Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2018

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία23 Ιανουαριου 2018
ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΧΑΛΚΙΔΑ 2-1

Ο Αιολικός πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στη Χαλκίδα και συνεχίζει με περισσότερη αισιοδοξία, οδεύοντας στις υψηλές θέσεις. Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι με δυσκολία έκαναν φάση στο ματς. Κορυφαίος ο Ποτουρίδης, πολύ καλός ο Παληγεώργος.

ΧΑΡΜΑ ΟΦΘΑΛΜΩΝ Ο ΑΙΟΛΙΚΟΣ

Την πρώτη του νίκη στον Ταρλά σημείωσε ο Αιολικός την Κυριακή το μεσημέρι, επικρατώντας με 2-1 επί της Χαλκίδας και πήρε σπουδαίο τρίποντο ενόψει της συνέχειας. Η ομάδα του Κώστα Ψυρρόπουλου μπήκε καλά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Παληγεώργο, ο οποίος με σουτ έβαλε μπροστά τον Αιολικό. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ρυθμό και είχαν ευκαιρίες με τον Παληγεώργο στο 20' και με τον Μπουρού στο 23'. Στο 28ο λεπτό η ομάδα της Μυτιλήνης πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Ποτουρίδη, που με κοντινή προβολή και μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα σε σουτ του Κεσίδη έγινε το 2-0 και ο Αιολικός μπήκε για τα καλά στη θέση του οδηγού. Από το ημίωρο και μετά, η Χαλκίδα φάνηκε να ανεβάζει την απόδοσή της στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε στο 35' με τον Ανέστη, αλλά τον Ζαχαρή να αποκρούει σε κόρνερ. Στο 44' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Μπλάνκο, ο οποίος με εναέριο βολέ έβαλε την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αιολικός είχε ευκαιρίες να σημειώσει και άλλο γκολ, που θα κλείδωνε τη νίκη του κατ' αρχάς με τον Παλεγεώργο να αστοχεί στο 58', ενώ στο 69' το εντυπωσιακό ψαλιδάκι του Λαμπράκη έφυγε άουτ και στο 70' η κεφαλιά του Ποτουρίδη κατέληξε στην αγκαλιά του Σταυριανού. Ενδιάμεσα η Χαλκίδα είχε μία καλή στιγμή με τον Ταυταρίδη, αλλά η προβολή που επιχείρησε έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να κάνουν άλλη ευκαιρία μπροστά από την εστία του Ζαχαρή, εξαιτίας της πολύ καλής αμυντικής λειτουργίας των γηπεδούχων, οι οποίοι μάλιστα ζήτησαν πέναλτι στο 87' σε ανατροπή του Λαμπράκη ο οποίος έβγαινε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα Σταυριανό, κάτι που θα απέφερε εκτός της παράβασης και την αποβολή του γκολκίπερ της Χαλκίδας. Ο διαιτητής Περράκης, όμως, ζήτησε να συνεχιστεί το παιχνίδι, χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι στα υπόλοιπα λεπτά και το τελευταίο σφύριγμα του Αθηναίου ρέφερι βρίσκει τους παίκτες του Αιολικού να πανηγυρίζουν την επιτυχία μαζί με τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο. Πλέον ο Αιολικός έχει 16 βαθμούς σκαρφαλώνοντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και σίγουρα ατενίζει το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Αιολικός (Κ. Ψυρρόπουλος): Ζαχαρής, Διακορώνας (81' Καπταγιάννης), Νυφαδόπουλος (48' λτρ. Καδής), Τάχιας, Κεσίδης, Κριπιντίρης, Λαλάς, Παληγεώργος, Ποτουρίδης (72' λτρ. Κουτσούμπας), Μπουρούς (65' Παλαμουτσής), Λαμπράκης

Χαλκίδα (Δ. Λύκος): Σταυριανός, Βαλκάνος, Τσίγκρος, Γεωργίου, Καραμπάς, Εμέκα (80' Παπαδάκης), Ταυταρίδης, Ντελέκος, Μπλάνκο, Πολίτης, Ανέστης.

