Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία1 Δεκεμβριου 2015
ΣΦΙΓΓΕΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΠΑΟΚ 1 -3

Καλλονή και ΠΑΟΚ διεκδίκησαν χθες το βράδυ το θετικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια να αναρριχηθούν στο βαθμολογικό πίνακα αλλά ο αγώνας έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του δικεφάλου του βορρά, που κατάφερε να νικήσει με 3-1 και να στείλει γρηγορότερα τους νησιώτες στο γκρεμό. Ο Μανούσος ξεκίνησε μια καλή στιγμή στο 5΄ αλλά δεν την ολοκλήρωσε και 2 λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με προσπάθεια του Ροντρίγκες και σουτ του Αθανασιάδη. Ωστόσο, η Καλλονή έφτασε στην  ισοφάριση, αφού πίεσε περισσότερο τον αντίπαλό της στο 39΄ σε ανατροπή του Μπαργκάν από το Σκόνδρα και ο Μανούσος ευστόχησε κάνοντας το 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή μπήκε αρκετά καλά, πίεσε από στημένες φάσεις να πετύχει το γκολ, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο 76΄ με τον Αθανασιάδη με κοντινή προβολή να κάνει το 1-2 και στο 89΄ ο εισελθόν στο παιχνίδι Μυστακίδης από πλάγια θέση έκανε το 1-3. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κεϊτά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλλονή: Δαύκος, Τσαμπούρης, Αντέντζο, Αναστασιάδης, Γιορέντε, Καλτσάς (88΄ Γιουκαρής), Κεϊτά, Μπαργκάν, Γεωργίου (80΄ Μάρκοβιτς, Σάμπα (83΄ Χιντασέλι), Μανούσος

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σκόνδρας, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Ροντρίγκες, Λέοβατς (58΄ Μυστακίδης), Τζιώλης, Πέλκας (65΄ Γκολάσα), Κάτσε, Μακ (80΄ Κωνσταντινίδης), Αθανασιάδης.

SUPER LEAGUE

ΜΕΓΑΛΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟ - ΗΡΑΚΛΗ

Οι νίκες του Πανθρακικού  2-1 τον Ατρόμητο  και του Ηρακλή  1-0  τον Παναθηναϊκό, ξεχώρισαν την αγωνιστική που μας  πέρασε   στο  πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα  η  νίκη του πρώτου να κάνει πολύ  δύσκολα  τα πράγματα στην Καλλονή. Νίκες, ακόμη, πολύτιμες, πήραν ο Λεβαδειακός 1-0  την Ξάνθη και ο Πανιώνιος 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε  και το  εμπόδιο του Αστέρα Τρίπολης  εντός και έτσι αποσπάστηκε περισσότερο. Τέλος, νίκη για την ΑΕΚ  2-0  τον Παναιτωλικό  και ισοπαλία χωρίς γκολ στην αναμέτρηση  του Πλατανιά με τη Βέροια.

ΕΠΑΙΞΕ ΜΠΑΛΑ & ΞΑΝΑΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ
Αυτόν τον Αιολικό  θέλουν να  βλέπουν οι  φίλαθλοί του,  μια ομάδα που ξέρει  από το  ξεκίνημα  τι  ζητά  μέσα  στο  γήπεδο, μια ομάδα με τα όλα της. Αυτή την εμφάνιση, ίσως και ακόμη καλύτερες, κρατάν οι νησιώτες, που ναι μεν βρέθηκαν πίσω από την κορυφή οκτώ ολόκληρους  βαθμούς, αλλά είναι στο χέρι τους να αποδείξουν την αξία του και θα το πράξουν από τώρα  και  στο  εξής.

