Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία19 Μαρτιου 2019
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 4-0

ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΑΝΕΤΑ & ΕΛΠΙΖΕΙ

Ο Αιολικός έκανε το χρέος του νικώντας 4-0 τον Απόλλωνα Ερέτριας, παίρνοντας καλά νέα από του Ζωγράφου, όπου ο Ηλυσιακός έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με τον Άγιο Ιερόθεο, με την απόσταση από την δεύτερη θέση να μειώνεται στο -1 και πλέον όλα είναι ανοικτά.

Στα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης, η ομάδα της Μυτιλήνης δεν μπορούσε να διασπάσει εύκολα την καλή άμυνα της Ερέτριας, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει ιδιαίτερα. Μοναδική καλή φάση σε αυτό το διάστημα έγινε στο 28', με το σουτ του Ποτουρίδη να περνά λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

Στο 39ο λεπτό ο Αιολικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Θέμη Ποτουρίδη, μετά από κόρνερ του Διαμαντίδη και ασίστ του Κατσίκη. Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 και πάλι με σκόρερ τον Ποτουρίδη, με την φάση να ξεκινά από το σουτ του Κατσίκη και την λάθος εκτίμηση του γκολκίπερ Ναβροζίδη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αιολικός μπήκε αποφασισμένος να πετύχει και άλλα γκολ. Στο 57΄ έκανε το 3-0 με κεφαλιά του Τσουβαλτσίδη, μετά από καρφωτή κεφαλιά του Ποτουρίδη που κατέληξε στο δοκάρι.

Η ομάδα της Μυτιλήνης είχε και δεύτερο δοκάρι στο 70΄ με τον Τσουβαλτσίδη. Στο 73΄ ο Ποτουρίδης έκανε σουτ από κοντά βλέποντας τον Ναβροζίδη να αποκρούει σε κόρνερ. Με τη συμπλήρωση 82 λεπτών, ο Τσουβαλτσίδης δοκίμασε το πόδι του με τον τερματοφύλακα να αποκρούει, ενώ στο 90+2 ο Αιολικός πέτυχε το κερασάκι στην τούρτα με σκόρερ τον Καπταγιάννη μετά από δική του όμορφη ενέργεια.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης (90' Καπταγιάννης), Τσομπανέλλης (76' Παπαδόπουλος), Τζόρνταν (87' Λαμπράκης), Ποτουρίδης, Διαμαντίδης (67' Καλόμπο), Τσουβαλτσίδης

Απόλλων Ερέτριας (Δ.  Βαλκάνος): Ναβροζίδης, Μπαλόζι, Ζαχαρόπουλος, Σμπιλίρης, Πετράκης (60' Κικίδης), Καλοχωρίδης, Ευγενίου (60' Μώρος), Αγκελή, Σέολ, Τόπα (76' Παντελής), Τσίγκας

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ Ο ΟΛΥΜΠΟΣ

Ακόμη πιο κοντά βρίσκεται ο Όλυμπος στο να κατακτήσει τον τίτλο, συντρίβοντας στην έδρα του με 4-0 τον Αρίωνα Μήθυμνας, την ίδια ώρα που τα δύο ντέρμπι δεν ανέδειξαν νικητή, με αποτέλεσμα ο πρωτοπόρος να αυξήσει ακόμη περισσότερο την απόσταση με τους διώκτες του.

Στην Αγ. Παρασκευή, η Γέρα κρατούσε το μεγάλο για αυτή τρίποντο, το οποίο θα ήταν νίκη τίτλου, αλλά ο Διαγόρας ισοφάρισε στις καθυστερήσεις σε 2-2 παίρνοντας την μπουκιά από το στόμα της.

Επίσης, χωρίς νικητή τελείωσε στον Μεσότοπο η αναμέτρηση του ΑΟΜ με τον Αετό 1-1, αποτέλεσμα που δεν εξυπηρέτησε τον Αετό.

