Θεματολογία Αθλητικα
ΟΦΗ - ΚΑΛΛΟΝΗ  3 - 1
ΟΦΗ - ΚΑΛΛΟΝΗ 3 - 1
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ

Τραγική η ομάδα του Ματζουράκη, δεν δικαιολόγησε τη θέση της και έχασε μετά από τρία νικηφόρα αποτελέσματα.

ΤΗΝ ΠΟΤΙΣΕ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗ ΝΙΚΗΣΕ
Κάποτε θα γινόταν κι αυτό και θα έσπαγε το νικηφόρο σερί που είχε χτίσει στα τελευταία της παιχνίδια η Καλλονή. Αποτέλεσμα, να μην μπορέσει να ανταποκριθεί στο ρόλο της, να μην δημιουργήσει καμία αξιόλογη ευκαιρία εκτός από το γκολ και να υποταχθεί δίκαια στην ανωτερότητα του ΟΦΗ, ο οποίος πραγματικά τη δάγκωσε στο ψαχνό.
Στο \"Γεντί Κουλέ\" τα πράγματα δεν είναι εύκολα για καμία ομάδα. Ακόμα και στην αρχή της σεζόν που ο ΟΦΗ έψαχνε τα πατήματά του και σκόραρε με το σταγονόμετρο, οι αντίπαλοί του δεν κατάφεραν να τον κερδίσουν.
Πόσο μάλλον τώρα, που με τον Σα Πίντο στον πάγκο, οι Κρητικοί έχουν βρει ρυθμό και μαζεύουν τους χαμένους βαθμούς.
Ο Λεοζίνιο μπορεί να σκόραρε εις βάρος της παλιάς του ομάδας στο 32΄με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σε κεφαλιά πάσα του Καζάκη, το γκολ, όμως, αυτό δεν στάθηκε ικανό να δώσει περισσότερο αέρα για τη συνέχεια. Ο Θανάσης Παπάζογλου πήρε το όπλο και πυροβόλησε δύο φορές, ενώ είχε και δοκάρι. Αν το 0-1 διατηρούνταν μέχρι την ανάπαυλα, μπορεί η συνέχεια να ήταν διαφορετική. Είναι φανερό ότι η Καλλονή με την παρουσία της στο γήπεδο δεν απείλησε και γενικά ήταν τραγική στις γραμμές της.
Ο ΟΦΗ είχε απειλήσει με άστοχα σουτ των Κουτσιανικούλη (5\'), Παπάζογλου (21\') και Κάλαϊτζιτς (23\'), η Καλλονή κατάφερε να σκοράρει από το πουθενά. Στη μισή ευκαιρία που της δόθηκε, η ομάδα της Μυτιλήνης βρέθηκε μπροστά στο σκορ, με πανέμορφο σουτ του Λεοζίνιο. Ο Βραζιλιάνος πλήγωσε την πρώην ομάδα του και έγραψε το 0-1 στο 32\'.
Οι Κρητικοί ήταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δεν το έβαλαν κάτω. Από το πρώτο κιόλας λεπτό μετά το γκολ του Λεοζίνιο, αντέδρασαν και δημιούργησαν ευκαιρίες με τον Παπάζογλου και τον Ζε Εντουάρντο. Η λύτρωση ήρθε τελικά στο 40\', όταν ο Παπάζογλου με κεφαλιά-κανονιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Καλλονής και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.
Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, αφού οι ποδοσφαιριστές του Σα Πίντο έκαναν και πάλι κουμάντο. Μακρής (46\') και Ζορό (48\') έχασαν δύο ευκαιρίες, όμως δεν συνέβη το ίδιο με τον Παπάζογλου. Στο 53ο λεπτό, ο Έλληνας επιθετικός πήρε την ασίστ από τον Μακρή και με κοντινή κεφαλιά πέτυχε την ανατροπή για την ομάδα του.
