Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία24 Ιανουαριου 2017
ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ - ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ 0 - 2

ΤΗΝ ΝΙΚΗΣΑΝ ΔΥΟ ΠΡΩΗΝ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΗΣ

Η κρισιμότητα που είχε ο αγώνας με τα Τρίκαλα φάνηκε στους παίκτες της Καλλονής, οι οποίοι με όσες δυνατότητες και δυνάμεις διέθεταν θέλησαν να αποδείξουν στον αντίπαλο ότι παλεύουν όλα τα παιχνίδια, έστω και αν η βαθμολογική θέση είναι εξαιρετικά δύσκολη, με δεδομένο ότι χρειάζεται επειγόντως μεταγραφική ενίσχυση. Για την ομάδα της Λέσβου αναμφίβολα ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, από μια ομάδα με υψηλούς στόχους και πράγματι απέδρασε έστω και αν χρειάστηκε η τύχη στα γκολ, για να κερδίσει το παιχνίδι και τους βαθμούς. Αγωνιστικά, εκτός από τα γκολ του αντιπάλου, κάτι ανάλογο μπορούσε να είχε και η ομάδα της Λέσβου σε δύο καλές στιγμές που δημιούργησε  με Σοφιάνη (σουτ φάουλ) και Αποστόλου, σουτ το οποίο κατέληξε εκτός εστίας.

Από το παιχνίδι αυτό, ο Γαβαλάς κέρδισε την συμμετοχή του νεαρού Πάτροκλου Κροτσίδα, ο οποίος έπαιξε για πρώτη φορά αντικαθιστώντας τον τραυματία Σοφιάνη, ενώ έχασε τον βασικό του γκολκίπερ Μανιάτη, ο οποίος αποχώρησε στο πρώτο μέρος λόγω τραυματισμού δίνοντας την θέση του στον 20χρονο Νίκο Μαλλή να υπερασπίσει τα δίχτυα. Και η επιστροφή του μικρού έγινε μετά από έναν ολόκληρο χρόνο (είχε επίσης αντικαταστήσει τον τραυματία Δαύκο με τον Ολυμπιακό), γκολκίπερ που φυσικά και υπολογίζει.

ΚΡΥΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Τα Τρίκαλα χτύπησαν με την συμπλήρωση 6 λεπτών, με έναν πρώην παίκτη της Καλλονής, τον Γκόλια, ο οποίος με πολύ τύχη σούταρε για να χτυπήσει η μπάλα σε αντίπαλο και να καταλήξει στα δίχτυα για το 0-1. Στην συμπλήρωση του ημιώρου, ο Στεφάνοβιτς σκόραρε στην παλιά του ομάδα, επίσης με σουτ μετά από φάση διαρκείας που έγινε κάνοντας το 0-2.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό, οι παίκτες άλλαζαν πολλές φορές την μπάλα, αλλά μεγάλη φάση στην εστία δεν έγινε.

(συνεχίζεται)

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΠΛΟ Η ΛΑΜΙΑ

ΠΡΩΤΟΣ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

Η μεγάλη νίκη της Λαμίας μέσα στην Κρήτη 2-1 τον ΟΦΗ, που είχε ως επακόλουθο την αποχώρηση του Νόμπλια από τον πάγκο, κυριάρχησε στα αποτελέσματα της αγωνιστικής που πέρασε. Σημαντική επίσης, νίκη πήρε ο Απόλλωνας 3-1 στην έδρα της Ελευσίνας και παραμένει πρώτος, ενώ ξεχώρισαν ακόμη οι νίκες των Τρικάλων 2-0 την Καλλονή στο ντεμπούτο του Βοσνιάδη στον πάγκο, αυτή του Άρη 2-1 τον Αχαρναϊκό και το σημαντικό διπλό της Καλλιθέας 2-1 τον Αιγινιακό.

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΧΩΡΙΣ ΑΙΟΛΙΚΟ Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ο Αιολικός είχε αγωνιστεί με τον ΑΟ Ζευγολατιού στην αγωνιστική, όταν είχαν αναβληθεί όλα τα παιχνίδια λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών, οπότε την Κυριακή είχε αναγκαστικά ρεπό. Από τα παιχνίδια που έγιναν και ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος, χαμένες ήταν η πρωτοπόρος Παναχαϊκή η οποία άφησε βαθμούς στην έδρα της 3-3 με την Χαλκίδα και ο Παναρκαδικός επίσης ισόπαλος 1-1 με την Θήβα. Ξεχώρισε η νίκη του Παναργειακού 1-0 εντός την Δόξα Μεγαλούπολης και η πεντάρα της Ερμιονίδας στον ΠΑΟ Βάρδας.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΚΑΠΝΟΣ Ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ

