Ημερομηνία18 Οκτωβριου 2016
Θεματολογία
Σε ρυθμούς κυπέλλου

ΚΑΛΛΟΝΗ

Με τον Αγροτικό Αστέρα στις 25 του μήνα, θα ξεκινήσουν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της Καλλονής, αφού άλλο φιλικό η ομάδα δεν μπορεί να πραγματοποιήσει. Η προετοιμασία κυλά με γοργούς ρυθμούς, οι παίκτες έχουν αφοσιωθεί στις προπονήσεις και στην καλή προετοιμασία για τις ανάγκες του αγώνα. Στην Καλλονή διάχυτη είναι η αισιοδοξία ότι η ομάδα έχει τις προϋποθέσεις να πραγματοποιήσει καλά παιχνίδια, τα οποία θα αποτελέσουν την κολώνα για το πρωτάθλημα και από κει ο Γιώργος Βαζάκας θα μπορέσει να βγάλει συμπεράσματα για τους παίκτες του. Ο Λάζαρος Τζελίδης αναμένεται τις επόμενες μέρες να μπει στο πρόγραμμα με τους υπόλοιπους, αλλά πολύ δύσκολα θα προλάβει το παιχνίδι του κυπέλλου. Χθες προπονήθηκε κανονικά ο Άρης Λαμπράκης, ο οποίος το Σάββατο λόγω ενοχλήσεων δεν προπονήθηκε και προφυλάχθηκε.

Μιλώντας για την καθυστέρηση που παρατηρείται στην Β Εθνική, ο Γιώργος Βαζάκας ανέφερε ότι λειτουργεί υπέρ της ομάδας του, η οποία είναι νέα και δημιουργείται τώρα, οπότε και θα προετοιμαστεί ακόμη περισσότερο.

(συνεχίζεται)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ

ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 2 - 3

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΒΑΡΔΑ & ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ Η ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Με τους αναπληρωματικούς του παίκτες και το Γιάννη Πολλαετίδη για πρώτη φορά  στον πάγκο, ο Αιολικός πέρασε από την Βάρδα νικώντας με 3-2 τον ΠΑΟ παίρνοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Βέβαια, στον Αιολικό γνώριζαν ότι αν περνούσαν το εμπόδιο αυτό, πάλι ο επόμενος αγώνας τους θα ήταν εκτός έδρας, αφού έτσι βγήκε από την κλήρωση, οπότε η Παναχαϊκή θα είναι αυτή που θα βρεθεί στον δρόμο της ομάδας της Μυτιλήνης επιβαρύνοντας τον προϋπολογισμό της. Στο παιχνίδι της Βάρδας και οι δύο ομάδες κατέβηκαν με πολλές αλλαγές στην σύνθεση τους, ο Γιάννης Πολλαετίδης, ο οποίος θα παρουσιαστεί επίσημα από την διοίκηση της ομάδας την Τετάρτη το μεσημέρι (12.00), ήθελε να δει τους νέους του παίκτες, έστω κι αν δεν ήταν από τους βασικούς.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΤΡΑΙΝΟ ΔΙΑΓΟΡΑΣ - ΑΕΤΟΣ

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ Η ΓΕΡΑ

Ο Διαγόρας και ο Αετός είναι οι μέχρι τώρα ομάδες που έχουν νικήσει από τρεις φορές και συγκατοικούν στην βαθμολογία. Ο Διαγόρας συνέτριψε με 6-0 στην έδρα του τον Οδ. Ελύτη καθαρίζοντας από το πρώτο μέρος το παιχνίδι, με γκολ που σημείωσαν οι Φιλιανός, Κανελλόπουλος και Π. Δελόλμας, με πέναλτι που πήρε ο Κανελλόπουλος. Στην επανάληψη, σκόραραν οι Κανελλόπουλος (αποκάλυψη) και Τσομπανέλλης. Στην Θερμή, ο Αετός είχε την ουσία, τις ευκαιρίες και τα γκολ, για να φθάσει στην νίκη με τον Κεραυνό. Ο Καλλιμαντζέρος έδωσε το προβάδισμα και όταν βγήκε ως αλλαγή από το παιχνίδι και την θέση πήρε ο Άκης Μαρμαλέκας, ο παίκτης του Αετού κατάφερε μέσα σε τρία επτά να πετύχει δύο γκολ και να δώσει διαστάσεις στην νίκη της ομάδας του.

