Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία7 Μαιου 2019
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ 2-2

ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ Η ΑΝΟΔΟΣ

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση του Αιολικού με τον Ιωνικό με το ισόπαλο 2-2 να χαρακτηρίζεται δίκαιο, αφού οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο.

Σε ένα γεμάτο από κόσμο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, ο Ιωνικός ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας κάποιες καλές στιγμές, ανοίγοντας το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Δημακάκο να πιάνει ένα σουτ βολίδα, που κατέληξε στα δίχτυα με τη βοήθεια και του ανέμου που ήταν ευνοϊκός για την ομάδα της Νίκαιας στο πρώτο μέρος.

Στη συνέχεια, ο Αιολικός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 37΄ είχε καλή στιγμή με το σουτ του Διαμαντίδη να φεύγει λίγο δίπλα από τα δοκάρια. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μία ανάσα από το 0-2, αλλά η κεφαλιά του Κουιρουκίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουμπά.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ομάδα της Μυτιλήνης να μπαίνει πιο δυναμικά, δημιουργώντας ευκαιρίες. Στο 57ο λεπτό, ο Ποτουρίδης βρήκε με ακρίβεια τον Τζόρνταν και ο Γάλλος με το κεφάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 ξεσηκώνοντας του λέσβιους φιλάθλους. Ένα λεπτό μετά, ακυρώθηκε γκολ του Λαμπράκη για οφσάιντ. Ο Αιολικός πίεσε αρκετά και για δεύτερο γκολ και στο 76΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Λαμπράκη από τον Πλάκα. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση πετυχαίνοντας το 2-1 με την ομάδα της Μυτιλήνης να ολοκληρώνει έτσι την ανατροπή.

Ο Ιωνικός όμως, στο 81΄ σε μία φάση διαρκείας, βρήκε την ισοφάριση με σκόρερ τον Γκοτσούλα, που από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Παρά την προσπάθεια των παικτών του Αιολικού, τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και έτσι η άνοδος ή μη των Μυτιληνιών στη Football League θα κριθεί σε μία εβδομάδα στη Νίκαια.

Οι συνθέσεις

Play out

Oι δύο τελευταίες αγωνιστικές αναμένεται να ξεκαθαρίσουν  το τοπίο που έχει διαμορφωθεί στα Play out, αφού μετά τον υποβιβασμένο Αίγειρο και ο Αλκιβιάδης φαίνεται ο επικρατέστερος να τον ακολουθήσει. Γνώρισε την ήττα στον Πολιχνίτο 3-0 με τον νικητή ΑΟΠ να ελπίζει. Τεράστιο βήμα έκανε και ο Αρίων Παλαιοκήπου, που νίκησε στην έδρα του 3-0 τον Παλλεσβιακό που θέλει δύο νίκες για να προχωρήσει. Στην Θερμή ο Οδ. Ελύτης με την Προοδευτική έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τον Αιγέα που νίκησε το Σάββατο 5-2 τον Αίγειρο- να περνά ξανά στην κορυφή.

Οδ. Ελύτης-Προοδευτική 1-1

Έμεινε στο Χ' έπεσε από την κορυφή

Παιχνίδι που βάδιζε στην ισοπαλία σύμφωνα με την τακτική των ομάδων στο γήπεδο με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο τελευταίο 20λεπτο του παιχνιδιού. Εντυπώσεις και μάλιστα καλές άφησε η ομάδα από την Σκάλα Καλλονής, δείχνοντας ένα  αρραγές σύνολο βάζοντας δύσκολα στον αντίπαλο της, όταν άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ με τον Νίκο Καραγιάννη. Ο Ελύτης πίεσε στην συνέχεια, καταφέρνοντας να φθάσει στην ισοφάριση στο 82', με άψογη κεφαλιά του Λεωνίδα Καλουτζή, που  και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση της Θερμής. Με  την ισοπαλία αυτή, ο γηπεδούχος έπεσε από την κορυφή, με τον Αιγέα να είναι πρώτος, ενώ οι δύο ομάδες έχουν και μεταξύ τους παιχνίδι την τελευταία αγωνιστική. Εκεί αναμένεται να κριθεί η πρωτιά στον όμιλο.

