Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία2 Οκτωβριου 2018
ΙΣΟΠΑΛΟΣ ΜΕ ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟ

ΑΙΟΛΙΚΟΣ

Ισόπαλος 1-1 αναδείχθηκε ο Αιολικός στην Ηλιούπολη κόντρα στον Χαραυγιακό στην πρεμιέρα της Γ' Εθνικής, σε ένα ματς που έγινε κάτω από δυνατή βροχή.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, με τον Αιολικό να κάνει κάποιες προσπάθειες, χωρίς, ωστόσο, να μπορεί να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Βακερλή. Στην πρώτη πάντως, καλή φάση στον αγώνα, οι Μυτιληνιοί πήραν προβάδισμα στο σκορ μετά από λάθος που έγινε από την άμυνα του Χαραυγιακού και συγκεκριμένα του Τσίρου, η μπάλα έφτασε στον Λαμπράκη, αυτός έδωσε μισό γκολ στον Βεζιρτζόγλου, που απλώς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Αμέσως μετά το γκολ, η ομάδα του Απόστολου Στύλου έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, χωρίς να απειλεί, μέχρι να έρθει στο 39΄ ο Γιαννόπουλος, ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Ζαχαρή, έκανε το σουτ και για καλή τύχη του Αιολικού, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις κλασικές ευκαιρίες για γκολ, πρώτα με τον Βεζιρτζόγλου στο 43΄ στην πιο μεγάλη φάση μετά το γκολ, αλλά το σουτ που δοκίμασε σταμάτησε οριακά στη γραμμή, αποκρούοντας εκεί αμυντικός του Χαραυγιακού. Στο 44ο λεπτό, ο Τιάγκο έκανε δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε στα χέρια του Βακερλή και στο 45+1 ο Λαμπράκης σημάδεψε το δοκάρι των γηπεδούχων, με τον Αιολικό να χάνει τρεις καλές στιγμές για δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Χαραυγιακός ήταν καλύτερος, παρότι ο Αιολικός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 51΄ με τον Κατσικη που δοκίμασε ένα καλό σουτ, το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Όμως, δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, όταν ο Βιένα έκανε επέλαση από τα αριστερά, έβγαλε σέντρα με την μπάλα να χτυπά στο πόδι του Καπταγιάννη και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του. Λίγα λεπτά μετά την ισοφάριση, οι Μυτιληνιοί προσπάθησαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα και απείλησαν με την κεφαλιά του Κατσίκη στο 79΄, χωρίς αυτή να απειλεί ιδιαίτερα τον Βακερλή, ενώ στο 89ο λεπτό το σουτ του Διαμαντίδη έφυγε άουτ. Στις καθυστερήσεις μάλιστα, λίγο έλειψε ο Αιολικός να φύγει με το διπλό, καθώς είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Βεζιρτζόγλου, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε κατέληξε στα χέρια του Βακερλή. Καλή στιγμή είχε και ο Χαραυγιακός για να πάρει τη νίκη, με τον Αγγελόπουλο να εκτελεί σουτ που έφυγε δίπλα από τα δοκάρια. Το τελικό 1-1 αδικεί τον Αιολικό, που για πρεμιέρα είχε πολύ καλή εικόνα, με αρκετές φάσεις και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής με την Καλλιθέα.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΛΟΥΣΙΟ ΘΕΑΜΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΓΚΟΛ

Πρεμιέρα είχαμε το Σαββατοκύριακο στους δύο ομίλους της Α΄ κατηγορίας, με το θέαμα να είναι πλούσιο και τα γκολ αρκετά.

Το Σάββατο, ο Όλυμπος νίκησε πολύ εύκολα τον Αλκιβιάδη 8-0, ο ΑπόλλωναςΔαφίων πήρε το ντέρμπι των νεοφώτιστων νικώντας 3-1 την Προοδευτική, ενώ στον Παπάδο ο ΑρίωναςΜήθυμνας πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του ΑρίωναΠαλαιοκήπου με 2-1. Στους αγώνες που έγιναν την Κυριακή, ξεχώρισε η νίκη της Αναγέννησης Γέρας κόντρα στον Ατρόμητο 4-3, ο Διαγόρας κέρδισε 2-0 τον Αιγέα, στο Μεσότοπο ο Οδυσσέας Ελύτης πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) κόντρα στην τοπική ομάδα και τέλος, Παλλεσβιακός και Αίγειρος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Όλυμπος - Αλκιβιάδης 8-0