Η Ερμιονίδα από το  ξεκίνημα  δεν είχε καμία  απολύτως  τύχη  και ας  ερχόταν με  φόρα  από τη νίκη της  προηγούμενης  αγωνιστικής και  είχε μόνο τον δικό μας Άκη Μιχαλάκη, να  τρέχει  στο  γήπεδο, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος  του. Οι παίκτες  του Ταουσιάνη  έπαιξαν για τον εαυτό τους, την ομάδα, για να  σβήσουν την αμφισβήτηση  που  είχαν στο  πρόσωπό τους  από την ήττα και την εμφάνιση  στο Άργος. Ο Αιολικός απέδωσε κατά  διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, φθάνοντας  στο  τέλος  στο  εύκολο 4-1, ευρισκόμενος στην 7η  θέση  με  14  βαθμούς. Στόχος φυσικά  μέχρι τον Α γύρο να  φθάσουν στο μάξιμουμ 23  βαθμοί, κάτι που αν γίνει, η  ομάδα  θα  είναι  μέσα  στον στόχο  της. Με πέναλτι του Σίμωση οι γηπεδούχοι άνοιξαν το  σκορ  με  τη συμπλήρωση  23 λεπτών και πριν κοπάσουν οι  πανηγυρισμοί, ήρθε  και  το  δεύτερο γκολ που απλούστευσε  τα  πράγματα. Σκόρερ αυτή  τη  φορά  ήταν ο Ιορδανίδης,  ο οποίος  με  σουτ  από το ύψος  της περιοχής  έγραψε  το  2-0. Η φόρα της ομάδας, είχε ως αποτέλεσμα ακόμη ένα  γκολ  στη συμπλήρωση  του ημιώρου, με  σκόρερ  τον Κέρη, ο  οποίος εκμεταλλεύτηκε  κενό  στην άμυνα  της  αντιπάλου  ομάδας  και ανέβασε  το  σκορ  στο  3-0, με το  οποίο  τελείωσε και  το  πρώτο  ημίχρονο.
Η είσοδος του Τόλη Λαλά  έδωσε  περισσότερο  ρυθμό  στο  παιχνίδι, με τον επιθετικό  του Αιολικού  να  σκοράρει  στο  70΄ με  ωραίο  σουτ μέσα σε παραλήρημα των φίλων της  ομάδας, με τον ρυθμό, μετά και από αυτό το  γκολ, να πέφτει λίγο, αποτέλεσμα η Ερμιονίδα  να  φθάσει  στο  γκολ  με  τον  Σκεντεράι, εννιά  λεπτά  πριν  το  τέλος του αγώνα, αλλά το σκορ  δεν άλλαξε.
ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΣΗ
«Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση  των παικτών και τη νίκη που θέλαμε τόσο  πολύ  και πρέπει  να  συνεχίσουμε έτσι και στο υπόλοιπο  του πρωταθλήματος», είπε μετά  το  τέλος  ο  προπονητής  του Αιολικού Γιάννης Ταουσιάνης. «Με πολλή  δουλειά  και  ενίσχυση  τον χειμώνα  στις  μεταγραφές, πιστεύω ότι  θα  είμαστε  μέσα  στον στόχο που έχουμε βάλει» τόνισε  χαρακτηριστικά.
Αιολικός: Πουρής, Λίμα (60΄Λαλάς), Σαλταμάρας, Μπακάλης, Στουρνάρας, Κριπιντήρης, Γάλας, Μίχος, Σίμωσης, Ιορδανίδης (60΄Κίστα), Κέρη (72΄Καδής)
Ένωση Ερμιονίδας: Πονηρός, Τζιέρης, Σαμαράς, Παναγιωτίδης (32΄Παναγιώτου), Μπιμπισίδης, Μαρίνης, Στάικος (46΄Τριανταφύλλου), Σκεντεράι, Κόλλας (61΄Σχοινάς), Μιχαλάκης, Τριμπόνας.

ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΤΟ ΑΡΓΟΣ

ΣΚΟΝΤΑΨΕ Η ΣΠΑΡΤΗ

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ Ο ΑΟ ΛΕΒΑΝΤΕ
Ο Αιολικός νίκησε με  4-1  την Ένωση Ερμιονίδας  και  επέστρεψε  στα  τρίποντα  και από την άλλη, με τον ίδιο τρόπο πέρασε από την Χίο ο Παναργειακός, νικώντας  με  2-0  τον Κανάρη. Στην 9η  αγωνιστική  σκόνταψε η Σπάρτη, αποσπώντας  λευκή ισοπαλία στα Μέγαρα  με τον Βύζαντα 0-0, την ίδια ώρα που ο ΑΟ Λεβάντε ξεπερνούσε με την πρώτη νίκη 1-0 το εμπόδιο της Καλαμάτας. Ακόμη, η Δόξα  επιβλήθηκε με  1-0 της Χαλκίδας  και με το ίδιο σκορ ο Παναρκαδικός εντός το Λουτράκι. Τέλος, η 2η  εκτός  έδρας νίκη ήρθε από την Βάρδα 2-0 στα Ψαχνά  τον Ηρακλή.

ΑΤΣΑΛΙΝΟΣ ΑΙΓΕΙΡΟΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΤΟ 3-0 & ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΠΡΩΤΟΣ
Στο  ντέρμπι  της  11ης   αγωνιστικής, το  οποίο έγινε  στην Θερμή, ο Αίγειρος ήταν ο μεγάλος νικητής  και με το  3-0  που  σημείωσε  εις  βάρος  του Αετού, παρέμεινε και  αυτή τη  φορά μόνος πρώτος  στη βαθμολογία. Από την άλλη, ο Αετός  παρέμεινε στάσιμος  αλλά  είναι μέσα στην πεντάδα. Μεγάλος  πρωταγωνιστής και  σούπερ σκόρερ  ο Βαγγέλης Σεραφίγκος  που πέτυχε  και  τα  τρία  γκολ της ομάδας  του στο  35΄ με κοντινή προβολή, στο  65΄  με πέναλτι, το οποίο πήρε ο Μαλακός  σε  σέντρα  στην περιοχή και χέρι από τον Γιώργο Δασκάλου και στο 68΄ μετά  από  σουτ του Καραδημητράκη, η μπάλα  τραντάζει το οριζόντιο  δοκάρι  και στην επαναφορά  πλασάρει ιδανικά  για το  3-0. Εκτός από τα  γκολ υπήρξαν και  ευκαιρίες  από τους  γηπεδούχους, ενώ ο Αετός  άγγιξε το  γκολ με τον Παλάση (κεφαλιά μόλις άουτ) και με τον Καλιμαντζέρο  σουτ από καλή θέση πέρασε άουτ.
Στην Ανεμώτια, ο Ατρόμητος  με πολλούς νέους  στην σύνθεσή του  ξεπέρασε  το εμπόδιο του μαχητικού Αλκιβιάδη  με σκορ  3-0  και πάει με αέρα νίκης στο  ντέρμπι της επόμενης  αγωνιστικής με τον Διαγόρα. Ο Νερατζής με  φοβερό σουτ  έδωσε το προβάδισμα ο Νικόλοφ  στο ημίωρο, τα διπλασίασε  και πάλι ο Νερατζής  με πέναλτι  διαμόρφωσε το  τελικό 3-0.