Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία1 Μαρτιου 2017
ΜΕ ΑΥΤΟΘΥΣΙΑ & ΨΥΧΗ ΕΦΘΑΣΕ ΣΤΗΝ ΝΙΚΗ

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ 2-1

Στις νίκες επανήλθε η Καλλονή και αναπτέρωσε τις ελπίδες της στο ξεκίνημα του 2ου γύρου. Μια νίκη που μετά από καιρό φέρνει την ομάδα της Λέσβου πάνω και από τον Αιγινιακό και σε απόσταση ενός μόλις πόντου από την Αναγέννηση Καρδίτσας, που είναι η πρώτη που σώζεται, έστω κι αν έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το 2-1 επί του Αχαρναϊκού κρίνεται απολύτως δίκαιο αποτέλεσμα, αφού οι παίκτες του Γαβαλά κατέθεσαν ψυχή, νικώντας έναν αντίπαλο, ο οποίος έχει και αυτός τον ίδιο στόχο και παλεύει να μαζέψει βαθμούς για να σωθεί.

Η Καλλονή για άλλο ένα παιχνίδι έβγαλε πείσμα και πάθος στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που της δόθηκαν. Η πρώτη καλή στιγμή για την Καλλονή ήρθε στο 2ο λεπτό με ένα σουτ που έγινε από τον Σοφιάνη, όμως ο Ψύχος μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα, ενώ στο 6ο λεπτό και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία με τον Λαμπράκη να εκτελεί φάουλ, τον Αποστόλου να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά άουτ. Ο επιθετικός μονόλογος συνεχίστηκε με τον Σισέ να αστοχεί με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση ύστερα από κόρνερ του Λαμπράκη, ενώ στο 12΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν έμμεσο ύστερα από γύρισμα αμυντικού του Αχαρναϊκού στον Ψύχο, με τον τερματοφύλακα του Αχαρναϊκού να πιάνει την μπάλα, αλλά η εκτέλεση του Λαμπράκη βρήκε πάνω στο τείχος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 17΄ με τον Ντάγκρας που έκανε ένα σουτ βολίδα η μπάλα κάπου κόντραρε και ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε εντυπωσιακά. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελείωνε ισόπαλο, στο 45΄ η Καλλονή άνοιξε το σκορ με γκολ του Σισέ ύστερα από αρχικό σουτ του Σοφιάνη, το οποίο απέκρουσε ο Ψύχος, με τον επιθετικό της Καλλονής να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-0.

Η ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ & Η ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Στην επανάληψη, μέσα σε τρία λεπτά είχαμε εναλλαγή συναισθημάτων. Αρχικά στο 52΄ ο Αχαρναϊκός ισοφάρισε με σκόρερ τον Μεζίνι σε μία περίεργη φάση, καθώς υπήρξαν πολλές διαμαρτυρίες πως η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή, αλλά βοηθός και διαιτητής μέτρησαν το γκολ για το 1-1. Τρία λεπτά μετά, όμως, η Καλλονή πήρε εκ νέου προβάδισμα, όταν ο Λαμπράκης εκτέλεσε φάουλ και ο Σοφιάνης με κεφαλιά νίκησε τον Ψύχο για το 2-1. Γκολ που πανηγυρίστηκε δεόντως από όλους και στο τέλος έχρισε νικητές τους νησιώτες, που ελπίζουν το ίδιο να συμβεί και με τον ΟΦΗ την επόμενη αγωνιστική.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ 1-2

ΝΥΣΤΕΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ & ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΡΔΑ

Μπορεί ο Αιολικός να ηττήθηκε με 2-1 από την Βάρδα στο γήπεδο των Λουτρών, όμως εκφράζει μεγάλα παράπονα για την ανεκδιήγητη διαιτησία του Πουλόπουλου και των βοηθών του, με αποκορύφωμα την ανακοίνωση που εξέδωσε λίγες ώρες μετά το τέλος του αγώνα. Αποτέλεσμα, η ομάδα της Μυτιλήνης να μείνει για έκτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη και αν δεν προσέξει πλέον στην συνέχεια μπορεί να μπει σε περιπέτειες, έστω κι αν το σενάριο αυτό ακόμη και τώρα φαντάζει μακρινό.

Ο Πουλόπουλος εφηύρε πέναλτι αμέσως μετά το 1-0 του Μανουσάκη (στο 22΄) υπέρ της Βάρδας, σε μια φάση που έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ με το Ντόμα να επιχειρεί ανάποδο ψαλίδι μέσα στην περιοχή και να βρίσκει τον Τάχια στην πλάτη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μητρόπουλος πέφτει μέσα στην περιοχή κερδίζοντας το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Νικολόπουλος.