Σαρωτικός

Ποδαρικό με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, έκανε το απόγευμα στην Αγιάσο ο Όλυμπος, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Αλκιβιάδη με σκορ 8-0.Οι νικητές κατάφεραν να βάλουν τα δύσκολα στον αντίπαλο, όταν άνοιξαν το σκορ από την άσπρη βούλα. Ο Νίκος Πετρουζέλλης ανατράπηκε από τον Γονιδέλλη και αμέσως ο διαιτητής καταλόγισε την εσχάτη τον ποινών. Ο ίδιος ο Πετρουζέλλης βρήκε τα δίχτυα. Το 2-0 ήρθε λίγο μετά, με ωραίο σουτ από τον Γιώργο Βουρλή, ο οποίος στο ημίωρο πέτυχε και το τρίτο, κάνοντας ακόμη πιο απλά τα πράγματα. Μια αψυχολόγητη ενέργεια του Δημήτρη Λυγγέλη να χτυπήσει αντίπαλο, του έδειξε τον δρόμο για τα αποδυτήρια και ο Όλυμπος έμεινε με δέκα στο γήπεδο. Δύο λεπτά μετά την αποβολή, ο Δημήτρης Τσαμπλάκος με άψογη κεφαλιά μετά από κόρνερ του Καλαφάτη έγραψε το 4-0 σκορ, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό στην αναμέτρηση.

Καταιγιστικός ήταν και στην επανάληψη ο γηπεδούχος, βάζοντας την μπάλα κάτω και με παίκτη λιγότερο φθάνοντας σε ακόμη τέσσερα γκολ. Ο Νίκος Πετρουζέλλης σημείωσε με σουτ το πέμπτο και έκτο τέρμα, ο Ξυνός επίσης με σουτ έκανε το 7-0, για να κλείσει το σκορ ο Καλαφάτης, με όμορφο σουτ που χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα.

Παλλεσβιακός - Αίγειρος 3-3

Σπουδαίο ματς

Πολύ καλό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο «Γ. Σκούφος», με Παλλεσβιακό και Αίγειρο να επιδιώκουν να νικήσουν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Δυνατές μονομαχίες, αρκετές ευκαιρίες με πέντε γκολ στο πρώτο μισό, με την ισοφάριση να γίνεται στις καθυστερήσεις από πλευράς Αίγειρου, ο οποίος έδειξε δυνατός, ψυχωμένος και αρκετά βελτιωμένος από το παιχνίδι που είχε προηγηθεί στο κύπελλο.

Ο Παλλεσβιακός έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και άνοιξε το σκορ ακριβώς στο πρώτο λεπτό με τον Χατζηκυριάκο. Οι παίκτες του Κουτρομπίλα πήγαν να κάνουν τα πράγματα απλά στο 27' με το δεύτερο γκολ του Παναγιώτη Βουργουτζή, όμως γρήγορη ήταν η απάντηση του Αίγειρου, που μείωσε στο 30΄με κεφαλιά του Ντερβίσι. Και δεν ήταν μόνο η μείωση του σκορ, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Πάστος ισοφάρισε σε 2-2. Άμεση ήταν η αντίδραση του Παλλεσβιακού, ο οποίος με τον Αζάμπι πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 3-2. Ακολούθησαν μέχρι την ανάπαυλα δύο κραυγαλέες ευκαιρίες, μια για κάθε ομάδα. Με τον Ντερβίσι για τον φιλοξενούμενο Αίγειρο και με τον Καβαλίκα για τον Παλλεσβιακό. Ο ρυθμός ήταν σχεδόν ο ίδιος και στο δεύτερο μισό, με τις δύο ομάδες να ζητούν το γκολ. Ο Παλλεσβιακός μπορεί να δημιουργούσε ρήγματα στην περιοχή του αντιπάλου, οι παίκτες του, όμως, αδυνατούσαν να ολοκληρώσουν την φάση. Ο Σαμιακός στο 89΄ θα μπορούσε να είχε σκοράρει, το έκανε, όμως, στις καθυστερήσεις, μετά από κόρνερ με κεφαλιά να νικήσει τον Κοκκαλέλλη και να χαρίσει στον Αίγειρο τον πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό.

ΑΟΜ - Οδ. Ελύτης 2-2

Ισοπαλία στο Μεσότοπο

Σε κακό δαίμονα έχει εξελιχθεί ο Οδ. Ελύτης για τον Μεσότοπο. Πέρυσι τον νίκησε, ενώ σήμερα τον ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ματς, παίρνοντας την νίκη μέσα από τα χέρια του. Αρκετά καλό το παιχνίδι από τις δύο ομάδες, οι μικροί του Ελύτη απέδειξαν ότι φέτος μπορούν να κάνουν πολλά περισσότερα στα παιχνίδια τους, ανοίγοντας το σκορ στο 20' με εκπληκτικό σουτ του Πολύζου στο γάμα της εστίας του Πατράκη. Οι γηπεδούχοι που ήταν φλύαροι όταν έμπαιναν στην περιοχή, μπόρεσαν και βρήκαν τα πατήματά τους και αντέδρασαν ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Γκέκα.

