Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία6 Νοεμβριου 2018
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2-1

ΤΟΝ ΑΔΙΚΕΙ ΤΟ ΣΚΟΡ

Την ήττα με 2-1 από τον Ηλυσιακό γνώρισε ο Αιολικός στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής, σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα της Μυτιλήνης θα μπορούσε να είχε πάρει καλύτερο αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι πάντως, ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με σκόρερ τον Τσίτσαρη, που εκμεταλλεύτηκε ωραία σέντρα του Μπουσινάκη κάνοντας το 1-0. Ο Αιολικός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η ομάδα του Ζωγράφου ήταν αυτή που έκανε κλασικές ευκαιρίες όπως αυτή του Μάλτσι στο 20΄, το σουτ του οποίου έφυγε έξω, ενώ στο 36΄ ο ίδιος παίκτης δοκίμασε και πάλι το πόδι του, με τη μπάλα να φεύγει επίσης άουτ. Οι Μυτιληνιοί δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Μιχελή, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τον Ηλυσιακό μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο μέρος, όμως, ο Αιολικός κατάφερε στο 48ο λεπτό να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με εκπληκτική κεφαλιά του Θέμη Ποτουρίδη, που πήρε όμορφη σέντρα του Τιάγκο σκοράροντας, γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους στο σύλλογο. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για την ανατροπή στο 60ο λεπτό, κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Ποτουρίδη από τον Πιπίνη, αλλά ο Άρης Λαμπράκης που ανέλαβε την εκτέλεση, είδε τον Μιχελή να αποκρούει και να κρατά το 1-1. Τελικά ο Ηλυσιακός ήταν αυτός που σημείωσε το 2-1 στο 70΄ και πάλι με τον Τσίτσαρη, που με ψύχραιμο πλασέ μετά από πάσα του Κρεβατά έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του και αυτό ήταν το τελικό σκορ, αφού ο Αιολικός δεν μπόρεσε να αντιδράσει ξανά, πέρα από μία φάση που διαμαρτύρεται για πέναλτι σε προσπάθεια του Γκέζου, με τους Μυτιληνιούς να αντιδρούν για χέρι του παίκτη του Ηλυσιακού. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Αιολικού στο πρωτάθλημα, απέναντι σε μία καλή ομάδα και άπαντες πλέον επικεντρώνονται στο πολύ σημαντικό και δύσκολο ματς με το Αιγάλεω.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ

Ο Αετός που νίκησε στην Θερμή το Σάββατο 2-0 τον Παλλεσβιακό παρέμεινε και αυτή την αγωνιστική στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στον πρώτο όμιλο. Νίκησαν ακόμη, ο Αρίων Μήθυμνας 4-1 τον Ανδρονικά και ο Πολιχνίτος 4-2 τον Αρίωνα Παλαιοκήπου, ενώ στην ισοπαλία χωρίς τέρματα έμειναν Αίγειρος και Αιγέας. Στον άλλο όμιλο, ο Ατρόμητος Ανεμότιας που επικράτησε με 5-1 του Αλκιβιάδη, μείωσε στον βαθμό την απόστασή του με τον Όλυμπο, που αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ στην Αγιάσο με τον Μεσότοπο. Ο Απόλλων Δαφίων νίκησε με 2-0 την Αν/ση Γέρας, κάτι που είχε ως αντίκτυπο την παραίτηση του Γιώργου Σπάρταλη. Τέλος, η Προοδευτική επικράτησε εύκολα με 4-1 του Οδ. Ελύτη.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΒΟΡΙ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΓΚΟΛ

Εύκολες νίκες πήραν το απόγευμα Ορφέας Κεραμειών, Κεραυνός και Φίλια, καθώς νίκησαν Παπανικολή εκτός με 5-1, Άναξο 6-1 και Ταξιάρχη 3-0, χωρίς να αλλάξει κάτι στον βαθμολογικό πίνακα. Εκτός έδρας νίκησε ο Ορφέας Άντισσας 2-0 τον Αστέρα και βελτίωσε ακόμη περισσότερο την θέση του, ενώ ο Αστέρας Νίκης επικράτησε του Μακαρέα εύκολα με 5-0.

Παπανικολής - Ορφέας Κεραμειών  1-5

Λαβωμένος, αλλά όχι νικημένος

Παρά τις πολλές και σοβαρές απουσίες που είχε να αντιμετωπίσει ο πρωτοπόρος στον όμιλο Ορφέας Κεραμειών, πέτυχε τον στόχο του, καθώς νίκησε μέσα στην Ερεσό τον Παπανικολή με 5-1 και παραμένει και αυτή την αγωνιστική αφεντικό στον όμιλο. Ο νικητής άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ στα 10 δευτερόλεπτα, με τον Δημήτρη Γιακαλή μετά από ασίστ του Ταξιάρχη Βασιλέλλη και κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 28' με τον Άκη Μαρμαλέκα. Ο Ορφέας θα μπορούσε να είχε κάνει και τρίτο γκολ, όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μιχάλη Κατζανού, αλλά ο Σφακιανάκης έδωσε την δυνατότητα στον γκολκίπερ του Παπανικολή να το αποκρούσει. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ντερβισάι, αλλά οι παίκτες του Ορφέα ανταπέδωσαν με το τρίτο γκολ, το οποίο σημειώθηκε από τον Δημήτρη Γιακαλή και έκαναν το 1-4 με πέναλτι που πήρε ο Ταξ. Βασιλέλλης που εκτέλεσε επιτυχώς ο Χατζηλίας. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ταξ. Βασιλλέλης. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο γκολκίπερ του Ορφέα Λάμπρος Κανλής τραυματίστηκε στο πρώτο 20λεπτο και έκανε μεγάλη προσπάθεια να παραμείνει στα δοκάρια και να βγάλει τραυματίας το παιχνίδι.

