Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία9 Φεβρουαριου 2016
ΒΕΡΟΙΑ - ΚΑΛΛΟΝΗ 2 - 0

ΕΣΒΗΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΣΤΗΝ ΗΜΑΘΙΑ

Το τελευταίο της χαρτί πήγε να παίξει στην Βέροια την Κυριακή η Καλλονή, όμως πάλι δεν της βγήκε, με αποτέλεσμα να υποστεί μια ακόμη ήττα, τη δεύτερη συνεχόμενη και η Σούπερ Λίγκα πλέον να  αποτελεί για  αυτή παρελθόν, εννιά αγωνιστικές πριν το  τέλος.

Δυστυχώς, η κατάσταση με τα μέχρι στιγμής δεδομένα είναι μη αναστρέψιμη, καθώς η απόσταση που την χωρίζει τώρα από τη σωτηρία είναι στους 12 βαθμούς, που σημαίνει μαθηματικά και να πάρει τα εννιά εναπομείναντα παιχνίδια η Καλλονή πρέπει να κερδίσει τα περισσότερα  για να πάει τουλάχιστον στους 34 βαθμούς και αυτά υπό προϋποθέσεις.

Το μόνο πλέον που ζητά η ομάδα, είναι μήπως μπορέσει και ξεπεράσει τον προτελευταίο μέχρι τώρα Πανθρακικό και ελπίζει σε κάποια από τα σενάρια που κυκλοφορούν, όχι, πάντως, επίσημα. Μόνο έτσι μπορεί. Η Καλλονή στο επίσημο ντεμπούτο του Σέρβου Μπλάζιτς είχε την ευκαιρία να κάνει γκολ από κάποιες ευκαιρίες που δημιούργησε αλλά και πάλι οι παίκτες της δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Απεναντίας, το γρήγορο γκολ από τον Μαγέφσκι μόλις στο 15΄ με δυνατό σουτ της έκοψε τα φτερά και την αισιοδοξία που είχε από το ξεκίνημα. Από εκεί και πέρα, ισορροπημένα τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι που ο Δαύκος απέκρουσε το πέναλτι με διπλή μάλιστα προσπάθεια που εκτέλεσε ο Ναζλίδης, αλλά τα σουτ από Ελλακόπουλο και Μανούσο δεν βρήκαν τον τρόπο και τον δρόμο προς τα  δίχτυα, οπότε  στο 87΄ ο Ανάκογλου στο ντεμπούτο του στην ομάδα της Ημαθίας, με κοντινό πλασέ κλείδωσε  την νίκη στην ομάδα του, κάνοντας το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Βέροια: Λόπεζ, Ραούλ Μπράβο, Γιαννούλης, Πούγκουρας, Νέτο, Σιόντης, Άρτσε (61' Ανάκογλου), Μαγέφσκι, Ναζλίδης (78' Ετζενγκέλε), Γεωργιάδης, Κόλα (40' Καϊκούτ).

Καλλονή: Δαύκος, Μίκιτς, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Τσαμπούρης (74' Κάρλσον), Καλτσάς, Γεωργίου, Μανούσος, Ούκα, Γουερέ (46' Ελλακόπουλος), Μπλάζιτς (57' Νομπρέγκα).

ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΚΟΛ

Έχω την εντύπωση πως αν μπορέσουμε και βάλουμε κάποιο γκολ, θα λυθούν και κάποιοι άλλοι παίκτες που έχουν την ικανότητα, όπως ο  Γιώργος Μανούσος που προσπαθεί να βάλει ένα γκολ, αλλά δεν του βγαίνει μια φάση. Τουλάχιστον εκεί υπάρχει ικανότητα, αλλά το θέμα  είναι να σου έρθει. Μας λυπεί το αποτέλεσμα, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε τον δύσκολο δρόμο που έχουμε μπροστά μας.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ  ΕΛΕΥΘΕΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΡΟΠ. ΒΕΡΟΙΑΣ

ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μου, ξεκινήσαμε  συγκεντρωμένα το παιχνίδι, θέλαμε ασφάλεια, κυκλοφορία μπάλας, αλλαγή πλευράς, τα καταφέραμε όλα αυτά, προηγηθήκαμε και το πιο πιθανό ήταν να τελείωνε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο μετά το γκολ  και το χαμένο πέναλτι. Χρειάστηκαν, όμως, κάποια λεπτά για να κρατήσουμε  το  σκορ, το κατορθώσαμε  και πήραμε μια  δίκαιη νίκη που μας δίνει μπόνους για  την συνέχεια.

