Ημερομηνία15 Απριλιου 2014
Θεματολογία Αθλητικα
ΧΩΡΙΣ ΚΙΝΗΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 3 - 0

Χωρίς κίνητρο και βαθμολογικό ενδιαφέρον, η Καλλονή έβγαλε στην Κρήτη την τελευταία για φέτος αγωνιστική της υποχρέωση, χάνοντας με 3-0 από τον επίσης αδιάφορο Εργοτέλη.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη εκμεταλλευόμενοι τις πολλές αλλαγές που είχε η Καλλονή στο παιχνίδι, αφού ο Ματζουράκης θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες, οι οποίοι δεν είχαν αγωνιστεί μέχρι τώρα, ενώ απεναντίας οι Κρητικοί παρατάχθηκαν σχεδόν πλήρεις, αφού επιδίωξαν να τερματίσουν τη χρονιά μπροστά στο κοινό τους με νίκη, μετά την ήττα από τον Απόλλωνα Σμ. Έτσι, κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης και να βρεθεί στην έκτη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον ΟΦΗ με 44 βαθμούς, δείχνοντας έτσι ότι άξιζε και με το παραπάνω την παραμονή της στην κατηγορία, πόσο μάλλον όντας και νεοφώτιστη.
Απ' την άλλη, η Καλλονή μπορεί να ηττήθηκε, αλλά αυτό δεν είχε κανένα βαθμολογικό κόστος για την ομάδα, καθώς έμεινε στους 39 βαθμούς και τη δωδέκατη θέση.
ΧΑΛΑΡΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά νωθρά στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους.
Οι ομάδες έδειχναν επηρεασμένες από τις άδειες κερκίδες στο Παγκρήτιο Στάδιο και τα λάθη ήταν πολλά, ειδικά στο χώρο του κέντρου. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους. Στο όγδοο λεπτό ο Ρέντζας σέντραρε από τα δεξιά, ο Μονακέλο στο δεύτερο δοκάρι έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.
Έπρεπε να περάσουν 26 λεπτά για να μπορέσει η Καλλονή να κάνει αισθητή την παρουσία της. Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Λεοζίνιο με το αριστερό εξουδετερώθηκε από τον Αθανασίου σε κόρνερ.
Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Εργοτέλη να απειλήσει και αυτή τη φορά πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 29ο λεπτό ο Μπουχαλάκης ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Σιδεράκης δεν αντέδρασε σωστά και έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.
Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, αλλά ο Εργοτέλης έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 37ο λεπτό. Ο Κούμπικ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με πλασαριστό σουτ κατάφερε να σκοράρει και να διαμορφώσει το 2-0 δίνοντας αέρα δυο γκολ στην ομάδα του.
ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ
Το δεύτερο μέρος δεν αξίζει δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν μέτρια και τους γηπεδούχους να μην έχουν πίεση.
Η Καλλονή προσπαθούσε να κερδίσει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όσο περνούσε η ώρα, με τον Ποντάνι να προσπαθεί με δύο σουτ σε σύντομο χρονικό διάστημα (60', 63') να απειλήσει την εστία του Αθανασίου.
Παρόλα αυτά, ο Εργοτέλης κατάφερε να βάλει και τρίτο γκολ, με τον Μπαντιμπαγκά να τροφοδοτεί το Διαμαντάκο και αυτός με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιδεράκη. Ακολούθως ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος και οι δύο ομάδες αρκέστηκαν να γυροφέρνουν την μπάλα κυρίως στο κέντρο, χωρίς να γίνει η μεγάλη φάση και να αλλάξει το σκορ, αλλά με το νικητή να κλείνει τη σεζόν με μια ακόμη νίκη.
ΡΕΠΟΡΤΑΖ
ΜΑΡΙΝΟΣ ΟΥΖΟΥΝΙΔΗΣ
ΠΡΟΠ. ΕΡΓΟΤΕΛΗ
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΟΝΗ
«Συγχαρητήρια στον αντίπαλό μας για όσα έχει πετύχει φέτος, κάτι που δεν έχει ξαναγίνει. Είμαι χαρούμενος για ό,τι κάναμε και εμείς, για τους βαθμούς που πήραμε και την καλύτερη θέση που καταλάβαμε και θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μας. Ίσως να μπορούσαμε και κάτι καλύτερο.
