Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία16 Μαιου 2017
ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ

Στον αέρα βρίσκεται το επόμενο παιχνίδι της Καλλονής με την Καλλιθέα μέχρι να αποφασίσει το Διαιτητικό Δικαστήριο της ΕΠΟ τι μέλλει γενέσθαι σχετικά με τις δόσεις που οφείλονται από την ΠΑΕ στους παίκτες που έχουν κάνει προσφυγή. Για την ώρα πάντως, δεν έχει ληφθεί απόφαση για οριστική αποχώρηση της ομάδας από το υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Με τα Χανιά μπορεί το κλίμα να ήταν βαρύ και η ψυχολογία των παικτών στο μηδέν, εντούτοις η εμφάνιση της ομάδας κρίθηκε καλή, παρά την ήττα, που ως συνήθως πάντα έρχεται στο τέλος. Η Καλλονή έσωσε τα Χανιά και πρέπει τώρα να κοιτάξει την επόμενη μέρα, που παραμένει κρίσιμη.

Όσον αφορά στο κομμάτι αυτό, είναι πολύ νωρίς να εκφέρουμε άποψη, αφού ακόμη το πρωτάθλημα δεν έχει τελειώσει, οπότε όλα θα ξεκαθαρίσουν με το τέλος των υποχρεώσεων της ομάδας και όταν ο Νίκος Μιχαλάκης κάνει γνωστές τις προθέσεις του.

Ν. ΠΑΝΤΕΛΗΣ

ΠΡΟΠ. ΧΑΝΙΩΝ

ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΑΥΤΗ

«Είναι κρίμα ομάδες σαν την Καλλονή να βρίσκονται σ' αυτή την θέση, όταν πέρυσι κοσμούσε τα σαλόνια της SL. Δυστυχώς, τα οικονομικά των περισσότερων ομάδων, εκτός από αυτές που πρωταγωνιστούν, δεν τις αφήνουν να σηκώσουν κεφάλι. Αυτή είναι η πραγματικότητα και σε αυτήν βαδίζουμε» δήλωσε ο Νίκος Παντέλης, τεχνικός της ομάδας των Χανίων.

Για το παιχνίδι, ο έμπειρος τεχνικός ανέφερε:

«Θέλαμε να πάρουμε την νίκη, η οποία θα κλείδωνε και την παραμονή της ομάδας και το πετύχαμε. Νομίζω ότι σωθήκαμε πλέον και θα παίξουμε με λιγότερο άγχος τα υπόλοιπα ματς. Από την εμφάνιση της ομάδας δεν έμεινα ικανοποιημένος, αλλά δικαιολογείται ως ένα σημείο, καθώς οι παίκτες μου ήταν κουρασμένοι από το μακρινό ταξίδι που κάναμε με το πλοίο να φθάσουμε στην Λέσβο. Σημασία έχει ότι νικήσαμε, πήραμε μια πολύ δύσκολη νίκη, την οποία επιδιώξαμε μέχρι το τέλος και αυτό είναι που μας χαροποιεί» κατέληξε ο Ν. Παντέλης.

(Συνεχίζεται)

ΑΟ ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2-0

ΑΓΓΑΡΕΙΑ & ΝΕΑ ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΟ

Με δώδεκα παίκτες, την τελευταία στιγμή δεν μπήκαν στο πλοίο (Μουδούρογλου, Μπουρούς) ταξίδεψε στην Κόρινθο ο Αιολικός, για να βγάλει την προτελευταία του υποχρέωση (τελευταία για εκτός) στο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας ακόμη μια ήττα με 2-0 από τον ΑΟ Ζευγολατιό. Οι νικητές πήραν φιλί ζωής και βρίσκονται μια ανάσα από την παραμονή τους στην κατηγορία και αν κάνουν το ίδιο και στο φινάλε με την αδιάφορη Αχαϊκή, τότε στέλνουν την Δόξα Μεγαλούπολης στον υποβιβασμό. Προσπάθησαν όσο το επέτρεπαν οι δυνάμεις τους, οι παίκτες του Αιολικού, να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα, αλλά το πολύ γρήγορο γκολ των γηπεδούχων μόλις στο 5' με κεφαλιά από τον Βατουσιάδη, τους έβγαλε εκτός αγώνα για το υπόλοιπο. Η καλύτερη στιγμή για τους παίκτες του Πολλαετίδη ήταν στο 28', όταν το δυνατό σουτ από τον Δήμο Μανουσάκη βρήκε το δοκάρι και από εκεί και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η εστία των γηπεδούχων δεν ανησύχησε.