ΑΟΠ-Αλκιβιάδης 3-0

Βήμα παραμονής

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΑΞΙΑ & ΔΙΚΑΙΗ ΠΡΩΤΙΑ ΓΙΑ ΟΡΦΕΑ ΚΕΡΑΜΕΙΩΝ

Φινάλε στο πρωτάθλημα, με τον Ορφέα Κεραμειών να πανηγυρίζει την άνοδο του στην μεγάλη κατηγορία,  μετά από κάποια χρόνια απουσίας του, νικώντας στο τελευταίο και καθοριστικό για την άνοδο του παιχνίδι, τον αξιόμαχο και φιλόδοξο Αστέρα Νίκης με 5-2. Η κατάκτηση της πρωτιάς για το σωματείο γιορτάστηκε δεόντως, επισφραγίζοντας την μεγάλη προσπάθεια όλης της χρονιάς να μπορέσει να υλοποιήσει αυτόν τον μεγάλο στόχο που είχε θέσει από το περασμένο καλοκαίρι.

Δικαιολογημένο το ξέφρενο γλέντι που στήθηκε  στα αποδυτήρια, με τις σαμπάνιες να ρέουν ασταμάτητα και τα καπνογόνα να θολώνουν την ατμόσφαιρα και να αποθεώνονται οι νικητές.

Ο Αστέρας μελαγχόλησε τους γηπεδούχους με το γκολ του Μετούσι στο 4' με συρτό σουτ. Στο 13΄ με αυτογκόλ του Ντούλε, μετά από κόρνερ του Ζαφειρίου ο Ορφέας έφθασε στην ισοφάριση. Ακολούθως ο μαχητικός Αστέρας είχε δοκάρι με τον Ντούλε, όμως ο γηπεδούχος με τον Στρατή Χριστοδούλου μετά από ασίστ του Βασιλέλλη, έφθασε στην ανατροπή. Τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Κρασόπουλος σε πάσα του Χατζηελευθερίου έκανε το 3-1.

Στην επανάληψη ο Αστέρας μείωσε στο 54' πάλι με τον Μετούσι, ο Ορφέας στο 70΄ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γιακαλή με 2η κίτρινη, αλλά μπόρεσε να αξιοποιήσει την εδαφική υπεροχή και τα λάθη του αντιπάλου και να φθάσει σε δύο ακόμη τέρματα. Βέβαια σε αυτό συντέλεσαν οι σωστές αλλαγές του Νίκου Τσολάκη που έδωσαν τις πάσες για τα γκολ.

Στο 85΄ ο Κρασόπουλος εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια, σκοράροντας για το 4-2 και στις καθυστερήσεις μετά από σέντρα του Σαράφη, ο Κατζανός με κεφαλιά έδωσε διαστάσεις στην νίκη του Ορφέα κάνοντας το τελικό 5-2.

Τα άλλα παιχνίδια της 30ης αγωνιστικής ήταν για το γόητρο και η τελευταία υποχρέωση των ομάδων να τελειώσουν την χρονιά. Ο ΕΜΑΣ Φίλιας τερμάτισε στην 2η θέση και πλέον θα παίξει αγώνες μπαράζ με τον τέταρτο από τα Play out της Α' κατηγορίας για να διεκδικήσει και αυτός την άνοδο.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε την χρονιά ο Ταξιάρχης, καθώς επιβλήθηκε με 4-0 του Έφηβου στον Μανταμάδο. Ο Κουκούλας έδωσε την πρωτοπορία με τον Ψωμά να τα διπλασιάζει στο δεύτερο ημίχρονο. Το 3-0 διαμόρφωσε ο Βελάνης με το σκορ να κλείνει πάλι ο Ψωμάς. Ο νικητής είχε δύο δοκάρια με Ψωμά και Σοφιάνη. Ο Έφηβος, τελείωσε το παιχνίδι με δέκα λόγω αποβολής του Χιώτη με απευθείας κόκκινη.

Ο Καραβαγγέλης, άνοιξε πρώτος το σκορ με τον Γονιδέλλη, όμως ο Κεραυνός στην επανάληψη ήταν άπιαστος και με τον νεαρό Κοντηβέη να σημειώνει στο 54', 56', 58', 75' τέσσερα γκολ, έφθασε στο άνετο 5-2. Ενδιάμεσα, σκόραρε ο Τσακίρης. Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε πάλι ο Γονιδέλλης.

