Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία19 Απριλιου 2016
ΑΝΤΙΟ ΜΕ ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ 5 - 0

Εύκολη υπόθεση για τον πρωταθλητή να νικήσει και να γιορτάσει την κατάκτηση του τίτλου. Για ένα ημίχρονο ήταν καλή η Καλλονή, παρότι της έλειπαν βασικοί παίκτες.

Η ΑΕΛ Καλλονής ολοκλήρωσε την παρουσία της στην SL και μετά από τρία χρόνια, δυστυχώς την αποχαιρετά. Άσχημη η χρονιά, πολλά τα προβλήματα που έπρεπε να αντιμετωπίσει η ομάδα, με αποτέλεσμα να μην τα ξεπεράσει και να πέσει κατηγορία. Στο τελευταίο της ραντεβού  με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, η αποστολή της ήταν εξαιρετικά δύσκολη, έχοντας να αντιμετωπίσει την καλύτερη ομάδα στην χώρα  μας. Παρόλα αυτά, ειδικά στο πρώτο μέρος μπορούμε να πούμε ότι στάθηκε  καλά, ήταν λίγο ανταγωνιστική, προσπαθώντας να διαφυλάξει τα νώτα της και στην συνέχεια να χτυπήσει στις  αντεπιθέσεις, αλλά όσο ο χρόνος  κυλούσε, ο αντίπαλος ήταν πιο επικίνδυνος και ουσιαστικός στην τελική του προσπάθεια. Άλλωστε, από το ξεκίνημα  μπήκε δυνατά και πίεσε την εστία του Δαύκου, για να πετύχει το γρήγορο γκολ. Στο 21΄ ο Φορτούνης έδωσε την πρωτοπορία, για να έρθει ο Φουστέρ να διπλασιάσει τα  γκολ της ομάδας  του. Ακολούθως, ο Κασάμι στο 61' και ο Ελαμπτελαουί ανέβασαν το σκορ στο 4-0, για να το κλείσει πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Ιντέγιε, κάνοντας  το τελικό 5-0. Δεν απείλησε  ιδιαίτερα  η Καλλονή την εστία των γηπεδούχων, εκτός από ένα δύο σουτ, τα οποία  δεν βρήκαν τον στόχο τους.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπτελαουί, Ντα Κόστα (72' Σιόβας), Μποτία, Μαζουακού, Ζυτιέλαρ, Κασάμι (62' Καμπιάσο), Φορτούνης, Φουστέρ, Ερνάνι (62' Ντουρμάζ) Ιντέγιε

ΑΕΛ Καλλονής: Δαύκος, Ξύδας (65' Χατζηδημητρίου), Ούκα (65' Ευαγγελιδάκης), Αναστασιάδης, Γκόλιας, Μίκιτς, Μπλάζιτς, Γιουκαρής, Γουέρε (83΄ Φιορέτος), Γιορέντε, Μανούσος.

ΤΙΤΛΟ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΟΙ

Εκτός  από τους μεγάλους, το πρωτάθλημα  εξασφάλισε και η ομάδα Κ20, που νίκησε με το επιβλητικό 8-2 την Καλλονή και γιόρτασε  το πρωτάθλημα. Μεγάλη η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων, χατ τρικ πέτυχε ο  Ανδρούτσος (4' 41' 79') Βρουσάι 2 (2' 90') και από ένα γκολ οι Βατουσιάδης 10' Ρέτσος 17'  Βάρκας 92'. Ο Σοφιάνης  σημείωσε  και τα  δύο τέρματα της Καλλονής (66'  88').

Μεγάλη σε έκταση ήττα υπέστη και η ομάδα Κ17 της Καλλονής, η οποία ηττήθηκε στην Τρίπολη από τον Αστέρα με 5-0.

SUPER LEAGUE

ΦΙΝΑΛΕ ΜΕ ΣΑΜΠΑΝΙΕΣ

Έπεσε η αυλαία στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα με πρωταθλητή  τον Ολυμπιακό και την μάχη για την πέμπτη θέση στα πλέι οφ. Η Καλλονή έπεσε με ήττα από τον Ολυμπιακό και μαζί της ο Πανθρακικός, που επίσης γνώρισε την συντριβή  από τον Παναθηναϊκό.

