ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία21 Απριλιου 2015
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 2 - 0

ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΕΛΕΙΨΕ ΤΟ ΓΚΟΛ

Μετά από δύο  μήνες επέστρεψε  στα  τρίποντα  ο Παναιτωλικός  νικώντας με 2-0  την Καλλονή, διατηρώντας  ακέραιες  τις ελπίδες  του  για  την πεντάδα των Play Off. Με  τη σειρά τους οι νησιώτες έμειναν για  δώδεκα παιχνίδια μακριά από την έδρα τους  χωρίς  νίκη, αλλά  όπως  είπε και ο Β. Βλάχος, οι παίκτες  του προσπάθησαν και ήταν ανταγωνιστικοί σε  όλο το παιχνίδι, παρόλο που δεν τους ήρθε  το  αποτέλεσμα. Η Καλλονή ξαναμπήκε σε  γήπεδο μετά από  ένα μήνα, που την έβγαζε με  προπονήσεις, ανέβηκε  αρκετά  στην επανάληψη, αλλά  δεν μπόρεσε  να απειλήσει τους γηπεδούχους, οι οποίοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ στο  16΄ με τον Νικόλα Μαρτίνες, που σε κατά μέτωπο επίθεση με δυνατό σουτ  από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για να δώσει το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν διπλασιάσει τα τέρματά τους  αν η κεφαλιά από τον Μορένο δεν κατέληγε στο  δοκάρι, ο Μανούσος αργότερα  απείλησε  με μια  καλή ενέργεια, όμως ενώ το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, όσο ο  χρόνος κυλούσε και το  σκορ  ρευστό, σε μια  αντεπίθεση οι παίκτες του Χάβου και με τη βοήθεια της τύχης, κατάφεραν με αυτογκόλ από τον Τσαμπούρη στις καθυστερήσεις, να κλειδώσουν τη νίκη και να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Β. ΒΛΑΧΟΣ

ΤΟ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ

«Πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες μου για την προσπάθεια απέναντι σε μία ομάδα που θεωρώ πρότυπο από κάθε άποψη και είναι κρίμα που δεν θα βρεθεί εκεί που της αξίζει. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια, παίξαμε καλά ανά διαστήματα και το λέω αυτό γιατί εκεί που βρισκόμαστε στο νησί, είχαμε ένα μήνα που δεν παίξαμε ούτε φιλικό, ώστε να έχουμε ρυθμό στο παιχνίδι μας. Παρόλα αυτά παλέψαμε, δώσαμε μάχες, κάναμε ευκαιρίες και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Η ομάδα του Παναιτωλικού αποτελεί παράδειγμα για όλες τις ομάδες που θα έπρεπε να μιμούνται όλα αυτά που φτιάχνει αυτός ο άνθρωπος που βρίσκεται στο ποδόσφαιρο. Εύχομαι, λοιπόν, για το καλό του ποδοσφαίρου, όλες οι ομάδες να κάνουν όλα αυτά, γιατί μόνο έτσι θα φτιάξουμε καλό ποδόσφαιρο».

Για τις απουσίες που είχε η Καλλονή, ανέφερε:

«Θα πω απλά ότι για μένα απουσία στο ποδόσφαιρο είναι μόνο όταν παίζεις με λιγότερο παίκτη στον αγωνιστικό χώρο. Αν ήμασταν η Μπαρτσελόνα και χάναμε τον Μέσι, τότε θα είχαμε απουσία. Δεν είμαστε όμως, η Μπαρτσελόνα και παλεύουμε αγωνιστικά να κάνουμε το καλύτερο και να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο, ακόμα και απέναντι σε ομάδες που είναι καλύτερες από εμάς».

ΠΗΡΕ ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΗ

Πήρε την αδειοδότηση για την επόμενη χρονιά η Καλλονή, προσκομίζοντας έναν από τους καλύτερους φακέλους, όταν άλλες  ΠΑΕ ακόμη ψάχνονται  και απειλούνται από την Πολιτεία.

