Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ημερομηνία14 Μαρτιου 2017
ΛΑΜΙΑ - ΚΑΛΛΟΝΗ 4-0

ΕΜΕΙΝΕ ΜΕ ΔΕΚΑ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ

ΕΧΑΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ

Ο αγώνας στην Λαμία ήταν δύσκολος για την Καλλονή, η οποία ηττήθηκε με 4-0 για την 20η αγωνιστική της Football League. Μια ήττα αναμενόμενη για την ομάδα της Λέσβου, η οποία δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων, έχοντας μείνει με δέκα παίκτες από το 10΄.

Η πρώτη συμμετοχή του Μέγκαχεντ στο αρχικό σχήμα δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, αφού ο Αιγύπτιος στην παρθενική του εμφάνιση δέχτηκε δυο συνεχόμενες κίτρινες, μία στο 8΄ για αψιμαχία του με τον Μπλάζιτς και μία στο 10΄, αφήνοντας από νωρίς την Καλλονή με δέκα παίκτες. Έτσι τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την ομάδα της Λέσβου με την Λαμία να σκοράρει στο 12΄ με τον Ντουρμισάι, στο 22΄ και στο 29΄ με τον Ματσούκα και να «καθαρίζει» το παιχνίδι από νωρίς. Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, οι γηπεδούχοι απλά σκόραραν και τέταρτο γκολ με τον Τσόβιτς στο 92΄ και το τελικό 4-0 κρίνεται απολύτως φυσιολογικό. Η Καλλονή πλέον πρέπει να αναζητήσει από άλλα παιχνίδια βαθμούς που θα κρίνουν το μέλλον της. Και ο αγώνας που έπεται με τον Άρη, είναι η χρονιά για αυτή.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΣ Λαμία (Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Αναστασιάδης, Παπαργυρίου (46 Ποζατζίδης), Κοτσώνης, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Τζόκιτς (65 Μπουλούλης), Βάντερσον, Ματσούκας, Ντουρμισάι (51 Τσόβιτς).

Kαλλονή (Γαβαλάς): Παπαδόπουλος (66 λ.τρ. Μαλλής), Ευαγγελιδάκης, Αγριμάκης, Καραγεώργης, Σάββα, Λίταινας, Σοφιάνης (57 Μέξης), Ελευθεριάδης (46 Λαμπράκης), Ναούμ, Μέγκαχεντ, Σβόγιτς.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΜΠΛΟΚΟ ΔΙΑΓΟΡΑ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑΔΟ

ΜΕΙΩΣΑΝ ΟΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ

Απώλεια υπέστη ο Διαγόρας, καθώς υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Γέρας και πλέον σε απόσταση τριών βαθμών βρίσκεται ο Αιγέας  και στους τέσσερις ο Αίγειρος, μετά τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής του Σαββατοκύριακου. Ακόμη, πανικός γίνεται στην ουρά, με ομάδες κάθε αγωνιστική να παίζουν την παραμονή τους σε ένα ενδιαφέρον πρωτάθλημα. Ο Διαγόρας προηγήθηκε νωρίς με τον Φιλιανό, όμως η Γέρα ισοφάρισε στο ημίχρονο με τον Σ. Χατζηκλειδαρά και προηγήθηκε με τον Ματθαίου στο ξεκίνημα της επανάληψης, για να απαντήσει άμεσα ο Σπάρταλης και ενώ ο Διαγόρας τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκιάτα.

Την ισοπαλία αυτή εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο ο Αιγέας που νίκησε με 4-1 τον Ατρόμητο στο Πλωμάρι χάρη σε χατ τρικ του Αγιακάτσικα και ένα γκολ από τον Πρωτούλη (μείωσε ο Κριτσωτάκης στο τέλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ) και ο Αίγειρος που "ξεμπούκωσε" απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη, τον οποίον συνέτριψε με 6-0 με τέσσερα γκολ του Συβρή και από ένα των Μιχαλάκη και Βαμβουκλή. Στον Πολιχνίτο ο Αετός πήρε νίκη τετράδας με γκολ του Κροτσίδα στα μισά του ημιχρόνου,  σε ένα παιχνίδι που έγινε κάτω από δυνατό άνεμο, που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών.

Στην καυτή ζώνη της παραμονής, τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Κεραυνός μέσα στα Λουτρά επί του Παλλεσβιακού με ένα γκολ του Δελόλμα στο πρώτο μέρος. Μεγάλη νίκη και για τον Όλυμπο στο ντεμπούτο του Θοδωρή Παπαλόπουλου στον πάγκο του με δυο γκολ του Κέρι, ενώ ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει για τον Βύρωνα ο Δρακούλης σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες. Αποβλήθηκε ο Κατσούρης με  β κίτρινη από πλευράς Βύρωνα.

