Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr
Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου 2015

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία15 Σεπτεμβριου 2015
ΚΑΛΛΟΝΗ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1 - 1

Σωτήρας ο Αναστασιάδης, λύτρωσε με κεφαλιά  στις καθυστερήσεις την ομάδα του, ισοφαρίζοντας τον Αστέρα που προηγήθηκε με πέναλτι του Γιάννου (84'). Με εννιά λόγω αποβολής (Κεϊτά, Ούγκα) ολοκλήρωσε  το παιχνίδι η Καλλονή.

ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ & ΑΞΙΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΒΑΘΜΟΣ

Λίγο  έλειψε  να τριτώσει το κακό  και η Καλλονή τώρα να βρίσκονταν σε ακόμη πιο  δύσκολη  θέση. Η ψυχή των εννέα παικτών της  όμως, έσωσε  την κατάσταση και χάρη  στο χρυσό κεφάλι  του Ανέστη Αναστασιάδη  στο  τελευταίο  λεπτό των καθυστερήσεων, ήρθε η ισοφάριση και μαζί της ο πρώτος  βαθμός και το πρώτο  γκολ στο  πρωτάθλημα. Τα  ψυχικά  αποθέματα των παικτών της, όταν ακόμη βγήκε  από το παιχνίδι και ο Ούγκα στην φάση της ανατροπής  στο πέναλτι (84') που πήρε ο Γιάννου και ο Αστέρας άνοιξε  το σκορ, το πείσμα, η θέληση, αλλά και η τύχη, μέτρησαν, ώστε στο τέλος να μην χαθεί το παιχνίδι, το οποίο μέχρι τότε  το ήλεγχε. Η χρυσή  αλλαγή, ο Κενάν Μπαργκάν, με δύο διαδοχικά κόρνερ που πήρε η ομάδα,  το δεύτερο ήταν το τυχερό,  σημαδεύοντας  το κεφάλι  του συμπαίκτη του και ήρθε το γκολ. Πριν γίνουν όλα  αυτά,  η Καλλονή  είχε  δώσει  χώρο  στον αντίπαλο, ο οποίος έγινε επικίνδυνος και απείλησε  την ομάδα της Λέσβου με γκολ. Η ομάδα της Τρίπολης  επιχείρησε  να βάλει το  γκολ  από στημένες φάσεις κυρίως στο πρώτο μέρος, αλλά και με κάποια  σουτ που έκαναν οι παίκτες  της. Η Καλλονή σαφώς  και έδειξε σημάδια  βελτίωσης, είχε  ρυθμό εκεί που έπρεπε, αλλά  δεν απείλησε σε μεγάλο  βαθμό την εστία  του αντιπάλου.

Ο διαιτητής Βάτσιος από την Δ. Αττική, απέβαλε  τον Κεϊτά  στο  79΄ και τον Ούγκα  στο  84΄, ο τελευταίος  στο πέναλτι που υπέπεσε  με δεύτερη κίτρινη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλλονή: Χογκ, Αντέντζο, Κρολ, Αναστασιάδης,  Ούγκα, Τσιαμπούρης (81'Βαλιός), Κεϊτά, Καλτσάς, Σάμπα (56΄Κλαντρούμπσκι), Γεωργίου (65΄Μπαργκάν), Μανούσος

Αστέρας Τρ.: Κοζίτσκι, Λούι, Γιάννου, Γκοιάν,  Αλλόκο,  Δημούτσος (81΄Τσοκάνης), Φούντας (68΄Χαμντανί), Μάσα (60΄ Δ. Παπαδόπουλος).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

ΣΤΑΙΚΟΣ ΒΕΡΓΕΤΗΣ

ΠΡΟΠ. ΑΣΤΕΡΑ ΤΡ.

ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ

Θεωρώ ότι  για  άλλο ένα  παιχνίδι  αδικήσαμε  τον εαυτό μας  και την προσπάθεια  που καταβάλαμε μέσα  στο γήπεδο, μη τελειώνοντας  με  επιτυχία  τις πολλές  φάσεις  που κάναμε στην αντίπαλη εστία. Σαν να μην έφθασε αυτό, χωρίς  καν ευκαιρία  η Καλλονή, δεχόμαστε το γκολ της ισοφάρισης. Αν δούμε  τις  φάσεις που δημιουργήσαμε με Παναιτωλικό και σήμερα, φθάνουν τις  38 και μόλις τρεις στην εστία μας.

Αποτέλεσμα, να  απολέσουμε  πέντε  βαθμούς. Δεν έχω  παράπονο για τους παίκτες  και αυτό που έκαναν στο  παιχνίδι, τονίζω, αδικούμε  τους εαυτούς μας.

ΘΑΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

ΠΡΟΠ. ΚΑΛΛΟΝΗΣ

ΜΕΓΑΛΗ ΑΞΙΑ Ο ΒΑΘΜΟΣ

Ήταν ένα  παιχνίδι  δύσκολο από την αρχή και λόγω  της  δυναμικότητας  του  αντιπάλου και λόγω  της  δικής  μας κατάστασης, μετά  τις  δύο πρώτες  αγωνιστικές. Είχαμε  μιλήσει με τους ποδοσφαιριστές για  την  κρισιμότητα  του αγώνα και πιστεύω  ότι η  διακοπή μάς  ωφέλησε να βελτιώσουμε  κάποια στοιχεία, τα οποία βγάλαμε στο παιχνίδι μας. Διαλέξαμε  να καλύψουμε με άλλους τρόπους το κενό  του Μάρκοβιτς στην κορυφή, αλλά και γενικότερα να βρούμε  έναν τρόπο  να καλύψουμε την κυκλοφορία που είχε ο αντίπαλος  στο  παιχνίδι του και  παράλληλα  να μπορέσουμε  να  διεκδικήσουμε  κάποιο  γκολ. Έτσι όπως πήγε  ο  αγώνας,  ο βαθμός πέρα  από την αξία  τη βαθμολογική,  έχει  και μια  αξία  ηθική, για τον λόγο  ότι οι παίκτες  απέδειξαν  ότι κάτω  από πολύ  δύσκολες  συνθήκες,  με δύο παίκτες λιγότερους, μπορούν και παίρνουν το αποτέλεσμα.

Σε ερώτηση που του τέθηκε  γιατί δεν αποκτήθηκε  επιθετικός, είπε: «Κάναμε  μεγάλη προσπάθεια, όμως  δεν κατέστη  δυνατό να αποκτηθεί. Πήραμε, όμως, δύο αμυντικούς  (Γιορέντε, Σπυρόπουλο), οι οποίοι έχουν  ταχύτητα  στην αντίπαλη περιοχή στο  παιχνίδι τους  και θα μας βοηθήσουν».

Για  το διάστημα της απουσίας του Μάρκοβιτς, απάντησε:

«Αντιμετωπίζει πρόβλημα  τραυματισμού, έκανε αρθροσκόπηση  και θα απουσιάσει  για 35 μέρες. Ακόμη και ο Εμιλλιάνο Ελλακόπουλος παρότι ήταν στον πάγκο δεν αγωνίστηκε,  γιατί αντιμετώπιζε ίωση και προφυλάχθηκε ενόψει  Πανθρακικού».

Για το αν ο βαθμός αυτός αποτελεί βαθμολογική ανάταση για την ομάδα του, επισήμανε:

«Σίγουρα.  Πήραμε  τον βαθμό στο τελευταίο λεπτό  και αυτό έχει σημασία. Πιστεύω ότι παιχνίδι με  παιχνίδι, η ομάδα  θα  αποκτά  περισσότερο ρυθμό, θα δημιουργεί και θα ολοκληρώνει  τις  φάσεις  και γενικά με την πάροδο  του  πρωταθλήματος, θα  δείχνει και καλύτερο  αγωνιστικό πρόσωπο».

Το παιχνίδι παρακολούθησαν, επίσης, ο πρόεδρος  του Αστέρα Τρίπολης  Γιώργος Μποροβήλος και ο μεγαλομέτοχος Γιάννης Καυμενάκης.

εκπρόσωπος από τη Σπάρτα Πράγας ήταν στο  γήπεδο και παρακολούθησε  τον Αστέρα, ο οποίος  είναι  αντίπαλος  την προσεχή Πέμπτη  στο Europa League. Μάλιστα, ο Τσέχος  κράτησε αρκετές  σημειώσεις, τις οποίες θα παραδώσει  στο τεχνικό τιμ της Τσέχικης ομάδας.

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ & ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ

Την πρώτη νίκη και τους πρώτους  βαθμούς  πήραν οι νέοι της Καλλονής  στο οικείο πρωτάθλημα, νικώντας με  3 -1  τον Αστέρα Τρίπολης στην Αγιάσο. Οι παίκτες του Χρήστου Πελέκη πραγματοποίησαν  πολύ καλή εμφάνιση  και πήραν μια  δίκαιη νίκη, που ανοίγει τον δρόμο και σε άλλα  θετικά  αποτελέσματα. Η Καλλονή  άνοιξε το σκορ  στο  21΄ με σουτ από τον Πεταυράκη, αλλά οι Αρκάδες  ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί  το ημίχρονο έφθασαν στην ισοφάριση με τον Ίγκορ.

