ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία8 Σεπτεμβριου 2015
ΚΑΛΛΟΝΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1 - 0

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 1 - 0

Καλά στοιχεία από την ομάδα του Θεοδωρίδη στο  φιλικό με Απόλλωνα Σμ. Το γκολ με πέναλτι (48΄) ο Μανούσος. Ευκαιρίες  είχαν και οι  δύο ομάδες, το σκορ, όμως, μέχρι το τέλος δεν άλλαξε.

ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Η Καλλονή  εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο  δυνατό  τρόπο την  διακοπή του πρωταθλήματος, μετρώντας τις δυνάμεις  της  σε  φιλικό που έδωσε με τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Στάδιο Μυτιλήνης, το  Σάββατο το  απόγευμα. Από την φιλική αυτή αναμέτρηση, ο Θαλής Θεοδωρίδης έβγαλε  χρήσιμα συμπεράσματα, βλέποντας  την ομάδα του να δείχνει σημάδια βελτίωσης σε σχέση με Ηρακλή, Παναθηναϊκό και τους παίκτες  του  να προσπαθούν πολύ  στο  γήπεδο. Μάλιστα,  χρησιμοποίησε και πολλούς νεαρούς, ώστε να διαπιστώσει την αγωνιστική εικόνα του  κάθε παίκτη ξεχωριστά.

Πολύ καλά  στοιχεία  έδειξε  και ο  φιλοξενούμενος Απόλλωνας διαθέτοντας καλό και πλούσιο ρόστερ για την κατηγορία, απόδειξη ότι η Ελαφρά Ταξιαρχία  θα  είναι τη χρονιά  αυτή ξανά από τα  φαβορί  για  την  άνοδο. Μάλιστα, θα μπορούσε  στο  τέλος  να  είχε ισοφαρίσει σε μια δύο καλές ευκαιρίες που δημιούργησε, αλλά δεν ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο.

Για 60 και κάτι λεπτά, οι νησιώτες  έδωσαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, κάλυψαν όμορφα τις θέσεις στο γήπεδο και κατάφεραν με την έναρξη στο  δεύτερο ημίχρονο να πάρουν τα ηνία  με πέναλτι, το οποίο πήρε ο Αντέντζο από τον Πάνο σε ανατροπή του και το εκτέλεσε εύστοχα ο Γιώργος Μανούσος, για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Καλές  στιγμές το πλασέ του Τζώρα από πλευράς  Απόλλωνα που κατέληξε λίγο έξω  από το  δοκάρι  και η ευκαιρία  του Άρη Λαμπράκη (σουτ) για λογαριασμό της Καλλονής στις καθυστερήσεις, το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Διαιτητής ήταν ο Κουλουδής, βοηθοί Μπάλιακα,  Κάντας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλλονή: Δαύκος, Αναστασιάδης, Αντέντζο, Βαλιός, Καλτσάς, Κεϊτά (58΄ Γιουκαρής), Κρολ, Γεωργίου (89΄ Χιντασέλι), Ελλακόπουλος (83΄ Λαμπράκης), Μανούσος (80΄ Χατζηδημητρίου), Μπουρούς (62΄ Μπαργκάν).
Απόλλων Σμ.: Ταίρης (46΄ Αποστολίδης), Πάνος, Βαλεργιάνος (60΄ Γκότοβος), Κύργιας (60΄ Ψιάνος), Δεληζήσης, Φατνιόν (77΄ Καλέργης), Παρτέξ (60' Γκόλιας), Φαρινόλα (31 λ,τ Λαγός), Αλμπάνης (65΄ Συμεωνίδης), Βάντερσον (75΄ Πολίτης), Κρητικός (60΄ Τζιώρας).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Θ. ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

ΔΥΝΑΤΟ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Ήταν ένα παιχνίδι στο πλαίσιο των αγώνων που ζητάμε, για να βρούμε καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό. Αντιμετωπίσαμε μια πολύ καλή  ομάδα, η οποία πρωταγωνιστεί και θα πρωταγωνιστήσει και φέτος στο  πρωτάθλημα της Β Εθνικής. Εμείς  για  60'  λεπτά  είχαμε καλό ρυθμό, είχαμε  ευκαιρίες, κάναμε ένα  γκολ και δημιουργήσαμε πλαγιοκοπήσεις που θέλουμε να είναι ο τρόπος του παιχνιδιού μας. Είδαμε κάποιους παίκτες  σε διαφορετικές θέσεις να αποδίδουν και δώσαμε ευκαιρία και σε νέα παιδιά να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Ήταν ένα  δυνατό παιχνίδι, που θα μας βοηθήσει να είμαστε ακόμη πιο έτοιμοι στο παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης το ερχόμενο Σάββατο.

