ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία3 Νοεμβριου 2015
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ  ΚΑΛΛΟΝΗ 2 - 1
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΚΑΛΛΟΝΗ 2 - 1

Άδικο  το  αποτέλεσμα  για  την Καλλονή,  που έπαιξε  το καλύτερο εκτός έδρας  παιχνίδι της, αλλά συνάντησε την εχθρική  διαιτησία  του Σπάθα που σταμάτησε  τον βαθμό ή ακόμη και την νίκη που δικαιούνταν. Άδικη αποβολή  Χογκ, γκολ οφσάιντ και πέναλτι που δεν της δόθηκε, την υποχρέωσαν να χάσει στα Περιβόλια. «Να τους  χαίρεται  η ΚΕΔ», η δήλωση με νόημα του Νίκου Μιχαλάκη.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΠΛΑΤΑΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ «ΣΠΑΘΑ»

Μπορεί  η Καλλονή  να θύμισε  τον περσινό καλό της εαυτό  και να έδωσε  έναν μεγάλο  αγώνα   στον μουσκεμένο  αγωνιστικό χώρο στα Περιβόλια  Χανίων και να ζήτησε με κάθε τρόπο  το  θετικό αποτέλεσμα,  όμως  ο  Πειραιώτης  ρέφερι  Δημήτρης Σπάθας  είχε άλλη άποψη και δεν την άφησε να  χαρεί ένα τέτοιο πράγμα. Κρίμα, γιατί  μια μεγάλη προσπάθεια  των παικτών του Θεοδωρίδη δεν βρήκε  αποτέλεσμα  και ο  βαθμός  που κρατούσε  σε μια έδρα όπου δεν είχε  και τις καλύτερες αναμνήσεις, έδειχνε  ακόμη πιο  κοντινός. Ένα  τραγικό λάθος  του  διαιτητή  που μόνο αυτός  είδε, έφερε  τα πάνω κάτω  και ο Πλατανιάς  μπόρεσε  και πέτυχε   το  γκολ της νίκης,  απαριθμώντας την τρίτη συνεχόμενη στο  πρωτάθλημα,  αφήνοντας  την Καλλονή στην προτελευταία  θέση με  έξι βαθμούς. Το έγκλημα Σπάθα ήταν η αποβολή του Χογκ στο  81΄ όταν στην προσπάθειά του να βγει από την εστία  και να  απομακρύνει  την μπάλα προ του Γιακουμάκη,  ο Σπάθας  τον τιμώρησε με αποβολή, καταλόγισε το  ανύπαρκτο  φάουλ και  ο αντίπαλος  βρήκε τον τρόπο  για τα  δίχτυα. Νωρίτερα, καθαρό χέρι του Μαπανανά στην μικρή περιοχή  ο Σπάθας δεν το είδε, στερώντας  την καθαρή πρόθεση του παίκτη να  κόψει την φόρα της μπάλας και το  τρίτο και σοβαρότερο, το  γκολ  οφσάιντ  του Πλατανιά  στο  νικητήριο γκολ. Η Καλλονή με  τον Μανούσο  θα μπορούσε  να  είχε κάνει  στο  ξεκίνημα  του ματς  γκολ μόλις στο  4΄, αλλά  το πλασέ του παίκτη δεν βρήκε  στόχο. Το έκανε,  όμως,  ένα λεπτό μετά, όταν όμορφος  συνδυασμός  των παικτών της, ο Γεωργίου βγήκε σε  θέση  βολής, πλάσαρε  ο Σωτηρίου, απέκρουσε ασθενώς, όμως ο Μπαργκάν που καραδοκούσε εύκολα  έσπρωξε την μπάλα στα  δίχτυα  δίνοντας  το  προβάδισμα  στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι  πίεσαν, επιδίωξαν την ισοφάριση και την πέτυχαν στο  17΄, όταν μια σέντρα στο κεφάλι του Ανγκούλο την έστειλε  στα  δίχτυα. Μέχρι το ημίχρονο η Καλλονή δεν κινδύνεψε, αλλά ούτε και στα μισά  της επανάληψης  και όλα  έγιναν όπως είπαμε, στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Σπάθας  έβγαλε από μέσα του όλη την αυστηρότητα  και καταδίκασε  την Καλλονή σε ήττα  2-1. Ο Δαύκος πέρασε  στο παιχνίδι  απέκρουσε στην γωνία το φάουλ του Ανγκούλο προσωρινά και ο Γιακουμάκης εκτεθειμένος την έστειλε από κοντά  στα  δίχτυα οφσάιντ, που ούτε ο βοηθός είδε, αλλά ούτε και ο Σπάθας. Μάλιστα,  ο Πλατανιάς  θα μπορούσε  στο  φινάλε να πετύχει  και τρίτο  γκολ, μετά από λάθος  στην άμυνα, όμως ο Τσαμπούρης απέκρουσε σχεδόν στη γραμμή του  τέρματος, στην τελευταία ουσιαστικά  φάση του παιχνιδιού.

