Ημερομηνία9 Απριλιου 2013
Θεματολογία Αθλητικα
ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ  0 - 1
ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 0 - 1

Ωραίο ποδόσφαιρο και δίκαιη νίκη με γκολ από τον Μανούσο, η ομάδα του Τεννέ απέδειξε ότι μπορεί να πάει Σούπερ Λίγκα.

ΤΟΝ ΝΙΚΗΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ
Αυτό που ήθελε, αυτό πήρε. Μεγάλη νίκη πήρε μέσα στο Καυτατζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης η Καλλονή, νικώντας τον Ηρακλή με 1-0 και η όρεξη των παικτών της ανοίγει περισσότερο, για άνοδο στη Σούπερ Λίγκα. Ήταν ένα τεράστιο διπλό, το οποίο, ασφαλώς, δικαιούταν. Αυτή ήταν η τρίτη εκτός έδρας νίκη και μάλιστα και με έναν παίκτη, το Γιώργο Μανούσο, που χτύπησε και στο Αγρίνιο στην πρεμιέρα με τον Παναιτωλικό, ανοίγοντας τον δρόμο, ώστε να έρθουν και άλλες νίκες. Ακολούθησε το διπλό στη Φυλή και από εκεί και έκτοτε, η νίκη εκτός αγνοούνταν, ενώ η ομάδα στα περισσότερα παιχνίδια απέδωσε με ποδόσφαιρο υψηλών προδιαγραφών, όμως τα αποτελέσματα δεν τη δικαίωσαν. Τώρα ο δρόμος για τον στόχο είναι πάλι ανοιχτός και η απευθείας άνοδος περιμένει.
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο «Γηραιός» ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αναζητώντας ένα γρήγορο τέρμα που θα έδιωχνε το άγχος, ωστόσο, δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Σιδεράκη, ενώ από την άλλη, οι παίκτες της ΑΕΛΚ παρουσιάστηκαν με σαφώς αμυντικούς προσανατολισμούς.
Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν στο 27 για τους γηπεδούχους, ωστόσο, το αδύναμο σουτ του Γεωργίου βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρο της Καλλονής. Από τη στιγμή που οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην προηγούμενη φάση, οι παίκτες της Καλλονής το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο, καθώς στο 35 ο Μανούσος άνοιξε το σκορ για το «συγκρότημα» της Μυτιλήνης. Ο Γάλας έκανε την μπαλιά στον επιθετικό, ο οποίος πέρασε δύο αμυντικούς και νίκησε τον Χουάντερσον για το 1-0.
Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο τέρμα, όταν ο Λεοζίνιο έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Χουάντερσον έδιωξε με δυσκολία και στο 39 ο Μανούσος δεν κατάφερε να βάλει την προβολή στη σέντρα του Κάντζι. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μία ακόμα καλή στιγμή για την Καλλονή, όταν ο Λεοζίνιο έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο δεύτερο μέρος, ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά και αναζήτησε την ισοφάριση, ωστόσο στο 47 το δυνατό σουτ του Ουκάρ η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο Κιρόφσκι δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ουκάρ απείλησε και πάλι, αλλά ο Σιδεράκης μπλόκαρε, ενώ στο 65 το σουτ του Σουλίδη έφυγε άουτ. Στο 71 οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι σε ανατροπή του Χ. Παληγεώργου, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί η αναμέτρηση.
Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση προς την εστία του Σιδεράκη, όμως ο πορτιέρο της Καλλονής έδιωξε με δυσκολία στο 73 την κεφαλιά του Κιρόφσκι, έπειτα από φάουλ του Ουκάρ, ενώ οι νησιώτες είχαν την καλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, όταν ο Κάντζι άλλαξε με τον Ντιμπαλά, ο τελευταίος έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Κυριαζίδης (Έβρου), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Σαββίδη, Χωριανόπουλο, Κάντζι. Αλλά στην Καλλονή εκφράζουν κάποια παράπονα, για λάθος υποδείξεις του ρέφερι.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Ηρακλής: Χουάντερσον, Σαββίδης, Σουλίδης, Ουκάρ, Παληγεώργος Γ., Λόπεθ (53 Ισαάκ), Στεφανίδης (46 Φερνάντεζ), Παληγεώργος Χ., Βαγγελόπουλος, Γεωργίου (53 Τσερκέζος), Κιρόφσκι.