ΝΑΥΑΓΗΣΕ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ

Και ενώ η ομάδα της Λέσβου το πάλευε και έδειχνε σίγουρη ότι ο Δημήτρης Παπαδόπουλος θα πει το «ναι», χθες τα δεδομένα  άλλαξαν και ο ποδοσφαιριστής που περίμενε την ΑΕΚ, είχε σε στάση αναμονής την Καλλονή και συζητούσε και με ομάδα από το εξωτερικό, τελικά κατέληξε στον Αστέρα Τρίπολης και θα είναι ο αντικαταστάτης του Μπαράλες στην επίθεση. Έτσι το κεφάλαιο «ΠΑΠ» έκλεισε οριστικά και ήδη η ομάδα βρίσκεται σε  αναζήτηση άλλου επιθετικού.

Επίσης, ο Ραούλ Γιορέντε, ο οποίος είχε ζητήσει να αποχωρήσει με το  τέλος του πρωταθλήματος, δεν έχει βρει ακόμη ομάδα και ο Ισπανός  βρίσκεται στο νησί και διαπραγματεύεται την επάνοδό του στην ομάδα για την κάλυψη του αριστερού άκρου της άμυνας. Θέση που κατέχει  μέχρι στιγμής ο Κρολ. Ακόμη, χθες στους επιθετικούς προστέθηκε και το όνομα του Γάλλου Φουσεΐν Σισέ, με θητεία στα  γήπεδα  της Γαλλίας, η τελευταία του ομάδα ήταν η Αρλ, ενώ έχει περάσει και από τη Λεμάν. Δεν αποκλείεται η Καλλονή τώρα που χάθηκε ο Παπαδόπουλος να κάνει στροφή στον Γάλλο και να συμφωνήσει μαζί του. Άλλωστε, ο χρόνος  πιέζει πολύ με τους ελεύθερους παίκτες να τελειώνει στις 11  Σεπτεμβρίου.

ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ...ΠΑΛΙΑ

Ο Γιάννης Σιδεράκης επέστρεψε  στην Καλλονή  μετά  από  δύο χρόνια και ετοιμάζεται πλέον για μια νέα καριέρα. Ο γκολκίπερ είχε  συμβάλει στην άνοδο της Καλλονής στην SL την περίοδο 2013  ολοκληρώνοντας την παρουσία  του με τον καλύτερο  τρόπο, ενώ  στο μισό της  χρονιάς που η  ομάδα  ήταν  νεοφώτιστη στην κατηγορία, αποχώρησε, πηγαίνοντας  στην Κύπρο για λογαριασμό της Δόξας Κατωτοπιάς, στην οποία αγωνίστηκε  την περίοδο 2014  2015. Με την προσθήκη αυτή, ο αριθμός  των γκολκίπερ  ανέβηκε  στους πέντε (Χογκ, Δαύκος, Άλεξιτς, Μαλής) αλλά ακόμη  δεν έχει  διευκρινιστεί ποιος θα αποχωρήσει από την ομάδα. Το πιο πιθανό είναι, αφού οι μεταγραφές των ελευθέρων παικτών τελειώνουν, να παραμείνουν όλοι.

