Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία22 Ιανουαριου 2019
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 4-0

ΕΥΚΟΛΑ & ΑΠΛΑ

Εύκολα ξεπέρασε ο Αιολικός το εμπόδιο της Κορίνθου επικρατώντας με 4-0 στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θέμη Ποτουρίδη, ο οποίος σημείωσε και τα τέσσερα γκολ. Η ομάδα της Μυτιλήνης ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στην πρώτη τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, όταν στο 10' ο Διαμαντίδης έβγαλε σέντρα και ο Ποτουρίδης με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Τρία λεπτά μετά, ο Αιολικός βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Βουτσιώτη να φεύγει μπροστά, αυτός έδωσε πάσα στον Ποτουρίδη, που τελείωσε ιδανικά τη φάση βρίσκοντας δίχτυα για το 2-0. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν και να έχουν την κατοχή της μπάλας, με την Κόρινθο να μην μπορεί να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της αναμέτρησης, κάνοντας μόλις φάση στο πρώτο μέρος στο 19' με το φάουλ από τον Μαναριώτη να καταλήγει έξω. Ο Αιολικός είχε καλή στιγμή στο 34' για το 3-0, αλλά ο Σεφουλάι στο σουτ που επιχείρησε από κοντινή θέση είδε τον γκολκίπερ Λουτριώτη να απομακρύνει με τα πόδια. Πριν το κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου, οι Μυτιληνιοί βρήκαν και τρίτο τέρμα το 40' και πάλι με τον Ποτουρίδη που με ωραίο σουτ σημείωσε το 3-0. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με τον Αιολικό να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης, κάνοντας αρκετές ευκαιρίες με την πρώτη στο 53', όταν το σουτ από τον Διαμαντίδη κατέληξε λίγο δίπλα από τα δοκάρια. Στο 57' ακυρώθηκε γκολ του Κατσίκη μετά από φάουλ του Σεφουλάι για οφσάιντ, ενώ στο 68' σε μία φάση διαρκείας στα καρέ της Κορίνθου, το σουτ από τον Λαλά που είχε μπει στο ματς ως αλλαγή κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Στο 71ο λεπτό ο Αιολικός ζήτησε πέναλτι σε ένα πέσιμο του Τσομπανέλλη μέσα στην περιοχή. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι σημείωσαν το 4-0, με σκόρερ και πάλι τον μεγάλο πρωταγωνιστή του αγώνα Θέμη Ποτουρίδη, ο οποίος με σουτ έκανε ένα ακόμη γκολ. Μέχρι το τέλος του αγώνα ακυρώθηκαν άλλα δύο γκολ του Παπαδόπουλου για οφσάιντ. Ο Αιολικός κατάφερε να πάρει μία εύκολη νίκη, κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα και είναι διπλά ικανοποιημένος, δεδομένου ότι ο Ηλυσιακός άφησε δύο βαθμούς στην έδρα του με τον Πανθηραϊκό, με τη διαφορά πλέον από την δεύτερη θέση να είναι στους δύο βαθμούς. Τέλος, να σημειώσουμε πως το ντεμπούτο του με τη φανέλα των Μυτιληνιών έκανε ο Νίκος Μπουζούρας, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΘΕΑΜΑ

Αρκετά γκολ και μεγάλα σκορ σημειώθηκαν στην πρεμιέρα των play off της Α' Κατηγορίας και αυτό που ξεχώρισε ήταν στον Παπάδο, όπου εκεί ο Διαγόρας νίκησε 4-3 την Αναγέννηση Γέρας κάνοντας ολική ανατροπή στο σκορ, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη. Στα άλλα παιχνίδια, σπουδαίο τρίποντο πήρε και ο Μεσότοπος που επικράτησε 3-1 του Αετού στα Λουτρά, ο Ανδρονικάς ήταν καταιγιστικός στην έδρα του νικώντας σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο τον κακό Ατρόμητο Ανεμώτιας με 4-1, ενώ τέλος, εύκολο πέρασμα είχε ο Όλυμπος από τον Μόλυβο κερδίζοντας 4-0.

Αν/ση Γέρας - Διαγόρας 3-4

Σπουδαίο διπλό

Από τον παράδεισο, βρέθηκε στην κόλαση η Αν/ση Γέρας, η οποία αν και προηγήθηκε με 3-0, δείχνοντας ότι θα ήταν η νικήτρια, στο φινάλε γνώρισε την ήττα με 4-3 από τον Διαγόρα, στον Παπάδο. Σπουδαία νίκη για την ομάδα της Αγ. Παρασκευής, που έφερε τα πάνω κάτω και από ηττημένη βρέθηκε στο τέλος να πανηγυρίζει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη, που τη βάζει στο κυνήγι της κορυφής, ενώ στον αντίποδα, σκυμμένα κεφάλια, με το σοκ να είναι μεγάλο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ονειρικό ξεκίνημα και με την συμπλήρωση πέντε λεπτών στο παιχνίδι μετά από κόρνερ του Τάκα (ντεμπούτο), ο Νίκος Φωκιανός με πλασέ άνοιξε το σκορ. Μάλιστα, η Γέρα πέτυχε το 2-0 στο 41' με σκόρερ τον Μιχάλη Τρεμούλα μετά από φάουλ του Τάκα.