Από κει και πέρα, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τους γηπεδούχους να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και να κρατούν εύκολα το προβάδισμά τους. Η ομάδα της Μυτιλήνης άλλωστε, έμοιαζε ανίκανη να αντιδράσει και αντί να προσπαθήσει να απειλήσει, τελικά απειλήθηκε. Κι αν ο Κουτσιανικούλης δεν κατάφερε να σκοράρει σε τετ α τετ με τον Χογκ (79\'), δεν συνέβη το ίδιο με τον Μακουκούλα. Ο επιθετικός των Κρητικών, τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (88\') βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρο της Καλλονής και με άψογο πλασέ, έγραψε το 3-1. Έτσι ολοκληρώθηκε ένας αγώνας που είχε μόνο μια ομάδα πρωταγωνίστρια. Τον ΟΦΗ!
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΟΦΗ (Σα Πίντο): Φερνάντες, Μπούρμπος, Ζορό, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Μακρής, Κάλαϊτζιτς, Κουτσιανικούλης (85\' Μακουκούλα), Ζε Εντουάρντο, Όγιος (74\' Μονιάκης), Παπάζογλου (90+1\' Κυζιρίδης).
Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Χωριανόπουλος, Λεάντρο, Αναστασιάδης, Ποντάνι, Φαρία, Μαρσέλο, Λεοζίνιο, Γκαρσία, Μανούσος (72\' Γάλας), Καζάκης (72\' Περόνε).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ
Γ. ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ
ΔΙΚΑΙΑ Ο ΟΦΗ
Συγχαρητήρια στον ΟΦΗ, ήταν καλύτερος και ζήτησε το παιχνίδι. Δίκαια κέρδισε. Εμείς δεν βρεθήκαμε στην καλύτερή μας ημέρα. Έπρεπε να χειριστούμε καλύτερα το προβάδισμα. Ο ΟΦΗ δούλεψε περισσότερο από εμάς στο γήπεδο, δήλωσε ο τεχνικός της Καλλονής εμφανώς απογοητευμένος από την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι.
ΣΑ ΠΙΝΤΟ
ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΟΦΗ
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΑΣ
Σήμερα ήταν ένα φανταστικό παιχνίδι. Είμαι ξανά πολύ περήφανος για τους παίκτες μου, γιατί καταλαβαίνουν τις ιδέες που έχω, αλλά και το τι θέλω να περάσουν στο παιχνίδι. Παίζαμε κόντρα σε μια ομάδα που είναι ψηλά στη βαθμολογία, που προερχόταν από τρεις συνεχόμενες νίκες και είχε καλή ψυχολογία και αυτοπεποίθηση.
Τα παιδιά έκαναν σωστά τα πάντα, ακόμα και πριν δεχτούμε το γκολ. Το γκολ της Καλλονής προήλθε από το μοναδικό σουτ που έκαναν. Ήταν πολύ άδικο να δεχτούμε το γκολ, όμως ήταν καταπληκτική αντίδραση γιατί έδειξαν ότι πίστευαν ότι θα κερδίσουν. Δεν ήταν εύκολο για τα παιδιά, γιατί έχουν τραβήξει πολλά από την αρχή.

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ
Φυσάνε οι Νέοι της Καλλονής, προσθέτοντας μια ακόμη επιτυχία μακριά από τον τόπο τους, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας με 3-1 της αντίστοιχης του ΟΦΗ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League ΟΠΑΠ U20.
Για πολλούς η φετινή παρουσία των \"μικρών\" του Δημήτρη Γαβαλά ίσως να αποτελεί έκπληξη, ωστόσο για όσους γνωρίζουν τη δουλειά που γίνεται τρία χρόνια τώρα στα τμήματα υποδομής της Καλλονής, γίνεται αντιληπτό ότι η μέχρι τώρα πορεία της U20 μόνο τυχαία δεν είναι.
Οι ποδοσφαιριστές πέτυχαν στην Κρήτη κόντρα στον ΟΦΗ την 5η συνεχόμενη νίκη τους και την 8η συνολικά στο πρωτάθλημα, παραμένοντας αήττητοι για 8 αγωνιστικές και εξακολουθούν να βρίσκονται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.