ΝΕΑ ΓΚΕΛΑ ΑΙΓΕΙΡΟΥ

Στους έξι βαθμούς μεγάλωσε η διαφορά του πρωτοπόρου Διαγόρα με τον Αίγειρο, μετά την νίκη του 4-2 με τον Όλυμπο και την νέα γκέλα του περσινού πρωταθλητή στην Πέτρα χάνοντας με 2-1 από τον Αχιλλέα. Από την πρώτη αγωνιστική του 2ου γύρου, ξεχώρισε η νίκη του Αιγέα 4-1 τον Βύρωνα, με τον νικητή να βάζει από κάτω τον Αίγειρο. Νίκη εκτός έδρας πήρε η Γέρα 3-2 τον Κεραυνό μετά από μάχη που έδωσαν οι δύο ομάδες στην Θερμή, ο ΑΟΠ πήρε την ισοπαλία 2-2  με τον Οδ. Ελύτη, ενώ στα Λουτρά ο Αετός προσπέρασε με τρίποντο 3-0 τον Παλλεσβιακό. Τέλος, τις καλές του εμφανίσεις και τις νίκες θυμήθηκε ο Ατρόμητος, ο οποίος επικράτησε στην Ανεμότια 1-0 του καλού Αρίωνα στην 15η αγωνιστική.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Ο Διαγόρας με ηγέτη και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Μαλακό, ο οποίος σημείωσε και τα 4 γκολ της ομάδας του, νίκησε στο ουδέτερο γήπεδο του Παπάδου τον Όλυμπο με 4-2 και αύξησε την διαφορά του στους έξι βαθμούς και οδεύει να κατακτήσει την πρωτιά. Θετικό ντεμπούτο για τους νεοαποκτηθέντες Σπάρταλη και Γκιάτα που σέρβιραν τα γκολ της συνάντησης. Ο Όλυμπος μείωσε με τον Καλουτζή και με πέναλτι του Καζάνη.

Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας έκανε προπόνηση ενόψει του ντέρμπι με τον Αίγειρο την ερχόμενη Κυριακή, προηγήθηκε με τον Τσιπά πολύ νωρίς  και με τον Χρυσάφη αμέσως μετά με πέναλτι έκανε το 2-0. Ο Βύρωνας αντέδρασε και κατάφερε με τον Παναγιώτη Βουργουτζή να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά ο Χρυσάφης και πάλι στο ξεκίνημα της επανάληψης και στο 75΄ πέτυχε άλλα δυο  τέρματα φτάνοντας στα τρία προσωπικά και κάνοντας το 4-1.

Ο Παλλεσβιακός άντεξε για ένα ημίωρο, με τον Αετό να ανοίγει το σκορ με πέναλτι του Σκαλοχωρίτη και από κει και πέρα στην επανάληψη να κάνει πάρτι. Ο Σκαλοχωρίτης πέτυχε άλλα δυο τέρματα, ο Καβαλίκας δυο μαζεμένα και η ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Όμορφο παιχνίδι έγινε στην Μόρια, με την Αναγέννηση να παίρνει το προβάδισμα με γκολ του Γ. Μανούσου, αλλά τον Βούρο να ισοφαρίζει για τον Κεραυνό αμέσως. Όμως, οι Γεραγώτες είχαν και νέα απάντηση με τον Χατζηκλειδαρά από ασίστ του Κουβέρη να στέλνει την ομάδα του προηγούμενη στα αποδυτήρια. Ο Δελόλμας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης έφερε και πάλι το ματς στα ίσια κάνοντας το 2-2, είχε δοκάρι με τον Τσατσάκη για να πάρει προβάδισμα  αλλά στο 85' ο Ματθαίου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μ. Κανόνγκα για την Αναγέννηση που εκτέλεσε εύστοχα ο Χατζηκλειδαράς για το 2-3.

Επιτέλους καλή εμφάνιση και νίκη για τον Ατρόμητο 1-0 τον Αρίωνα και χαμόγελα για ένα νέο ξεκίνημα. Πολλές ευκαιρίες έχασαν οι γηπεδούχοι, με αποκορύφωνα τα δύο δοκάρια από Τζουβανέλλη και Χατζηκυριάκο ευτύχησαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα στο 77' με ωραίο σουτ από τον Ιντζέ. Αποβλήθηκε ο Τζουβανέλλης με απευθείας κόκκινη λίγο πριν το τέλος.

Ο  Πολιχνίτος έφτασε μια ανάσα από μια μεγάλης σημασίας νίκη κόντρα στον Οδυσσέα Ελύτη, αλλά ισοφαρίστηκε στο τέλος. Ο Σταμογιώργος μετά από ασίστ του Καβαδά άνοιξε το σκορ, αλλά ο Κιούρκος λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη, ο Ντούμας σκόραρε για άλλο ένα παιχνίδι, αλλά ο Αναιρούσης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και σκοράροντας στο 75΄ έσωσε την παρτίδα για τον Οδυσσέα. Περισσότερες ευκαιρίες δημιούργησε ο γηπεδούχος, ενώ διαμαρτύρεται και για περίπτωση πέναλτι.

