Τρίτη 8 Μαρτίου 2016

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία8 Μαρτιου 2016
ΞΑΝΘΗ-ΚΑΛΛΟΝΗ 0-0

Άδικο  το 0-0 της  λαβωμένης από απουσίες  Καλλονής στα Πηγάδια . Δικαιούταν την νίκη. Δύο δοκάρια  για τους νησιώτες (Τσαμπούρης75'  Γεωργίου94' )που πήραν  την 6η ισοπαλία στο πρωτάθλημα. Εξαιρετικός πάλι ο Δαύκος  με τις  αποκρούσεις  του.

ΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ Η ΜΠΑΛΑ !!!

Η Καλλονή πιστοποίησε  σε ένα ακόμη παιχνίδι ότι είναι και παραμένει ζωντανή, παρά τις  λίγες ελπίδες που διατηρούσε  μέχρι την Κυριακή το απόγευμα. Η άδικη εκτός έδρας   ισοπαλία, της στέρησε το δικαίωμα να ελπίζει  μέχρι το τέλος ότι θα αποφύγει το μοιραίο. Προσπάθησε, αλλά δεν κέρδισε  στο τέλος ένα παιχνίδι που μπορούσε να το κάνει δικό της . Κρίμα, γιατί οι λαβωμένη από  απουσίες ομάδα  της Λέσβου  δεν το έβαλε κάτω. Μπορεί σε μια δύο  καλές στιγμές των γηπεδούχων να κινδύνεψε,  αλλά οι παίκτες της έδειξαν σεβασμό στην αντίπαλη ομάδα, χαρακτήρα  και τόλμη, ασχέτως αν στο  τέλος απογοητεύθηκαν από το αποτέλεσμα. Γιατί αν η μπάλα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κατέληγε  στα  δίχτυα  από το σουτ του Φώτη Γεωργίου, ή αν η μπάλα έμπαινε στο πλεκτό στην βολίδα φάουλ από τον Τσαμπούρη  στο '75, που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι αυτή την φορά , τώρα η πρώτη εκτός έδρας νίκη θα τους χαμογελούσε όμως πάλι η τύχη γύρισε την πλάτη.  Ο Καραγεωργίου που έστησε έξυπνα  την ομάδα του κόντρα στην παλιά του ομάδα  και  χειροκροτήθηκε από τον λιγοστό κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο, αναγνωρίζοντας την προσφορά του στην Ξάνθη,  δεν μπορούσε και ο ίδιος  να πιστέψει  πώς χάθηκε αυτή η μεγάλη ευκαιρία  για την ομάδα  του ,αλλά  έδωσε τα εύσημα  στους παίκτες της Καλλονής στο τέλος  παρά την πίκρα του.

Στα θετικά  για την Καλλονή καταγράφεται και ένα  καλό σουτ από τον Μανούσο που κατέληξε λίγο πάνω από το δοκάρι του Ζαρόπουλου, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Με την σειρά τους οι γηπεδούχοι  είχαν και αυτοί κάποιες καλές προσπάθειες  τις οποίες  δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν, με αποκορύφωμα αυτή με τον Βασιλακάκη, όταν πέρασε και τον Δαύκο . Να σημειωθεί  ότι στην Ξάνθη έκανε ντεμπούτο ο νεαρός Ευθύμης  Γκαμάγκας  ο οποίος πήρε το βάπτισμα  του πυρός.

Οι συνθέσεις

Ξάνθη Ζαρόπουλος, Μπαξεβάνης, Λισγάρας Γούτας Γουάλας Παπαστεριανός (78'Σκούρτης) Βασιλακάκης Ορφανίδης Νιέτο (88'Ντιμιτρόφ) Σολτάνι (66'Κρίστοφερ) Καπετάνος.

Καλλονή Δαύκος Τσαμπούρης Αναστασιάδης Γκόλιας Μίκιτς Καλτσάς Μπλάζιτς (83'Ούκα) Γεωργίου Γουερέ (55'Ξύδας) Μανούσος (90'Γκαμάγκας) Μάρκοβιτς.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Νίκος Καραγεωργίου

Είναι σημαντικό να το αναγνωρίζει ο κόσμος....

