Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία27 Μαρτιου 2019
ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-3

ΝΙΚΗΣΕ & ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ

Ο Αιολικός πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα των Αγίων Αναργύρων επικρατώντας με 3-1 και σε συνδυασμό με την ήττα σοκ του Ηλυσιακού από τον Χαραυγιακό (1-0), η ομάδα της Μυτιλήνης πλέον έχει το πάνω χέρι στην υπόθεση δεύτερη θέση, περνώντας και απέχοντας δύο βαθμούς από τον Ηλυσιακό.

Ο Αιολικός μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι και μόλις στο 15΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Χριστόφορο Τσουβαλτσίδη, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η ομάδα της Μυτιλήνης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 33ο λεπτό έφτασε στην επίτευξη δεύτερου τέρματος με σκόρερ αυτή την φορά τον Θέμη Ποτουρίδη, που έκανε το 0-2 για την ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος, οι Άγιοι Ανάργυροι μπήκαν πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο, μείωσαν στο 63΄ με τον Κολλά σε 1-2, όμως ο Αιολικός έδειχνε ικανός να φύγει με το διπλό από την Αθήνα και στο 67΄ ο Τσουβαλτσίδης σημείωσε δεύτερο προσωπικό τέρμα για το 1-3, κλειδώνοντας τη μεγάλη αυτή νίκη για την ομάδα του.

Με τη λήξη της αναμέτρησης και μόλις ήρθαν τα καλά νέα από του Ζωγράφου, παίκτες, τεχνικό τιμ και διοίκηση πανηγύρισαν δεόντως στα αποδυτήρια. Ο Αιολικός που πλέον είναι δύο βαθμούς μπροστά, παίζει την Κυριακή με τον Πανθηραϊκό, ενώ ο Ηλυσιακός αγωνίζεται στην έδρα του Αιγάλεω.

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΣΤΥΛΟΣ

ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ

Πανηγυρικό το κλίμα, λίγα λεπτά μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή στους Αγίους Αναργύρους. Ο Αιολικός είχε νικήσει την ομώνυμη ομάδα με 3-1 και ταυτόχρονα με την εντός έδρας ήττα του Ηλυσιακού από τον Χαραυγιακό, η ομάδα της Μυτιλήνης βρίσκεται μια ανάσα από την κατάκτηση της δεύτερης θέσης και την συμμετοχή της στα μπαράζ ανόδου.

Ο τεχνικός της ομάδας ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, πανηγύριζε μαζί με τους παίκτες του την επιτυχία, μοιράζοντας συγχαρητήρια.

Μιλώντας για την νίκη του Αιολικού, την χαρακτήρισε απολύτως δίκαιη, απέναντι σε μια ομάδα που στα μέχρι τώρα παιχνίδια της δεν είχε ηττηθεί στην έδρα της με τόσα γκολ και ο Αιολικός ήταν η μοναδική ομάδα που σημείωσε τρία.

«Κάναμε μια καλή και αξιόλογη εμφάνιση, τα παιδιά το πίστεψαν από την αρχή και μπήκαν στο παιχνίδι δυνατά και αποφασιστικά. Μας ευνόησαν τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων και αυτή την στιγμή έχουμε προσπεράσει τον Ηλυσιακό, ο οποίος πριν από λίγες αγωνιστικές ήταν στο δεύτερο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες μου έδειξαν καλό πρόσωπο κυρίως στο πρώτο 45λεπτο, ενώ στο άλλο μισό κάναμε διαχείριση στο παιχνίδι, αλλά από την στιγμή που ο αντίπαλος μας μείωσε, μας προκάλεσε λίγο άγχος. Ευτυχώς, όμως, απαντήσαμε άμεσα και από το σημείο αυτό μπορέσαμε να βραχυκυκλώσουμε περισσότερο τον αντίπαλο και στο τέλος να τον νικήσουμε».

Για τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια και το εισιτήριο για τα μπαράζ, τόνισε:

«Τώρα έχουμε στην έδρα μας τον Πανθηραϊκό, τον οποίο θεωρώ αρκετά καλή και δυνατή ομάδα. Εδώ, όμως, που έχουμε φθάσει, η νίκη για μας είναι μονόδρομος και με την βοήθεια του κόσμου θα την πάρουμε, ώστε να σφραγίσουμε και μαθηματικά την είσοδό μας στα μπαράζ. Ο στόχος του Αιολικού από το ξεκίνημα είναι η άνοδος και θα προσπαθήσουμε να την κατακτήσουμε».

