Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία16 Μαρτιου 2016
Καλλονή - ΠΑΣ Γιάννινα 0 - 2

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 0 - 2

Το γκολ έλειψε από την Καλλονή, η οποία δέχθηκε δύο στο τέλος των δύο ημιχρόνων και υποβιβάστηκε και μαθηματικά. Τζημόπουλος (43') Μανιάς (90') οι σκόρερ των Ιωαννίνων, που βλέπει και πλέι οφ.

ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΝΙΚΗ Ο ΠΑΣ & ΕΡΙΞΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΝ ΚΑΛΛΟΝΗ

Η Καλλονή δεν μπόρεσε  μπροστά στο κοινό της  να αποτρέψει το μοιραίο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0, ο οποίος βλέπει πλέον  την είσοδό του στα πλέι οφ.

Από την άλλη, η ομάδα της Λέσβου αποχαιρέτησε και επίσημα την Σούπερ Λίγκα, αφού παραμένει στην τελευταία θέση, ενώ έχει μέχρι το τέλος και ένα  ισχυρό πρόγραμμα, που δύσκολα μπορεί να κλέψει βαθμούς, με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ατρόμητο και Ολυμπιακό. Η χρονιά δεν χάθηκε τώρα, αλλά  από το ξεκίνημα του δευτέρου γύρου, αν και η προσπάθεια έγινε από όλους. Τα αποτελέσματα δεν δικαίωσαν κανέναν. Καλό ρυθμό είχε η αναμέτρηση από το ξεκίνημα με την Καλλονή να έχει την κατοχή της  μπάλας, αλλά όχι και τον τρόπο να απειλήσει, με τον ΠΑΣ να είναι εξαιρετικά επικίνδυνος αγγίζοντας  το γκολ σε τρεις  περιπτώσεις, στο  7' με τον Ίλιτς με τον Δαύκο να αποκρούει, στο  28΄με τον Τσουκαλά δυνατό σουτ που κατέληξε άουτ και  τρία λεπτά μετά με τον Μανιά, επίσης σουτ άουτ.

Με την πάροδο του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι  και πάσχιζαν να στείλουν την μπάλα  στα δίχτυα με ευκαιρίες, δίχως,  όμως, επιτυχία. Αντίθετα, οι παίκτες του Πετράκη  ήλεγχαν τον ρυθμό, έκλεισαν τις τρύπες στην εστία του Περιστερίδη, με τους νησιώτες στην πρώτη καλή τους επίσκεψη στην περιοχή με τον Γεωργίου να  μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Ό,τι δεν κατάφερε η Καλλονή, το σημείωσε  ο ΠΑΣ  δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, σκορπώντας την κρυάδα. Σε σύγχυση στην περιοχή των γηπεδούχων, ο αρχηγός Τζημόπουλος από κοντά πρόλαβε την μπάλα να την στείλει στα δίχτυα για το 0-1.

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ

Το γκολ σίγουρα πόνεσε, βαραίνοντας  τα πόδια των  παικτών του Καραγεωργίου, που θα μπορούσαν με τον Μάρκοβιτς στο ξεκίνημα  στην επανάληψη να ισοφαρίσουν και με τον Μανούσο από καλή θέση το σουτ δεν ήταν δυνατό να απειλήσει τον Περιστερίδη. Η πιο κλασική πάντως, για την Καλλονή ήταν η φάση στο 82΄ με τον Γουερέ να βγάζει σέντρα λουκούμι στο κεφάλι του Κάρλσον και αυτός από το ένα μέτρο με το κεφάλι να στέλνει την μπάλα να περάσει λίγο έξω  από το  δοκάρι. Αν έμπαινε σε αυτή τη  χρονική στιγμή το γκολ, τότε το πιο πιθανό θα ήταν η ισοπαλία. Δεν έγινε, η Καλλονή άπλωσε και άνοιξε το παιχνίδι της μη έχοντας  να χάσει κάτι, είχε  με τον Αναστασιάδη μια καλή στιγμή, την οποία ο αμυντικός της δεν ολοκλήρωσε και στην εκπνοή, ο Μανιάς  από δύσκολη θέση έπιασε αδιάβαστη  την άμυνα  των γηπεδούχων και με υποδειγματικό σουτ από την γωνία  διαμόρφωσε και κλείδωσε την νίκη στην ομάδα του, κάνοντας το 0-2.