ΚΩΣΤΑΣ ΔΑΥΚΟΣ

ΔΕΝ ΣΚΟΡΑΡΑΜΕ

Δυστυχώς, κάναμε τα κέφια  στην αντίπαλο ομάδα, δεχθήκαμε γκολ και μετά τα πράγματα δυσκολεύουν πάρα πολύ. Ωστόσο, μπήκαμε στο δεύτερο  ημίχρονο με πείσμα, με δυναμισμό, πιέσαμε, αλλά και πάλι  η μπάλα  δεν μας ήθελε, τουλάχιστον σε  κάποιες  φάσεις, για να βάλουμε ένα  γκολ. Φεύγουμε  απογοητευμένοι από ένα  ακόμη παιχνίδι.

ΝΙΚΟΣ ΚΑΛΤΣΑΣ

ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟ

Εμείς πλέον δεν κοιτάμε την βαθμολογία, αλλά κάθε παιχνίδι ξεχωριστά για να μπορέσουμε να περάσουμε τον Πανθρακικό, αφού αυτός είναι ο άμεσος στόχος μας και από εκεί και πέρα αν τα καταφέρουμε, έχει καλώς. Το πρωτάθλημα έχει ακόμη αρκετά παιχνίδια μπροστά και πρέπει  εμείς να το αποδείξουμε, αν μπορούμε να φθάσουμε  στον παραπάνω στόχο.

ΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΞΑΝΘΗ - ΑΤΡΟΜΗΤΟ - ΠΛΑΤΑΝΙΑ

Καθόλου ικανοποιητικά τα αποτελέσματα των αντιπάλων της Καλλονής στον δρόμο για την παραμονή, αφού οι νίκες  της Ξάνθης 1-0 τον ΠΑΟ, Ατρομήτου με το ίδιο σκορ την ΑΕΚ, καθώς και η ισοπαλία του Πανθρακικού  1-1 στην Λιβαδειά, έβαλαν τέλος  στις ελπίδες  για κάτι καλό. Στόχος, πάντως, της Καλλονής από τώρα και στο εξής, η αποφυγή της τελευταίας  θέσης.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ

Σοβαρή προσθήκη στην επιθετική αιχμή στην προσπάθεια να δυναμώσουν τα  φτερά έκανε ο Αιολικός, που πιστεύει να βρει τα γκολ  με έναν γρήγορο παίκτη.

ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΧΘΕΣ Ο ΤΣΙΛΙΓΚΙΡΗΣ

Μέσα από τους ελεύθερους παίκτες που κυκλοφορούν στην πιάτσα και λίγα 24ωρα πριν τελειώσουν οι μεταγραφές, επιδίωξε  ο Αιολικός να  αναπληρώσει το κενό του Δημήτρη Ηλιόπουλου, ο οποίος αποχώρησε πριν λίγες μέρες από την ομάδα για προσωπικούς λόγους, αν και ο Αιολικός  είχε επενδύσει πάνω του να τον βοηθήσει. Η αποχώρηση και η διάλυση του Ολυμπιακού Βόλου άφησε στα κρύα του λουτρού  τον Ηλία Τσιλιγκίρη, τον 28χρονο στράικερ, ο οποίος από την πρώτη στιγμή βρέθηκε στο στόχαστρο της ομάδας της Λέσβου και αφού τον προσέγγισαν κι άλλοι μνηστήρες, στο τέλος έκρινε αρκετά   συμφέρουσα την πρόταση του Αιολικού, δίνοντας και επίσημα χθες το μεσημέρι τα χέρια. Ο Τσιλιγκίρης εκτός από τον Ολυμπιακό Βόλου, έχει φορέσει την φανέλα του Απόλλωνα Σμύρνης, του Ηρακλή, ενώ πιο παλιά έπαιξε στον Πανερυθραϊκό και στον Θρασύβουλο. Παίζει  περισσότερο  στην πτέρυγα,  γίνεται, όμως και φορ, αν δούμε τα  γκολ που έχει πετύχει μέχρι  τώρα  στις  ομάδες  που φόρεσε  την φανέλα  τους και δεν ήταν και λίγα. Χθες, μετά την παρουσίασή του, πήγε στην Αγ. Μαρίνα να συστηθεί με τον Ταουσιάνη και με τους νέους του συμπαίκτες και φόρεσε τη νέα του στολή, ανοίγοντας έναν νέο κύκλο   κάνοντας την πρώτη του προπόνηση. Νωρίτερα, ο Σταύρος Γρυπιώτης  του ευχήθηκε να είναι υγιής και να πετύχει όσο περισσότερα γκολ μπορεί, παίρνοντας την υπόσχεσή του ότι θα κάνει ό,τι είναι δυνατόν  για  την ομάδα του.

ΠΥΡΕΤΟΣ ΕΝΟΨΕΙ ΝΤΕΡΜΠΙ

Για δεύτερη συνεχόμενη Κυριακή δεν υπήρξε αγωνιστική δράση, αφού οι κινητοποιήσεις των αγροτών και η απεργία της ΠΝΟ δεν επέτρεψαν την  μετακίνηση των ομάδων, όπως και του Αιολικού στην Σπάρτη. Έτσι  το ντέρμπι  πήρε ακόμη μια εβδομάδα παράταση  και εκτός απροόπτου θα διεξαχθεί στις 14 του μήνα. Σίγουρα η αναβολή αυτή δίνει την δυνατότητα  στην ομάδα  να προετοιμαστεί καλύτερα, ενώ την ερχόμενη Πέμπτη  θα κληθεί να δώσει και τον τελικό του κυπέλλου με τον Ηρακλή Ατσικής, αν αυτός οριστεί. Στην ομάδα δίνουν πολύ μεγάλη σημασία  στο  παιχνίδι  με την Σπάρτη, αφού το χαρακτηρίζουν μισή χρονιά και ο Αιολικός πάει να τα παίξει όλα για όλα, ώστε να πάρει το αποτέλεσμα που θέλει. Το ευχάριστο και θετικό είναι ότι σιγά-σιγά  δένουν και οι παίκτες που ήρθαν στην ομάδα και ο Ταουσιάνης δεν μπορεί παρά  να χαμογελά για αυτό.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΔΥΣΚΟΛΑ Ο ΑΙΓΕΙΡΟΣ

ΠΕΡΑΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕ ΝΙΚΗ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΜΦΙΛΑ

Ο πρωτοπόρος Αίγειρος πήρε ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά λίγα χιλιόμετρα μακριά από τα Μιστεγνά και συγκεκριμένα  στα Πάμφιλα, καταβάλλοντας  με  4-3  τον  αξιόμαχο  Ερμή, ο  οποίος  δίνει τον δικό του μεγάλο  αγώνα να ξεφύγει από την προτελευταία θέση, στην οποία έχει περιέλθει. Το πάλεψε το παιχνίδι, άγγιξε την ισοφάριση στο τέλος, όμως ο Αίγειρος είχε να επιδείξει τα τέσσερα γκολ, δύο ανά ημίχρονο  και κάποιες καλές ευκαιρίες. Ο Μαλακός άνοιξε με προβολή το σκορ στο 18΄ και λίγο μετά ο Καραδημητράκης με δυνατό σουτ  τα  διπλασίασε. Ο Ερμής μείωσε με πέναλτι από τον Χιώτη, το οποίο πήρε  ο  Λογοθέτης σε ανατροπή του από τον Καραδημητράκη λίγο πριν το ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα ο Σεραφίγκος ανέβασε το σκορ στο 1-3 και ο ίδιος από θέση οφσάιντ το 1-4. Ο Κανέλλος με μονοκόμματο σουτ μείωσε 2-4   και στο 89΄, ο Άνταμ με προβολή έκανε το 3-4, το οποίο, όμως, δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του ματς.

