Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία10 Νοεμβριου 2015
Δραματικό φινάλε επιφύλαξε η αναμέτρηση της Μυτιλήνης

ΚΑΛΛΟΝΗ - SKODA ΞΑΝΘΗ 2 - 2

Άδικο  το  2-2, που λίγο έλειψε να  γίνει  ήττα, αν ο  κορυφαίος και πρωταγωνιστής του ματς Γιώργος Μανούσος  δεν ευστοχούσε  σε πέναλτι  στο  τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Σολτάνι με γκολ οφσάιντ έδωσε  το προβάδισμα, ο Μανούσος ισοφάρισε (38΄) ενδιάμεσα ο Ερέα πάγωσε το  γήπεδο  στο  85΄ με το 1-2, όμως η Καλλονή έδειξε...

ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

Το τρίποντο, το οποίο ήταν αναγκαίο στην παρούσα  φάση  και μάλιστα  για αυτό  είχαν δώσει  όρκο οι παίκτες  της, στο  τέλος  δεν ήρθε  και η Καλλονή εξακολουθεί να χαροπαλεύει στο  πρωτάθλημα των μεγάλων. Μάλλον άδικο το  αποτέλεσμα για  τους νησιώτες, που  η απόδοσή τους  μετά τον Πλατανιά ήταν ακόμη καλύτερη, ειδικά  στο  δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτό δεν έφθασε να τους χαρίσει  την νίκη που προσδοκούσαν. Με βάση όλα αυτά, οι παίκτες  του Θεοδωρίδη πάλεψαν, ισοφάρισαν δύο φορές, έδωσαν μεγάλες και  δυνατές  μάχες  σε όλο σχεδόν το παιχνίδι, όμως η μοίρα λίγο έλειψε να τους προδώσει και να  τους στερήσει  ακόμη και τον βαθμό που πήραν στις καθυστερήσεις  από τα ένδεκα βήματα σε έναν επιθετικό μονόλογο που  είχαν. Χωρίς  να ενθουσιάσει  και  να  απειλήσει  σοβαρά, εκτός  από  τα  γκολ, η Ξάνθη είχε χαθεί στο δεύτερο    45λεπτο  και ήταν τυχερή που έβαλε  το  γκολ πέντε λεπτά  πριν το  τέλος  με τον Ερέα, σε μια φάση που  δεν μύριζε  γκολ, όμως  η ήττα  έγινε ισοπαλία με το  γκολ πέναλτι που έδωσε ο Αρετόπουλος (υπήρξε και ανακοίνωση της Ξάνθης) και το μετέτρεψε σε γκολ ο  Μανούσος  δίνοντας έστω και με τον τρόπο  αυτό τον βαθμό, που έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα είναι καλός,  αλλά η θηλιά έχει περάσει  πλέον στο λαιμό των παικτών που παίζουν με την πίεση  σε κάθε  αγώνα. Μάλιστα, το  ίδιο  σκορ  σημειώθηκε  και πέρυσι  στο ίδιο γήπεδο  και  η  μικρή παράδοση που θέλει να μην βγαίνει  νικητής  στο  νησί,  συνεχίστηκε και  αυτή  τη  φορά. Το πρόγραμμα είναι σκέτο φωτιά μέχρι το  φινάλε στον Α γύρο και φυσικά  επιβάλλεται  ενίσχυση  τον χειμώνα, για  να μπορέσει  η  ομάδα να  συνεχίσει και να ελπίζει στην παραμονή της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο  7'  παράλληλη  σέντρα  από τον Ζαραδούκα,  ο Καπετάνος ήταν σε θέση οφσάιντ η μπάλα πέρασε  από πόδια  για να καταλήξει  στον επερχόμενο Καρίμ Σολτάνι  και να την στείλει στα  δίχτυα  για  το  0-1.

20΄ Σουτ από κοντά από τον Μπαργκάν πέρασε  πάνω από τα  δοκάρια.

Κόρνερ  Τσαμπούρη  από κοντά ο Σάμπα  δεν ολοκληρώνει.

Στο 38΄ εξαιρετική μπαλιά  από τον Γεωργίου στην περιοχή  ο Μανούσος  από κοντά με  υποδειγματικό σουτ  ισοφάρισε  σε 1-1.