Είναι σημαντικό για μένα να με χειροκροτά ο κόσμος της Ξάνθης  γιατί πέρασα και πρόσφερα και εγώ κάτι σ' αυτόν τον σύλλογο και τους ευχαριστώ . Αγωνιστικά νομίζω ότι σε ένα ακόμη παιχνίδι συνεχόμενο δείξαμε ότι υπάρχουμε και έχουμε αδικήσει τον εαυτό μας. Αν είχαμε ξεκινήσει νωρίτερα  την προσπάθεια αυτή ,νομίζω ότι τώρα θα βρισκόμασταν πολύ ψηλότερα. Παίξαμε με μια πολύ καλή ομάδα και πιστεύω ότι της βάλαμε δύσκολα. Δημιουργήσαμε προϋποθέσεις  με τα  δύο δοκάρια και πολύ περισσότερο το τελευταίο,  που αν η μπάλα κατέληγε στα  δίχτυα και όχι στο δοκάρι, τώρα  θα ήμασταν οι νικητές. Βέβαια και η αντίπαλος  ομάδα  βρέθηκε  κοντά στο γκολ και σταθήκαμε τυχερή, αλλά πλέον μπορούμε να πούμε ότι ήμαστε  ανταγωνιστικοί. Τώρα όμως είναι αργά ή ενδεχομένως να μπορέσει να  γίνει ένα θαύμα.

Γιώργος Μανούσος

Να πέσουμε με ψηλά το κεφάλι.....

Θεωρώ ότι είχαμε πιο κλασικές  ευκαιρίες  με τα δοκάρια,  αλλά βάσει ευκαιριών ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι. Δυστυχώς σ' ένα ακόμη παιχνίδι η Καλλονή ήταν άτυχη. Αν πέσουμε πάντως θα πέσουμε με ψηλά  το κεφάλι.

ΓιώργοςΞύδας :Ποδ Καλλονής

Μας σταμάτησαν τα  δοκάρια....

Πάλι  η ατυχία που είχαμε μας  στέρησε  την νίκη με τα δύο δοκάρια. Τα δώσαμε όλα στο γήπεδο από το πρώτο  μέχρι το τελευταίο λεπτό. Προσπαθήσαμε και πήραμε τον πόντο. Εμείς προσπαθούμε ό,τι και αν γίνει στο τέλος να πέσουμε με αξιοπρέπεια.

Λουτσέσκου :Προπ Ξάνθης

Ήταν επικίνδυνη ομάδα....

Η Καλλονή είναι πάντα μια καλή και επικίνδυνη ομάδα και αυτό το είχα επισημάνει στους παίκτες μου. Γνωρίζαμε  ότι το τελευταίο διάστημα παίζει καλό ποδόσφαιρο  νίκησε  τον Πλατανιά  και διεκδίκησε  και στην έδρα μας να κάνει το ίδιο. Ευκαιρίες  είχαμε και εμείς,  αλλά υστερήσαμε στην τελική προσπάθεια.

ΛΕΥΚΕΣ  ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ  ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΥ

Σε τρία  παιχνίδια    δεν βγήκε νικητής με αποτέλεσμα αυτά  να λήξουν ισόπαλα 0-0. Ο Πανθρακικός έκανε την έκπληξη νικώντας  στην Κομοτηνή 2-1 τον ΠΑΟΚ και στερώντας    από την Καλλονή να τον βλέπει κάτω από εκείνη. Ακόμη αναβολή υπήρξε  στο παιχνίδι του Ηρακλή με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό με απόφαση  της Πολιτείας  λόγω των γεγονότων της Τούμπας  και αυτό θα γίνει σε έναν μήνα.