Είμαι, όμως, στεναχωρημένος με τον Ιμπραΐμ και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην μείνει πολύ καιρό έξω, γιατί έχει ένα πρόβλημα στον αχίλλειο τένοντα και φοβάμαι μήπως είναι ρήξη.
Αξίζουν πολλά μπράβο σε όλους, στη διοίκηση, στους παίκτες που ξεκίνησαν, αλλά και σε αυτούς που ήρθαν κοντά μας στην πορεία, στον προηγούμενο προπονητή, που έχει κάνει και αυτός πολύ καλή δουλειά και έχει βοηθήσει την ομάδα, αλλά και στον κόσμο που είναι κοντά στην ομάδα και τη βοήθησε να κλείσει εξαιρετικά, μια χρονιά που ξεκίνησε δύσκολα».
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ
ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΟΥ
«Ήρθαμε με πολλά νέα παιδιά, να παίξουμε ένα παιχνίδι που ξεκινήσαμε καλύτερα από τον αντίπαλο. Χωρίς να υπάρχουν πολλές τελικές φάσεις στο παιχνίδι, το σκορ ήταν 2-0 με τα όμορφα γκολ του αντιπάλου μας που έφτασε στη νίκη.
Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους παίκτες μου, για την προσπάθειά τους όλη τη χρονιά. Αυτό είναι που μένει στο τέλος αυτής της χρονιάς. Συγχαρητήρια σε όλο το οικοδόμημα της ομάδας μας. Κάναμε κάτι εξαιρετικό και ασυνήθιστο, να δώσουμε ένα ολόκληρο πρωτάθλημα εκτός έδρας και να καταφέρουμε να σωθούμε».
ΘΕΟΔΟΣΗΣ ΚΥΠΡΟΥ
ΠΟΔΟΣΦ. ΚΑΛΛΟΝΗΣ
ΓΡΑΨΑΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΘΛΟ
«Ήρθαμε εδώ να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο, για να μπορέσει ο προπονητής μας να βγάλει κάποια συμπεράσματα. Παίξαμε όλα τα ματς εκτός έδρας και καταφέραμε να μείνουμε. Είναι ένας μικρός άθλος».
ΑΝΕΣΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ
ΠΕΤΥΧΑΜΕ ΤΟ ΣΤΟΧΟ
«Κάποια παιδιά που είχαν να κουβαλήσουν το βάρος της Σούπερ Λίγκας το κατάφεραν και ανταποκρίθηκαν και πρέπει να συμπληρώσω ότι μαζί με το καλό κλίμα που είχαμε, καταφέραμε να πετύχουμε το στόχο μας».

U20
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 4 - 1
ΤΑ ΛΑΘΗ ΕΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΗΤΤΑ
Αν και ισοφάρισε σε 1-1 τον αντίπαλό της και έδειχνε ότι θα μπορούσε να πάρει αποτέλεσμα, εντούτοις η συνέχεια δεν ήταν καλή για την Καλλονή, που γνώρισε την ήττα με 4-1 από τον Εργοτέλη στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής Super League ΟΠΑΠ U20.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να σκοράρουν, μοιράζοντας εξίσου ρυθμό και κατοχή.
Στην επανάληψη, ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ στο 65, ενώ η ισοφάριση ήρθε δέκα λεπτά αργότερα μετά από ατομική ενέργεια του Γκιάλη, ο οποίος πλάσαρε τον τερματοφύλακα κάνοντας το 1-1.
