Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία12 Δεκεμβριου 2017
ΔΙΑΓΟΡΑΣ  ΑΙΟΛΙΚΟΣ 0-1
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 0-1

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τον Αιολικό, στο τοπικό ντέρμπι με τον Διαγόρα στην Αγία Παρασκευή.

ΤΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ

Ο Αιολικός ήταν ο μεγάλος νικητής του τοπικού ντέρμπι επικρατώντας 1-0 του Διαγόρα στην Αγία Παρασκευή. Μπροστά σε ένα γεμάτο γήπεδο από φιλάθλους και των δύο ομάδων, οι γηπεδούχοι από την μία πλευρά ήθελαν να συνεχίσουν το αήττητο στην έδρα τους, ενώ από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι επιδίωκαν τη νίκη που θα τους ανέβαζε βαθμολογικά και ψυχολογικά. H πρώτη φάση του αγώνα έγινε μόλις στο 2ο λεπτό και ήταν για τον Αιολικό, με τον Λαμπράκη να εκτελεί φάουλ και τον Χάιρο να διώχνει σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ομάδα που απείλησε και πάλι ήταν ο Αιολικός, με τον Λαμπράκη να εκτελεί κόρνερ, τον Μπουρού να πιάνει μία κεφαλιά, η οποία πέρασε άουτ. Στη συνέχεια, ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του και είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 5ο λεπτό με τον Μαλακό να σεντράρει, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Λαζαρίδης, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 7ο λεπτό, η ομάδα του Χρήστου Πελέκη είχε και άλλη ευκαιρία με τον Αχείμαστο, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ, αλλά αυτό πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Γιώτα.

Στο 16ο λεπτό, υπήρξε μία φάση που ξεσήκωσε τους ανθρώπους του Διαγόρα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζόρνταν, ο Μαλακός με τακουνάκι πέτυχε το γκολ, αλλά ο βοηθός το ακύρωσε, καθώς θεώρησε πως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο ίδιος ο παίκτης διαμαρτυρήθηκε στον επόπτη, αλλά αυτός επέμεινε στην αρχική του απόφαση. Στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε μία ακόμη φάση στο 31ο με τον Αχείμαστο, ο οποίος έπιασε ένα σουτ που πέρασε άουτ και χωρίς να καταγράφεται άλλη φάση στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αιολικός ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έδειξε να εξοικειώνεται στον πλαστικό τάπητα και μετά από πολλή πίεση κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 66ο λεπτό, με τον Κριπιντίρη να εκτελεί φάουλ με εξαιρετική κομπίνα η μπάλα έφτασε στον Κρητικό και αυτός με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Χάιρο για το 0-1, με τον σκόρερ και τους συμπαίκτες του να πανηγυρίζουν έξαλλα μαζί με τον κόσμο. Αξίζει να σημειωθεί πως η εστία του μεξικανού γκολκίπερ παραβιάστηκε μετά από 493 λεπτά. Βέβαια, ο Διαγόρας θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ πέντε λεπτά νωρίτερα με τον Λαζαρίδη που έκανε το σουτ από πλάγια θέση μετά από εξαιρετική μπαλιά του Κατσάμπα, αλλά αυτό πέρασε άουτ.

Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων, ο Διαγόρας ήταν αναγκασμένος να βγει μπροστά, αλλά ο Αιολικός είχε μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει το ματς με τον Μπουρού να φεύγει τετ α τετ με τον Χάιρο, αλλά αυτός απέκρουσε το σουτ που δοκίμασε ο παίκτης των φιλοξενούμενων. Όσο πλησίαζε η λήξη του αγώνα, ο Αιολικός κρατούσε αυτό το αποτέλεσμα και ουσιαστικά απειλήθηκε μόνο στο 88ο, όταν πολλοί παίκτες των γηπεδούχων κινήθηκαν μέσα στην περιοχή, έγινε ένα σουτ, αλλά αυτό έφυγε άουτ. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους παίκτες του Αιολικού να πανηγυρίζουν έντονα αυτή τη νίκη, εισπράττοντας το χειροκρότημα από τον κόσμο του. Από την άλλη πλευρά και οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα πήραν και αυτοί το ζεστό χειροκρότημα από την κερκίδα, για την προσπάθεια που έκαναν.