Στο 40΄ δυνατό σουτ από τον Λουσέρο  ο Τσαμπούρης πάνω στην γραμμή  αποκρούει  και σώζει την Καλλονή από το  δεύτερο  γκολ.

48΄ Σέντρα από  τον Ζαραδούκα κεφαλιά  από τον Καπετάνο πέρασε  έξω από το  δοκάρι.

53' Κόρνερ Τσαμπούρη κεφαλιά  από κοντά του Ούκα  δεν μπαίνει στα δίχτυα της Ξάνθης.

61 Κόρνερ  Καλτσά κεφαλιά από τον Ούκα ο Μπαξεβανίδης πάνω σχεδόν στην γραμμή αποκρούει.

77΄ Κεφαλιά  από τον Μανούσο σε  σέντρα  από τον Μπαργκάν.

85΄ Κερδίζει τις κόντρες ο Ερέα  και πλασάρει για το 1-2.

93΄ Χέρι του Μπέρτου  στην περιοχή, ο Μανούσος   εκτελεί  το πέναλτι και ισοφαρίζει σε  2-2.

Ο διαιτητής Αρετόπουλος  (Τρικάλων ) έδειξε  13  κίτρινες!!! χωρίς ωστόσο  να αποβληθεί κανένας  από το  παιχνίδι.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Καλλονή: Δαύκος, Ούκα, Αναστασιάδης, Γιορέντε (89΄ Μπουρούς), Κλαντρούμπσκι (46΄Καλτσάς), Κεϊτά, Μπαργκάν, Γεωργίου, Σάμπα, Μανούσος.

Ξάνθη: Τσενάμο, Μπέρτος, Σολτάνι (1 λ.τ Μπαξεβανίδης), Λουσέρο, Παπαστεργιανός, Ερέα, Φλίσκας, Καπετάνος, Φάρκας, Ζαραδούκας 96΄Γουάλας), Ντιμιτρόφ (71΄Νιέτο).

Θ. ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ

ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ Ο ...ΒΑΘΜΟΣ

Είναι αλήθεια, πως  βγάλαμε  αρκετές  φάσεις, αλλά  δεν σκοράραμε  όσο θέλαμε. Ο αντίπαλος με πολύ λίγες ευκαιρίες  ήταν  αποτελεσματικός. Ήταν δύσκολο παιχνίδι  από  την αρχή. Ξέραμε  ότι  η  Ξάνθη  ήταν  καλή κυρίως στην αμυντική της λειτουργία, δουλεύαμε όλη την εβδομάδα για να  διασπάσουμε  αυτή  την αμυντική λειτουργία και στο  τέλος, όπως ήρθε  το παιχνίδι  και ο βαθμός  είναι σημαντικός. Κάθε πόντος  είναι  σημαντικός. Έκαναν  μεγάλη προσπάθεια όλοι οι ποδοσφαιριστές και πρέπει έτσι να  συνεχίσουμε  και στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος» δήλωσε  στη συνέντευξη τύπου ο Θαλής Θεοδωρίδης, ο οποίος ήθελε τη νίκη.

Ρ. ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ

ΠΡΟΠΟΝ. ΞΑΝΘΗΣ

ΑΞΙΖΑΜΕ ΤΗ ΝΙΚΗ

Από την άλλη, ο Λουτσέσκου που αποβλήθηκε από τον διαιτητή Αρετόπουλο  δεν προσήλθε  στη συνέντευξη. Μάλιστα, η ΠΑΕ Ξάνθη εξέδωσε ανακοίνωση, στην οποία διαμαρτυρόταν για τον διαιτητή από τα Τρίκαλα.

Ο βοηθός  του Ρουμάνου  προπονητή, Τάσος Σιδερίδης, τόνισε: «Η ομάδα  έδειξε  μέταλλο και χαρακτήρα. Αξίζαμε τη νίκη. Όλος ο κόσμος  είδε  τι έγινε για να ισοφαριστούμε, με όλους τους παίκτες μας κιτρινισμένους  από τον κ. Αρετόπουλο».