Κ20

ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΝΕΟΙ

Στα μάτια κοίταξε η Καλλονή τον Παναθηναϊκό στο μεταξύ τους  παιχνίδι, όμως η ήττα ήρθε  στο  τέλος  με ένα γκολ που πέτυχε ένας Λέσβιος  ποδοσφαιριστής, ο Τάσος Χατζηγιοβάννης στο  75΄. Ο Μίγγος  έβγαλε μπαλιά  στην περιοχή, εκεί  αμυντικός της Καλλονής  δεν απομάκρυνε σωστά, με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στον Τάσο  Χατζηγιοβάννη και αυτός από κοντά χρίσθηκε σκόρερ. Ο νικητής είχε κατοχή μπάλας και σωστή κυκλοφορία της, ενώ από την πλευρά  της  η  Καλλονή πρόσεξε πολύ την αμυντική της γραμμή. Αυτή ήταν η δεύτερη  ήττα μετά τον Ηρακλή, αλλά η παρουσία των μικρών ήταν αρκετά  βελτιωμένη  σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας.

Καλλονή: Μαλής, Κυριακού (82΄ Βλαδίκας), Τηνιακός, Βαγγελάκης, Καραγιώργης, Τατής, Τοπάλι, Σεφουλάι (75΄ Γιαζιτζόγλου), Πεταυράκης, Τριανταφύλλου, Μόσχου (68΄Μπαστιάνος)

SUPER LEAGUE

ΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟΥ

Τη διακοπή του πρωταθλήματος εκμεταλλεύτηκαν οι ομάδες της Σούπερ Λίγκ, προετοιμαζόμενες με φιλικά παιχνίδια. Εκτός το παιχνίδι της Καλλονής με τον Απόλλωνα Σμ., ο επόμενος αντίπαλος της ομάδας της Λέσβου αγωνίστηκε σε δυνατό  φιλικό με τον Ολυμπιακό στο «Ρέντη» αποσπώντας  λευκή ισοπαλία (0-0) πραγματοποιώντας  καλή  εμφάνιση.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΘΕΑΜΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΑΠΟΒΟΛΕΣ

Επίσημη πρεμιέρα είχαμε το Σαββατοκύριακο  στον θεσμό  του κυπέλλου  Λέσβου, με το θέαμα  στα περισσότερα  παιχνίδια, ικανοποιητικό. Στα πιο σοβαρά παιχνίδια της πρεμιέρας, ο Διαγόρας αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Κεραυνό (σκόρερ οι Μαγγανάς, Φιλιανός από πλευράς Διαγόρα, Κροτσίδας, Κουκέλλης τα  γκολ των φιλοξενούμενων), όπου στο  πρώτο μέρος ο Αετός  ήταν καλός. Στη Θερμή, ο Αίγειρος θα πρέπει να βελτιώσει πολύ την απόδοσή του ενόψει του πρωταθλήματος, όμως  η νίκη  του επί του Ολύμπου με 2-0 ήταν δίκαιη. Ο Σεραφίγκος  με πέναλτι άνοιξε το σκορ, ο Δεσποτίδης  στην επανάληψη  τα  διπλασίασε. Αποβλήθηκε ο Ψαρρός  για  εξύβριση  στον βοηθό, ο Καλουτζής  είχε  δοκάρι  για  τον Όλυμπο.

Στην Σκ. Καλλονής, ο φιλοξενούμενος Πολιχνίτος είχε τις ευκαιρίες, η Προοδευτική κατάφερε  να πετύχει τα  γκολ και να κερδίσει. Σκόρερ  ήταν ο Κουτσιανίτης  και ο  Κουμέλλης. Χαμένο πέναλτι είχε ο Καβαδάς  από πλευράς  ΑΟΠ.

Στον Παπάδο, γήπεδο που χρησιμοποίησε  ο Αλκιβιάδης, του πήγε ρολόι και με πέναλτι από τον Κατσούρη κατάφερε  να νικήσει τον Απόλλωνα Δαφίων. Στην Ανεμώτια, η Φίλια πήγε να βάλει τα  δύσκολα  στον Ατρόμητο Αν. και να προηγηθεί με 2-0  με σκόρερ τους Καλούλη, Παπαγεωργίου, όμως στη συνέχεια ο γηπεδούχος ανέλαβε  δράση και με  σκόρερ  τους Κανόγλου, Νανίδη, Μπίρη και Νερατζή, διαμόρφωσαν το  τελικό 4-2  για την Ανεμώτια.

Δίκαιη νίκη εξασφάλισε ο Οδ. Ελύτης 2-0 τον Μεσότοπο  με γκολ που πέτυχαν οι Πιπεράς, Καγιάτκσα.