Με αυτή τη νίκη, ο Αιολικός έφτασε τους δέκα βαθμούς, ενώ από την άλλη ο Διαγόρας έμεινε στους έντεκα, αλλά παρέμεινε τρίτος.

Η διοίκηση της ομάδας της Μυτιλήνης εξέδωσε ανακοίνωση, ευχαριστώντας τον Διαγόρα για την φιλοξενία, ενώ από την άλλη ανακοίνωση εξέδωσε και η ομάδα της Αγίας Παρασκευής αναφέροντας πως έγινε «έγκλημα» στη φάση του ακυρωθέν γκολ.

(ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...)

Γ'  ΕΘΝΙΚΗ

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΣΤΑ ΣΠΑΤΑ

ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ Ο ΑΙΟΛΙΚΟΣ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το  ντέρμπι Αήττητος Χαλκίδα, με  αποτέλεσμα η κορυφή να παραμείνει αμετάβλητη. Σημαντικές νίκες πήραν ο Ερμής Κιβερίου 3-2 την Τριγλία, καθώς και το εκτός έδρας τρίποντο Παναργειακού, Ταμυναϊκού  2-1  τον Πανθηραϊκό και  1-0  την Θύελλα αντίστοιχα. Μεγάλο τέλος, διπλό θεωρείται και αυτό του Αιολικού με τον Διαγόρα 1-0 στην 10η αγωνιστική.

A' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Εύκολο απόγευμα είχαν τα φαβορί, που πήραν νίκες στο φινάλε του Α' γύρου. Με το ίδιο σκορ 3-0 νίκησαν Όλυμπος (Κεραυνό), Αίγειρος (Ανδρονικά), Ατρόμητος (Αχιλλέα), θυμήθηκε τα τρίποντα ο Αετός 4-1 την Γέρα στις καθυστερήσεις νίκησε ο Αιγέας 1-0 τον ΑΟΠ, μοιρασιά στο ΑΟΜ - Αρίων Μηθ. 1-1 στην 13η αγωνιστική, στην οποία κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αδικοχαμένου τερματοφύλακα του Ορφέα Άντισσας Σταύρου Δεληθεοδώρου, που έφυγε από την ζωή την περασμένη Πέμπτη.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΧΕΙΜΩΝΑ Ο ΟΛΥΜΠΟΣ

Εύκολο απόγευμα πέρασε στο σπίτι του ο Όλυμπος και στο τέλος μαζί με τους φιλάθλους, πανηγύρισαν την κατάκτηση του άτυπου τίτλου του πρωταθλητή χειμώνα. Η ανοδική πορεία της ομάδας της Αγιάσου συνεχίστηκε και αυτή τη φορά με θύμα τον Κεραυνό, τον οποίο νίκησε με 3-0. Αρνητικό στοιχείο ο τραυματισμός του Νίκου Πετρουζέλλη, ο οποίος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, αλλά στην συνέχεια τραυματίστηκε, έγινε αναγκαστική αλλαγή και η τεχνική ηγεσία πονοκεφαλιάζει για το αν θα τον έχει στην διάθεσή της στο επόμενο παιχνίδι. Το 2-0 στο πρώτο ημίχρονο σημείωσε ο Γκέρι (2ο συνεχόμενο γκολ) και το 3-0 ο Τσομπανέλλης στο δεύτερο μισό. Δύο δοκάρια οι νικητές και χαμένες ευκαιρίες να το διευρύνουν.

Στην Θερμή, όλα κύλησαν ομαλά για τον Αίγειρο, ο οποίος νίκησε 3-0 τον Ανδρονικά, συνεχίζοντας να ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Όλυμπο. Καλό ποδόσφαιρο από τους γηπεδούχους, που δεν συνάντησαν δυσκολίες να φθάσουν στο δίκαιο αυτό σκορ, ανοίγοντάς το με τον Βουργουτζή με την συμπλήρωση πέντε λεπτών, για να ακολουθήσει το δεύτερο από τον Χατζηκλειδαρά στο 25'. Στην επανάληψη, πάλι ο Βουργουτζής έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, διατηρώντας το σκορ μέχρι το τέλος.