ΜΕΤΑ  ΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΗΠΩΣ   ΕΧΕΙ ΣΕΙΡΑ  ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ;

Η Μεγάλη Τρίτη  του ελληνικού ποδοσφαίρου θα είναι η σημερινή, όσο αφορά   το μέλλον  που θα έχει η Σούπερ Λίγκα. Οι Ιβάν  Σαββίδης, Γιάννης Αλαφούζος και ο Δημήτρης Μελισσανίδης, οι τρεις μεγάλοι επενδυτές των ομάδων τους και του ποδοσφαίρου, θα παραστούν σήμερα στη συνάντηση των ιδιοκτητών των ΠΑΕ μετά από σχετική πρωτοβουλία που πήρε ο πρόεδρος της SL  Γιώργος  Μποροβήλος, για συζήτηση. Εκπρόσωπο  φυσικά  θα έχει και η Καλλονή με τις  τρεις μεγάλες ΠΑΕ  που έχουν αναλάβει πρωτοβουλίες για την ανατροπή της διοίκησης Γκιρτζίκη στην ΕΠΟ, ενώ στοχεύουν  σε ένα τρίμηνο να εκλέξουν και δικό τους άνθρωπο στην προεδρία της Λίγκα . Ο Υφυπουργός  Αθλητισμού ο κ Κοντονής, όπως είναι γνωστό διέκοψε  το κύπελλο μετά  τα  έκτροπα  που έγιναν και πολλοί είναι εκείνοι που ισχυρίζονται ότι τώρα κινδυνεύει και το πρωτάθλημα. Αν η Πολιτεία  πάρει μια τέτοια απόφαση, τότε τα πάντα θα τιναχτούν στον αέρα. Βέβαια για την Καλλονή  δεν συντρέχει λόγος, αφού ο υποβιβασμός της είναι δεδομένος, οπότε αν το πρωτάθλημα διακοπεί,  τότε θα οφείλει και αυτή τα παιχνίδια  που θα περιμένουν. Οι τρεις  τους λοιπόν, αναμένεται να κάνουν ολομέτωπη επίθεση στην ΕΠΟ , στην ΚΕΔ και στους διαιτητές που προκαλούν με τις αποφάσεις τους. Σε αυτή την περίπτωση θιγμένη είναι και η Καλλονή, η οποία «σφάχτηκε» σε πολλά παιχνίδια  και δεν πήρε  βαθμούς που την στοίχησαν. Θα ζητήσουν λοιπόν την απομάκρυνση τους  από τον πίνακα, αλλά  δεν είναι σίγουρο ότι θα το πετύχουν. Θα γίνει μια προσπάθεια για την κάθαρση στον χώρο,  είναι όμως και άλλα πολλά που πρέπει να βελτιωθούν, ώστε να μπορούμε να λέμε ότι τα πράγματα έφτιαξαν   και το  ποδόσφαιρο μας  αρχίζει ξανά από την αρχή.

Σήμερα σε ολομέτωπη επίθεση και όποιος επικρατήσει....

Γ ΕΘΝΙΚΗ

ΗΤΤΑ ΣΟΚ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΒΑΝΤΕ   ΝΙΚΕΣ ΑΡΓΟΥΣ ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΥ

Ο υποβιβασμένος ΑΟ Λεβάντε έκανε καλό δώρο  στους μνηστήρες του τίτλου,  κερδίζοντας  στην εκπνοή του ματς την Σπάρτη με 1-0, έστω και αν χρειάστηκε να αγωνιστεί με δέκα παίκτες  λόγω αποβολής παίκτη του. Έτσι μετά τις νίκες των Παναργειακού Παναρκαδικού και Αιολικού, το πρωτάθλημα παίρνει φωτιά. Καταδικαστική ήταν η εντός έδρας  ήττα του Κανάρη 1-0  από τον Βύζαντα  στην 18η  αγωνιστική.

14.Ηρακλής Ψ              10   7-29

Αιολικός Βάρδα Κανάρης   Σπάρτη  έχουν παιχνίδι λιγότερο.

