ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία24 Μαρτιου 2015
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 1- 0

ΑΔΡΑΝΗΣΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕ

Το γκολ με κεφαλιά  από τον Ισπανό Τόρες στο ξεκίνημα  του αγώνα,  ήταν αρκετό να  δώσει την νίκη στον Πλατανιά και να αφήσει ελπίδες ότι μπορεί μέχρι το τέλος  να σώσει τη χρονιά. Η Καλλονή  έχασε  για  δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μετά τον Λεβαδειακό, οι παίκτες του Βλάχου είχαν λιγότερο άγχος από τους Χανιώτες και θα μπορούσαν να βρίσκονταν αυτοί στη θέση του Πλατανιά. Και ο λόγος για το δοκάρι του Πετρόπουλου (κεφαλιά) και την ευκαιρία ένα λεπτό μετά από τον Ναβάρο. Η Καλλονή στο πρώτο ημίχρονο έκανε το καλύτερό της  παιχνίδι, έχασε, όμως, στη συνέχεια την αυτοσυγκέντρωσή της και οι γηπεδούχοι έφθασαν στο γκολ. Ό,τι δεν κατάφερε η Καλλονή, το πέτυχε ο Πλατανιάς, ο οποίος είχε να χαρεί νίκη από τις 8 Φεβρουαρίου και με βάση το καλό πρόγραμμα, γνωρίζει ότι μπορεί να ευοδωθεί ο στόχος της Καλλονής. Από την πλευρά της, η Καλλονή έχει να κερδίσει  απο τον πρώτο γύρο και από το παιχνίδι με τον Πανιώνιο. Να σημειωθεί ότι στον χθεσινό αγώνα οι δύο προπονητές αναγκάστηκαν να προβούν σε  τρεις  αναγκαστικές  αλλαγές, δύο από πλευράς Πλατανιά, μία για λογαριασμό της Καλλονής μετά από τραυματισμό και αντικατάσταση παίκτη.

Το φιλμ του αγώνα

6΄ Προσπάθεια από τα δεξιά  του Κάσιο σουτ απο καλή θέση ψηλά.

7΄ Απάντησε  η Καλλονή με ένα  σουτ από πλάγια  θέση του Καλτσά, ο Ολιμπά κόρνερ στην εκτέλεση ο Μανούσος πέτυχε γκολ

χρησιμοποιώντας το χέρι.

26΄Κεφαλιά από τον Πετρόπουλο στο δοκάρι.

27΄Μεγάλη ευκαιρία  χάνει ο Ναβάρο, με τον Ολιμπά να  σώνει τον Πλατανιά.

45΄Πάσα  από τον Ναβάρο στο Λεοζίνιο στην αγκαλιά  του Ολιμπά.

46΄Δύσκολη απόκρουση του Χογκ σε κόρνερ μετά από κοντινό σουτ από τον Αγγιλέρα. Εκτελέστηκε πρώτη κεφαλιά  ο Ιτούα, δεύτερη ο Τόρες και η μπάλα στα δίχτυα  1-0.

71΄ Καλή στιγμή με τον Χουάνμα, η κεφαλιά, όμως, δεν βρίσκει  στόχο.

Καλλονή: Χογκ, Πιπίνης (48λ.τ Γιορέντε), Τσαμπούρης, Αντέντζο, Αναστασιάδης, Καλτσάς, Στεφάνοβιτς, Λεοζίνιο, Μανούσος, Ναβάρο (62΄Χουάνμα) Πετρόπουλος.

ΤΗΝ ΚΡΕΜΑΣΕ ΤΟ ΑΥΤΟΓΚΟΛ

O πρώτος αγωνιστικός κύκλος της Καλλονής Κ15 στη Superleague  ολοκληρώθηκε, με την ομάδα του Κώστα Χατζέλλη να ηττείται από την Κ15 του Εργοτέλη με τελικό σκορ 0-3, σε ένα παιχνίδι όπου αγωνίσθηκαν πολλά παιδιά που είχαν λάβει ελάχιστο ή καθόλου αγωνιστικό χρόνο μέσα στη χρονιά.