Στον Μόλυβο, ο Αχιλλέας με γκολ από τον Σεφουλάι στις καθυστερήσεις του ματς πήρε το πολύτιμο τρίποντο στο γειτονικό ντέρμπι και έφθασε πολύ κοντά  στην παραμονή του. Στον αντίποδα, ο Αρίωνας μπήκε σε μεγάλες περιπέτειες και πρέπει να σηκώσει το ανάστημα αν θέλει να σώσει την χρονιά. Δυνατή αναμέτρηση με τους γηπεδούχους να στέκονται άτυχοι σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι. Ό,τι δεν κατάφεραν να κάνουν, το έπραξε ο Αχιλλέας που στο 82' με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μπαλάσκας, ο οποίος αποβλήθηκε στην φάση, άνοιξαν το σκορ με τον Γιώργο Σκαρακάκη. Άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων που ισοφάρισαν με κεφαλιά του Μπάλιακα.

ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Ο Ανδρονικάς νίκησε δύσκολα τα Λιονταράκια με 1-0 και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στο ντέρμπι, ο ΕΜΑΣ Φίλιας επικράτησε με 4-0 του Αλκιβιάδη, επέστρεψε στις νίκες και βρέθηκε στην 2η θέση. Εκτός έδρας κέρδισαν η Προοδευτική 1-0 τον Αίαντα και ο Απόλλωνας Δαφίων 4-0 στο Πλωμάρι τη Δόξα.

Ο ΑΟΜ συνέτριψε στην Ερεσό 6-0 τον Παπανικολή και τέλος, ο Αστέρας Ιππείου νίκησε δύσκολα, κατέβαλε στην έδρα του τα Βασιλικά με 1-0 στην 17η αγωνιστική.

Εύκολο έργο είχε ο ΑΟ Μεσοτόπου καθώς συνέτριψε με 6-0 τον Παπανικολή, διευρύνοντας το νικηφόρο του σερί στις 4 νίκες, σε παιχνίδι παράσταση για έναν ρόλο.

Η ομάδα του Ξενοφώντα Χαραλαμπή είχε σε πολύ καλή μέρα τον Μαγδαληνό Βλάμο, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, ενώ δύο γκολ πέτυχε ο Γιάννης Χατζηδιαμαντής και ένα ο Στρατής Βασίλογλου, ο οποίος σε ένα ακόμη παιχνίδι μοίρασε τρεις ασίστ.

Δύσκολη νίκη πήρε ο Αστέρας Ιππείου στον βούρκο του γηπέδου του Ιππείου, καταβάλλοντας με 1-0 τον ΑΟ Βασιλικών.

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του Αστέρα (είχαν προηγηθεί αυτές με Λιονταράκια, Αία) ανεβάζοντας την ομάδα βαθμολογικά.

Γερές μάχες έδωσαν πάνω στον βαρύ αγωνιστικά χώρο οι 22 ποδοσφαιριστές, κυριάρχησε η δύναμη, με τους γηπεδούχους να έχουν καθολική υπεροχή σε όλο σχεδόν το παιχνίδι και να φθάνουν στο γκολ, με το υπέροχο σουτ βολέ στην γωνία από τον Παναγιώτη Τσιβγούλη, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Ο ΑΟ Βασιλικών στάθηκε άτυχος στις αρχές του 2ου ημιχρόνου, όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Έρι, όμως ο Αντωνέλλης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Αστέρα.

Ο Ανδρονικάς τα βρήκε σκούρα στην Μόρια από τα Λιονταράκια, νίκησε, όμως, με 1-0 και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση. Η ομάδα των Παρακοίλων που ήθελε πάση θυσία να πάρει το παιχνίδι και να παραμείνει στην κορυφή, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μαγγανά (σουτ από μακρινή απόσταση) στα μισά του 2ου μέρους.

Αυτό το γκολ έκρινε την σημερινή αναμέτρηση στην Μόρια, με τα Λιονταράκια να έχουν στο τέλος δύο καλές στιγμές, με Βερβέρη και Χατζηελευθερίου.

Στο ντέρμπι της Φίλιας, ο ΕΜΑΣ νίκησε  με 4-0 τον Αλκιβιάδη και πήρε τη ρεβάνς της ήττας στον πρώτο γύρο. Οι νικητές δεν ανησύχησαν πολύ, αφού τα γρήγορα γκολ στο ξεκίνημα και μάλιστα από το σημείο του πέναλτι, τους έδωσαν αέρα να προηγηθούν και να ελέγξουν το παιχνίδι. Το πρώτο εκτέλεσε ο Χιώτης για το 1-0 και το άλλο ο Καλούλι, το οποίο απέκρουσε προσωρινά ο νεαρός γκολκίπερ του Αλκιβιάδη, Σπέρκος, αλλά στην επαναφορά ο πρώτος σκόρερ της Φίλιας βρήκε τα δίχτυα, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο.