Την τέταρτη θέση κατέλαβε ο ΑΟ Βασιλικών, που παρά τους πολλούς τραυματισμούς και τις απουσίες που είχε καθ' όλη την χρονιά, κατάφερε να τερματίσει στην συγκεκριμένη θέση. Πρωταγωνιστής  στον Μεσότοπο ήταν ο Παναγιώτης Αλεξίου, που πέτυχε τρία όμορφα γκολ, με το τρίτο χάρμα οφθαλμού. Το άλλο γκολ σημείωσε ο Ματέι. Για λογαριασμό του Μακαρέα, που στο 3-2 ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Ζαφειρέλη ο ίδιος και ο Δερεδίνης, ήταν οι σκόρερς διαμορφώνοντας το τελικό 2-4.

Στην Πέτρα, μόνο το γκολ των γηπεδούχων άξιζε,  με την  Άναξο να κερδίζει 1-0 τον Αστέρα Ιππείου και να κλείνει καλά την χρονιά. Λίγες φάσεις είχε να επιδείξει ο αγώνας με το γκολ να μπαίνει στο 55' με σουτ από τον Τράχηλο. Ο φιλοξενούμενος στάθηκε καλά στο γήπεδο και είχε δοκάρι.

Από έναν βαθμό πήραν στην Ερεσό Παπανικολής και Αχιλλέας μένοντας στο 1-1. Ο φιλοξενούμενος άνοιξε πρώτος το σκορ με τον νεαρό Νικήτα Τσανάκη, όμως με το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελευθερίου με καταπληκτικό γκολ, ισοφάρισε σε 1-1 και λίγα λεπτά αργότερα ο Αχλιόπτας έβαλε σε θέση νικητή την ομάδα του. Όμως ο Αχιλλέας άσκησε πίεση, καταφέρνοντας στην εκπνοή να φθάσει στην ισοφάριση  ξανά με τον ίδιο παίκτη κάνοντας το 2-2.

ΗΦΑΙΣΤΙΑ - ΟΛΥΜΠΟΣ 1-0

ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ

Η Ηφαιστία νίκησε με 1-0 στο βροχερό Κοντοπούλι τον Όλυμπο στον πρώτο αγώνα μπαράζ, για την ανάδειξη του υπέρ-πρωταθλητή σε ένα μέτριο παιχνίδι, χωρίς πολλές φάσεις.

Ο Όλυμπος, χωρίς τον Λάμπη Ζαφειρίου, που έμεινε εκτός ομάδας λόγω ίωσης άφησε το στίγμα του στην έδρα της αντιπάλου, που είχε και αυτή μια σημαντική απουσία του Ντένη Ζώνα, διεκδικώντας ένα γκολ που θα τον διευκόλυνε στην ρεβάνς της ερχόμενης Παρασκευής στην Αγιάσο.

Θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 22' σε όμορφο γύρισμα της μπάλας από τον Ξυνό στην περιοχή, όμως ο νεαρός Χουλιάρας δεν πρόλαβε να την στείλει από κοντά στα δίχτυα του Ράπτη. Με την σειρά της η Ηφαιστία απάντησε λίγο πριν από το ημίχρονο με κτύπημα κόρνερ από τον Γκαλιούρη, που πέρασε έξω. Αυτές ήταν όλες οι  φάσεις του πρώτου μέρους.

Η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε με το ξεκίνημα (47'), να αιφνιδιάσει τους πρωταθλητές Λέσβου με το άνοιγμα του σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Δήμου Μανουσάκη, ο Τσαλίκης επιχείρησε από κοντά σουτ, το πόδι του Τζιώτη απομάκρυνε προσωρινά την μπάλα, που πήγε στον Τριλιανό ο οποίος είχε προωθηθεί στην φάση και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ηφαιστία με το γκολ υπέρ της, προσπάθησε να γίνει ακόμη πιο επιθετική όμως οι παίκτες του Όλυμπου δεν το επέτρεψαν. Στο 73΄ θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματα, μετά από κόρνερ του Μανουσάκη και η κεφαλιά του Γεωργαντή, κατέληξε λίγο έξω από το δοκάρι. Η τελευταία καλή φάση δημιουργήθηκε από τον Όλυμπο στο 77' με δυνατή κεφαλιά του Τσαμπλάκου μετά από φάουλ του Πετρουζέλη να περνά έξω από το δοκάρι.

Διαιτητής: Βλουτέλλης