Αυτό, πάντως, που απασχολεί την Καλλονή, είναι το Δημοτικό Στάδιο και οι αποφάσεις με το νομοσχέδιο Κοντονή, ότι τη νέα χρονιά όλα τα  Στάδια της χώρας θα πρέπει να είναι εφοδιασμένα με κάμερες  ασφαλείας τουρνικέ, αλλά και με εγκατάσταση ηλεκτρονικού  εισιτηρίου. Χωρίς αυτά, όπως τονίζει η Πολιτεία, Στάδιο δεν θα λειτουργεί. Το ερώτημα είναι, αφού στην Ελλάδα λίγα μόνο γήπεδα  έχουν όλα αυτές τις πολυτέλειες και στον "Ταρλά" μόνο οι κάμερες  υπάρχουν, πώς θα βρεθεί το ποσό των 250.000 ευρώ περίπου από το Δήμο που απαιτείται για το ηλεκτρονικό εισιτήριο, όταν μάλιστα και ο  χρόνος πιέζει και το νέο πρωτάθλημα θα κάνει σέντρα τον Αύγουστο; Πρόκειται για ένα πρόβλημα που πρέπει να λυθεί άμεσα, γιατί πάντα εγκυμονεί ο κίνδυνος να γυρίσουμε δύο  χρόνια πίσω και η Καλλονή να  ξενιτευτεί ξανά, κάτι που φυσικά σε καμία περίπτωση δεν επιθυμεί ο φίλαθλος κόσμος του νησιού.

ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

Ήττα, παρά την πολύ καλή της εμφάνιση με τελικό σκορ 2-1, γνώρισε στο Αγρίνιο η Καλλονή Κ20 από την Κ20 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Novasports Superleague Κ20.

Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά κυριάρχησε καθολικά σε φάσεις και κατοχή και μάλιστα άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Γιουκαρής μετά από ανατροπή του μέσα στην περιοχή από παίκτη του Παναιτωλικού. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Γκαμάγκας, ο οποίος έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε στο 19' με σκόρερ τον Ζιγκήρη μετά από σέντρα από τα αριστερά. Καλή στιγμή για την Καλλονή ήρθε στο 45' με εκτέλεση φάουλ από τον Τριανταφύλλου και τη μπάλα να βρίσκει δοκάρι. Το 1-1 ήταν το σκορ με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Καλλονή συνέχισε να κυνηγά άνοιγμα στο σκορ δημιουργώντας προϋποθέσεις και σημειώνοντας κλασικές ευκαιρίες. Καλές στιγμές για τους νησιώτες ήρθαν στο 46' με πλασέ του Γκαμάγκα, που, όμως, δεν κατέληξε σε γκολ, στο 82' όταν ο Γιουκαρής σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα έστειλε με κεφαλιά την μπάλα ψηλά και στο 84' με το Γιώργου, ο οποίος βγήκε πολύ ωραία από δεξιά, μπήκε στη μικρή περιοχή, αλλά απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού. Στην εκπνοή των καθυστερήσεων του αγώνα, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους μετά από στημένη φάση, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί με σκορ 2-1.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ: Μαλλής, Αγριμάκης, Τηνιακός (80' Τζελλίδης), Καραγεώργης, Γιαζιτζόγλου, Γιώργου, Τριανταφύλλου (72' Παγκράτης), Γιουκαρής, Κίστα, Γκαμάγκας (85' Κροτσίδας), Σοφιάνης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Αθανασόπουλος, Καραλής, Ζιγκήρης, Κωνσταντινόπουλος, Αμπντέλ, Κοντογιάννης Γ., Βασίλαρης, Μυτιλήνης (67' Καμμένος), Μωραΐτης, Βασιλούδης (75' Γεωργίου), Βακράκος (54' Κοντογιάννης)