Καλή σε  γενικές  γραμμές ήταν η  διαιτησία του Φωτιάδη από την Δυτ. Αττική.

Στα επίσημα φιλοξενήθηκε  από την ΠΑΕ  Καλλονής ο πρόεδρος  του ΠΑΣ Χριστοβασίλης, ο οποίος πανηγύρισε στο τέλος την νίκη της ομάδας  του, δηλώνοντας  ότι η Καλλονή παρά την δυσχερή θέση στην οποία βρίσκεται, παραμένει μια καλή ομάδα στον χώρο της.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΛ Καλλονής: Δαύκος, Τσαμπούρης, Μίκιτς, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Βλάζιτς, Καλτσάς, Γεωργίου, Μανούσος, Φαβάλι (73' Γουερέ), Μάρκοβιτς (66' Κάρλσον)

ΠΑΣ Γιάννινα: Περιστερίδης, Ναδάλες (72' Καρανίκας), Ίλιτς (75΄ Κοζορώνης), Λίλα, Μανιάς, Μπέριος, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Γιάκος (79' Ηλιάδης), Στρούνα

ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΚΟΛ

Νομίζω ότι έγινε μια προσπάθεια  από τους ποδοσφαιριστές μας, για να μπορέσουμε να κερδίσουμε. Το παιχνίδι αυτό είχε δυσκολίες  και ιδιαιτερότητες, είχαμε να κάνουμε με έναν αντίπαλο που τον τελευταίο καιρό άλλαξε  τον τρόπο με τον οποίο αγωνίζεται, έδειξε μια δυναμική και ήταν κάτι καινούργιο για μας. Προσπαθήσαμε να λειτουργήσουμε πάνω σε αυτό σε μεγάλο βαθμό, στο δεύτερο ημίχρονο τα καταφέραμε, στο πρώτο, όμως, δεν ήμασταν και τόσο καλοί. Ο αντίπαλος  με δύο τρεις φάσεις  μας  απείλησε και θα μπορούσε να είχε  βάλει γκολ. Το  γκολ που δεχθήκαμε στο τέλος του ημιχρόνου  από στημένη φάση, μας έκοψε τα πόδια  και είναι μια δύσκολη στιγμή, αν δέχεσαι εκεί το γκολ. Η προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου ήταν καλή, ήρθαν δύο καλές στιγμές, θέλαμε και λίγο την τύχη την οποία δεν έχουμε, θέλουμε και λίγο την ικανότητα κάποιων από τους παίκτες που εκφράζουν την επιθετική γραμμή να μπει η μπάλα στα  δίχτυα, δεν μπήκε και έτσι χάσαμε. Χάσαμε ένα παιχνίδι και αυτό μας στεναχωρεί. Θέλουμε τα κίνητρα, ώστε να μπορέσουμε να ολοκληρώσουμε  την χρονιά  με το κεφάλι ψηλά.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ

ΑΔΙΚΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΧΑΜΗΛΑ Η ΚΑΛΛΟΝΗ

Πετύχαμε μια σπουδαία  νίκη  απέναντι σε μια ομάδα, η οποία για μένα βρίσκεται άδικα  χαμηλά και αυτό την κάνει ακόμη πιο σημαντική την νίκη. Τώρα σε ότι αφορά  το παιχνίδι, πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαμε καλύτερη προσέγγιση, περιορίσαμε την αντίπαλό μας και κινδυνέψαμε μόνο σε  μια στιγμή, είχαμε καλές προϋποθέσεις  να πετύχουμε  γκολ, εκτός από αυτό που βάλαμε και γενικά από την προσπάθεια και την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου έμεινα ικανοποιημένος. Στο δεύτερο, χωρίς να λείψει η προσπάθεια, νομίζω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα που είχαμε ήταν το ότι η μπάλα δεν έμενε  στα πόδια μας, η Καλλονή είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, έκανε προϋποθέσεις και ευκαιρίες να κάνει γκολ και σε αυτό το σημείο θα έλεγα ότι σταθήκαμε και τυχεροί που δεν δεχθήκαμε κάποιο γκολ και ταυτόχρονα πετύχαμε και άλλο, που μας έχρισε νικητές.