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

ΚΕΡΔΙΣΕ & ΤΟΝ ΔΙΑΓΟΡΑ Ο ΟΛΥΜΠΟΣ

Ο Όλυμπος Αγιάσου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Διαγόρα 4-1 και βρίσκεται πλέον αγκαλιά με τον τίτλο.

Νίκησε και η Αν/ση Γέρας εύκολα 3-0 τον Μεσότοπο στον Παπάδο και είναι εκείνη που καταδιώκει τον πρωτοπόρο, αλλά όλη η χρονιά για την Γέρα είναι το παιχνίδι με τον Αετό στα Λουτρά, την ερχόμενη αγωνιστική.

Από τις άλλες αναμετρήσεις, ο Ανδρονικάς εμπόδισε τον δρόμο στον Αετό υποχρεώνοντάς τον σε λευκή ισοπαλία στα Παράκοιλα, με την κορυφή να φαντάζει για αυτόν εξαιρετικά δύσκολη. Τέλος, τρίποντο στο φινάλε πήρε στον Μόλυβο ο Ατρόμητος νικώντας με 1-0 τον μαχητικό Αρίωνα στην 9η αγωνιστική.

Όλυμπος - Διαγόρας 4-1

Πλησιάζει στον τίτλο

Ο Όλυμπος νίκησε 4-1 τον Διαγόρα και έκανε ακόμα ένα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου. Η ομάδα της Αγιάσου προηγήθηκε μόλις στο 11ο λεπτό με σκόρερ τον Καλαφάτη, όμως ο Διαγόρας βρήκε απάντηση με τον Καντιλιεράκη στο 25΄, όπου με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Όλυμπος βρήκε γκολ στο 74΄ με τον Καλαφάτη που έκανε το 2-1. Ο Διαγόρας μετά το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε γκολ με τον Τζέκα, το οποίο, όμως, ακυρώθηκε, καθώς ακόμη οι παίκτες του Όλυμπου πανηγύριζαν το δικό τους τέρμα, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα.

Ο Διαγόρας έπαιζε και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Διακορώνα με απευθείας κόκκινη, με τον Όλυμπο να βάζει στη συνέχεια δύο ακόμη γκολ με Πετρουζέλλη και Χουλιάρα για το τελικό 4-1, που έδωσε στην ομάδα της Αγιάσου μία νίκη τίτλου.

Αναγέννηση Γέρας - Μεσότοπος 3-0

Ελπίζει

Η Αναγέννηση Γέρας νίκησε 3-0 τον Μεσότοπο στον Παπάδο παραμένοντας έτσι κοντά στην κορυφή, αφού η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα βρίσκεται στο -6 από τον πρωτοπόρο Όλυμπο διατηρώντας τις ελπίδες της για τίτλο.

Η Αναγέννηση ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 10΄ είχε δοκάρι με τον Χρυσάφη, ο οποίος με δυνατό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδάτου. Ο παίκτης της Γέρας βρήκε δίχτυα δεκαπέντε λεπτά αργότερα, όταν μετά από όμορφη προσπάθεια ο Παναγιώτης Χρυσάφης κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Αναγέννηση κατάφερε να πετύχει ένα ακόμη τέρμα και πάλι με τον Χρυσάφη, που με προσωπική ενέργεια, έκανε το σουτ για το 2-0. Οι γηπεδούχοι που είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης πέτυχαν και τρίτο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Στρατή Χατζηκλειδαρά μετά από χέρι του Σταυρινού. Ο Μεσότοπος, η μόνη καλή στιγμή που έκανε στο δεύτερο μέρος ήταν στο 87΄, όταν το σουτ του Τσιπά πέρασε άουτ.

Ανδρονικάς - Αετός 0-0

Δεν χάρηκε

Ο Ανδρονικάς εμπόδισε τον δρόμο του Αετού για την νίκη που την ήθελε τόσο πολύ και έτσι η κατάκτηση της κορυφής έσβησε και μαθηματικά μετά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής.

Μπορεί ο Αετός που δεν κέρδισε για δεύτερο συνεχόμενο ματς να ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο έχοντας δοκάρι με τον Βλαστέλλη, ζητώντας μάλιστα, δύο πέναλτι που έγιναν πάνω στους Κροτσίδα και Κάρμα, όμως στο τέλος νικητής χρίστηκε ο αντίπαλος.