Γενικά η εν λόγω αναμέτρηση κύλησε ισορροπημένα, ωστόσο ένα αυτογκόλ των γηπεδούχων και επιπλέον δύο τέρματα των φιλοξενούμενων, διαμόρφωσαν το τελικό 0-3 υπέρ του Εργοτέλη. Στο  9΄ ο Αθανασιάδης άθελά του έστειλε την μπάλα  στα  δίχτυα  της ομάδας του 0-1. Στη συνέχεια, οι Κρητικοί ανέβασαν περισσότερο ρυθμό και πιέζοντας πέτυχαν άλλα δύο, με τον Σαϊτάκη στο 44΄και τέσσερα λεπτά  μετά ο Πλαϊτάκης διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ: Βογιατζής, Αθανασιάδης (69' Αγγελόπουλος), Μπαλίου, Χονδρός, Παπαγιαννάκης, Μπρης, Σαλιάρης (51' Νάκε), Παλαμουτσής, Ράλλης (41' Γιαννακός), Μακρυπούλιας (66' Δρακούλης), Βαλσάμης (51' Παρέλλης)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αγγελιδάκης, Λούσι, Μαυροειδής (79' Δεμεράκης), Γιαπετζάκης (64' Πατρουδάκης), Πλαϊτάκης, Ατζές, Σαϊτάκης (67' Κίσκα), Σταυρακάκης (74' Σαΐτης), Αζίζι, Καλαϊτζάκης (62' Κουτάμτος), Μαυροματίδης

Κ17

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 6 - 1

ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ...ΣΚΟΡ

Αν και δημιούργησε δέκα τελικές, είχε κατοχή και σωστή κυκλοφορία της μπάλας, εντούτοις η Καλλονή δεν πήρε αυτό που ήθελε  στην Αργυρούπολη κόντρα στον Πανιώνιο, γνωρίζοντας την ήττα με 6-1. Ο Πανιώνιος  άνοιξε νωρίς το σκορ (5'), με τον Αναστόπουλο και μέχρι το ημίχρονο η Καλλονή διεκδικούσε την ισοφάριση, πράγμα που δεν πέτυχε.  Ανασταλτικός παράγοντας για απόκτηση εδάφους στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν το γεγονός ότι τα δύο γκολ από τα έξι του αντιπάλου προήλθαν από αυτογκόλ παικτών της Καλλονής, από τους Θωμαΐδη και Βαμβούκο μέσα σε  δύο λεπτά (51΄, 52΄). Τα άλλα γκολ του γηπεδούχου πέτυχαν οι Αρβανίτης, Βουκελάτος, Παπαχριστόπουλος με πέναλτι, ενώ το γκολ της Καλλονής σημείωσε στο 80΄ ο Φωτέλλης.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Βαμβούκος, Βουρλής (72' Φωτέλλης), Κονδύλας, Θωμαΐδης (Αλαγιάννης), Χατζέλλης, Κρητικός, Μοσχούδης, Τζανετέλλης, Μπαστιάνος (82' Βουτυράκης), Χαμσαλάρι (70' Δουγραματζής), Μπαλάσκας (57' Καμαρός)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Καστανός, Κακογιάννος (82' Βεϊόγλου), Φινέτης, Ρώπας, Αρσενίδης (75' Ματσάδες), Οικονομίδης (70' Βενάρδος), Κοτσοβός, Παπαχριστόπουλος, Αναστόπουλος (80' Αρβανίτης), Βουκελάτος (73' Δημητρόπουλος), Βενάρδος

Κ20

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΚΑΛΛΟΝΗ 2 0

ΗΤΤΑ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Η Κ20 γνώρισε χθες την ήττα με 2-0 από τον Πλατανιά, αλλά βάσει των ευκαιριών θα μπορούσε  να  είχε ένα καλύτερο σκορ από τη Χανιώτικη ομάδα, που είχε πάθος και ρυθμό στο παιχνίδι της, βάζοντας τα δύο γκολ.

