Τρίτη 6 Μαρτίου 2018

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία6 Μαρτιου 2018
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΤΡΙΓΛΙΑ 2-0

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Αιολικός κόντρα στην Τριγλία, με την παραμονή πλέον να είναι στα χέρια των Μυτιληνιών. Ποτουρίδης και Μπουρούς τα γκολ. Αποθέωση των παικτών από τους περίπου 500 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ

Άλμα παραμονής έκανε ο Αιολικός, που νίκησε την Τριγλία Ραφήνας 2-0 και πλέον ατενίζει με πολύ μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια. Η αλήθεια είναι πως υπήρχε αρκετό άγχος και από τις δύο ομάδες, όμως οι παίκτες του Κώστα Ψυρρόπουλου κατάφεραν να ξεκλειδώσουν το παιχνίδι στο 70' και μετά όλα πήραν το δρόμο τους. Στο πρώτο μέρος, ο Αιολικός είχε αρκετές ευκαιρίες, όμως η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα. Η πιο σημαντική φάση χάθηκε στο 38ο λεπτό, όταν ο Λαμπράκης εξαπέλυσε σουτ βολίδα, με την μπάλα να παίρνει φάλτσα και να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι. Βέβαια ο Αιολικός θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ και στο 27' με τον Ποτουρίδη, ο οποίος στην κυριολεξία βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Ιωσήπου, όμως η τελική του προσπάθεια δεν ήταν καλή και κατέληξε στο εξωτερικό δίχτυ. Η Τριγλία δεν απείλησε αρκετά, έχοντας κυρίως αμυντικούς προσανατολισμούς και η μοναδική καλή φάση χάθηκε στο 26' με τον Αμντουραχμάνι, ο οποίος έκανε σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ζαχαρής ήταν στο σωστό σημείο και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αιολικός μπήκε δυνατά και κυνήγησε το γκολ που δεν ήρθε στο πρώτο μέρος και ενώ αρχικά ζήτησε πέναλτι στο 52' σε ανατροπή του Μπουρού μέσα στην περιοχή στο 68' χάθηκε μία καλή ευκαιρία με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, ο οποίος αστόχησε εξ επαφής με την εστία. Η Τριγλία από την άλλη, δεν μπορούσε καν να πλησιάσει την εστία του Ζαχαρή και έτσι στο 70' ο Λαμπράκης έβγαλε μία πολύ ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Ποτουρίδης κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή άνοιξε το σκορ, με τον σκόρερ και τους συμπαίκτες του να πανηγυρίζουν έξαλλα το τέρμα μαζί με τον κόσμο. Τα πράγματα είχαν πάρει το δρόμο τους και οι Μυτιληνιοί έψαχναν πλέον ένα δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε αυτό το σημαντικό τρίποντο και το κατάφερε στο 85', όταν ο Λαμπράκης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μακρή, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, ο Μπουρούς το χτύπησε και ο Αιολικός έκανε το 2-0 εξασφαλίζοντας την νίκη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Διακορώνας είδε εσκεμμένα δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, γιατί αν δεν συνέβαινε αυτό, θα απουσίαζε από τα επόμενα δύο παιχνίδια. Μάλιστα, ο Αιολικός θα μπορούσε να είχε πετύχει και τρίτο γκολ, αλλά στην τελευταία φάση του ματς ο Μπουρούς εκτέλεσε ένα σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Αξίζει να σημειωθεί πως καλύφθηκε και η διαφορά των δύο γκολ μετά την ήττα στον πρώτο γύρο με 3-1, αλλά αυτό είναι κάτι τυπικό, αφού είναι αδύνατο όπως φαίνεται, να ισοβαθμήσουν οι δύο ομάδες.

ΘΥΕΛΛΑ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ 4-1

Ήττα στην Ραφήνα και χωρίς καλή απόδοση και αποτέλεσμα, ο δρόμος πλέον είναι δύσβατος. Από στημένα και αδράνεια της άμυνας τα δύο πρώτα γκολ της Θύελλας. Στο τελευταίο 10λεπτο σημειώθηκαν τα υπόλοιπα τρία που έχρισαν την Θύελλα νικήτρια και ένα βήμα από την σωτηρία της. Με δέκα τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι, το γκολ του Διαγόρα ο Τσομπανέλλης στην εκπνοή.

ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΡΑΦΗΝΑ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Στένεψαν τα περιθώρια  στον Διαγόρα, μετά  την όχι και  τόσο καλή  εμφάνιση της ομάδας και την ήττα με 4-1 από την Θύελλα στην Ραφήνα, στην πρώτη επίσημη παρουσία στον πάγκο για τον Φώτη Θανέλλα. Η ομάδα της Λέσβου έχασε, βυθίστηκε  περισσότερο και  τώρα  το ποδοσφαιρικό της μέλλον στην Γ Εθνική εξαρτάται πλέον από την ίδια, αν θα μπορέσει να  σηκώσει ξανά κεφάλι, να πάρει νίκες και να προχωρήσει προς τον στόχο. Δεν χάθηκε τίποτα, η ζώνη της παραμονής παραμένει κοντινή και οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα είναι  υποχρεωμένοι να  καταθέσουν την ψυχή τους στους εναπομείναντες  τέσσερις τελικούς και την Πρωταπριλιά να μπορέσουν να κάνουν το ταμείο. Για την ώρα πάντως, η  παραμονή της ομάδας  κρέμεται  από μια κλωστή.

Ο Διαγόρας δεν είχε καλή απόδοση, τον πρόδωσαν και οι τρεις σοβαρές  απουσίες που είχε να διαχειριστεί ο Θανέλλας, με αποτέλεσμα η ομάδα  να μην μπορέσει να φθάσει σε  μάξιμουμ απόδοση, παρά το  ανακάτεμα  της τράπουλας από τον προπονητή του.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ βάζοντας δύσκολα και μεταφέροντας περισσότερο  άγχος  στους  αντίπαλους  ποδοσφαιριστές, με εύστοχο πλασέ του Σουλτανίδη, πριν ο  αγώνας  συμπληρώσει το  πρώτο τέταρτο. Μάλιστα, η Θύελλα  απείλησε  και στο 25' με τον Δημητρίου μετά από στημένο, όμως για καλή τύχη δεν την ολοκλήρωσε. Το ίδιο συνέβη και στο 32' με τον Μπουντάκη αυτή τη  φορά, όταν το κέντρο του Διαγόρα είχε δώσει πολύ χώρο με αποτέλεσμα να  απειλείται.

Και ενώ το παιχνίδι όδευε προς το ημίχρονο, τέσσερα λεπτά  πριν σφυρίξει ο ρέφερι  για την ανάπαυλα, ήρθε η νέα  ψυχρολουσία. Μετά  από εκτέλεση  φάουλ  και  αδράνεια ξανά της άμυνας, ο Γεραγωτέλλης δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, απλώνοντας το πόδι και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0......

ΕΠΣΛ

ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ

Στην σημερινή της συνεδρίαση, η επιτροπή κυπέλλου και πρωταθλήματος  αναμένεται  να ορίσει  την ημερομηνία  τέλεσης  του  τελικού του κυπέλλου στον Νομό.

Αντίπαλοι, όπως  είναι ήδη γνωστό, θα  είναι   Αιολικός Κεραυνός,  που κατέκτησαν το τρόπαιο  στον τόπο τους  και  θα  αναμετρηθούν  για τον «Υπέρ Κυπελλούχο» και  την ομάδα που θα  συνεχίσει στο κύπελλο ερασιτεχνών Ελλάδας.

Ο τελικός αναμένεται να διεξαχθεί πριν από την 25 Μαρτίου, ώστε η ΕΠΣΛ να δηλώσει στην ΕΠΟ  την ομάδα που θα κατακτήσει  το τρόπαιο  και θα μπει σε όμιλο μαζί με άλλους κυπελλούχους του Αιγαίου. Πιθανή  ημερομηνία μπορεί να είναι η 20η Μαρτίου. Όσον  αφορά  την έδρα  του  τελικού, μόνο αν συναινέσει  ο Κεραυνός μπορεί να οριστεί  το  Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης (έδρα του  Αιολικού) για να  φιλοξενήσει περισσότερο κόσμο.