Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία27 Νοεμβριου 2018
ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ

ΑΙΟΛΙΚΟΣ

Ο Αιολικός δεν κατάφερε να κερδίσει τον ουραγό στη βαθμολογία Απόλλωνα Ερέτριας, μένοντας στο ισόπαλο 0-0, χάνοντας δύο σημαντικούς βαθμούς στη μάχη της ανόδου.

Η ομάδα του Απόστολου Στύλου αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα, καθώς δεν μπορούσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα που είχε η ομάδα της Ερέτριας, η οποία με τον βαθμό που απέσπασε θα έμεινε αρκετά ικανοποιημένη. Οι Μυτιληνιοί δημιούργησαν δύο καλές στιγμές με τον Βεζιρτζόγλου, χωρίς κάποια απ' αυτές τις φάσεις να καταλήξει στα δίχτυα.

Απεναντίας, ο Απόλλωνας είχε τις δικές του στιγμές με Ναβροζίδη, Τόρα και Ντουλαβέρη, αλλά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, με την ομάδα της Μυτιλήνης να μην δείχνει καλή εικόνα, παρότι υπήρχαν καλές στιγμές, όμως ο τερματοφύλακας Ναβροζίδης σταμάτησε κάθε προσπάθεια, ενώ ο Στύλος προσπάθησε με κάποιες αλλαγές να αλλάξει τα πράγματα, χωρίς να τα καταφέρει. Έτσι, ο Αιολικός δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό, σε ένα ματς που έπρεπε να το πάρει και πλέον σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα, οι Μυτιληνιοί είναι στο -3 από τον Ηλυσιακό και στο -8 από το πρώτο Αιγάλεω. Το επόμενο παιχνίδι είναι εντός έδρας για την 9η αγωνιστική κόντρα στους Αγίους Αναργύρους.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ Η ΑΝ/ΣΗ ΓΕΡΑΣ

Η Αν/ση Γέρας ήταν η μεγάλη κερδισμένη στο ντέρμπι με τον Όλυμπο, καθώς τον νίκησε με 3-2 πιάνοντας κορυφή.

Νίκες με το ίδιο σκορ 2-1 σημείωσαν ο Ανδρονικάς τον Αρίωνα Παλ. και ο Αιγέας τον Πολιχνίτο. Πέρασε από την Θερμή ο Μόλυβος επικρατώντας με 2-0 του Αίγειρου, αφήνοντάς τον στην τελευταία θέση. Καλπάζει ο Μεσότοπος, καθώς νίκησε και την Προοδευτική με 2-0 και κλειδώνει την τετράδα. Με το ίδιο σκορ νίκησε ο Ατρόμητος τον Οδ. Ελύτη επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Στα παιχνίδια που έγιναν την Κυριακή, ο Διαγόρας νίκησε με το εντυπωσιακό 5-1 τον Παλλεσβιακό, ενώ ο Απόλλωνας Δαφίων επικράτησε 3-1 του Αλκιβιάδη.

Αίγειρος - Αρίων Μήθυμνας 0-2

Νίκη τετράδας

Αρκετά καλό το παιχνίδι στην Θερμή, με τον Αρίωνα Μήθυμνας να κερδίζει με 2-0 τον Αίγειρο και να παίρνει τρεις πολύτιμους βαθμούς. Ανοικτό το παιχνίδι, ο Αίγειρος εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο μέρος την αδυναμία των παικτών του Αρίωνα να μαρκάρουν στο κέντρο, με αποτέλεσμα να χαθούν καλές ευκαιρίες από τους Πάστο και Ρωμαίο.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας, ο γηπεδούχος έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Κεραμίδας και για μία ώρα η αποστολή του Αίγειρου ήταν δύσκολη. Άνταμ και Σοφιάνης είχαν πολύ καλές στιγμές στο πρώτο μισό, ενώ όσο η ώρα περνούσε, η κούραση ήταν εμφανής στους γηπεδούχους. Στο 64΄ο Κουνιάρης με όμορφη κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Σοφιάνη να διπλασιάζει στο 71΄με όμορφο σουτ.

Β' Όμιλος

Όλυμπος - Αν/ση Γέρας 2-3

Διπλό κορυφής

Νικήτρια στο ντέρμπι της Αγιάσου αναδείχθηκε η Αν/ση Γέρας, καθώς υποχρέωσε τον Όλυμπο στην πρώτη του εντός έδρας ήττα με σκορ 3-2 μετά από δύο χρόνια, περνώντας στην κορυφή. Μόλις στο 7' ο Μιχάλης Τρεμούλας μετά από διαγώνια πάσα του Μανούσου σημάδεψε την γωνία της εστίας του Παπαλόπουλου, για το 0-1.

Λίγα λεπτά μετά, ο γκολκίπερ του Ολύμπου αναγκάστηκε να επέμβει σωτήρια σε δυνατό σουτ από τον Χρυσάφη. Ο Όλυμπος συνήλθε και προσπάθησε να γίνει απειλητικός σε δύο καλές στιγμές, την πρώτη με τον Ξυνό (σουτ πάνω από τα δοκάρια), την άλλη με τον Καλαφάτη και με τον Χατζηκλειδαρά να αποκρούει. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 62', ο Τσομπανέλλης ανατράπηκε από τον Βαξεβάνη και ο σπεσιαλίστας Νίκος Πετρουζέλλης ισοφάρισε σε 1-1.