Ο νικητής είχε  και  δοκάρι  με τον Κουτλή. Στην Αγ. Παρασκευή σημειώθηκε το ίδιο σκορ  3-0  με τον Ελύτη να μην πατά και τόσο καλά, με  αποτέλεσμα  ο Διαγόρας που παρουσιάζεται καλύτερος, να το εκμεταλλευτεί και να φθάσει  στην νίκη. Ο Βαξεβάνης με  μακρινό σουτ  στο  62΄ άνοιξε  το  σκορ, με τον Δελόλμα να τα  διπλασιάζει με πέναλτι που πήρε  ο Χωριανόπουλος. Το τρίτο  τέρμα το πέτυχε ο Μουτσογιάννης, ο οποίος είχε περάσει  ως  αλλαγή. Πέντε δοκάρια  είχαν οι νικητές  με τους Πουλασιχίδη, Χωριανόπουλο, Χατζηκυριάκο, Δελόλμα  και  Τουμπακάρη. Στο  Πλωμάρι, ο Αιγέας  ήταν καταιγιστικός  φθάνοντας  στο άνετο  και  μεγάλο σκορ 9-0 επί της Προοδευτικής  που αγωνίστηκε  χωρίς  γκολκίπερ  και  με  εννιά παίκτες. Χατ τρικ από τον Χρυσάφη, από δύο  γκολ πέτυχαν οι  Αγκόλι, Κλούρας, Μαμάκος, οι οποίοι διαμόρφωσαν το  τελικό  9-0. Στις  νίκες επέστρεψε ο Βύρωνας, καθώς επιβλήθηκε με  2-1 στην έδρα του, τον Ερμή τον οποίο βούλιαξε ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία. Ο Ερμής  μάλιστα, είχε στον πάγκο του τον Τάσο Σπύρου, ο  οποίος επέστρεψε για να βοηθήσει και  η  ομάδα των Παμφίλων έδειξε  βελτιωμένη. Ο Χατζησπύρος με σουτ έκανε το 1-0, ο Βουργουτζής ισοφάρισε  στο 2ο  με τον ίδιο τρόπο και ο Ελευθερίου  στο  65΄ έκανε το τελικό 2-1  για την ομάδα του. Στον Παπάδο, η Γέρα πήρε το  τρίποντο  με 3-2 απέναντι στον Αχιλλέα, με γκολ των Χατζηκλειδαρά, Σαμιώτη, Τηνιακού, ο Αχιλλέας  είχε ισοφαρίσει με τον Καραμιχαλάκη σε  1-1  και  με τον ίδιο μείωσε στις  καθυστερήσεις. Πέναλτι έχασε ο Φωκιανός (απέκρουσε ο Αραμπατζής), δοκάρι είχε ο Παυλέλλης.
Παιχνίδι, που κρίθηκε το αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις, πήρε  ο Παλλεσβιακός, καθώς νίκησε τον αξιόμαχο Πολιχνίτο  με  2-1  και πρόσθεσε  τρεις πολύτιμους  βαθμούς. Ο ΑΟΠ προηγήθηκε με τον Πίτη, ο Στεφάνου ισοφάρισε  σε  1-1  και ο  Σταυρινός  λύτρωσε την ομάδα του με  το  2-1.
Τέλος, στα Πάμφιλα, Κεραυνός και Όλυμπος έμειναν στο ισόπαλο 1-1  και πήραν από ένα βαθμό. Ο Δελόλμας έδωσε το προβάδισμα  στο  σκορ στην ομάδα  του, ο Τσαμπλάκος ισοφάρισε λίγα λεπτά  πριν το  τέλος σε  1-1 με τον Δελόλμα μάλιστα, να έχει και  δοκάρι  στο  ξεκίνημα  του παιχνιδιού  για τον Κεραυνό.

ΟΙ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΑΘΗΚΑΝ ΕΜΠΟΔΙΟ & ΔΙΑΚΟΠΗΚΑΝ ΑΓΩΝΕΣ