ΔΟΞΑ ΑΙΟΛΙΚΟΣ 0-3

Σίφουνας  πέρασε από την Μανολάδα  και με 3-0 σκορ ,έβαλε γερά  τις βάσεις για να πατήσει την κορυφή. Όλα ανοικτά, αλλά δεν θα έχει πρόβλημα από κανέναν αντίπαλο αν παίζει τέτοιου επιπέδου ποδόσφαιρο. Μέσα σε 15'  έγινε το 0-2(Κέρη Αθανασόπουλος) ο Τσιλιγκίρης το άλλο στην επανάληψη. «Μπράβο» από τον Μίχο ο οποίος πιστεύει ότι η ομάδα  του έχει ακόμη περισσότερες  δυνατότητες και διάφορες  συγκυρίες  μέχρι τώρα δεν τον  θέλουν στην κορυφή.

ΕΒΓΑΖΕ ΦΩΤΙΕΣ  Ο ΑΙΟ  ΣΤΗΝ ΜΑΝΟΛΑΔΑ

Αυτός ήταν ο Αιολικός. Αυτή είναι η ομάδα που θέλουν να βλέπουν όλοι και να  χαίρονται  και με τέτοιες εμφανίσεις. Η άνοδος φαντάζει ακόμη πιο κοντινή για την ομάδα της Μυτιλήνης που πήρε μια δίκαιη νίκη στην έδρα  της Δόξας  και οδεύει πλέον προς τον στόχο του καλοκαιριού. Αιολικός βγαλμένος  από τα παλιά. Ομάδα από ατσάλι δύναμη και δίψα έφυγε νικητής με 3-0  από μια πολύ δύσκολη έδρα  στην οποία οι περισσότερες  ομάδες γεύτηκαν την ήττα. Δεύτερη σερί νίκη και τρίτη με αυτή του κυπέλλου για τον Πέτρο Μίχο  ο οποίος πήρε άριστα  στον τρόπο στησίματος της  ομάδας του, με  αποτέλεσμα  να εγκλωβίσει και να αποσυντονίσει   την Δόξα.  Με το πρώτο γκολ πολύ νωρίς (10')στην αναμέτρηση με σπέσιαλ εκτέλεση φάουλ από τον Κέρη και ανεβάζοντας την  ψυχολογία  έφθασε  και σε ένα δεύτερο, πέντε λεπτά αργότερα, με πλασέ από τον Αθανασόπουλο και κάπου εκεί  η πλάστιγκα  έγειρε  στους νησιώτες που έκαναν ό,τι ήθελαν την Δόξα στο καλύτερο τους φετινό εκτός έδρας παιχνίδι. Είναι  ενδεικτικό το  γεγονός  ότι η εστία του Χρήστου Πουρή δεν ανησύχησε πολύ. Δείγμα το ότι οι παίκτες του Μίχου  είχαν από το ξεκίνημα τον τρόπο να  φθάσουν στο τρίποντο. Μάλιστα  δεν φάνηκαν και οι τρανταχτές απουσίες  των Παπαζούδη, Κρητικού, Σίμωση,  τους οποίους  οι αντικαταστάτες τους, τους αναπλήρωσαν πλήρως. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 68' η άλλη μεταγραφή του χειμώνα ο Τσιλιγκίρης,  ο οποίος βγήκε τετ α  τετ με τον γκολκίπερ της Δόξας, πλασάροντας τον ιδανικά για το 0-3. Ο Μίχος  βλέποντας  το παιχνίδι να κατακτάτε από την ομάδα  του, χρησιμοποίησε και τους νεαρούς Σαλταμάρα και Μαρίνο,  δίνοντας  την δυνατότητα  να δείξουν της ικανότητες  που έχουν.

Δόξα: Καλλιακμάνης Παναγιωτόπουλος Αδαμόπουλος Σούλης Παπαδόπουλος Τσουκαλάς (80' Γεωργακόπουλος) Σκοτζάι Μπαρμπαρούσης Μελετίδης Αργυρόπουλος (70'Βατσής) Γούρμος (46' Νικολόπουλος)

Αιολικός:  Πουρής Καδής Καλαγκάνης Μπακάλης Βανγκέλη Κριπιντήρης Τσιλιγκίρης (74'Λαλάς) Μίχος Αθανασόπουλος (85'Σαλταμάρας) Κέρη Μανουσάκης (90'Μαρίνος)

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ

Το σύνολο των παιχτών του Αιολικού Μυτιλήνης με ανακοίνωσή τους αφιέρωσαν την μεγάλη τους  εκτός έδρας νίκη επί της Δόξας Νέας Μανωλάδας στον Τάκη Τυροπώλη, οποίος απουσίαζε για λόγους υγείας από την αποστολή.