SUPER LEAGUE

ΞΕΣΠΑΣΑΝ ΜΕ ΤΡΙΑΡΕΣ

ΠΑΟΚ, Πανιώνιος, ΑΕΚ και Πλατανιάς ξέσπασαν με τριάρες την αγωνιστική  αυτή, κόντρα σε  Παναιτωλικό, Ξάνθη, Πανθρακικό, Λεβαδειακό και βελτίωσαν τις θέσεις τους. Στο ντέρμπι των αιωνίων, ο Ολυμπιακός επίσης  νίκησε με 3-1  τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Ηρακλής με την Βέροια έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Η ΑΕΚ νίκησε εύκολα και γρήγορα τον Πανθρακικό με 3-0  και παραμένει δεύτερη και με απόσταση βαθμών από τον τρίτο της βαθμολογίας. Τα Γιάννινα πέρασαν με διπλό από την Λέσβο 2-0 την Καλλονή, που έπεσε και μαθηματικά μετά την ισοπαλία της Βέροιας. Τέλος, με ανατροπή νίκησε ο Ατρόμητος τον Αστέρα Τρ. 2-1 στην 26η  αγωνιστική.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΠΟΔΟΜΩΝ

Έκανε ό,τι μπορούσε  η ομάδα Κ17  της Καλλονής  στο  γήπεδο της Αργυρούπολης με τον Πανιώνιο, αλλά δεν γλίτωσε την ήττα με  4-2. Οι παίκτες  της πάντως προσπάθησαν αρκετά, αλλά  είχαν να   αντιμετωπίσουν έναν αρκετά καλό αντίπαλο.

9.ΑΕΛ Καλλονής 1

Η ομάδα Κ20  δεν αγωνίστηκε με τα Γιάννινα   για τεχνικούς λόγους, όπως αναφέρει η Σούπερ Λίγκα και θα οριστεί νέα ημερομηνία.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1 - 0

Χωρίς να  είναι καλός στο πρώτο μέρος, ανέβασε ρυθμό στην συνέχεια και έφτιαξε ευκαιρίες  για την νίκη. Χρυσή αλλαγή ο Λαλάς (84') στην πρώτη του επαφή με την μπάλα χρίσθηκε σκόρερ, χαρίζοντας  το σπουδαίο τρίποντο στην ομάδα  του. Δύσκολος αντίπαλος η Μαύρη Θύελλα, έπαιξε  για να μην χάσει, αλλά τώρα ο κλοιός σφίγγει πολύ.

ΠΥΡΡΕΙΟΣ ΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΔΙΚΑΙΗ

Ο Τόλης Λαλάς  πήρε εντολή από τον Πέτρο Μίχο να μπει στο  παιχνίδι στο 82΄και να αντικαταστήσει τον Μανουσάκη, την ίδια ώρα που η ομάδα  του ήταν στο στείρο 0-0  που δεν την ικανοποιούσε  και το δικό της παιδί κατάφερε να  στείλει την μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος ασίστ κεφαλιά από τον Σίμωση στο ύψος της μεγάλης περιοχής, εκτελώντας τον Σταυράκη για το 1-0, το οποίο έμελε  να διατηρηθεί μέχρι το φινάλε στην αναμέτρηση. Γκολ και νίκη που επίσης πανηγυρίστηκαν από τους φιλάθλους, οι οποίοι δεν ήταν πολλοί στο λεκανοπέδιο λόγω των καρναβαλικών εκδηλώσεων, αλλά έκαναν αισθητή την παρουσία τους,  βοηθώντας την ομάδα να πάρει την νίκη που την κρατά  ζωντανή στο κυνήγι της ανόδου. Αρκετά δύσκολος αντίπαλος η Καλαμάτα, έπαιξε  για το αποτέλεσμα που θα την κρατούσε  ζωντανή στο κυνήγι της παραμονής και μάλιστα δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό τις προσπάθειες  των γηπεδούχων, οι οποίοι  δεν βρήκαν ρυθμό στο πρώτο 45λεπτο, με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ. Εκτός από κάποιες μεμονωμένες προσπάθειες, που δεν ολοκληρώθηκαν.