Ο άστατος καιρός  το  απόγευμα του Σαββάτου  είχε  ως  αποτέλεσμα    δύο  από τα πέντε παιχνίδια  της 8ης  αγωνιστικής  να ξεκινήσουν μεν, όμως να μην μπορέσουν να ολοκληρωθούν εξαιτίας αφενός της  δυνατής βροχόπτωσης, που μετέτρεψε σε λίμνη και βούρκο τα γήπεδα Ιππείου και Μεσοτόπου και αφετέρου των κεραυνών που έπεφταν, αναγκάζοντας τους  διαιτητές  των αναμετρήσεων να  διακόψουν τα παιχνίδια, στέλνοντας τους παίκτες στα  αποδυτήρια. Φυσικά  για τις αναβολές  θα υπάρξει νέα ημερομηνία  διεξαγωγής  τους, ξεκινώντας από το λεπτό που διακόπηκαν. Στο γήπεδο  του Ιππείου,  Αστέρας και  Δόξα  Πλαγιάς  στο  πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της  αγωνιστικής,  ξεκίνησαν το παιχνίδι τους, ο γηπεδούχος  προηγήθηκε με απευθείας  φάουλ  από τον Χωματά,  έδειχνε καλύτερος  από την αντίπαλό του  που άγγιξε και αυτός το  γκολ με Βελούτσο και Φρατζόγλου,  χωρίς, ωστόσο, να  τα καταφέρει. Στην επανάληψη, ο διαιτητής  βλέποντας  την βροχή  να  δυναμώνει, αποφάσισε να το  διακόψει   εννιά  λεπτά  μετά  την έναρξη,  στέλνοντας   τις ομάδες  στα  αποδυτήρια και εδώ αξίζει να  σημειωθεί ότι  είναι η πρώτη  φορά  που διακόπτεται παιχνίδι της Δόξας  από τότε που ιδρύθηκε το  σωματείο το  1991.

Στον Μεσότοπο, ΑΟΜ  και  Φίλια  αγωνίστηκαν πολύ λιγότερο, ούτε καν στη συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου, αφού και  εκεί άνοιξαν οι ουρανοί. Στο λιγοστό χρόνο, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το  γκολ σε  δύο  περιπτώσεις, την πρώτη με τον Ραφαήλ Κουνιαρέλλη, το  σουτ του οποίου απέκρουσε ο γκολκίπερ της Φίλιας  και την άλλη, όταν επίσης, δυνατό σουτ από τον Φώτη Κούκο, πάλι ο τερματοφύλακας  απέκρουσε  με τους παίκτες του ΑΟΜ να  διαμαρτύρονται ότι η μπάλα πέρασε  τη  γραμμή χωρίς να μετρήσει το  γκολ και  μάλιστα  ο Κουλουδής πήρε την κίτρινη  από τον  διαιτητή.

Στα  παιχνίδια τα οποία  διεξήχθησαν, σπουδαίο ματς με  ανατροπή έγινε  στην Ερεσό, εκεί όπου ο  πρωτοπόρος Αρίων Μηθ. προηγήθηκε   δύο  φορές   στο  σκορ, όμως  οι   γηπεδούχοι   αποδείχθηκαν καλύτεροι  στη συνέχεια κατακτώντας  το  τρίτο  συνεχόμενο τρίποντο που τους φέρνει  στην 2η  θέση, μόνους τους. Ο Μαρούλης έδωσε το  προβάδισμα  στην ομάδα  του  0-1  με κοντινό σουτ, όμως λίγο μετά  ο  Μπάνα Ρωμαίου με απευθείας  χτύπημα  φάουλ ισοφάρισε  σε  1-1. Πάλι οι  φιλοξενούμενοι  με τον  Νίκο Βουρσούκη πήραν εκ  νέου  το  προβάδισμα  με τον ίδιο τρόπο, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Ακολούθως, ο Γιάννης Χατζηδιαμαντής  ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Ισοφάρισε σε  2-2  με άψογο σουτ και μετά με  ατομική ενέργεια πέρασε  όποιον βρήκε μπροστά  του, πλασάροντας ιδανικά για το 3-2,  το  οποίο διατηρήθηκε  μέχρι  το  τέλος, όμως η ήττα  αυτή  για  τον  Αρίωνα μπορεί να τον κρατά  πρώτο, δίνει, όμως, μεγάλο  ενδιαφέρον  στη συνέχεια.