Στην Μόρια, επίσης, ο Αίγειρος δεν συνάντησε προβλήματα να νικήσει τον Βύρωνα με 3-0, νίκη που σημειώθηκε από το πρώτο μέρος. Ο Καραδημητράκης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ο Μιχάλης Ελευθερίου τα διπλασίασε και ο Παπακώστας έγραψε το τελικό 0-3 για τον πρωταθλητή της περσινής σεζόν. Ο Αρίωνας Μηθ. μπορεί να μην νίκησε αυτή τη φορά, αλλά κατάφερε και πήρε την εκτός έδρας ισοπαλία στον Πολιχνίτο και κρατήθηκε στις υψηλές θέσεις. Λίγες οι καλές στιγμές από την αναμέτρηση, κυρίως στο χώρο του κέντρου παίχθηκε ποδόσφαιρο.

Στα Λουτρά, ο Αιγέας ξεπέρασε με τρίποντο το εμπόδιο του Παλλεσβιακού, αφού ήταν καλύτερος. Ο Αγιακάτσικας έδωσε το προβάδισμα στο σκορ, ακολούθως ο Ρενάτο τα διπλασίασε, ενώ ακολούθησε ακόμη ένα από τον Γιαννίκο, που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι. Μεγάλη νίκη πέτυχε στον Παπάδο η Αν/ση Γέρας, νικώντας στην εκπνοή του ματς 2-1 τον Ατρόμητο Ανεμώτιας, ο οποίος υποχρεώθηκε στην 2η φετινή του ήττα. Δυνατό παιχνίδι, καμία ομάδα δεν ήθελε να χάσει, ο φιλοξενούμενος μπόρεσε και πήρε τα ηνία στο σκορ με τον Κριτσωτάκη, όμως πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Παυλέλλης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στην επανάληψη, η Γέρα έδωσε χώρο στον αντίπαλο που άρχισε να γίνεται απειλητικός, χωρίς, ωστόσο, να καταφέρει να βάλει την μπάλα στα δίχτυα και απεναντίας στο 90' και κάτι ο Στρατής Χατζηκλειδαράς ήταν ο παίκτης που με δικό του τέρμα χάρισε στην ομάδα του το 2ο συνεχόμενο τρίποντο. Τέλος, στην Αγιάσο ο Όλυμπος έκανε σεφτέ στις νίκες, καθώς συνέτριψε με 4-0 τον Αχιλλέα. Κρις και Κούτσας βρήκαν τα δίχτυα της αντιπάλου ομάδας στο πρώτο 45λεπτο Βουρλής και Λάζαρος Ξενοφών σημείωσαν στο δεύτερο ημίχρονο τα άλλα δύο γκολ του νικητή.

Γ΄ ΤΟΠΙΚΗ

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ

Άναξος, Ατρόμητος και Ταξιάρχης, ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις  στην πρεμιέρα  του πρωταθλήματος της Γ τοπικής, καθώς επικράτησαν τον αντιπάλων τους. Ο ΑΟ Ανάξου πέρασε με 3-0 από την έδρα του Ορφέα Άντισσας, ο οποίος επανήλθε στα ποδοσφαιρικά δρώμενα μετά  από μια δεκαετία και υπόσχεται να παραμείνει σε αυτά. Μετά από δύο χρόνια αδράνειας, επίσης, επανήλθε και ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας ο οποίος συνέτριψε με 4-2 στην Μόρια τον Έφηβο, με γκολ από τους Κουρασάνη, Κάσσο (2) και Βερβέρη, Μούστα και Γιαννάκας ήταν οι σκόρερ του Έφηβου.