Τέλος, στις επιτυχίες επέστρεψε ο Ατρόμητος, καθώς νίκησε με 2-0 τον Ανδρονικά στην 8η αγωνιστική, πρώτη του δεύτερου γύρου.

Διαγόρας - Αναγέννηση Γέρας 2-2

Δεν εξυπηρέτησε το «Χ»

Διαγόρας και Αναγέννηση Γέρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής παίρνοντας από ένα βαθμό, αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία από τις δύο ομάδες, καθώς μετά τη νίκη του Όλυμπου επί του Αρίωνα Μήθυμνας η διαφορά από την κορυφή μεγάλωσε.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλά να δείξει, με τις φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι λιγοστές. Στο 23ο λεπτό, το σουτ του Φωκιανού από πλευράς Γέρας έφυγε ψηλά. Η καλύτερη στιγμή για τον Διαγόρα στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 33΄, όταν μετά από κόρνερ του Καδή η κεφαλιά του Διακορώνα πέρασε άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε τελείως διαφορετικά, με τον Διαγόρα στο 47΄ να ανοίγει το σκορ με τον Άκη Μιχαλάκη, όπου με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Η Γέρα προσπάθησε να απαντήσει και στο 53΄ ακυρώθηκε γκολ του Χρυσάφη για οφσάιντ. Ένα λεπτό, όμως, μετά, ο ίδιος παίκτης εκμεταλλεύτηκε γύρισμα του Τάκα και από κοντά έγραψε το 1-1. Μάλιστα στο 63΄ οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με γκολ και πάλι του Παναγιώτη Χρυσάφη, ο οποίος από πλεονεκτική θέση έκανε το 1-2. Στη συνέχεια, ο Διαγόρας προσπάθησε να απαντήσει, ο Γαβαλάς έβαλε στο ματς τον Βαμβουκλή που είχε τρεις καλές στιγμές στο 65΄, στο 67΄ και στο 75΄, χωρίς κάποια να καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 77΄ η Αναγέννηση έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τρεμούλα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Διαγόρας έγινε πιο κινητικός, πίεσε αρκετά και είχε δύο καλές στιγμές με τον Καντιλιεράκη στο 81΄ και στο 84΄. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ όλα έδειχναν πως η Γέρα θα έφευγε με το διπλό, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά, ο Χατζηκυριάκος σέντραρε στην περιοχή, ο Βαμβουκλής έκανε ανάποδο ψαλίδι, ο Παναγιώτης Χατζηκλειδαράς έδειχνε να ελέγχει, όμως η μπάλα έφυγε από τα χέρια του καταλήγοντας στα δίχτυα για το 2-2, σε ένα από τα πιο περίεργα γκολ της χρονιάς.

Όλυμπος - Αρίων Μήθυμνας 4-0

Ακόμα ένα βήμα προς τον τίτλο

Εύκολη νίκη με πολλά οφέλη πήρε ο Όλυμπος, καθώς δεν κουράστηκε να νικήσει στην Αγιάσο 4-0 τον ουραγό της βαθμολογίας Αρίωνα Μήθυμνας και συνάμα να επωφεληθεί από τα αποτελέσματα των αντιπάλων του, ξεφεύγοντας έξι βαθμούς από την Γέρα και επτά από Αετό και Διαγόρα.

Ο νικητής ξεκίνησε με διαθέσεις να καθαρίσει εύκολα και με την συμπλήρωση δώδεκα λεπτών, ο Νίκος Πετρουζέλλης με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ. Λίγα λεπτά μετά, ο νεαρός Σφαμιδάκης σημάδεψε το δοκάρι του Αρίωνα, για να έρθει ο Ξυνός στο 32' να εκμεταλλευτεί όμορφη πάσα του Σφαμιδάκη και από κοντά να πλασάρει επιτυχώς για το 2-0.