Στο  δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν πάλι τον ρυθμό, δημιούργησαν ευκαιρίες  και η  χρυσή αλλαγή της τεχνικής ηγεσίας  με τον Μπαστιάνο στο παιχνίδι, οδήγησε στο να χριστεί σκόρερ  στο  78΄με άψογη κεφαλιά, κάνοντας το 2-1  και στις καθυστερήσεις με όμορφο  σουτ  διαμόρφωσε  το  τελικό  3-1.

Καλλονή: Μαλλής, Κυριάκου, Τηνιακός, Βαγγελάκης, Καραγιώργης, Στάτης, Τοπάλι, Σεφουλάι (56΄Σοφιάνης), Πεταυράκης, Τριανταφύλλου, Μόσχος (56΄Μπαστιάνος)

Αστέρας Τρ.: Καπετάνος, Τσέκος, Βουτσελάς, Μάνος, Γκίτσης  (35΄Παπαγεωργίου), Igor, Νάτσης (75΄Καραμήτος Συρεγγέλας Τσιώλης 95΄Μαργαρίτης) De Biasis

ΕΠΣΛ
ΚΥΠΕΛΛΟ
ΤΡΕΙΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΑΝ ΤΗΝ  ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Αίγειρος, Ατρόμητος Αν., Διαγόρας, είναι οι ομάδες  που έχουν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους  στον επόμενο γύρο, μετά και τα  αποτελέσματα που πήραν την 3η  αγωνιστική. Από εκεί και πέρα, μάχη  γίνεται  στους  άλλους ομίλους, που είναι ανοικτοί για  το εισιτήριο.
Ο Αίγειρος  συνέτριψε με  7-0 στην Θερμή  τον Ταξιάρχη  με σβηστές  σχεδόν τις μηχανές του, αφού στο ημίχρονο προηγήθηκε  με 6-0 κάνοντας  περίπατο το υπόλοιπο του αγώνα. Από δύο γκολ πέτυχαν οι Σεραφίγκος, Συβρής και Μαλακός, ένα ο νεαρός Δεσποτίδης.
Ίδιο  σκηνικό και στην Αγ. Παρασκευή, με τον Διαγόρα  απόλυτο κυρίαρχο στην άνετη επικράτησή του με 7-1 τον Αχιλλέα. Ο Νεζάι άνοιξε το σκορ, ο Φιλιανός  στη συνέχεια  διπλασίασε τα  τέρματα  της ομάδας  του. Η ομάδα  της Πέτρας μείωσε με τον Στρατή Σκαρακάκη στο ημίχρονο, όμως η συνέχεια ανήκε στον γηπεδούχο, που με σκόρερ τους Βλαστέλλη, Νεζάι, Χατζηκυριάκο, Νεζάι πάλι και Χωριανόπουλο, έφθασε  στο άνετο αυτό σκορ.
Καλό ποδόσφαιρο έπαιξε  στην Αγιάσο  ο Βύρωνας, παίρνοντας τη νίκη με 3-1 που τον φέρνει στην πρόκριση. Σαφώς βελτιωμένος ο νικητής έφθασε  στη νίκη χάρη στα γκολ των Αθανασέλλου στο πρώτο μέρος και εν συνεχεία Δελόλμα και Τρακέλη. Ο Καλουτζής μείωσε απλά για τον Όλυμπο.
Ο Ατρόμητος  Αν. είχε περισσότερες  ευκαιρίες  στο παιχνίδι με τον ελλιπή  Αλκιβιάδη, κερδίζοντας  με  1-0. Το μοναδικό τέρμα που έκρινε τον νικητή σημείωσε  με σουτ ο Κανόγλου, ενώ ο Γαβριήλ λίγο  πριν το  τέλος, σημάδεψε το  δοκάρι του Αλκιβιάδη.
Στα Πάμφιλα σημειώθηκε μίνι έκπληξη, με τον Αρίωνα Μηθ. να κερδίζει στο  τέλος τον Ερμή, που ως γηπεδούχος δεν είχε την απαιτούμενη  εμφάνιση  και στο  τέλος βγήκε  χαμένος. Σε μια  αντεπίθεση στην εκπνοή του ματς, ο Παναγιώτης Σοφιάνης με υποδειγματικό σουτ  χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με  1-0.
Με το ίδιο σκορ νίκησε στην έδρα του ο Πολιχνίτος τον Οδ. Ελύτη, με γκολ πέναλτι από τον Σταματίου, το οποίο πήρε ο Καβαδάς σε ανατροπή του. Σαφώς βελτιωμένη η εικόνα  του νικητή, ο Ελύτης είχε και αυτός την ευκαιρία  να απειλήσει με ευκαιρίες  και με  δύο  δοκάρια  με τον Μαρίνο, αλλά  η  αναμέτρηση θα κρινόταν στο γκολ. Ο Πολιχνίτος τελείωσε το παιχνίδι με δέκα λόγω  αποβολής  του  Προκοπίου με δεύτερη κίτρινη.
Συντριπτικός  και αποτελεσματικός αποδείχθηκε ο  Αιγέας, που νίκησε στο Πλωμάρι με  5-1  τον Παπανικολή. Ντεμπούτο στα  δοκάρια για  τον νικητή πραγματοποίησε  ο  15χρονος Γιώργος Ζηρόπουλος, με τον νικητή να προηγείται στο ημίχρονο με  2-1. Από δύο γκολ σημείωσαν Χρυσάφης, Ανήφορος, το άλλο ο Αζάμπι, ο οποίος μαζί με τον Ανήφορο και τον Βελούτσο σημάδεψαν το δοκάρι του αντιπάλου. Χαμένο πέναλτι  (άουτ) είχε ο Ανήφορος.
Δίκαιη  νίκη πήρε μέσα στην έδρα  του Κεραυνού, ο  Απόλλων Δαφίων  1-0 χάρη σε ένα  γκολ που σημείωσε ο Βασίλης Καραμήτρος στο 63΄ με κοντινό σουτ. Ο νικητής θαυμάστηκε  για  το καλό του παίξιμο, το οποίο μάλιστα συνδυάστηκε με ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ,  μάλλον απογοήτευσε  ο Κεραυνός, ο  οποίος  είχε  σπάνια  ευκαιρία με τον Βαρνά στο πρώτο μέρος. Αποβλήθηκε  ο  Θεοδωρίδης του Απόλλωνα Δ.
Στη Σκ. Καλλονής, ο Μεσότοπος ήταν αποτελεσματικός  και νίκησε με το ευρύ  4-0  την Προοδευτική, που αυτή τη φορά δεν αντέδρασε. Ο Βλάμης με το ξεκίνημα σχεδόν άνοιξε το σκορ, στη συνέχεια ο Κουτσιανίτης για  την Προοδευτική είχε χαμένο πέναλτι, στέλνοντας  την μπάλα  στο  δοκάρι και στην επανάληψη μετά  την αποβολή του Τσεσμελή με δεύτερη κίτρινη  ο Μεσότοπος ξεδίπλωσε τις αρετές  του  φθάνοντας σε άλλα  τρία  γκολ, με τους Δ. Τρυγώνη, Κούκο με πέναλτι και Νίκο Κουλουδή, το ομορφότερο γκολ της συνάντησης, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.
Τέλος, στη Θερμή  το παιχνίδι  του Παλλεσβιακού με  την Αν/ση Γέρας δεν πραγματοποιήθηκε, αφού η γιατρός που είχε οριστεί από τον γηπεδούχο Παλλεσβιακό πήγε καθυστερημένα  στο γήπεδο, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Βασίλης Πούλος να κλείσει το φύλλο αγώνα. Με μηδενισμό απειλείται ο Παλλεσβιακός, κάτι που θα αποφασίσει  σήμερα  η πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΣΛ.