ΑΛΛΑΞΕ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ

Σε σχέση με το πρώτο, ο Αιολικός ανέβασε  ρυθμό και ένταση στην επανάληψη και με το καλησπέρα άρχισε να δείχνει τις προθέσεις του, το κέντρο έκοβε και μοίραζε και οι επιθετικοί ζητούσαν το τόπι να πηγαίνει στα καρέ της Μαύρης Θύελλας, πράγμα που έγινε σε πολλές περιπτώσεις  αλλά ο Σταυράκης  ήταν εκεί να αποκρούει. Κέρη (53΄) και Σίμωσης (55΄) έκαναν πραγματικά  πάρτι στην εστία και ήταν θέμα χρόνου το γκολ να έρθει.

Επιθετικά η Καλαμάτα έδειξε αδυναμίες γι' αυτό και ο Πουρής δεν ανησύχησε, με το ποδόσφαιρο να παίζεται από τον άξονα και μπροστά.  Όσο, όμως, περνούσε η ώρα, τόσο και το άγχος  μεγάλωνε, ώσπου η καλύτερη στιγμή που θα  μπορούσε  να γίνει γκολ ήταν στο 78΄σε εκτέλεση φάουλ του Κέρη, ο Σίμωσης έπιασε μια όμορφη κεφαλιά  που πέρασε μόλις έξω από την εστία του Σταυράκη. Ο Αιολικός προειδοποίησε την αντίπαλό του και φθάνοντας στο 83΄ το γκολ από τον Λαλά λύτρωσε τους πάντες και τα πάντα. Ο Αιολικός πήρε μια δύσκολη, αλλά πέρα για πέρα δίκαιη νίκη και πλέον κοιτάζει το επόμενο εκτός έδρας  παιχνίδι  με τον κακό του δαίμονα το Λουτράκι, το οποίο του έχει κάνει ζημιές.

Αιολικός: Πουρής, Καδής, Καλαγκάνης, Μπακάλης, Βανγκέλι, Κριπιντίρης, Τσιλιγγίρης (67' Αθανασόπουλος), Μίχος, Σίμωσης (88' Κρητικός) Κέρη, Μανουσάκης (83' Λαλάς)

Καλαμάτα: Σταυράκης, Γαλανόπουλος, Λιόλιος, Τσόπελας, Κασμερίδης, Τσιμικλής, Μανουσάκης, Κολύμπτρας, Μπεγκλετζής (60' Καλατζής), Όττα (68' λ,τ Θεοδώρου), Κεμάλι (84' Τσουλάκος)

ΠΕΤΡΟΣ ΜΙΧΟΣ

ΠΗΡΑΜΕ ΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΗ ΝΙΚΗ

Πήραμε  μια  δίκαιη νίκη, την οποία θέλαμε  πάρα πολύ, ώστε να παραμείνουμε στο κόλπο για την πρώτη θέση. Δυσκολευτήκαμε, αφού στο πρώτο ημίχρονο  δεν ήμασταν αυτή που θα έπρεπε, όμως  στην συνέχεια ανεβάσαμε ρυθμό, γίναμε πιο πιεστικοί, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και βάλαμε το μοναδικό τέρμα με τον Λαλά, που μας έδωσε την νίκη. Η Καλαμάτα ήταν ένας  δύσκολος αντίπαλος και έπαιξε για να πάρει το αποτέλεσμα.

Όσο  για το κύπελλο και τον σημερινό αγώνα  στην Ρόδο, ο Αγρινιώτης προπονητής είπε: «Χωρίς να θέλουμε να υποτιμήσουμε τον θεσμό στην Ρόδο, θα παίξουν παίκτες  που έχουν μικρό χρόνο συμμετοχής και δεν έχουν κάρτες. Προτεραιότητα  για την ομάδα μου είναι το πρωτάθλημα  και εκεί αποσκοπούμε. Την Κυριακή υπάρχει  το δύσκολο και κρίσιμο παιχνίδι με το Λουτράκι, για το οποίο η ομάδα πρέπει  να προετοιμαστεί κατάλληλα.