Σχεδόν απαρατήρητος πέρασε από το γήπεδο της Πέτρας ο Ατρόμητος καλύπτοντας την ήττα του από τον Όλυμπο. Από το 14', όταν ο Μιχάλης Ελευθερίου άνοιξε λογαριασμό με τα δίχτυα, η συνέχεια ήταν ευκολότερη. Με κεφαλιά του Τόλη Αντώναρου μετά από σέντρα από τα πλάγια, η ομάδα της Ανεμότιας διπλασίασε τα τέρματά της, για να γράψει το τελικό σκορ ο Φιλιανός στο 70' με σουτ από καλή θέση. Ο νικητής είχε ένα δοκάρι σε σουτ του Γρούβα, ενώ από τον Αχιλλέα αποβλήθηκε ο Γαβριήλ με 2η κίτρινη.

Στις καθυστερήσεις χαμογέλασε ο Αιγέας κερδίζοντας τον Πολιχνίτο με 1-0 εκτός, παραμένοντας στην τετράδα. Ο δυνατός άνεμος έπαιξε σημαντικό ρόλο στην διεξαγωγή του αγώνα, που κρίθηκε στην δύναμη. Καλές ευκαιρίες είχαν οι γηπεδούχοι με τον Σταματίου, Σαβέλλης, Άνταμ και Τάκας τις καλύτερες από πλευράς Αιγέα. Σκόρερ για την ομάδα του Πλωμαρίου ήταν ο Χρυσάφης, ο οποίος πήρε όμορφη πάσα από τον Καβαρνό και κρέμασε τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Καλό παιχνίδι έγινε στο γήπεδο του Παπάδου, με την Γέρα να προηγείται στο σκορ με τον Αετό στο 21' με τον Τακό, όμως η συνέχεια ήταν εφιαλτική για αυτή, αφού στο δεύτερο ημίχρονο καθηλώθηκε από τον αντίπαλό της, ο οποίος έφθασε στο τελικό 4-1. Ο Τζίμης Βλαστέλλης σημείωσε το πρώτο του γκολ με τον Αετό, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο ημίωρο του πρώτου μέρους. Στην συνέχεια, ο Κροτσίδας με δύο προσωπικά γκολ (47', 70') έδωσε το προβάδισμα στον Αετό 1-3, για να πετύχει το 1-4 ο Στρατής Διονυσάτος έξι λεπτά πριν από το τέλος.

Μοιρασιά στο γήπεδο της Αγ. Παρασκευής, με Μεσότοπο και Αρίωνα Μήθυμνας να μένουν στο ισόπαλο 1-1. Αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με το γκολ του Ανδριώτη, ο οποίος χάρισε στην ομάδα του τον πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι με την συμπλήρωση ενός λεπτού κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σοφιάνη, το χτύπησε ο ίδιος ο γκολκίπερ του ΑΟΜ, απέκρουσε προσωρινά όμως, στην επαναφορά της μπάλας από τον ίδιο τον Σοφιάνη κατέληξε έξω από τα δοκάρια. Ο ΑΟΜ άνοιξε το σκορ στο 48' με κεφαλιά του νεαρού Γιώργου Αλαγιάννη, δέκα λεπτά πριν από το τέλος έμεινε με δέκα στο γήπεδο λόγω αποβολής του Γκέκα με απευθείας κόκκινη. Αποβολή από τον πάγκο είχε και ο Αρίωνας με τον Δημόπουλο να την δέχεται.