Κ17

ΚΑΛΛΟΝΗ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0 - 2

ΕΚΛΕΙΣΕ  ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ  ΤΗΣ

Με σκορ 2-0 ηττήθηκε  η Κ17 στο «Κ. Κεντέρης» από τον Ατρόμητο  στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του αντίστοιχου πρωταθλήματος της Superleague.  Η Καλλονή, στην οποία έκανε το ντεμπούτο του ο νεαρός Δημήτρης Κοκκινέλλης, έκλεισε τον κύκλο των εντός έδρας  παιχνιδιών της, έχοντας καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, με αποκορύφωμα το δοκάρι από τον Μοσχούδη και το χαμένο πέναλτι από τον ίδιο στο 35΄. Μάλιστα, στη φάση αυτή, ο διαιτητής Λέκκας απέβαλε τον Λολώ για το χέρι  στην περιοχή, ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα, όμως η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη.

Η Καλλονή δεν παρουσίασε διαφορετική εικόνα συγκριτικά με το πρώτο, αλλά στο 58' απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Νταβιώτη είχε ως αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα του Βαμβούκου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε υπέρ του αντιπάλου η Καλλονή με αυτογκόλ του Κρητικού στο  85΄, όπου και κλειδώθηκε η νίκη για την Αθηναϊκή ομάδα.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Βαμβούκος, Καμαρός, Κονδύλας, Χασάπης (62' Φωτέλλης), Ζαραδούκας, Κρητικός, Μερτζάνης, Καλαφάτης (52' Τζανετέλλης), Βουρλής (45' Μπαστιάνος), Μοσχούδης, Χαμσαλάρι (70' Δουγραματζής (80' Κοκκινέλλης))

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μελικιάν, Αποστόλου, Χαραλάμπους, Μπαλάσκας, Λωλός, Παυλής, Μοιρασγεντής (81' Στριγκώνης), Ζώης (65' Τσιοροβίγκας), Σιάνος (86' Αγγελόπουλος), Κουτρούλης (76' Παναγιωτίδης), Νταβιώτης (86' Μπαλοκάς)

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 3 - 0

Με αλλαγές στη σύνθεση γνώρισε την ήττα από τη Βάρδα, που σώθηκε και μαθηματικά. Διαζύγιο με τον Παναγόπουλο.

ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΒΑΡΔΑ ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Με τον Αιολικό, σφράγισε  και μαθηματικά  την παραμονή  του ο ΠΑΟ Βάρδας, σε ένα παιχνίδι που το ήθελε περισσότερο από τον αντίπαλο. Εξαιρετική εμφάνιση, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης, με το  τελικό 3-0 να είναι απολύτως δίκαιο αποτέλεσμα. Ο Αιολικός  αποδείχθηκε ομάδα δίχως στόχο, με τον Παναγόπουλο να εφαρμόζει ροτέισον, το οποίο, όμως, δεν τον δικαίωσε, αφήνοντας και  παίκτες κλειδιά εκτός (Γάλας, Μπακάλης). Μπορεί στα πρώτα 20 λεπτά η κατοχή να ήταν με  το μέρος των παικτών του, όμως όσο ο χρόνος κυλούσε, τόσο οι γηπεδούχοι ανέβαζαν στροφές και πίεζαν. Ο  Αιολικός θα μπορούσε να είχε πάει στο ημίχρονο χωρίς να δεχθεί  γκολ, όμως η ζημιά έγινε πέντε λεπτά πριν από αυτό, με τον Μαγκανά να  ανατρέπει  τον Κωνσταντινίδη και ο ίδιος από τα ένδεκα βήματα να  βρίσκει τα δίχτυα για το 1-0. Στην επανάληψη, οι παίκτες  του Ηλία  Φωτόπουλου δεν επαναπαύτηκαν σ' αυτό και έγιναν ακόμη πιο δυνατοί και αποφασιστικοί, δίνοντας ρυθμό στο παιχνίδι τους. Έτσι, ενώ οι παίκτες του Αιολικού ήθελαν να χτυπήσουν στην κόντρα, ένας όμορφος  συνδυασμός των Νικολόπουλου Κωνσταντινίδη, οδήγησε στο να χρισθεί σκόρερ ο δεύτερος, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα  του. Στο 77΄ ο Νικολόπουλος με  σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ,  τη στιγμή που οι παίκτες  του Αιολικού  φάνηκαν αναποτελεσματικοί  στο να  δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα της Βάρδας. Μάλιστα, πριν από το γκολ στο  73΄ τραυματίστηκε ο Μουτζούρης, ενώ οι αλλαγές  είχαν γίνει, οπότε  οι νησιώτες ολοκλήρωσαν το  παιχνίδι με παίκτη λιγότερο.