Με την έναρξη στην επανάληψη, στο 47' ο Μεσότοπος προηγήθηκε με 2-1 με γκολ του Κουλουδή, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Πατράκης αποσόβησε την ισοφάριση, αποκρούοντας σουτ του Πολύζου. Στο 63' ο γηπεδούχος έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Μπάκα με 2η κίτρινη. Ο Τσιπάς σημάδεψε το δοκάρι του Βαλσάμη, όπως και ο Καλουτζής για λογαριασμό του Ελύτη. Στο 90', ο Πολύζος είχε καλή στιγμή σε τετ α τετ, για να απαντήσει ο γηπεδούχος επίσης σε καλή στιγμή. Όμως, στις καθυστερήσεις, η επιμονή των μικρών του Ελύτη, επέφερε την ισοφάριση με δυνατό σουτ του Γιώργου Τσουκαρέλλη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΦΑΒΟΡΙ

Πρεμιέρα και στο πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας, με τα φαβορί από την πρώτη αγωνιστική να δείχνουν τις διαθέσεις τους για τη φετινή χρονιά.

Συγκεκριμένα, ο ΑΟ Βασιλικών επικράτησε άνετα 4-1 του Γερμανού Καραβαγγέλη, ο Κεραυνός νίκησε 3-0 τον Παπανικολή και ο Ορφέας Κεραμειών πήρε σπουδαίο διπλό στην έδρα της Φίλιας, που είναι και αυτή από τα φαβορί, επικρατώντας 2-1. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Ορφέας Άντισσας νίκησε 2-1 τον Αχιλλέα, ενώ οι αναμετρήσεις Έφηβος - Μακαρέας και Άναξος - Ταξιάρχης έληξαν ισόπαλες 2-2.

ΑΟΒ - Γερμ. Καραβαγγέλης 4-1

Εύκολα και απλά

Δίκαιη νίκη πήρε στον Πολιχνίτο ο ΑΟ Βασιλικών επικρατώντας με 4-1 του Γερμ. Καραβαγγέλη δείχνοντας με το καλησπέρα στο πρωτάθλημα, ότι θα είναι και αυτός ένα από τα φαβορί που θα διεκδικήσουν την άνοδο. Ο φιλοξενούμενος που παρουσιάστηκε με ελλείψεις παικτών του, κατάφερε να προηγηθεί πρώτος στο σκορ και συγκεκριμένα με την συμπλήρωση έξι λεπτών με γκολ του Σανταβά. Τα Βασιλικά αντέδρασαν, βρήκαν ρυθμό, ξεπερνώντας την ψυχρολουσία και ισοφάρισαν με τον Παναγιώτη Αλεξίου. Και δεν ήταν μόνο το γκολ αυτό που έβαλε στο παιχνίδι τον ΑΟΒ, λίγο μετά ήταν η σειρά του Μάρκου να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο. Στην επανάληψη, πάλι ο Παναγιώτης Αλεξίου από τους κορυφαίους στην αναμέτρηση ανέβασε τον δείκτη στο 3-1, κάνοντας απλά τα πράγματα και η πίεση των παικτών του Στρατή Αλεξίου καρποφόρησε με ένα τέταρτο γκολ, το οποίο σημείωσε ο Βάτα, κάνοντας το τελικό 4-1. Ο νικητής είχε ένα δοκάρι σε σουτ από τον σκόρερ Π. Αλεξίου.

ΑΟ Ανάξου - Ταξιάρχης 2-2

Έμειναν στην ισοπαλία

Αξιόλογο παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Πέτρας, αλλά κανένας δεν μπόρεσε να βγει νικητής. Ο ΑΟ Ανάξου, αν και προηγήθηκε στο ημίχρονο στο σκορ με τον Βλουτή, εντούτοις η συνέχεια δεν ήταν καλή για την γηπεδούχο ομάδα, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ο Ταξιάρχης δείχνοντας καλύτερο πρόσωπο, έκανε την ανατροπή ισοφαρίζοντας με τον Τριανταφύλλου και παίρνοντας τα ηνία με γκολ από τον Θέμη Κουκούλα μετά από φάουλ του Νικόδημου Δρακούλη 1-2. Η Άναξος, που από το 67΄ έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ανέστη (2η κίτρινη) πίεσε, ισοφαρίζοντας 2-2 με τον Χαλκιώτη, είχε δοκάρι με τον Στρατή Σιμενή και καλή ευκαιρία στην εκπνοή με τον σκόρερ Χαλκιώτη. Ο Ταξιάρχης αναγκάστηκε να αγωνιστεί με κάποιες ελλείψεις παικτών του, αφού δεν εκδόθηκαν κάποια δελτία, ενώ οι εσωτερικές αλλαγές που έκανε ο Ξενοφώντας Χαραλαμπής, τον δικαίωσαν με την εμφάνιση στο δεύτερο μισό και τα δύο γκολ.