Στην συνέχεια, οι παίκτες του Σπύρου ανέλαβαν πάλι τα ηνία φθάνοντας στο 3-0 με τον Φιλιανό και έκλεισαν το σκορ πάλι με τον Καλούλι, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, δίνοντας διαστάσεις στην νίκη της ομάδας του. Ο Αλκιβιάδης έχασε την ευκαιρία να μειώσει στο 60' όταν κέρδισε πέναλτι, όμως ο γκολκίπερ της Φίλιας, Κινικλής, νίκησε τον Γονιδέλλη αποκρούοντάς το.

Η Προοδευτική χάρη σε ένα γκολ που σημείωσε ο Κουτσιανίτης στο πρώτο μέρος, ήταν αρκετό να της δώσει το πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο και να βελτιώσει ακόμη πιο πολύ την θέση της. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ο Αίαντας στάθηκε τυχερός σε δύο περιπτώσεις όταν η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι της Προοδευτικής, αλλά δεν έκανε το χατίρι.

Καλή μπάλα έπαιξε ο Απόλλωνας Δαφίων και πέρασε από την έδρα της Δόξας στο Πλωμάρι με 4-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη της ομάδας του ήταν ο Χάρης Μαραγκός, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ, ενώ το άλλο γκολ για την ομάδα του Μάτα σημείωσε ο Πλούμης. Ο νικητής θα μπορούσε να είχε και άλλο γκολ, αν ο Κάσσος δεν αστοχούσε από την άσπρη βούλα στην εκπνοή του ματς.

ΑΛΛΑΓΗ ΣΚΗΝΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Ξανά στην κορυφή βρέθηκε ο Ορφέας Κεραμειών, καθώς νίκησε εύκολα με 3-0 τον Ορφέα Άντισσας και εκμεταλλευόμενος την ήττα του Αρίωνα Παλαιοκήπου στην Άναξο με 2-1, στρογγυλοκάθισε στο ρετιρέ.

Καραβαγγέλης και Ταξιάρχης έμειναν στο ισόπαλο 2-2 και μάχονται να μπουν στην τετράδα, ενώ αναβλήθηκε το Έφηβος -  Μακαρέας.

Ρεπό έκανε την αγωνιστική αυτή ο Ατρόμητος.

Χωρίς νικητή (2-2) τελείωσε στο γήπεδο της Στύψης το παιχνίδι του Καραβαγγέλη με τον Ταξιάρχη για το πρωτάθλημα της Γ κατηγορίας.

Αποτέλεσμα που ασφαλώς ικανοποιεί τους φιλοξενούμενους οι οποίοι μετά την ζημιά που έκαναν στον Ατρόμητο κατάφεραν και στάθηκαν όρθιοι σε μια ακόμη δύσκολη έδρα αποσπώντας τον πολύτιμο βαθμό και είναι μέσα στον στόχο της τετράδας.

Ο Καραβαγγέλης, ο οποίος έχασε πολύτιμο έδαφος, ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο και την εδαφική υπεροχή μετέτρεψε σε γκολ με τον καλύτερο παίκτη του, τον Βατή, ο οποίος βρήκε δύο φορές με πλασέ τα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Μάλιστα, η ομάδα της Στύψης θα μπορούσε να είχε σημειώσει και τρίτο γκολ, αν η μπάλα μετά από χτύπημα κόρνερ δεν κατέληγε στο πάνω μέρος του δοκαριού του Χειλέ.

Η επανάληψη ήταν διαφορετική, με τον Ταξιάρχη να ανοίγει το παιχνίδι του, να γίνεται απειλητικός μειώνοντας με τον Χατζηδημητρίου και λίγο μετά με τον Θόδωρο Ψευτέλλη να φθάνει στην ισοφάριση.

Ο Ορφέας Κεραμειών δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα στο να νικήσει τον Ορφέα Άντισσας με 3-0 και πέρασε ξανά στην κορυφή. Ο Γκερέκος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και ο Πρέντι τα διπλασίασε λίγο πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη, χάθηκαν κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες με το τελικό σκορ να διαμορφώνει ο Σφακιανάκης.

Άφησε την πρώτη θέση, αφού έπεσε στο μπλόκο της Πέτρας χάνοντας από την Άναξο με 2-1. Παιχνίδι το οποίο είχε λίγες φάσεις, μοιρασμένο από τους δύο αντιπάλους, με τον φιλοξενούμενο να ανοίγει το σκορ με τον Χριστοδούλου στα μισά του πρώτου μέρους. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο δυναμικοί στην επανάληψη, ισοφάρισαν με ωραίο σουτ του Μπένι και με τον ίδιο παίκτη, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς πήραν το τρίποντο λίγα λεπτά πριν από το τέλος. Ο Μαϊδάνης ανατράπηκε, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Μπένι εύστοχα σημάδεψε σωστά για το 2-1. Με την νίκη της αυτή η Άναξος μπήκε στο κόλπο για την τετράδα.

Ορφέας Κερ. - Ορφέας Αντ.           3-0

ΑΟ Ανάξου - Αρίων Παλ.                2-1

Γερμ. Καραβ/λλης - Ταξιάρχης        2-2