Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία4 Απριλιου 2017
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ - ΚΑΛΛΟΝΗ 1-0

ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Σε ένα ακόμη παιχνίδι η τύχη γύρισε την πλάτη στην Καλλονή, που αναγκάστηκε να φύγει από την έδρα της Καρδίτσας με ήττα και να κάνει την επιβίωσή της ακόμη πιο δύσκολη, αφού κάθε βαθμός που χάνεται στοιχίζει ακριβά. Στην Καρδίτσα, η ομάδα της Λέσβου αν και κουτσουρεμένη από χτυπητές απουσίες παικτών της, το πάλεψε στα ίσια το παιχνίδι, έστω κι αν δεν δημιούργησε και ολοκλήρωσε φάσεις στην εστία των γηπεδούχων. Έπαιξε για τον βαθμό, τον οποίο έχασε στο φινάλε σχεδόν, ενώ κέρδισε από το παιχνίδι τον γκολκίπερ Παναγιώτη Παπαδόπουλο, που έκανε φανταστικές αποκρούσεις και ήταν ανίκητος μέχρι το 87', όπου επήλθε το μοιραίο.

Την τιμώρησε η ατυχία, σε ένα ακόμη παιχνίδι μετά τον Άρη αλλά και ο Βουκομάνοβιτς, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι δεν προσέχθηκε στην φάση με το στημένο, με αποτέλεσμα με το κεφάλι να χρισθεί ο σκόρερ στην αναμέτρηση δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με 1-0.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες σε καμία στιγμή δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό, με αποτέλεσμα δικαίως να πάνε στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Η ομάδα του Γαβαλά ήλεγξε περισσότερο την άμυνα, με τον ίδιο  να θωρακίζει την αμυντική του γραμμή με τρία στόπερ και θέλοντας να έχει τον πρώτο λόγο στον άξονα, όπου ο αντίπαλος θα δημιουργούσε τις επιθέσεις του.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία χάθηκε στο 50', όταν χρειάστηκε ο γκολκίπερ της να δείξει την κλάση του σε ενέργεια και σουτ από τον Χαλκιαδάκη. Η Καλλονή  δεν απείλησε, όμως οι παίκτες είχαν σωστές θέσεις και πίεζαν στα μήκη και πλάτη του γηπέδου, ώστε να μην αφήνουν κενούς διαδρόμους.

Μετά το 60', ο ρυθμός στο παιχνίδι άρχισε να ανεβαίνει πολύ, οι νησιώτες έδωσαν χώρο στον άξονα, οι παίκτες της Καρδίτσας το εκμεταλλεύτηκαν πιο πολύ, ο Γαβαλάς με αλλαγές προσπάθησε να σπάσει τον χρόνο και την διάθεση των αντιπάλων, όμως στο 85' η Αναγέννηση βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ, όταν το πλασέ από τον Ντιατά σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Δύο λεπτά  αργότερα έγινε η ζημιά με θαυμάσια σέντρα από τον Δημόπουλο με καρφωτή κεφαλιά από κοντά ο Βουκομάνοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, το οποίο αποδείχθηκε σκληρό με τον τρόπο που σημειώθηκε για τους παίκτες της Καλλονής.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αν/ση Καρδίτσας: Πρίφτης, Ζδάβος (72' Τσόπελας,) Δημόπουλος, Μαιγκά, Κισκαμπάνης, Σμίλτος, Ντανκουά (46' Τζέκος), Τσιλούδης (61' Βουκομάνοβιτς), Ντιατά, Μπιτέλλης, Χαλκιαδάκης.

Καλλονή: Παπαδόπουλος, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Μέγκαχεντ, Αγριμάκης, Γιουκαρής (84΄ Τζελίδης),  Λίταινας, Σβόγιτς, Λαμπράκης (58΄ Σοφιάνης), Σισέ (83' Ναούμ)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ...