ΕΜΑΣ Φίλιας - Ταξιάρχης  3-0

Νίκησε και ανεβαίνει

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Φίλια, καθώς νίκησε με 3-0 στο γήπεδό της τον μαχητικό Ταξιάρχη και φιλοδοξεί να πιάσει την κορυφή. Οι γηπεδούχοι που έκαναν κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησαν να προηγηθούν σχετικά νωρίς στο σκορ με κεφαλιά από τον Κώστα Νερατζή. Από εκεί και μετά, το παιχνίδι ήταν ανοικτό και οι δύο ομάδες κυνήγησαν τις ευκαιρίες, με το τελικό σκορ να διαγράφεται στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 83' ο Χιώτης με σουτ από καλή θέση διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και στις καθυστερήσεις επίσης, με κεφαλιά ο Σερέτης διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Ο Ταξιάρχης που είχε δύο καλές στιγμές, θα μπορούσε να είχε σκοράρει με το δοκάρι που είχε στο δεύτερο ημίχρονο.

Κεραυνός - ΑΟ Ανάξου  6-1

Παράσταση για έναν ρόλο

Εύκολη νίκη πήρε στην Μόρια ο Κεραυνός, καταβάλλοντας με το ευρύ 6-1 την Άναξο, η οποία αγωνίστηκε με σοβαρές ελλείψεις, αλλά μέχρι το 2-1 ήταν ανταγωνιστική. Στο 35΄ο Καζάνης άνοιξε το σκορ, με τον νεαρό Τσακίρη να τα διπλασιάζει με κεφαλιά δύο λεπτά μετά. Η Άναξος μείωσε στο 52΄με τον Καλατζή, όμως μέχρι εκεί. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα πάνω τους βλέποντας δίχτυα στο 56΄με τον Βαρνά, τρία λεπτά μετά με τον Τακό και με τον ίδιο παίκτη στο 72΄ανέβασαν το σκορ στο 5-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε η αλλαγή του Γιώργου Σπέρκου με τον Ζηρόπουλο, ο οποίος με πλασέ από δύσκολη θέση έκανε το τελικό 6-1. Ευκαιρίες είχαν και οι δύο ομάδες, με τις περισσότερες να χάνονται από πλευράς Κεραυνού.

ΑΟΒ - Έφηβος 5-0

Επέστρεψε στις νίκες

Στον Έφηβο ξέσπασε ο ΑΟ Βασιλικών, μετά τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα που είχε, νικώντας στην Αγιάσο με 5-0. Οι νικητές δεν συνάντησαν καμία απολύτως δυσκολία να φθάσουν στο άνετο για αυτούς σκορ. Άνοιξαν στο πρώτο μέρος το σκορ με τον Θερμιώτη και πέτυχαν τα άλλα τέσσερα γκολ στην επανάληψη. Από δύο γκολ σημείωσαν ο Ψαρρός (μεταγραφή της τελευταίας στιγμής από τον Όλυμπο) και ο Μαζέλι.

Αστέρας Ιππείου - Ορφέας Άντισσας  0-2

Εκτός έδρας νίκη Ορφέα

Δίκαιη εκτός έδρας νίκη πήρε στο Ίππειος ο Ορφέας Άντισσας, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 του Αστέρα. Ανοικτό παιχνίδι, με την μπάλα πάνω κάτω, δημιουργήθηκαν ευκαιρίες, οι οποίες δεν ήταν τρανταχτές. Στο 35΄ο Βρυσαώτης με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Χασάπη, τον συνήθη ύποπτο, να σκοράρει και σε αυτό το παιχνίδι πέντε λεπτά πριν από το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και να κλειδώνει την νίκη της ομάδας του. Καλά στοιχεία από προηγούμενα ματς, έδειξε ο γηπεδούχος.

Αστέρας Νίκης - Μακαρέας 5-0

Εύκολο τρίποντο

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Αστέρα Νίκης με τον Μακαρέα, που έγινε στο γήπεδο της Μόριας. Ο γηπεδούχος ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν απειλήθηκε σοβαρά από την ομάδα του Μακαρέα, απεναντίας κατάφερε να σημειώσει τα πέντε τέρματα που του έδωσαν την νίκη. Αυτή ήταν η τέταρτη στο πρωτάθλημα για τον Αστέρα Νίκης, ο οποίος διαγράφει μια καλή και αξιόλογη πορεία στο πρωτάθλημα. Στο 47' ο γηπεδούχος έχασε πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ρουσέλλης, το εκτέλεσε ο ίδιος, ο Βουδούρης το απέκρουσε με τα πόδια, χωρίς να συγκρατήσει την μπάλα, αλλά στην επαναφορά ο ίδιος σούταρε έξω από το δοκάρι. Η αλλαγή του Θοδωρή Παπαδημητρίου ο Γιώργος Καδής, με την είσοδό του έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ στο 62΄ με κοντινό σουτ. Ο ίδιος παίκτης λίγο μετά, με τον ίδιο τρόπο τα διπλασίασε. Στην συνέχεια, ο Ζαν αξιοποίησε όμορφη σέντρα από τον Κουζινόγλου και με κεφαλιά ανέβασε το σκορ στο 3-0. Ακολούθησαν άλλα δύο με τον Γκοσδάρι και με πέναλτι του Ασβεστά, το οποίο πήρε ο Χρηστέλλης και διαμορφώθηκε το τελικό 5-0 για τον Αστέρα Νίκης.