Στην Πέτρα, τέλος, με  γκολ που  σημείωσε  στο  δεύτερο  ημίχρονο  ο Μανδάνης μετά από  πάσα  του Χαλκιώτη, ο ΑΟ Ανάξου  νίκησε με 1-0 τον αξιόμαχο  Ταξιάρχη  και πέρασε  στην 3η  θέση  της  βαθμολογίας. Αρκετά καλός  στο  πρώτο μέρος   ο φιλοξενούμενος Ταξιάρχης  δημιούργησε,  αλλά δεν μπόρεσε  να ολοκληρώσει  τις  ευκαιρίες  του. Απεναντίας, στη συνέχεια  οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι φθάνοντας στη νίκη.

Σεφτέ στις νίκες  έκανε  ο  Αίαντας νικώντας στην Θερμή με  3-1  τα Λιονταράκια, λίγες μέρες μετά  το  διαζύγιο με τον Βασίλη Νησιώτη και την ανάληψη της  τεχνικής  ηγεσίας  από τους Πασπαλιάρη  και  Δελιανίδη. Ο νικητής απέδωσε  καλό ποδόσφαιρο  φθάνοντας στην δίκαιη  αυτή νίκη και ξεκινώντας  την αντεπίθεση  για καλύτερες μέρες  και θετικά αποτελέσματα. Ο Καλέσογλου  άνοιξε  το  σκορ  για  τους  γηπεδούχους στο  22΄  με τον Πασπαλιάρη να  τα διπλασιάζει  πέντε λεπτά  πριν το  ημίχρονο. Ακολούθως, τα Λιονταράκια μπόρεσαν και μείωσαν με πέναλτι που χτύπησε ο Σαράφης, όμως ενώ το παιχνίδι πήρε μια άγρια ομορφιά και οι  δύο ομάδες επιδίωκαν το  γκολ, πάλι ο Καλέσογλου στο  73΄ κλείδωσε την νίκη στην ομάδα  του, κάνοντας το  τελικό  3-1  στην  αναμέτρηση. Αξίζει  να σημειωθεί ότι  κατά  τη διάρκεια του παιχνιδιού υπήρξε 5λεπτη  διακοπή λόγω βροχής.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

8η  αγωνιστική

Αστέρας Ιππ.-Δόξα 1-0                  (διεκόπη)

Παπανικολής-Αρίων Μηθ.      3-2

Αίας-Λιονταράκια                  3-1

ΑΟΜ-Φίλια  0-0                     (διεκόπη)

ΕΥΚΟΛΑ ΤΡΙΠΟΝΤΑ ΠΗΡΑΝ ΑΠΟΛΛΩΝ - ΒΑΣΙΛΙΚΑ - ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ

Στο  γήπεδο Ιππείου, η  διαφορά   δυναμικότητας  ήταν μεγάλη, με τον Απόλλωνα Δαφίων να κερδίζει   με  5-2  τον Ορφέα  και να εξακολουθεί να  οδηγεί την κούρσα  του πρωταθλήματος. Μεγάλος  πρωταγωνιστής και τοπ σκόρερ της ομάδας  των Δαφίων ήταν ο Βασίλης Καραμήτρος, που σημείωσε και τα πέντε  γκολ, ενώ είχε και δοκάρι. Ο Ορφέας αν και μείωσε  με τον Τσεκούρα  σε 2-1, από εκεί και μετά  δεν υπήρχε  στο  γήπεδο. Το άλλο γκολ προήλθε  από τον  Παρίκο, ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με  δέκα  παίκτες λόγω  αποβολής  του Σαβέλλου.