Καλλονή: Σιδεράκης, Κώτσιος, Αναστασιάδης, Γάλας, Λαμπρόπουλος, Μαρσέλο, Μανούσος, Λεοζίνιο (87 Βάλιος), Σιλιγαρδάκης (75 Κριπιντίρης), Χωριανόπουλος (51 Ντιμπαλά), Κάντζι.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ
ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΠΡΟΠΟΝ. ΗΡΑΚΛΗ
Ο,ΤΙ ΧΤΙΣΑΜΕ ΤΟ ΓΚΡΕΜΙΣΑΜΕ
«Δυστυχώς, ό,τι καταφέραμε το τελευταίο διάστημα με τις εκτός έδρας νίκες, το γκρεμίσαμε σήμερα και επανήλθαμε εκεί που ήμασταν πριν από δύο εβδομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο. Η Καλλονή προηγήθηκε με μία ξαφνική αντεπίθεση και πήρε κεφάλι στο σκορ.
Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ήμασταν καλύτεροι. Στη συνέχεια, όμως, μας έλειπε το καθαρό μυαλό και το παιχνίδι πρωτοβουλίας. Δεν δημιουργήσαμε κλασική ευκαιρία, για να ισοφαρίσουμε. Σ αυτά τα παιχνίδια στην έδρα μας χρειάζεται να παίρνουμε περισσότερη ευθύνη και πρωτοβουλίες.
Σήμερα ήμασταν τρεναρισμένοι. Την Τετάρτη έχουμε παιχνίδι. Ό,τι χάνουμε εδώ, να το παίρνουμε γρήγορα έξω.
Είναι θέμα ικανότητας πλέον. Είναι πολλά παιχνίδια που δεν κερδίζουμε. Δεν είναι μόνο ένα και δυο. Είναι θέμα παραστάσεων των παικτών και το κατά πόσο είναι ισχυρή προσωπικότητα, ώστε να πάρουν πρωτοβουλίες και να δημιουργήσουν καταστάσεις.
Το πρωτάθλημα έχει δρόμο ακόμα. Και πριν από δύο βδομάδες πάλι εκεί ήμασταν. Αν δεν έχουμε απώλειες εντός έδρας, τότε μπορούμε να μπούμε πάλι στο κόλπο της απευθείας ανόδου», κατέληξε ο Σερραίος τεχνικός.
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΛΤΣΗΣ
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ
«Κατ αρχάς, να εκφράσω τα θερμά μου συλλυπητήρια στην οικογένεια του Πέτρου Θεοδωρίδη, που υπηρέτησε για πολλά χρόνια το ποδόσφαιρο, ενώ διετέλεσε και για σειρά ετών πρόεδρος στον Ηρακλή. Σίγουρα η απώλεια είναι μεγάλη για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Όσο για το παιχνίδι, σπουδαία επιτυχία. Αντιμετωπίσαμε μια πάρα πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλή ψυχολογία έπειτα από δύο επιτυχή εκτός έδρας αποτελέσματα που σημείωσε. Είναι μια μεγάλη νίκη για μας, την οποία δικαιούμασταν. Δεχθήκαμε πίεση, αλλά η αμυντική γραμμή μας λειτούργησε άψογα.
Τώρα πρέπει να προσέξουμε τη Δόξα Δρ. και ευελπιστούμε σε ένα ακόμη καλό αποτέλεσμα».
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ
Ο ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ
«Καταφέραμε να πετύχουμε μια σπουδαία νίκη κόντρα σε μια ιστορική ομάδα, που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να βρίσκεται στη δεύτερη κατηγορία. Στόχος μας είναι να βγάλουμε την ομάδα στη Σούπερ Λίγκα και θα κάνουμε για αυτό τα πάντα. Για την ώρα είμαστε χαρούμενοι και ικανοποιημένοι που νικήσαμε».

ΤΡΕΝΟ Ο ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΛΛΩΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ Β.
Ο Απόλλων Σμ. νίκησε με 1-0 τον Βύζαντα Μεγάρων και παρέμεινε στην κορυφή και την αγωνιστική που πέρασε. Ακόμη μια νίκη πήρε ο Παναιτωλικός 2-0 τη Δόξα Δρ. και βαθμολογικό ανέβασμα για την ομάδα του Αγρινίου. Εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο του Εθνικού Γ. ο Ολυμπιακός Βόλου 2-0 και βρίσκεται για την ώρα στο εισιτήριο για την απευθείας άνοδο. Στην ουρά, επεισοδιακός ήταν ο αγώνας στα Γιαννιτσά με την Παναχαϊκή 0-1, ενώ ο Θρασύβουλος πέρασε με εκτός έδρας νίκη με 5-2 την Επανομή, στην 32η αγωνιστική.