ΕΞΑΣΦΑΙΡΟΣ Ο ΑΙΟ

Χαλαρούς ρυθμούς κράτησε ο Αιολικός και με σβηστές σχεδόν τις μηχανές του νίκησε με 6-0 τον υποβιβασμένο Κανάρη και βρίσκεται στην τετράδα. Το παιχνίδι φυσικά και δεν αντέχει σε κριτική, αφού η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη, όπως και ο βαθμός δυσκολίας για τους Χιώτες. Ο Κέρη έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο  21' με τον Καδή λίγο μετά να σημαδεύει το δοκάρι του Κανάρη. Τα τέρματα  διπλασίασε στο 33' ο Αθανασόπουλος. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Τσιλιγκίρης με σουτ ανέβασε τον δείκτη στο 3-0, όπου ήταν και το σκορ του πρώτου 45λεπτου. Με την έναρξη ο Μίχος  έκανε το 4-0, για να ακολουθήσει η αποβολή του Ντάμπου με β κίτρινη και ο Κανάρης να μείνει στο γήπεδο με παίκτη λιγότερο. Αποτέλεσμα, στο  80΄ πάλι ο Αθανασόπουλος ήταν ο σκόρερ του Αιολικού και στις  καθυστερήσεις ο Κέρη πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το έκτο στην αναμέτρηση, κάνοντας το τελικό 6-0. Στο 85΄ ο Γιώργος Σαμπάνης που είχε περάσει ως αλλαγή σημάδεψε το δοκάρι, ενώ με την σειρά της η ομάδα του Κανάρη θα μπορούσε και αυτή να είχε ένα γκολ από κάποια σουτ, τα οποία έκαναν οι παίκτες της, χωρίς να το πετύχουν.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Βλαντή.

Αιολικός: Ζαχαρής, Καδής (78' Γ. Σαμπάνης), Κρητικός (75' Μαρίνος), Σαλταμάρας, Βανγκέλι, Κριπιντήρης (51΄ Μανουσάκης), Τσιλιγγίρης, Μίχος, Αθανασόπουλος, Κέρη, Λαλάς.

Κανάρης: Χρυσουλούδης, Αγριμάκης, Γρήγος, Πουλάκης (44' Σεζένιας), Χρουσάκης (75΄ Φαρατζής), Σκούφαλος, Μ. Σαμπάνης, Χριστούλης, Λέσι, Ντάμπος, Χριστοφής.

Στην ανάπαυλα του ματς, η διοίκηση του Αιολικού βράβευσε δια μέσου  του προέδρου Σταύρου Γρυπιώτη την παιδική ομάδα, η οποία κατέκτησε  το πρωτάθλημα πριν από λίγες μέρες.

Ο Αιολικός Μυτιλήνης εξέδωσε ανακοίνωση, εκφράζοντας ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες τις επιχειρήσεις και επαγγελματίες, που παρ' όλες τις δυσκολίες οικονομικές και μη- της φετινής χρονιάς κατάφεραν και στάθηκαν στο πλάι της ομάδας, δίνοντας δύναμη και ώθηση στους αγώνες της.

Γ΄  ΕΘΝΙΚΗ

ΕΒΡΕΞΕ 7ΑΡΕΣ

Ακόμη πιο κοντά πλησίασε η Σπάρτη  στην άνοδο, καθώς διέλυσε με το εντυπωσιακό 7-0  την Καλαμάτα, την οποία έριξε μετά από 35 χρόνια στο τοπικό πρωτάθλημα. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο Παναργειακός  του ΑΟ Λεβάντε και είναι στην δεύτερη θέση. Εύκολα και σε ρυθμό προπόνησης ο Αιολικός ξεπέρασε τον Κανάρη 6-0 και είναι στην τετράδα  στην 24η αγωνιστική, δύο μέχρι το τέλος.

24η αγωνιστική

Αιολικός-Κανάρης                 6-0

Βύζας-Ηρακλής Ψ.                3-0 α.α.

ΑΥΛΑΙΑ ΜΕ ΒΡΟΧΗ ΑΠΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΣΟΥΠΕΡ ΘΕΑΜΑ

Φινάλε και στο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας το περασμένο Σάββατο, χωρίς να υπάρχει ενδιαφέρον, αλλά αυτό που μέτρησε  ήταν το καλό θέαμα που προσέφεραν οι ομάδες στο κοινό και τα πολλά  γκολ που σημειώθηκαν, ικανοποιώντας και τον πιο απαιτητικό φίλαθλο.

