ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία25 Φεβρουαριου 2015
ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1 - 0

Η νίκη της Καλλονής επί του ΠΑΣ Γιάννινα σηματοδότησε και την παραμονή  της ομάδας για τρίτο  χρόνο στη Σούπερ Λίγκα.

Μόνο που η νίκη της Καλλονής δεν ήταν καθόλου εύκολη, ειδικά μετά το  γκολ, το οποίο ήρθε πολύ νωρίς και μάλιστα στο 3΄ με την κεφαλιά από τον Αντώνη Πετρόπουλο (πρώτο του γκολ) σε κόρνερ από τον Γιορέντε. Από το σημείο αυτό και μετά, τίποτα

δεν θύμισε το λαμπρό ξεκίνημα της ομάδας, με τους Ηπειρώτες να κλείνουν στα καρέ τους γηπεδούχους και να έχουν καλές στιγμές, με αποκορύφωμα το δοκάρι από τον Μανιά στο 40΄, όπου η μπάλα  τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή, θέλοντας να κρατήσει μακριά από την εστία του Χογκ τους  αντιπάλους, όμως ο Ακόστα, ο Τσάβες και ο Μανιάς, έχασαν ευκαιρίες αδικαιολόγητα και ευτυχώς που η μπάλα δεν τιμώρησε την Καλλονή. Από την πλευρά της η γηπεδούχος ομάδα είχε καλό σουτ από τον Καλτσά και τον Χουάνμα δοκάρι σε απευθείας κόρνερ από τον Τσαμπούρη 74΄, αλλά το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, δίνοντας το τρίποντο στην ομάδα.

Το ντεμπούτο του Ρόχας κρίνεται αρκετά καλό και ο Β. Βλάχος έχει ένα  ακόμη εργαλείο να  διαχειριστεί μετά τον Λεοζίνιο, από τον οποίο περιμένει περισσότερα. Τα Γιάννινα τελείωσαν το αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής (2η κίτρινη) του Μπέριου.

ΠΑΘΟΣ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ

«Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά. Πάνω απ' όλα αντιμετωπίσαμε μια ομάδα πάρα πολύ καλή, που είχε δύο προτερήματα έναντι της δικής μου, σπουδαία για το ποδόσφαιρο. Η δική μας αδυναμία σε αυτό το κομμάτι μετά το γκολ, έδωσε το κίνητρο στον αντίπαλο να μας πιέσει πολύ, αλλά εμείς είχαμε το πάθος, την πίστη και την αγάπη μεταξύ των παικτών, που διαφύλαξαν το αποτέλεσμα. Μετά τη νίκη μας αυτή, μπορώ να λέω ότι θα παραμείνουμε στην κατηγορία» είπε μεταξύ άλλων ο Βαγγέλης Βλάχος.

Από την πλευρά του, ο Γιάννης Πετράκης είπε ότι η ομάδα του πλήρωσε το πρώτο 5λεπτο όπου η Καλλονή πέτυχε το γκολ, καθώς και τις ευκαιρίες που δημιούργησε και δεν τις έκανε γκολ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλλονή: Χογκ, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Κεϊτά, Γιορέντε, Κριπιντήρης, Ρόχας (74΄ Μίνγκας), Καλτσάς, Πετρόπουλος (65΄ Μαρσέλο), Μανούσος (84΄Λεοζίνιο), Χουάνμα.

Γιάννινα: Βελλίδης, Ίλιτς, Χαρίσης, Κορεβέσης, Τσουκαλάς, Μπέριος,

Μανιάς, Τσάβες, Στρούνα (84΄ Αυγενικού), Τζημόπουλος, Ακόστα.

5ΑΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ

Στα Γιάννινα ξέσπασε η Καλλονή, συντρίβοντας τα με σκορ 5-1, κάνοντας μέχρι τώρα την καλύτερή της εμφάνιση. Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης ο Άρης Λαμπράκης, που σημείωσε χατ τρικ (6΄, 52΄, 84΄) ενώ τα άλλα δύο για τη νικήτρια πέτυχαν οι Ξύδας (16΄) και Τριανταφύλλου (25΄). Το γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Αναστασιάδης.

