ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία31 Μαρτιου 2015
ΜΕΤΑ ΤΟ ΡΕΠΟ ΞΑΝΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ

ΚΑΛΛΟΝΗ

Η διακοπή του πρωταθλήματος λόγω Εθνικής, αλλά και η μη διεξαγωγή του επόμενου παιχνιδιού με τη Νίκη, επιτρέπει στον Βαγγέλη Βλάχο να προετοιμάσει την ομάδα του καλύτερα ενόψει των επόμενων υποχρεώσεων που έχει. Η Καλλονή ζητά έναν ακόμη βαθμό στα παιχνίδια με Παναιτωλικό, Ολυμπιακό και Ατρόμητο, ώστε να νοιώθει ασφαλής και μπορεί να τον κατακτήσει.

Σε αγωνιστικό κομμάτι, στο κανονικό πρόγραμμα επέστρεψε ο Μιχάλης Κριπιντίρης. Αντίθετα, ατομικό πρόγραμμα ακολούθησαν τρεις ποδοσφαιριστές και συγκεκριμένα οι Ανέστης Αγρίτης, Ζόρντι Ρόχας και Σαλίμ Αράς, που ταλαιπωρούνται από μικροτραυματισμούς. Οι παίκτες την Κυριακή απόλαυσαν το ρεπό που τους παραχώρησε ο προπονητής τους και χθες επέστρεψαν σε κανονικούς ρυθμούς. Το επόμενο παιχνίδι που θα  δώσουν, θα είναι με τον Παναιτωλικό στις 18  Απριλίου στο Αγρίνιο.

ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΖΗΤΑ Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

Τη διεξαγωγή της SL και την επόμενη σεζόν με 18 ομάδες θα αιτηθεί ο Εργοτέλης, που κάνει λόγο για αλλοίωση πρωταθλήματος μετά τους υποβιβασμούς των Νίκη και ΟΦΗ. Στην ΠΑΕ της Κρήτης θεωρούν πως υπάρχει αλλοίωση του πρωταθλήματος, καθώς για παράδειγμα ο Πλατανιάς έχει πάρει εννέα βαθμούς στα χαρτιά σε αντίθεση με τον Πανθρακικό που δεν έχει ούτε έναν. Οι διοικούντες την ΠΑΕ επικοινώνησαν με τους υπόλοιπους συλλόγους που διεκδικούν την παραμονή τους (Πλατανιάς, Βέροια, Πανιώνιος, Πανθρακικός και Λεβαδειακός) και θέλουν να αιτηθούν στη διοργανώτρια αρχή αναβολή της αναδιάρθρωσης του πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα, θα ζητήσουν τη διεξαγωγή του επόμενου πρωταθλήματος με 18 ομάδες και από τη σεζόν 2016-17 να ισχύσει η μείωση σε 16. Ήδη ο πρόεδρος της SL Γιώργος Μποροβήλος ζήτησε να κατατεθεί επίσημο αίτημα, πράγμα που έγινε και έτσι στην αυριανή συνεδρίαση το θέμα θα τεθεί προς συζήτηση.

Κ17

ΕΙΧΕ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΙΣΟΠΑΛΙΑ

Αν και υπήρχαν οι προϋποθέσεις να κατακτηθεί η νίκη, αυτό δεν έγινε από την Καλλονή, η οποία αρκέστηκε στο ισόπαλο 1-1 με τον Πλατανιά στο «Κ. Κεντέρης» για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος «Novasports Superleague στο  ντεμπούτο με τη φανέλα της Καλλονής του   δεκαπεντάχρονου Στρατή Τηνιακού.

Το ματς που έγινε υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες, σε έναν κακό λόγω βροχής αγωνιστικό χώρο, ξεκίνησε με την Καλλονή να υπερισχύει έναντι του αντιπάλου σε κατοχή και ρυθμό, σημειώνοντας μάλιστα στο σύνολο του πρώτου ημιχρόνου επτά τελικές προσπάθειες. Μία εξ αυτών κατέληξε στο πρώτο τέρμα υπέρ της γηπεδούχου.

