Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία5 Μαρτιου 2019
ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-2

ΔΙΠΛΟ ΕΛΠΙΔΑΣ

Ο Αιολικός πέρασε από την Σαντορίνη νικώντας 2-1 την Θύελλα Καμαρίου πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, μείωσε τη διαφορά από τον Ηλυσιακό στους τρεις βαθμούς μετά την ισοπαλία του στην Κόρινθο και πλέον όλα παραμένουν ανοικτά.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ιδανικά στην αναμέτρηση και μόλις στο 1ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Θέμη Ποτουρίδη, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Ανδριόλα για το 0-1, με τον Αιολικό να αλλάζει συνολικά 16 πάσες στη φάση του γκολ. Η ομάδα της Μυτιλήνης έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Τσουβαλτσίδη, καθώς το σουτ που δοκίμασε έφυγε λίγο δίπλα από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

Η Θύελλα Καμαρίου απείλησε για πρώτη φορά στο 34΄ με τον Ερρίκο να βγαίνει τετ α τετ με τον Κουμπά, ο οποίος απομάκρυνε τη μπάλα σε κόρνερ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους και έτσι ο Αιολικός πήγε στα αποδυτήρια, ενώ προηγείτο με 1-0.

Στην επανάληψη, οι Μυτιληνιοί απείλησαν στο ξεκίνημα με ένα σουτ από τον Ποτουρίδη το οποίο μπλόκαρε ο Ανδριόλας, λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Αργυρίου αλλά ο διαιτητής Αλιάγας συνέχισε το παιχνίδι. Η Θύελλα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 71΄ με τον Ζανελάρι σε μία φάση διαρκείας. Η ομάδα της Μυτιλήνης προσπάθησε να αντιδράσει, τα λεπτά περνούσαν και στο 84΄ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην επίτευξη δεύτερου τέρματος με τον Λαλά, όπου με κεφαλιά νίκησε τον Ανδριόλα, χαρίζοντας την μεγάλη αυτή νίκη στον Αιολικό, που παραμένει στο κυνήγι της δεύτερης θέσης.

Να σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Λαλάς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, ενώ το ντεμπούτο του με την φανέλα του Αιολικού έκανε ο Φράνσις Καλόμπο, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 78΄.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PLAY OFF

ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Η ΑΝ/ΣΗ ΓΕΡΑΣ

Η Αναγέννηση Γέρας πήρε το ντέρμπι με τον Ατρόμητο υποχρεώνοντάς τον σε ήττα με 3-2 στον Παπάδο, παραμένοντας στο κόλπο για τον τίτλο. Στην Αγιάσο, σε χαλαρούς ρυθμούς και με την σκέψη στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Ατρόμητο, ο Όλυμπος συνέτριψε με 6-1 τον Ανδρονικά εξακολουθώντας να απολαμβάνει την κορυφή. Νίκη σημαντική επίσης, πήρε ο Διαγόρας, ο οποίος λύγισε στην έδρα του 1-0 τον Μεσότοπο και τέλος, εύκολα πέρασε από τον Μόλυβο ο Αετός νικώντας 3-0 τον Αρίωνα στην προτελευταία (6η) αγωνιστική στον πρώτο γύρο.

Αναγέννηση Γέρας - Ατρόμητος 3-2

Μπήκε για τα καλά στο κόλπο του τίτλου

PLAY OUT

ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΑΙΓΕΑΣ

Ο Αιγέας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής που έγινε στο «Κ. Κεντέρης», καθώς κέρδισε με 2-1 τον Απόλλωνα Δαφίων υποχρεώνοντάς τον στην πρώτη του ήττα και έμεινε μόνος πρώτος στον όμιλο.

Ο Παλλεσβιακός πέρασε με ευρεία νίκη από την έδρα του Πολιχνίτου με 5-0 και ελπίζει σε καλύτερες μέρες. Ισοπαλία σημειώθηκε στην Θερμή στην συνάντηση του Οδ. Ελύτη με τον Αλκιβιάδη με 1-1, με τον δεύτερο να πετυχαίνει πολύτιμο εκτός έδρας πόντο. Η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί το πρωί της Κυριακής, με την αναμέτρηση του Αρίωνα Παλαιοκήπου με τον Αίγειρο.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΒΡΗΚΑΝ ΟΡΦΕΑΣ - ΦΙΛΙΑ

ΕΧΑΣΕ Ο ΚΕΡΑΥΝΟΣ

Δύσκολες νίκες σημείωσαν την αγωνιστική αυτή Ορφέας Κεραμειών και ο ΕΜΑΣ Φίλιας, ενώ την ήττα γνώρισε ο Κεραυνός από την Άναξο.  Νίκες ακόμη, πήραν ο Αστέρας Νίκης, ο Ορφέας Άντισσας, ενώ στην ισοπαλία έμειναν Έφηβος και Βασιλικά.

Οι μικροί της Ερεσού δεν άντεξαν στην πίεση των έμπειρων ποδοσφαιριστών του Ορφέα, λύγισαν μετά την ισοφάριση που δέχθηκαν στο 73' και για τον γηπεδούχο ήταν θέμα χρόνου να βάλουν κι άλλο γκολ, όπως και επετεύχθη και ο Ορφέας νίκησε με 5-3, αποφεύγοντας τα χειρότερα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μια απόλαυση από φάσεις και γκολ. Στο 10' ο Κρασσόπουλος μετά από πάσα του Βασιλέλλη άνοιξε το σκορ για τον Ορφέα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο καταπληκτικός νεαρός Τζινιέρης με σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά μετά, πάλι ο δαιμόνιος μικρός έκανε με ωραίο σουτ το 1-2.

Ο Κρασσόπουλος με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ζαφειρίου έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Όμως, πάλι ο Παπανικολής στο 31' με φοβερό χτύπημα φάουλ από τον Άκη Τσίλια από μακρινή απόσταση έκανε το 2-3. Η ισοφάριση για τον Ορφέα ήρθε στο 73' με σουτ από κοντά του Γρηγόρη Χριστοδούλου και δύο λεπτά αργότερα, πάλι από κόρνερ ο Κρασσόπουλος με κεφαλιά έκανε το 4-3 διώχνοντας το άγχος που είχε κυριεύσει τους γηπεδούχους. Ο ίδιος παίκτης στο 78' κλείδωσε την νίκη με κεφαλιά μετά από σέντρα.

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από τον Μανταμάδο η Φίλια κερδίζοντας 2-1 τον Ταξιάρχη, μένοντας μόνη δεύτερη, μετά την ήττα του Κεραυνού. Μοιρασμένο το πρώτο μέρος, με την φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται στο σκορ στο 35' με γκολ του Σταμάτη Μουστάκα, όμως άμεση ήταν η απάντηση των γηπεδούχων, οι οποίοι έφθασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Σοφιάνη μετά από σέντρα του Ψωμά.

Το νικητήριο τέρμα του ΕΜΑΣ πέτυχε στο 75΄ο Μάριο Καλούλι με σουτ.

Η νικήτρια είχε δύο δοκάρια με τους Βουρσούκη και Μάριο Καλούλι, ενώ δοκάρι είχε και ο γηπεδούχος με τον Ψωμά.