ΜΕ ΙΑΛΥΣΟ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Σήμερα  στις 3 μ.μ.  για τα προημιτελικά του κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδας, ο Αιολικός καλείται να  αντιμετωπίσει τον Ιαλυσό, ο οποίος παίζει και αυτός στην Γ Εθνική, αλλά σε άλλον όμιλο. Ο Μίχος θα βρεθεί αντίπαλος με την παλιά του ομάδα και σίγουρα θα επιχειρήσει να της κάνει την ζημιά και να πάρει την πρόκριση. Χωρίς  οκτώ βασικά του στελέχη ταξίδεψε χθες στο σμαραγδένιο νησί ο Αιολικός, ο οποίος θα έχει στην σύνθεσή του νέα πρόσωπα, με σκοπό να πείσουν τον προπονητή τους  ότι αξίζουν να παίζουν. Ο Ιαλυσός την προηγούμενη αγωνιστική  είχε κάνει πολύ καλή εμφάνιση αποσπώντας ισοπαλία με 0-0 με τον ΟΦΗ, με τον γκολκίπερ του Παπαδόπουλο να  αποκρούει και πέναλτι και γενικά δείχνει ένα καλό και συμπαγής σύνολο που θέλει να διακριθεί και στο πρωτάθλημα.

Ο νικητής από το σημερινό ζευγάρι θα αντιμετωπίσει το Κερατσίνι, το οποίο νίκησε χθες 2-0 τον Πυθαγόρα Σάμου.

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΚΟΜΦΟΥΖΙΟ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Ο Αιολικός πήρε μεγάλη νίκη, αφού επικράτησε της Καλαμάτας  με  1-0 και στην ουσία έπιασε στην πρώτη θέση Σπάρτη  και Παναργειακό, καθώς έχει ακόμη να δώσει το εξ αναβολής παιχνίδι με την Βάρδα. Βέβαια και η Σπάρτη  μάλλον θα πάει στην Χίο να παίξει το παιχνίδι με τον Κανάρη  αν φυσικά  δεν αλλάξει κάτι στην ένσταση, την οποία έχει υποβάλει η Χιώτικη ομάδα. Η ομάδα  από την  Λακωνία επικράτησε δύσκολα στην έδρα της 1-0 της Χαλκίδας. Ξεκούραστα  στα χαρτιά  πήρε το παιχνίδι ο Παναργειακός με τον παραιτημένο από το πρωτάθλημα Ηρακλή, ενώ ο Παναρκαδικός έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τον Βύζαντα. Τέλος, νίκη με 2-0 πήρε η Βάρδα τον Λεβάντε στην 19η  αγωνιστική.

Α΄  ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Μάχη  για την παραμονή δίνουν Παλλεσβιακός, Βύρων, Αχιλλέας, Ερμής, Όλυμπος,  ήττα καταδικαστική ο Αλκιβιάδης στην Σκάλα.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΑΙΓΕΙΡΟΣ ΕΞΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Ο Αίγειρος  είναι και μαθηματικά πρωταθλητής  Λέσβου  μετά την εντός έδρας του νίκη με 1-0 επί της Γέρας  και ταυτόχρονα την ισοπαλία του Αιγέα στα Λουτρά και την εκτός έδρας  ήττα του Ατρομήτου  στον Πολιχνίτο, ο τίτλος είναι και επίσημα στα χέρια  των παικτών του. Ο Σεραφίγκος με γκολ  από το πρώτο ημίχρονο  κατάφερε  να  χρίσει νικήτρια την ομάδα  του, η οποία  εκτός  από το γκολ είχε ευκαιρίες, με αποκορύφωμα τα  δύο δοκάρια με τον ίδιο παίκτη. Η Γέρα  από το πρώτο μέρος αγωνίζονταν με δέκα παίκτες λόγω  αποβολής του Τηνιακού  με  β' κίτρινη και θα μπορούσε στο τελευταίο 20λεπτο να είχε ισοφαρίσει με  φάσεις  που έκαναν οι Τάκας, Βογλάνης, Τρεμούλας.