ΠΙΚΡΗ ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ηττήθηκε  η ομάδα των Κ17 από την αντίστοιχη του ΟΦΗ, στο Στάδιο της Καλλονής «Κ. Κεντέρης». Το πιο δίκαιο αποτέλεσμα ασφαλώς  και θα ήταν η ισοπαλία, όμως στις καθυστερήσεις, σε μια ολιγωρία της άμυνας, οι Κρητικοί κατάφεραν να πετύχουν το μοναδικό τέρμα, που τους έδωσε τη νίκη. Σκόρερ ήταν ο Λιοδάκης.

Κ15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗ 3 - 0

ΕΧΑΣΕ ΚΑΙ Η Κ15

Ήττα με 3-0 και για την Κ15 της Καλλονής στην Αθήνα, από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αποδείχθηκε ανώτερος  σε όλους τους τομείς.

Ο Σκεντεράι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής  του αγώνα με χατ τρικ στο 37΄, 63΄, 80΄, ενώ η ομάδα της Καλλονής θα μπορούσε και αυτή να είχε σκοράρει σε κάποιες καλές στιγμές που είχε.

ΛΟΥΤΡΑΚΙ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2 - 1
ΗΤΤΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ
Ήττα  σοκ  στο τελευταίο 12λεπτο υπέστη ο Αιολικός  στο Λουτράκι και βλέπει ότι η απώλεια  αυτή έχει  καταστροφικές συνέπειες όσον αφορά  την κορυφή και τους πρωτοπόρους που κυνηγά  η  ομάδα  της Μυτιλήνης, αφού η διαφορά αυξήθηκε στους  6 βαθμούς και τα  χρονικά περιθώρια  στενεύουν απελπιστικά. Κανένας  δεν θα μπορούσε να το πιστέψει ότι μια διαφαινόμενη νίκη μέχρι το 78΄ θα  γινόταν στο τέλος ήττα με 2-1 και ο Αιολικός δεν θα έπαιρνε  κάτι από το παιχνίδι  αυτό. Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την όγδοη νίκη τους  στο πρωτάθλημα, έστω και αν χρειάσθηκε  η βοήθεια της διαιτησίας  στη φάση της ισοφάρισης, αφού ο παίκτης  που έβαλε  γκολ, ο Παπαναστασίου, χρησιμοποίησε το χέρι του στην κεφαλιά. Διαμαρτυρίες, όμως, υπάρχουν και στη φάση του πέναλτι, παρόλα αυτά τίποτα δεν άλλαξε. Ο Σιώκος βρήκε τα  δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Ο Αιολικός ήταν ανώτερος  στο πρώτο ημίχρονο ελέγχοντας τον χώρο και τον ρυθμό στο παιχνίδι και ευτύχησε να  βρει τα  δίχτυα  στο  31΄, όταν ο Άκης Μιχαλάκης  ανατράπηκε  καθαρά  στην περιοχή του Καλλιακμάνη και ο Δήμος Μανουσάκης άνοιξε το σκορ δίνοντας  την πρωτοπορία  στην ομάδα  του, η οποία πάντως δεν κινδύνεψε και ούτε διέτρεξε κίνδυνο η εστία του Γόμου, παρά μόνο από το 78΄ και μετά, με τις αποφάσεις του ρέφερι.
ΠΑΟ Λουτρακίου: Καλλιακμάνης, Νώτης, Παπαναστασίου, Σπέτσι, Σουσούνης, Τσώκος, Παπουτσής, Δημάκης (91΄Ντερτιλής), Χατζηστάμου (67΄Μαυρέλλης), Σιώκος, Ζερβός (94΄Σπανίδης)
Αιολικός: Γόμος, Καλαμιώτης (74΄ Σπανός), Λίμα (82΄Μαγγανάς), Μπακάλης, Σαμπάνης, Παπαζούδης, Γάλας, Μίχος, Ζαγοριανός, Μιχαλάκης (65΄Πασαλίδης), Μανουσάκης.
ΝΙΚΕΣ ΟΙ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ
Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι του 3ου ομίλου την 19η  αγωνιστική, με τον Παναργειακό να  συντρίβει 5-1  τον Ζακυνθιακό στο ντεμπούτο στον πάγκο του Σωτήρη Αντωνίου και τον Πανελευσινιακό να επικρατεί στη Βάρδα 3-0. Φρένο στην ανοδική πορεία του Αιολικού έβαλε το Λουτράκι, καθώς νίκησε με 2-1, ενώ η Καλαμάτα μετά από καιρό επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε 2-0 του Ερμή Κ.
Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βύζας απέναντι στον Αστέρα Μαγούλας, τον οποίο συνέτριψε με 3-0, ενώ η Αχαϊκή δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Μανδραϊκό να νικήσει με 2-0.

