Ημερομηνία16 Σεπτεμβριου 2014
Θεματολογία Αθλητικα
ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΝΙΚΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΟΜΑΔΑ
ΚΑΛΛΟΝΗ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1 - 0
Ιστορική χαρακτηρίζεται η νίκη της Καλλονής, η οποία στάθηκε όρθια στον κατάμεστο Ταρλά, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό και αποδεικνύοντας ότι η ισοπαλία στην Τούμπα και η νίκη μετά με τον Εργοτέλη, δεν ήταν πυροτέχνημα. Ήταν νίκη για δυνατούς, σε ένα πολύ καλό ξεκίνημα που έχουν κάνει μέχρι τώρα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι κινήθηκαν πάλι σε ρηχά νερά μετά τους Λεβαδειακό και Πανιώνιο, χάνοντας έδαφος.
ΡΥΘΜΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 25΄
Το ματς ξεκίνησε με μία αμφισβητούμενη φάση, όταν ο Χογκ απέκρουσε σε τετ-α-τετ απέναντι στον Κλωναρίδη. Χαρακτηριστικά, ζητήθηκε κόκκινη κάρτα εκ μέρους των «πράσινων» σε μία φάση, όπου μοιάζει δύσκολο να καταλήξουμε σε οριστικό συμπέρασμα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν χάρη σε κεφαλιά του Κεϊτά που απέκρουσε ο Κοτσόλης έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο.
Ο Βραζιλιάνος αποτελούσε κινητήριο μοχλό στη μεσαία γραμμή, αναλαμβάνοντας οργανωτικές πρωτοβουλίες. Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό, απειλούσε αποκλειστικά με στημένες φάσεις. Συγκεκριμένα, οι Πέτριτς (35) και Σίλντενφελντ (38) πήραν κεφαλιά δίχως αποτέλεσμα σε ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ. Η Καλλονή απειλούσε στις αντεπιθέσεις και έφτασε κοντά στο γκολ.
Ωστόσο, ο Κοτσόλης απέκρουσε σουτ του Χουάνμα (29) πέφτοντας στη δεξιά γωνία του. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ έπειτα από ανέβασμα του Γιορέντε, ο οποίος μοίρασε στο Λεοζίνιο και ο Βραζιλιάνος έκανε φαλτσαριστό πλασέ, ανοίγοντας το σκορ σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο ίδιος εκτέλεσε φάουλ που κατέληξε στο δεξί δοκάρι, ελάχιστα πριν την ανάπαυλα.
ΠΙΕΣΕ ΑΛΛΑ
Οι φιλοξενούμενοι με το γκολ στα αρνητικά αντέδρασαν, βρίσκοντας ρυθμό με τις αλλαγές του Αναστασίου και το φιλότιμο του Κλωναρίδη στο 54ο ο ίδιος, σούταρε και ο Χογκ έδιωξε πέφτοντας στη γωνία του.
Ο Κλωναρίδης απείλησε εκ νέου πασάροντας παράλληλα προς τον Πέτριτς, ο οποίος σούταρε άουτ (71). Εξίσου άστοχος αποδείχθηκε ο Κροάτης επιθετικός λίγο αργότερα (82).
Η Καλλονή αμυνόταν μαζικά έχοντας οπισθοχωρήσει αρκετά μέτρα στο τερέν. Βέβαια, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε ανήμπορος ν απειλήσει, είτε να δημιουργήσει φάσεις στο τελευταίο 20λεπτο. Τρία λεπτά πριν το τέλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μανούσος, αλλά το κενό κάλυψαν οι συμπαίκτες του, που μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τριτσώνη, γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Καλλονή: Χογκ, Αντέγιο, Βαλιός, Αναστασιάδης, Ναβάρο, Καλτσάς, Κεϊτά (66' λ.τρ. Μπαρέρα), Γιορέντε (70' Πιπίνης), Λεοζίνιο (86' Χωριανόπουλος), Μανούσος, Χουάνμα
Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Μπούρμπος, Κουτρουμπής (46' Μπαϊράμι), Σίλντενφελντ, Νάνο, Μέντες, Μπούι (46' Λαγός), Ζέκα, Ατζαγκούν (70' Καρέλης), Κλωναρίδης, Πέτριτς

ΡΕΠΟΡΤΑΖ
Γ. ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Τις ευχαριστίες του για τη στάση του κόσμου της Καλλονής φρόντισε να δώσει μετά το τέλος του νικηφόρου αγώνα των Λέσβιων με τον Παναθηναϊκό, ο Γιάννης Ματζουράκης.