Από το σημείο αυτό, ο γηπεδούχος άρχισε να πιέζει, όμως στο 74΄ο Βαξεβάνης με κεφαλιά άγγιξε το γκολ, χωρίς να το πετύχει. Πέντε λεπτά μετά σε σέντρα του Τρεμούλα, ο Βαξεβάνης αυτή τη φορά πάλι με το κεφάλι βρήκε τον στόχο, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του με 1-2.

Στο 80' κεφαλιά από τον Βουρλής έφυγε έξω και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γέρα πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Γιώργο Μανούσο, όμως οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα ότι στο ξεκίνημα της φάσης έγινε επιθετικό φάουλ, το οποίο υπέδειξε η βοηθός Τσογκάρη, όμως ο Λέκκας πήρε την φάση πάνω του, κατακυρώνοντας το τέρμα. Δύο λεπτά μετά, ο Τόρα με δυνατό σουτ μείωσε σε 2-3, όπου ήταν το τελικό σκορ στο ντέρμπι.

Προοδευτική - ΑΟΜ 0-2

Άλλο ένα τρίποντο

Συνεχίζει τον καλπασμό του για την τετράδα ο ΑΟ Μεσοτόπου, καθώς πέρασε με νίκη 0-2 από την έδρα της Προοδευτικής, συνεχίζοντας να κρατά το αήττητο που έχει στα τελευταία παιχνίδια. Δίκαιη νίκη, η οποία καθορίστηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε από πολύ νωρίς με την συμπλήρωση πέντε λεπτών με τον Κουλουδή και στο 20΄με απευθείας φάουλ του Σταυρινού.

Πολλές κλασικές ευκαιρίες από την ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή, με Κουλουδή, Ανήφορο και Τσατσάκη, αφήνοντας στον πάγκο βασικούς παίκτες (Γκέκα, Μπριλάκη, Τσιπά, Παυλή και Ζαγκούλη), βάζοντας μικρούς, που έπαιξαν και ικανοποίησαν την τεχνική ηγεσία, σε ένα ροτέισον που είχε αποτέλεσμα. Η Προοδευτική προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να γίνει απειλητική, δεν μπόρεσε, όμως, να πετύχει γκολ.

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΠΗΡΕ & ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΟΡΦΕΑΣ Κ.

Ο Ορφέας Κεραμειών ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο ντέρμπι με τον ΑΟ Βασιλικών, τον οποίο νίκησε με 2-0, ξεφεύγοντας ακόμη περισσότερο από τους διώκτες του. Η Φίλια βρήκε δυσκολίες στην Ερεσό μένοντας στο ισόπαλο 1-1, ο Κεραυνός είχε ρεπό, ενώ ο ΑΟΒ με την ήττα αυτή έχασε σημαντικό έδαφος. Από τις υπόλοιπες αναμετρήσεις, μεγάλα εκτός έδρας σκορ σημείωσαν ο Ταξιάρχης 5-3 του Μακαρέα και ο ΑΟ Ανάξου 5-2 του Ορφέα στην Άντισσα. Εξάσφαιρο κρατούσε ο Καραβαγγέλης με τον Αστέρα Ιππείου, ενώ με 1-1 τελείωσε η αναμέτρηση του Αχιλλέα με τον Αστέρα Νίκης στην Πέτρα. Τέλος, χωρίς αγώνα πήρε το παιχνίδι στα χαρτιά ο Έφηβος στην 9η αγωνιστική.

Ορφέας Κεραμειών - ΑΟ Βασιλικών 2-0

Δεν τον σταματά κανείς

Ορφέας Άντισσας - Άναξος 2-5

Σάρωσε στην Άντισσα

Σπουδαίο ματς και στην Άντισσα, με την Άναξο να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή της εκτός έδρας εμφάνιση και να κερδίζει με 5-2 τον Ορφέα.

Σε αυτό μέτρησαν και κάποιες επιστροφές που είχε η ομάδα, που έδεσαν τις γραμμές της και απέδωσε αρκετά καλό ποδόσφαιρο.

Το σκορ άνοιξε στο 22' με αυτογκόλ του Αγγελή, μετά από σουτ του Ιγν. Χονδρονικόλα. Στο ημίωρο, ο Στρατής Χαλκιώτης εκτέλεσε πέναλτι (χέρι) διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Στο 55' ο Τιμολέων μείωσε για τους γηπεδούχους, όμως ο Ιγνάτης Χονδρονικόλας ανέβασε το σκορ στο 13' για την Άναξο. Ακολούθησε το τέταρτο γκολ από τον Γιοντέρη στο 71' με σουτ από κοντά και λίγα λεπτά μετά, ο Ανέστης Χαλκιώτης πέτυχε το 1-5. Το τελικό 2-5 διαμόρφωσε ο Χασάπης, ο οποίος είχε και δοκάρι για λογαριασμό του Ορφέα.