Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024

Ποδόσφαιρο

Ημερομηνία13 Φεβρουαριου 2024

AΙΟΛΙΚΟΣ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 0-3

Νωθρός, αναποτελεσματικός με λανθασμένες μεταβιβάσεις και κακή ανασταλτική λειτουργία, γεμάτος άγχος δεν περίμενε καλύτερο αποτέλεσμα. Με δύο πέναλτι (10' Πολέτο, 88' Μπαίροβιτς και ενδιάμεσα 45' Τσιριγώτης)  ο Λεβαδειακός πήρε εύκολα το τρίποντο και παρέμεινε αφεντικό στον όμιλο. Αποδοκιμασίες στο τέλος από τον κόσμο, όμως η ομάδα πρέπει να κοιτάξει τώρα τα PlayOut.

ΚΑΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΗ ΗΤΤΑ & ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ

Ο Αιολικός έμεινε σε ένα ακόμη παιχνίδι με την πικρή γεύση, αυτή την φορά με ήττα από τον ανώτερο ουσιαστικό και αποτελεσματικό Λεβαδειακό που πέρασε  αέρας  από την Μυτιλήνη με 3-0 κρατώντας την κορυφή. Στον αντίποδα για την ομάδα της Μυτιλήνης τα PlayOut εκεί όπου θα παιχτεί η παραμονή και εκεί προσανατολίζονται όλοι. Κακή παρένθεση η εμφάνιση των παικτών του Κριτμσάρεβιτς που μπήκαν στο παιχνίδι αγχωμένοι με κακή ανασταλτική λειτουργία, λάθος πάσες, δίνοντας  το δικαίωμα στον Λεβαδειακό να έχει αυτός πρωτεύοντα ρόλο στο γήπεδο. Μπορεί το πρώτο σουτ μόλις στο 6' από τον Ζιβοίνοβιτς να πέρασε έξω από το δοκάρι του Γκρόφ τέσσερα λεπτά μετά, ήρθε το σοκ με το πέναλτι του Κριμιτζάστον Συμελίδη με τον Πολέτο να ευστοχεί για το 0-1. Με την σειρά του ο γηπεδούχος φώναξε για περίπτωση ίδια σε μαρκάρισμα του Σαραντίδη στην περιοχή, λίγο μετά ο Κωστή από καλή θέση δεν βρήκε  δίχτυα, για να έρθει η νέα  ψυχρολουσία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν πάλι με λάθος στην άμυνα, ο Μεχία με πάσα στον κενό χώρο και αδράνεια της άμυνας να απομακρύνει ο Τσιριγώτης με υποδειγματικό πλασέ, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Βραχυκυκλωμένος και χωρίς ...λύσεις

Στην επανάληψη, ο Αιολικός προσπάθησε να το ισορροπήσει, όμως και πάλι έδειξε αδυναμία στις γραμμές του να δημιουργήσει κινδύνους στην εστία του Γκρόφ, ο οποίος την περισσότερη ώρα ήταν θεατής. Το κερασάκι στην τούρτα  έβαλε στο 88' με δεύτερο πέναλτι στο παιχνίδι (πάλι από λάθος) ο Μπαίροβιτς, που είχε περάσει ως αλλαγή. Λάθος στο οποίο υπέπεσε ο Καρανικας ανατρέποντας  τον Γκεζαλί διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Αρκετές  αποδοκιμασίες  από τους φίλους της ομάδας στο τέλος  του αγώνα, με τον Νίκο Καρανίκα να είναι το κόκκινο πανί και με τον ίδιο να έχει διάλογο με τους φιλάθλους προσπαθώντας να δικαιολογήσει  την κακή εικόνα που εμφάνισε η ομάδα. Το ίδιο και ο τεχνικός της ομάδας που προσπάθησε να ηρεμήσει τα οξυμένα πνεύματα.

Αιολικός:  Ντόγκιτς Γιόκε Ενομό Ιγκνάτοβιτς Καρανίκας Κριμιτζάς (76' Καγκελίδης) Σρνιτς (46'Τριανταφυλλάκος) Σαραντίδης (68'Μούχαλης) Ουνδιαλίδης Ζιβοίνοβιτς (56΄Μπαλογιάννης) Τριανταφύλλου.

