Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ο ΑΟ Διαγόρας Αγίας Παρασκευής, ένα από τα παλαιότερα και ιστορικά αθλητικά σωματεία της Λέσβου, συμπληρώνει φέτος 50 χρόνια ζωής και οι παράγοντές του διοργάνωσαν εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σάββατο, στο Μουσείο Βιομηχανικής Ελαιουργίας Αγίας Παρασκευής.

Ο δραστήριος σύλλογος ξεκίνησε δράσεις, οι οποίες αναμένεται να κλιμακωθούν καθ' όλη τη διάρκεια του έτους. Μέσα από αυτή την δράση, στόχος του συλλόγου είναι να αναδειχθεί η ιστορία του στο νησί, να τιμηθούν όσοι στήριξαν τις προσπάθειές του όλα αυτά τα χρόνια, να προβληθούν όλα τα τμήματά του και να λειτουργήσουν, ώστε η νεολαία να πλησιάσει στο «ευ αγωνίζεστε» και στον αθλητισμό. Επίσης, σκοπός είναι να προβληθεί η Αγία Παρασκευή και ολόκληρη η Λέσβος.

Ο ΑΟ Διαγόρας, που ιδρύθηκε στις 21 Σεπτεμβρίου του 1969, δραστηριοποιείται στο άθλημα του ποδοσφαίρου. Διαθέτει ιδιόκτητο γήπεδο με συνθετικό τάπητα και κτηριακές εγκαταστάσεις στην Αγία Παρασκευή.

Πριν την ίδρυση του σωματείου, υπήρχε ανδρική ομάδα βόλεϊ, με μεγάλη ιστορία κατά την δεκαετία του '50. Επίσης, στο παρελθόν είχε πλούσια αγωνιστική δράση και το τμήμα του μπάσκετ, τόσο σε επίπεδο ανδρών, όσο και γυναικών.

Η αγωνιστική παρουσία στο ποδόσφαιρο

Η πρώτη επιτυχία της ποδοσφαιρικής ομάδας ήρθε την περίοδο 1984-1985, όταν κατέκτησε το πρωτάθλημα της ΕΠΣ Λέσβου. Το 1985-1986 η ομάδα συμμετείχε για πρώτη φορά στην ιστορία της στο πρωτάθλημα της Δ Εθνικής, τερματίζοντας στην 18η θέση του 1ου ομίλου με 9 βαθμούς.

Το 2008-2009 ο Διαγόρας κατέκτησε για 3η φορά το πρωτάθλημα της ΕΠΣΛέσβου. Την επόμενη περίοδο 2009-2010 αγωνίστηκε για 3η φορά στο πρωτάθλημα της Δ Εθνικής, τερματίζοντας στην 14η θέση του 9ου ομίλου με 27 βαθμούς.

Το 2014-2015 η ομάδα κατέκτησε για 4η φορά το πρωτάθλημα και 2η φορά το κύπελλο της ΕΠΣΛέσβου.

Το 2016-2017 ο Διαγόρας κατέκτησε για 3η φορά το κύπελλο της ΕΠΣΛέσβου και για 5η φορά το πρωτάθλημα της ΕΠΣΛέσβου, κερδίζοντας και την άνοδό του στην Γ Εθνική. Το 2017-2018 ο Διαγόρας τοποθετήθηκε στον 7ο όμιλο της Γ Εθνικής, τερματίζοντας στην 8η θέση με 28 βαθμούς, χάνοντας την παραμονή του στο τελευταίο παιχνίδι. Μια καλή χρονιά για την ομάδα, ασχέτως αν δεν επετεύχθη η παραμονή. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Διαγόρας έχει συμμετοχή σε 8 τελικούς και 3 φορές αναδείχθηκε νικητής.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OUT

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΙΠΛΟ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ

Ο Απόλλων Δαφίων ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 2ης αγωνιστικής των Play out, καθώς νίκησε με 3-0 εκτός έδρας τον Παλλεσβιακό, σκαρφαλώνοντας στην πρώτη θέση. Νίκη επίσης, πήρε ο Αιγέας, καθώς υπέταξε στο Πλωμάρι τον Αρίωνα Παλαιοκήπου με 3-0, ενώ ο Οδ. Ελύτης με ανατροπή νίκησε με 2-1 τον Αίγειρο στην Θερμή. Η μοναδική ισοπαλία σημειώθηκε στην αναμέτρηση Αλκιβιάδης-Προοδευτική 2-2.

