Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία31 Ιανουαριου 2017
Η ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

ΧΑΝΙΑ - ΚΑΛΛΟΝΗ 4-0

Ανήμπορη να αντιδράσει, χωρίς ψυχολογία και θέληση από τους παίκτες της, η σημερινή ομάδα της Καλλονής δεν πάει πουθενά. Έτσι δεν μπορεί να σταθεί στην κατηγορία, όσο κι αν οι μικροί της παίκτες κάνουν την υπερπροσπάθεια στο γήπεδο. Οι δυνατότητες μικρές, το πρωτάθλημα πολύ δύσκολο, οι αντίπαλοί της ενισχυμένοι, άρα φυσιολογική και η ήττα που ήρθε από το πρώτο ημίχρονο.

Αν και η ομάδα της Λέσβου ήλπιζε πως θα μπορούσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα από τον αντίπαλό της, εντούτοις μπήκε και πάλι μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και όπως και απέναντι στον Πανελευσινιακό στο ίδιο γήπεδο προ δυο εβδομάδων, έτσι και τώρα   δέχτηκε γκολ με το καλημέρα μόλις στο 9΄, με τον Σταματή να ανοίγει το σκορ για τους Κρητικούς. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Βαρούχας σε μια αντεπίθεση έκανε το 2-0 και κάπου εκεί το παιχνίδι ουσιαστικά είχε τελειώσει για τους Καλλονιάτες. Το 3-0 έγινε στο 42΄ από τον Φουρλάνο, τρία λεπτά μετά ο Αποστολόπουλος έκανε το 4-0 και από το ημίχρονο όλα είχαν τελειώσει. Έτσι, η επανάληψη ήταν τυπική διαδικασία, με τον Σοφιάνη απλά να έχει ένα δοκάρι στο 60΄ για να μειώσει. Πλέον η Καλλονή αν δεν κάνει μεταγραφές θα πρέπει να ετοιμάζεται για την Γ Εθνική, αφού το υπάρχον υλικό δεν μπορεί ούτε στο ελάχιστο να κοντράρει τις ομάδες της κατηγορίας και αυτό το γνωρίζουν πολύ καλά οι άνθρωποί της, τώρα που ακόμη το πρωτάθλημα δεν έχει ολοκληρώσει το πρώτο μισό του και η απόσταση των ομάδων είναι μικρή.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΧΑΝΙΑ (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης (61' Γεωργακόπουλος), Δαμιανάκης, Βασιλείου, Ντούμος, Φουρλάνος, Ηρακλής, Αποστολόπουλος (82' Ρουνεϊ), Σταματής (69' Κοζάκης), Βαρούχας, Τσουκάνης.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Παπάζογλου, Ζουλιώτης (46' Αγριμάκης), Ευαγγελιδάκης, Ρεπετσάς, Σάββα, Γιουκαρής, Αποστόλου, Λίταινας (35' Γιώργου), Λαμπράκης, Σοφιάνης, Φράγκος (70' Τριανταφύλλου).

(συνεχίζεται)

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΜΕΓΑΛΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΛΛΩΝΑ - ΑΡΗ

Ο Απόλλων Σμ. ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο μεγάλο ντέρμπι με την Λαμία, με την Ελαφρά Ταξιαρχία να βγαίνει νικήτρια με 1-0 και ταυτόχρονα να ξεφεύγει από την αντίπαλό του. Από την αγωνιστική ξεχώρισαν οι εύκολες νίκες των Τρικάλων 4-0 τον Πανελευσινιακό, της Σπάρτης 3-0 τον Πανσερραϊκό και της Καλλιθέας με τον Κισσαμικό 2-0. Σπουδαία νίκη πήρε ο Άρης 1-0 τον ΟΦΗ, όπως και το 2-0 της Καρδίτσας με τον Αγροτικό Αστέρα. Τέλος, ισοπαλία είχαμε στο παιχνίδι του Παναιγιάλειου με τον Αιγινιακό 1-1.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΟΥΣΟΣ

ΔΙΑΝΥΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ SL

Μάτια βγάζει την χρονιά αυτή στον Πλατανιά ο Γιώργος Μανούσος, διανύοντας περίοδο φόρμας και αποδεικνύεται μέχρι τώρα ο παίκτης που δίνει βαθμούς στην ομάδα του. Πρώτα το είχε κάνει με τον Πανιώνιο και την Κυριακή στο παιχνίδι της ομάδας του με την Κέρκυρα, πληγώνοντας τον τέως προπονητή του Μιχάλη Γρηγορίου (είχαν συνεργαστεί στον Αιολικό) κατάφερε να κερδίσει πέναλτι  πέντε λεπτά πριν το τέλος, να ευστοχήσει και να χαρίσει την νίκη στον Πλατανιά, ο οποίος με το τρίποντο αυτό μπορεί να κάνει όνειρα για το Ευρωπαϊκό εισιτήριο. Στάζουν μέλι στα Χανιά για τον Λέσβιο ποδοσφαιριστή, που φαίνεται ότι έκανε την καλύτερη επιλογή να  επιλέξει την νέα του ομάδα από το πάνω ράφι και ο ίδιος ανταποδίδει την αγάπη του αυτή στον κόσμο της ομάδας, που σε κάθε παιχνίδι αναγνωρίζουν τις μεγάλες δυνατότητες και αξία που έχει. Ο Μανούσος, όμως, δεν μένει μόνο σ'  αυτά που έχει πράξει έως τώρα στα Ελληνικά γήπεδα και φιλοδοξεί να γίνει ακόμη καλύτερος, σταθερός και αμετακίνητος στην ενδεκάδα και το κυριότερο, να συνεχίσει να σκορπά τις αντίπαλες εστίες με γκολ. Η χρονιά αυτή άρχισε πολύ καλά και πρέπει να τελειώσει το ίδιο, για έναν ποδοσφαιριστή που διαφημίζει τον τόπο του πανελλαδικά.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-0

