Γ' Εθνική
Γ' Εθνική

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΕΛΕΥΣΙΝΑ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 0-1

Με γκολ φάουλ (40') από τον Μηνά, νίκησαν οι νησιώτες, αποχωρώντας από την Ελευσίνα με το πολύτιμο τρίποντο. Καλή παρουσία για τους νικητές, που είχαν και δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Λαμπράκη. Έκλεψε τις εντυπώσεις ο Σρέσκοβιτς, άψογα κοουτσάρισε την ομάδα του  ο Πέτροβιτς.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΔΙΠΛΟ ΜΕ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Τελευταία φορά που συναντήθηκαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο της Ελευσίνας ήταν την περίοδο 2014-15, χωρίς να υπάρξει νικητής, μένοντας στο ισόπαλο 1-1.

Την Κυριακή  στο ίδιο  γήπεδο, στην πρεμιέρα  του νέου πρωταθλήματος, η νίκη χαμογέλασε  στον Αιολικό, που  απέδρασε  με  το πολύτιμο τρίποντο, δείχνοντας  στον αντίπαλό του ότι  φέτος  θα  είναι η χρονιά  του στον όμιλο. Ένα γκολ με  απευθείας  φάουλ του Μηνά πέντε λεπτά  πριν από το ημίχρονο, ήταν η χαριστική βολή στον αντίπαλο, ο οποίος  συμβιβάστηκε στο φινάλε του ματς με την ήττα με 1-0. Μάλιστα, ο  νικητής θα μπορούσε στις  καθυστερήσεις  να  είχε  πετύχει και  δεύτερο  γκολ, όμως το  σουτ του Άρη Λαμπράκη που  είχε  περάσει αλλαγή βρήκε το κάθετο δοκάρι του Σκλιά. Ο νικητής που  έδειξε  αρκετά  διαβασμένος  στο παιχνίδι, άγγιξε το  γκολ με τον Μπάρδο στο 22', το σουτ του οποίου  απέκρουσε ο Σκλιάς  και μια ακόμη σημαντική  στο 78΄, όταν ο Καλόμπο τροφοδότησε τον Μίλιτς, δύσκολα, όμως, ο κίπερ της Ελευσίνας  απέκρουσε το σουτ του Σέρβου. Με την σειρά τους οι γηπεδούχοι  απείλησαν στο 47' σε ανεπανάληπτο τετ α τετ του Σεκούμπα, με τον Βρονταρά να αποκρούει σωτήρια. Η φάση που σημάδεψε τον αγώνα έγινε  στις  καθυστερήσεις, με τον Δουκάκη βρισκόμενο σε θέση βολής, αλλά να ανακόπτεται από την βοηθό Δέτση για οφσάιντ.

ΑΕΤΟΣ - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ 1-1

Μπορούσε  το  τρίποντο, έμεινε, όμως, στο ισόπαλο 1-1. Χαμένο πέναλτι  από τον Γιουκαρή, ευκαιρίες που δεν αξιοποίησαν οι γηπεδούχοι.

ΕΔΕΙΞΕ ΔΥΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ

Μετά από πολλά χρόνια, ο Αετός επέστρεψε στις εθνικές κατηγορίες και η χθεσινή μέρα ήταν η πιο σημαντική παίζοντας για πρώτη φορά  στην ιστορία του στην Γ' Εθνική.

Μπορεί να μην κατάφερε να  κρατήσει μέχρι  το  τέλος  το  γρήγορο  γκολ κεφαλιά οβίδα από τον Νίκο Τριλιανό, μετά από κόρνερ του Σεφουλάι μόλις στο 3΄, είχε, όμως, την δυνατότητα, αν αξιοποιούσε το πέναλτι που πήρε στο 71' ο Σεφουλάι (χέρι Αγγελάκη), να έβγαινε  νικητής από την αναμέτρηση των Λουτρών. Όχι ότι το 1-1 είναι άσχημο  αποτέλεσμα στην πρεμιέρα, καθώς ο δρόμος είναι μακρύς, μια νίκη, όμως, θα ήταν ό,τι πρέπει για την συνέχεια. Αυτός ο Αετός έδειξε  δείγματα με τα δικά  του ντόπια παιδιά, ότι θα τα καταφέρει. Το Κερατσίνι   βασίστηκε στις  αντεπιθέσεις και μια  από  αυτές  του βγήκε  με  την ισοφάριση από τον Λέγκα μετά από ασίστ του Γκουτσιώτη στο  62΄και μπόρεσε και το διατήρησε μέχρι το τέλος.