Απαράδεκτος ο Σπάθας, που  έσφαξε  με το βαμβάκι την Καλλονή και της στέρησε  τουλάχιστον τον βαθμό της  ισοπαλίας. Αρνήθηκε το πέναλτι, κατακύρωσε το  γκολ οφσάιντ και απέβαλε  άδικα τον Χογκ, όλα αυτά τα  τραγικά του λάθη, σκότωσαν την ομάδα της Μυτιλήνης.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σκαπντοβέλι, Σέλιν (73΄ Ιτούα), Μαπανανά, Γκιάτις, Μενδρινός, Γουνδουλάκης (64΄ Ντίνας), Γιακουμάκης, Μιλούνοβιτς (65΄ Μουνάφο), Ανγκούλο.

Καλλονή: Χογκ, Τσαμπούρης, Ούκα, Αναστασιάδης, Γιορέντε, Κλαντρούμπσκι, Καλτσάς, Σάμπα (75΄Χατζηδημητρίου), Γεωργίου (82΄Δαύκος), Μπαργκάν (67΄Μπουρούς).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΘΑΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΚΑΘΟΡΙΣΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Σήμερα  πιστεύω ότι  χάσαμε  το  παιχνίδι  από κάποιες λανθασμένες   αποφάσεις  του  διαιτητή, ο  οποίος δεν ήθελε  η ομάδα μας  να πάρει καλό αποτέλεσμα. Ο Πλατανιάς δεν έχει  ανάγκη τη βοήθεια  της   διαιτησίας, άλλωστε  αυτό έχει  δείξει ως τώρα, διαθέτοντας  μια καλή  ομάδα, πολύ καλό προπονητή, υλικό και καλό είναι να  βρίσκεται  στη Σούπερ Λίγκα και γενικά ομάδες από την επαρχία. Η Καλλονή  έπαιξε  ένα καλό παιχνίδι,  κυνηγούσε  από την αρχή  το  γκολ, μπήκαμε μπροστά  σ'  αυτό,  αλλά  είδατε  και είδε όλος ο κόσμος  τι επακολούθησε στη συνέχεια. Θέλαμε  το  αποτέλεσμα  για να  ανασάνουμε  βαθμολογικά, αλλά  μας σταμάτησαν  τα λάθη του  διαιτητή  και αυτό μας λύπησε, αφού η μεγάλη  προσπάθεια  των παικτών μου  στο  τέλος  δεν είχε  την ανταπόκριση που περιμέναμε.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΡΑΣΧΟΣ

ΜΑΣ ΒΓΗΚΕ Η ΠΙΕΣΗ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΜΕ

Φάγαμε ένα  γκολ που  ήταν δώρο, άσχετα αν αυτό ήταν ή δεν ήταν οφσάιντ, από εκεί και πέρα μάς  γέμισε νευρικότητα  και ευτυχώς που μπορέσαμε  και ισοφαρίσαμε  πολύ  γρήγορα  γιατί  τα  πράγματα  θα  ήταν  δύσκολα. Με τον τρόπο αυτό περάσαμε αλώβητα το πρώτο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια  η  πίεση  ήταν  ακόμη πιο μεγάλη, κάτι  που μας επέφερε  και το  δεύτερο  γκολ και πήραμε  τη νίκη. Η Καλλονή  αγωνίστηκε με σκοπό να μας κάνει τη ζημιά και είχε τα χαρακτηριστικά   μιας καλής και μαχητικής ομάδας.

ΑΝΤΡΙΑΝ ΧΟΓΚ

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ

Είμαι  εδώ τρία  χρόνια,  αλλά κάποιες φορές  τα πράγματα  γίνονται κωμικά. Είμαστε, όμως, στην Ελλάδα, μια  χώρα δέκα εκατομμυρίων κατοίκων  και όλοι είδαν τι έγινε στο  παιχνίδι. Δεν ξέρω τι άλλο να πω,  είναι, όμως, δύσκολο για  την ομάδα μου να παλεύει, όταν έχει τέτοιες περίεργες  αποφάσεις ν' αντιμετωπίσει.

ΚΕΝΑΝ ΜΠΑΡΓΚΑΝ

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ  ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ

Για άλλη μια  βδομάδα  ήρθαμε  να κάνουμε  τους κομπάρσους  και συνεχίζουμε. Όπως έχετε καταλάβει, όπως κάθε   χρόνο  μπαίνουν κάποιες ομάδες  στο  στόχαστρο, φέτος νομίζω ότι  είναι η Καλλονή  και συνεχίζουμε την επόμενη αγωνιστική, να γυρίσουμε  μια νέα ταινία. Άδικο το  αποτέλεσμα για  την ομάδα μου, δικαιούμασταν κάτι καλύτερο, αλλά  μας το στέρησαν.

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ

Αμέσως μετά το τέλος του  παιχνιδιού και ενώ  στα  αποδυτήρια επικρατούσε  αναβρασμός  από τα  τραγικά λάθη του Πειραιώτη Σπάθα, ο πρόεδρος της ΠΑΕ  Καλλονής Νίκος Μιχαλάκης εξέδωσε  σκληρή ανακοίνωση - δήλωση  του ίδιου κατά της  διαιτησίας και μάλιστα αυτό συνέβη  για  πρώτη  φορά, αφού η Καλλονή  δεν μας  έχει  συνηθίσει  σε  τέτοιου είδους κινήσεις. Η ανακοίνωση αναφέρει:

«Έως πότε οι άνθρωποι της  διαιτησίας  θα διασύρουν την ίδια  την διαιτησία, έως πότε θα την ξευτιλίζουν; Πέναλτι το οποίο  δεν δόθηκε φάουλ και κόκκινη κάρτα που δεν ήταν γκολ οφσάιντ  του αντιπάλου  και όλο αυτό  σε έναν αγώνα, δεν μιλάμε  για τους προηγούμενους. Κύριοι της ΚΕΔ  ξυπνήστε γιατί σας  έχει πάρει  ύπνος  βαθύς  και επειδή δεν κάνετε  κάτι  για  το  ποδόσφαιρο, τιμωρήστε με  για να  το  δυσφημώ και επειδή το  δυσφημώ με τις δηλώσεις μου. Οι αρμόδιοι να αναλάβετε  τις ευθύνες  σας απέναντι στο ίδιο το ποδόσφαιρο, που εσείς οι ίδιοι τιμωρείτε».

ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΝ ...ΞΑΝΘΗ

Εκπλήξεις είχε  η  αποστολή  που ταξίδεψε  στα  Χανιά,  με τον Θεοδωρίδη  να  αφήνει  εκτός  αποστολής  τον Πολ Κεϊτά  και η  μη παρουσία  του  στον Πλατανιά  συζητήθηκε δεόντως από τους  φίλους της ομάδας. Η αλήθεια, όμως, είναι  ότι ο Κεϊτά  περνά  μια σιωπηρή τιμωρία, δεδομένου ότι σύμφωνα με πληροφορίες- ζητήθηκε  από  τη διοίκηση  να επεκτείνει το συμβόλαιό του, κάτι που ο Αφρικανός  ποδοσφαιριστής  δεν δέχεται και θα  φανεί   στο  ερχόμενο παιχνίδι  με την Ξάνθη, το  ερχόμενο Σάββατο  στη Μυτιλήνη, αν ο Κεϊτά  θα  υπολογίζεται. Ο Γίρι Κλαντρούμπσκι  που τον αντικατέστησε  είχε καλή παρουσία, βοηθώντας  τον άξονα. Ο Θεοδωρίδης  σε  έναν ακόμη τελικό,  όπως  είναι  αυτός με τους Θρακιώτες, ευελπιστεί ότι θα έχει τον Ελλακόπουλο, που δείχνει να ξεπερνά  τον τραυματισμό του στον αστράγαλο, αιτία που τον άφησε σε  δύο παιχνίδια  εκτός, ενώ ίσως  έχει και τον Μάρκοβιτς, ο οποίος μετρά  αντίστροφα να επιστρέψει  και να βοηθήσει στην κορυφή, απαλλάσσοντας τον Γιώργο Μανούσο από τη θέση αυτή. Ακόμη, ο Κώστας Δαύκος  ετοιμάζεται να πάρει τη θέση του  στα  δοκάρια   για πρώτη φορά  ως  βασικός  και  μάλιστα ο Δραμινός  γκολκίπερ που  μπήκε  με τον Πλατανιά  στα  τελευταία λεπτά, ετοιμάζεται  ψυχολογικά  να υπερασπίσει  τα  γκολπόστ. Η προετοιμασία  ξεκίνησε από χθες  για  το  δύσκολο  αυτό παιχνίδι, όπου πλέον η  νίκη  είναι μονόδρομος  για  τους νησιώτες.

SUPER LEAGUE
Η ήττα  του ΠΑΟΚ  στην Τρίπολη  2-1  από τον Αστέρα,  η λευκή ισοπαλία  στο  Αθηναϊκό ντέρμπι  ΠΑΟ - ΑΕΚ  και  η  εκτός  έδρας νίκη του Ολυμπιακού στη Βέροια  2-0, ήταν τα χαρακτηριστικά της  9ης  αγωνιστικής  στην Σούπερ Λίγκα. Η Καλλονή έχασε 2-1 από τον Πλατανιά,  Ξάνθη και Γιάννινα νίκησαν εντός 3-1 τον Παναιτωλικό και 2-0 τον Πανθρακικό αντίστοιχα. Εκτός έδρας  νίκησε τέλος, ο Πανιώνιος 2-0 τον Λεβαδειακό.