«Ήταν δύσκολο ματς, αλλά είχαμε στόχο. Άλλες φορές είχαμε άγχος και άλλες ήμασταν ήρεμοι και κάναμε καλές φάσεις. Είχαμε ένα χρόνο να ακούσουμε το "ΑΕΛΚ ΑΕΛΚ", ευχαριστούμε τον κόσμο» επεσήμανε ο έμπειρος τεχνικός και συνέχισε. «Μία νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό για την ομάδα μας θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ιστορική. Κάναμε καλή δουλειά στο γήπεδο, άλλοτε αγχωτικά και άλλοτε με ήρεμο τρόπο, βρίσκοντας έτοιμες φάσεις. Φτάσαμε στο γκολ και σε ένα δοκάρι. Παλέψαμε με έναν άξιο αντίπαλο, ο οποίος αναμενόμενα μας πίεσε πολύ. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πρόβλημα με στατικές φάσεις, ενώ διορθωθήκαμε στη συνέχεια. Θα σταθώ στο σημείο που αφορά στα τελευταία δέκα λεπτά και έχει να κάνει με τον κόσμο: του αφιερώνουμε τη νίκη όπως και στον πρόεδρό μας», ήταν τα πρώτα λόγια του Γιάννη Ματζουράκη στη συνέντευξη Τύπου.
Στη συνέχεια, ο τεχνικός της Καλλονής, σχολίασε: «Το φετινό ρόστερ είναι καλύτερο, πιο ποιοτικό από το περσινό. Η καλή απόδοση που έχουμε οφείλεται στη σκληρή προετοιμασία που έχουμε κάνει. Παίξαμε δυνατά φιλικά με ισχυρές ομάδες, ενώ φέτος παίζουμε στην έδρα μας και αυτό μας βοηθά».
ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ
ΠΡΟΠ. ΠΑΟ
ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
«Σήμερα ήρθαμε για να κερδίσουμε το παιχνίδι και να έχουμε μία καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Ξεκινήσαμε πολύ καλά. Όμως, στην πορεία χάσαμε ευκαιρίες. Μπορεί να γίνω γραφικός και χωρίς να ψάχνω δικαιολογίες, θα πω ότι πάντα μία απόφαση αλλάζει το παιχνίδι. Μιλάω για την περίπτωση Κλωναρίδη. Είμαι σίγουρος ότι ήταν αποβολή. Κόντρα σε όλα αυτά δεχθήκαμε ένα γκολ. Είχαμε τη μπάλα αλλά την πουλήσαμε χαζά. Βρεθήκαμε να κυνηγάμε το σκορ. Αλλάξαμε διάταξη και καταφέραμε να κλείσουμε την Καλλονή στην εστία της. Κάναμε φάσεις. Όμως, μένοντας πίσω στο σκορ και χάνοντας φάσεις τέλειωσε το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην Καλλονή. Το μυαλό μας είναι συγκεντρωμένο στο παιχνίδι της Πέμπτης».
Για τη φάση του Κλωναρίδη, σχολίασε: «Η μη αποβολή του ήταν μία σημαντική στιγμή του παιχνιδιού και θα έπρεπε να είχε υποδειχθεί από το διαιτητή. Το ίδιο θα έλεγα ακόμα και αν αυτό δεν συνέφερε την ομάδα μου».
Τέλος, για το αν περίμενε τη νίκη της Καλλονής, ανέφερε: «Η απόδοση της Καλλονής δεν με αιφνιδίασε. Από πέρυσι ήταν μία πολύ καλή ομάδα και το ίδιο συμβαίνει και φέτος. Έχει, όμως, το έξτρα ότι παίρνει ώθηση από την έδρα της και τους οπαδούς της».

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ
Στον 7ο όμιλο με αντιπάλους τον Αστέρα Τρίπολης, Τύρναβο και Αιγινιακό, θα συμμετάσχει στη Β΄ φάση η Καλλονή, μετά τη χθεσινή κλήρωση που έγινε. Οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο περνάν στην επόμενη φάση.
ΑΣΧΗΜΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ - ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΗ
Βαριά ήττα με 5-1 υπέστη στο «Κ. Κεντέρης» η Καλλονή από τον Παναθηναϊκό, στο πρωτάθλημα των Νέων. Οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα καλό αποτέλεσμα απέναντι στους «πράσινους», οι οποίοι αποδείχθηκαν ανώτεροι, προηγούμενοι στο ημίχρονο με σκορ 3-0, κάνοντας τα πράγματα ακόμη πιο εύκολα στην επανάληψη. Για το νικητή Παναθηναϊκό σκόραραν οι Μπαλατσούρας 2, Λάμπρου, Μπερίσα, Μαλντίν, ενώ ο Γιώργος Σοφιάνης μείωσε για την Καλλονή δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.