ΧΑΛΚΙΔΑ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-0

ΤΟΝ ΧΤΥΠΗΣΕ Η ΑΤΥΧΙΑ

Στράφι πήγε η προσπάθεια των παικτών του Αιολικού να πάρουν τον εκτός έδρας βαθμό στην έδρα της Χαλκίδας και προδόθηκαν στην τελευταία σχεδόν φάση, δεχόμενοι το γκολ. Κρίμα και άδικο για την εξαιρετική προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του Πολλαετίδη, αλλά όπως φαίνεται, δεν είχαν τύχη. Δέχθηκαν το γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε ένα γήπεδο που δεν τον ευνοεί καθόλου, αφού έτσι ακριβώς είχε χάσει και πέρυσι.

Μια ήττα που δεν αλλάζει τίποτα το ιδιαίτερο στην βαθμολογία για την ομάδα της Μυτιλήνης, καθώς δεν έχει κάποιον στόχο στα τελευταία παιχνίδια, αλλά δεν παύει να είναι μια ήττα ψυχολογίας, πόσο δε μάλλον, όταν έρχεται στην τελευταία ουσιαστικά φάση του αγώνα.

Ο Αιολικός επέτρεψε με την εμφάνισή του στο πρώτο ημίχρονο στους γηπεδούχους, να μπουν καλύτερα στο παιχνίδι τους και να τον απειλήσουν, χωρίς, όμως, ο Γιώτας να ανησυχήσει, πέρα από δυο περιπτώσεις, μία στο 35΄ όταν το δοκάρι σε σουτ του Χατζηστάμου δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να σκοράρουν και στο 45', όταν ο Βαλκάνος απέναντι από τον νεαρό γκολκίπερ νικήθηκε, με τον Γιώτα να συνεχίζει τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις στα τελευταία παιχνίδια. Στο διάστημα αυτό, ο Αιολικός είχε 1-2 σουτ με τους Ντάμπο και Μουδούρογλου, που δεν ήταν ικανά να ανησυχήσουν την αντίπαλη εστία.

Ο ρυθμός που υπήρχε στο πρώτο μέρος έπεσε, με αποτέλεσμα και οι δύο ομάδες να κάνουν λάθη, οι δύο εστίες να μην παραβιαστούν σοβαρά, αλλά η ομάδα της Μυτιλήνης κρατούσε τον υπέρ για αυτήν βαθμό.

Δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Μουδούρογλου και από το σημείο αυτό, η Χαλκίδα ανέβασε την απόδοσή της επιδιώκοντας το γκολ. Η εδαφική της υπεροχή και η πίεση έπιασαν τόπο στο 94' με τον Πολίτη μετά από σέντρα στην καρδιά της άμυνας και ασταθή απόκρουση των αμυντικών να σκοράρει για το 1-0 αφήνοντας άναυδους τους πάντες.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ...

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΦΑΒΟΡΙ

Απόλυτη επικράτηση των φαβορί είχαμε στην 19η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β κατηγορίας, με αποτέλεσμα η βαθμολογική απόσταση των ομάδων να παραμείνει η ίδια.

Ο Ανδρονικάς επιβλήθηκε στην έδρα του 3-0 του ΑΟ Βασιλικών, ο ΑΟΜ πέρασε αέρας από την έδρα της Δόξας με το ίδιο σκορ, ενώ περισσότερα γκολ σημείωσε η Φίλια 5-0 τον Παπανικολή στην Ερεσό. Στο τοπικό ντέρμπι, ο Αστέρας Ιππείου βγήκε νικητής 3-1 με τον Αλκιβιάδη αφήνοντας τον πίσω στην βαθμολογία.

Η ομάδα του Γιώργου Σπετσιώτη, ο οποίος από την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας μετρά 5Χ5 και έχει οδηγήσει τον Αστέρα σε νίκες, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 40' με κεφαλιά του Σταυρινού σε ένα πρώτο ημίχρονο, το οποίο δεν ικανοποίησε τον κόσμο.