3Χ3 Ο ΑΙΟ
Την 3η  διαδοχικά νίκη του  στο πρωτάθλημα πήρε  ο  Αιολικός, κερδίζοντας  με  2-0 τη Δόξα Ν. Μανωλάδας  μειώνοντας  στους  δύο  βαθμούς  τη διαφορά  του με την κορυφή. Οι νησιώτες  μετά την Βάρδα και  τα Μέγαρα  ξεπέρασαν επιτυχώς και το  εμπόδιο της συγκεκριμένης ομάδας, η οποία την προηγούμενη σεζόν είχε  βάλει τα  δύσκολα  στους νησιώτες  και στα  δύο παιχνίδια τα οποία  είχαν προηγηθεί, όμως τώρα  η πλάστιγγα έγειρε υπέρ τους, με την πολύτιμη νίκη που τους κρατά όρθιους στον δρόμο  προς  την κορυφή. Το παιχνίδι ασφαλώς και ήταν δύσκολο και η νίκη έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, αφού κλειδώθηκε στην εκπνοή του ματς  με το  δεύτερο  γκολ  από τον κορυφαίο του αγώνα τον Δημήτρη Σίμωση, ο οποίος άνοιξε τον δρόμο με το πρώτο  γκολ  στο  50΄ και η νίκη ήταν γεγονός. Η Δόξα ήρθε  για  τον βαθμό, σύμφωνα με το  στήσιμο  από τον Μίρκα Τσίρκοβιτς και θα  λέγαμε ότι  στο πρώτο μέρος  και με τη βοήθεια του ανέμου δεν άφησε τους  γηπεδούχους  να κάνουν το  παιχνίδι τους. Ελάχιστες  φορές  απείλησαν ή ακόμη και με κάποια μακρινά  σουτ, τα  οποία έγιναν. Η επανάληψη, όμως, ήταν τελείως  διαφορετική και όταν σημειώθηκε  το πρώτο  γκολ όλα πλέον ήταν εύκολα γιατί και κάποιες  ευκαιρίες  δημιουργήθηκαν αλλά και η  εστία  του Πουρή δεν απειλήθηκε, όταν η αντίπαλος ομάδα έμεινε  από το  77΄ με  δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σωτηρόπουλου τότε οπισθοχώρησε, αλλά  και πάλι  δεν δημιούργησε  την μεγάλη ευκαιρία, σε ένα  δίκαιο  αποτέλεσμα  που φέρνει τον νικητή Αιολικό  σε  απόσταση αναπνοής  από την κορυφή και μόλις  δύο  βαθμούς  απ' αυτή και την Σπάρτη που θρονιάστηκε από την Κυριακή.

Αιολικός: Πουρής, Γάλας, Λίμα, Μπακάλης, Παπαζούδης, Κριπιντήρης, Ιορδανίδης (90΄ Κίστα), Μίχος, Σίμωσης (90' Σαλταμάρας), Μανουσάκης (74΄Λαλάς), Κέρι.
Δόξα Ν. Μαν.: Καλικμάνης, Νικηφορόπουλος, Σωτηρόπουλος, Σούλης (70΄ Παναγιωτόπουλος), Παπαδόπουλος, Τσουκαλάς, Μπαρμπαρούσης, Κυριαζόπουλος, Γούρμος, Βάτσης (81'  Αδαμόπουλος) Βραχνής.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΜΙΡΚΑ ΤΣΙΡΚΟΒΙΤΣ

ΠΡΟΠ. ΔΟΞΑΣ

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΝΑ ΓΚΟΛ

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια στον Αιολικό για την νίκη, αλλά συγχαρητήρια  αξίζουν και στους  δικούς μου παίκτες, που παρότι  χάσαμε, η  προσπάθεια ήταν αρκετά μεγάλη. Σταθήκαμε αξιοπρεπώς απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο  που είναι και από τα  φαβορί  για την άνοδο, αλλά και με βάση τις ευκαιρίες που κάναμε, αξίζαμε  ένα  γκολ. Θεωρώ, όμως, ότι έτσι όπως κύλησε  το παιχνίδι, το  αποτέλεσμα είναι πλασματικό, μας αδικεί βάσει ευκαιριών που είχαμε, παίζοντας  μάλιστα  ανοικτό ποδόσφαιρο. Αν δεν είχαμε  δεχθεί το  γκολ στο  ξεκίνημα του  δευτέρου ημιχρόνου, ίσως  τα  πράγματα  να κυλούσαν καλύτερα. Το  έβαλε  ο Αιολικός, έδιωξε  λίγο το άγχος, όμως και η  δική μου ομάδα  κυνήγησε μετά  την ισοφάριση, χωρίς  να την πετύχει. Είμαι  πάντως ικανοποιημένος απ' αυτό που μου έδειξαν τα παιδιά. Ήταν ένα  εκτός έδρας  παιχνίδι,  δεν πήραμε κάτι, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε ακόμη πιο σοβαρά  στο  πρωτάθλημα. Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσουμε  την διοίκηση  του Αιολικού για  την άψογη  φιλοξενία, την οποία ασφαλώς και θα ανταποδώσουμε.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΑΟΥΣΙΑΝΗΣ

ΠΡΟΠ. ΑΙΟΛΙΚΟΥ

ΠΕΤΥΧΑΜΕ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΗ ΝΙΚΗ

Κάθε  νίκη  είναι  σημαντική, η σημερινή έχει ένα ποσοστό επιτυχίας για τους γνωστούς  λόγους. Πρώτον, ότι προερχόμασταν από ένα ρεπό το οποίο για  μένα ήταν λίγο  επικίνδυνο, αφού η ομάδα προερχόταν από δύο  συνεχόμενα τρίποντα και είχε βρει ρυθμό μετά από καλές εμφανίσεις, αυτό ενδιαφέρει  και την αντίπαλο ομάδα, αλλά εγώ μιλάω για τη δική μας, που  γνωρίζω σε τι κατάσταση  βρίσκεται. Δεύτερον, αυτή η νίκη ήρθε  απέναντι  σε μια ομάδα  από τις καλύτερες  στο πρωτάθλημα, να μην σας πω ότι ήταν από τις  καλύτερες  που  είχαμε  αντιμετωπίσαμε μέχρι  τώρα. Και τρίτον, απέναντι σε κάποιες  δυσκολίες  που  έχουμε  εμείς σχετικά με το ότι εδώ και ένα μήνα έχουμε δώσει τρία παιχνίδια σε  φυσικό χόρτο και κάνουμε προπονήσεις  στο πλαστικό. Αυτό είναι  ένα θέμα εξοικείωσης και εμπόδιο. Παρόλα αυτά, για τους λόγους που σας προείπα, αυτή η νίκη έχει ποσοστό επιτυχίας και ήταν η τρίτη στη  σειρά, που μας ισχυροποιεί και μας γεμίζει  αυτοπεποίθηση ενόψει των δύσκολων παιχνιδιών που έχουμε μπροστά  μας  και πρέπει να  δείξουμε  ακόμη καλύτερο  πρόσωπο. Στο  πρώτο ημίχρονο με τη βοήθεια  του ανέμου, η Δόξα μάς πίεσε και στο δεύτερο ημίχρονο φέραμε το παιχνίδι στα μέτρα μας και νομίζω ότι στο τέλος πετύχαμε μια δίκαιη νίκη.

ΝΙΚΗ ΣΤΗ ΓΕΡΑ ΠΗΡΕ Ο ΑΙΓΕΑΣ
Ολοκληρώθηκε  και η  7η  αγωνιστική  στο  πρωτάθλημα  της Α κατηγορίας  με  τα  δύο  εξ  αναβολής  παιχνίδια που έγιναν την Κυριακή. Αίγειρος και Αιγέας  νίκησαν εκτός έδρας  Οδ. Ελύτη και Αν/ση Γέρας 4-0 και  1-0  αντίστοιχα, με τον πρώτο  να περνά  στην κορυφή αφήνοντας  στην δεύτερη  θέση τον Ατρόμητο, ο  οποίος  είχε ηττηθεί από τον Βύρωνα την προηγούμενη  αγωνιστική.
Στη Θερμή, ο Αίγειρος  νίκησε με  4-0  τον Οδ. Ελύτη  προηγήθηκε  στο ημίχρονο με γκολ κεφαλιά  από τον Σεραφίγκο σε  σέντρα του Μουτζούρη και με τον ίδιο παίκτη χτύπησε στην επανάληψη  σε φάουλ  πάλι του Μουτζούρη και νέα κεφαλιά  του Σεραφίγκου διπλασιάζοντας τα  τέρματά του. Από την πλευρά του ο Ελύτης  που είχε κάποια  αγωνιστικά  προβλήματα, είχε  δύο  καλές  στιγμές  με τους Παπουτσιδέλλη, Μαρίνο,  δεν έβαλε  το  γκολ  και απεναντίας  ο αντίπαλος  κτύπησε  σε δύο ακόμη περιπτώσεις. Την τρίτη φορά με τον Μαλακό που έκανε το  0-3  και με τον Κοντονίκα να ολοκληρώνει με  σουτ  την μεγάλη σε έκταση νίκη της ομάδας  του, κάνοντας το τελικό 0-4.
Στον Παπάδο, ο Αιγέας  αποδείχθηκε  καλύτερος  και με γκολ απο τον Αγιακάτσικα στο 70΄ πήρε το πολύτιμο τρίποντο  και βελτίωσε την θέση του. Από την άλλη, η Γέρα δεν ήταν καλή, οι περισσότεροι παίκτες της βρέθηκαν σε άσχημη μέρα, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα εντός. Μάλιστα, τελείωσε το παιχνίδι με εννιά παίκτες  λόγω αποβολής των Μπισμπίκα και Τρεμούλα με απευθείας κόκκινη.
Ολοκληρωμένη η  7η αγωνιστική, καθώς  και η βαθμολογία  είναι  η παρακάτω.