Και δεν έφτανε μόνο αυτό, λίγο μετά ο Λαλάς φεύγει πίσω από την σέντρα μόνος απέναντι από τον Καπούταγλη, αλλά ο πρώτος βοηθός Ζερβάκης υπέδειξε οφσάιντ, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος θα σηκώσει την σημαία σε νέο οφσάιντ, με την μπάλα να φτάνει από αντίπαλο στον παίκτη του Αιολικού. Στην επανάληψη, σε σουτ του Μανουσάκη η  μπάλα φαίνεται να βρίσκει σε χέρι αμυντικού, αλλά και πάλι ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 52΄ ο Καρούσης έκανε το 1-2, οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες στην συνέχεια να κάνουν το 1-3 με τον Σαμπανέ και τον Καρούση ο οποίος είχε δοκάρι, ενώ δοκάρι είχε και ο Αιολικός στο 85΄ με τον Αγουρίδη στην προσπάθειά του να αποκρούσει. Στο τέλος οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες από πλευράς Αιολικού προς τους διαιτητές, αλλά ήταν πλέον αργά, αφού η ζημιά είχε γίνει.

ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ

Τιμωρία περιμένει τους Γιώργο Καπταγιάννη και Δημήτρη Μπουρού, οι οποίοι πιάστηκαν παραμονή του παιχνιδιού να διασκεδάζουν σε κλαμπ της Μυτιλήνης, ενώ την επομένη η ομάδα τους έπαιζε δύσκολο παιχνίδι. Ο Πολλαετίδης όταν το πληροφορήθηκε, απέκλεισε από την αποστολή τους δύο παίκτες, γνωρίζοντας καλά ότι στον πάγκο είχε μόνο μόλις 4, Παληγεώργος, Ντάμπος, Γιώτας και Ζηρόπουλος, ανάμεσα σε αυτούς οι δύο γκολκίπερ. Η διοίκηση στην σημερινή της συνεδρίαση θα αποφασίσει για την τύχη των δύο ποδοσφαιριστών, με το πιθανότερο να είναι η επιβολή προστίμου.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ο ΑΝΔΡΟΝΙΚΑΣ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Ο ΑΟ Μεσοτόπου ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 16ης αγωνιστικής, αφού νίκησε στο ντέρμπι τον Αλκιβιάδη, γκρεμίζοντάς τον από την κορυφή και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Ο Ανδρονικάς είχε εύκολο απόγευμα με τον Παπανικολή νικώντας με 4-0   και εκμεταλλευόμενος και την ήττα της Φίλιας με 2-0 στο «Κ. Κεντέρης» από τον Απόλλωνα Δαφίων, μπόρεσε και αύξησε την διαφορά του. Πολύτιμες ακόμη νίκες εξασφάλισαν ο Αστέρας Ιππείου 2-1 τον Αίαντα,  καθώς και η Δόξα με το ίδιο σκορ τον ΑΟ Βασιλικών εκτός, ενώ η Προοδευτική ήταν καταιγιστική συντρίβοντας τα Λιονταράκια με το ευρύ 4-1 βελτιώνοντας την θέση της ακόμη περισσότερο.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Μεσότοπος πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση, περνώντας με σημαντική νίκη από την έδρα του Αλκιβιάδη με 3-0, μειώνοντας την διαφορά με τους διώκτες του. Πολύ κακός ο Αλκιβιάδης, με ουσία στο παιχνίδι του ο φιλοξενούμενος, μπήκε αποφασισμένος να το πάρει. Αν και κινδύνεψε στο ξεκίνημα με το δοκάρι από τον Ανηφόρου (5') και την καλή ευκαιρία λίγο μετά με τον Ζήση τα πράγματα έγιναν αρκετά δύσκολα για την ομάδα του Κ. Τρίτους. Στο 23' ο Σταμάτης με δυνατό σουτ εντός περιοχής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του 0-1 και έξι λεπτά πριν από το ημίχρονο με ασίστ του Βασίλογλου, ο Μπριλάκης με κεφαλιά ψαράκι διπλασίασε τα τέρματα του ΑΟΜ.

Με το ξεκίνημα στην επανάληψη, οι παίκτες του Χαραλαμπή πέτυχαν και τρίτο γκολ (50') με κοντινό σουτ από τον Στρατή Βασίλογλου. Ο Αλκιβιάδης τελείωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Βατζάκα στο 80΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σε χαλαρούς ρυθμούς νίκησε ο Ανδρονικάς τον Παπανικολή 4-0 και απολαμβάνει την κορυφή. Οι νικητές δεν απειλήθηκαν από τον αντίπαλό τους και έπαιξαν με την άνεσή τους για να πάρουν την νίκη. Στο 15' ο Μάκης Σαμπάνης έδωσε το προβάδισμα και στο 34' ο Χρήστος Κουτλής με κοντινό σουτ τα διπλασίασε. Στην επανάληψη, ήταν η σειρά του Δημήτρη Κουτλή να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα 3-0 και με κεφαλιά του Γιάννη Μπαρδή ολοκληρώθηκε η νίκη της ομάδας των Παρακοίλων.