Νίκη με ανατροπή πήρε στο Κ. Τρίτος ο Αλκιβιάδης, καθώς νίκησε τον Οδ. Ελύτη με 2-1 αφήνοντάς τον χωρίς νίκη στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος, με αποτέλεσμα η θέση του να είναι επισφαλής. Καλό το παιχνίδι με αρκετές φάσεις, ο Ελύτης ήταν πιο δεμένος και συγκεντρωμένος, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ στο 25΄με τον Αναιρούση. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με την έναρξη στο 2ο μέρος με τον Ρωμαίο με απευθείας χτύπημα κόρνερ ξεγελώντας τον γκολκίπερ ο Αναιρούσης στο 67' σημάδεψε με μακρινό σουτ το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων, όπως και ο Ρωμαίο είχε τον τρόπο να το βρει δέκα λεπτά πριν το τέλος. Ό,τι δεν κατάφερε με το δοκάρι, το πέτυχε ένα λεπτό μετά, από το συνδυασμό Κουρκουμέλη - Ανηφόρου δίνοντας την νίκη στην ομάδα του.

ΑΙΓΕΙΡΟΣ

ΚΟΥΤΡΟΜΠΙΛΑΣ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ

Ο Στέλιος Μουντανάρης αποχώρησε, ο Μάριος Δασκάλου τον  διαδέχθηκε για λίγο διάστημα και από χθες επισήμως νέος προπονητής στον Αίγειρο αναλαμβάνει ο Γιώργος Κουτρομπίλας. Ο έμπειρος προπονητής, ο οποίος πέρυσι ήταν στο  τιμόνι  του Βύρωνα, έδωσε  τα  χέρια με τον πρόεδρο της ομάδας των Μιστεγνών Στρατή Μπότη και  αναλαμβάνει τα ηνία, με σκοπό να φέρει εις πέρας  την  αποστολή της ομάδας και τον στόχο, ο οποίος δεν είναι άλλος από την κατάκτηση  του πρωταθλήματος. Σίγουρα αποτελεί πολύ καλή επιλογή η πρόσληψη  Κουτρομπίλα, ο οποίος χθες παρουσιάστηκε επίσημα στους παίκτες,  στην συνέχεια έκανε την πρώτη του προπόνηση και το ντεμπούτο του θα γίνει στο εκτός έδρας δύσκολο παιχνίδι με τον Αρίωνα Μήθυμνας, την Κυριακή.

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΓΚΕΛΑ Η ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ

Βαθμούς πέταξε στο γήπεδό της η Προοδευτική μένοντας στο ισόπαλο χωρίς γκολ παιχνίδι με τον Ταξιάρχη. Εύκολη νίκη με 7-0 πήρε ο Απόλλωνας, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Πέρασε με νίκη 2-1 από την Στύψη η Φίλια, συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία. Νίκη με ανατροπή πήρε ο Παπανικολής 2-1 την Άναξο.

Απόλλων Δ.-Μακαρέας 7-0

Καταιγιστικός ήταν ο Απόλλωνας Δαφίων, ο οποίος σε χαλαρούς ρυθμούς νίκησε στο «Κ. Κεντέρης» τον μέτριο Μακαρέα με σκορ 7-0 και παρέμεινε στην κορυφή μαζί με την Προοδευτική. Το παιχνίδι με βάση το σκορ δεν αντέχει σε κριτική, οι παίκτες του Μάτα πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ακολούθως ήρθαν τα άλλα πέντε στην επανάληψη. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Νερατζής, Γκιάτα και από ένα οι Πλουμής, Βαμβουκλής, Κονδύλας.

Προοδευτική-Ταξιάρχης 0-0

Κόλλησε στο 0-0 η Προοδευτική στην έδρα της πληρώνοντας την φλύαρη υπεροχή που είχε σε όλη την διάρκεια του ματς. Βέβαια, ρόλο έπαιξαν και οι απουσίες, χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία. Αποτέλεσμα, η ισοπαλία να την φέρει στην 2η θέση. Καλές στιγμές είχε η γηπεδούχος ομάδα με τον Νανίδη (κεφαλιά μόλις έξω), Καραγιάννη και Λούπο. Στον αντίποδα, ο Ταξιάρχης πρόσεξε περισσότερο την αμυντική του γραμμή, χτύπησε στην κόντρα και είχε πολύ καλή στιγμή με τον Στρατή Δρακούλη. Το 0-0 κρίνεται δίκαιο αποτέλεσμα.

Παπανικολής-ΑΟ Ανάξου 2-1