Καλές στιγμές είχαν οι Γιουκαρής, Σεφουλάι (κορυφαίος και με  αστείρευτες δυνάμεις), ενώ με  την σειρά  του  το  Κερατσίνι απάντησε με τους Καρδάμη, Μιχαλά.

Διαιτητής Τζαμουτζαντώνης Χίου.

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΣΤΗΝ ΔΡΑΣΗ

Σέντρα με πολλά γκολ στην πρεμιέρα της Α' Κατηγορίας το  Σαββατοκύριακο, με το θέαμα να είναι ικανοποιητικό. Με περίπατο  ξεκίνησαν τα  φαβορί, καθώς δεν βρήκαν εμπόδιο μπροστά τους.

Σε όλα τα γήπεδα τηρήθηκαν τα μέτρα προστασίας από τον ιό, που εξακολουθεί να απειλεί την δημόσια υγεία μας.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Όλυμπος - Αστέρας Νίκης 5-0

Χαλαρά

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Όλυμπος νίκησε με 5-0 στην Αγιάσο τον Αστέρα Νίκης, κάνοντας καλό ποδαρικό στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Θ. Παπαλόπουλου έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, κερδίζοντας μια ομάδα που μέχρι το 38' κρατούσε γερά τα νώτα της στο  γήπεδο. Μελανό  σημείο ο  τραυματισμός  των Διακορώνα, Μετούσι, όταν συγκρούστηκαν στον αέρα και αντικαταστάθηκαν. Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, ο γηπεδούχος διπλασίασε τα τέρματά του με τον Βουργουτζή.

Οι γηπεδούχοι μετουσίωσαν την υπεροχή τους με το τρίτο γκολ του Νίκου Πετρουζέλλη στο 55', για να έρθει λίγο μετά ο Ξυνός να ανεβάσει  τον δείκτη στο 4-0, με υποδειγματικό σουτ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 73' πάλι ο Βουργουτζής. Ο Αστέρας τελείωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε στο 86' με 2η κίτρινη  ο Κουζινόγλου. Να σημειωθεί ότι ο τεχνικός του Ολύμπου χρησιμοποίησε αρκετούς νεαρούς, όταν το  αποτέλεσμα είχε κριθεί, ενώ μικρούς είχε στην σύνθεσή του και ο Αστέρας Νίκης.

Προοδευτική - ΕΜΑΣ Φίλιας 1-3

Άσος στο μανίκι

Με το δεξί ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο ΕΜΑΣ  Φίλιας, περνώντας  με  νίκη 3-1 από την έδρα της Προοδευτικής, δείχνοντας τις μεγάλες φετινές του  δυνατότητες. Η ομάδα του Κώστα Μυλωνά ήταν  αρκετά  καλή, όμορφα στημένη και με διάθεση οι παίκτες να παίξουν ποδόσφαιρο. Μάλιστα, το  γρήγορο  γκολ μόλις  στο  10'  από τον Καλούλι έδωσε  φτερά  στα πόδια  τους, όμως η Προοδευτική, που πριν δεχθεί το γκολ είχε οριζόντιο δοκάρι  σε σουτ του Κανέλου, κατάφερε να απαντήσει δέκα λεπτά μετά,  με γκολ του Μάκη Σαμπάνη και να  φέρει  το  παιχνίδι  στα  ίσια, σε ένα παιχνίδι όπου δημιουργήθηκαν φάσεις και μπήκαν γκολ. Πάλι, όμως, η Φίλια είχε την απάντηση και στο 32' με σκόρερ τον Κουνιάρη, πήρε εκ νέου το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν και άλλο γκολ στο 1-2, αν το  δοκάρι του Μαλακού  κατέληγε στα δίχτυα.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, η Φίλια είχε σκοπό να  διαφυλάξει τα νώτα της και να χτυπήσει στην κόντρα, από την άλλη η Προοδευτική επιδίωξε την ισοφάριση, που δεν ήρθε, παρά το δεύτερο  δοκάρι που είχε. Αποτέλεσμα, στο 73' η Φίλια να σημειώσει  και τρίτο  γκολ με τον Κουρκουμέλη και να φύγει με ένα σπουδαίο τρίποντο στο  ξεκίνημα της χρονιάς.