Η ομάδα μπήκε στο παιχνίδι δυνατά και μόλις στο 8ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Σοφιάνη. Αν και με τον αέρα εις βάρος της στο πρώτο ημίχρονο, η Καλλονή δεν απειλήθηκε, καθώς η αμυντική της τακτική ήταν άψογη και παρέμεινε καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Το 0-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, η ομάδα της Καλλονής μπήκε αποφασισμένη και άνοιξε το σκορ στο 55\' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Μπουρού. Το 2-0 έγραψε με όμορφη κεφαλιά ο Σοφιάνης στο 63ο λεπτό, ενώ στο 67\' έπειτα από λάθος της άμυνας του ΟΦΗ η μπάλα κατέληξε από τα πόδια του Φάζου, στα δίχτυα και με αυτογκόλ ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε με πέναλτι που κέρδισε ο ΟΦΗ στο 72\'.
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΑΤΣ
«Είναι πολύ σημαντικό ότι κερδίσαμε μία ανταγωνιστική ομάδα που έχει κερδίσει τον ΠΑΟΚ, τον Αστέρα Τρίπολης κ.α. Εμείς ήμασταν πάρα πολύ καλοί στην αμυντική μας τακτική και δεν απειληθήκαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Μάλιστα, είχαμε τρεις καλές ευκαιρίες να ανοίξουμε το σκορ από το πρώτο ημίχρονο με τους Μπουρού, Γιουκαρή και Σοφιάνη. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την εμφάνισή τους», δήλωσε ο Δημήτρης Γαβαλάς.
ΚΑΛΛΟΝΗ: Μάππας, Αγριμάκης, Ευαγγελιδάκης, Γιαζιτζόγλου, Ιωαννίδης, Πιπεράς, Καραμπάς, Γιουκαρής, Σοφιάνης (85\' Κροτσίδας), Μπουρούς (90\' Λαμπράκης), Γεώργου (80\' Κίστα).
ΟΦΗ: Γιαγκιόζης, Μπολάκης, Γιαχάκης, Λογοθέτης, Φάζος, Χύζι, Μανιδάκης (63\' Σαλτανάκης), Gaitan (73\' Μπάμπης), Μαραθιανός (77\' Χατζάκης), Βλαχάκης, Ροβίθης.
Κ17
ΤΡΙΤΩΣΑΝ ΟΙ ΝΙΚΕΣ
Με τελικό σκορ 2-1 έληξε η 1η αγωνιστική του δεύτερου γύρου για τη γηπεδούχο U-17 της Καλλονής κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα του Πλατανιά, στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Το σκορ άνοιξε σχεδόν από την αρχή και συγκεκριμένα στο 5, όταν με ενέργεια από δεξιά του Μερτζάνη και τελείωμα με πλασέ του Κυριακού έγινε το 1-0 για την Καλλονή. Στο β ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 60, μετά από στημένη φάση ο Παπάζογλου Θ. έμελλε με πλασέ να κάνει το 2-0. Πριν το γκολ είχε προηγηθεί δοκάρι με το Δράκο, ενώ στο 65 ακολούθησε δοκάρι από τον Κλάους. Στο 75 η ομάδα του Πλατανιά μείωσε τη διαφορά στο 2-1 μετά από ενέργεια από αριστερά λόγω αδράνειας της άμυνας της Καλλονής.
ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΑΜΕ ΣΩΣΤΑ
«Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου και εκ βαθέων ευχαριστίες στους συνεργάτες μου. Παρόλα τα προβλήματα, σχετικά με την απουσία των Ξύδα και Βαγγελάκη και τον κακό αγωνιστικό χώρο, ανταποκριθήκαμε πλήρως στις ανάγκες του παιχνιδιού, πετυχαίνοντας μία σπουδαία νίκη. Δεχθήκαμε ένα γκολ που μας δυσκόλεψε, αλλά και σε αυτόν τον αγώνα αποδείχθηκε η ατομική, καθώς και η συλλογική βελτίωση της ομάδας μας. Ευελπιστώ να καταφέρουμε να πετύχουμε τους στόχους μας», επισήμανε ο Φώτης Κοκκινέλλης.