Η συνέχεια, όμως, ήθελε τον Εργοτέλη να κερδίζει έδαφος λόγω ατομικών λαθών των παικτών της Καλλονής, οι οποίοι δημιούργησαν προϋποθέσεις αλλά δεν κατάφεραν να υπερισχύσουν, ανατρέποντας το 4-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
ΑΤΟΜΙΚΑ ΛΑΘΗ ΕΦΕΡΑΝ ΤΗΝ ΗΤΤΑ
«Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στην αρχή, ενώ στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου προηγήθηκε ο Εργοτέλης με 1-0. Στο διάστημα αυτό, ο αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες. Κάνοντας αλλαγές, οι οποίες επηρέασαν τη ροή, καταφέραμε να ισοφαρίσουμε. Ωστόσο, μείναμε και εμείς με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού του Κροτσίδα. Δυστυχώς, λόγω ατομικών λαθών φτάσαμε σε αυτό το αποτέλεσμα. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι κάποια παιδιά καλούνται να δείξουν ότι μπορούν να είναι σε αυτήν την ομάδα και να το εκμεταλλευτούν με την καλή έννοια και όχι να πετάν την ευκαιρία που τους δίνεται. Έχουμε μπροστά μας άλλα τέσσερα παιχνίδια για να κλείσουμε τη χρονιά. Ευχαριστούμε θερμά τον Εργοτέλη για τη φιλοξενία» δήλωσε ο Δημήτρης Γαβαλάς.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Μυλωνάκης, Γενιτσαρίδης, Παρθενιάδης (75 Σηφάκης), Τουρνάκης, Ξημεράκης, Φουκαράκης, Φλεβάρης, Βογιατζής (75 Μπερουασβίλι), Σκούφος, Νοκάι, Χρυσοφάκης (65 Σερέινικ)
ΚΑΛΛΟΝΗ: Παπάζογλου, Καρακλάς (63 Φωκιανός), Μαγγανάς, Ιωαννίδης, Καραγιώργης, Μπράκουλα (72 Γκιάλης), Τριανταφύλλου, Γιοβάνης (46 Σοφιάνης), Κροτσίδας, Καραμπάς, Γκαμάγκας

ΜΕ ΦΟΝΤΟ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΟ ΝΟΜΟ
ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΕΡΑΥΝΟΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΤΣΙΚΗ
Στο Δημοτικό Στάδιο της Μύρινας διεξάγεται σήμερα το απόγευμα ο τελικός στο νομό μεταξύ των πρωταθλητών Λήμνου Κεραυνός και Λέσβου Αιολικός, για την ανάδειξη του υπέρ πρωταθλητή και την ομάδα που θα συνεχίσει στα μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική. Φαβορί για τη νίκη και τον τίτλο είναι ο Αιολικός, ο οποίος διαθέτει καλύτερο και ποιοτικότερο ρόστερ από τον αντίπαλό του, αλλά αυτό δεν αρκεί, αφού πρέπει να το δείξει στο γήπεδο. Από την άλλη, ο Κεραυνός που βρίσκεται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στη διαδικασία θα προσπαθήσει να κάνει καλή εμφάνιση και να δικαιολογήσει τον τίτλο που πήρε πριν από λίγες μέρες, έχοντας μπροστά του την πρόκληση που λέγεται Αιολικός. Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν για τον Κουκάκη όσον αφορά στη σύνθεση που θα παρατάξει σήμερα το απόγευμα (16.00), αφού έχει κοντά του όλους τους παίκτες. Από την άλλη, στο στρατόπεδο της ομάδας της Μυτιλήνης, η συμμετοχή του Άκη Μιχαλάκη είναι αμφίβολη λόγω τραυματισμού. Ο λαμπρός επιθετικός συμπεριλήφθη στην αποστολή, η οποία ταξίδεψε χθες ακτοπλοϊκώς για τη Λήμνο, αλλά μάλλον θα μείνει στον πάγκο. Ακόμη, εκτός ομάδας είναι και ο νεαρός Βερβέρης, ο οποίος έχει υποχρεώσεις με τη μικτή Αιγαίου στην Κατερίνη. Κατά τα άλλα, οι υπόλοιποι είναι ετοιμοπόλεμοι να δώσουν μια ακόμη μάχη και να την κερδίσουν. Διαιτητής του τελικού ορίστηκε ο Γιώργος Παντελαίων, ο οποίος θα έχει βοηθούς τις Μπάλιακα και Χατζητζίκα από τη Λήμνο. Παρατηρητής του αγώνα θα είναι ο Παναγιώτης Ανδριώτης.
Πέρυσι ο Κεραυνός είχε αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Αν/ση Γέρας, από την οποία είχε ηττηθεί με 4-1. Ο Κουκάκης γνωρίζει ότι η αποστολή της ομάδας του θα είναι δύσκολη, αναγνωρίζοντας τη δυναμικότητα του Αιολικού, χρίζοντάς τον φαβορί στο σημερινό τελικό. Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν και αυτοί που πήραν το πρωτάθλημα θα ξεκινήσουν κόντρα στον πρωταθλητή Λέσβου.