Γ' ΕΘΝΙΚΗ

ΣΚΟΝΤΑΨΕ Ο ΑΗΤΤΗΤΟΣ

Βαθμούς πέταξε  στο  γήπεδό του  ο  Αήττητος  Σπάτων μένοντας  στο  ισόπαλο 1-1 με την Θύελλα, όμως εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή. Τον διευκόλυνε, μάλιστα και η ήττα που υπέστη η Χαλκίδα 2-1 στη Μυτιλήνη από τον Αιολικό. Στα άλλα παιχνίδια της 13ης  αγωνιστικής, ο Πανθηραϊκός νίκησε στην Σαντορίνη 1-0 τον Διαγόρα, ο  οποίος διαμαρτύρεται για την διαιτησία, μεγάλο διπλό πήρε το Κιβέρι 2-1 στην έδρα του Ταμυναϊκού, τον οποίο άφησε μόνο του στην τελευταία  θέση. Τέλος, άσφαιροι έμειναν Τριγλία και Ερμιονίδα στην μεταξύ τους  αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό.

A' KATΗΓΟΡΙΑ

Στην κορυφή μαζί με τον Αίγειρο, που στάθηκε όρθιος στο ντέρμπι με τον Όλυμπο 1-1, ο Αιγέας, ο οποίος πέρασε με νίκη 4-1 από την έδρα του Κεραυνού. Νίκες για Ατρόμητο 3-1 την Γέρα, ΑΟΜ 2-1 τον Αχιλλέα,  ΑΟΠ 1-0 τον Αλκιβιάδη, ενώ ο Οδ. Ελύτης πήρε την πρώτη του νίκη 2-0 επί του Αρίωνα.

ΜΟΙΡΑΣΙΑ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣΟΥ

Δεν ανέδειξε νικητή το μεγάλο ντέρμπι στο Χριστοφίδειο Στάδιο της Αγιάσου και έτσι Όλυμπος και Αίγειρος έμειναν στο 1-1 παίρνοντας από έναν βαθμό, σε ένα παιχνίδι που είχε φοβερό φινάλε. Τον καλύτερό τους εαυτό προσπάθησαν να δώσουν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάτω από δυνατή βροχή και αέρα κυρίως στο ξεκίνημα, δίνοντας πολλές μάχες, με το σκορ να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά. Ο φιλοξενούμενος μπήκε με καλύτερες διαθέσεις και πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά άγγιξε το γκολ με το σουτ του Δασκάλου, το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Καραβασίλη. Δέκα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να βρουν το δοκάρι (κάθετο) μετά από κόρνερ του Πετρουζέλλη. Νέο δοκάρι οριζόντιο για λογαριασμό του Αίγειρου πάλι στο 27' με κεφαλιά του Βουργουτζή μετά από σέντρα του Χατζηκλειδαρά, με το πρώτο μέρος να κλείνει στην ισοπαλία.

Ο Χατζηκλειδαράς στο 65' βρήκε με ωραία σέντρα τον Βουργουτζή, ο οποίος κινήθηκε στην πορεία της μπάλας, όμως έχασε τον βηματισμό του σε κενή εστία μαζί και μια τεράστια ευκαιρία. Ο Ρόλι στην συνέχεια βρέθηκε μια ανάσα στο γκολ και στο επόμενο λεπτό το σκορ άνοιξε. Με κόρνερ ο Πετρουζέλλης σημάδεψε στην περιοχή το κεφάλι του Τζιώτη και αυτός από κοντά χρίστηκε σκόρερ. Ο Όλυμπος έδειχνε ότι θα ήταν κοντά στην νίκη, όμως ο τραυματισμός του γκολκίπερ Καραβασίλη ανάγκασε τον Παπαλόπουλο να τον αντικαταστήσει με τον Γκέρι (αμυντικός) και ο Αίγειρος ισοφάρισε στις καθυστερήσεις. Με φάουλ, το οποίο αμφισβητήθηκε από τους παίκτες του Όλυμπου, ο Δασκάλου έφερε την μπάλα στην περιοχή, πρώτη κεφαλιά από τον Καβαλίκα, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, η μπάλα στο χόρτο και στο πόδι του Τριλιανού, ο οποίος από ένα μέτρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.