Κάτι πήγε να κάνει στην επανάληψη η ομάδα της Λέσβου, ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως και πάλι μετά από μια αδυναμία να απομακρυνθεί σωστά η μπάλα από την περιοχή του Ζαχαρή, ο Ζάρκος σχεδόν αμαρκάριστος εντός περιοχής δεν άφησε περιθώρια στον γκολκίπερ να αποσοβήσει το δεύτερο τέρμα, το οποίο έμελλε να είναι και το καθοριστικό στην αναμέτρηση.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΟ Ζευγολατιό: Σκόρτης, Ατματσίδης, Πανένης, Σενάι, Ντούμης, Κλαδάκης, Θεοδωρόπουλος (70' Χουσελάς),  Βατουσιάδης, Μαραθανός (88' Πάρτζης), Ζάρκας (66' Μαλαχάτης), Διαμαντόπουλος.

Αιολικός: Ζαχαρής, Τόλιας, Καπταγιάννης, Κρητικός, Ιωαννίδης (48' Τοπάλι), Πάλλα, Κεσίδης, Λαλάς, Ντάμπος, Μανουσάκης, Χρήστου.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΜΟΝΟ ΙΣΟΠΑΛΙΑ

Ισοπαλία είχαμε στα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής στα Play Off ανόδου, με Ανδρονικά και ΑΟ Μεσοτόπου να πλησιάζουν ολοένα και πιο κοντά στην άνοδο και στον αντίποδα, να χάνεται μεγάλο έδαφος για Φίλια και Αλκιβιάδη, ομάδες που για να ελπίζουν, θα πρέπει να έρθουν τα πάνω κάτω. Ο ΕΜΑΣ Φίλιας αυτοκτόνησε, καθώς αν νικούσε τον Αλκιβιάδη, όπου προηγούνταν μέχρι το 90' με 2-1, όταν και δέχθηκε την ισοφάριση, τώρα θα είχε μειώσει την απόσταση από Μεσότοπο και Ανδρονικά, οι οποίοι έμειναν στην λευκή ισοπαλία 3 αγωνιστικές πριν από το τέλος.

ΑΟΜ-ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ 0-0

ΚΟΛΛΗΣΑΝ ΣΤΟ «Χ»

Ο Μεσότοπος ήταν καλύτερος σε όλη σχεδόν την διάρκεια του ματς, παρουσιάστηκαν ευκαιρίες, οι παίκτες του είδαν την μπάλα να χτυπά τρεις φορές στα αντίπαλα δοκάρια και στο τέλος έμεινε στο στείρο 0-0 στην Αγ. Παρασκευή με τον Ανδρονικά. Η ομάδα των Παρακοίλων μπόρεσε και στάθηκε όρθια, έπαιξε με έξυπνη τακτική προσέχοντας άμυνα και μεσαία γραμμή και χτύπησε στις αντεπιθέσεις. Σίγουρα ο βαθμός που απέσπασε ήταν υπερπολύτιμος, που τον καθιστά πάλι αφεντικό στον όμιλο. Από την άλλη, ο ΑΟΜ έχασε την μεγάλη ευκαιρία να προσπερνούσε τον αντίπαλό του αν έφθανε στην νίκη. Ο Δημήτρης Τρυγώνης και ο Ζαφειρίου είχαν διπλό δοκάρι στο πρώτο μέρος, ο Χατζηδιαμαντής με φάουλ σημάδεψε πάλι το δοκάρι στην επανάληψη. Μπριλάκης και Βασίλογλου στις καθυστερήσεις είχαν τις κλασικότερες ευκαιρίες για την ομάδα τους. Στον αντίποδα, ο Κουτλής είχε καλή στιγμή, την οποία, όμως, δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει.

