Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία11 Απριλιου 2017
ΚΑΛΛΟΝΗ - ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 1-3

ΛΑΘΗ - ΑΓΧΟΣ & ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΤΗΝ ΗΤΤΑ

Στο ντέρμπι της παραμονής, η Καλλονή γνώρισε ήττα αυτοκτονίας από τον Αιγινιακό, ο οποίος νίκησε και πήρε το φιλί ζωής, για να συνεχίσει να διεκδικεί την παραμονή του. Ήττα που απογοήτευσε τους νησιώτες, οι οποίοι βρέθηκαν στην πιο δύσκολη θέση, βλέποντας τους αντιπάλους να ξεφεύγουν και τα περιθώρια να στενεύουν απελπιστικά. Το 1-3 ήταν μια απρόσμενη αποτυχία, που μπορεί στο τέλος να στοιχίσει στην υπόθεση παραμονή. Αφήνει την ομάδα της Λέσβου πίσω στην μάχη της παραμονής, θα παίξει σημαντικό ρόλο και στο ψυχολογικό κομμάτι, αφού η απογοήτευση ήταν έκδηλη στα πρόσωπα όλων στο στρατόπεδο της ομάδας, αλλά και στον κόσμο, που έφυγε πριν το τέλος και πικραμένος από το αποτέλεσμα και τον τρόπο που ήρθε αυτό.

Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο το πρώτο γκολ σημειώθηκε με το καλησπέρα

μόλις στο 1ο λεπτό, όταν ο γκολκίπερ της Καλλονής Παπαδόπουλος πήγε να κάνει ντρίπλα πάνω στην γραμμή του τέρματός του, ο Ζγκούρης του έβαλε την προβολή και η μπάλα όπως ήταν φυσικό κατέληξε στα δίχτυα, με τον γκολκίπερ να τραυματίζεται και να αποχωρεί από το παιχνίδι με τον Μανιάτη να μπαίνει στο γήπεδο να υπερασπιστεί τα δοκάρια. Πριν προλάβει να συνέλθει η ομάδα του Γαβαλά, στο 4ο και πάλι από λάθος της άμυνας ο Τσολακίδης με πλασέ έκανε το 0-2 με τους φιλάθλους να μην πιστεύουν αυτό που αντίκριζαν. Η Καλλονή βρήκε το κουράγιο να αντιδράσει και στο 8ο με τον Ζουλιώτη κατάφερε να μειώσει σε 1-2 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι. Από κείνο το σημείο, μόνο οι γηπεδούχοι υπήρχαν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Λίταινα να έχει δοκάρι, τον Ζουλιώτη και τον Λαμπράκη να αστοχούν από καλή θέση, ενώ η πίεση ήταν ασφυκτική στα καρέ των φιλοξενούμενων. Η Καλλονή έδειχνε αποφασισμένη να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, όμως το ημίχρονο την βρήκε πίσω στο σκορ.

****

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΑΕ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ 1-1

ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ & ΟΙ ΔΥΟ

Μπορεί το παιχνίδι να ήταν αδιάφορο βαθμολογικά για τον Αιολικό, η αντίπαλός του η Ερμιονίδα, όμως, λίγο έλειψε να τον νικήσει στα Λουτρά, την Κυριακή το απόγευμα. Οι παίκτες του Πολλαετίδη στο ξεκίνημα κυρίως έκαναν αγγαρεία, παίζοντας νωθρά και με ανορθόδοξο τρόπο, σε μια ομάδα που στήθηκε στο γήπεδο να κυνηγήσει την αντεπίθεση που θα της επέφερε το γκολ. Αυτό έγινε σχεδόν με το ξεκίνημα, αφού δεν πέρασαν ούτε 7 λεπτά και  η  ψυχρολουσία  ήρθε στους γηπεδούχους.

Σε μια οργανωμένη επίθεση, ο Τζόφλιος βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή του Γιώτα ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ευκαιρία μετατρέποντάς την σε γκολ. Σαν να μην έφθανε αυτό, στο 16' η Ερμιονίδα με την φόρα που πήρε σημάδεψε και το δοκάρι των γηπεδούχων και παραλίγο να γινόταν και το 0-2 με την μπάλα να σταματά εκεί. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές μετά το 25ο, είχαν ευκαιρία με τον Μανουσάκη που ανάγκασε τον Στεφανίδη σε εντυπωσιακή απόκρουση, νέα ευκαιρία με τον Παληγεώργο αρχικά και τον Μπουρού στην συνέχεια και έδειξαν πως θα έφταναν στην ισοφάριση. Το γκολ για αυτούς δεν ήρθε, με το πρώτο μέρος να τελειώνει με 0-1.

Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ...ΓΚΟΛ

Με την πλάτη στον τοίχο και με το γκολ εις βάρος τους οι παίκτες του Αιολικού επιδίωξαν να φθάσουν στην ισοφάριση ανεβάζοντας στροφές. Σε αυτό βοήθησε η αποβολή του Σελμανά είκοσι λεπτά πριν από το τέλος με 2η κίτρινη, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα, ισοφάρισε με τον Ευσταθίου στο 85ο και είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Παληγεώργο στο 88ο να κάνει την ολική ανατροπή, χωρίς, όμως, να τα καταφέρει. Ο Αιολικός ό,τι είχε να επιδείξει από το παιχνίδι αυτό ήταν το 2ο ημίχρονο, όπου οι παίκτες αγωνίστηκαν πιο οργανωμένα, δημιούργησαν και έβγαλαν φάσεις στην αντίπαλη άμυνα, με αποκορύφωμα το γκολ και τις δύο καλές ευκαιρίες που έχασαν.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αιολικός: Γιώτας, Τοπάλι (60' Κεσίδης), Κρητικός, Ταχιας, Παληγεώργος, Κριπιντήρης (34 λ.τ Καπταγιάννης), Ευσταθίου, Πάλλα Χρήστου, Μανουσάκης, Μπουρούς

Ερμιονίδα: Στεφανίδης, Αποστόλου, Σαμαράς, Τζιέρης (90' Σχοινάς), Κανταρατζής, Κιοσσές, Καραλής (73΄ Νότης), Παλαιοπάνος, Τζόφλιος (Τριμπόνιας), Σελμανάς, Σαλταπίδας

***

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Διαγόρας και Αίγειρος ήταν οι μεγάλοι κερδισμένοι στα ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς νίκησαν Αιγέα 1-0 και Αν/ση Γέρας 4-1 και ετοιμάζονται για το μεταξύ τους ντέρμπι, που θα γίνει μετά το Πάσχα.

Με την σειρά του ο Αίγειρος πέρασε εύκολα από την Γέρα κυρίως στην επανάληψη σκοράροντας τέσσερις φορές και τελικό αποτέλεσμα 4-1. Ο Αετός, που επίσης είναι στην τετράδα, σε ένα χορταστικό παιχνίδι συνέτριψε με 8-4 τον Αχιλλέα στα Λουτρά και έχει και αυτός ντέρμπι με τον Αιγέα. Στην ουρά, η μάχη είναι μεγάλη και αν εξαιρέσουμε Ελύτη, Αρίωνα και τον Παλλεσβιακό, που παλεύει να αποφύγει την τελευταία  θέση, οι άλλες θέσεις παίζονται από ΑΟΠ, Κεραυνό, Βύρωνα και Όλυμπο με τις δύο εναπομείνασες στροφές να ξεκαθαρίζουν το θολό τοπίο που υπάρχει στην ζώνη.

Στα Λουτρά σημειώθηκε ένα από τα πιο εντυπωσιακά σκορ των τελευταίων ετών στο τοπικό, με τον Αετό να πετυχαίνει την 11η σερί νίκη του και είπε να το γιορτάσει με τελικό σκορ 8-4 απέναντι στον Αχιλλέα Πέτρας, που επίσης έδειξε, παρά τις πολλές ελλείψεις, πολύ καλό πρόσωπο. Ο Αετός άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα όπως συνηθίζει, με σκόρερ τον Καλλιματζέρο, αλλά ο Νούρτσε ισοφάρισε άμεσα για τους φιλοξενούμενους. Με γκολ και πάλι του Καλλιμαντζέρου, ο Αετός έκανε το 2-1, ενώ στο 30ο ο Καβαλίκας έδωσε αέρα δυο τερμάτων. Ωστόσο, μέχρι το ημίχρονο η ομάδα της Πέτρας σκόραρε δυο γκολ με τους Σινενάη και Νάκε και ισοφάρισε σε 3-3. Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν ονειρικό για τους γηπεδούχους, που με τρία γκολ μέσα σε ένα επτάλεπτο από τους Κουκέλλη, Διονυσάτο και Καβαλίκα, έφτασαν στο 6-3 για να κάνει το 7-3 ο Μαρμαλέκας μόλις πέρασε στο παιχνίδι ως αλλαγή. Ο Κουκέλλης και ο Σινενάης απλά διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, που θύμισε αγώνα πόλο παρά ποδοσφαίρου, σκοράροντας από μια φορά ακόμη εκατέρωθεν για το εντυπωσιακό 8-4.