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΗΓΕΤΕΣ

Στη δική μας ομάδα δεν υπάρχουν ηγέτες, υπάρχει  σύνολο, έχουμε καλά  αποδυτήρια, καλή ομάδα. Δεν σημαίνει κάτι ότι ήμουν εγώ που σημείωσα  τα  δύο  γκολ στην ομάδα, υπάρχουν και άλλοι καλοί παίκτες. Μακάρι να βάζαμε και άλλα  και τώρα να  είχαμε πάρει  την νίκη και τους τρεις βαθμούς που ήταν για μας  μεγάλη ανάγκη να κατακτηθούν. Συνεχίζουμε πάντως, τον δύσκολο αγώνα μας  και ευελπιστούμε  ότι  θα έρθουν και οι νίκες.

ΣΑΒΒΑΣ ΤΣΑΜΠΟΥΡΗΣ

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΕΙ ΒΑΘΜΟΥΣ

Έχουμε  δει στο  πρωτάθλημα να γίνονται  αλησμόνητες  πορείες, θα μπορούσα να τις  είχα χαρακτηρίσει. Δεν μπορούμε να μπούμε  στη διαδικασία  από την 10η  αγωνιστική  να υπολογίζουμε βαθμούς. Έχουμε πάντως, πολύ  δύσκολο πρόγραμμα και θα πρέπει να  επιδείξουμε ακόμη μεγαλύτερη  προσπάθεια γιατί δεν έχουμε το περιθώριο να σκεφθούμε ότι παίζουμε  με αντιπάλους μεγάλες  ομάδες. Όταν αγωνιστήκαμε με  ομάδες της ίδιας  δυναμικότητας δεν πήραμε τη νίκη και τους βαθμούς,  οπότε λογικό ήταν να μείνουμε πίσω. Θα  παλέψουμε, όμως  και ελπίζω να  τα καταφέρουμε  στη συνέχεια.

ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΠΕΡΤΟΣ

ΠΟΔ. ΞΑΝΘΗΣ

ΜΟΝΟ Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ

Μόνο  ο  διαιτητής μπορεί να μας πει αν ήταν χέρι πέναλτι. Αυτό μόνο έχω να πω, με το  αποτέλεσμα να μας αφήνει  μια πικρία. Μια νίκη που την είχαμε στο  τέλος μετατράπηκε  σε ισοπαλία  και αυτό είναι που μας  στεναχωρεί.

ΒΡΗΚΕ ΧΟΡΗΓΟ

Όπως όλες οι ομάδες της SL, έτσι και η Καλλονή κατάφερε να βρει  χορηγό, στην προσπάθειά της  να εισρεύσουν στο  ταμείο της  χρήματα. Χορηγός της  ομάδας είναι  η  εταιρεία στοιχημάτων Novibet, που θα  στηρίξει και  θα  βοηθήσει την Καλλονή, η οποία μάλιστα είναι  η μοναδική  ομάδα  που πήγε σ' αυτή.

SUPER LEAGUE

ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ

ΠΗΡΕ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΒΑΘΜΟ Η ΚΑΛΛΟΝΗ

Η Καλλονή  έσωσε την παρτίδα  στο  τέλος, παίρνοντας  τον πολύτιμο  βαθμό  2-2  με την Ξάνθη  και συνεχίζει να ελπίζει σε κάτι καλό. Από την 10η  αγωνιστική  ξεχώρισαν τα στραβοπατήματα των Δικεφάλων ΠΑΟΚ 3-3 με Πανθρακικό, ΑΕΚ  0-1 από Αστέρα και οι νίκες  Ολυμπιακού 2-0 τον Ηρακλή, Παναθηναϊκού 1-2  στο Περιστέρι. Συνεχίζει να εκπλήσσει τους πάντες  ο Πανιώνιος  2-1  τον Πλατανιά, ισοπαλία 1-1  είχαμε  στη Λιβαδειά με τη Βέροια.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1 - 1

Δεν έπαιξε  καλό ποδόσφαιρο, πήρε, όμως, τον βαθμό (1-1)  από την Καλαμάτα. Βρέθηκε πίσω στο  σκορ  στο  15΄ (Αθανασόπουλος), ισοφάρισε, όμως, με πέναλτι (38΄ Κριπιντήρης) και απέχει  μόλις τρεις  βαθμούς από την κορυφή. Μικροεπεισόδια στην ανάπαυλα μεταξύ παικτών, με δέκα τελείωσαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες (Ίλιεφ, Παπαζούδης).