ΕΜΑΣ ΦΙΛΙΑΣ-ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ 2-2

ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΚΟΚΚΙΝΕΣ

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στο παιχνίδι της Φίλιας με τον Αλκιβιάδη, με την κόκκινη να πρωταγωνιστεί. Δεν αναδείχθηκε νικητής, οι δύο αντίπαλοι πήραν από έναν βαθμό, που, όμως, δεν ικανοποίησε κανέναν. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, για το οποίο μάλιστα προσπάθησαν πολύ και ήρθε με ανατροπή από το γκολ του Ορφανού στο 14' και αφού στο ημίωρο του ημιχρόνου ισοφάρισαν με τον Καλούλη, πήραν το προβάδισμα τρία λεπτά αργότερα στο 33΄ με σουτ από τον Πανταζή. Από το 55΄ το παιχνίδι άρχισε να χαλά, έγινε πολύ δυνατό, με τον Μουστάκα να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Λίγα λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Παλαμίδα να αποβληθεί επίσης με απευθείας κόκκινη και οι δύο ομάδες να μένουν στο γήπεδο με παίκτη λιγότερο. Δέκα λεπτά πριν το τέλος δημιουργήθηκε σύρραξη μεταξύ των παικτών, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Παντελαίων να αποβάλει επίσης με απευθείας κόκκινη τους Καλούλη, Πανταζή, Κούκο, για λογαριασμό της γηπεδούχου ομάδας, καθώς και τον Βασιλέλλη του Αλκιβιάδη που ενεπλάκησαν στα επεισόδια. Το καλύτερο πάντως, ήταν στο τέλος, όταν η Φίλια μένοντας μισή από παίκτες δέχθηκε την ισοφάριση στην εκπνοή του παιχνιδιού με γκολ από τον Ανηφόρου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2 εν μέσω έντασης.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΑΡΙΩΝΑΣ ΠΑΛ.

Φινάλε στα μπαράζ, με πρωταθλητή τον Αρίωνα 4-3 του Ορφέα στα Λουτρά και τις δύο ομάδες να παίρνουν το εισιτήριο ανόδου μετά από  χρόνια.

Ο Αρίων Παλαιοκήπου μαζί με τον Ορφέα Κεραμειών πήραν την άνοδο στην Β ' κατηγορία, σε ένα πρωτάθλημα όπου και οι δύο ομάδες ήταν το φαβορί από το ξεκίνημα της χρονιάς και το επιβεβαίωσαν με την αξία τους. Ο πρωταθλητής Αρίωνας μετά από πολλά χρόνια στην πιο χαμηλή κατηγορία (έχει παίξει μέχρι την Β κατηγορία παλιότερα) επανέρχεται, με την υπόσχεση όλων, αυτό να είναι μόνο η αρχή. Από την άλλη, ο Ορφέας άφησε πίσω του τα τέσσερα χρόνια κάνοντας νέο ξεκίνημα, με σκοπό να φθάσει εκεί που ήταν παλιότερα. Ο τελικός των δύο ομάδων, που θα έκρινε την πρωτιά στον όμιλο, τα είχε όλα. Γκολ, φάσεις, δοκάρια, κόκκινη. 4-3 για τον Αρίωνα, ο οποίος πήρε το προβάδισμα στο 9' με απευθείας φάουλ του Δημητράκα. Νωρίτερα ο Γιαλαμάς με πέναλτι που πήρε ο ίδιος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ακολούθως, οι δύο ομάδες σημάδεψαν τα δοκάρια. Για λογαριασμό του γηπεδούχου Σφακιανάκης, Τσαΐρης, ο Καρατσομπανάκης για τον Αρίωνα. Το 2ο μέρος ήταν ακόμη πιο καλό και γεμάτο φάσεις. Ο Ορφέας έφθασε στην ισοφάριση στο 58' με τον Κατζανό (δυνατό σουτ), όμως μόνο για δύο λεπτά κράτησε η χαρά, αφού στο 60' ο Καρατσομπανάκης με ατομική ενέργεια έβαλε πάλι μπροστά την ομάδα του με 1-2. Άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων που ισοφάρισαν στο 63' με κεφαλιά από τον Πρέντι μετά από σέντρα του Σφακιανάκη 2-2. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν πάλι να βγουν μπροστά και με τον Λούπο στο 72' να κάνουν το 2-3, αλλά λίγο μετά έμειναν με δέκα λόγω αποβολής του Κεληγιάννη, κίτρινη. Αυτό, όμως, δεν τους πτόησε να πετύχουν και άλλο γκολ στο 77' με τον Καρατσομπανάκη (σουτ στην κλειστή γωνία) ο Γιαλαμάς στο 84' με όμορφη προσπάθεια μείωσε σε 3-4 και στις καθυστερήσεις ο Ορφέας άγγιξε την ισοφάριση, όταν με σέντρα σουτ ο Καμάτσος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά το τέλος του ματς, ακολούθησαν ξέφρενοι πανηγυρισμοί εντός γηπέδου αλλά και στα αποδυτήρια, γιορτάζοντας οι δύο αντίπαλοι την άνοδο που είχαν θέσει ως στόχο από το ξεκίνημα της χρονιάς.