ΚΑΛΛΟΝΗ: Παπάζογλου Φ., Θωμαΐδης, Μπουλμπούλης, Καραγεώργης, Παπάζογλου Θ., Δράκος, Μερτζάνης (85 Κεραμίδας), Τηνιακός, Κυριακού (90 Λεβεντέλλης), Πιπεράς (90 Χαμσαλάρι), Κλάους (65 Βελετάκης)
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ευθυμάκης, Σκευοφύλαξ (Βαρουξάκης), Σέχου, Κρασουδάκης, Στεφανίδης, Κοκκινάκης (Στεφανίδης)), Σκουρτάι (Πλατινάκης), Νικηφόρος, Φωτεινός (Καζάκος), Παπαδάκης, Κοντορινάκης

A΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΗΤΤΗΤΟΣ Ο ΑΙΟΛΙΚΟΣ
ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ - ΕΓΓΛΕΖΟΙ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΑ
Μία αγωνιστική πριν το φινάλε του Α΄ γύρου, ο πρωτοπόρος και αήττητος στο πρωτάθλημα Αιολικός, πέρασε δια περιπάτου το εμπόδιο του γηπεδούχου Ατρομήτου Αγ. Μαρίνας (το παιχνίδι έγινε στον «Ταρλά») με 6-0 και διατήρησε τη διαφορά των έξι βαθμών που τον χωρίζουν από το Διαγόρα. Τέσσερα γκολ από τον Τόλη Λαλά, Σεραφίγκος και Μιχαλάκης τα άλλα δύο των νικητών που είχαν και ευκαιρίες να το διευρύνουν.
Στην Αγ. Παρασκευή, ο Διαγόρας νίκησε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, αφού πρώτα η Προοδευτική του έβαλε δύσκολα με το γκολ του Ράπτη. Στην εκπνοή του ημιχρόνου, ο Αναιρούσης πήρε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος, όμως αστόχησε. Ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε πολύ νωρίς στην επανάληψη και ο Φιλιανός με όμορφη κεφαλιά αξιοποίησε σέντρα του Νερατζή και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη. Αποβλήθηκε ο Τάσος Δουνιάς της Προοδευτικής στο 75΄.
Επιτέλους νίκη για τον Αλκιβιάδη, που ήταν καλύτερος του Αιγέα και με γκολ που πέτυχαν από το πρώτο ημίχρονο οι Β. Χαραλάμπους και Σταυρινός, κατάφεραν να κερδίσουν, αποκτώντας συγχρόνως βαθμολογικό αέρα.
Στην Αγιάσο, με γκολ από τον Ψαρρό ο Όλυμπος διπλασίασε τις νίκες του υποχρεώνοντας τον Ατρόμητο Αν. στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα. Ευκαιρίες είχαν και οι δύο ομάδες.
Ισόπαλο με 2-2 τελείωσε το παιχνίδι του Παπανικολή με τον Οδ. Ελύτη, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό. Ο Βαριεμέζης άνοιξε το σκορ, ο Τσιμπούκης με πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Γιλέκης (απέκρουσε με το χέρι) διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, όμως μέχρι το ημίχρονο ο Παπανικολής έφθασε στη μείωση του σκορ με τον Μαλέσκο και ισοφάρισε στο 40΄με κεφαλιά ο Βασιλέλλης. Δοκάρι σε σουτ φάουλ είχε ο Τσιμπούκης.
Στα Λουτρά, στη σκιά της απώλειας του Παναγιώτη Σαλταμάρα και μέσα σε βουβή ατμόσφαιρα, ο γηπεδούχος Αετός λυτρώθηκε στο τέλος με γκολ κεφαλιά από τον Πασπαλιάρη, μετά από σέντρα του Κάβουρα. Λίγες οι φάσεις, το παιχνίδι δεν ικανοποίησε τον κόσμο, ενώ ο Κεραυνός διαμαρτυρήθηκε για μια φάση. Εκτός από το γκολ, ο νικητής είχε δύο ακόμη καλές στιγμές, χωρίς να τις αξιοποιήσει.