ΠΑΟ Βάρδας: Καπετανάκης, Αποστολόπουλος (17λ.τ Πολίτης), Ζέλιος, Σιδέρης, Βραχνής, Νικολόπουλος, Πολίτης, Ντόμας (75΄ Ανδριέλος),  Φωτόπουλος (70΄ Αγγελόπουλος), Κωνσταντινίδης, Γραμματικόπουλος

Αιολικός: Γόμος, Μουτζούρης, Μαγγανάς, Μπράκουλα, Γ. Σαμπάνης (30λτ Άλντι), Καδής, Μαλακός, Μίχος (46΄Λίμα), Μ. Σαμπάνης,  Ζαγοριανός (55΄Σπανός), Μιχαλάκης.

ΤΕΛΟΣ Ο ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ

Η δεύτερη συνεχόμενη ήττα του Αιολικού αυτή τη φορά στη Βάρδα, αποτέλεσε την αιτία λύσης της συνεργασίας της διοίκησης με τον προπονητή Κωνσταντίνο Παναγόπουλο, ο οποίος φαίνεται ότι πλήρωσε  το μάρμαρο της  αποτυχίας και οι δρόμοι χώρισαν το  απόγευμα της Κυριακής. Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Αιολικού, η λύση της  συνεργασίας ήταν μια προσωπική απόφαση του προέδρου  Σταύρου Γρυπιώτη, καθώς η εικόνα των τελευταίων αγωνιστικών αλλά  και το  ροτέισον που εφάρμοσε στην ομάδα ο τεχνικός, δεν ικανοποίησαν και έφεραν  τη δυσαρέσκεια  στον κόσμο της ομάδας. Παράλληλα, οι ήττες που υπέστη η ομάδα, την είχαν θέσει εδώ και λίγο καιρό εκτός στόχων, αν και υπάρχουν ακόμη αγωνιστικές μέχρι το φινάλε. Φαίνεται ότι μετά  τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα, η ανοχή της διοίκησης  εξαντλήθηκε και η ήττα την Κυριακή στη Βάρδα ξεχείλισε το ποτήρι  της οργής. Δεν φταίει, όμως, για όλα ο ίδιος ο Παναγόπουλος, που ανέλαβε  την τεχνική ηγεσία  στις  2 Φεβρουαρίου αντικαθιστώντας  τον Β. Γούτη, αλλά όπως είχε δηλώσει και ο ίδιος, στον μεταγραφικό σχεδιασμό δεν είχε  ευθύνη, αφού άλλοι έκαναν τις μεταγραφές. Για το  αν η ομάδα έδειξε σημάδια μεταμόρφωσης επί δικής του θητείας, αυτό μπορεί να το κρίνει ο κόσμος, αν και σε παιχνίδια κομβικής  σημασίας (Λουτράκι - Παναρκαδικός)  η ομάδα μέτρησε  απώλειες και τέθηκε εκτός στόχων. Ίσως και οι παίκτες να μην δικαίωσαν τον προπονητή τους με την απόδοσή τους, με αποτέλεσμα να κυκλοφορούν σχόλια  αρνητικά για αυτούς, όταν το καλοκαίρι  η διοίκηση  είχε δαπανήσει  σεβαστό ποσό  για  τα  δεδομένα της κατηγορίας, αλλά ο Αιολικός δεν μπόρεσε να φανεί αντάξιος των προσδοκιών του. Σύμφωνα  με πληροφορίες, μέχρι το τέλος χρέη προπονητή θα  εκτελεί ο Γιώργος Κουτρουμπίλας μαζί με τον Θεαγένη Διονυσάτο, ενώ δεν αποκλείεται να κληθεί να  προσφέρει και ο Γιώργος Κομνηνός, ο οποίος  είχε αποχωρήσει μετά από διαφωνία με τον Παναγόπουλο. Όλα τα  παραπάνω θα συζητιόταν στο βραδινό  διοικητικό  συμβούλιο της  Δευτέρας, οπότε και θα λαμβάνονταν η τελική απόφαση.