Συγκεκριμένα, στο 42' ο Μοσχούδης μετά από σέντρα του Χαμσαλάρι μέσα στην περιοχή πλάσαρε τον τερματοφύλακα κάνοντας το 1-0. Με αυτό το σκορ οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Καλλονή ανέβασε περισσότερο ρυθμό, πίεσε, ωστόσο ο Πλατανιάς κατάφερε να ισοφαρίσει στο 77' με σουτ του Γιαννακίδη έξω από την περιοχή λόγω αμυντικής αδράνειας της Καλλονής παρά την επιθυμία των παικτών των γηπεδούχων να βάλουν αυτοί το γκολ. Το 1-1 τελικά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ: Αλεξίου, Βουρλής (88' Τηνιακός Σ.), Τηνιακός Α., Θωμαΐδης (37' Φωτέλλης), Χατζέλλης, Κρητικός, Μερτζάνης (83' Βουτυράκης), Μοσχούδης, Τζανετέλλης (74' Αλαγιάννης), Κονδύλας, Μπαστιάνος (25' Χαμσαλάρι)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Καλοριζικάκης, Μαραγκουδάκης, Κλειδής (63' Κωνσταντινίδης), Βίλλα, Μαθιουδάκης (72' Καλιτσουνάκης), Ρουσάκης, Τζέλλας, Σκουλουδάκης, Παπανικολάου (66' Χρυσός), Αμαραντίδης Α. (45' Γιαννακίδης), Πλατινάκης (78' Αμαραντίδης Γ.)

Κ20

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΙΚΗΣΕ

Στις νίκες επέστρεψε η ομάδα Κ20, επικρατώντας με σκορ 1-0 της Κέρκυρας στο πλαίσιο της εξ αναβολής 7ης αγωνιστικής «Novasports Superleague Κ20», που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Αγιάσου.

Το σκορ του αγώνα άνοιξε νωρίς η γηπεδούχος Καλλονή, με σκόρερ τον Γιώργο Ξύδα. Ο νεαρός επιθετικός κατάφερε το 1-0 μετά από ατομική προσπάθεια από δεξιά, εκμεταλλευόμενος σωστά τη μακρινή διαγώνια μπαλιά του Λαμπράκη. Από κει και μετά οι ρυθμοί και των δύο ομάδων έπεσαν, ενώ το σκορ παρέμεινε ως είχε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Καλλονή επέστρεψε με διάθεση να ανοίξει επιπλέον το σκορ. Ειδικά μετά το 51' οι τελικές προσπάθειες ήταν συνεχείς, χωρίς, όμως, να αλλάξει το αρχικό 1-0.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Παπάζογλου, Γιουκαρής, Γιαζιτζόγλου, Καραγεώργης, Στάτης (81' Κατσαρός), Ξύδας, Τζελίδης, Σοφιάνης, Λαμπράκης (78' Γκαμάγκας), Τριανταφύλλου, Κίστα (84' Παϊτέρης)

ΚΕΡΚΥΡΑ: Πισσιανής, Πουλημένος, Καρβούνης, Χανδρινός, Ντόντα, Μεντής, Κεχαγιάς, Γαστεράτος, Μποζίκης (84' Ισσερίδης), Λεπενιώτης (60' Λούβρος), Μαβίλης (87' Ζαγούρης)

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΕΡΜΗΣ ΚΙΒΕΡΙΟΥ 3 - 0

Βελτιωμένος στις γραμμές του ο Αιολικός, με σκόρερ Μιχαλάκη, Σπανό, Μίχο, πήρε το τρίποντο, αλλά ο στόχος έχει χαθεί.

ΝΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΙΕΣΗ

Με λιγότερο άγχος αυτή τη φορά, οι παίκτες  του Αιολικού αντιμετώπισαν  τον Ερμή Κιβερίου, ο οποίος μάχεται να κρατηθεί στην κατηγορία αλλά  το έργο του μετά και την αποτυχία, κρίνεται εξαιρετικά δύσκολο. Όσο ζεις ελπίζεις, όπως είπε και ο προπονητής του Λουκάς Κούρος μετά το τέλος της αναμέτρησης. Από την άλλη, η νίκη για τους νησιώτες θεωρείται βάλσαμο ενόψει του δύσκολου αγώνα με τον Πανελευσινιακό την ερχόμενη Κυριακή, ο οποίος θα κρίνει πολλά στην υπόθεση κορυφή και κατάκτηση του τίτλου. Το θετικό, πάντως και αυτό που διαπίστωσαν οι λιγοστοί φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Στάδιο, ήταν το  γεγονός ότι  η  ομάδα έδειξε  θετικά στοιχεία στο παιχνίδι της, κάτι που αποδεικνύει ότι σιγά - σιγά συνέρχεται, τρέχει και αποδίδει το σύνολο. Βέβαια, όλα αυτά λίγη σημασία έχουν, αφού η ομάδα έχει χάσει το τρένο της ανόδου  και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στην τρίτη ή ακόμη και αν την πάνε τα  αποτελέσματα του Παναργειακού, να διεκδικήσει και την 2η θέση. Αυτό που ανησύχησε και ίσως να προβλημάτισε κάπως την τεχνική ηγεσία, ήταν το γεγονός ότι μετά το  πρώτο  γκολ από τον Μιχαλάκη, ο Ερμής με πέντε αξιόλογες  ευκαιρίες απείλησε με ισοφάριση, αλλά από τη μία ο Μάππας και από την άλλη, η αστοχία των παικτών στην ολοκλήρωση των φάσεων, στάθηκαν εμπόδιο ώστε να  γίνει η ζημιά. Στο δεύτερο μέρος  ο γηπεδούχος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και καπάκι σημείωσε και άλλα  δύο  γκολ, από τους Σπανό και Μίχο, όπου διαμορφώθηκε το τελικό 3-0. Το σκορ άνοιξε στο 12' ο  Μανουσάκης μετά από μπαλιά του Μιχαλάκη  και στο 48' ο Σπανός με δυνατό σουτ λόμπα έξω από την περιοχή έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ  διαμόρφωσε στο 71' ο Μίχος έπειτα από ασίστ του Τόρες. Οι καλές και αξιόλογες ευκαιρίες έγιναν στο 15΄ κεφαλιά Κέλι έξω, Μπιτζής 22΄ σουτ άουτ, 33΄Κακαβάς με τον Μάππα ν' αδυνατεί να τον νικήσει, 63΄ κεφαλιά  Τζιέρη ελάχιστα έξω από το  δοκάρι.

Με τη σειρά του ο Αιολικός είχε καλύτερες καλές στιγμές στο 12΄ με τον Μίχο, Σπανό 32΄σουτ άουτ από καλή θέση, 75'  καλό σουτ από τον Τόρες δεν βρήκε στόχο  και 86΄ ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Πασαλίδη δεν βρήκε πάλι τον στόχο.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος): Μάππας (77' λ.τρ. Παπαλόπουλος), Γ. Σαμπάνης, Μαγγανάς, Λένγκα, Σπανός, Καδής, Γάλας, Μίχος (75' Μουτζούρης), Τόρες, Μανουσάκης, Μιχαλάκης (60' Πασαλίδης)

ΕΡΜΗΣ ΚΙΒΕΡΙΟΥ (Λουκάς Κούρος): Κοζιώνης, Τζιέρης (70' Βαδουλέτος), Ζίου, Κάπλατζης, Βελλής, Ισούφι, Μαρίνης, Καλογιάννης (77' Παναγόπουλος), Μπιτζής (52' Βελουάκης), Κακαβάς, Κέλι

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Λ. ΚΟΥΡΟΣ

ΠΡΟΠ. ΕΡΜΗ Κ.

ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΣΤΑΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ

Γνωρίζαμε στην προσπάθεια που κάνουμε για τη σωτηρία της ομάδας, ότι ερχόμαστε να παίξουμε ένα πάρα πολύ  δύσκολο παιχνίδι, με μια ομάδα πολύ καλή, που την είχαμε δει και στον πρώτο γύρο. Από κει και μετά θεωρώ ότι το τραγικό λάθος που έγινε και δεχθήκαμε το πρώτο γκολ, αλλά και οι τρεις - τέσσερις καλές ευκαιρίες που δημιουργήσαμε, μας άφησαν με την πίκρα ότι δεν μπορέσαμε να τις αξιοποιήσουμε. Μετά απ' αυτό, μας ήρθε και ένα δεύτερο γκολ στο 48΄, με αποτέλεσμα εκεί ουσιαστικά το παιχνίδι να έχει τελειώσει, αφού οι παίκτες μου δεν είχαν τη δυνατότητα να το ανατρέψουν. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας για την παραμονή, έχουμε  ακόμη πέντε παιχνίδια, τίποτα δεν έχει χαθεί για μας, θα κάνουμε την ύστατη προσπάθεια και ελπίζω ότι στο τέλος θα είμαστε εμείς που θα παραμείνουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Αιολικό.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΡΟΠ. ΑΙΟΛΙΚΟΥ

ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

Να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την αγωνιστική τους παρουσία. Νομίζω ότι ήταν ένα κλασικό παιχνίδι της κατηγορίας, με μια ομάδα που προηγήθηκε πολύ γρήγορα, που απειλήθηκε από στατικές φάσεις και αδράνειες, που επιχείρησε να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ που το κατάφερε στο  δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι ποδοσφαιρικές ευκαιρίες ήταν η φάση του Σπανού και του Άκη Μιχαλάκη στο πρώτο ημίχρονο. Ένα παιχνίδι το οποίο θα έπρεπε να ήταν 3-0 στο ημίχρονο ή 3-1, έληξε 3-0 στο τέλος. Έχουμε μπει σε νέα, διαφορετική διαδικασία, δεν είναι, όμως, της παρούσης να το αναλύσω αυτό που είπα στα παιδιά πριν τον αγώνα, ότι στο ποδόσφαιρο υπάρχουν τρία αποτελέσματα, η νίκη, η ισοπαλία και η ήττα. Η κατηγορία έχει τα δικά της δεδομένα, τίποτα δεν τελειώνει με μια ήττα και τίποτα δεν κατακτιέται με μια νίκη. Συνεχίζουμε, έχουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι την ερχόμενη Κυριακή, με μια ομάδα που δεν είναι τυχαία στην πρώτη θέση, οπότε τα κεφάλια μέσα, από σήμερα δουλειά για τις ανάγκες του παιχνιδιού και θα τα ξαναπούμε ελπίζω πάλι με χαμόγελο.

ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑ - ΑΡΓΟΣ

Το ρεπό του Πανελευσινιακού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο  δυνατό τρόπο ο Παναργειακός, νικώντας στο  γήπεδό του με 2-0 την Αχαϊκή, πιάνοντας στην κορυφή τον αντίπαλό του και δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Στην 23η αγωνιστική ξεχώρισαν οι νίκες της Καλαμάτας 4-0 τον Αστέρα Μαγούλας και Λουτράκι 1-0 τον Βύζαντα, ενώ στα χαρτιά νίκησαν Ζακυνθιακός  3-0 τον Μανδραϊκό και με τον ίδιο τρόπο ο Παναρκαδικός την Κύμη. Τέλος, η μοναδική ισοπαλία της αγωνιστικής σημειώθηκε στην Βάρδα από τον τοπικό ΠΑΟ και τη Δόξα Ν. Μανωλάδας.

ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ PLAY OUT

Έπεσε το Σάββατο η αυλαία του πρωταθλήματος της Α κατηγορίας, με πρωταθλητή εδώ και μέρες τον Διαγόρα, ο οποίος θα  ετοιμαστεί για το μπαράζ με τον πρωταθλητή Λήμνου για τον τίτλο του Υπέρ Πρωταθλητή και την ομάδα που θα πάει  στα μπαράζ του Αιγαίου, για να  διεκδικήσει την άνοδο στην Γ΄ Εθνική της επομένης περιόδου. Από κει και πέρα, δεν άλλαξε και η γενική κατάταξη των τεσσάρων ομάδων που θα παίξουν στα πλέι άουτ για την παραμονή τους. Το πλεονέκτημα κράτησε ο Αετός, παρότι ηττήθηκε με 2-1 από τον Παλλεσβιακό εκτός και τον ακολούθησε  ο Αλκιβιάδης, που επίσης έχασε και αυτός εκτός. Έτσι τα ζευγάρια των πλέι άουτ είναι Άναξος Αετός, Προοδευτική Αλκιβιάδης, με δεδομένο ότι ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας υποβιβάστηκε  απευθείας, παρότι δεν δήλωσε συμμετοχή στο πρωτάθλημα.

Έτσι, η διαδικασία και τα παιχνίδια αποκτούν μεγάλη σημασία και ενδιαφέρον.