Ο Όλυμπος δεν έριξε τον ρυθμό στην επανάληψη και βρίσκοντας ελεύθερους διαδρόμους, κατάφερε να πετύχει ακόμη δύο γκολ. Στο 60' ο Πετρουζέλλης με σέντρα βρήκε το κεφάλι του Λάμπη Ζαφειρίου και αυτός την έστειλε από κοντά στα δίχτυα για το 3-0. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Κίμωνας Σφαμιδάκης στο 68' με καταπληκτικό σουτ γκολ, που χειροκρότησε ο κόσμος. Εκτός από τα γκολ, ο γηπεδούχος είχε ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ.

ΑΟΜ - Αετός 1-1

Κόλλησαν στην ισοπαλία

PLAY OUT

ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ Ο «ΠΑΛΛΕ»

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι, ο Παλλεσβιακός νίκησε 5-3 τον Αίγειρο σκαρφαλώνοντας προσωρινά στην πέμπτη θέση παίρνοντας μία σημαντική νίκη κόντρα στην ομάδα των Μιστεγνών, που μετά από αυτή την ήττα έπεσε και πάλι στην τελευταία θέση και ισοβαθμεί με τον Αλκιβιάδη.

Στα άλλα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής, μεγάλη σε έκταση νίκη πήρε ο Οδυσσέας Ελύτης που επικράτησε 4-0 του Απόλλωνα Δαφίων στην Καλλονή, ενώ στο ισόπαλο 1-1 έμειναν ο Αρίων Παλαιοκήπου με τον Αλκιβιάδη, αποτέλεσμα που δεν βόλεψε κυρίως τον Αλκιβιάδη. Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί αύριο στις 11, με το παιχνίδι του Πολιχνίτου με την Προοδευτική.

Απόλλων Δαφίων - Οδ. Ελύτης 0-4

Έλαμψε

Πραγματοποιώντας την χειρότερη έως τώρα εμφάνιση, ο Απόλλων Δαφίων υπέστη οδυνηρή εντός έδρας ήττα από τον Οδ. Ελύτη με 4-0 χαλώντας την μέχρι τώρα καλή του εικόνα. Ο γηπεδούχος έχασε την ευκαιρία αν νικούσε να έπιανε στην κορυφή τον Αιγέα, ο οποίος είχε ρεπό.

Από την άλλη, ο Ελύτης που σε ένα ακόμη παιχνίδι μέτρησε ελλείψεις παικτών του, κατάφερε με την εμφάνισή του να καλύψει την πεντάρα από την Προοδευτική πριν από λίγες μέρες, κατακτώντας μια νίκη που του σφραγίζει την παραμονή.

Στο 27' ο Μανιός άνοιξε το σκορ με όμορφο σουτ από κοντά και λίγα λεπτά αργότερα (34') ο 15χρονος Ιστρέφι με τον ίδιο τρόπο διπλασίασε τα τέρματα του Ελύτη. Στην επανάληψη, τα δίχτυα βρήκαν ο Νίκος Διμπαμπής (60') και δεκαπέντε λεπτά πριν από το τέλος πάλι ο Μανιός δίνοντας διαστάσεις στην νίκη της ομάδας του.

Αρίων Παλαιοκήπου - Αλκιβιάδης 1-1

Έκλεψε τον βαθμό

Πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό απέσπασε στον Παπάδο ο Αλκιβιάδης μένοντας στο 1-1 με τον Αρίωνα Παλαιοκήπου. Βαθμός κάτι περισσότερο από πολύτιμος, αφού κατακτήθηκε σε δύσκολη έδρα και επί ενός υπολογίσιμου αντιπάλου, ο οποίος ερχόταν με φόρα από το διπλό στην Θερμή.

Ο γηπεδούχος αξιοποίησε την εδαφική υπεροχή στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με σκόρερ τον Νίκο Κιοσέ. Ο Αλκιβιάδης πίεσε περισσότερο στην επανάληψη καταφέρνοντας να ισοφαρίσει στο 75΄ με τον Τζανετέλλη, ενώ ζήτησε και πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Αρίωνα.