Λεβαδειακός:Γκρόφ Βήχος Τσάπρας Μεχία Πιρινεν Κωστή (62'Γκουστάβο Κόστα) Μάγκας Κουάδρα (86'Γιαννιώτου) Συμελίδης (86' Ντεντάκης) Πολέτο (62'Γκεζάλι) Τσιριγώτης (71'Μπαίροβιτς)

Ρεπορτάζ

Όταν κάνεις λάθη το πληρώνεις

«Τι να πω. Κάναμε πολλές βλακείες στο παιχνίδι μας. Όλοι ξέρουμε την διαιτησία που έχουμε απέναντι μας και είδατε και εσείς πως πάλι ο διαιτητής έδωσε εις βάρος ένα εύκολο πέναλτι με το οποίο ο αντίπαλος προηγήθηκε στο σκορ, αλλά δεν μας έκανε σημαντικές ευκαιρίες. Πάλι με δικό μας τραγικό λάθος, δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ στην λήξη του ημιχρόνου. Πιστεύω πως αν το σκορ έμενε στο 1-0 θα μπορούσαμε στο επόμενο διάστημα να γυρίσουμε το ματς. Δεν μπορώ να σχολιάσω το τρίτο γκολ το οποίο ήρθε στο τέλος, την στιγμή που προσπαθούσαμε εμείς να πετύχουμε το γκολ. Δεν ήμασταν καλοί, αλλά θα πρέπει να παραδεχθούμε, πως είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα υψηλού επιπέδου από εμάς, και ότι έπαιξαν σημαντικό ρόλο οι απουσίες, με τρανταχτή αυτή του Ζάκαριτς που είναι γκολτζής, όπως και του Μπενίτεζ, που είναι οι καλύτεροι. Η απουσία τους φάνηκε στο γήπεδο.

Να ξεχάσουμε το παιχνίδι και να δούμε  τη «Νίκη Βόλου» την Τετάρτη, που θα είναι ακόμη μια δοκιμασία»  δήλωσε εμφανώς απογοητευμένος ο Σλόμπονταν Κριτμσάρεβιτς.

Μας χαροποιεί η νίκη μας

«Πιστεύω πως το δεύτερο τέρμα που σημειώσαμε στην λήξη του ημιχρόνου ήταν αυτό που κλείδωσε την νίκη στην ομάδα μου», είπε ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος, τεχνικός της Λιβαδειάς.

«Πήραμε μια νίκη που την θέλαμε, ώστε να συνεχίσουμε  να είμαστε στην κορυφή.  Ο Αιολικός είναι μια καλή ομάδα γι' αυτό και δεν θα συμφωνήσω πως νικήσαμε εύκολα. Τα παιδιά προσπάθησαν, είχαν το κίνητρο, την ουσία και σκόραραν τρεις φορές .

Στο ποδόσφαιρο όπως ξέρετε  αν δεν προσπαθήσεις η νίκη δεν σου έρχεται. Είμαστε ικανοποιημένοι που βγάλαμε ένα ακόμη παιχνίδι με τρίποντο και αυτό είναι που μετρά και μας χαροποιεί ώστε να μπορέσουμε να συνεχίσουμε το ίδιο καλά.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ  ΝΤΕΡΜΠΙ

Ο Όλυμπος νίκησε 1-0 τον Διαγόρα στην Αγία Παρασκευή, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του  φετινή ήττα και ταυτόχρονα έδωσε ενδιαφέρον μια αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Ο Αιγέας χωρίς να ικανοποιήσει, νίκησε στην έδρα του 1-0 την Αναγέννηση Γέρας και έφθασε στους τρεις βαθμούς την απόσταση του από την κορυφή. Ο Αετός δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα να νικήσει 5-0 τον Κεραυνό, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Αρίων Μηθ. που επικράτησε 4-0 στην έδρα του τον  Αλκιβιάδη. Τέλος με τρίποντο πέρασε από τα Παράκοιλα η Φίλια 1-0 τον Ανδρονικά στην 17η αγωνιστική

Αναλυτικά τα πέντε παιχνίδια.