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΣΗΝΙΑ

Ο Αιολικός μπόρεσε  και  αυτή  τη  φορά  να  σταθεί όρθιος στη Μεσσηνία  να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας  1-1  και  να συνεχίσει την παράδοση που τον θέλει  στα  παιχνίδια  με τη Μαύρη Θύελλα να μην χάνει. Πολύτιμος  και καθοριστικός ο  εκτός έδρας  βαθμός  για  τους  παίκτες  του Ταουσιάνη, που ναι μεν δεν έπιασαν στάνταρ  απόδοσης, αλλά ήταν αυτοί που ζήτησαν να πάρουν το καλό αποτέλεσμα σε  μια  δύσκολη έδρα και από μια ομάδα που έρχονταν από ήττα την προηγούμενη αγωνιστική. Έτσι  η απόσταση αυξήθηκε κατά  έναν βαθμό και ο Αιολικός από την κορυφή απέχει τρεις. Στα θετικά ότι έχει βγάλει δυσκολότερο πρόγραμμα από τους άλλους, κάτι που του επιτρέπει να αισιοδοξεί. Οι γηπεδούχοι  άνοιξαν το σκορ  με τη συμπλήρωση  δεκαπέντε λεπτών με τον Κερμενίδη να σεντράρει και τον Βασίλη Αθανασόπουλο με δυνατή κεφαλιά να παραβιάζει  τα  δίχτυα του Πουρή για  το  1-0. Παρά την ψυχρολουσία, οι παίκτες  του Αιολικού  οργανώθηκαν κυρίως στον άξονα, δημιουργώντας  τις  προϋποθέσεις για  την ισοφάριση. Στο 24΄ο προπονητής του Αιολικού αναγκάστηκε  να προβεί σε αλλαγή βγάζοντας  από το παιχνίδι τον τραυματία  Μίχο και βάζοντας τον Στουρνάρα, οχυρώνοντας τα μετόπισθεν του και λίγο  μετά  στο 38΄ ο Μανουσάκης πήδηξε  στον αέρα  εντός  περιοχής  να  διεκδικήσει  τη μπάλα,  στο κατέβασμά  της αυτή βρήκε  το  χέρι του Ιλιεφ, ο Περάκης έδειξε την άσπρη βούλα παρά τις  διαμαρτυρίες και ο Μιχάλης Κριπιντήρης  βρήκε τα  δίχτυα των γηπεδούχων ισοφαρίζοντας στην τελευταία  σχεδόν φάση του πρώτου ημιχρόνου, αφού από εκεί και μετά δεν έγινε  άλλη αξιόλογη. Μάλιστα, κατά  την αποχώρηση των παικτών στα αποδυτήρια, κάποιοι παίκτες της Καλαμάτας διαπληκτίστηκαν με αυτούς  του Αιολικού, προκλήθηκαν μικροεπεισόδια, αλλά  με την παρέμβαση των υπολοίπων, δεν πήραν έκταση.

Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΒΟΛΕΣ

Στο  δεύτερο  μέρος, οι  φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο οργανωμένοι στο  παιχνίδι τους, στο  63΄ ο Σίμωσης εξαπέλυσε  ένα καλό σουτ το  οποίο κατέληξε  σύρριζα  άουτ  από το  δοκάρι της Καλαμάτας. Οι Μεσσήνιοι  απάντησαν με  τον ίδιο  τρόπο με πρωταγωνιστή τον Παναγιωτόπουλο  και  έχασαν με κόκκινη τον Ίλιεφ, μένοντας  στο υπόλοιπο του ματς  με παίκτη λιγότερο. Ο Αιολικός  ζήτησε το  γκολ, όμως έμεινε και αυτός με δέκα, αφού ο Παπαζούδης αντίκρισε  την 2η κίτρινη του διαιτητή και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Δεν κινδύνεψε μέχρι  το τέλος η εστία του Πουρή όπως και αυτή της Καλαμάτας και έτσι  το 1-1  διατηρήθηκε μέχρι  το τέλος.

Καλαμάτα: Θωμάς, Γαλανόπουλος (46΄Λίπι), Καραλής (46΄Δούμουρας), Ίλιεφ, Καλαγκάνης, Τσιμικλής, Τορεζάνι, Κωνσταντινίδης (70΄Ρήγας), Παναγιωτόπουλος, Κερμενίδης, Β. Αθανασόπουλος.