ΑΠΡΟΣΜΕΝΗ ΓΚΕΛΑ ΑΡΓΟΥΣ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ Η ΕΛΕΥΣΙΝΑ
Η ισοπαλία 2-2 του Παναργειακού απέναντι στη Δόξα Μανωλάδας  έδωσε προβάδισμα στον Πανελευσινιακό, ο οποίος πήρε στα χαρτιά  το παιχνίδι με τον Μανδραϊκό. Η έκπληξη  της  αγωνιστικής  σημειώθηκε  στην Μαγούλα, καθώς η Αχαϊκή επικράτησε  3-1 του  Αστέρα, ενώ νίκη 1-0  εκτός  πανηγύρισε ο Ζακυνθιακός απέναντι  στον Παναρκαδικό. Λουτράκι και Ερμής Κ. τελείωσαν τη μεταξύ τους  αναμέτρηση  2-2, ο ΠΑΟ Βάρδας νίκησε  δίκαια 3-0  τον Αιολικό σφραγίζοντας  την παραμονή  του  στην Γ΄ Εθνική, ενώ ο Βύζαντας  πήρε στα χαρτιά 3-0 την Κύμη.

ΜΠΑΡΑΖ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ - ΑΝΑΞΟΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗ
Η υπόθεση παραμονή για Αετό και Αλκιβιάδη είχε κριθεί από τα  πρώτα  παιχνίδια, όταν και οι  δύο είχαν επικρατήσει  στις  έδρες  των αντιπάλων με  καλά σκορ. Απλά, η ρεβάνς  την Κυριακή  επιβεβαίωσε την ανωτερότητά τους, επικρατώντας και αυτή τη φορά με 2-0 και 8-2  αντίστοιχα, ανανεώνοντας το εισιτήριο και για τη νέα χρονιά  και συνάμα  έστειλαν τους αντιπάλους στον τελικό της επιβίωσης, με τον χαμένο να υποβιβάζεται. Στα Λουτρά, η Άναξος κράτησε για ένα ημίχρονο, δεν είχε, όμως, κάποια  αξιόλογη ευκαιρία, όπως  και ο γηπεδούχος. Η εξέλιξη ήταν τελείως διαφορετική, ο Αετός μπόρεσε  πολύ νωρίς να προηγηθεί  με πέναλτι που κέρδισε  ο Γιουρέλλης και το εκτέλεσε  ο Σκαλοχωρίτης  και μετά από δέκα λεπτά  ήταν η  σειρά  του Ελευθερίου να αξιοποιήσει πάσα του Κροτσίδα και να  διαμορφώσει το τελικό 2-0 για την ομάδα του.
Ακόμη πιο εύκολη ήταν η νίκη  του Αλκιβιάδη στο Κ. Τρίτος, συντρίβοντας  με  το  ευρύ  8-2  την Προοδευτική, η οποία  αγωνίστηκε  σε όλο το παιχνίδι με  δέκα παίκτες (δεν υπήρχαν άλλοι) και έκανε ό,τι ήταν δυνατό. Ο νικητής  που  είχε περάσει με  νίκη 3-1  και στην Σκάλα άνοιξε το  σκορ  στο  15΄ με τον Μ. Ανηφόρου και στο εικοσάλεπτο  τα  διπλασίασε με τον Κόμβο. Λίγο μετά ο Σφακιανάκης  τα έκανε τρία  και μέχρι το  ημίχρονο Ζήσης (40΄) και Γονιδέλλης  στην εκπνοή, το ανέβασαν ακόμη περισσότερο. Εν συνεχεία, οι γηπεδούχοι  που παρά  τα πέντε γκολ υπέρ  τους  δεν κατέβασαν ταχύτητα, έφθασαν στο  6-0 πάλι με τον Ανηφόρου, η Προοδευτική μείωσε πρώτα με τον Νανίδη και στη συνέχεια  με τον Κάσο, όμως  Σφακιανάκης  στο  78΄ και  Β. Χαραλάμπους στο  83΄ διαμόρφωσαν με όμορφα γκολ το τελικό  8-2 για την ομάδα τους.
Αετός-Άναξος                       2-0
Αλκιβιάδης-Προοδευτική        8-2