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2-0

ΕΣΒΗΣΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΤΟΥ ΕΛΠΙΔΕΣ

Τελείωσε  η χρονιά  για τον Αιολικό, ο οποίος ηττήθηκε  με 2-0 στη Ζάκυνθο και έσβησε και τις τελευταίες  ελπίδες για κατάκτηση μια από τις δύο πρώτες θέσεις. Κρίμα, γιατί αν ο Αιολικός  είχε περάσει  με αποτέλεσμα, θα εκμεταλλεύονταν και την γκέλα του Πανελευσινιακού και θα μείωνε την απόσταση, αλλά θα ήταν και σε θέση βολής και με τον Παναργειακό. Τίποτα όμως, από όλα αυτά δεν έγινε, η ιστορία  έδειξε ήττα και τέλος και μαθηματικά ο στόχος αυτός. Από την άλλη,

οι παίκτες του Σπύρου Αντωνόπουλου πήραν μια μεγάλη, σπουδαία και πάνω από όλα καθαρή νίκη, που δεν αμφισβητήθηκε από τον Αιολικό.

Το ματς άρχισε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να έχουν την κατοχή της μπάλας, μη επιτρέποντας στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός. Στο 7΄ ο Πέττας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ  πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάππα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαρμπαρούσης βρήκε με κάθετη πάσα τον Καραμαλίκη, ο φορ του Ζακυνθιακού σούταρε από καλή θέση με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Από εκεί και μετά ο Αιολικός ισορρόπησε, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη μεσαία γραμμή. Στο 10΄ χάθηκε η πιο σημαντική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Ζαγοριανός βρέθηκε απέναντι από τον Χαρακτινό, έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζακυνθιακού. Τα λεπτά κυλούσαν, οι φιλοξενούμενοι είχαν μια φλύαρη υπεροχή, με τον Ζακυνθιακό να ισορροπεί το ματς και να βγαίνει και πάλι ξανά μπροστά, αλλά επιφυλακτικά.

Στο 18΄ ο Πέττας μπήκε στην περιοχή του Αιολικού, κέρδισε όλες τις κόντρες, η μπάλα στρώθηκε ωραία στον Σούρμπη, αλλά ο μέσος του Ζακυνθιακού με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε στο ματς μέχρι και το τέλος του Α΄ μέρους.

Στο 37΄μια σέντρα «ξυράφι» του Καραμαλίκη ανάγκασε τους αμυντικούς του Αιολικού να διώξουν άτσαλα και παρ' ολίγον να στείλουν την μπάλα στην εστία τους. Στο 40΄ οι φιλοξενούμενοι μετά από μια φάση διαρκείας είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μιχαλάκης από το ύψος της μικρής περιοχής με τον Χαρακτινό να σοτάρει στην επαναφορά ο Πασαλίδης από καλή θέση δεν βρήκε τον στόχο.

Η ΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ

Στην επανάληψη, ο Ζακυνθιακός θέλησε να  γίνει ακόμη πιο επιθετικός  ανεβάζοντας  ρυθμό, με τον Αιολικό να προσέχει τα νώτα  και να βγαίνει συχνά πυκνά  στην κόντρα.

Στο 48΄ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ζαγοριανό, αλλά ο Χαρακτινός  έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 50΄ ο Ζακυνθιακός βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Λιβέρης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπαρμπαρούσης πήδησε πιο ψηλά από άλλους, έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μάππας έσωσε από βέβαιο γκολ την ομάδα του αποκρούοντας πάνω στη γραμμή.

Ο τεχνικός του Ζακυνθιακού έριξε στη «μάχη» τον Σκοζάι στη θέση του Σούρμπη στο 73΄ και δύο λεπτά αργότερα δικαιώθηκε, καθώς ο βραχύσωμος ταλαντούχος ποδοσφαιριστής του Ζακυνθιακού ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μίχο. Ο διαιτητής έδειξε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Καραμαλίκης, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Από εκείνη τη στιγμή και μετά, τα πόδια των παικτών της Ζακυνθινής ομάδας απελευθερώθηκαν και έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Αποτέλεσμα ήταν στο 81΄ να μπει ένα γκολ για σεμινάριο, όταν η μπάλα βγήκε ωραία από την άμυνα του Ζακυνθιακού, έφτασε στον Πέττα, αυτός προχώρησε, τράβηξε τρεις παίκτες πάνω του και έβγαλε μια καταπληκτική ψηλοκρεμαστή μπαλιά στον Καραμαλίκη, ο έμπειρος φορ κατέβασε με το στήθος την μπάλα και με δυνατό διαγώνιο σουτ την έστειλε στην αντίθετη γωνία του Μάππα, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, κάνοντας το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα είχε κριθεί. Το μόνο που κατάφερε ο Αιολικός ήταν ένα δοκάρι στο 85΄ σε  σουτ του Μαγγανά και απλά ο γηπεδούχος μπόρεσε και διαχειρίστηκε το υπόλοιπο του αγώνα, κατακτώντας τη σημαντική αλλά και δίκαιη νίκη.