ΚΑΛΛΟΝΗ: Παπάζογλου, Κακογιάννης, Τριανταφύλλου, Καραγιώργης, Γιαζιτζόγλου, Γιουκαρής, Αγριμάκης, Κίστα (33 Ξύδας), Σοφιάνης, Λαμπράκης (55 Σεφουλάι), Γκαμάγκας (41 Ζωάννου)
ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
«Καταρχήν ζητάμε συγγνώμη από το φίλαθλο κόσμο που ήταν σήμερα στο γήπεδο. Πρέπει να καταλάβουμε σε ποια ομάδα βρισκόμαστε. Αν δεν ματώσουμε τη φανέλα και δεν καταθέσουμε ψυχή μέσα στο γήπεδο δεν παίρνουμε καλά αποτελέσματα. Εύχομαι να μας δοθεί η ευκαιρία γρήγορης επανόρθωσης γιατί καμιά φορά αυτά τα σκορ αν αξιολογηθούν σωστά, αποδεικνύονται κέρδος. Κάναμε το χειρότερο ξεκίνημα, μείναμε πίσω στο σκορ από φάσεις που θα μπορούσαμε να είχαμε αποφύγει. Προσπαθήσαμε από το 25' να αλλάξουμε ρότα ισορροπώντας κάπως το παιχνίδι, αλλά ξανά με δικά μας λάθη δώσαμε το δικαίωμα στον αντίπαλο να αμβλύνει τη διαφορά στο σκορ. Στο β ημίχρονο ήμασταν περισσότερο ανταγωνιστικοί και το μόνο που κάναμε ήταν να μειώσουμε λίγο τη διαφορά. Δυστυχώς, αυτά συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο. Εύχομαι να επανέλθουμε γρήγορα. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό» δήλωσε ο Δ. Γαβαλάς μετά το τέλος της αναμέτρησης.
K17
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. - ΚΑΛΛΟΝΗ 1 - 0
ΗΤΤΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ
Κρίμα και άδικο για την ομάδα της Καλλονής που ηττήθηκε στις καθυστερήσεις από τον Αστέρα Τρίπολης, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος των Κ17. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο με τους Βουρλή και Αλαγιάννη, όμως το γκολ από τον Κούφα μετά από στημένη φάση, έγραψε τον επίλογο στην αναμέτρηση.
ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ
«Τα παιδιά έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Όταν, όμως, δέχεσαι το γκολ της ήττας στις καθυστερήσεις τότε μένει η πίκρα, καθώς καταρρίπτεται η προσπάθεια που έχει προηγηθεί. Είμαστε μία καινούρια ομάδα φέτος και μάλιστα στο ξεκίνημα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια. Ο χρόνος θα είναι σύμμαχος για αυτά τα παιδιά, στα οποία πιστεύω πολύ» δήλωσε ο Φώτης Κοκκινέλλης, προπονητής της Κ17.
ΚΑΛΛΟΝΗ: Βαμβούκος, Κιόττου, Τηνιακός, Θωμαΐδης, Χατζέλλης, Ζαραδούκας, Βουρλής (55 Μοσχούδης), Τζανετέλλης, Αλαγιάννης (70 Μπαλάσκας), Πιπεράς (80 Χασάπης), Νείρος (55 Κονδύλας)

FOOTBALL LEAGUE 2
ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΝΙΚΕΣ ΤΩΝ ΓΗΠΕΔΟΥΧΩΝ
Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής την Κυριακή, χωρίς τον Αιολικό που είχε ρεπό, με νίκες στα περισσότερα παιχνίδια από τους γηπεδούχους.
Η αντίπαλος της ερχόμενης αγωνιστικής του Αιολικού, Αχαϊκή, παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 στον Ερμή Κυβερίου, ενώ εντύπωση προκάλεσε το 5-0 του Παναργειακού με τον Παναρκαδικό. Νίκη εύκολη και για την Ελευσίνα 2-0 τον Ζακυνθιακό, δύσκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της Κύμης η Καλαμάτα 1-0, ενώ με το ίδιο σκορ 2-0 νίκησαν στα γήπεδά τους ΠΑΟ Βάρδας και Λουτράκι, Βύζαντα και Αστέρα Μαγούλας αντίστοιχα. Τέλος, εντός έδρας ήττα με 1-0 υπέστη ο Μανδραϊκός από τη Δόξα Ν. Μανωλάδας.