Αιολικός: Πουρής, Γάλας, Λίμα (64΄Λαλάς), Παπαζούδης, Κριπιντήρης, Ιορδανίδης, Μίχος (24΄λ.τ Στουρνάρας), Σίμωσης, Μανουσάκης (72΄Σαμπάνης), Κέρι

ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΣΠΑΡΤΗΣ

ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΝΙΚΗΣΕ ΤΟ ΑΡΓΟΣ

Εξυπηρέτησαν τα  αποτελέσματα  τον Αιολικό, ο  οποίος πήρε  σπουδαίο  βαθμό στην Καλαμάτα  1-1  και συνάμα  τον βόλεψαν και τα αποτελέσματα  των αντιπάλων του, παραμένοντας στο μείον 3 από την κορυφή. Η Σπάρτη  διασύρθηκε  στην Χαλκίδα χάνοντας  με  4-0,  την ίδια  στιγμή που  ο Παναργειακός με  την ψυχή στο  στόμα νίκησε  1-0  στις καθυστερήσεις τον Ηρακλή Ψαχνών. Εύκολα ο Παναρκαδικός νίκησε στην έδρα  του  με  4-0  τον Βύζαντα  και ισοβαθμεί με το Άργος, εκτός, επίσης, νίκησε η Βάρδα  3-0  τον ΑΟ Λεβάντε, ενώ το Λουτράκι έμεινε στο  στείρο 0-0  με την Ερμιονίδα. Τέλος, νίκη για τη Δόξα Ν. Μανωλάδας  3-1  τον Κανάρη στην 6η αγωνιστική.

ΝΙΚΗ (2-3) ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Ο Αίγειρος  νίκησε με  1-0  τον Κεραυνό  και  παραμένει  πάντα πρώτος. Στα Λουτρά, ο Ατρόμητος νίκησε με  ανατροπή   3-2  τον Αετό και  είναι  δεύτερος,  ενώ από τα άλλα παιχνίδια  της  8ης   αγωνιστικής  ξεχώρισαν οι  νίκες του Οδ. Ελύτη  6-2  τον Ερμή,  4-0  ο Πολιχνίτος  τον Αλκιβιάδη, καθώς  και  το  2-0  του Αχιλλέα επί του Ολύμπου. Στη Μόρια, Βύρων και Αιγέας  έμειναν στο ισόπαλο 1-1 παίρνοντας από  έναν βαθμό.

Με το  φτωχό 1-0  επικράτησε στη Θερμή του σκληροτράχηλου Κεραυνού  ο  Αίγειρος και παρέμεινε και  αυτή  την αγωνιστική  στην πρώτη  θέση. Ο νικητής  είχε την εδαφική υπεροχή, ο Κεραυνός  αμύνονταν σωστά, με  αποτέλεσμα  το ημίχρονο να τελειώσει  χωρίς  κανένας  να  πετύχει το  γκολ, σε ένα  δυνατό παιχνίδι  με αρκετές  κίτρινες. Ο Χρήστος  Μουτζούρης  άνοιξε  το  σκορ  για  την ομάδα  του,  η  οποία λίγο μετά  πέτυχε και δεύτερο  με τον Σεραφίγκο, όμως αυτό  δεν μέτρησε  ως  οφσάιντ. Ο ίδιος  παίκτης  σημάδεψε το δοκάρι.

Στα  Λουτρά, ο  Αετός  ξεκίνησε με τις καλύτερες  προϋποθέσεις  το  παιχνίδι, καταφέρνοντας  μέσα  σε 13 λεπτά  να προηγηθεί με  2-0  πρώτα με  σουτ  από κοντά  του Νίκου Κροτσίδα και μετά  με  ατομική ενέργεια και άψογο τελείωμα από τον Καλιμαντζέρο. Τρία  λεπτά μετά, ο Μπίρης  εκμεταλλεύτηκε το  φάουλ  του Βαμβουκλή και  μετά  από άστοχη  έξοδο  του γκολκίπερ  του Αετού και με κεφαλιά μείωσαν σε  2-1. Ο Αετός λίγο πριν το ημίχρονο ζήτησε  πέναλτι  σε  τράβηγμα  στην περιοχή  του Μάριου  Δασκάλου. Ο Ατρόμητος έφθασε  στην ισοφάριση  με  το  ξεκίνημα  του  δεύτερου μέρους  με πέναλτι χέρι που πήρε  και ο Νερατζής βρήκε τα  δίχτυα 2-2. Ο Αετός  ζήτησε  νέο πέναλτι σε  ανατροπή  του Κροτσίδα, όμως ο Νικόλοφ  έκανε  τη ζημιά  με ατομική προσπάθεια  και τελείωμα στην περιοχή των γηπεδούχων για  το 2-3.