«Οι σκέψεις όλων μας- επισημαίνεται στην ανακοίνωση- είναι μαζί του και οι ευχές μας να είναι γρήγορα γερός πάλι κοντά μας στην μεγάλη οικογένεια του Αιολικού».

Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΣΦΡΑΓΙΣΕ  ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ Ο ΑΙΓΕΙΡΟΣ  ΦΩΤΙΑ  ΣΤΑ ΧΑΜΗΛΑ ΕΒΑΛΕ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ο πρωτοπόρος και αήττητος  Αίγειρος  συνέχισε το σερί  των νικηφόρων αποτελεσμάτων του περνώντας και από τα Πάμφιλα  με 3-1 τον Κεραυνό. Και δεν ήταν μόνο  αυτό, αφού ο Ατρόμητος  σκόνταψε στην έδρα  του, αποδεικνύοντας τον εαυτό του τραγικό, χάνοντας  από τον καλύτερο του Αετό με 2-1,  αυξάνοντας περισσότερο την διαφορά του  και καπαρώνοντας τον τίτλο επτά στροφές πριν από το τέλος. Ο Σιβρής έδωσε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος σ' ένα μοιρασμένο παιχνίδι και μετά ο Μαλακός με δύο δικά του γκολ ανέβασε  τον δείκτη στο 0-3. Το μόνο που κατάφερε  ο γηπεδούχος  ο οποίος μέτρησε  την τέταρτη συνεχόμενη   ήττα   στο πρωτάθλημα, ήταν να μειώσει με πέναλτι που κέρδισε  ο Κοπανέλλης  και το εκτέλεσε ο Στρατής Δελόλμας.

Στην Ανεμώτια , ο Ατρόμητος ήταν σκιά του καλού εαυτού του καταφέρνοντας να ηττηθεί με 2-1  από τον  Αετό που έκλεισε  και στόματα μετά της  απανωτές ήττες  με Πολιχνίτο και Αλκιβιάδη. Η επιστροφή του Καλλιμαντζέρου σημαδεύτηκε με τα δύο πρώτα γκολ. Ο Σκαλοχωρίτης  πέτυχε γκολ, που κακώς ακυρώθηκε  ως οφσάιντ και το ημίχρονο έκλεισε εκεί. Ο Νικόλοφ που είχε  περάσει ως αλλαγή σημάδεψε το δοκάρι  οι φιλοξενούμενοι  είχαν καλύτερες ευκαιρίες,  αλλά ο Ατρόμητος με τον Κουτλή στις  καθυστερήσεις   έκανε το 1-2.

Στην Αγ  Παρασκευή το παιχνίδι του Διαγόρα με την ουραγό Προοδευτική ήταν αδιάφορο. Το 6-1  φαντάζει και μικρό για τον νικητή, αλλά και για την ομάδα της Σκάλας,  η οποία  θα  μπορούσε  να  είχε ένα ακόμη γκολ. Στο ημίχρονο, ο νικητής  προηγήθηκε  με 4-0 με σκόρερ τους Βλαστέλλη, Φιλιανό και δύο γκολ από τον Παναγιώτη Δελόλμα. Στο δεύτερο ημίχρονο   η Προοδευτική μείωσε  με τον Κουμέλλη και μετά  έχασε  πέναλτι που κτύπησε  ο  Κουτσιανίτης.