Στην φυσική του έως τώρα θέση πέρασε ο Διαγόρας, που νίκησε με 3-2 στην Αγ. Παρασκευή τον Αετό, αλλά για να  φθάσει στην νίκη ζορίστηκε  αρκετά. Ο Αετός ήταν αρκετά καλός, αγωνιστικός και επιδίωξε  τουλάχιστον τον βαθμό, χωρίς να τα καταφέρει. Ο γηπεδούχος άνοιξε το σκορ με τον Φιλιανό, στην συνέχεια  είχε  δοκάρι  με σουτ  φάουλ  από τον Βλαστέλλη και το σκορ το διατήρησε μέχρι το ημίχρονο. Στην συνέχεια, ο Αετός έφθασε  στην ισοφάριση  με τον Παντελή  Σπάρταλη. Όμως, λίγο μετά ο Διαγόρας πήρε τα ηνία με γκολ από τον Δελόλμα, κάνοντας το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι έφθασαν ξανά στην ισοφάριση με  γκολ από τον Σκαλοχωρίτη, όμως λίγο πριν το τέλος του ματς, ο  μεγάλος  πρωταγωνιστής Κώστας Φιλιανός  λύτρωσε την ομάδα  του κάνοντας  το τελικό  3-2.

Ηλεκτροσόκ υπέστη ο Ατρόμητος, ο οποίος γνώρισε  την ήττα  από τον Οδ. Ελύτη στο Ενωσιακό  της Θερμής και  κατηφόρισε  στην 4η  θέση. Ο Ελύτης  παίζοντας  όπως και στα προηγούμενα παιχνίδια του, κέρδισε  μια καλή ομάδα και το  τρίποντο  αυτό του  δίνει το  δικαίωμα να ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια. Μέτρια και χωρίς φαντασία στο παιχνίδι της η ομάδα της Ανεμώτιας, είχε την σπουδαία ευκαιρία να πάρει αυτή το  προβάδισμα στο 25΄, όταν ο Βερβέρης πάνω σχεδόν στην γραμμή  απομάκρυνε την μπάλα  σε σουτ  από τον Νικόλοφ. Δέκα λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης με πλασέ έδωσε το προβάδισμα με 1-0 και στις καθυστερήσεις ο Μανιός αξιοποίησε πέρασμα της μπάλας από τον Πιπερά στην περιοχή και από κοντά εκτέλεσε τον γκολκίπερ  Παπαδέλλη κάνοντας το  2-0  για  την  ομάδα  του.

Πέρασε  και από την Αγιάσο  ο  Αιγέας, νικώντας  με  1-0   τον Όλυμπο  σκαρφαλώνοντας στην 3η  θέση με σκόρερ τον Αγιακάτσικα. Ο νικητής  ήταν καλύτερος, είχε φάσεις με τους Αζάμπι τον σκόρερ και τον Χρυσάφη, όμως οι γηπεδούχοι στάθηκαν άτυχοι  στο ξεκίνημα με κεφαλιά του Καλουτζή που εξουδετέρωσε ο Παπαδάκος  και  στο  τέλος  χάνοντας  σπουδαία  ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Δημάκη. Ο Αιγέας  τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής  του Βελούτσου με  2η  κίτρινη στο  60΄.

Εύκολα πέρασε από την Σκ. Καλλονής  η Αν/ση Γέρας  νικώντας με  4-1 την ουραγό Προοδευτική βελτιώνοντας την θέση της. Σκόρερ της νικήτριας  που δεν συνάντησε  προβλήματα να  φθάσει στην νίκη ήταν οι Ζαφειρίου 2  γκολ, Ξωχέλλης και Τηνιακός πέτυχαν τα άλλα  δύο.

