Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία14 Δεκεμβριου 2023

ΑΙΟΛΙΚΟΣ

ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ

Ο Αιολικός δεν κέρδισε την αγωνιστική που προηγήθηκε τον Ηρακλή μένοντας στο ισόπαλο 1-1 στην έδρα του, όμως η ισοπαλία αυτή δεν πήρε κανέναν από κάτω. Ίσα ίσα που τώρα για όλους αρχίζουν τα πολύ δύσκολα, μπαίνοντας στον 2ο γύρο. Τα δύσκολα και απαιτητικά παιχνίδια κρατούν τους νησιώτες σε εγρήγορση, τώρα μάλιστα που η βαθμολογική απόσταση των ομάδων που βρίσκονται κυρίως στην μέση είναι κοντινή και βαθμολογικά αναστρέψιμη, ώστε με θετικά αποτελέσματα η ομάδα να μπορέσει να ανέβει περισσότερο και να φθάσει στον στόχο που έχει θέσει. Ο Κριτσμάρεβιτς και οι παίκτες του γνωρίζουν πολύ καλά πως κάθε παιχνίδι που θα έρχεται για αυτούς θα είναι και ένας τελικός, οπότε επιβάλλεται περισσότερη προσπάθεια και τύχη φυσικά, που στο παιχνίδι με τον Ηρακλή δεν ήταν με το μέρος τους, αφού κρατούσαν μέχρι το τελευταίο 10λεπτο το τρίποντο της νίκης και κρίθηκε από μια φάση στην οποία διαιτητής και βοηθός θα έπρεπε να υποδείξουν το επιθετικό φάουλ που έγινε πάνω στον γκολκίπερ του Αιολικού και που στάθηκε θετικό ο Ηρακλής να μην χάσει. Σε μια αναμέτρηση όπου δεν ηττήθηκε, αλλά πήρε έναν βαθμό, δεν μπορεί να μην είναι ικανοποιημένος, όταν ο αντίπαλος είναι ο Ηρακλής. Απεναντίας, το αποτέλεσμα αυτό δίνει περισσότερη δύναμη, αυτοπεποίθηση και δυναμισμό, να συνεχίσουν τον δύσκολο αγώνα τους. Ο Σέρβος τεχνικός χαρακτήρισε δίκαιο το αποτέλεσμα της ομάδας του, αλλά δεν έκρυψε και την απογοήτευση και τον προβληματισμό για τον μη καταλογισμό του φάουλ στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά και σε κάποιες στιγμές που η ομάδα του βγήκε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή να βρει τα δίχτυα και ανακόπηκε αναίτια -όπως δήλωσε. Βέβαια, δεν θα μείνουν σε ένα παιχνίδι που το πάλεψαν και άγγιξαν την νίκη, κάνοντας την αυτοκριτική τους, αλλά θα κοιτάξουν μπροστά και τον επόμενο αντίπαλο.

Έχασε η Κοζάνη

Χθες σε εξ αναβολής αγώνα για την 10η αγωνιστική, η αντίπαλος του Αιολικού την ερχόμενη Κυριακή Κοζάνη ηττήθηκε με 1-0 από την ΑΕΚ Β', η οποία ήταν η τρίτη νίκη στα τελευταία 4 ματς. Το μοναδικό τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε με αυτογκόλ του Τσιμπούκα στο 43'.

ΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Καλό παιχνίδι έγινε χθες στο γήπεδο των Λουτρών στο εξ αναβολής παιχνίδι Αετού Β΄ - Παλλεσβιακού, που βρήκε νικητή τον δεύτερο με 3-1. Νίκη που ήρθε με ανατροπή, αφού οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο 20λεπτο με γκολ του Γιόκραμ, όμως ο Παλλεσβιακός πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο ισοφάρισε με τον Λιτσολάρι. Στην επανάληψη, δύο γκολ από τον Ατζέμη 47', 60', διαμόρφωσαν το τελικό 1-3 στην αναμέτρηση. Ο Αετός Β' είχε δοκάρι με τον Γιόκραμ.

ΣΗΜΕΡΑ Η ΚΛΗΡΩΣΗ

Στα γραφεία της ΕΠΟ θα γίνει σήμερα η κλήρωση των αγώνων για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων Κ14 και Ενώσεων ποδοσφαιρικών Σωματείων Κ16 της αγωνιστικής περιόδου 2023-2024. Η ακριβής ημερομηνία έναρξής τους δεν έχει ακόμα γνωστοποιηθεί, αλλά εκτός απρόοπτου θα γίνει μετά τις γιορτές. Στις μικτές της Λέσβου συνεχίζονται οι δοκιμές από παίκτες που έχουν προσκληθεί και μετά θα γίνει η επιλογή για θα στελεχωθούν οι Κ14 και Κ16, που θα λάβουν μέρος στο πρωτάθλημα με τις γνωστές Ενώσεις του Αιγαίου, Χίου, Κυκλάδων, Σάμου και Δωδεκανήσου.