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ: Χαρακτινός, Τσαλέκου, Κολοβάκης, Λιβέρης, Νίκου, Τζιαφέρης, Σούρμπης (73΄ Σκοζάϊ), Κωστάκης, Καραμαλίκης (87΄ Κάρδαρης), Μπαρμπαρούσης, Πέττας (90+1΄ Κόλα)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Μάππας, Παπαζούδης (57΄ Σπανός), Μαγγανάς, Μπακάλης, Λέγκα, Πασαλίδης, Γάλας, Μίχος, Ζαγοριανός, Μανουσάκης, Μιχαλάκης (64΄ Fraile)

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΡΟΠ. ΑΙΟΛΙΚΟΥ

ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΗΡΕΜΙΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

«Είδαμε δύο διαφορετικά ημίχρονα. Στο πρώτο μέρος υπήρξε  μια ορθολογική ανάπτυξη από την ομάδα μου, είχαμε δύο πολύ καλές κλασικές ευκαιρίες, ουσιαστικά κινδυνέψαμε από δικά μας λάθη. Στο δεύτερο μέρος, στο πρώτο δεκάλεπτο προσπαθήσαμε και πάλι να δημιουργήσουμε, ήμασταν έτοιμοι να κάνουμε μια αλλαγή, ήρθε ο τραυματισμός του Παπαζούδη, αλλάξαμε τον σχηματισμό, αλλάξαμε και πρόσωπα. Κάπου εκεί χάσαμε την ηρεμία μας, όσο πέρναγε η ώρα η ομάδα του Ζακυνθιακού έδειχνε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι. Κατάφερε να πετύχει το πρώτο γκολ, πέτυχε λίγο μετά και ένα δεύτερο. Και κάπου εκεί τελείωσαν όλα».

Για την εξέλιξη του πρωταθλήματος, είπε: «Θεωρώ ότι ο Πανελευσινιακός έχει τον πρώτο λόγο, εμείς παλεύουμε αλλά δεν είναι αυτοσκοπός η άνοδος, η σημερινή νίκη του Ζακυνθιακού για την παραμονή, είναι μεγάλη υπόθεση».

ΔΕΝ ΝΙΚΗΣΕ Η ΕΛΕΥΣΙΝΑ

ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΚΟΣ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ ΑΧΑΪΑ
Δεν τα κατάφερε αυτή τη φορά ο Πανελευσινιακός στη Μανωλάδα, καθώς έμεινε στο στείρο 0-0 με την τοπική Δόξα, χωρίς, όμως, να αλλάξει κάτι στην κορυφή του 3ου ομίλου, αφού διατήρησε την πρώτη θέση. Ο Παναργειακός που ακολουθεί στη βαθμολογία, επικράτησε 2-0  της Καλαμάτας στην Μαγούλα, ο ΠΑΟ Βάρδας νίκησε 5-2 τον Αστέρα, ενώ νίκη 2-0  σημείωσε ο Ζακυνθιακός του Αιολικού, σβήνοντας και τις τελευταίες ελπίδες για να φθάσει την κορυφή. Βύζαντας και Λουτράκι πήραν τους 3  βαθμούς της νίκης χωρίς να αγωνιστούν, καθώς ο Μανδραϊκός και η Κύμη έχουν αποχωρίσει από το πρωτάθλημα. Τέλος, η αναμέτρηση που στιγμάτισε την 23η  αγωνιστική, ήταν της Αχαϊκής με τον Παναρκαδικό, που διεκόπη λόγω επεισοδίων, με τους Αρκάδες να επικρατούν 2-1, αλλά  χωρίς να έχει κλείσει το φ.α. από τον διαιτητή.

ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ
Πέρασε  με  νίκη και από τα Λουτρά ο Διαγόρας και έτσι εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο, είτε χάσει είτε κερδίσει στο φινάλε τον Αιγέα στο γήπεδό του. Έτσι ο πρωταθλητής θα περιμένει τώρα  τον πρωταθλητή από τη Λήμνο για τον μεγάλο τελικό, ο  οποίος θα αναδείξει τον υπερπρωταθλητή στο νομό. Έτσι το παιχνίδι της ερχόμενης αγωνιστικής, τελευταία στο πρωτάθλημα, θα είναι τυπική διαδικασία για  τους ποδοσφαιριστές του Διαγόρα, οι οποίοι με τους φιλάθλους τους θα  γιορτάσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Στα Λουτρά, ο Αετός ο οποίος δεν απέφυγε τα πλέι άουτ (αν αυτά γίνουν), ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος, αν και από το 75΄ όταν έγινε  το 0-2, τα πάντα  είχαν τελειώσει.
Μετά από κόρνερ του Σπάρταλη και ωραία προσποίηση από τον Χατζηκυριάκο, τελικός αποδέκτης έγινε ο Μπίρης, ο οποίος από κοντά  άνοιξε το σκορ 0-1, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα. Στη συνέχεια, ο Φιλιανός με κεφαλιά  μετά  από κόρνερ  πάλι από τον Σπάρταλη, οι πρωτοπόροι  διπλασίασαν τα  τέρματά τους. Ακολούθως, ο  Αετός είχε μια πολύ καλή ευκαιρία να σκοράρει με τον Σκαλοχωρίτη (κεφαλιά μόλις άουτ), όμως ο Τριανταφύλλου λίγο πριν το τέλος  έκανε το τελικό 0-3.
Στον Παπάδο, η Γέρα ξέσπασε πάνω στον Παλλεσβιακό για την ήττα  στο ντέρμπι με τον Διαγόρα νικώντας με  5-2, σε ένα ανοικτό και με γεμάτο φάσεις και γκολ παιχνίδι. Πρόσωπο του παιχνιδιού ο Βαγγέλης Σεραφίγκος με τα τέσσερα γκολ, τα  τρία στο  ξεκίνημα και στο πρώτο ημίχρονο. Ο Παλλεσβιακός μείωσε στην επανάληψη με τον Κούτσα και έκανε το παιχνίδι να έχει περισσότερο ενδιαφέρον με το πέναλτι που κέρδισε ο Κούτσας και το εκτέλεσε ο Μαστραντωνάς για το 3-2. Η Γέρα  απάντησε κάνοντας το 4-2 με κεφαλιά από τον Σεραφίγκο με τον Συβρή λίγο μετά  να διαμορφώνει το τελικό 5-2 για την ομάδα  του.
Με τρίποντο πέρασε από την Ανεμώτια ο Οδ. Ελύτης, καταβάλλοντας με 2-1 τον Ατρόμητο με τις δύο ομάδες  να  δημιουργούν πολλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα τα  τρία  δοκάρια των γηπεδούχων, με Πανουργιά, Μηνά, Πονσακίδη. Ο Ελύτης προηγήθηκε με τρομερό σουτ απο τον Γιακαλή και τα  γκολ διπλασίασε ο Αλεξ. Παπαδόπουλος. Ο Ατρόμητος μείωσε στο  δεύτερο ημίχρονο με τον Μαρσέλο.
Η μάχη όμως, καλά κρατεί στις  θέσεις των πλέι άουτ, με Πολιχνίτο, Ερμή να κάνουν αποφασιστικό βήμα και τον Όλυμπο να περνά  το εμπόδιο της Προοδευτικής και να απομακρύνεται από τα πλέι άουτ. Στο Κ. Τρίτος,  ο Ερμής  είχε την ουσία  και τα  γκολ και ελπίζει μέχρι το φινάλε ότι μπορεί  να αποφύγει τη διαδικασία αυτή. Μάλιστα, οι παίκτες του Ερμή αγωνίστηκαν κάτω από φορτισμένη ατμόσφαιρα λόγω του ξαφνικού χαμού του παράγοντα της ομάδας τους Ελευθερίου Δαλέκου, η κηδεία του οποίου τελέστηκε την ώρα που η ομάδα αγωνιζόταν με τον Αλκιβιάδη. Η διοίκηση εξέφρασε τα θερμά της συλλυπητήρια  στην οικογένεια  του εκλιπόντα. Πρόσωπα στην αναμέτρηση ο Βασίλης Καλιμαντζέρος και ο Ζήσης Δημάκης, που μπήκε  ως αλλαγή και πέτυχαν από δύο γκολ. Τα γκολ του Καλιμαντζέρου προήλθαν από χτυπήματα  φάουλ. Ο Αλκιβιάδης  μείωσε με πέναλτι του Κατσούρη, ενώ ο Γονιδέλλης  έχασε  πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στη Σκάλα Καλλονής, όσοι τυχεροί βρέθηκαν, χόρτασαν γκολ και πολλές  φάσεις, με τελικό νικητή τον Όλυμπο με σκορ 4-3. Με αυτογκόλ από τον Βαγή, η ομάδα της Αγιάσου πήρε κεφάλι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Κουμέλλη και πήραν προβάδισμα στο  σκορ στο ημίχρονο, με σκόρερ τον Κάσο.
Με την έναρξη στην επανάληψη, ο Ραφαήλ Κουκούλης έφερε το παιχνίδι στα ίσα και ο Λαλάς  έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-3. Ο ίδιος  παίκτης  ανέβασε το σκορ στο 2-4, για να μειώσει ο Κουμέλλης στις καθυστερήσεις σε 3-4. Ο νικητής  είχε τρία  δοκάρια, με Καλουτζή, Λαλά, Αγ. Αλεξίου.
Πολύ καλός αποδείχθηκε  ο Πολιχνίτος, ο οποίος συνέτριψε  στο  γήπεδο του με 4-1  τον Αιγέα και ελπίζει να αποφύγει τα μπαράζ. Ο Ντούμας άνοιξε το σκορ  στο  ημίχρονο, για να ακολουθήσουν άλλα  τρία από τους Ξυνό, Φώτα και τον Αράπογλου, με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Ντούμας. Ο Αιγέας πέτυχε το γκολ με τον Αγιακάτσικα κάνοντας το 4-1.