Στην Αγ. Παρασκευή, Διαγόρας και Αιγέας παρουσιάστηκαν στο  γήπεδο  με πολλές  αλλαγές στη σύνθεσή τους, αφού το παιχνίδι προσφερόταν για κάτι τέτοιο. Ο πρωταθλητής δεν χρειάστηκε να φορτσάρει  ιδιαίτερα και με  δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο από τους Νεζάι κεφαλιά, Βαμβουκλή σουτ, έκανε απλά τα πράγματα για τη συνέχεια. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο  Γκιάτα στην επανάληψη, ενώ οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο ο νικητής με τον Νεζάι και ο Αιγέας με τον Χρυσάφη.

Επίσης, εύκολο έργο είχε και η Αν/ση Γέρας που τερμάτισε τις υποχρεώσεις της στην 2η  θέση και με 5-1 επί του ΑΟ Ανάξου πήρε  τους τρεις  βαθμούς. Μονόλογος ο αγώνας  για τους παίκτες  του Γιάννη Μανούσου, οι οποίοι προηγήθηκαν με 5-0, με γκολ που πέτυχαν οι Τρεμούλας και Συβρής από δύο και ένα ο Αμπντούλ, ενώ οι γηπεδούχοι  μείωσαν με τον Λημνιό, αλλά είχαν και δοκάρι με τον Ματακούλια.

Στη Θερμή, ο Αλκιβιάδης με τα γνωστά του αγωνιστικά προβλήματα  προσπάθησε να  δυσκολέψει τη ζωή  του Οδ. Ελύτη, νικώντας τον με  3-1. Το παιχνίδι ήταν σχεδόν μονόλογος για τους γηπεδούχους, οι οποίοι  έχασαν πολλές ευκαιρίες, είχαν δύο δοκάρια με τον Παντελή Μιχαλακέλλη και γενικά πήραν μια δίκαιη νίκη. Άνοιξαν το σκορ με τον Βαριεμέζη στο  τέλος του ημιχρόνου, ενώ ο Αλκιβιάδης έμεινε με  δέκα στη συνέχεια λόγω αποβολής του Λαμπούκα, για εξύβριση στη διαιτητή Μπάλιακα.  Όμως, έστω και με παίκτη λιγότερο, η ομάδα από το Κ. Τρίτος  έφθασε  στην ισοφάριση με τον Γονιδέλλη, μετά από λάθος αμυντικού του Ελύτη. Η αντεπίθεση που ακολούθησε έδωσε στον Ελύτη δύο γκολ, πρώτα με τον Τσιπά ανάποδο ψαλίδι, με τους αντιπάλους να  φωνάζουν ότι η μπάλα δεν πέρασε  την γραμμή και το άλλο λίγο πριν το  τέλος με ατομική προσπάθεια από τον Λίλα και άψογο τελείωμα που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Την πολύ καλή χρονιά του πιστοποίησε ο Βύρωνας Μόριας, τερματίζοντας  στην 4η  θέση μετά από πολλά χρόνια. Δυνατό το παιχνίδι από τις δύο ομάδες, που δεν ήθελαν να χάσουν και η αναμέτρηση κρίθηκε  με ένα  γκολ από τον Αθανασέλλο με σουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βύρωνας είχε  δοκάρι με φάουλ από τον Κοντονίκα, ενώ ο Ατρόμητος διαμαρτυρήθηκε για μια περίπτωση πέναλτι σε ανατροπή του Πονσακίδη από τον Αντωνιάδη, αλλά ο διαιτητής Παντελαίων τον χρέωσε για «θέατρο».

Νίκη και για τη νεανική ομάδα του Ολύμπου στην Αγιάσο 3-1 τον ελλιπή από απουσίες Κεραυνό (πήγε με  11  παίκτες) με σκορ 3-1. Οι γηπεδούχοι  μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι τους, καταφέρνοντας  να  σημειώσουν τα  τρία  γκολ, με τον Λαλά να κάνει την αρχή, τον Τριανταφυλλόπουλο να  τα διπλασιάζει και τον Καλουτζή να ανεβάζει τον δείκτη ακόμη περισσότερο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κεραυνός μείωσε με απευθείας  φάουλ από τον Γιαννάκα. Ο Όλυμπος τερμάτισε στην 6η θέση και ένα σκαλοπάτι πιο κάτω η ομάδα από τον Αφάλωνα.