Αίγειρος Παλλεσβιακός 3-5

Διπλό παραμονής

Χορταστικό θέαμα πρόσφεραν στην Θερμή ο Αίγειρος και ο Παλλεσβιακός, με τον φιλοξενούμενο να πιάνει μεγάλη απόδοση και να σκοράρει ανελλιπώς, σε μια άμυνα που εγκυμονούσε κινδύνους.  Πρωταγωνιστές στην νίκη του Παλλεσβιακού, που έκανε τεράστιο βήμα για την παραμονή, ήταν οι Παναγιώτης Βουργουτζής, Αζάμπι και ο πασσαδόρος Πάτροκλος Κροτσίδας.

Στο 20' με άψογο σουτ ο Βουργουτζής άνοιξε το σκορ, με τον Αζάμπι στο 37' να τα διπλασιάζει. Ο Αίγειρος μείωσε με απευθείας χτύπημα φάουλ του Κυριάκου Κουνιαρέλλη δύο λεπτά μετά, όμως με το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο πάλι ο Βουργουτζής χρίστηκε σκόρερ για το 1-3. Ο Αζάμπι στο 52΄έκανε το 1-4 και τρία λεπτά μετά ο Καραδημητράκης μείωσε σε 2-4. Στο 68' ο Βουργουτζής, ο οποίος είχε κέφια, ανέβασε το σκορ στο 2-5, με τον Μπαλίου ένα λεπτό πριν από το τέλος να διαμορφώνει το τελικό 3-5.

Πολιχνίτος - Προοδευτική 1-1

Έμειναν στο «Χ»

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΟΡΦΕΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ

Μεγάλος νικητής ο Ορφέας Κεραμειών στο ντέρμπι με τον Κεραυνό με 3-1, κάνοντας ακόμη ένα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Από την 23η αγωνιστική, ξεχώρισαν οι εκτός έδρας νίκες της Φίλιας 2-0 τον Γερμ. Καραβαγγέλη, του Αστέρα Νίκης που πέρασε από την Ερεσό με 1-0, ενώ εντός έδρας νίκησαν Άναξος 3-0 τον Έφηβο, Μακαρέας 3-0 τον Αστέρα Ιππείου και ο Ορφέας 2-0 στην Άντισσα τον Ταξιάρχη. Τέλος, στα χαρτιά ο ΑΟ Βασιλικών πήρε 3-0 το ματς με τα Λιονταράκια, ενώ ρεπό είχε ο Αχιλλέας.

Στα Λουτρά, ο Ορφέας ήταν καλύτερος του Κεραυνού, έχασε ευκαιρίες και οι παίκτες του δικαιώθηκαν με τα τρία γκολ που πέτυχαν οι Στρατής Χριστοδούλου, Γρηγόρης Χριστοδούλου και Ταξιάρχης Βασιλέλλης, δυσκολεύοντας σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο. Ο Κεραυνός μείωσε με φάουλ του Τακού, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή, ενώ ο ίδιος είχε λίγο αργότερα τεράστια ευκαιρία να κάνει το 3-2, γεγονός που θα καθιστούσε θρίλερ το φινάλε, αφού υπήρχε ακόμη χρόνος.

Δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο ο νικητής, με τους Χριστοδούλου και Ταξιάρχη Βασιλέλλη.

Με νίκη πέρασε από την Στύψη ο ΕΜΑΣ Φίλιας, ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 2-0 του Γερμανού Καραβαγγέλη, εξακολουθώντας να καταδιώκει τον πρωτοπόρο Ορφέα Κεραμειών.

Η νίκη για την Φίλια κατακτήθηκε από το πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε με 2-0 σχετικά νωρίς με σουτ από τον Μαρμαλέκα και λίγο αργότερα σε κεφαλιά του Βουρσούκη παραβίασε τα αντίπαλα δίχτυα.