ΚΡΙΜΑ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
Χόρτασαν γκολ στην Πιερία και ένα παιχνίδι που έδειχνε ότι θα είναι δικό της, τελικά η νίκη μετατράπηκε σε ισοπαλία. Κρίμα για τους νέους της Καλλονής, οι οποίοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να φύγουν νικητές σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι, αν οι λάθος εκτιμήσεις του γκολκίπερ Καλαϊτζή δεν απέφεραν τα δύο από τα τρία γκολ του αντιπάλου. Παρόλα αυτά, η εμφάνιση των μικρών της Καλλονής ήταν αρκετά καλή και αν δεν έβαζε και ο διαιτητής το δακτυλάκι του, τότε σίγουρα θα κατακτιόταν η νίκη. Ο ρέφερι της ακύρωσε δύο γκολ, ενώ η ατυχία της χτύπησε την πόρτα στις καθυστερήσεις, με το σουτ εξ επαφής από τον Ντάμπο που τράνταξε το δοκάρι του Πιερικού. Η Καλλονή έκανε δυναμικό ξεκίνημα, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 2-0, με σκόρερ τους Σοφιάνη και Ντάμπο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Βραχνό και έφθασαν στην ισοφάριση με τον Νούλα στο ξεκίνημα της επανάληψης. Λίγο μετά, ο Δαλαμήτρας έδωσε το προβάδισμα με 3-2, όμως η αλλαγή του Γαβαλά ο Λίμα, ισοφάρισε επτά λεπτά πριν το τέλος.
Καλλονή: Καλαϊτζής, Καρακλάς (77΄ Γ. Πιπεράς), Ευαγγελιδάκης, Σαμπάνης, Γιουκαρής, Σ. Πιπεράς, Κίστα, Μούτσα (75΄ Λίμα), Λάτση (54΄ Φωκιανός), Ντάμπος, Σοφιάνης.

ΜΠΑΡΑΖ ΘΥΕΛΛΑ - ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ
Η Αναγέννηση Γέρας είναι από το Σάββατο το απόγευμα η πρωταθλήτρια Λέσβου νικώντας με 3-0 τον Αετό στα Λουτρά και κατακτώντας επάξια τον τίτλο που κυνηγούσε από το ξεκίνημα της χρονιάς. Δικαιολογημένα, λοιπόν, τα πανηγύρια που έλαβαν χώρα μετά το τέλος του αγώνα των Λουτρών, με τη σαμπάνια να ρέει άφθονη στα κεφάλια των πρωταθλητών. Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι, σκόρερ του αγώνα ήταν οι Σεραφίγκος 30΄, 65΄με δύο κεφαλιές και Μαλακός στο τέλος με σουτ. Αποβλήθηκε ο Στρ. Σκαλοχωρίτης στη φάση του τρίτου γκολ. Στα υπόλοιπα παιχνίδια έσπασαν καρδιές. Στο Κ. Τρίτος, ο Αλκιβιάδης πιο ψυχωμένος κέρδισε με 1-0 τη Θύελλα και την έστειλε σε αγώνα μπαράζ με τα Λιονταράκια. Το μοναδικό τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Καζάνης, με σουτ από την περιοχή. Ξύπνησε στο τέλος η ομάδα της Πηγής και απείλησε, χωρίς αποτέλεσμα.
Στη Θερμή, τα Λιονταράκια ήθελαν τη νίκη αλλά ατύχησαν, πέφτοντας ακόμη πιο βαθιά στο γκρεμό. Η αδιάφορη Άναξος χτύπησε στο δεύτερο μέρος και έφερε μεγάλη απογοήτευση στους γηπεδούχους, αναγκάζοντας και τον προπονητή Λάκη Σπανό να υποβάλει την παραίτησή του από την τεχνική ηγεσία. Ο Στρατής Σκαρακάκης με σουτ έδωσε το προβάδισμα, για να ακολουθήσουν άλλα δύο από τον Φιλιανό. Η νικήτρια είχε και δοκάρι με τον Κλάους. Στη Μόρια, ο Παπανικολής πήρε αυτό που ήθελε, δηλαδή τη νίκη και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι άουτ. Ο Κουδουνάς άνοιξε το σκορ, ο Θεοδωρίδης τα διπλασίασε και ο Βύρωνας που αγωνίστηκε με πολλά νέα παιδιά, μείωσε με τον Άλεξ, όμως στις καθυστερήσεις ο Κουδουνάς ανατράπηκε από τον Χατζηλία και ο Γρηγ. Πατσανάς κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του, κάνοντας το 3-1. Νίκη με ανατροπή για την Προοδευτική, η