ΦΙΝΑΛΕ ΜΕ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΕΔΡΑΣ Ο ΑΙΓΕΙΡΟΣ

Τελείωσε  την Κυριακή η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα της Β κατηγορίας  και πλέον οι ομάδες  ετοιμάζονται για τα πλέι οφ και πλέι άουτ. Ο Αίγειρος νίκησε στο πιο  σημαντικό παιχνίδι τον Μεσότοπο στη Θερμή και ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει τον Αρίωνα Μηθ. με το πλεονέκτημα της έδρας. Ακόμη, για την ίδια φάση θα κοντραριστούν  ο Αίαντας  με τον Μεσότοπο σε δύο εξαιρετικά ζευγάρια. Όσον αφορά τα πλέι άουτ, θα παίξουν για  την παραμονή Λιονταράκια - Δόξα  και Παπανικολής Γερμ. Καραβαγγέλης, με τον χαμένο να ακολουθεί τον Ανδρονικά  στην τελευταία κατηγορία. Ο Αίγειρος  ήταν καλύτερος  του Μεσοτόπου, επικρατώντας με σκορ 4-1. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν στο  γήπεδο  με πολλές ελλείψεις και ίσως  αυτό τους στοίχισε. Ο Βουργουτζής με κοντινό σουτ έδωσε την πρωτοπορία  στην ομάδα  του και λίγο πριν το ημίχρονο, ο Στρατηγέλλης διπλασίασε  τα τέρματα της ομάδας του. Ο ΑΟΜ  μπήκε στο παιχνίδι με το γκολ φάουλ από τον Βλάμη στο  ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ένα ξέσπασμα από τους  γηπεδούχους επέφερε άλλα  δύο γκολ από τον Πάστο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι λίγο πριν το τέλος με τον Κουλουδή.