Στη Μόρια,  η  αναμέτρηση  του Βύρωνα  με τον Αιγέα  δεν ανέδειξε  νικητή, με  τις  δύο ομάδες να  συμβιβάζονται  στο ισόπαλο  1-1. Το αποτέλεσμα  σύμφωνα  με  την εξέλιξη  που  είχε το παιχνίδι, αδικεί την ομάδα  από το Πλωμάρι, που  είχε τις περισσότερες  ευκαιρίες  από τον αντίπαλο του, αλλά  βρέθηκε  πίσω στο σκορ  στο  πρώτη ημίχρονο  με τον γκολ του Στήβεν. Ο Ανηφόρου  είχε δοκάρι, ο Χρυσάφης  δύο  σπάνιες  ευκαιρίες. Ο Γιαννίκος  που πέρασε  ως  αλλαγή στο παιχνίδι  κατάφερε να κερδίσει  πέναλτι, με το οποίο ο ίδιος ισοφάρισε  σε  1-1.  Ο Αιγέας  θα μπορούσε να  φύγει  νικητής με την σπάνια  ευκαιρία που έχασε  στις  καθυστερήσεις ο Καβαρνός.

Εύκολο τρίποντο πήρε στη Σκ. Καλλονής  ο Διαγόρας 3-0  την Προοδευτική, η  οποία παρέμεινε  στην τελευταία  θέση. Μονότερμα έπαιξαν οι νικητές  την αντίπαλό τους, η  οποία  δεν μπόρεσε  να  τους  απειλήσει. Το ημίχρονο  πάντως, τελείωσε  με  0-1, με το  τέρμα  από τον Πουλασιχίδη. Ακολούθως, Φιλιανός  και  Στολάκης  είχαν δοκάρια  για να έρθουν τα άλλα  δύο  γκολ από τους Βαξεβάνη με κεφαλιά  και  Βλαστέλλη στο  τέλος, οι οποίοι διαμόρφωσαν το  τελικό  0-3.

Καλύτερος σε όλη  τη διάρκεια  του  αγώνα, ο  Αχιλλέας  νίκησε  στην Πέτρα  με  2-0  τον Όλυμπο και βελτίωσε  ακόμη περισσότερο  τη θέση  του  στον βαθμολογικό πίνακα. Οι  γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες,  άνοιξαν το  σκορ  στο  ημίχρονο με κεφαλιά  από τον Τασσόπουλο και τα  διπλασίασαν κλειδώνοντας τη νίκη τους  με  διαγώνιο σουτ  από τον Πάντα  στο  δεύτερο ημίχρονο. Κάτι πήγε να κάνει ο Όλυμπος, όμως οι παίκτες  του υστέρησαν στην τελική τους προσπάθεια.

Στα  Πάμφιλα, ο Οδ. Ελύτης επέστρεψε στα  τρίποντα καταβάλλοντας με  6-2  τον Ερμή,  που  μετά  την απώλεια  που  είχε   στο  γήπεδό  του  μπήκε  σε  περιπέτειες. Καλό το παιχνίδι από τη στιγμή που ο  γηπεδούχος  Ερμής μπόρεσε  και  μείωσε  σε  1-2  με τον Γιαλαμά, τα  γκολ  στο  ξεκίνημα  του  παιχνιδιού  και μάλιστα με τη συμπλήρωση  του 15λεπτου, ενώ είχε  και δοκάρι με τον Βουργουτζή. Το σκορ  άνοιξε  ο Βαριεμέζης  με τον Δήμα να τα  διπλασιάζει. Με το  ξεκίνημα  στο  δεύτερο  ημίχρονο, ο Μανιός ανέβασε  τον δείκτη  στο  3-1  και λίγο αργότερα  ο  Καγιάτκσα  έγραψε το 4-1. Ακολούθως, με πέναλτι που έδωσε  ο  διαιτητής  σε  τράβηγμα της  φανέλας  αντιπάλου  από τον Παπουτσιδέλλη, ο Βουργουτζής  μείωσε  σε 2-4. Ο Παπουτσιδέλλης διόρθωσε  το  λάθος  του  ένα  λεπτό μετά και με κεφαλιά  έγραψε  το 2-5, με τον  Τσιμπούκη να κλείνει το  σκορ  στο  τελικό 2-6.