ΚΟΡΥΦΗ ΓΙΑ ΔΟΞΑ - ΑΡΙΩΝΑ

Η  πρώτη ήττα του Αρίωνα Μηθ. στο Πλωμάρι  από την Δόξα  με  2-1  τον έφερε  συγκάτοικο με την ομάδα της Πλαγιάς,  που διανύει περίοδο αγωνιστικής  ανόδου. Ο Βελούτσος  ήταν ο  σκόρερ της νικήτριας,  ο Ν. Βουρσούκης μείωσε  με κεφαλιά  στην εκπνοή του αγώνα. Την ήττα  και μάλιστα πρώτη στο πρωτάθλημα, γνώρισε  και ο Ταξιάρχης  από τα Λιονταράκια με  2-1, τα οποία νίκησαν για  πρώτη  φορά  έστω και με  ανατροπή  στο  σκορ. Ο Ταξιάρχης προηγήθηκε  με τον Στρατή Δρακούλη, όμως ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα των γηπεδούχων ήταν αρκετό να τους δώσει την νίκη. Η  ισοφάριση ήρθε με τον Πάστο και μετά με  γκολ από τον Σαράφη. Στον Μεσότοπο, η σύγκρουση του ΑΟΜ  με την Άναξο  δεν ανέδειξε νικητή και έτσι  οι  δύο  ομάδες  πήραν από έναν βαθμό στο ισόπαλο  2-2. Η ομάδα  από τον Σκουτάρο  αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις παικτών της, όμως αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο να  αποδώσει καλό ποδόσφαιρο και να φύγει από εκεί με τον βαθμό. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ραφ. Κουνιαρέλλη στο ημίωρο του ημιχρόνου με τον ίδιο να  χάνει πέναλτι  πέντε λεπτά μετά (απέκρουσε ο Ευσταθόπουλος). Ό,τι δεν κατάφερε ο  ΑΟΜ  το πέτυχε  η Άναξος, που με τον ίδιο τρόπο και με τον Ευσταθόπουλο ισοφάρισε σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία  στην επανάληψη με  σκόρερ τον Ψαρρό  αλλά η ισοφάριση  από πλευράς  Μεσοτόπου ήρθε   δέκα λεπτά πριν το  τέλος με σουτ από τον Κρασσόπουλο, που διαμόρφωσε το  τελικό 2-2. Στην Φίλια, η ομώνυμη ομάδα πήρε δίκαιη νίκη με  2-1  τον Αίαντα ο οποίος άνοιξε πρώτος  το  σκορ  με πέναλτι από τον Παράσχου. Οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση  με τον Κατσιάνο, γκολ για το οποίο υπήρξαν διαμαρτυρίες  για οφσάιντ  και νίκησαν χάρη  στο  γκολ  του Πανταζή λίγο πριν το  τέλος  του  αγώνα. Τέλος,  πρώτη νίκη και για τον Αστέρα Ιππείου  3-1, τον χλωμό και μέτριο Παπανικολή στο Ίππειος. Ο Σαμιώτης άνοιξε το σκορ, ο Μπριλάκης  τα  διπλασίασε  με τον Χατζηδιαμαντή να μειώνει σε 2-1. Όμως πάλι ο Μπριλάκης  διαμόρφωσε το  τελικό  3-1 για τον Αστέρα.