Στα Λουτρά, ο Αετός  εγκαινίασε το νέο του τάπητα με  ισοπαλία  2-2  στον Αιγέα, σε  ένα παιχνίδι το οποίο είχε ένταση, φωνές, αλλά και αγωνία μέχρι το τέλος. Η ομάδα του Πλωμαρίου κατάφερε να ισοφαρίσει με αμφισβητούμενο πέναλτι (το έκανε ο Μαρμαλέκας στον Τοπάλι) το οποίο καταλόγισε ο διαιτητής Πούλος στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Γιαννίκος με την εμπειρία του κατάφερε να στείλει την μπάλα  στα δίχτυα και να χαρίσει τον πολύτιμο βαθμό. Νωρίτερα  ο Αετός είχε την υπεροχή, δημιούργησε φάσεις και κατάφερε να πετύχει τα  δύο του γκολ ανά ημίχρονο, πρώτα  με τον Σκαλοχωρίτη  και το άλλο με κεφαλιά του Κροτσίδα. Ο Χρυσάφης μείωσε σε 2-1 και όπως είπαμε  ο Γιαννίκος από την άσπρη βούλα έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Κακός σε ένα ακόμη παιχνίδι παρουσιάστηκε ο Ατρόμητος  και μετά την ήττα από τον Αετό  έχασε  και στον Πολιχνίτο 1-0, με αποτέλεσμα  να κινδυνεύει να χάσει και την δεύτερη  θέση. Νίκη που τον απομακρύνει από την ζώνη φωτιά  πήρε ο ΑΟΠ  και  μπορεί πλέον να κάνει σχέδια για την επόμενη περίοδο στην μεγάλη κατηγορία. Καλές ευκαιρίες  οι γηπεδούχοι, με Νικέλλη, Παπαναστασίου, ο οποίος ήταν και ο σκόρερ  της ομάδας  του στο δεύτερο ημίχρονο. Στην ουρά τώρα, εκτός από τον ΑΟΠ κερδισμένοι βγήκαν Βύρων, Όλυμπος και Ερμής, που πήραν τρίποντο παραμονής  αν και ακόμη υπάρχουν έξι πολύ κρίσιμες αγωνιστικές. Στην Μόρια πολύ όμορφο παιχνίδι πρόσφεραν στο κοινό Βύρων και Παλλεσβιακός, με τον πρώτο να κυριαρχεί με σκορ  6-3. Το πρώτο ημίωρο τελείωσε με 4-1  με τέρματα των Ελευθερίου, Σιμόνο, Πάστου και Κυριάκου Κουνιαρέλλη, με πέναλτι το οποίο κέρδισε  ο Ελευθερίου σε  ανατροπή του. Ενδιάμεσα είχε κάνει το 2-1  ο Κουρβανιός. Στην συνέχεια, ο Κούτσας μείωσε ακόμη πιο πολύ, ο Καβαλίκας το έκανε 4-3, όμως  πάλι ο Πάστος  και στην συνέχεια  ο Χατζησπύρος διαμόρφωσαν το τελικό 6-3. Χαμένο πέναλτι είχε ο Ελευθερίου, το οποίο απέκρουσε ο Κάμπερ. Στα Πάμφιλα, η επιμονή των παικτών του Ερμή να πάρουν πάση θυσία  το παιχνίδι με τον Κεραυνό στην κοινή  τους έδρα τα Πάμφιλα, τους έχρισε στο τέλος  μεγάλους νικητές και η ελπίδα σβήνει τελευταία. Ο Κούκος που είχε περάσει ως αλλαγή  αποδείχθηκε ο χρυσός σκόρερ  της ομάδας μετά από ωραία προσπάθεια που έκανε ο Άνταμ. Καλές στιγμές είχε ο Κεραυνός με Μποντακόπουλο και Καζαντζόγλου, όμως δεν ολοκληρώθηκαν. Στην Αγιάσο, ο Όλυμπος έπαιξε το τελευταίο του χαρτί, νίκησε τον αδιάφορο Διαγόρα  και συνεχίζει να ελπίζει στην παραμονή του. Οι νικητές προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με 2-0 με γκολ των Κέρη, Ψαρρού και σημείωσαν και ένα τρίτο στην επανάληψη με τον Τακό, κάνοντας το τελικό 3-0.

Σπουδαίο ματς παίχθηκε στην Πέτρα  με Αχιλλέα και Οδ. Ελύτη στο τέλος να μένουν στο ισόπαλο και χορταστικό 4-4. Αποτέλεσμα που ασφαλώς αδικεί τον Ελύτη που ήταν μόνιμα μπροστά  στο σκορ και ισοφαρίστηκε  στης καθυστερήσεις. Χατ τρικ από τον Βλουτή από πλευράς  γηπεδούχων, το άλλο ο Στρατής Γρούβας, Μανιός, Βαριεμέζης με κεφαλιά και ο Τσιμπούκης με δύο γκολ ήταν οι σκόρερ του Οδ Ελύτη.