Ο Αετός βρέθηκε  κοντά στη νίκη στον Παπάδο, άνοιξε πρώτος το σκορ  με πέναλτι που χτύπησε ο Σκαλοχωρίτης (χέρι αμυντικού), το διατήρησε μέχρι το ημίχρονο παρά  την πίεση του αντιπάλου και το  δοκάρι από τον Καβαλίκα στο τέλος του ημιχρόνου, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να  φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους και να ισοφαρίσουν στο 65΄με τον Μαυρομιχάλη μετά από μπαλιά του Καβαλίκα. Το τελικό 2-1 πραγματοποίησε ο Καβαλίκας σε ασίστ αυτή τη φορά από τον Παπαδημητρίου. Ο Παλλεσβιακός ζήτησε  δύο πέναλτι σε  ανατροπή του Κούτσα, χωρίς ο διαιτητής να τα δώσει παρά τις διαμαρτυρίες.

Τέλος, χωρίς να τους διακατέχει το άγχος και η αγωνία, Ερμής και Πολιχνίτος που έσωσαν τη χρονιά, θέλησαν να ικανοποιήσουν τον λιγοστό κόσμο που πήγε στο γήπεδο των Παμφίλων και πράγματι το θέαμα ήταν ικανοποιητικό. Ο Ερμής μπόρεσε και διπλασίασε τις νίκες του μετά  τον Αλκιβιάδη, με το 3-1 που πέτυχε. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, με το γκολ από τον Ξυνό στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, η συνέχεια ήταν καλύτερη. Ο Καλιμαντζέρος με απευθείας  φάουλ από μακρινή απόσταση ισοφάρισε σε 1-1. Νικέλλης, Ξυνός και Καγιάτκσα είχαν καλές ευκαιρίες  από πλευράς ΑΟΠ, όμως στην επανάληψη η αποβολή του Μιμή άφησε με δέκα τον Πολιχνίτο και έτσι ο Λάμπρος Γιαλαμάς με δύο δικά του προσωπικά γκολ έγραψε το τελικό 3-1 για την ομάδα του, η οποία  ισοβάθμησε με Παλλεσβιακό και Πολιχνίτο στους 37  βαθμούς, αλλά το ευχάριστο στην υπόθεση, ότι και οι δύο τους απέφυγαν τα πλέι άουτ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ

Γνωστό έγινε  το ζευγάρι  που θα  διεκδικήσει και θα  ακολουθήσει τον πρωταθλητή Ταξιάρχη στην επόμενη κατηγορία. Πρόκειται για το Εθνικός - Αστέρας Ιππείου, που εξασφάλισαν το εισιτήριο μετά τα θετικά  αποτελέσματα που πήραν. Ο Εθνικός νίκησε και αυτή τη φορά  τον Απόλλωνα Δαφίων με σκορ 1-0, με τέρμα που σημειώθηκε  στο τέλος του παιχνιδιού, με  δυνατό σουτ από τον Παπαβασιλειάδη. Ο Παφλιωτέλλης  είχε  δοκάρι  για λογαριασμό του Εθνικού, σε ένα δυνατό παιχνίδι, το οποίο μάλιστα συνοδεύτηκε και με διακοπή από τον διαιτητή Βουρανή, για υβριστικά συνθήματα, αλλά συνεχίστηκε αργότερα.

Στο Ίππειος, Αστέρας και Αρίων έμειναν στο ισόπαλο 2-2, αφού στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων ο Αστέρας είχε νικήσει με 4-0, καθαρίζοντας ουσιαστικά την πρόκρισή του στον τελικό. Από την άλλη, ο Αρίων αυτή τη  φορά  ήταν καλύτερος και προηγήθηκε στο σκορ με  δυνατό σουτ από τον Παναγιωτόπουλο. Όμως, οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση με τον Καράμπελα στη λήξη του ημιχρόνου. Στη συνέχεια, ο Ψαρρός έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του κάνοντας  το 2-1, αλλά ο Αρίωνας απάντησε με γκολ από τον Βερδούκα κάνοντας το 2-2. Ακόμη, ο Λούπος είχε δοκάρι για τον Παλαιόκηπο.

Εθνικός-Απόλλων Δ.              1-0

Αστέρας Ιππ.-Αρίων Παλ.      2-2