ΜΕ 5ΑΡΑ ΠΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΑΦΙΩΝ
Αλλαγή σκηνικού  στην πρώτη  θέση  στο  πρωτάθλημα  της  Γ τοπικής  με τον Απόλλωνα Δαφίων να  συντρίβει με  5-1  την Ειρήνη στο  γήπεδο της Αγ. Παρασκευής  και να πατάει την κορυφή αφήνοντας  ένα σκαλοπάτι προς τα κάτω  τον ΑΟ Βασιλικών  στην 4η  αγωνιστική.
Η φιλοξενούμενη Ειρήνη  άνοιξε το σκορ με τον Γονιδέλλη, όμως  ο Καραμήτρος ισοφάρισε  και ο Μαραγκός λίγο μετά  έβαλε τον Απόλλωνα  μπροστά  στο  σκορ. Πάλι  ο Καραμήτρος  ήταν ο σκόρερ  του τρίτου  τέρματος  με τον Βογιατζή να αξιοποιεί πέναλτι και να κάνει το  4-1. Το τελικό σκορ  διαμόρφωσε ο  Μπάκας.
Ο ΑΟ Βασιλικών αυτή τη  φορά  δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας  την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά  φαίνεται ότι τον λύγισαν οι  απουσίες  που  είχε. Μάλιστα, τελείωσε  το παιχνίδι με  εννιά  παίκτες  λόγω αποβολής των Παπίρα και Ταξ. Αλεξίου. Κουτλής, Βαχαράκης  και Παπαδόπουλος ήταν οι  σκορερ του Ανδρονικά, ενώ για λογαριασμό του ΑΟΒ  τα  γκολ πέτυχαν οι  Σανάι, Αντωνέλλης, οι οποίοι διαμόρφωσαν το  τελικό  3-2  στην αναμέτρηση. Ο Λάμπρος Γιαλαμάς κάθισε για πρώτη  φορά  στον πάγκο του Εφήβου  και η ομάδα των Παμφίλων  πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση νικώντας  με  2-1  τον ελλιπή από απουσίες Αρίωνα Παλαιοκήπου. Ο δυνατός  άνεμος  εμπόδισε  σε μεγάλο βαθμό τις  προσπάθειες  των παικτών, ο Λούπος έδωσε  το προβάδισμα  στον Αρίωνα, για να ισοφαρίσει στο ημίχρονο ο Παπούκας. Με πέναλτι του ίδιου παίκτη, ο Έφηβος πήρε  το  προβάδισμα με 2-1, όμως στις  καθυστερήσεις  του παιχνιδιού  ο φιλοξενούμενος κέρδισε  πέναλτι, αλλά ο Καραντώνης αστόχησε  δίνοντας  την δυνατότητα  στον Ανδριώτη να το  αποκρούσει και να  χαρίσει στον Έφηβο την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Τέλος, την πρώτη του νίκη πήρε και ο Ορφέας, ο οποίος λύγισε  την αντίσταση του Μακαρέα με σκόρερ τον Σαϊτάνη κατακτώντας  την πρώτη νίκη σε ένα δυνατό παιχνίδι.
Ρεπό  την αγωνιστική  αυτή  είχε  ο Καραβαγγέλης.