Δεύτερος όμιλος

Αιγέας - Απόλλων Δ. 5-0

Ξέχασε τον αποκλεισμό του

Σαρωτικός ήταν ο  Αιγέας και αλλαγμένος  αγωνιστικά  σε σχέση  με τον αγώνα του κυπέλλου και τον αποκλεισμό του, συντρίβοντας με 5-0 τον Απόλλωνα  Δαφίων. Ο νικητής  είχε  από  το  ξεκίνημα  τον έλεγχο  του  αγώνα, κατάφερε με την συμπλήρωση πέντε λεπτών να ανοίξει το  σκορ με το γκολ του Παράσχου Πρωτούλη και εν συνεχεία, να κρατήσει την εδαφική υπεροχή μέχρι το ημίχρονο, χωρίς να απειληθεί.

Θετικό, επίσης, ήταν και το ξεκίνημα στην επανάληψη, με τον γηπεδούχο να σκοράρει  στο  47΄ με τον Αλέξη Τοπάλι, κάνοντας  ακόμη πιο εύκολη  την  συνέχεια. Στο 52' ο Θανάσης Πρωτούλης τα έκανε τρία, με σουτ από κοντά και μέσα σε  τρία  λεπτά το σκορ ανέβηκε ακόμη περισσότερο. Στο 70' και 73' με σουτ ο Πρωτονατάριος έκανε με δύο προσωπικά  του  γκολ το 5-0, στην συνέχεια τα Δάφια θα μπορούσαν να είχαν μειώσει, όταν κέρδισαν πέναλτι στο 82', στο οποίο υπέπεσε ο Καραμπέτσος, όμως ο Γεωργιάδης νίκησε τον Μερτζάνη, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Ανδρονικάς - Αν/ση Γέρας 1-1

Όλα έγιναν στο τέλος

Μοιράστηκαν τους βαθμούς και τις εντυπώσεις Ανδρονικάς και Γέρα,  παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής και τελείωσε ισόπαλο 1-1. Έγιναν φάσεις και από τις δύο ομάδες και το σκορ  διαμορφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Γέρα προηγήθηκε με  γκολ του νεοαποκτηθέντα Γιώργου Αλαγιάννη στο 84' και η  απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μιχάλη Σπανό. Ο γηπεδούχος είχε δοκάρι οριζόντιο με τον Γιώργο  Σαμπάνη και η Γέρα με τους Χατζηκλειδαρά και Αλαγιάννη. Να σημειωθεί ότι επίσημο ντεμπούτο έκαναν οι Αντόνοφ και Σεκού.

Αρίων Μηθ. - Αχιλλέας 1-3

Χρυσή νίκη στην πρώτη του

Δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Αχιλλέας, καθώς ήταν ο μεγάλος νικητής 3-1  στο τοπικό ντέρμπι με τον Αρίωνα στον Μόλυβο. Για τον γηπεδούχο, η  πρεμιέρα αποδείχθηκε ξινή, αφού δεν ήταν μόνο η ήττα, αλλά και η  αποβολή δύο βασικών του παικτών, Μαρούλη και Σοφιάνη, με  απευθείας κόκκινη από τον διαιτητή Παντελαίων, ένα κάταγμα στο χέρι του νεαρού Παύλου Μαριόλα, καθώς και ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στο φινάλε, που προκάλεσαν τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Αρίωνα στον διαιτητή.

Σε αγωνιστικό κομμάτι, ο Αχιλλέας προηγήθηκε στο 25' με τον Καραμιχαλάκη στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αρίωνας  ισοφάρισε  στο  48'  με  τον Ανδριώτη, όμως αναγκάστηκε  να μείνει  στο  γήπεδο με δέκα λόγω αποβολής του Μαρούλη με απευθείας κόκκινη. Ο Αχιλλέας το εκμεταλλεύτηκε, φθάνοντας σε δεύτερο  γκολ με τον Λούλο. Το παιχνίδι  πήρε μια άγρια ομορφιά, με το  σκορ να παραμένει  ανοικτό μέχρι  την εκπνοή. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Δημόπουλος  συγκρούστηκε με τον Πάντα, με τον Γρούβα  να  ευστοχεί  στο πέναλτι διαμορφώνοντας το 1-3.

Οδ. Ελύτης - Ταξιάρχης  6-1

Σαν σε προπόνηση

Αν και  δέχθηκε την ισοφάριση  από τον Ταξιάρχη, εντούτοις  η  συνέχεια ήταν εύκολη για τον Οδ. Ελύτη, στην Θερμή, να φθάσει  στην άνετη για  αυτόν νίκη με  σκορ  6-1 και να ξεκινήσει με  το δεξί  την νέα  χρονιά.  Ο χορός των τερμάτων άνοιξε μόλις στο 5', με τον Τελωνιάτη. Επτά  λεπτά  αργότερα, ο Βελάνης εκμεταλλεύτηκε  την αδράνεια  στην άμυνα των γηπεδούχων, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Ελύτης ανέβασε στροφές,  φθάνοντας  σε  δύο  ακόμη γκολ, με τον Ιστρέφι στο  26'  με γωνιακό σουτ  και στο 31' επίσης με σουτ, κλείνοντας με το σκορ αυτό  το πρώτο  ημίχρονο.