Στην Πέτρα, ο Παπανικολής άνοιξε  το  σκορ με τον Γελέκη, όμως ο Γιώργος Σκαρακάκης με πέναλτι που κέρδισε ο Απ. Γρούβας  βρήκε  δίχτυα, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Αποβλήθηκε ο Πάντας των γηπεδούχων, ο Στρατής Σκαρακάκης με δικό του γκολ έδωσε  τη νίκη  στην ομάδα  του με  2-1. Ο Παλλεσβιακός πέρασε  με νίκη από τα Πάμφιλα, κερδίζοντας με 2-0 τον Ερμή, με σκόρερ τους Κατζανό, κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μαυρομιχάλη και κλείδωσε την νίκη του με γκολ από τον Κούτσα. Αποβλήθηκε ο Γ. Βουργουτζής των γηπεδούχων που είχαν δοκάρι με τον Τσολάκη.

Τέλος, εύκολη κρίνεται η εντός έδρας  νίκη της Αν/σης Γέρας 3-0 στον Παπάδο, τον ελλιπή από απουσίες Αρίωνα Μηθ. Τρεμούλας, Φωκιανός  με  πέναλτι άνοιξαν το σκορ, στην επανάληψη ο Παυλέλλης  έβαλε και το τρίτο για να  διαμορφώσει το 3-0.

ΕΔΩΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΧΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΕ

Ένα πολύ  δυνατό παιχνίδι  έδωσε στο Χίο ο Αιγέας στο πλαίσιο της προετοιμασίας  του, αντιμετωπίζοντας  τον δυνατό και με  γεμάτο μεταγραφές Κανάρη Νενήτων, ο οποίος θα συμμετάσχει στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής. Η Λεσβιακή  ομάδα  είχε καλή κυκλοφορία  της μπάλας, όπως τόνισε  και ο Στέλιος Μουντανάρης και μετά το 70΄ θα μπορούσε εκτός από τη μείωση του σκορ από τον Χαλδέζο να  είχε ένα ή δύο ακόμη γκολ από ευκαιρίες που δημιούργησε.

Η ζέστη που επικρατούσε την ώρα του αγώνα επηρέασε και τις δυο ομάδες που μοιράστηκαν την κατοχή έως το 20λεπτο. Ο Κανάρης ανέβηκε και μπόρεσε στο 37΄ σε μια αντεπίθεση με τον Γκαμάγκα να προηγηθεί στο σκορ ύστερα από κάθετη μπαλιά του Μονίαρου. Μέσα σε 5 λεπτά στην επανάληψη, ο Κανάρης που μπήκε φουριόζος κατάφερε να σκοράρει άλλες δυο φορές, εκμεταλλευόμενος και τα κενά του Αιγέα. Στο 49΄ με απευθείας φάουλ ο Κωστάλας διπλασίασε τα τέρματα και στο 54΄ ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Γρίγου πέτυχε το 3-0. Όπως τονίσαμε, ο Χαλδέζος  ήταν ο  σκόρερ της ομάδας  του Αιγέα.

ΚΑΝΑΡΗΣ: Κοττατής (55΄ Κρουσουλούδης), Πουλάκης (45΄ Μελέκος), Γιοβανάκης (75΄ Μεταξής), Σκούφαλος (45΄ Γρίγος), Αγριμάκης, Χωρεψιμάς (45΄ Λέσι), Σεζένιας, Κωστάλας, Βαϊντερλής, Μονίαρος (45΄ Κροτσίδας), Γκαμάγκας.

ΑΙΓΕΑΣ ΠΛΩΜΑΡΙΟΥ: Γεωργιάδης (55΄ Ζηρόπουλος), Κάλφας, Γιαμουγιάννης (54΄Α. Βελούτσος) , Ι. Πρωτούλης, Τσουμάκος, Καραμπέτσος, Γιαννίκος (45΄ Γιοβάνης),  Αγκόλι (80΄ Ψαρράς), Αζάμπι (70΄Παρ. Πρωτούλης), Χρυσάφης (80΄ Γιαν. Βελούτσος), Χιωτέλλης (45΄ Χαλδέζος).