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ PLΑΥ OFF
ΑΙΓΕΙΡΟΣ - ΑΙΑΝΤΑΣ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ
Αίας - Αίγειρος  θα  είναι  το  ζευγάρι  στον τελικό,  το  οποίο  θα  διεκδικήσει  το  δεύτερο προνομιούχο  εισιτήριο  που οδηγεί  στη μεγάλη  κατηγορία. Ο πρώτος  νίκησε  στην Αγ. Παρασκευή  2-0  τον Μεσότοπο με  γκολ που πέτυχαν οι Καδής και Γιώργος Δασκάλου με  απευθείας κόρνερ, ενώ στη Θερμή ο Αίγειρος δεν συνάντησε καμία  απολύτως  δυσκολία να  συντρίψει με  8-1  τον Αρίωνα Μηθ., σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει  σε  κριτική, με  τον νικητή  να  προηγείται στο  ημίχρονο με  5-0. Χατ τρικ από τον Πάστο, δύο γκολ από Καραδημητράκη και Βουργουτζή και ένα από το  νεαρό Δεσποτίδη. Ο Αίγειρος  θα  έχει  το πλεονέκτημα  της έδρας, ενώ  στο  πρωτάθλημα  ο Αίαντας  είχε  νικήσει  και τις δυο  φορές  3-1  και  2-1 αντίστοιχα.