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

Ένα γκολ ήταν αρκετό να χρίσει τον νικητή στην αναμέτρηση της Παναχαϊκής  με τον Αιολικό  στην Πάτρα, με τους νικητές να έρχονται ακόμη πιο κοντά  στην άνοδο. Μια τζάμπα ήττα, που θα μπορούσε εύκολα να είχε αποφευχθεί, αν ο Αιολικός ήταν λίγο πιο εύστοχος στην τελική προσπάθεια και αξιοποιούσε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Η ομάδα της Μυτιλήνης στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, δέχτηκε το γκολ στο 35΄ σε μια φάση που είχε κερδίσει φάουλ και οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα, σκόραραν και κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλο διεκδικώντας μέχρι το φινάλε τον βαθμό και αναγκάζοντας τους Πατρινούς να κάνουν στο τέλος καθυστερήσεις, για να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα. Στα θετικά, η πολύ καλή παρουσία, για όσο αγωνίστηκε, του Τοπάλι, ο οποίος έδειξε πως μπορεί να βοηθήσει, αλλά και του Πάλλα που επίσης μπήκε αλλαγή και έδειξε καλά στοιχεία, σε έναν Αιολικό που δείχνει να παλεύει τα παιχνίδια του και βάζει ως στόχο να φθάσει ακόμη πιο ψηλά.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, με σκοπό να προξενήσουν ζημιά στην εστία του Ζαχαρή και στο 11' χάνουν τρομερή ευκαιρία, όταν ο  Στεργίδης σεντράρει για τον Σιαλμά με τον έμπειρο επιθετικό να κάνει την προβολή, αλλά η μπάλα πήρε λάθος κατεύθυνση και κατέληξε εκτός εστίας.

Σε διάστημα επτά λεπτών, πλησίασε στο γκολ πρώτα με τον Αδαμόπουλο να εκτελεί φάουλ για την Παναχαϊκή, ο Σιαλμάς  να  πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα, όμως, να  περνά ψηλά άουτ και στο

28 εντυπωσιακό σουτ του Φωτάκη με το αριστερό η μπάλα περνά  μόλις άουτ. Ο Αιολικός πλησίασε στο γκολ με εξαιρετική προσπάθεια του Ευσταθίου να σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

Δέκα λεπτά πριν από το ημίχρονο, η Παναχαϊκή πήρε το προβάδισμα στο σκορ, με εντυπωσιακή προσπάθεια του Σιαλμά, ο οποίος τροφοδότησε τον Ελευθεριάδη, που από κοντά πλάσαρε  όμορφα τον γκολκίπερ του Αιολικού για το 1-0, με δεύτερη προσπάθεια από τον παίκτη της Παναχαϊκής, καθώς στο πρώτο σουτ αντέδρασε σωστά ο Ζαχαρής.

Στην επανάληψη, ο Αιολικός επιδίωξε να προσέξει την άμυνά του και να χτυπήσει στην κόντρα. Κινδύνεψε στο 60' με τον Ζαχαρή να αποκρούει με τα ακροδάχτυλα εκτέλεση φάουλ του Αδαμόπουλου.

Καλή στιγμή για τον φιλοξενούμενο στο 66', με τον Ευσταθίου να πραγματοποιεί ατομική ενέργεια, να φτάνει απέναντι από τον Βρονταρά, ο οποίος απέκρουσε δύσκολα και έσωσε την Παναχαϊκή.

Όσο το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος του, ο Αιολικός ανοίχτηκε περισσότερο, αφού δεν είχε και άλλη επιλογή, αλλά δεν μπόρεσε να φανεί επικίνδυνος  στην εστία των Πατρινών, οι οποίοι κράτησαν την δύσκολη νίκη για αυτούς και ταυτόχρονα αύξησαν ακόμη πιο πολύ την διαφορά από τους διώκτες τους και πλέον πολύ δύσκολα θα αλλάξουν κατηγορία. Στον αντίποδα, ο Αιολικός έχασε, αλλά δεν ήρθε η συντέλεια του κόσμου, η προσπάθεια θα συνεχιστεί, με σκοπό να πιάσει την 2η θέση, που είναι ο μεγάλος του στόχος.