Νίκη ουσίας και ελπίδας πήρε στην έδρα του ο Πολιχνίτος  καταβάλλοντας με  1-0   τον Βύρωνα και ξέφυγε  για την ώρα  από την ζώνη του υποβιβασμού. Δεν είχε καλή απόδοση η ομάδα  της Μόριας, που αρκέστηκε  να προσέχει την άμυνά της, αλλά το πλήρωσε  λίγο πριν το  τέλος  του αγώνα με το γκολ που σημείωσε ο Νικέλλης μετά  από ασίστ που πήρε  από τον Προκοπίου. Εκτός από το γκολ, ο νικητής  είχε και δύο τρεις καλές στιγμές να διευρύνει το σκορ, χωρίς, ωστόσο, να τα καταφέρει.

Καταιγιστικός  αποδείχθηκε  ο  Αχιλλέας  και δεν συγχώρησε  την κακή παρουσία που είχε ο Παλλεσβιακός, ο οποίος υπέστη Βατερλό  χάνοντας με  6-0. Αυτή ήταν η δεύτερη μεγάλη νίκη σε γκολ για την ομάδα  της Πέτρας, αφού είχε προηγηθεί στην πρεμιέρα  το 7-1  με τον Αλκιβιάδη στο ίδιο γήπεδο. Δίκαια ο Αχιλλέας πήρε το παιχνίδι, αφού προηγήθηκε στο ημίχρονο με 2-0 με γκολ από τους  Πάντα και Απ. Γρούβα και στην συνέχεια πάλι με τον Πάντα, τον Στρατή Σκαρακάκη, ο οποίος έκανε το 4-0, για να ακολουθήσουν άλλα  δύο από τον Γιώργο Σκαρακάκη.

Τέλος, εγγλέζικο σκορ σημειώθηκε στο Κ. Τρίτος, με τον Κεραυνό να κερδίζει  στις καθυστερήσεις  τον Αλκιβιάδη με 5-4  και να τον στέλνει στην κόλαση. Ωραίο παιχνίδι με εναλλαγή στο σκορ, οι γηπεδούχοι  πήραν τα ηνία ακόμη και με 3-1, όμως η συνέχεια αντιστράφηκε  αρνητικά για αυτόν. Οι γηπεδούχοι πάντως, εκφράζουν παράπονα  για τα  δύο  τελευταία γκολ των αντιπάλων, το τέταρτο και πέμπτο, τα οποία προήλθαν από θέση οφσάιντ και μάλιστα υπήρξαν διαμαρτυρίες. Ο Βουνατσής άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ο Κεραυνός ισοφάρισε με αυτογκόλ από τον Κατραμάδο, για να ακολουθήσουν άλλα  δύο από Χατζηβαγιάννη και Κόμβο, οι οποίοι έκαναν το 3-1. Στην συνέχεια, ο Δελόλμας με πέναλτι μείωσε σε 3-2, πάλι ο Βουνατσής  έκανε το  4-2  με τον Γιαννάκα  να  πετυχαίνει με απευθείας χτύπημα  φάουλ το  4-3. Με γκολ του Ποντακόπουλου το σκορ έγινε 4-4 και ο Δελόμας στο  95'  με  κοντινό πλασέ  χάρισε την νίκη στην ομάδα του κάνοντας το  τελικό 4-5.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Δύσκολα θα αποχωριστεί την κορυφή και την απευθείας άνοδο ο  Αρίωνας, που πήρε αποτέλεσμα στην Φίλια. Στραβοπάτησαν    Παπανικολής, ΑΟΜ, ισοπαλία Δόξα, Άναξος, εύκολα ο Αίαντας τον Ταξιάρχη. Νίκη ελπίδας και παραμονής για το Ίππεος στην 14η  αγωνιστική.

ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

ΤΟΥΣ ΕΚΑΤΣΕ ΤΟ «Χ» ΣΤΗ ΦΙΛΙΑ

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το  ντέρμπι του ΕΜΑΣ Φίλιας με τον Αρίωνα Μηθ. 2-2  με τις δύο ομάδες  να μένουν μάλλον ικανοποιημένες  από το αποτέλεσμα, περισσότερο δε  από πλευράς Αρίωνα, ο οποίος κράτησε  την πρωτοπορία και την απόσταση  που τον χωρίζει   από τους υπόλοιπους διώκτες του. Από την πλευρά της, η Φίλια κράτησε  την έδρα της αλάβωτη και παραμένει απειλητική να προφθάσει την 2η  θέση. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν μέχρι το 75΄ το 2-0 που είχαν διαμορφώσει  από το πρώτο μέρος με το πέναλτι γκολ από τον Καλούλη και αυτό από τον Ντράνο στην επανάληψη. Ο πρωτοπόρος μείωσε  με τον Νίκο Βουρσούκη  και ισοφάρισε με  απευθείας  φάουλ του Μυλωνά σε 2-2, όπου ήταν και το τελικό σκορ  στο ντέρμπι.

Ο Παπανικολής  δεν τα κατάφερε με τα Λιονταράκια  γνωρίζοντας  την ήττα με  2-0, τα οποία καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο όταν και σημείωσαν τα δύο γκολ. Πρώτα με τον Πάστο στο ξεκίνημα  του ματς  και λίγο μετά με πέναλτι από τον Ραχάνη, το οποίο πήρε ο ίδιος  σε  ανατροπή  του. Ο Παπανικολής είχε καλές στιγμές σε κεφαλιά από τον Βασιλέλλη και σουτ στο  δοκάρι από τον Χατζηδιαμαντή, ενώ οι νικητές  που έκαναν καλή εμφάνιση και πήραν την τρίτη  διαδοχικά νίκη  τους, θα μπορούσαν να είχαν και άλλα γκολ από ευκαιρίες που έκαναν.

Στο Ίππειος, ο ΑΟ Μεσοτόπου δεν κατάφερε να φύγει με αποτέλεσμα και ο Αστέρας που καίγονταν για το τρίποντο, τον νίκησε με  1-0  χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Γιοβάνης μετά από στημένο του Πλάτωνα Καρτάλη. Δυνατό παιχνίδι πάνω σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, που  συνέβαλε και στην αποβολή του Κούκου με  2η κίτρινη από πλευράς ΑΟΜ.

Καταιγιστικός  αποδείχθηκε  στην Θερμή  ο  Αίαντας  συντρίβοντας  με  4-0  τον Ταξιάρχη  και βελτιώνοντας  ακόμη πιο πολύ την θέση  του. Η νίκη των γηπεδούχων ήρθε από το πρώτο ημίχρονο, όταν και σημείωσαν τα  γκολ με τους Απιδόπουλο, Παράσχου δύο και Μπουνόβα. Αποσυντόνισαν τον Ταξιάρχη οι απουσίες που είχε και δεν μπόρεσε  να  είναι ανταγωνιστικός.

Τέλος, ισοπαλία 2-2  σημειώθηκε  στον Παπάδο, έδρα που χρησιμοποιεί η Δόξα για τους εντός έδρας αγώνες της. Καλό το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται δύο  φορές, αλλά στο  τέλος  να μην συγκρατούν την διαφαινόμενη νίκη τους δεχόμενη την ισοφάριση. Ο Δ. Βλουτής έκανε το 0-1, ο Χαλδέζος με σουτ που πήγε πρώτα στο  δοκάρι και κατόπιν στα  δίχτυα έκανε το 1-1 με τον Αγγελή για λογαριασμό της Ανάξου να ξαναδίνει την πρωτοπορία 1-2. Πέντε λεπτά  πριν το τέλος, ο  Χαλδέζος κέρδισε πέναλτι και ο Βελούτσος  έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Γ΄ ΤΟΠΙΚΗ

Το είδαμε κι αυτό. Ξέχασαν να πάρουν τις φανέλες  στον Παλαιόκηπο και λίγο έλειψε ο αγώνας να μην γίνει, με τον Μακαρέα να παραχωρεί τις δικές του, για να μην τιμωρηθεί ο αντίπαλός του.