PLAY OUT
ΣΩΘΗΚΑΝ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ - ΕΡΕΣΟΣ

ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΜΟ ΣΤΥΨΗ - ΔOΞΑ
Λιονταράκια και  Παπανικολής πήραν και στη ρεβάνς  το  θετικό αποτέλεσμα και ανανέωσαν και για την επόμενη  χρονιά το  εισιτήριο στην κατηγορία. Αντίθετα, στον γκρεμό έστειλαν τους  αντιπάλους  τους  Δόξα και Γερμ. Καραβαγγέλη, οι οποίοι θα  διεκδικήσουν  σε δύο παιχνίδια την παραμονή τους, σε δύο καυτές αναμετρήσεις ζωής και θανάτου.
Στη Στύψη, ο Παπανικολής με τον αέρα των τριών  τερμάτων από το  πρώτο ματς απέδειξε ότι  ήθελε περισσότερο την παραμονή  του από τον αντίπαλο, ο  οποίος έβγαλε  πάλι  αγωνιστικά προβλήματα και μοιραία για αυτόν, ήρθε αναπάντεχο κακό. Οι φιλοξενούμενοι  αρκετά διαβασμένοι, σωστά στημένοι στο  γήπεδο, ευτύχησαν να  προηγηθούν στο σκορ στο 38΄ με ωραίο σουτ από τον Βουτσιώτη παγώνοντας τους πάντες. Οι  παίκτες  του Παπανικολή  το  διαχειρίστηκαν σωστά  μέχρι το ημίχρονο, οπότε  με το  ξεκίνημα  ο Καραβαγγέλης έφθασε στην ισοφάριση με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Καβρουματζής και ο Κώστας Νερατζής ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε  1-1. Από το σημείο αυτό, το παιχνίδι άνοιξε, ο Παπανικολής  πρόσεξε πολύ την αμυντική γραμμή, αλλά  σε μια  ξαφνική αντεπίθεση δέκα λεπτά πριν το τέλος, ο Λαμί με  δυνατό σουτ  έξω  από την περιοχή έδωσε  χαριστική  βολή  κάνοντας  το  1-2. Πριν  από το  γκολ, η  ομάδα της Ερεσού είχε  δοκάρι  με τον Σπυρούκλα και με  δύο νίκες κρατήθηκε  στην κατηγορία.
Μάχη έγινε  στο Πλωμάρι με την Δόξα, η  οποία  είχε  ηττηθεί  στο  πρώτο  παιχνίδι με  1-0, τα βρήκε πάλι  μπαστούνια και μάλιστα μέσα  στην έδρα  της, με  αποτέλεσμα  να μείνει  στο  ισόπαλο  1-1  με  τα  Λιονταράκια. Οι φιλοξενούμενοι άφησαν τους  αντιπάλους  να  χαρούν και κινδυνεύουν ακόμη και με  υποβιβασμό στους δύο με την Στύψη. Τα Λιονταράκια είχαν καλύτερη παρουσία στο πρώτο  ημίχρονο  ανοίγοντας το  σκορ  με  τον  Νίκο Βερβέρη, ο οποίος  αξιοποίησε  κόρνερ από τον Σαράφη. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να  είχαν διπλασιάσει  τα  τέρματά τους  σε ένα ανεπανάληπτο τετ α  τετ από τον Σαράφη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κυρίως από  στημένα να απειλήσουν το  παιχνίδι που κρίθηκε  κυρίως  στη δύναμη, αφού κατά  τη διάρκεια του παιχνιδιού οι κλωτσιές από τα  δυνατά μαρκαρίσματα καλά κρατούσαν, με τον διαιτητή Κουλουδή να  προσπαθεί με κάρτες να κρατήσει σε αγωνιστικά πλαίσια το παιχνίδι. Τελικά  η  Δόξα  κατάφερε να ισοφαρίσει στο  85΄με τον Καβαρνό, ο  οποίος με  ωραία προσπάθεια  έστειλε  την μπάλα  στα  δίχτυα, αποφεύγοντας τουλάχιστον την ήττα.

ΑΝΕΒΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ
Μετά τον πρωταθλητή Ταξιάρχη, τώρα  και ο Εθνικός πήρε  την άνοδο  για  την πιο πάνω κατηγορία, νικώντας και  στον επαναληπτικό τον Αστέρα Ιππείου με 1-0  και η Θερμή φορά από το περασμένο Σάββατο τα  γιορτινά  της, γευόμενη τη μεγάλη επιτυχία που έγραψε  ο  Εθνικός. Δίκαια, που δεν χωρά αμφισβήτηση από κανέναν, νίκησε  τέσσερις  φορές  στα πλέι οφ τον Απόλλωνα Δαφίων, δύο φορές 2-3,  1-0 και τον Αστέρα Ιππείου 2-0, 1-0, κάνοντας το όνειρο πραγματικότητα. Με την σειρά  του  ο Αστέρας έχασε  ακόμη μια  χρονιά μένοντας μετεξεταστέος.
Αγωνιστικά ο νικητής  είχε καλύτερη  κυκλοφορία της μπάλας δημιουργώντας και χάνοντας πολλές και κλασικές  ευκαιρίες, με Ζαφειρίου, Γονιδέλλη, Κουτσιανίτη και Δερβίση και πέτυχε  το  γκολ  στο  80΄ με τον Ρωμαίο Δερβίση μετά απο  ασίστ από τον Ζαφειρίου. Ο Αστέρας είχε μόνο  δύο καλά  σουτ, τα οποία δεν βρήκαν τον στόχο. Οι δυο ομάδες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο έπαιζαν με  δέκα παίκτες, αφού λίγο πριν την ανάπαυλα Γονιδέλλης και Αθανασέλλης λογομάχησαν, αλλά ο διαιτητής Κάντας τους έδειξε την κόκκινη στα  αποδυτήρια, καθώς οι δύο παίκτες εξακολουθούσαν να διαπληκτίζονται.
Εθνικός-Αστέρας Ιππ. 1-0 (2-0)