Στις νίκες επανήλθε ο Βύρωνας, που πέρασε το εμπόδιο των Λιονταριών στη Θερμή, κατακτώντας μια σημαντική νίκη με σκορ 2-0. Ο Αγγελέλης με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ και ο Κιοσές με πέναλτι που πήρε ο ίδιος σε χέρι αμυντικού κλείδωσε τη νίκη στην ομάδα του.
Χορταστικό το θέαμα στο γήπεδο της Πέτρας, με την Αν/ση Γέρας να νικά με 5-3 την Άναξο. Με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει ισόπαλο, χωρίς τέρματα, η Γέρα ξέσπασε με το ξεκίνημα στην επανάληψη. Ο Ζαφειρίου άνοιξε το χορό, όμως ο Χαλκιώτης ισοφάρισε σε 1-1. Πάλι ο Ζαφειρίου έδωσε το προβάδισμα στη Γέρα, για να τα τριπλασιάσει ο Βλάμης. Στη συνέχεια, σειρά πήρε ο Καραβατάκης, ο οποίος έκανε το 1-4, ο Μιχαλάκης μείωσε σε 2-4 και μετά πάλι ο Ζαφειρίου έκανε το δικό του χατ τρικ. Το τελικό 3-5 έκανε ο Γιώργος Σκαρακάκης. Οι νικητές που πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, είχαν και δοκάρι με τον σκόρερ.

Ο Γ. ΚΟΥΤΡΟΜΠΙΛΑΣ ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ
Ο Γιώργος Κουτρομπίλας, παλαίμαχος παίκτης του Αιολικού και φίλος του αείμνηστου Παναγιώτη Σαλταμάρα, θα είναι ο αντικαταστάτης του στον πάγκο. Η συμφωνία κλείστηκε την περασμένη Παρασκευή, με τον Κουτρομπίλα να αποδέχεται την πρόταση που του έγινε και να αναλαμβάνει απο σήμερα επίσημα τα καθήκοντά του. Μάλιστα, βρέθηκε την Κυριακή στο γήπεδο των Λουτρών και παρακολούθησε το παιχνίδι της νέας του ομάδας με τον Αετό, κρατώντας αρκετές σημειώσεις και ενημερώνοντας τους ανθρώπους που βρίσκονταν στον πάγκο. Σύμφωνα με τα όσα είπε μετά το τέλος της αναμέτρησης, όπου βρήκε τον Αετό να χάνει με 1-0 στην εκπνοή, η ομάδα του άρεσε, αλλά πρώτη κίνηση θα είναι η σκληρή δουλειά, ώστε το σύνολο να γίνει ακόμη καλύτερο.
Το επίσημο ντεμπούτο θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, κόντρα στην παλιά του ομάδα τον Αιολικό, στο γήπεδο των Παμφίλων.
Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΜΕΓΑΛΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ Ο ΕΡΜΗΣ - ΝΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΑΡΙΩΝ ΜΗΘ.
Σπουδαίο τρίποντο κατέκτησε ο Ερμής Παμφίλων στη δύσκολη έδρα της Φίλιας και συνεχίζει τον καλπασμό του για την άνοδο. Ο έμπειρος Απόστολος Κουγιουμτζής με απευθείας κόρνερ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς. Νίκη χρυσάφι πήρε και ο Αρίων Μηθ. επικρατώντας με 2-1 του Πολιχνίτου και είναι ένα βαθμό πίσω από την κορυφή. Από την 8η αγωνιστική, ξεχώρισε η εντός έδρας νίκη του Παλλεσβιακού 4-0 τον Αχιλλέα και ακόμη ένα μεγάλο βήμα για την κορυφή. Επίσης, στα γήπεδά τους νίκησαν η Δόξα 3-1 το μέτριο Ορφέα, ο Ανδρονικάς 4-0 τον Αίαντα που απογοήτευσε και αυτή τη φορά, καθώς και ο Αστέρας Ιππείου, ο οποίος λύγισε 2-1 τον Καραβαγγέλη.

12.Καραβαγγέλης 3 6-12
Ορφέας, Αχιλλέας, έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, ο Αστέρας Ιππ. -3 βαθμούς και ο Παλλεσβιακός -2.