  1-0. Στην επανάληψη, ήταν η  σειρά  του Βελούτσου να διπλασιάσει  τα  γκολ της ομάδας του, αφού προηγουμένως η Δόξα έμεινε  στο παιχνίδι με  δέκα  λόγω αποβολής του Στεργιανού με 2η  κίτρινη.

Ο ΑΟ Ανάξου άφησε  βαθμούς στην Φίλια γνωρίζοντας την ήττα με  2-1  από την ομώνυμη ομάδα  που νίκησε  για  τρίτη  φορά  φέτος. Η υπεροχή  ήταν με  το  μέρος  των γηπεδούχων, αφού  αποδείχθηκαν καλύτεροι  στη μεγαλύτερη  διάρκεια  του παιχνιδιού καταφέρνοντας ανά  ημίχρονο  να  σκοράρουν. Στο  32΄ με τον Σερίφη  και στο  80΄με κοντινή κεφαλιά από τον Παπαγεωργίου μετά από στημένο. Ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει  με πέναλτι ο Ευσταθόπουλος (χέρι Λέκα), το οποίο αμφισβήτησαν οι παίκτες  της Φίλιας.

Στην Θερμή, ο  αξιόμαχος  Παπανικολής  έσπρωξε  ακόμη πιο πολύ  στον γκρεμό τον Αίαντα, τον οποίο νίκησε  με  2-1 αλλά οι γηπεδούχοι  διαμαρτύρονται για την διαιτησία. Ο Πασπαλιάρης έδωσε  το προβάδισμα  στον Αίαντα, ακολούθως ο Κατωτριώτης  είχε σουτ στο  δοκάρι, όμως λίγο πριν το ημίχρονο  με πέναλτι το οποίο αμφισβητήθηκε, ο Χατζηδιαμαντής ισοφάρισε  σε  1-1. Το γκολ το  οποίο έκρινε το παιχνίδι  σημειώθηκε  πέντε λεπτά  πριν το  τέλος από τον Γελέκη. Νέο δοκάρι για τον ηττημένο είχε ξανά ο Κατωτριώτης, ενώ  οι δύο ομάδες  τελείωσαν τον αγώνα  με  δέκα, αφού την άγουσα  πήραν ο Παράσχου (Αίας) και ο Ιατρού για λογαριασμό  της  νικήτριας  ομάδας. Τέλος, στην Αγιάσο  ο  αγώνας  Λιονταράκια - Αστέρας Ιππείου  σημαδεύτηκε από πολύ ένταση, νεύρα, ανατροπή στο σκορ  και  αποβολές και μάλιστα  ο Αστέρας διαμαρτύρεται  για  την διαιτησία  του Βουλγαρέλλη και σύμφωνα με πληροφορίες, η διοίκηση τού ετοιμάζει  δριμύτατη  ανακοίνωση. Τα Λιονταράκια πήραν μια  σημαντική νίκη για  αυτά  και αυτή ήταν η  2η  στο  πρωτάθλημα, προηγούμενα από πολύ νωρίς  με τον Λούκα και ακολούθως με τον Σαράφη. Ο έμπειρος  Χωματάς  μείωσε  το σκορ, ο Αστέρας  έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του  Σαμιώτη και λίγο μετά έχασε  λόγω τραυματισμού και τον μικρό  Ρουκουνιώτη και στον πάγκο δεν υπήρχε άλλος μικρός, προκαλώντας  τεράστιο πρόβλημα. Στην επανάληψη, πάλι ο Χωματάς ήταν  αυτός  που ισοφάρισε  σε  2-2, στη συνέχεια  αποβλήθηκε  και  ο Πλάτων Καρτάλης  από το Ίππειος και σε αυτό το  σημείο δημιουργήθηκε γκρίνια  και νεύρα. Αποτέλεσμα, να το εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι φθάνοντας στο  3-2 με τον Ραχάνη και στη συνέχεια ο  Πάστος κλείδωσε τη νίκη  για  την ομάδα του, κάνοντας  το τελικό 4-2.

ΑΓΡΙΟ ΦΙΝΑΛΕ ΜΕ ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΔΑΦΙΩΝ
Στο  ντέρμπι   της Στύψης  το φινάλε  ήταν άγριο  με τον νικητή  να  αναδεικνύεται  σχεδόν  στο  τελευταίο  λεπτό των καθυστερήσεων και  αυτός  ήταν ο  Απόλλωνας  Δαφίων με  νίκη με 3-2, κάτι  που τον καθιστά  μέχρι  τώρα   αφεντικό   στον όμιλο, βγάζοντας  ομολογουμένως  δύσκολο παιχνίδι και μπαλώνοντας την αποτυχία  της προηγούμενης αγωνιστικής.
Οι φιλοξενούμενοι  κατάφεραν με τον Καραμήτρο να προηγηθούν στο σκορ  στο ημίχρονο  και στη συνέχεια να  κάνουν και το  0-2  με  τον Καλούδη, ο  οποίος  στο  τέλος  αποδείχθηκε  για  την ομάδα   του  ο πιο  χρήσιμος  παίκτης  την κατάλληλη  στιγμή. Ο Καραβαγγέλης  κατάφερε να ασκήσει  ασφυκτική πίεση  και να μειώσει  με τον  Τσαΐρη  και να  φθάσει  στην ισοφάριση με  γκολ απο τον Σαμαρά. Από το  σημείο  αυτό  η  αναμέτρηση  άναψε, το παιχνίδι ανοίχτηκε  περισσότερο με τις  δύο ομάδες  να  ζητάν  το  γκολ,  το οποίο  σημειώθηκε  από πλευράς  φιλοξενούμενων ξανά  από τον Καλούδη, διαμόρφωσε το  τελικό 2-3  με κοντινό πλασέ.
Αγωνιστική δεν είχαμε, κάτι που θα  γίνει το  ερχόμενο Σάββατο.