Ερμής-Αρίων Μηθ.                0-1

Παλλεσβιακός-Αν/ση Γέρας    (αναβλήθηκε)

ΣΗΜΕΡΑ ΟΙ ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ
Σήμερα  στις  6.30  το απόγευμα  στα  γραφεία  της ΕΠΣ Λέσβου, θα  πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις  των πρωταθλημάτων υποδομής  Παίδων και Νέων για τη νέα περίοδο. Τα  πρωταθλήματα θα ξεκινήσουν σε λίγες μέρες και αναμένεται και αυτή τη φορά  να  έχουν ενδιαφέρον.

Επίσης, το Δ.Σ. της ΕΠΣ Λέσβου - Λήμνου ενόψει της ποδοσφαιρικής  περιόδου 2015 - 2016  εύχεται στους συμβούλους, αθλητές, προπονητές και φιλάθλους των σωματείων, καθώς και στους διαιτητές, καλή και γόνιμη χρονιά. «Ας κάνουμε το ποδόσφαιρό μας  τις  δύσκολες τούτες  εποχές  πιο ωφέλιμο από ποτέ στη  ζωή μας και μέσο απορρόφησης των διάφορων προβλημάτων που υπάρχουν στην κοινωνία. Το Δ.Σ της ΕΠΣΛ ακόμα εύχεται καλή σχολική  χρονιά και κάθε πρόοδο στους ποδοσφαιριστές αθλητές της Λέσβου και Λήμνου» καταλήγει η ευχετήρια  ανακοίνωση.