Οι αλλαγές των προπονητών ουσιαστικά έριξαν τον ρυθμό του ματς, η Φίλια δεν κινδύνεψε σε μεγάλο βαθμό και μάλιστα εκτός από κάποιες ευκαιρίες που έκαναν οι παίκτες της στο 80΄, θα μπορούσαν να είχαν και τρίτο γκολ, αν το δοκάρι δεν σταματούσε την πορεία της μπάλας σε σουτ από τον Πανταζή. Ο ΕΜΑΣ πήρε μια σημαντική νίκη που τον κρατά ζωντανό στον δρόμο για την κορυφή. Από την άλλη, ο Καραβαγγέλης προσπάθησε να γίνει πιεστικός προς το τέλος από στημένα, όμως δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία της Φίλιας.

Δίκαιη νίκη πήρε ο Ορφέας Άντισσας στην έδρα του με 2-0 επί του Ταξιάρχη, σε μια αναμέτρηση που είχε φάσεις, γκολ και τρία δοκάρια.

Μόλις στο 12' ο Τικέλλης έδωσε το προβάδισμα, ο ίδιος παίκτης στο ημίωρο του ματς σημάδεψε το δοκάρι, ενώ με την σειρά του ο Ταξιάρχης που μετά το γκολ ανέβηκε αγωνιστικά, απείλησε, αλλά στάθηκε άτυχος σε δύο δοκάρια που θα μπορούσαν να του είχαν επιφέρει γκολ, που σημειώθηκαν από τους Σοφιάνη και Χατζηδημητρίου. Την νίκη στον Ορφέα κλείδωσε ο Σάββας στο 2ο ημίχρονο με σουτ.

Εύκολο ήταν το έργο του ΑΟ Ανάξου, ο οποίος κέρδισε με 3-0 τον Έφηβο και αναρριχήθηκε περισσότερο στην βαθμολογία, θέλοντας να μπει στην πεντάδα.

Μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών σημειώθηκαν τα πρώτα γκολ και συγκεκριμένα στο 26' με σουτ από κοντά του Γιώργου Γιοντέρη και με φάουλ του ίδιου στο 34', αφού πρώτα η μπάλα έφυγε από τα χέρια του γκολκίπερ για να καταλήξει στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, η γηπεδούχος ομάδα ευτύχησε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 58΄ πάλι με τον Γιοντέρη, όμως η νίκη της βγήκε ξινή, αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ανέστης Χαλκιώτης, που διαπληκτίστηκε με τον Στρατή Πατσόγλου, ο οποίος αποβλήθηκε και αυτός από τον διαιτητή.

Πολλές ευκαιρίες και τρία γκολ επιφύλαξε η αναμέτρηση του Μακαρέα με τον Αστέρα Ιππείου στον Μεσότοπο. Ο γηπεδούχος άνοιξε το σκορ στο 7' με γυριστό σουτ από τον Σάββα Ρουμελιώτη.

Στο δεύτερο μισό ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος, όμως ο γηπεδούχος κατάφερε στο 63' με τον Ζαφειρέλλη να διπλασιάσει τα τέρματά του με όμορφο σουτ από κοντά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Μακαρέας σημείωσε και τρίτο τέρμα με τον Ψύλλο δίνοντας διαστάσεις στην νίκη του.

Το ξεκίνημα στην Ερεσό για τον Αστέρα Νίκης ήταν αρκετά καλό, με αποκορύφωμα το γκολ από τον Παναγιώτη Γκοσδάρι στο 35΄ με ιδανικό πλασάρισμα από κοντά.

Ο φιλοξενούμενος εκτός από το γκολ είχε δοκάρι με τον σκόρερ στο 21΄, ενώ στην συνέχεια ο Παπανικολής ισορρόπησε το παιχνίδι και άσκησε πίεση, με στόχο να παραβιάσει την εστία. Όμως, ο Αστέρας είδε για δεύτερη φορά την μπάλα στο 55' να χτυπά στο δοκάρι του αντιπάλου με τον Μετούσι, αλλά το σκορ μέχρι το τέλος δεν άλλαξε.