Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία29 Νοεμβριου 2016
ΚΑΛΛΟΝΗ - ΛΑΜΙΑ 0 - 2

ΑΣΧΗΜΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ

Επηρεασμένη από την αποχή του πρωταθλήματος και χωρίς να είναι η Καλλονή που παρουσιάστηκε στην Κρήτη, η ήττα ήταν αναμενόμενη από έναν αντίπαλο ποιοτικά καλύτερο, που ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο.

Η Καλλονή γνώρισε την ήττα που μπορεί να χαρακτηριστεί μεν εντός προγράμματος, αφού ήρθε αντιμέτωπη με έναν αντίπαλο με πρωταγωνιστικούς στόχους και πολύ υψηλότερο μπάτζετ, είχε, όμως, πολύ κακή εμφάνιση, που σίγουρα προβλημάτισε τόσο τους ανθρώπους της ομάδας, όσο και τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες. Η ομάδα της Μυτιλήνης εκτός από την Λαμία, βρήκε απέναντί της και παίκτες που μέχρι πριν λίγες μέρες φορούσαν την φανέλα της (Αναστασιάδης, Βαλλιός, Σπυρόπουλος, Μπλάζιτς), ενώ στον πάγκο της αντίπαλης ομάδας καθόταν ο τέως προπονητής της που την είχε ανεβάσει στην Α Εθνική, ο Μπάμπης Τεννές, ο οποίος επέστρεψε και έκανε και την ζημιά στην πρώην του ομάδα.

ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΣΕ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ

Οι γηπεδούχοι πατούσαν το χόρτο καλά στα πρώτα λεπτά  χάνοντας μια καλή ευκαιρία στο 9ο με τον Κέρι, το φάουλ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ, αλλά η Λαμία στην πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι άνοιξε το σκορ με τον Μπλάζιτς να νικά τον Ταΐρη με σουτ έξω από την περιοχή στο 11ο λεπτό και να «πληγώνει» την πρώην ομάδα του. Πριν προλάβουν καλά καλά να ανασυνταχθούν οι γηπεδούχοι, δέχτηκαν και δεύτερο γκολ στο 17ο με τον Βασιλόγιαννη να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, την μπάλα κάπου να βρίσκει και να καταλήγει στα δίχτυα του Ταΐρη για το 0-2. Από κει και πέρα, οι παίκτες της Καλλονής έδειχναν να τα έχουν χαμένα και η Λαμία παίζοντας έξυπνα, απείλησε με περισσότερα γκολ. Στο 32ο ζήτησε πέναλτι (που ήταν) σε ανατροπή του Βάντερσον μέσα στην περιοχή, ενώ στο 43ο ο Σπυρόπουλος από το ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια λίγο έλειψε να κάνει το 0-3 με τον γκολκίπερ της Καλλονής να διώχνει με τις γροθιές. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Μπουρντουζάν δεν μπόρεσε από την μικρή περιοχή με κεφαλιά να νικήσει τον Πίτκα, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι.

(συνεχίζεται)

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 0 - 0

ΔΙΚΑΙΟ «Χ» ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ

Πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό πήρε ο Αιολικός, καθώς έμεινε στο ισόπαλο 0-0 με την ΑΕ Ερμιονίδας στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής. Οι νησιώτες μετά την ισοπαλία με την Χαλκίδα, παιχνίδι από το οποίο χάθηκαν δύο πολύτιμοι βαθμοί, κατάφερε σε κάποιες στιγμές να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο, αλλά στο τέλος του έλειψε το γκολ, το οποίο θα του έδινε το τρίποντο.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, αφού η βροχή, ο δυνατός άνεμος και η κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δεν επέτρεψαν στις δυο ομάδες να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς φάσεις, με παιχνίδι κέντρου, ενώ στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε, ο Αιολικός είχε 1-2 καλές στιγμές και ένα δοκάρι με τον Χρήστου, στον αντίποδα οι γηπεδούχοι απείλησαν σε δυο περιπτώσεις όπου χρειάστηκε ο Ζαχαρής να πραγματοποιήσει εντυπωσιακές αποκρούσεις, για να κρατήσει το μηδέν. Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο και θετικό για την ομάδα της Μυτιλήνης, απέναντι σε μια ομάδα που τα πηγαίνει εξαιρετικά στο φετινό πρωτάθλημα. Με την ισοπαλία αυτή, ο Αιολικός έφτασε τους 12 βαθμούς και κοιτάζει πλέον το επόμενο παιχνίδι με τον Παναργειακό, από το οποίο το ζητούμενο είναι η νίκη.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

9Χ9 Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ

Η νίκη του Διαγόρα μέσα στα Λουτρά που τον διατήρησε στην κορυφή συνεχίζοντας να έχει το απόλυτο των επιτυχιών μετά από εννέα παιχνίδια, αλλά και οι μεγάλες σε έκταση νίκες του Αιγείρου, του Αιγέα, της Αναγέννησης, Βύρωνα, Οδ. Ελύτη και Ατρόμητου, ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά της 9ης αγωνιστικής.