Οδυσσέας Ελύτης - Αίγειρος 2-1

Νίκησε με ανατροπή

Νίκη με ανατροπή πήρε ο Οδυσσέας Ελύτης κόντρα στον Αίγειρο, επικρατώντας 2-1, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play out.

Ο Αίγειρος ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με σκόρερ τον Κώστα Τσαούση, όπου με σουτ πέτυχε το 0-1. Στη συνέχεια, η ομάδα του Ελύτη απείλησε από κάποια στημένα, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να σημειώσει κάποιο γκολ, με το 0-1 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 1-1 με σκόρερ τον Δούκα Γιαγλή, ο οποίος πέτυχε γκολ με το κεφάλι. Μάλιστα, ο Ελύτης κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με γκολ του Γιώργου Αναιρούση (απευθείας φάουλ), το οποίο πανηγυρίστηκε δεόντως απ' όλους. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ που έδωσε μια σπουδαία νίκη στον Ελύτη, ενώ από την άλλη, ο Αίγειρος δεν κατάφερε να πάρει κάτι, δεχόμενος δεύτερη σερί ήττα στα play out.

Αιγέας - Αρίων Παλαιοκήπου 3-0

Άνετο τρίποντο

Την πρώτη νίκη στα play out πήρε ο Αιγέας, ο οποίος νίκησε 3-0 στο Πλωμάρι τον Αρίωνα Παλαιοκήπου. Δίκαιη η επικράτηση των γηπεδούχων, οι οποίοι κράτησαν την εδαφική υπεροχή καταφέρνοντας να επικρατήσουν του αντιπάλου με 3-0 και να προσθέσουν στο δυναμικό τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην μάχη για την παραμονή. Ο Αιγέας κατάφερε να ανοίξει σχετικά νωρίς το σκορ (25') με τον Γιώργο Μαμάκο που ήταν ο εκτελεστής και το δεύτερο τέρμα της ομάδας του από την άσπρη βούλα. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Γιώργος Λάλος (44'), ο οποίος βρήκε το πόδι του αντιπάλου εντός περιοχής και ο χαρισματικός επιθετικός ευστόχησε, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο ημίχρονο. Ο γηπεδούχος θα μπορούσε να είχε και τρίτο γκολ, αν το σουτ από τον Καβαρνό δεν σταματούσε στο δοκάρι. Περίπου στο ίδιο μοτίβο κύλησε το δεύτερο μέρος, με τον Αιγέα να δημιουργεί κάποιες ευκαιρίες, βρίσκοντας πάλι τα δίχτυα με τον Πρωτούλη (64'), ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην πρωινή αναμέτρηση.

Παλλεσβιακός - Απόλλων Δαφίων 0-3

Ήταν καλύτερος & κέρδισε δίκαια

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΒΟΡΙ

Εύκολη νίκη 5-0 πήρε ο Ορφέας Κεραμειών με τον Αστέρα Νίκης στο Ίππειος, αυξάνοντας την διαφορά από τον ΕΜΑΣ Φίλιας που είχε ρεπό, στους 8 βαθμούς. Εντός νίκησε ο Κεραυνός 3-2 τον Αχιλλέα, περνώντας στην δεύτερη θέση παρέα με την Φίλια. Νίκες για Βασιλικά 3-1 τον Παπανικολή και για Έφηβο 3-0 τον Γερμανό Καραβαγγέλη στα Πάμφιλα. Τέλος, χωρίς νικητή έληξε η συνάντηση του Ορφέα με τον Αστέρα Νίκης 0-0 στην Άντισσα, ενώ η Άναξος επικράτησε του Μακαρέα 1-0.