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΔΙΔΥΜΟ ΚΟΡΥΦΗΣ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ - ΦΙΛΙΑ

Η Φίλια δεν κατάφερε να νικήσει τον Ανδρονικά στο γήπεδό της, την ίδια στιγμή που ο Αλκιβιάδης νικούσε στο τέλος στα Λουτρά τον Αίαντα, πιάνοντας κορυφή και δίνοντας ξεχωριστό ενδιαφέρον. Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη πήρε ο Μεσότοπος 2-0 τα Λιονταράκια πιάνοντας στους βαθμούς τα Παράκοιλα. Μετά από καιρό νίκησε ο Απόλλωνας τα Βασιλικά με 3-2, με το ίδιο σκορ λύγισε η Δόξα στο Πλωμάρι την Προοδευτική και τέλος, λευκή ισοπαλία σημειώθηκε στην αναμέτρηση του Αστέρα με τον Παπανικολή στο άνοιγμα του 2ου γύρου.

Τα παιχνίδια αναλυτικά:

Λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι της Φίλιας, με τον Ανδρονικά να σπέρνει  τον βαθμό της ισοπαλίας και να δίνει ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Δυνατό το παιχνίδι, λίγες οι καλές φάσεις, με αποκορύφωνα το δοκάρι που είχαν οι δύο ομάδες, ο Καλούλη από πλευράς γηπεδούχων και ο Δημήτρης Κουτλής (απευθείας φάουλ) για λογαριασμό της ομάδας των Παρακοίλων.

Να σημειωθεί ότι το ντέρμπι καθυστέρησε να ξεκινήσει κατά  δέκα λεπτά λόγω της εισόδου ενός σκύλου, ο οποίος δεν έβγαινε παρά τις όποιες προσπάθειες έκαναν οι ποδοσφαιριστές, αλλά στο τέλος το τετράποδο πιάστηκε και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Στην κορυφή της βαθμολογίας βρέθηκε που νίκησε στα Λουτρά 2-1 τον Αίαντα χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Μαρίνος Ανηφόρου στην εκπνοή του ματς, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο με τον Παράσχου να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι, το οποίο πήρε ο Φινφίνης σε ανατροπή του για να δώσει το προβάδισμα στον Αίαντα. Με τον ίδιο τρόπο ο Αλκιβιάδης ισοφάρισε με τον Ανήφορο και ενώ όλα έδειχναν ότι η ισοπαλία θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με βολίδα ο Ορφανός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Νίκησε και ο ΑΟ Μεσοτόπου τα Λιονταράκια στην Μόρια και έπιασε στους βαθμούς τον Ανδρονικά. Μπορεί η εμφάνιση του νικητή στο πρώτο μέρος να μην ήταν η ανάλογη, βελτιώθηκε, όμως, στην συνέχεια  φθάνοντας στο τρίποντο. Σ' αυτό συντέλεσαν οι αλλαγές του Χαραλαμπή. Ο Αλέξης Μπριλάκης, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή άνοιξε το σκορ δίνοντας πνοή και λίγο μετά από κόρνερ ο Γιάννης Χατζηδιαμαντής με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Όμορφο παιχνίδι με αγχωτικό φινάλε στις καθυστερήσεις έγινε στο Πλωμάρι, με την Δόξα να κερδίζει με 3-2 την Προοδευτική και να βελτιώνει την θέση της. Η φιλοξενούμενη ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Ζαρμπίνιο, στην συνέχεια, όμως, η Δόξα έφθασε στην ισοφάριση με τον Βελούτσο και λίγο πριν από το ημίχρονο με τον ίδιο παίκτη πήρε το προβάδισμα με 2-1.

Στην επανάληψη, η Προοδευτική ισοφάρισε με τον Ρωμαίο, το παιχνίδι άνοιξε με την γηπεδούχο ομάδα να στέκεται τυχερή στις καθυστερήσεις και με γκολ από τον Γιάννη Τακό  να παίρνει το πολύτιμο τρίποντο.

Στα Βασιλικά, ο Απόλλωνας νίκησε μετά από εννιά αγωνιστικές όπου αγνοούσε την νίκη, καταφέρνοντας έστω και με την τύχη υπέρ του να κάμψει τα Βασιλικά με πέναλτι (αμφισβητήθηκε) που χτύπησε ο Μαραγκός λυτρώνοντας την ομάδα του. Νωρίτερα ο Έρι άνοιξε το σκορ για τον ΑΟΒ, με τον Κυριαζή να ισοφαρίζει στο ξεκίνημα του 2ου μέρους. Ακολούθως, ο Μενεμενλής έβαλε μπροστά την ομάδα του και στο 70΄ο Καλούδης ισοφάρισε για τα Δάφια.

Στο  Ίππειος, Αστέρας  και  Παπανικολής  συμβιβάστηκαν  με την λευκή ισοπαλία κατακτώντας από έναν βαθμό. Ο Αστέρας είχε τρία δοκάρια και η Ερεσός κλασικές ευκαιρίες. Αυτή ήταν η τρίτη ισοπαλία της στο πρωτάθλημα.