Καλύτερη αποδείχθηκε στο 2ο ημίχρονο η Δόξα, όταν τα Βασιλικά άνοιξαν το σκορ και στην συνέχεια ανεβάζοντας τον ρυθμό μπόρεσε και έφθασε στην ανατροπή κατακτώντας την νίκη με 2-1. Τα Βασιλικά, που από το πρώτο ημίχρονο έμειναν στο γήπεδο με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ζαφειρίου, κατάφεραν στο ξεκίνημα του β΄ μέρους να προηγηθούν με τον Αντωνέλλη. Στην συνέχεια, η Δόξα έδωσε περισσότερο ρυθμό, οι παίκτες της πίεσαν πολύ, καταφέρνοντας με τον Τακό να ισοφαρίσουν σε 1-1 και με την αλλαγή του Λαμπρινού, τον Γιώργο  Βελούτσο, να πάρουν το δύσκολο εκτός έδρας τρίποντο.

Δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους Αστέρας και Αίαντας  στο γήπεδο του Ιππείου, ο γηπεδούχος μπόρεσε, όμως και πήρε την νίκη που ήθελε πολύ. Πρωταγωνιστής ο Πλάτων Καρτάλης, ο οποίος με δύο προσωπικά τέρματα έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο. Στην συνέχεια, υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε με β' κίτρινη από τον διαιτητή. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Καλέσογλου, για να γράψει το τελικό 2-1 στην αναμέτρηση.

Άλλο πρόσωπο δείχνει στα τελευταία του παιχνίδια ο Απόλλωνας Δαφίων και παίρνει πολύτιμους βαθμούς. Με την Φίλια η ομάδα του Νίκου Μάτα είχε πολύ καλή απόδοση και η νίκη στο τέλος ήρθε δίκαια. Πρωταγωνιστής της νίκης του Απόλλωνα ο Χάρης Μαραγκός, ο οποίος βρήκε τον τρόπο με ένα γκολ στην αρχή του πρώτου και το άλλο λίγο πριν από το τέλος της αναμέτρησης, να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του που τελείωσε με δέκα τον αγώνα λόγω αποβολής του Σερέτη με β κίτρινη. Στον αντίποδα, η Φίλια παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και προσπάθησε να απειλήσει μόνο από τα στημένα.

Ανώτερη, πολύ καλή και ουσιαστική παρουσιάστηκε η Προοδευτική   συντρίβοντας από το πρώτο κιόλας ημίχρονο τα Λιονταράκια 4-1  βελτιώνοντας περισσότερο την θέση της. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν  στο ημίχρονο με 4-0, με σκόρερ τους Λαζαρίδη, Κουμέλλη και δύο γκολ  από τον Παπαναστασίου, την στιγμή που η αντίπαλος ψάχνονταν στο γήπεδο και είχε ξεμείνει από λύσεις λόγω απουσιών. Εκτός από τα γκολ, η Προοδευτική είχε ευκαιρίες να το διευρύνει με τον αντίπαλο της απλά στο 63΄να μειώνει το σκορ με πέναλτι που χτύπησε ο Καραγιάννης μετά από χέρι αμυντικού της Προοδευτικής.

ΑΙΓΕΙΡΟΣ

ΤΙΤΛΟΙ ΤΕΛΟΥΣ ΜΕ ΠΑΠΑΛΟΠΟΥΛΟ

Την συνεργασία τους διέκοψαν χθες το πρωί Αίγειρος και Θόδωρος Παπαλόπουλος, ένα διαζύγιο που δεν φαίνονταν κοντινό, αν και η εικόνα της ομάδας δεν ήταν η κατάλληλη. Τελικά ο πρόεδρος Στρατής Μπότης πήρε την εν λόγω απόφαση, αφού πρώτα συζήτησε με τον πρώην τεχνικό, που τις προηγούμενες μέρες απουσίαζε στην Καρδίτσα και επέστρεψε χθες το πρωί στο νησί, τους λόγους που η εικόνα της ομάδας δεν θυμίζει την περσινή και δεν παίρνει με άνεση αποτελέσματα. Ο ίδιος έκρινε ότι μια αλλαγή προπονητή ίσως κάνει καλό στην ομάδα τώρα που το πρωτάθλημα μπήκε στην τελική του ευθεία και αποφάσισαν να τραβήξουν διαφορετικούς δρόμους. Μάλιστα, η διοίκηση εξέδωσε και ανακοίνωση, στην οποία ευχαριστούσε τον προπονητή για τις υπηρεσίες του τον ενάμιση χρόνο που ήταν στο τιμόνι της ομάδας και του ευχήθηκε καλή συνέχεια στην νέα του ομάδα. Ο Παπαλόπουλος είχε κερδίσει πρωτάθλημα για πρώτη φορά στην ιστορία του, έπαιξε στα μπαράζ και τον ίδιο στόχο έβαλε και φέτος, με την διαφορά ότι τα πράγματα δεν κυλούσαν όπως όλοι περίμεναν.

Όσον αφορά την διάδοχη κατάσταση, μάλλον σήμερα θα υπάρξουν τα σπουδαία, με το όνομα του Φώτη Κοκκινέλλη να ακούγεται έντονα, αλλά δεν αποκλείεται να γίνει και εσωτερική μετακίνηση στο πόστο. Για την ώρα, ο Στέλιος Καραδημητράκης ανέλαβε να προπονεί την ομάδα, όπως έκανε χθες.