Δίκαιη  νίκη   με  εύκολο  τρόπο  πήρε  στο  γήπεδο  του ο Πολιχνίτος, επικρατώντας  με  4-0  του Αλκιβιάδη, βελτιώνοντας  τη θέση  του  μετά  τα  αρνητικά   αποτελέσματα που  είχε. Από την άλλη, ο  Αλκιβιάδης  παρέμεινε στάσιμος και μπήκε  σε  περιπέτειες, με το έργο  του  να  γίνεται  ακόμη πιο  δύσκολο. Με  απευθείας χτύπημα  κόρνερ, ο  Καββαδάς  άνοιξε  το  σκορ  με τον Μιμή  να  τα  διπλασιάζει  στο  δεύτερο ημίχρονο. Στη συνέχεια, ο Ξυνός  μετά  από όμορφη  επιθετική  συνεργασία  ανέβασε το  σκορ  στο 3-0, για να το κλείσει  ο Σταματίου  μετά  από λάθος  εκτίμηση  του  γκολκίπερ (4-0) των φιλοξενούμενων, οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα  με  δέκα  παίκτες  λόγω  αποβολής  του Στρατή Χαραλάμπους  και  είχαν δοκάρι  με τον Στούκα.

Στη Θερμή, τέλος, ο Παλλεσβιακός πραγματοποίησε  λαμπρή εμφάνιση  νικώντας την Αν/ση Γέρας  με σκορ 3-0, βελτιώνοντας  τη θέση  του. Οι γηπεδούχοι είχαν από το  ξεκίνημα τον έλεγχο, φθάνοντας  να προηγούνται στο ημίχρονο με  2-0 πρώτα με τον Κούτσα, να σκοράρουν και κατόπιν με τον Πάντζαρη. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο  Τσομπανέλλης.

ΑΛΛΑΓΗ ΣΚΗΝΙΚΟΥ ΣΤΗΝ  ΚΟΡΥΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΩΝΑ ΑΦΕΝΤΙΚΟ

Η νίκη  του Αρίωνα Μηθ  3-1  τη Φίλια  και  ταυτόχρονα  η  εκτός έδρας  ήττα  της Δόξας  από την Άναξο  με  3-2, άλλαξαν το  σκηνικό στην κορυφή της  βαθμολογίας. Ο Αρίωνας  ήταν καλύτερος,  αν και βρέθηκε  πίσω στο  σκορ  με το γκολ από τον Ντράνο, βρήκε, όμως, στη συνέχεια  τα πατήματά του  φθάνοντας  στη νίκη. Ο Νίκος Βουρσούκης  με κοντινό σουτ ισοφάρισε, ο Σταύρος Μόλβαλης τον έβαλε μπροστά  στο  σκορ και στις  καθυστερήσεις  με όμορφο μακρινό σουτ ο  Γιώργος Βουρσούκης  διαμόρφωσε  το  τελικό 3-1  για την ομάδα  του, που  είχε  και  δοκάρι με τον Σ. Μόλβαλη. Η Δόξα  δεν τα κατάφερε  στην Πέτρα  χάνοντας  με  3-2  από  την Άναξο, αποχωριζόμενη την κορυφή που κρατούσε. Η ομάδα της Πλαγιάς  αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό της  γκολκίπερ, Καλλία, ενώ η Άναξος  είχε  αρκετούς εκτός. Ο Βελούτσος  έκανε το 0-1, αλλά με  δύο  γκολ από τον Δημήτρη Βλουτή πήρε το προβάδισμα. Ο Χαλκιώτης  με  κεφαλιά  ανέβασε  τον δείκτη  στο  3-1, για να μειώσει  ο Μιχαλέλλης  σε  3-2.