Στην Αγ. Παρασκευή, ο Διαγόρας νίκησε τον Αιγέα με 1-0 περνώντας  ξανά στην κορυφή. Δυνατό παιχνίδι ισορροπημένο και από τις δύο μεριές, όπου οι ομάδες επιδίωξαν να πετύχουν γκολ, δεν τα κατάφεραν στο πρώτο μέρος παρά την θέλησή τους.

Οι γηπεδούχοι που όσο περνούσε ο χρόνος έβγαζαν και σημάδια κούρασης από το ταξίδι στη Σύρο για τον αγώνα του κυπέλλου, ευτύχησαν να βρουν δίχτυα στο 64΄, όταν σε μαγική πάσα του Τσομπανέλλη ο αρχηγός Κώστας Φιλιανός με ωραίο σουτ τράνταξε τα δίχτυα του Παπαδάκου και η Αγ. Παρασκευή πήρε φωτιά. Τρία λεπτά μετά ο Αζάμπι έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, ενώ ο Διαγόρας απάντησε στις ευκαιρίες με κεφαλιά από κοντά του Μαλακού που πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Ο Βαγγέλης Νείρος με γκολ στο 40' έδωσε το  προβάδισμα στην Γέρα, ο Αίγειρος με την ποιότητα των παικτών του κατάφερε στην επανάληψη να ανεβάσει την απόδοσή του και να φθάσει στο άνετο για αυτόν 4-1 μέσα σε μια έδρα, όπου άλλες ομάδες είχαν μετρήσει απώλειες. Ο περσινός πρωταθλητής με το ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο έφθασε στην ισοφάριση με πέναλτι που πήρε ο Άκης Μιχαλάκης σε ανατροπή του από τον Μπισμπίκα και μετέτρεψε σε γκολ, ο Αλέξης Καδής ο έμπειρος αμυντικός λίγα λεπτά μετά με φάουλ βολίδα έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων, επέφερε και τρίτο γκολ από τον Μιχαλάκη και στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ από τον Ραφαήλ Νείρο διαμορφώθηκε το τελικό 1-4.

****

Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΜΠΗΚΑΝ ΤΕΤΡΑΔΑ ΑΝΑΞΟΣ - ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ

Ο Αρίων Π. πέρασε νικηφόρα από το Μανταμάδο με 3-0 επί του Ταξιάρχη  και είναι αυτός που στο νήμα πέρασε τελικά τον Ορφέα Κεραμειών, ο οποίος είχε ρεπό και τερματίζοντας στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, κάτι που σημαίνει πως θα ξεκινήσει με 6 βαθμούς στα μπαράζ ανόδου για τις 2 θέσεις που οδηγούν στην Β Τοπική.

Ο Αρίων ήταν καλύτερος και αν και είχε ελλείψεις βασικών του παικτών, κατάφερε να φέρει εις πέρας την αποστολή του με τα τρία γκολ που σημείωσαν οι Χριστοδούλου, Δημητράκας και Λούπος.

Ο Ταξιάρχης παρά την ήττα αυτή, στάθηκε τυχερός, παίρνοντας το δώρο από την Άναξο, η οποία νίκησε στην Πέτρα με 2-1 τον Γ. Καραβαγγέλη και μαζί της συνθέτουν την τετράδα για την διεκδίκηση των δύο εισιτηρίων. Ο Καραβαγγέλης ισοβάθμησε με τον Ταξιάρχη, έχει, όμως, χειρότερο συντελεστή στα μεταξύ τους παιχνίδια ισοπαλία 3-3, ήττα 2-1, οπότε έμεινε εκτός. Σκόρερ της Ανάξου που είχε δοκάρι με τον Μαντάνη στο 1-1 ήταν οι Χονδρονικόλας και Μαντάνης με πέναλτι, ενώ η ομάδα της Στύψης είχε ανοίξει πρώτη το σκορ με τον Σταυρή, ενώ αποβλήθηκε ο Πάντας με απευθείας κόκκινη.

Ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας αυτοκτόνησε χάνοντας με 4-1 στην έδρα του   από τον αδιάφορο Μακαρέα και έμεινε στους 22 βαθμούς, ενώ με νίκη θα περνούσε στην τετράδα. Οι φιλοξενούμενοι με δυο γκολ από τους  Ψύλλο και Κουλουδή έφυγαν με το τρίποντο, με τον Δουβαλέτα να έχει μειώσει προσωρινά σε 1-2 για τον Ατρόμητο. Τέλος, νίκη γοήτρου πέτυχε ο Ορφέας Άντισσας επί του Εφήβου με 4-1 χάρη σε γκολ από τους Τιμολέων, Βάγια, Χασάπη και Πινέλλη, ενώ ο Πετρόπουλος μείωσε για την ομάδα των Παμφίλων.