Εύκολο  απόγευμα είχε ο ΑΟ Βασιλικών  στην έδρα   του  με   τον Αρίωνα Παλαιοκήπου και την νίκη του με  5-2. Οι γηπεδούχοι  προηγήθηκαν στο  ημίχρονο  με  2-0  με σκόρερ τους  Μαζέμπι και Παναγιώτη Αλεξίου, κάνοντας  στη συνέχεια  ακόμη πιο απλά  τα  πράγματα. Με  το  ξεκίνημα στο  δεύτερο ημίχρονο,  ο Αρίωνας  μπόρεσε και μείωσε  σε  2-1 με τον Λούπο, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι  ανέβασαν στροφές  φθάνοντας  στο  3-1  με τον Αντωνέλλη και μετά   με τον Βατζάκα, κάνοντας το  4-1. Το πέμπτο  γκολ πέτυχε  ο  Μπαμπάι, με τον φιλοξενούμενο να το κλείνει στο  5-2 με σκόρερ τον Δημητράκα.

Δίκαιη επίσης, νίκη απέσπασε στα Παράκοιλα ο Ανδρονικάς, καταβάλλοντας με  2-0 τον Έφηβο  ανεβαίνοντας  περισσότερο  στην βαθμολογία μετά  από ένα  δυνατό και πολλές  φορές  σκληρό παιχνίδι. Οι νικητές  είχαν την ουσία  στην μεγαλύτερη  διάρκεια, προηγήθηκαν με  γκολ από τον  Λαμπράκη χτύπημα  φάουλ και στα  δίχτυα  και κλείδωσαν την νίκη με κεφαλιά  από τον Όθωνα  δέκα λεπτά  πριν  το  τέλος. Στα αρνητικά, η  αποβολή του Χρήστου Κουτλή,  ο οποίος χτύπησε εκτός  φάσης  τον γκολκίπερ του Έφηβου  και απειλείται με  ποινή αποκλεισμού  τριών αγωνιστικών.

Πάλεψαν στον βούρκο του γηπέδου  της Στύψης, που μόνο μπάλα  δεν μπορούσες  να παίξεις,  Καραβαγγέλης  και  Ειρήνη, αναμέτρηση που βρήκε νικητή τον πρώτο με  σκορ  4-3 που επέστρεψε μετά  από καιρό στις  νίκες. Ο διαιτητής Πούλος  βλέποντας  τον βαρύ  αγωνιστικό χώρο, πήρε   την απόφαση να  το  διεξάγει  κανονικά, αψηφώντας  πιθανό  σοβαρό τραυματισμό,  αναγκάστηκε πάντως,  στο  24΄ να  το  διακόψει προσωρινά  λόγω έντονης  χαλαζόπτωσης  και  ακολούθως  να  ξαναβγεί  να  το  συνεχίσει. Ο Έφηβος  προηγήθηκε με  γκολ του Παπαπορφυρίου  έχοντας  στην  συνέχεια και καλή  ευκαιρία με τον Γονιδέλλη, όμως  η Στύψη έφθασε  στην ισοφάριση με τον Πετριώτη, γκολ για το οποίο υπήρξαν διαμαρτυρίες  για οφσάιντ. Στο  δεύτερο ημίχρονο, Ειρήνη δεν υπήρχε  στο  γήπεδο, με  αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι  να  κάνουν ό,τι θέλουν  και με γκολ των Σαμαρά, Πετριώτη  και με  αυτογκόλ από τον Μακαρώνη,  έφθασαν το σκορ στο  4-1. Ο Μακαρώνης μείωσε σε  4-2,  ο ίδιος  έχασε  πέναλτι στην συνέχεια   με τον Παπαχαρίση  να μειώνει σε 4-3 και τον Μακαρώνη να  σημαδεύει το  δοκάρι  χάνοντας  την τεράστια  ευκαιρία  να ισοφαρίσει το  σκορ. Αποβλήθηκε  από τον πάγκο λίγα λεπτά  μετά  την αντικατάσταση  του ο Στρατής Γονιδέλλης, εξύβρισε  τον διαιτητή και του έρχεται καμπάνα  τεσσάρων  αγωνιστικών, ίσως στον πιο χρήσιμο παίκτη της Ειρήνης  που δεν συγκράτησε τα νεύρα του.