Λιγοστές οι φάσεις, μόνο από στημένα πήγαν να απειλήσουν οι αντίπαλοι, αλλά το γκολ ήρθε πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση του 45λεπτου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Αλκιβιάδης στάθηκε άτυχος, βλέποντας την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Αστέρα από στημένο με τον Ζήση. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Κ. Τρίτους ισορρόπησε το παιχνίδι, βρήκε ρυθμό φθάνοντας στην ισοφάριση με κεφαλιά από τον Γονιδέλλη μετά από φάουλ του Ζήση. Πριν προλάβουν να χαρούν το γκολ, ο Αστέρας μέσα σε ένα δίλεπτο πήρε ξανά τα ηνία με άπιαστη κεφαλιά του Καράμπελα μετά από κόρνερ κάνοντας το 2-1. Η εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε, όταν ο Βατζάκας υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε από πλευράς Αλκιβιάδη και ο Άριελ Γκέκα από τα 11 βήματα κλείδωσε την νίκη στην ομάδα του, γράφοντας το τελικό 3-1 στην αναμέτρηση.

Στα Λουτρά, Αίαντας και Λιονταράκια έμειναν στο ισόπαλο 2-2, αλλά το αποτέλεσμα αυτό δεν εξυπηρέτησε κανέναν. Ο κίνδυνος είναι πλέον μεγάλος να βρεθούν και οι δύο ομάδες στα μπαράζ παραμονής.

Οι γηπεδούχοι έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, πραγματικά αυτοκτόνησαν, αφού προηγήθηκαν με 2-0, κρατούσαν την νίκη μέχρι το 87', αλλά το φινάλε ήταν για αυτούς πικρό. Ο Χριστοδούλου με σουτ έδωσε την πρωτοπορία στην ομάδα και δύο λεπτά μετά, ο Καδής με τον ίδιο τρόπο τα διπλασίασε.

Τα Λιονταράκια από την άλλη, μετά το 2-0 βγήκαν στην επίθεση και κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να ισοφαρίσουν το σκορ με κεφαλιά και πέναλτι από τον Καραγιάννη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Ο Ανδρονικάς ξεπέρασε με 3-0 το εμπόδιο του ΑΟ Βασιλικών με τον Δημήτρη Κουτλή να ανοίγει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη στο 83΄ ο Σαμπάνης με κεφαλιά να τα διπλασιάζει και στις καθυστερήσεις ο Πανουργιάς να βάζει και τρίτο γκολ για την ομάδα του που στάθηκε καλά στο γήπεδο και είχε και δύο δοκάρια.

Στο Πλωμάρι, παρά το γεγονός ότι ο ΑΟΜ ήταν κυρίαρχος σε όλη την διάρκεια του ματς, εντούτοις οι παίκτες του κράτησαν μια φλύαρη υπεροχή, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει στο 3-0. Ο Ζαφειρίου με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, για να ακολουθήσουν τα άλλα δύο από τους Χατζηδιαμαντή και Μαστραντωνά με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βασίλογλου. Ο ίδιος παίκτης είχε δύο ανεπανάληπτα τετ α τετ, ενώ ο νικητής ζήτησε και τρία πέναλτι.

Στην Ερεσό, η Φίλια έκανε υγιεινό περίπατο συντρίβοντας με 5-0 τον Παπανικολή. Η νικήτρια προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με 2-0 με γκολ των Καραμιχαλάκη και Φουστέλη. Στην συνέχεια, σκόραραν οι Καλούλι, ξανά ο Φουστέλλης και ο Πατσατζής, οι οποίοι διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα.

Τέλος, ισοπαλία σημειώθηκε στο τοπικό ντέρμπι του Απόλλωνα Δαφίων με την Προοδευτική 2-2, ύστερα από ένα καλό παιχνίδι που έκαναν οι δύο ομάδες και το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.

Ο Ρωμαίο έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσει ο Μαραγκός για λογαριασμό της Προοδευτικής.

Πάλι οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία με τον Γιαννακό, αλλά στις καθυστερήσεις ο Κάσσος με σουτ πλασέ ισοφάρισε σε 2-2 το παιχνίδι.