Καλό το παιχνίδι στον Μεσότοπο  με την τοπική ομάδα να μένει  για  δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην ισοπαλία και μάλιστα  με  το ίδιο σκορ 2-2. Ο Αστέρας  αποδείχθηκε αρκετά ανταγωνιστικός, προηγήθηκε  με  τον Γιοβάνη, ο Κοκκώνης ισοφάρισε σε  1-1, όμως  πάλι ο Αστέρας πήρε εκ νέου το προβάδισμα με  γκολ από τον Χωματά. Η ισοφάριση ήρθε  με τον Ραφ. Κουνιαρέλλη. Να σημειωθεί  ότι τηρήθηκε  ενός λεπτού σιγή για την απώλεια του πατέρα του γκολκίπερ του ΑΟΜ  Παναγιώτη Βουδούρη, ο οποίος μέσα στη θλίψη του αναγκαστικά φόρεσε  την στολή του και αγωνίστηκε.

Στις  νίκες  επέστρεψε  ο Παπανικολής, ο  οποίος νίκησε  δύσκολα  1-0  τα Λιονταράκια  με  γκολ του εισελθόντα στο παιχνίδι Αλέκο Λαμί. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, έχασαν περισσότερες ευκαιρίες, όμως και  τα Λιονταράκια  άξιζαν κάτι καλύτερο. Οι γηπεδούχοι  τελείωσαν τον αγώνα  με  δέκα παίκτες, αφού  αποβλήθηκε ο Βουτσιώτης με  απευθείας  κόκκινη. Τέλος, δίκαιη χαρακτηρίζεται και η νίκη του  Ταξιάρχη στην έδρα  του  2-1  τον Αίαντα  και πλασάρισμα  στη δεύτερη θέση  για  την ομάδα  του Μανταμάδου. Ο Στρατής Δρακούλης, ήταν ο  μεγάλος  πρωταγωνιστής  με  τα  δύο  γκολ που  σημείωσε, ενώ είχε και  δοκάρι. Ο Βαρλάμος  ήταν ο  σκόρερ του ηττημένου.

ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Ο Α.Ο ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ

Ο ΑΟ Βασιλικών νίκησε  δύσκολα  στο  γήπεδο  του με  2-1  τον αξιόμαχο Ορφέα  και πέρασε πάλι στην κορυφή, αφού  το  ντέρμπι ανάμεσα στον Γερμ. Καραβαγγέλη και τον Απόλλωνα Δαφίων θα  γίνει  στις  21  του μήνα. Για  την ώρα,  ο ΑΟΒ μπορεί να κάθεται  εκεί. Μεγάλος  πρωταγωνιστής  ο  γκολκίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος  βρέθηκε  σε  καλή μέρα  και αποσόβησε  αρκετές   ευκαιρίες  των αντιπάλων, αλλά  τον νίκησε μόνο ο Γιώργος  Αντωνέλλης, ο οποίος με πέναλτι που αμφισβητήθηκε από τον αντίπαλο, άνοιξε το σκορ  και ο ίδιος από  ελεγχόμενη θέση έκανε το  2-0. Ο Ορφέας  πίεσε  και μείωσε με τον Παρίκο και με τον ίδιο έχασε  σπουδαία ευκαιρία  να ισοφαρίσει. Μεγάλη σε έκταση εκτός έδρας  νίκη με  3-2  πήρε ο Μακαρέας  στο  γήπεδο  του Παλαιοκήπου, νίκη που τον κρατά  ζωντανό  στο κυνήγι  για  την πρωτιά. Ο Ψύλλος έκανε  το   0-1  για  την ομάδα  της Άγρας  με τον Φωτεινό να ισοφαρίζει. Ο Κουλουδής  έβαλε μπροστά  στο  σκορ  την ομάδα  του, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Καρατσομπανάκη σε  2-2. Στις  καθυστερήσεις, ο  Σταύρος Κουλουδής με σουτ χάρισε  στην ομάδα του τη νίκη.

Τέλος, στην τοπική αναμέτρηση  που έγινε  στις Ν. Κυδωνίες, η Ειρήνη έκανε  σεφτέ  στις νίκες  επικρατώντας  με  1-0  του Εφήβου με  αυτογκόλ του Καπνουλά μετά  από  εκτέλεση  φάουλ. Λίγο πριν το  τέλος, παραλίγο ο Έφηβος  να ισοφαρίσει έχοντας σουτ στο δοκάρι.

Α.Ο Βασιλικών Ορφέας                 2-1

Αρίων Παλ-Μακαρέας                    2-3

Ειρήνη-Έφηβος                             1-0