Στην Στύψη, Καραβαγγέλης και Ορφέας Κεραμειών μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, καθώς έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Με πέναλτι από τον Καφετζή, ο φιλοξενούμενος άνοιξε το σκορ μόλις στο 13΄, για να έρθει η ισοφάριση στο 26΄ με στημένο από τον Σανταβά. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Ορφέας πήρε εκ νέου το προβάδισμα με γκολ από τον Νικολάεβ, στην συνέχεια αποβλήθηκε (β' κίτρινη) ο Οικονομίδης της Στύψης, αλλά αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο σε αυτούς να φθάσουν στο γκολ της ισοφάρισης με τον Κομνηνό δεκατρία λεπτά πριν το τέλος. Ευκαιρίες πάντως, είχαν και οι δύο ομάδες, οι περισσότερες και η πιο κραυγαλέα από τον Ορφέα στην εκπνοή με τον Σφακιανάκη.

Λίγα χιλιόμετρα πιο πέρα, ο Ταξιάρχης μπόρεσε και έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα, καθώς νίκησε τον Μακαρέα με 2-1 ανοίγοντας ιδανικά την χρονιά. Ο Νικόδημος Δρακούλης και ο Κουτσοκτώνης (κεφαλιά) ήταν οι σκόρερ του νικητή, ο Νίκος Κουλουδής δέκα λεπτά πριν το τέλος μείωσε επίσης με κεφαλιά, όμως μέχρι εκεί.

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ

ΤΕΛΟΣ Ο ΠΙΤΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΓΚΟ

Για προσωπικούς λόγους υπέβαλε χθες την παραίτηση του από την τεχνική ηγεσία του Παλλεσβιακού ο Παναγιώτης Πιττός και αποτελεί ξένο σώμα στον σύλλογο. Ο τέως πλέον προπονητής δεν αποχώρησε λόγω των αρνητικών αποτελεσμάτων της ομάδας του, αλλά λόγω του ότι ενώ είχε τα έγγραφα ως προπονητής, εντούτοις δεν είχε στα χέρια του την κάρτα της ΕΠΟ, με αποτέλεσμα να είναι αναγκασμένος να παρακολουθεί εκτός γηπέδου και από εκεί έδινε τις εντολές στους παίκτες. Η λύση της συνεργασίας των δύο πλευρών έγινε σε καλό κλίμα, οι άνθρωποι του Παλλεσβιακού κατάλαβαν το πρόβλημα του Πιττού και δεν ήθελαν να τον πιέσουν για να αλλάξει γνώμη. Η επόμενη μέρα δείχνει τον Κώστα Βαριεμέζη ως αντικαταστάτη του, ο οποίος έχει εργαστεί ξανά στην μεγάλη ομάδα και τώρα πρόσφερε τις υπηρεσίες του στα τμήματα υποδομής του συλλόγου. Η επίσημη ανακοίνωση από τον σύλλογο θα γίνει μάλλον μετά το παιχνίδι με τον Αίγειρο την Τετάρτη.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ

ΓΙΑΚΑΛΗΣ ΑΝΤΙ ΚΟΜΝΗΝΟΥ ΣΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ

Διαζύγιο είχαμε, όμως και στον Κεραυνό, με τον Γιώργο Κομνηνό να αποτελεί παρελθόν, αφού φαίνεται η ήττα του Σαββάτου με τον Αετό ήταν η αφορμή, αλλά και γενικά η μέχρι τώρα παρουσία της ομάδας δεν άρεσε και στις δύο πλευρές. Ο διάδοχος του εν λόγω τεχνικού θα είναι ο Θόδωρος Γιακαλής, που επιστρέφει στον πάγκο της ομάδας, με την οποία είχε συνεργαστεί πριν καιρό και χθες έκανε την πρώτη του προπόνηση.