Επίσης, έγινε γνωστός και ο πρωταθλητής από τη Χίο στα μπαράζ του Αιγαίου και αυτός είναι ο Ηρακλής Θυμιανών, ο οποίος νίκησε στο φινάλε τον Όμηρο εκτός με σκορ 3-0 και πανηγυρίζει το πρωτάθλημα στο νησί της μαστίχας. Άρα απομένει να μάθουμε σήμερα Μ. Τρίτη και τον πρωταθλητή από το νομό Λέσβου, ώστε να οριστικοποιηθεί ο όμιλος.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΟΙ ΧΑΜΕΝΟΙ
Αλκιβιάδης και Ατρόμητος Αγ. Μ. νίκησαν και παρέμειναν στη μεγάλη κατηγορία μετά τα αποτελέσματα της Κυριακής. Αντίθετα, οι χαμένοι των αγώνων Άναξος και Παπανικολής καλούνται να δώσουν τον υπέρ πάντων αγώνα σε διπλά παιχνίδια και να διεκδικήσουν την παραμονή τους μετά το Πάσχα. Στο Κ. Τρίτος, ο γηπεδούχος Αλκιβιάδης δεν είχε καλή απόδοση, παίζοντας νωχελικά, αλλά στο τέλος μπόρεσε και πήρε τη νίκη με 1-0. Το μοναδικό τέρμα πέτυχε με πέναλτι ο αρχηγός της ομάδας Νίκος Κατσούρης, το οποίο πήρε ο Μαρίνος Ανηφόρου σε ανατροπή του στην περιοχή στο ημίωρο του ημιχρόνου. Από εκεί και έπειτα έλειψαν οι πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, η ομάδα της Ερεσού είχε την καλύτερη στιγμή με το Ρωμαίο λίγο πριν το τέλος, αλλά και πάλι το ισόπαλο αποτέλεσμα δεν ήταν αρκετό να δώσει τη σωτηρία μετά την εντός έδρας ήττα.
Στην Αγ. Παρασκευή, ο Ατρόμητος πήρε εκδίκηση για την ήττα στην Πέτρα, νίκησε με 3-1 την αντίπαλο και της γέμισε ακόμη περισσότερο άγχος παίζοντας με τον Παπανικολή όλη τη χρονιά. Ο νικητής ήταν καλύτερος, είχε την ουσία και τις φάσεις και επικράτησε δίκαια. Ο Δελόλμας έδωσε την πρωτοπορία στην ομάδα του και ο ίδιος λίγο μετά σημάδεψε το δοκάρι. Ο Σπύρου διπλασίασε τα τέρματα του Ατρομήτου. Ακολούθησε το τρίτο από τον Κούτσα, ο οποίος έδωσε διαστάσεις στο σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άναξος βελτίωσε την απόδοσή της φθάνοντας στη μείωση του σκορ με τον Γ. Σκαρακάκη. Ακολούθως αποβλήθηκε ο Ραφ. Κουνιαρέλλης από πλευράς Ατρομήτου και λίγο πριν το τέλος, ο Κούτσας από κοντά σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι της Ανάξου.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΠΛΕΪ ΟΦ
ΕΥΚΟΛΑ Ο ΑΟΠ - ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΑΦΗΣΑΝ ΑΡΙΩΝ - ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ
Ο Πολιχνίτος είναι από τώρα στον τελικό, περιμένοντας τον αντίπαλο του, διεκδικώντας το δεύτερο προνομιούχο εισιτήριο που οδηγεί στην Α κατηγορία.
Εύκολο ήταν το πέρασμά του από την έδρα της Φίλιας και το 3-0 κάνοντας διαδικαστική διαδικασία τη ρεβάνς στην έδρα του. Δύο γκολ από τον Ντούμα, το άλλο ο Σταμογιώργος για τον Πολιχνίτο, ο οποίος είναι αναμφίβολα το μεγάλο φαβορί. Στο άλλο παιχνίδι, Αρίων και Παλλεσβιακός έδωσαν μεγάλο αγώνα, σε ένα παιχνίδι όπου είχε φάσεις και το αποτέλεσμα το ήθελαν και οι δύο. Στο τέλος συμβιβάστηκαν με το ισόπαλο 1-1. Ο Κουκέλλης μετά από όμορφη πάσα του Ψάνη, έδωσε την πρωτοπορία στον Παλλεσβιακό, ο οποίος ισοφαρίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο από τον Μόλβαλη σε 1-1 και έτσι οι δύο ομάδες θα τα παίξουν όλα για όλα στη Θερμή, για να πάρουν το εισιτήριο για τα τελικά. Σε καλύτερη, όμως, μοίρα είναι η ομάδα της Μυτιλήνης, που ευνοείται και από το ισόπαλο αποτέλεσμα.
ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ
Στα πλέι άουτ για την παραμονή, κανένα παιχνίδι δεν ανέδειξε νικητή και όλα θα κριθούν στους επαναληπτικούς. Στο Ίππειος, ο Ανδρονικάς προηγήθηκε με τον Χ. Κουτλή, ο Αστέρας έφθασε στην ισοφάριση με τον Κουτσέλλη. Χαμένο πέναλτι από πλευράς γηπεδούχων από τον Π. Καρτάλη.
Μόνο νίκη θέλει τώρα ο Αστέρας για να σωθεί, αρκεί και η ισοπαλία στην ομάδα του Ανδρονικά για να ανανεώσει την παραμονή του στην κατηγορία.
Στη Θερμή, η αναμέτρηση του Αίαντα με τη Δόξα πήρε συναρπαστική τροπή, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος. Ο Λαμπρινός άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της Δόξας στο 80', ο Καβαρνός τρία λεπτά μετά είχε δοκάρι και στην εκπνοή ο Καλέσογλου με πέναλτι που πήρε ο Βερβέρης σε ανατροπή του από τον Χαλδέζο, διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Μάλιστα, στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο παίκτης της Πλαγιάς. Η Δόξα με ισοπαλία μένει στην κατηγορία έχοντας το πλεονέκτημα από τον αντίπαλο, που είναι αναγκασμένος να κυνηγήσει τη νίκη στο Πλωμάρι.
ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΛΕΣΒΙΩΝ
Σέντρα χθες στην Κατερίνη για την τελική φάση των πανελληνίων πρωταθλημάτων προεπιλογής Εθνικών ομάδων στις κατηγορίες Παίδων και Νέων, σε μια διοργάνωση όπου έχουμε και συμμετοχή από τη Λέσβο. Συγκεκριμένα, πέντε παίκτες από τους Παίδες και τους Νέους συμμετέχουν με την ομάδα του Αιγαίου και πιο συγκεκριμένα από τους Παίδες επιλέχθηκαν οι Χρήστος Παπουτσιδέλλης του Οδ. Ελύτη, Χρήστος Παλαμουτσής Λιονταράκια, και Γιώργος Μαρίνος Λιονταράκια. Για λογαριασμό των Νέων, οι Ψάνης του Παλλεσβιακού και Βερβέρης του Αιολικού.
Να σημειωθεί ότι τις προσπάθειες των παιδιών θα παρακολουθήσουν Ομοσπονδιακοί προπονητές σκάουτερ, αλλά και μάνατζερ μεγάλων ομάδων της χώρας μας.

Β1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΠΛΕΪ ΟΦ
ΑΝΕΒΗΚΕ Ο ΜΕΣΟΤΟΠΟΣ
Μαζί με τον πρωταθλητή Αίγειρο, εξασφάλισε την άνοδό του στη Β κατηγορία και ο ΑΟ Μεσοτόπου, ο οποίος πολύ εύκολα επικράτησε με 4-0 του Αρίωνα Παλαιοκήπου, γιορτάζοντας την επιστροφή. Κανένας δεν περίμενε ότι η επικράτηση του ΑΟΜ θα ήταν τόσο εύκολη, αφού από αυτό το παιχνίδι παιζόταν οι κόποι και οι θυσίες μιας ολόκληρης χρονιάς και για τους δύο αντιπάλους. Ο Αρίων, όμως, φαίνεται ότι πλήρωσε τις απουσίες βασικών του παικτών στερώντας του τη δυνατότητα μετά τη νίκη του με 3-2 στο γήπεδό του, να διατηρούσε το προβάδισμα, αφού στο τέλος ατύχησε. Ο δεύτερος τελικός κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους, είχαν σε καλή μέρα το Λευτέρη Βασίλα και δημιούργησαν φάσεις από στημένα που τους επέφεραν τα γκολ. Χατ τρικ από τον Βασίλα, το άλλο ο Δημήτρης Τρυγώνης, δοκάρι ο Μακαρώνης. Ο Παράσχου ατύχησε σε δύο καλές στιγμές για τον φιλοξενούμενο Αρίωνα, όπου έχασε στο 72' με κόκκινη τον Γρηγόρη Αγά (δεύτερη κίτρινη).