οποία συνέτριψε με 4-2 το Διαγόρα, που αποδείχθηκε σκληρό καρύδι. Άνοιξε το σκορ με κεφαλιά από τον Νερατζή, όμως με πέναλτι που αμφισβητήθηκε, η Προοδευτική ισοφάρισε με τον Βαμβουκλή. Ο Μπίρης λίγο μετά έδωσε το προβάδισμα αυτή τη φορά στην ομάδα της Σκάλας με 2-1, όμως ο Τσομπανέλλης με κεφαλιά έφερε πάλι αναταραχή στη γηπεδούχο ομάδα. Η πίεση στα τελευταία λεπτά και ο παίκτης λιγότερος (αποβολή Ζουμπίλι στη φάση του πέναλτι) επέφερε καρπούς, με τον Βαμβουκλή να κάνει το 3-2 και λίγο πριν το τέλος ο Κριεμάδης πέτυχε χατ τρικ, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του. Με δέκα παίκτες τελείωσε το παιχνίδι και η Προοδευτική, αφού αποβλήθηκε ο Μπίρης. Στην Αγιάσο περίμεναν δώρο από τα Λουτρά, αλλά αυτό δεν ήρθε. Η νίκη για την ομάδα της Αγιάσου ήταν πέρα για πέρα δίκαιη, με τον Βουργουτζή Π. να ανοίγει το σκορ και το ημίχρονο να τελειώνει με ένα ακόμη τέρμα από τον Καλουτζή αυτή τη φορά. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Γκέρι. Καλές εντυπώσεις άφησε ο Αιγέας και θα μπορούσε από τις ευκαιρίες που έκανε να πετύχει ένα γκολ. Τέλος, παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον στην Αγ. Μαρίνα, με Ατρόμητο και Κεραυνό να κάνουν αγγαρεία, ώστε να βγάλουν την τελευταία τους υποχρέωση. Έτσι, το τελικό 0-0 κρίνεται δίκαιο.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ
Ημέρα για τον Ανδρονικά Παρακοίλων αυτή που πέρασε (19η), με την ομάδα του Μιχάλη Βαχαράκη να πιάνει εκπληκτική απόδοση και να συντρίβει με 4-0 τη Φίλια, που δεν έκανε τον κόπο να μπει ποτέ στο παιχνίδι και ηττήθηκε δίκαια. Με τη νίκη του αυτή, ο Ανδρονικάς επέστρεψε στην κορυφή και ήρθε ένα βήμα από την άνοδό του στην επόμενη κατηγορία. Χατ τρικ από τον Χρήστο Κουτλή, το άλλο τέρμα ο Ψαρρός.
Στη Θερμή, μέσα στο παιχνίδι παραμένει ο Ταξιάρχης, που πέρασε με χρυσό τρίποντο 3-2 τον Εθνικό, που έχασε πολύτιμο έδαφος και πλέον πολύ δύσκολα μπορεί να προλάβει την άνοδο. Ο Ρωμαίο άνοιξε το σκορ, ο Δρακούλης αποβλήθηκε για λογαριασμό του Ταξιάρχη, αλλά ο Σοφιάνης με σουτ ισοφάρισε 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Γρεβενίτη, όμως πέντε λεπτά μετά ο Σταμάτης ισοφάρισε σε 2-2. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Γ. Χειλές, μετά από το πρώτο χτύπημα από τον Σοφιάνη, την ασθενή απόκρουση του γκολκίπερ και το ριμπάουντ από τον σκόρερ. Μάλιστα, στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Οικονομίδης, ο οποίος υπέπεσε στην παράβαση. Από έναν βαθμό πήραν Μακαρέας και Ειρήνη στη μεταξύ τους σύγκρουση, με την Ειρήνη να ανοίγει το σκορ, με τον Π. Φυντάνη και Κουλουδή να ισοφαρίζουν για την ομάδα της άγρας. Στα Πάμφιλα, χωρίς ενδιαφέρον το παιχνίδι του Έφηβου με τον Αίγειρο, με την ομάδα των Μυστεγνών να νικά με 3-1, με δύο τέρματα από τον Μ. Κατζανό και ένα από τον Κάσσο. Το γκολ των ηττημένων σημείωσε ο Βαρουκτσής.
Σπουδαίο ποδόσφαιρο έπαιξε ο Μεσότοπος, κερδίζοντας στην έδρα του αντιπάλου τον μέτριο Ισσαϊκό με 3-0 και βλέπει άνοδο. Ζαγκούλης, Πολυχρόνης (αυτογκόλ) και Διμπιόκας οι σκόρερ του αγώνα.
Ισσαϊκός-Μεσότοπος 0-3
Ανδρονικάς-Φίλια 4-0
Εθνικός-Ταξιάρχης 2-3
Έφηβος-Αίγειρος 1-3
Μακαρέας-Ειρήνη 1-1