Η έλλειψη προπονήσεων στάθηκε αρνητικός  παράγοντας  στους  παίκτες   του  Ταξιάρχη, που δεν είχαν δυνάμεις να ανταποκριθούν στις  απαιτήσεις του αγώνα. Έτσι, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να  σημειώσουν ακόμη τρία  γκολ με τον Ιστρέφι  στο  56' (χατ τρικ) και  με τον Πιτσιλαδή  61' και 80', διαμορφώνοντας το τελικό 6-1.

ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ ΤΟΠΙΚΟΥ

Μπορεί η μεταγραφική περίοδος να έλαβε τέλος, υπάρχει, όμως, διορία  στην ελεύθερη αγορά λίγων ημερών ακόμη, ώστε να γίνουν κάποιες  προσθήκες. Έτσι, κάποιες ομάδες ενισχύθηκαν στο κομμάτι που έχουν πρόβλημα.

Αν/ση Γέρας

Σπουδαία ενίσχυση με Αντόνοφ, Σεκού, Κούμπα, Μιμίκο

Η συνεργασία της Γέρας με τον Αιολικό καλά κρατεί, με την ομάδα  από τον Παπάδο να καταλήγει σε δύο από τις τέσσερις μεταγραφές που  έκανε. Στην Γέρα θα αγωνιστούν δύο παίκτες  που  έκαναν προετοιμασία  με τον Αιολικό, αλλά φαίνεται ότι δεν χωρούσαν στα πλάνα του Πέτροβιτς, με αποτέλεσμα να δοθούν δανεικοί. Ο Βούλγαρος  Μίροσλαβ Αντόνοφ, επιθετικός και ο μέσος Σεκού, αποτελούν τις δύο πολύ  σημαντικές  προσθήκες. Ακόμη, την φανέλα  της  ομάδας  θα  φοράν ο  τερματοφύλακας  Δημήτρης Κουμπάς, που πέρυσι είχε  αποχωρήσει  από τον Αιολικό πηγαίνοντας στην Κρήτη, ενώ επέστρεψε  από τον Αιγέα ο Μιμίκος.

Όλυμπος

Κατέληξε σε Κόμβο

Δεύτερη προσθήκη για τον Όλυμπο, καθώς  ενέταξε  στο  δυναμικό  του τον Χρήστο Κόμβο. Ο αμυντικός ποδοσφαιριστής (δεξί μπακ), που έχει  εμπειρία από την μεγάλη κατηγορία, παίζοντας πέρυσι στον Αετό, με τον οποίο πήρε το πρωτάθλημα, αλλά δεν  ήθελε να παραμείνει στα Λουτρά, συμφώνησε με τον περσινό δευτεραθλητή να ενταχθεί στην φαρέτρα του Θοδωρή Παπαλόπουλου. Έχει αγωνιστεί επίσης, στον Αλκιβιάδη και στον Διαγόρα στην Γ' Εθνική.

Αίγειρος

Δυνατό τριπλό χτύπημα

Σε σημαντικό βαθμό ενισχύθηκε ο Αίγειρος, στην προσπάθειά του να μπορέσει να  παίξει  ρόλο πρωταγωνιστή στην Β τοπική. Η ομάδα  από τα Μιστεγνά έκανε την έκπληξη, καθώς συμφώνησε  με  τον Νίκο Κιοσέ να συνεργαστούν την χρονιά αυτή. Ο Κιοσές  την προηγούμενη έπαιξε  στον Ατρόμητο Αν. και πρόκειται για έναν παίκτη που έχει το γκολ που χρειάζεται ο Αίγειρος. Οι άλλες προσθήκες είναι ο Νίκος Τσαΐρης, επίσης γνωστός στο ευρύ κοινό, αμυντικός μέσος, παίζοντας πέρυσι στον Αχιλλέα, καθώς και ο νεαρός 16χρονος Άρης Λαγουτάρης, ο οποίος  δόθηκε από τον Αετό, ώστε ο εξελίξιμος ποδοσφαιριστής να πάρει παιχνίδια στα  πόδια  του και να  ωριμάσει  ποδοσφαιρικά. Την περσινή περίοδο με  την φανέλα  του πρωταθλητή μέτρησε παρουσίες.