Από την άλλη, τις δικές του φάσεις δημιούργησε ο Ανδρονικάς, ο οποίος ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μισό, στάθηκε αρκετά καλά έχοντας και αυτός δοκάρι με τον Γιώργο Σαμπάνη και στην επαναφορά ο Μάκης Σαμπάνης από κοντά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, ενώ ζήτησε και αυτός πέναλτι σε ανατροπή του Μάκη Σαμπάνη.

Αρίων Μήθυμνας - Ατρόμητος 0-1

Τρίποντο στο τέλος

B' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΔΕΝ ΝΙΚΗΣΕ Ο ΟΡΦΕΑΣ

ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕ Η ΦΙΛΙΑ

Η ισοπαλία του Ορφέα Κεραμειών στα Βασιλικά (0-0) και η νίκη με άγχος της Φίλιας 3-2 τον Παπανικολή, είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί η  απόσταση με την κορυφή, με τον πρωτοπόρο Ορφέα να μην έχει κάνει ακόμη το ρεπό στον όμιλο.

Στα άλλα παιχνίδια, σημαντική εξέλιξη είχε το ματς στη Μόρια, όπου Αστέρας Νίκης και Αχιλλέας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2, ενώ Ταξιάρχης και Μακαρέας έμειναν στο 1-1. Ισοπαλίες επίσης, είχαμε στις αναμετρήσεις Άναξος - Ορφέας Άντισσας 0-0 και Αστέρας Ιππείου - Γερμ. Καραβαγγέλης 1-1 στην 24η αγωνιστική.

Τα Βασιλικά αντιμετωπίζοντας τον Ορφέα Κεραμειών χωρίς άγχος και κίνητρο, τον υποχρέωσαν σε λευκή ισοπαλία, με αποτέλεσμα η πρωτιά ακόμη να είναι σε εξέλιξη. Στο χέρι των παικτών του Ορφέα είναι να πάρουν όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια και να μην ενδιαφέρονται για το αποτέλεσμα της Φίλιας. Ο Ορφέας δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια με φάουλ του Τσαΐρη στο πρώτο μέρος και με τον Ζαφειρίου στην επανάληψη και κραυγαλέες ευκαιρίες με Κρασόπουλο και Βασιλέλλη. Από την πλευρά του, ο ΑΟΒ δημιούργησε κι αυτός κάποιες αξιόλογες φάσεις, χωρίς να βάλει γκολ.

Αγχωτικό τρίποντο πήρε ο ΕΜΑΣ Φίλιας, καθώς καθήλωσε τον δυνατό Παπανικολή, ο οποίος του έβαλε δύσκολα. Μπόρεσε, όμως, να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να νικήσει με 3-2. Μια νίκη, με την οποία μείωσε την διαφορά στους έξι βαθμούς. Αν και το ξεκίνημα για την Φίλια ήταν καλό, όταν άνοιξε το σκορ στο 40' με τον Κώστα Νερατζή, η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη για την ομάδα του Κώστα Μυλωνά.

Ο Παπανικολής όχι μόνο ισοφάρισε στο 55' με τον Ελευθερίου, αλλά πήρε και το προβάδισμα πέντε λεπτά μετά με τον Λημναίο, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους.

Πάλι ο κορυφαίος της Φίλιας Νερατζής ισοφάρισε σε 2-2 στο 72΄, με την ασφυκτική πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στα υπόλοιπα λεπτά προέκυψε το 3-2 με τον Κουτσιανίτη δέκα λεπτά πριν τελειώσει ο αγώνας.

Αξιόλογο παιχνίδι έγινε στην Μόρια, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Ο Αστέρας Νίκης κατάφερε πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, να πιάσει στον ύπνο τον αντίπαλό του βάζοντας δύο γκολ. Στο 2' με τον Γκοσδάρι και δύο λεπτά μετά με τον Χρηστέλλη. Ακολούθως ο Λαγκόζι στο 15΄ σημάδεψε το δοκάρι του Αχιλλέα, ο οποίος βρήκε ρυθμό με αποκορύφωμα το δοκάρι (26') με τον Μαζάνι και ακολούθως με  την μείωση του σκορ από τον ίδιο παίκτη.