Διαγόρας-Όλυμπος 1-2

Πρώτη ήττα ,πρώτη νίκη σε ντέρμπι

Ο Όλυμπος ήταν ο μεγάλος νικητής  στο ντέρμπι της προτελευταίας  αγωνιστικής, καθώς πέρασε  από την Αγία Παρασκευή με νίκη 2-1 βάζοντας  μπουρλότο  στο πρωτάθλημα, αφού η απόσταση μειώθηκε με τον Αιγέα στους 3  βαθμούς. Η ομάδα της Αγιάσου μπήκε στο παιχνίδι δυνατά και με γκολ του Χρυσάφη, πέντε λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, πήρε κεφάλι αγχώνοντας  τους γηπεδούχους, που δεν μπορούσαν να βρουν λύση στην ανάπτυξη, με αποτέλεσμα να δεχθούν και δεύτερο γκολ, λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο με τον δαιμόνιο Τόλη Λαλά. Ο Διαγόρας που είχε δοκάρι με τον Λαμάι, μείωσε στην λήξη του πρώτου μέρους, με σκόρερ τον Ματθαίου κάνοντας το δεύτερο μέρος ακόμη πιο ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για το αποτέλεσμα και στο τέλος ο Διαγόρας να υποχρεώνεται στην πρώτη του για φέτος ήττα. Μάλιστα κινδυνεύει να χάσει με τιμωρία τον Κουμπά, ο οποίος είχε διαπληκτισμό  στο τέλος με τον Κρητικό, με τον διαιτητή να σημειώνει το συμβάν στο φ.α οπότε η τιμωρία πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Χθες ο Κουμπάς πέρασε  από αυτόφωρο και αθωώθηκε, ζητώντας συγνώμη για τον θόρυβο που δημιούργησε. Να σημειωθεί ότι η νίκη αυτή  σε ντέρμπι για τον Όλυμπο ήταν η πρώτη .

Αιγέας-Αν/ση Γέρας  1-0

Μόνο το γκολ άξιζε

Δεν ήταν καλός ο Αιγέας με τους  παίκτες  του να  μένουν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Ένα γκολ από τον Δημήτρη Ψάνη (φωνές για επιθετικό φάουλ) ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το πρώτο μέρος, στάθηκε ικανό να δώσει στον Αιγέα το τρίποντο, με το οποίο  μείωσε την απόσταση του από την κορυφή στους 3 βαθμούς, όμως με τέτοιες εμφανίσεις η ομάδα από το Πλωμάρι δεν πάει πουθενά. Από την άλλη, η Γέρα στάθηκε αρκετά καλά στο γήπεδο, πίεσε, οι παίκτες της έτρεξαν πολύ και γενικά δυσκόλεψαν την ανάπτυξη του αντιπάλου.

Κεραυνός-Αετός 0-5

Είχαν διαφορά

Το παιχνίδι από την Μόρια που ήταν να γίνει μεταφέρθηκε στα Λουτρά μετά από συμφωνία ανάμεσα στις  δύο ομάδες. Ο Αετός  δεν συνάντησε καμία απολύτως δυσκολία να πετύχει μια ευρεία νίκη, η οποία ήταν η δεύτερη συνεχόμενη μετά από αυτήν με τον Όλυμπο. Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών, ο Ταξιάρχης Μανούσος άνοιξε το σκορ, με τον Συβρή να τα διπλασιάζει στο 26' όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ο τυπικά γηπεδούχος αύξησε το σκορ με τον Μπράκουλα στο 50', για να σημειωθούν άλλα δύο στο 62΄με τον Δουκάκη και με τον Μωυσίδη στο 76' όπου διαμόρφωσαν το  τελικό 0-5.

ΑρίωνΜηθ.-Αλκιβιάδης 4-0

Χωρίς κόπο

Καταιγιστικός ήταν στην Πέτρα ο Αρίων Μηθ συντρίβοντας τον ουραγό Αλκιβιάδη με 4-0,  βελτιώνοντας ακόμη πιο πολύ την θέση του μένοντας  εντός πεντάδας. Οι νικητές έφθασαν στην νίκη με  την άνεση τους αφού ο αντίπαλος πρόσεξε πιο πολύ τα αμυντικά του καθήκοντα και δεν έδειξε επικίνδυνος  μπροστά. Ο Γρούβας στο 21΄ έδωσε το προβάδισμα με τον Ζούζι στο ημίωρο, να διπλασιάζει τα  τέρματα της ομάδας του. Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Μαζάρι έγραψε το 3-0 για να κλείσει το σκορ πάλι ο Γρούβας στο 60'.Ο νικητής τελείωσε το ματς με ένα παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε ο Μαζάρι.

Ανδρονικάς-ΕΜΑΣ Φίλιας  0-1

Ελπίζει ακόμη

Με  τρίποντο πέρασε  από τα  Παράκοιλα  η Φίλια  νικώντας  με 1-0 τον Ανδρονικά, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει στην πέμπτη θέση τον Αρίωνα που επίσης νίκησε. Και οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη, τελικά ο Αζάμπι ήταν ο σκόρερ, που έδωσε το  τρίποντο  στην ομάδα του στο 67΄και το οποίο ήταν αρκετό να χρίσει νικήτρια την ομάδα του.