Στη Στύψη, ο Αίαντας αποδείχθηκε καλύτερος από τον Γερμ. Καραβαγγέλη, είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, όμως  δεν μπόρεσε να νικήσει μένοντας στο στείρο 0-0. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν περισσότερο ρυθμό στο παιχνίδι τους, κυνήγησαν το  γκολ σε πολλές  περιπτώσεις, όμως αυτό δεν τους ήρθε  και τώρα θα ετοιμαστούν για τον αγώνα με τον ΑΟΜ στα μπαράζ. Στα Παράκοιλα, ο Ανδρονικάς με τη Δόξα έμειναν στο 1-1, σε ένα παιχνίδι που είχε λίγες φάσεις  και το αποτέλεσμα του κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Ο Καλέτζος άνοιξε το σκορ για την ομάδα των Παρακοίλων, ο Μιχαλέλλης με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε η συνάντηση Λιονταράκια - Αρίων Μηθ. με την ομάδα από τη Μήθυμνα να αντιμετωπίζει τον Αίγειρο στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ. Ο Τζιώτης άνοιξε το σκορ, ο Μάρκου ισοφάρισε για τον Μόλυβο, ο οποίος από το 36΄ αγωνιζόταν με  δέκα λόγω αποβολής του Μόλβαλη, ενώ είχε και δοκάρι με τον Γ. Κουτσό, το σκορ, όμως, δεν άλλαξε. Τέλος, στην Ερεσό ο Παπανικολής επιβλήθηκε της αδιάφορης Φίλιας με 3-2 και ετοιμάζεται κι αυτός για τα πλέι άουτ. Ο Ρωμαίο άνοιξε το σκορ, ο Μουστάκας με φάουλ ισοφάρισε για την Φίλια. Στη συνέχεια, ο Βουτσιώτης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1, για να απαντήσει ο Λάσκαρης  με την ισοφάριση. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στην εκπνοή του αγώνα πάλι ο Βουτσιώτης, για τον Παπανικολή.

ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠ. -ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΗΡΑΝ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΕΣ

Ξεκίνησαν τα πλέι οφ  ανόδου στον χώρο της  Β1 κατηγορίας, με Αστέρα Ιππείου και  Εθνικό να μπαίνουν με το δεξί και δυναμικά να κερδίζουν εκτός έδρας  τους  αντιπάλους και να βρίσκονται μια ανάσα  από την συμμετοχή τους  στον τελικό. Ειδικά για τον Αστέρα μετά το 0-4  στον Παλαιόκηπο  κόντρα στον χλωμό και ακίνδυνο Αρίωνα, η ρεβάνς έχει μετατραπεί  σε τυπική διαδικασία, αφού το σκορ αυτό από τον σημερινό Αρίωνα δεν ανατρέπεται. Όσο για το  άλλο  ζευγάρι, του Απόλλωνα με τον Εθνικό, θα  γίνει μάχη, αφού το σκορ  είναι ρευστό, αλλά  ο Εθνικός έχει τον πρώτο λόγο.

Στον Παλαιόκηπο, ο Αστέρας Ιππείου  πραγματοποίησε  την καλύτερη έως τώρα  εμφάνιση σε  εκτός έδρας  αγώνα  και δεν άφησε  περιθώρια στον αντίπαλο του  να τον απειλήσει. Ο Στρατής Σαμοθρακής  με  δύο δικά του γκολ έβαλε  μπροστά  τον Αστέρα, για να τα κάνει τρία  ο Καράμπελας  στο ημίχρονο. Η επανάληψη έδειξε  τον Αστέρα να ελέγχει τον αγώνα και με τον Σαμοθρακή ξανά ανέβασε τον δείκτη στο 0-4. Ο νικητής είχε και δύο δοκάρια με Καράμπελα  και Χωματά.

Στο «Κ. Κεντέρης» έσπασαν καρδιές, αφού ο Εθνικός  έδειχνε  να  μην κινδύνευε  από τον αντίπαλό του Απόλλωνα Δαφίων και στο τέλος πήγε να  γίνει η ζημιά. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γονιδέλλη από τα ένδεκα  βήματα, όταν κέρδισαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού. Ο Δερβίσης στο δεύτερο μέρος  διπλασίασε  τα  τέρματα  του Εθνικού, όμως  μια οπισθοχώρηση έδωσε την δυνατότητα στον Καλούδη να μειώσει το σκορ  και τον Σλουμάτη να φθάνει στην ισοφάριση κάνοντας  το παιχνίδι ντέρμπι. Στην οκτάλεπτη καθυστέρηση, πάλι ο Γονιδέλλης με κοντινό σουτ έδωσε  την νίκη στην ομάδα του κάνοντας  το 2-3   και φέρνοντας  ακόμη πιο κοντά  τον Εθνικό στον στόχο.