ΑΕΡΑΣ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΣΤΟ +8
Σους οκτώ βαθμούς αύξησε τη διαφορά ο πρωτοπόρος Διαγόρας με τη Γέρα, η οποία υποδουλώθηκε  στην ανωτερότητα του Ατρομήτου στην Ανεμώτια, χάνοντας με  3-0,  την ίδια ώρα που ο Διαγόρας  έκανε πάρτι με τεσσάρα στην Άναξο, ερχόμενος ακόμη πιο κοντά στην απευθείας κατάκτηση του τίτλου. Οι πρωτοπόροι ευτύχησαν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 2-0, με τέρματα που σημείωσαν οι Μαραγκός και Φιλιανός, ενώ στη συνέχεια σκόραραν οι Θ. Παπαδόπουλος και Χατζηκυριάκος με απευθείας  χτύπημα κόρνερ διαμορφώνοντας το τελικό 0-4. Στην Ανεμώτια, η Γέρα έδειξε  το κακό της πρόσωπο, χάνοντας  με 3-0 από τον Ατρόμητο, σκορ  που σίγουρα και τον αδικεί με βάση τις ευκαιρίες που έχασε. Αποκαρδιωτική σε όλες της  γραμμές η Γέρα, έχασε δίκαια, αφού δεν δικαιούταν με βάση την εικόνα να πάρει κάτι περισσότερο. Ο Θ. Μαστέλος με σουτ άνοιξε το σκορ, με τον Κανόγλου στην εκπνοή του ημιχρόνου να τα διπλασιάζει. Το 3-0 για την ομάδα του σημείωσε πάλι ο Κανόγλου  δέκα λεπτά  πριν  το  τέλος  της αναμέτρησης. Εντός έδρας όμως, ήττα  είχαμε  στην 24η  αγωνιστική και για τον Οδ. Ελύτη από τον ρωμαλέο και αποτελεσματικό Ερμή με 3-1. Ο Κουπέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα των Παμφίλων με τον Παπαδόπουλο να ισοφαρίζει στο 55΄ σε 1-1. Στο 72΄ αποβλήθηκαν οι Γιαλαμάς (Ερμής), Παπαδόπουλος (Ελύτης) γιατί κοκορομάχησαν και στο φάουλ που ακολούθησε πάλι ο Κουπέ έδωσε το προβάδισμα στον Ερμή με 1-2. Το τελικό 1-3  διαμόρφωσε ο Βουργουτζής. Δοκάρι είχε ο Μιχαλακέλλης και αξιόλογες ευκαιρίες  από πλευράς Ελύτη  είχαν οι Τσακίρης, Πιπεράς και Μιχαλακέλλης.
Δίκαια  ακόμη, νίκησε ο Παλλεσβιακός 3-0 την Προοδευτική στην έδρα της, με τον νικητή να είναι καλύτερος σε  όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Παπαδημητρίου άνοιξε το σκορ με τον Κούτσα να τα  διπλασιάζει. Πάλι ο Κούτσας σημείωσε το 0-3  στο  δεύτερο ημίχρονο με τον νικητή και να έχει και  δύο δοκάρια με τον ίδιο παίκτη.
Στη Μόρια, η αναμέτρηση του Βύρωνα με τον Αιγέα δεν ανέδειξε νικητή με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1. Ο Αγκόλι άνοιξε το σκορ  για το Πλωμάρι και πέντε λεπτά πριν το  τέλος  ο Αγγελέλης ισοφάρισε σε 1-1. Στα Πάμφιλα, με γκολ απο τον Βαρνά  ο Κεραυνός  νίκησε με 1-0 τον Αλκιβιάδη και τον έφερε  σε  ακόμη πιο δύσκολη θέση. Το μοναδικό γκολ, το οποίο έκρινε  την συνάντηση  σημείωσε  ο Βαρνάς, που είχε και δοκάρι.
Τέλος, ο Όλυμπος πήρε 2η συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά με τον Πολιχνίτο 4-1 και ξέφυγε για τα καλά  από την ζώνη των πλέι άουτ. Ο Τόρα  άνοιξε  το σκορ,  με τον Φωτα να ισοφαρίζει με πέναλτι μετά  από χέρι του Μπρολάκη με πέναλτι. Ο Καλουτζής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα  2-1, πάλι ο Τόρα με πέναλτι αυτή τη φορά  ανέβασε τον δείκτη στο 3-1 και τέλος, με νέο πέναλτι ο Καλουτζής διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Αποβλήθηκε ο σκόρερ του Πολιχνίτου Φωτας στην φάση του πέναλτι.

ΑΥΞΗΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ
Δύο  αγωνιστικές  πριν από την κανονική λήξη της περιόδου, ο Ταξιάρχης νίκησε εντός έδρας  3-0  τον Αρίωνα Παλαιοκήπου και αύξησε την διαφορά στους  έξι βαθμούς από τον Αστέρα Ιππείου, ο  οποίος  είχε  ρεπό και με ισοπαλία  στο  ερχόμενο ντέρμπι με τον αντίπαλό του ανακηρύσσεται πρωταθλητής στον όμιλο. Ο νικητής ήταν καλύτερος ανοίγοντας το σκορ στο  36΄με τον Σοφιάνη και λίγο μετά  ο Φυνδάνης με κεφαλιά τα  διπλασίασε. Το 3-0  διαμόρφωσε ο Κλωναρίδης στο  δεύτερο ημίχρονο. Ο νικητής είχε  δοκάρι με τον Αντώναρο.
Εύκολη νίκη πήρε  στην Θερμή ο Εθνικός καταβάλλοντας με  3-0  τον ακίνδυνο Ορφέα, πιάνοντας στην 2η  θέση  τον Αστέρα. Ο Κουτσιανίτης άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Ζαφειρίου και Ταρό να πετυχαίνουν τα άλλα  δύο γκολ του νικητή Εθνικού, ο οποίος  είχε και αξιόλογες  φάσεις. Στα Πάμφιλα, Έφηβος και Απόλλωνας Δαφίων κόλλησαν στο ισόπαλο 0-0, με τα Δάφια να  χάνουν πολύτιμο έδαφος  για την τετράδα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια με τους Πονηρό, Βαμβούκη, ενώ με την σειρά του ο Έφηβος το σημάδεψε ο Φούτσας. Ακόμη, αποβλήθηκαν οι Ζαρμπίνιος, Μούστα για τον Έφηβο, ο Σερέτης από πλευράς  Απόλλωνα.
Τέλος, με τεσσάρα  απέδρασε  από την έδρα της Ειρήνης  ο Μακαρέας και ελπίζει έστω και στο παραπέντε να καταφέρει να πάρει μια  θέση στην τετράδα. Στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα απο την Άγρα προηγήθηκε με τον Ψύλλο, ενώ στην συνέχεια  ο Τράγος έκανε  το 0-2, για να  ακολουθήσουν τα άλλα  δύο γκολ από τους Σταύρο Κουλουδή και Παντελή Κουλουδή, που διαμόρφωσαν το τελικό 0-4.