Πρωταθλητής ο Αίγειρος, υποβιβάστηκαν Ερμής, Αλκιβιάδης, Προοδευτική, στην πιο κάτω κατηγορία, σε μια χρονιά όπου ο τίτλος πήγε στον Αίγειρο, που από το ξεκίνημα σχεδόν πήρε την πρωτοκαθεδρία και δεν την άφησε, μετρώντας δύο ήττες με Παλλεσβιακό και Αετό, αν και το πρώτο το πήρε στα χαρτιά. Το ενδιαφέρον εστιάστηκε  στην ουρά, εκεί όπου η μάχη ήταν μεγάλη από αρκετές ομάδες και το τοπίο ξεκαθάρισε την προτελευταία αγωνιστική.  Ο Αίγειρος έκλεισε το πρωτάθλημα, όπως το ξεκίνησε, με νίκη στην Ανεμώτια στο ντέρμπι γοήτρου με τον Ατρόμητο νικώντας με 3-1, με σκόρερ τους Μαλακό και Σεραφίγκο 2 (έφθασε τα 46 και αποτελεί ρεκόρ) ενδιάμεσα είχε σκοράρει ο Τριανταφύλλου για τον Ατρόμητο που είχε δύο δοκάρια με τους Νανίδη και Κουτλή.

Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας πιστοποίησε την καλή του παρουσία στο πρωτάθλημα τερματίζοντας στην 2η θέση. Νίκησε και τον Παλεσβιακό με 2-0  με δύο γκολ από τον νεαρό Χρυσάφη ανά ημίχρονο σε ένα καλό και αθλητικό παιχνίδι.

Σπουδαίο ματς στην Θερμή, με τον Οδ. Ελύτη να κερδίζει τον Αετό με 3-2 και να τελειώνει όμορφα την χρονιά. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Σκαλοχωρίτη (κόρνερ Γ. Δασκάλου) αλλά άμεση ήταν η απάντηση του Ελύτη που με κεφαλιά του Βαριεμέζη (κόρνερ Μαυραγάνη)  έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Όμως, πάλι ο Αετός πήρε τα ηνία στο σκορ  με σουτ από τον Σ. Διονυσάτο για να ισοφαρίσει ο νεαρός Σφαμιδάκης μετά πολύ όμορφη ενέργεια του Αναιρούση. Την νίκη έδωσε ο μικρός Ασημακόπουλος που αγωνίστηκε  βασικός κάνοντας  με σουτ το 3-2. Χτύπησαν στο κεφάλι και έγιναν αλλαγή οι Μανιός, Παλάσης, που συγκρούστηκαν στον αέρα.

Στα Πάμφιλα, ο Βύρωνας απαλλαγμένος από το άγχος της παραμονής κέρδισε με 2-1 τον Κεραυνό, ο οποίος μόνο στο πρώτο 45λεπτο προσπάθησε, με την νίκη της ομάδας της Μόριας να είναι απολύτως  δίκαιη. Αν και ο Σ. Δελόλμας έδωσε την πρωτοπορία  στον Κεραυνό η συνέχεια ανήκει στον φιλοξενούμενο που στην εκπνοή του ημιχρόνου ισοφάρισε με σουτ από τον Ζαφειρίου και πήρε την νίκη με φωτοβολίδα από τον Πάστο δέκα λεπτά πριν το  τέλος του ματς.

Νίκη χωρίς αντίκρισμα πήρε στο Κ. Τρίτος ο Ερμής 2-0 τον Αλκιβιάδη, αλλά και οι δύο ομάδες θα είναι και του χρόνου αντίπαλοι στο πρωτάθλημα. Ο Λάμπρος Γιαλαμάς ήταν ο σκόρερ της ομάδας των Παμφίλων, σε ένα παιχνίδι αγγαρεία,  αφού δεν υπήρχε  ενδιαφέρον και απλά ήταν μια τελευταία υποχρέωση στην μεγάλη κατηγορία.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν στην Αγιάσο, Όλυμπος και Πολιχνίτος, κλείνοντας και ανανεώνοντας την παρουσία τους και την επόμενη χρονιά. Ο ΑΟΠ  άνοιξε το σκορ με τον Νικέλλη στο 70΄και ο Όλυμπος έφθασε  στην ισοφάριση λίγο πριν τελειώσει το παιχνίδι με σκόρερ τον Τόρα. Δύο δοκάρια είχαν οι φιλοξενούμενοι με τους Λόκο και Κατρακάζα.