Η Αν/ση μπήκε με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο μέρος, με τον Στρατή Χατζηκλειδαρά να αναγκάζει τον Πουρή σε απόκρουση και στο 61' μετά από κόρνερ του Χρυσάφη, ο Ανδρέας Βελετάκης, ο οποίος είχε περάσει δευτερόλεπτα στο παιχνίδι, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Ο Διαγόρας παίζοντας με την πλάτη στον τοίχο και μη έχοντας να χάσει τίποτα, βγήκε στην αντεπίθεση, χορεύοντας στην δυνατή βροχή που έπεφτε εκείνη την ώρα. Ο Άγγελος Κουπέ στο ντεμπούτο με την φανέλα του Διαγόρα μείωσε στο 70', δίνοντας ελπίδες, με τον Άκη Μιχαλάκη να μειώνει ακόμη πιο πολύ και να βάζει την ομάδα του στο παιχνίδι. Η πίεση που άσκησαν οι παίκτες του Γαβαλά, με την είσοδο στο παιχνίδι του Κώστα Χατζηκυριάκου, μεταμόρφωσαν τον Διαγόρα, που έψαχνε την ισοφάριση. Ο Αλέξης Κουρμπανίδης με κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 3-3 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς, αλλά δεν επαναπαύτηκαν. Ήθελαν και το γκολ της νίκης οι φιλοξενούμενοι, που το βρήκαν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με το υποδειγματικό σουτ του Αλέξη Καδή που νίκησε τον γκολκίπερ Χατζηκλειδαρά, κατακτώντας μια πανάξια για αυτούς νίκη, που ίσως στο τέλος μετρήσει για τον τίτλο.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΟΥ ΟΡΦΕΑ Η ΦΙΛΙΑ

Ενδιαφέρον έδωσε στο πρωτάθλημα η νίκη του ΕΜΑΣ Φίλιας στο ντέρμπι κορυφής, καθώς νίκησε με 1-0 τον Ορφέα Κεραμειών.

Η απόσταση των δύο ομάδων μειώθηκε στους πέντε βαθμούς, έχοντας μπροστά τους να διανύσουν σχεδόν έναν ολόκληρο γύρο. Από την αγωνιστική αυτή, πρώτη για τον δεύτερο γύρο, ο Κεραυνός πέρασε με τρίποντο από την έδρα του Παπανικολή με 2-0. Χορταστικό ήταν το παιχνίδι στον Μόλυβο, με τον Καραβαγγέλη να κερδίζει 4-3 τα Βασιλικά. Ισοπαλία μεταξύ Ταξιάρχη-ΑΟ Ανάξου 2-2 στον Μανταμάδο και εύκολες νίκες για Αχιλλέα 2-0 τον Ορφέα Άντισσας και Μακαρέα 4-1 τον Έφηβο.

Ορφέας Κεραμειών - ΕΜΑΣ Φίλιας 0-1

Πρώτη ήττα για τον Ορφέα

Ο ΕΜΑΣ Φίλιας ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο ντέρμπι του δευτέρου γύρου, καθώς πέρασε από τα Λουτρά με νίκη 1-0 επί του Ορφέα Κεραμειών, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του φετινή ήττα. Κάποτε θα έσπαγε το αήττητο, το οποίο διατηρούσε εδώ και 15 αγωνιστικές ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος Ορφέας, με την μόνη διαφορά πως η ήττα αυτή ήρθε σε ένα παιχνίδι κρίσιμο για την Φίλια, που το ήθελε περισσότερο για να μην χάσει άλλο έδαφος και πήρε την νίκη με την δίψα των παικτών, που την τοποθετούν 5 βαθμούς πίσω από την κορυφή. Η Φίλια στο πρώτο μέρος έδειξε πιο κινητική και ελέγχοντας το κέντρο άγγιξε δύο φορές το γκολ στο 9' σε κεφαλιά του Μάριο Καλούλι, με τον Κανλή να αποκρούει και στο 26' σουτ του Νερατζή από κοντά δεν βρήκε στόχο. Από την πλευρά του, ο Ορφέας είχε την καλύτερη φάση στο 24' με τον Γιακαλή, με τον Φαράκλα να αποκρούει. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φίλια είχε δοκάρι στο 67' με σπουδαίο σουτ από τον Χιώτη, το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Η αλλαγή του Κώστα Μυλωνά, βγάζοντας τον Χασάπη και βάζοντας στο παιχνίδι τον Κριστίν Καλούλι, τον δικαίωσε λίγα λεπτά μετά. Ο ποδοσφαιριστής της Φίλιας πολλά μέτρα έξω από την περιοχή επιχείρησε δυνατό σουτ, το οποίο χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, με την μπάλα να κατεβαίνει στην γραμμή, ο βοηθός έδειξε ότι αυτή πέρασε την γραμμή, οι παίκτες του Ορφέα διαμαρτυρήθηκαν για το αντίθετο. Τελικά το γκολ κατακυρώθηκε μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς. Στο τελευταίο 20λεπτο, το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά, ο Ορφέας πίεσε, η Φίλια, όμως, θα μπορούσε πέντε λεπτά πριν το τέλος, με τον Μάριο Καλούλι, να είχε διπλασιάσει τα τέρματα με τον χαρισματικό της γκολτζή.