Νίκη στη Θερμή πήρε ο Οδ Ελύτης,  καταβάλλοντας με 3-2  τον Ερμή ο οποίος ήρθε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση. Αν και οι φιλοξενούμενοι  προηγήθηκαν στο σκορ με τον Άνταμ, η συνέχεια ανήκε στον Ελύτη  που έφθασε  στην ισοφάριση με τον Βερβέρη και πήρε τα ηνία με τον Μανιό τρία λεπτά  πριν το ημίχρονο. Δύο λεπτά μετά, ο Μαρίνος έχασε  πέναλτι το οποίο απέκρουσε  ο Κοκκαλέλλης. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα δοκάρι από τον Καγιάτκσα. Ο Κουκλιαμπής ανέβασε  το σκορ  στο  3-1,  όμως  ο Ελύτης  χαλάρωσε, μένοντας εκεί με αποτέλεσμα ο Ερμής να  ανεβάσει ρυθμό, να μειώσει με κεφαλιά του Παπαγεωργίου και μετά να πιέσει πολύ για την ισοφάριση, όμως ο Ελύτης μπόρεσε και το διατήρησε.

Στο Πλωμάρι ο Αιγέας  έβγαζε φωτιές  συντρίβοντας  με  6-0   τον Βύρωνα,   που πλήρωσε  τα λάθη των παικτών του. Ο Αγκόλι με περίφημο τακουνάκι μετά από φάουλ του Γιαμουγιάννη, άνοιξε το σκορ σε ένα πρώτο ημίχρονο ,  το οποίο δεν πρόσφερε στον κόσμο και το καλύτερο θέαμα. Αντίθετα η επανάληψη ήταν ό,τι το καλύτερο για να πέσουν πολλά γκολ από τους  γηπεδούχους. Σε αυτό συντέλεσε  η αλλαγή του μικρού Γιάννη Βελούτσου (γεν. το 2000) που είχε συμμετοχή στα τρία γκόλ της ομάδας  του. Ο Χρυσάφης κάνει το 2-0 και μετά οι Γιαννίκος, Κλούρας,  Αζάμπι και  Αγιακάτσικας διαμόρφωσαν το τελικό 6-0.

Στην Αγιάσο  ο Όλυμπος  νίκησε με 3-1 τον Αχιλλέα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ελπίζοντας να ξεμπλέξει από την επικίνδυνη ζώνη. Μετά από ένα πρώτο μέρος  όπου δεν είχαμε γκολ παρά μόνο κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες,  ο Ψαρρός άνοιξε τον δρόμο για  την νίκη,  ο Πάντας  έφερε  το παιχνίδι στα ίσια  και μετά από  ασίστ από τον Καλουτζή,   ο Τακός και μετά ο ίδιος ο Καλουτζής διαμόρφωσαν το 3-1  για την ομάδα  τους.

Ο  Αλκιβιάδης χάλασε την καλή εικόνα την οποία είχε στα  τελευταία  του παιχνίδια και ο Πολιχνίτος βρήκε την ευκαιρία να τον νικήσει με 3-0, παίζοντας καλύτερο ποδόσφαιρο και έκανε καλές ευκαιρίες. Ο Νικέλλης, άνοιξε το σκορ, ο Προκοπίου το διπλασίασε και ο Ξυνός  έκλεισε  με το 0-3.

Τέλος  ο Παλλεσβιακός πέρασε  με το  σπουδαίο τρίποντο από τον Παπάδο 1-0 την Γέρα με γκολ του Κούτσα ο οποίος χάρισε  την νίκη στην ομάδα  του. Η Γέρα είχε ασφυκτική υπεροχή στο τελευταίο 25λεπτο, χάνοντας ευκαιρίες. Έμεινε  με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ζαφειρίου, και ο Παλλεσβιακός έφυγε μεγάλος νικητής βελτιώνοντας  την θέση του  περισσότερο.

Αν/ση Γέρας-Παλλεσβιακός     0-1

Αλκιβιάδης-Πολιχνίτος            0-3

Κεραυνός-Αίγειρος                1-3

Ατρόμητος-Αετός                   1-2

Όλυμπος-Αχιλλέας                3-1

Οδ Ελύτης-Ερμής                  3-2

Αιγέας-Βύρων                       6-0

Διαγόρας-Προοδευτική          5-1