Αστέρας Ιππείου - Ορφέας Κεραμειών 0-5

Άνετο πέρασμα για τον πρωτοπόρο

Απαρατήρητος πέρασε από την έδρα του Αστέρα Ιππείου ο Ορφέας Κεραμειών νικώντας με 5-0. Με την νίκη αυτή, ο πρωτοπόρος αύξησε την διαφορά στους 8 βαθμούς, μετά το ρεπό που είχε ο ΕΜΑΣ Φίλιας. Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγω των έντονων βροχοπτώσεων που προηγήθηκαν, οι παίκτες του Ορφέα κατάφεραν να πετύχουν τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος, κάνοντας περίπατο στην συνέχεια. Ο Τάσος Κρασσόπουλος έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Δημήτρη Γιακαλή στην συνέχεια να τα διπλασιάζει. Ακολούθως, μετά από ασίστ του Μιχάλη Κατζανού, ο Βασιλέλλης ανέβασε περισσότερο τον δείκτη, με τον Γιακαλή λίγο πριν το ημίχρονο να σημειώνει και τέταρτο τέρμα, ενώ ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, με τον φιλοξενούμενο να σημειώνει και πέμπτο γκολ, με τον Μιχάλη Κατζανό σκόρερ. Ο Αστέρας θα μπορούσε να είχε μειώσει, όμως ο Μαυρομιχάλης αστόχησε από τα έντεκα βήματα, με τον γκολκίπερ Λάμπρο Κανλή να αποκρούει το πέναλτι. Ήταν η δεύτερη φορά που το επιχειρεί ο γκολκίπερ του Ορφέα μετά την απόκρουση με τον Αστέρα Νίκης.

Κεραυνός - Αχιλλέας 3-2

Είχε την ουσία & τα γκολ

Ακόμη μια νίκη πήρε ο Κεραυνός, παραμένοντας στις υψηλές θέσεις. Επικράτησε με 3-1 του Αχιλλέα στην Μόρια, σε ένα παιχνίδι, όπου μετά το 3-0 των γηπεδούχων η συνέχεια ήταν ντέρμπι, μέχρι να σφυρίξει για τελευταία φορά ο διαιτητής την λήξη. Ο Κεραυνός άνοιξε το σκορ με τον Βαρνά στο 32' και έτσι τελείωσε το πρώτο μέρος. Στην συνέχεια, ο Σάκης Παπαβασιλείου με κοντινό πλασέ στο 60' διπλασίασε, με τον γηπεδούχο να σημειώνει και τρίτο στο 67' πάλι με τον Βαρνά, μετά από λάθος υπολογισμό του γκολκίπερ του Αχιλλέα. Ο Αχιλλέας πέτυχε γκολ με πέναλτι του Νικόλοφ (το κέρδισε ο ίδιος) και μείωσε ακόμη περισσότερο με αυτογκόλ του Χαρατσιάρη, όπου διαμορφώθηκε το τελικό 3-2 στην αναμέτρηση. Ακυρώθηκε γκολ του Στρατή Δρακούλη ως οφσάιντ στο 1-0, για λογαριασμό του Αχιλλέα.

ΑΟΒ - Παπανικολής 3-1

Η νίκη ήρθε στο τέλος

Στην Αγιάσο, ο ΑΟ Βασιλικών νίκησε με 3-1 τον Παπανικολή, βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο την θέση του. Το πρώτο μέρος που διεξήχθη υπό βροχή δεν πρόσφερε δάφνες ποιότητας, αφού έλειψαν οι φάσεις. Απεναντίας, στο δεύτερο μισό ο ρυθμός ήταν καλύτερος, ο γηπεδούχος ΑΟΒ άνοιξε το σκορ στο 55' με τον Μαζέλι, όμως ο Παπανικολής έφερε το παιχνίδι στα ίσια με απευθείας χτύπημα φάουλ από τον νεαρό και ταλαντούχο Ηλία Τζινιέρη στο 68'. Το παιχνίδι άνοιξε για τα καλά και οι δύο ομάδες ζήτησαν την νίκη, με τα Βασιλικά να πετυχαίνουν και δεύτερο γκολ στο 86' με τον Αντωνέλλη (διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ οι φιλοξενούμενοι) και κλείδωσαν την νίκη τους στις καθυστερήσεις με ένα τρίτο που πέτυχε ο Ντότσι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1. Ο Παπανικολής τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Κόβρα, με την ομάδα της Ερεσού να εκφράζει ξανά παράπονα για την διαιτησία του Βασίλη Πούλου.

Έφηβος Γερμ. Καραβαγγέλης 3-0

Έκανε την έκπληξη

Αποφασιστικός και καλύτερος από τον αντίπαλό του, ο Έφηβος νίκησε στα Πάμφιλα 3-0 τον Γερμανό Καραβαγγέλη, με τα τρία γκολ να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 65' ο Μητρόπουλος άνοιξε το σκορ, με την ομάδα από την Στύψη να έχει προβλήματα στις γραμμές της. Τα άλλα δύο τέρματα σημειώθηκαν μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών 82', 87' με σκόρερ τον Μακίδη, που διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ορφέας Άντισσας - Αστέρας Νίκης 0-0