Στον Παπάδο, νίκη για την Γέρα 5-0 τον Διαγόρα, σε ένα παιχνίδι που ήταν μονόλογος  για τους νικητές. Χατ τρικ σημείωσε ο  Ζαφειρίου  και από ένα οι Βλάμης και  Βογλάνης. Ο Παναγιώτης Δελόλμας  αστόχησε σε πέναλτι, το απέκρουσε ο Χατζηκλειδαράς, όταν το σκορ ήταν 3-0.

Τέλος, Προοδευτική και Αχιλλέας πρόσφεραν θέαμα και γκολ στους φίλους τους με το εντυπωσιακό 3-5. Σκόρερ για την ομάδα της Πέτρας ήταν οι Πάντας 2, Στρατής και Γιώργος Σκαρακάκης και Βλουτής. Από τους γηπεδούχους, δίχτυα βρήκαν οι Σερέτης, Θεοδωρίδης και Κουτσιανίτης.

ΞΑΝΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΗΡΑΚΛΗΣ

Μετά το 2-2 στον πρώτο τελικό στον Κοντιά, ο Ηρακλής  βολεύονταν  και με ισοπαλία, ώστε να πανηγύριζε ένα ακόμη πρωτάθλημα. Το έκανε  την Κυριακή στο κατάμεστο από κόσμο γήπεδο της Ατσικής, νίκησε με 3-1 τον Κεραυνό και χάρισε στους φίλους του απέραντη χαρά και υπερηφάνεια. Η δύναμη και ο γρήγορος  ρυθμός  ήταν τα κύρια  χαρακτηριστικά του παιχνιδιού με τον Ηρακλή στο ξεκίνημα να σημαδεύει το δοκάρι με τον Β. Κρίκη και στο 20'  με κεφαλιά από τον Καλανίδη. Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλύτερες στιγμές να επιδείξει, στο 54΄ ο Μιχάλης Ρίππης μετά από φάουλ του Φ. Κρίκη άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κεραυνός ισοφάρισε  με πέναλτι που κέρδισε  ο Τρακέλλης σε ανατροπή του από τον Γκαράλη και το εκτέλεσε ο ίδιος. Στο 70' οι γηπεδούχοι με νέο πέναλτι που έδωσε ο Λέσβιος ρέφερι  Κάντας, το κέρδισε ο Καλανίδης, το εκτέλεσε ο Φ. Κρίκης πήρε το προβάδισμα  2-1  και στις καθυστερήσεις ο  Στρατής Κρίκης με ατομική ενέργεια  διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τον πρωταθλητή Ηρακλή, ο οποίος το Σάββατο θα παίξει στον μεγάλο τελικό στον νομό με τον Αίγειρο.

Ηρακλής: Γαλλής, Ρίππης, Θάνας, Γκαράλης (85' λ,τ Ε. Κρίκης), Τζάτζαλος, Γκουτζούμης, Φ. Κρίκης, Δ. Κρίκης, Καλανίδης (73΄ Βλαχόπουλος), Β. Κρίκης (59'  Μαυροειδής), Κωνσταντάρας.

Κεραυνός: Δεσπότης, Δράκος, Γκίνης, Λουλάκης, Γ. Ευαγγελιδάκης, Διαματάρης, Μαρκάκης, Ποντίκας, Γκαλιούρης (55' Σεφά), Τρακέλλης

ΜΙΚΤΗ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ

Την πρόκρισή της στις τέσσερις καλύτερες Περιφέρειες της χώρας θα διεκδικήσει σήμερα (12.00), η Μικτή ομάδα του Αιγαίου, η οποία αντιμετωπίζει στο Στάδιο των Μεγάρων την Περιφέρεια Αν. Αττικής, Πειραιά, Αθήνας, ίσως στο πιο δύσκολο παιχνίδι. Οι προπονητές Θεοδώρου (Δωδεκάνησα) και Μαστέλλος (Λέσβο) θα υπολογίζουν  στους ίδιους παίκτες, οι οποίοι είχαν νικήσει στα πέναλτι την Κρήτη, αποκλείοντάς την πριν λίγες μέρες από την συνέχεια της διοργάνωσης. Από την Λέσβο θα παίξουν οι Ζηρόπουλος, Μαρίνος, Δοματάς, Παπουτσιδέλλης, Ψωμάρας  και Παύλος Χιωτέλλης.