Στο ντέρμπι των Λουτρών, το γκολ του Τσομπανέλλη στο 80ο ήταν αρκετό για τον Διαγόρα να φύγει με τη νίκη από μια δύσκολη έδρα και να κάνει πλέον όνειρα τίτλου, εντυπωσιάζοντας με τις εμφανίσεις και την αποτελεσματικότητά του. Αντίθετα, σε βαθιά κρίση φαίνεται πως βρίσκεται η ομάδα των Λουτρών, καθώς υπέστη την τρίτη σερί ήττα της και έχασε πολύ μεγάλο έδαφος στην μάχη της κορυφής. Στην Θερμή, ο σοβαρός τραυματισμός του Νίκου Αλεξανδρή, ποδοσφαιριστή του Αρίωνα, ο οποίος υπέστη κάταγμα στην επιγονατίδα και χειρουργήθηκε χθες, επισκίασε το παιχνίδι του Αίγειρου με τον Αρίωνα, όπου ο πρώτος δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα και επικράτησε με σκορ 7-0. Ο Βλαστέλλης έκανε το 1-0, ο Χατζηβαγιάννης το 2-0, ο Συβρής το 3-0, ο Πουλασιχίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ο Βλαστέλλης και πάλι έκανε το 5-0, ο Χατζηβαγιάννης το 6-0, για να κλείσει το σκορ στο 7-0 ο Βλαστέλλης. Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Πολιχνίτο κερδίζοντας με 3-0. Ο Χρυσάφης άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος, ο Αγκόλι έκανε το 2-0 και ο Ρενάτο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στην εκπνοή του παιχνιδιού. Ξέσπασε στην Ανεμότια ο Ατρόμητος κόντρα στον Παλλεσβιακό που παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση. Ο Ιντζές έκανε το 1-0 στο τέλος του ημιχρόνου και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί. Το 2-0 έκανε ο Κριτσωτάκης, ο Ιντζές και πάλι το 3-0, το αυτογκόλ του Κομνηνάκη έκανε το 4-0, για να κλείσει τον δείκτη του σκορ ο Κριτσωτάκης και πάλι διαμορφώνοντας το τελικό 5-0. Σαρωτική αποδείχθηκε η Αν/ση Γέρας, καθώς πέρασε με εύκολο τρόπο από την έδρα του Αχιλλέα νικώντας τον με 5-0. Τάκας, Χατζηκλειδαράς, Νείρος και δυο γκολ ο Συμεών Αφαλωνιάτης, χάρισαν το τρίποντο στην ομάδα της Γέρας. Στην τοπική αναμέτρηση της Μόριας, ο Βύρωνας πήρε νίκη με ανατροπή, καθώς νίκησε με 3-1 τον Κεραυνό, ο οποίος άνοιξε πρώτος το σκορ με την λήξη του ημιχρόνου με γκολ του Βούρου, αλλά στην συνέχεια ο Παναγιώτης Βουργουτζής με χατ τρικ που έκανε τον οδήγησε στο σημαντικό τρίποντο. Ο έμπειρος επιθετικός ισοφάρισε στο 65ο και στην συνέχεια μέσα σε ένα λεπτό πέτυχε άλλα δυο γκολ. Μάλιστα, αυτό είναι το δεύτερο χατ τρικ που πετυχαίνει μετά από αυτό κόντρα στον Όλυμπο, ενώ το εντυπωσιακό είναι πως ο Π. Βουργουτζής έχει πετύχει και τα 8 τέρματα της ομάδας του. Από την άλλη, ο Κεραυνός προβλημάτισε και πλέον η κατάσταση είναι δύσκολη, αφού έχει μείνει στους 4 βαθμούς και στην προτελευταία θέση. Βαθιά, τέλος, βαθμολογική ανάσα πήρε στην Θερμή ο Οδ. Ελύτης, καθώς νίκησε με 3-1 τον Όλυμπο με τον Κιούρκο να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, άνοιξε το σκορ στο 40ο, ο Αναιρούσης  στην επανάληψη με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έκανε το 2-0, οι παίκτες του Μυρογιάννη μείωσαν άμεσα στο 63ο με τον Λυγέλη, αλλά λίγο αργότερα ο Μανιός διαμόρφωσε το τελικό 3-1 σε μια αγωνιστική αρκετά καλή και ενδιαφέρουσα στα περισσότερα παιχνίδια.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΑΟΜ - ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ

ΑΟΜ και Ανδρονικάς πήραν νίκες με το ίδιο σκορ 3-0 και παρέμειναν και αυτή την αγωνιστική στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η 6η  αγωνιστική πάντως επιφύλαξε μεγάλα σκορ, με το θέαμα να είναι ικανοποιητικό.

Επιστροφή στα τρίποντα έκανε ο ΑΟΜ, ο οποίος νίκησε στην έδρα του 3-0 τον Παπανικολή σε ένα εύκολο για τον ίδιο παιχνίδι, σύμφωνα με την εξέλιξη που είχε.

Η ομάδα του Ξενοφώντα Χαραλαμπή είχε από το ξεκίνημα την ουσία και κατάφερε με κοντινό πλασέ του Γιάννη Χατζηδιαμαντή να ανοίξει το σκορ και λίγο μετά με κεφαλιά ο Σταμάτης εκμεταλλευόμενος κόρνερ του Μαστραντωνά διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του, κάνοντας απλά τα πράγματα.

Στην επανάληψη, ο γηπεδούχος κράτησε τον ρυθμό και την εδαφική υπεροχή, καταφέρνοντας να πετύχει και τρίτο τέρμα με τον Μαγδαλινό Βλάμη δίνοντας διαστάσεις στην νίκη με διαγώνιο σουτ.

Ο Ανδρονικάς αποδείχθηκε καλύτερος των Λιονταριών, καταφέρνοντας να πάρει την νίκη με 3-0, αφού προηγήθηκε στο ημίχρονο με 1-0. Ο Μάκης Σαμπάνης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, για να ακολουθήσουν άλλα δύο από τον Μίμη Κουτλή με απευθείας χτύπημα φάουλ και του Χρήστου Κουτλή με κοντινό σουτ που διαμόρφωσαν το δίκαιο και άνετο 3-0.