ΝΙΚΕΣ ΠΗΡΑΝ ΔΑΦΙΑ -ΒΑΣΙΛΙΚΑ

ΡΕΠΟ Ο ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ

Ο Απόλλωνας Δαφίων νίκησε στην έδρα του με 3-0 τον Γερμ. Καραβαγγέλη, χωρίς να δυσκολευτεί  και εξακολουθεί να προπορεύεται μαζί με τον ΑΟΒ, που επίσης νίκησε και μάλιστα εκτός το δυνατό Ορφέα με 2-0. Ο Ανδρονικάς  είχε το ρεπό και πέρασε  ένα σκαλοπάτι κάτω από τους δύο προαναφερόμενους αντιπάλους του. Το ντεμπούτο του Αντώνη Γκιάτα  στον Απόλλωνα  συνδυάστηκε με καλή εμφάνιση  και νίκη με την Στύψη στο «Κ. Κεντέρης» με την ομάδα του Εμμανουήλ  να έχει αρκετές  αλλαγές  στην σύνθεσή της και  στο  τέλος  να ικανοποιεί  τους φίλους της. Δύο γκολ σημείωσε ο Μαραγκός, το άλλο ο Καραμήτρος στο εύκολο και δίκαιο 3-0.

Στο Ίππειος, ο ΑΟ Βασιλικών πέτυχε τα γκολ της νίκης στο  τελευταίο  20λεπτο  από τον σκληροτράχηλο  Ορφέα που δημιούργησε  ευκαιρίες  αλλά δεν βρέθηκε  στο  γκολ. Ο Σανάι με  δύο προσωπικά του τέρματα  στο 75΄ και στις καθυστερήσεις έδωσε στην ομάδα του την νίκη. Δυνατό το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ σε δύο περιπτώσεις με Θεοδώρου και Καλαγάνη.

Μέσα στην τετράδα βρίσκεται ο Μακαρέας που επιβλήθηκε με 3-1  στην έδρα του τον Αρίωνα Παλ., ο οποίος λίγο έλειψε  να μηδενιστεί, όταν οι άνθρωποι του ξέχασαν να πάρουν μαζί τους  τις φανέλες των παικτών, με αποτέλεσμα  να βοηθήσει  η διοίκηση του Μακαρέα, παραχωρώντας  τις  δικές  της, αφού όπως τόνισαν, τα παιχνίδια  πρέπει να κερδίζονται στους  αγωνιστικούς  χώρους. Βέβαια, σε αυτό συνέβαλε και η απόφαση του διαιτητή Βουλγαρέλλη, σε μια αναμέτρηση όπου ο Μακαρέας  ήταν πολύ καλός, φθάνοντας  στην δίκαιη  επικράτηση. Ο Παπασταματίου έκανε το 1-0, ο Δρακούλης τα διπλασίασε  και στην λήξη του ημιχρόνου ο Παπασταματίου έστειλε την μπάλα  στο  οριζόντιο δοκάρι σε κτύπημα πέναλτι. Ό,τι δεν κατάφερε στο λεπτό αυτό, το πέτυχε στο  75΄ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σταύρου Κουλουδή. Ο Αρίωνας μείωσε   με επίσης  κεφαλιά από τον Λούπο σε φάουλ του Κρατσομπανάκη.

Τέλος, στην τοπική αναμέτρηση των Παμφίλων, η Ειρήνη νίκησε με  2-1  τον Έφηβο, ο οποίος προηγήθηκε με τον Πιττό, όμως Παπαχαρίσης και Γεροντάρας  διαμόρφωσαν στο πρώτο 45λεπτο το σκορ στο παιχνίδι. Ο Έφηβος  είχε  δοκάρι με τον Καραβασιλείου και περισσότερες  ευκαιρίες  από την αντίπαλό της  που πήρε την νίκη μετά από αρκετό καιρό.

9.Ορφέας                    8       10-19

Απόλλων, Έφηβος, Ορφέας, Αρίων Παλ. έχουν αγώνα λιγότερο.