Τέλος, οδυνηρή ήττα που τον στέλνει στον υποβιβασμό  υπέστη  ο Αλκιβιάδης, ο οποίος ηττήθηκε με 1-0 από την ουραγό Προοδευτική στην Σκ. Καλλονής και οι ελπίδες ελαχιστοποιήθηκαν για αυτόν βάσει και του δύσκολου προγράμματος που έχει. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Ιντζές με σουτ στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Κ. Τρίτους ήταν καλύτερη στην επανάληψη, με αποκορύφωμα τα πέντε δοκάρια που είχε και που την σταμάτησαν (Χατζηβαγιάννης, Κατσούρης, Κόμβος, Σφακιανάκης, Τριανταφυλλόπουλος) και τελείωσε το παιχνίδι με δέκα λόγω αποβολής του Κόμβου. Με παίκτη λιγότερο  τελείωσε και η νικήτρια, καθώς αποβλήθηκε ο σκόρερ Ιντζές.

ΣΩΘΗΚΕ Ο ΑΣΤΕΡΑΣ

Ο Αστέρας Ιππείου έριξε στο καναβάτσο Άναξο και Ταξιάρχη  και ο ίδιος εξασφάλισε  την παραμονή  του στην κατηγορία. Μεγάλη αγωνία και υπομονή επιφύλαξε η τελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα, με τον Αστέρα  να αποσπά  ισοπαλία στην έδρα του Αίαντα 1-1  και με τον χρυσό βαθμό  χαμογέλασε  έστω και στο παραπέντε σώζοντας την πιο άσχημη χρονιά  που διένυσε. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ  με τον γκολ από τον Καλέσογλου στο πρώτο μέρος η πίεση και επιμονή να μην χαθεί η παραμονή έκανε τους παίκτες του Θόδωρου Παπαδημητρίου να ανεβάσουν στροφές  και να φθάσουν στο γκολ με τον Γκέκα με όμορφο σουτ από την περιοχή, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν την νίκη αν το σουτ φάουλ από τον Πλάτωνα Καρτάλη δεν έβρισκε το δοκάρι. Στα άλλα δύο γήπεδα  όπου παιζόταν η παραμονή, η Άναξος  νίκησε  2-0 τον Παπανικολή αλλά η νίκη αυτή ήταν χωρίς αντίκρισμα, αφού  η χρονιά χάθηκε  στην Θερμή με το αποτέλεσμα του Αστέρα. Οι γηπεδούχοι ήταν  καλύτεροι και με τέρματα που σημείωσαν οι  Εμμανουήλ και Αγγελής πήραν την νίκη αλλά μέσα σε δύο χρονιές  αναγκάζονται να αλλάξουν δύο κατηγορίες.

Ο Ταξιάρχης ηττήθηκε με 3-0 στον Μεσότοπο  και υποβιβάστηκε, αφού και να κέρδιζε η μάχη είχε χαθεί για αυτόν. Ο ΑΟΜ βρήκε ελεύθερο πεδίο στην επανάληψη και σκόραρε  τρεις  φορές  με τους Βακάλη, Δ. Τρυγώνη και Βογιατζή, ενώ είχαν δοκάρι με τον Ζουμπουλή.

Η Φίλια επικράτησε  με  3-1  της Δόξας  στην έδρα  της  και ελπίζει σε ένα δώρο από τον πρωταθλητή Αίγειρο αν ανέβει στην Γ Εθνική  τότε θα προβιβαστεί και αυτή στην μεγάλη κατηγορία. Ο Πανταζής  με δύο γκολ έβαλε μπροστά  την ομάδα  του στο σκορ, όμως η Δόξα  μείωσε  με τον Βελούτσο. Το τελικό 3-1  διαμόρφωσε με πέναλτι ο Μαρμαλέκας, φάση στην οποία αποβλήθηκε ο Θεριανός από πλευράς  Δόξας. Η νικήτρια είχε και δοκάρι με τον Πανταζή. Τέλος, ο πρωταθλητής Αρίωνας  αποχαιρέτησε την κατηγορία με εκτός έδρας  ισοπαλία 1-1 με τα Λιονταράκια στην Αγιάσο και από την επόμενη χρονιά θα είναι στην μεγάλη κατηγορία. Ο Στρατής Μπάλιακας  με φάουλ  έδωσε την πρωτοπορία  0-1, όμως τα Λιονταράκια πίεσαν και ισοφάρισαν δεκαπέντε λεπτά  πριν το τέλος  με γκολ από τον Ραχάνη.