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ 2-1 ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ

Ο Ηρακλής Ατσικής  στέφθηκε κυπελλούχος στη Λήμνο και ετοιμάζεται τώρα  να  υποδεχθεί τον αντίστοιχο κυπελλούχο Διαγόρα  στη Μύρινα, τον επόμενο μήνα. Ο τελικός στη Λήμνο πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Κοντιά και μάλιστα εκτός από τον πολύ κόσμο, παρέστησαν και αρκετοί προσκεκλημένοι, όπως  ο Δήμαρχος Λήμνου Δημήτρης Μαρινάκης, ο περιφερειακός σύμβουλος Γιώργος Ζαχάρωφ, ο ταξίαρχος Λάμπρος Τσούμης, ο αντιδήμαρχος Γιώργος Σακαρίκος, ο επίτιμος πρόεδρος της ΕΠΣ Χρυσόστομος Μωυσής και σύσσωμη η Τ.Ε της ΕΠΣ, που πήρε πολύ καλό βαθμό όσον αφορά την τέλεση του  αγώνα. Μεγάλος  πρωταγωνιστής  ο Βασίλης Κρίκης, ο οποίος με δύο γκολ του στο  33΄ και στο  43΄ έδωσε  την πρωτοπορία στην ομάδα  του στο  πρώτο ημίχρονο και ακολούθως οι συμπαίκτες του μπόρεσαν και διαχειρίστηκαν έξυπνα  και σωστά  το παιχνίδι. Ο Κεραυνός  στην επανάληψη ζήτησε  το  γκολ σε δύο τρεις καλές περιπτώσεις και ευτύχησε να μειώσει σε 2-1, δέκα λεπτά  πριν το  τέλος  του τελικού, με τον Στέλιο Τσολακούδη.

ΕΠΣΛ

ΧΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ

Στη ζεστή και φιλόξενη αίθουσα του ξενοδοχείου «Silver Bay», η ΕΠΣΛέσβου πραγματοποίησε αποκριάτικο χορό, με τα σωματεία  της,  και τα έσοδα  από την εκδήλωση θα διατεθούν για την ενίσχυση των τμημάτων υποδομής. Το παρών έδωσαν  τα  περισσότερα  σωματεία,  διαιτητές, ο βουλευτής  Χαράλαμπος Αθανασίου κλπ. Μοναδικοί απόντες, ο πρόεδρος  της ΕΠΣΛ  Σταύρος Ψαρρόπουλος, που ένα πρόβλημα της τελευταίας  στιγμής  τον ανάγκασε  να απέχει και ο Γιώργος Καραγκούνης, που ενώ αρχικά  είχε αποδεχθεί την πρόταση να παρουσιαστεί στην εκδήλωση, ανειλημμένες υποχρεώσεις λόγω Εθνικής, τον ανάγκασαν να βρίσκεται στο  εξωτερικό, αλλά υποσχέθηκε  στους παράγοντες της Ένωσης ότι θα προσπαθήσει κάποια άλλη φορά να παραβρεθεί.

Ο Κυριάκος Πετρέλλης στον σύντομο χαιρετισμό του, ευχαρίστησε όλους όσοι τίμησαν την εκδήλωση, ενώ το διοικητικό συμβούλιο απένειμε πλακέτα στην οικογένεια Τρύφων, για την μέγιστη  οικονομική προσφορά της, με την πλακέτα να παραλαμβάνει ο εκπρόσωπος του Αιολικού Στράτος Γεωργής. Ακολούθως, ο αντιπρόεδρος Χάρης Καλλίας  έκοψε την πίτα, ευχόμενος χρόνια πολλά και καλή καρδιά, όπως χαρακτηριστικά είπε, ενώ στη συνέχεια ο χορός και το κέφι άναψαν, μέχρι πρωίας.