ΣΤΗΣΙΜΟ ΑΠΟ ΑΡΙΩΝΑ
Στον Παλαιόκηπο, το παιχνίδι του Αρίωνα με τον Απόλλωνα Δαφίων δεν τελέστηκε, αφού  η γηπεδούχος ομάδα για άγνωστο μέχρι  τώρα  λόγο δεν προσήλθε  να  αγωνιστεί, στήνοντας αντίπαλο και  διαιτητές. Ο ρέφερι  Πατσατζής,  αφού περίμενε μέχρι την ώρα  που  αναφέρει  ο  κανονισμός και  διαπίστωσε  ότι  στο  γήπεδο  ήταν μόνο  ο Απόλλωνας, έκλεισε  το  φ.α.,  με την ομάδα  των Δαφίων που  είχε νικήσει  στο πρώτο παιχνίδι με  6-0, να τερματίζει στην τέταρτη  θέση.

ΤΕΛΙΚΟΣ ΝΕΩΝ
ΞΑΝΑ ΤΑ ΣΚΗΠΤΡΑ ΣΤΟΝ ΕΛΥΤΗ  4-1 ΤΟΝ ΑΙΓΕΑ
Στον Παπάδο Γέρας  πραγματοποιήθηκαν οι τελικοί  του πρωταθλήματος  των Νέων, με τον Οδ. Ελύτη να κρατά και  αυτή την χρονιά  τα σκήπτρα,  νικώντας  στον τελικό  με  σκορ  4-1 τον Αιγέα, ενώ  νωρίτερα  στον μικρό τελικό ο Παλλεσβιακός νίκησε με  1-0  τον Αιολικό κατακτώντας την 3η θέση. Ο Κυριάκος Πετρέλλης εκ μέρους της ΕΠΣΛ  ευχαρίστησε  τα  σωματεία που έλαβαν μέρος  στο  πρωτάθλημα, όπως  και τους  παράγοντες  των ομάδων, ενώ εμφανίστηκε αισιόδοξος ότι την επόμενη χρονιά  το πρωτάθλημα  θα παρουσιαστεί ακόμη πιο αναβαθμισμένο.
Στον μικρό τελικό, που την αυλαία άνοιξε  ο Παλλεσβιακός με  γκολ  από τον Στεφάνου μετά από κόρνερ στο  δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει την νίκη από τον αντίπαλό του τον Αιολικό, που προσπάθησε  και  αυτός, δείχνοντας αρκετά καλά  στοιχεία.
Στον μεγάλο τελικό που ακολούθησε, Ελύτης  και  Αιγέας  τα έδωσαν όλα, ενώ το  γκολ της ισοφάρισης του Αιγέα με τον Βελούτσο ήταν χάρμα οφθαλμού. Ο Κάκαρος  είχε  ανοίξει  το σκορ, όμως  στο  33΄ο Παπουτσιδέλλης  έβαλε ξανά  μπροστά την ομάδα  του στο σκορ  2-1  και από το  σημείο  αυτό όλα κύλησαν ομαλά. Με την έναρξη  στο  δεύτερο μέρος, ο Χρήστος Μαρίνος ανέβασε το σκορ  στο  3-1  και λίγο μετά  πάλι ο Χρήστος  Μαρίνος  ήταν ο  σκόρερ  του τετάρτου  τέρματος, κάνοντας το  τελικό 4-1. Ο σκόρερ  αποβλήθηκε λίγο μετά  με δύο κάρτες.
Τις  απονομές  στις  ομάδες  έκαναν οι Κυριάκος Πετρέλης, Νίκος  Χρόνης, όπως και το κύπελλο στον αρχηγό του Ελύτη.