ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία2 Δεκεμβριου 2014
ΠΕΤΑΞΕ ΠΑΛΙ ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΟΝ «ΤΑΡΛΑ»

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 0 - 0

Μπορεί να μην της χαμογέλασε η νίκη το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου στην μονομαχία της με τον Πλατανιά, η Καλλονή, όμως,

διατήρησε το αήττητο που διαθέτει στην έδρα της και ο Χογκ κράτησε σε ένα ακόμη παιχνίδι ανέπαφη την εστία του στο στείρο 0-0, όπως άλλωστε είχε συμβεί και με τον Λεβαδειακό στο ίδιο γήπεδο.

Ο Άντριου Χογκ έχει για 681 λεπτά ανέπαφη την εστία του, ενώ στο πρωτάθλημα η ομάδα έχει δεχτεί σε 12 αγώνες μόνο 2 τέρματα, ρεκόρ σε όλη την Ευρώπη και πάει να καταρρίψει και άλλα ρεκόρ. Ο Πλατανιάς που παρέμεινε για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητος, έδειξε ένα καλό  και γυμνασμένο σύνολο, ήταν αρκετά καλός στο αμυντικό κομμάτι  επιδιώκοντας να χτυπήσει στην κόντρα, έχοντας ως καλή στιγμή την ανεπανάληπτη ευκαιρία  σε κεφαλιά του Μπανανά στο 29΄ προ κενής εστίας. Νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν σε δύο κεφαλιές από σέντρα του Λεοζίνιο με Αντέντζο, Χουάνμα και το ωραίο σουτ του Βραζιλιάνου που έφυγε λίγο έξω από το δοκάρι του Ολιμπά. Αυτό ήταν το σκηνικό στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη και μετά το πρώτο 15λεπτο, η Καλλονή ανέπτυξε  περισσότερο κίνηση χάνοντας μια καλή ευκαιρία, όταν στο 49΄ το σουτ του Ναβάρο από καλή θέση η μπάλα πήγε πάνω στον Ολιμπά. Στο 56΄ ο Ναβάρο με μια έξυπνη σέντρα-σουτ από αριστερά ανάγκασε τον πορτιέρο του Πλατανιά να αποκρούσει με υπερπροσπάθεια, ενώ ένα λεπτό μετά είχαν οι γηπεδούχοι την φάση του αγώνα. Ο Λεοζίνιο εκτέλεσε κόρνερ, ο Αντέντζο έπιασε κεφαλιά, η μπάλα πήγε στον Καμαρά, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα πάλι πάνω στον Ολιμπά. Ο Πλατανιάς απάντησε με ένα μακρινό σουτ από τον Τόρες. Ο Ματζουράκης βλέποντας ότι μπορεί η ομάδα του να σκοράρει, φόρτωσε την επιθετική γραμμή, απελευθερώθηκε ο Λεοζίνιο, αλλά παρά τις αλλαγές, το γκολ για τους παίκτες του δεν ήρθε, με αποτέλεσμα να έρθει στο τέλος το δίκαιο όπως όλοι συμφώνησαν, 0-0.

Καλή ήταν η διαιτησία του Δελφάκη (Αρκαδίας).

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΚΑΛΛΟΝΗ: Χογκ, Αναστασιάδης, Αντέντζο, Βαλλιός, Πιπίνης, Καλτσάς (64΄ Αγρίτης), Κεϊτα, Λεοζίνιο, Μανούσος, Ναβάρο (72΄ Στεφάνοβιτς), Χουάνμα (52΄Καμαρά).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ολιμπά, Κουλιμπαλί (80΄Μαχαμάτ), Δημητρης, Τόρες (72΄ Ναζλίδης), Μπανανά, Τετέ, Αγκιλέρα, Γκομέζ, Τσουράκης, Μπεριάν (60΄Αποστόλοπουλος), Ιτούα.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ

ΜΑΣ ΕΛΕΙΨΕ ΤΟ ΓΚΟΛ

Ήταν ένα ωραίο και ανοιχτό παιχνίδι, με την μπάλα να παίζεται πάνω, καταγράφοντας για την ομάδα μου έξι τελικές έναντι τριών που είχε ο αντίπαλος στο πρώτο ημίχρονο. Δεν φθάσαμε το παιχνίδι στο επίπεδο που θέλαμε, χάνοντας ένα ημίχρονο από το οποίο θα μπορούσαμε να  είχαμε πάρει τους βαθμούς. Στο δεύτερο μέρος μπήκαμε αρκετά καλά, ο αντίπαλος δέχθηκε την πίεση, βρήκαμε καλύτερο ρυθμό, οι παίκτες συνεργάστηκαν στο γήπεδο έχοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες, από τις οποίες θα μπορούσαμε να είχαμε το γκολ, το οποίο μας έλειψε.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΠΡΟΠ. ΠΛΑΤΑΝΙΑ

ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ

Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Γ. Ματζουράκη και στην Καλλονή για τη μέχρι τώρα πολύ καλή πορεία που έχει στο  πρωτάθλημα και την προσπάθεια που γίνεται στο επίπεδο που έχει φθάσει. Όσον αφορά το παιχνίδι, η ομάδα της Καλλονής διαθέτει πολύ δύναμη και ταχύτητα και εμείς αντιπαρατάξαμε δύναμη και ταχύτητα, κερδίσαμε σχεδόν όλες τις προσωπικές μονομαχίες στο αμυντικό μας μισό, δυστυχώς δεν είμαι το ίδιο ικανοποιημένος από τις μονομαχίες, όμως καταφέραμε να κρατήσουμε μακριά τον αντίπαλο και με σέντρες θελήσαμε να τον αιφνιδιάσουμε. Το ίδιο έπραξε και η Καλλονή, είχε ευκαιρίες, όπως και εμείς, αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε. Πήραμε έναν σημαντικό βαθμό, έχοντας στη συνέχεια ακόμη πιο δύσκολο πρόγραμμα.

ΑΠΡΟΣΜΕΝΗ ΗΤΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΝ

Πλήρωσε τις αδυναμίες της να σκοράρει σε πολλές φάσεις που δημιούργησε, ειδικά  στο  δεύτερο ημίχρονο, σπαταλώντας  την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, την οποία έχασε. Η ομάδα του Γαβαλά   στάθηκε άτυχη, γνωρίζοντας μια ανέλπιστη ήττα με 2-0 μέσα στην Αγιάσο. Οι Χανιώτες που έδειξαν ένα καλό και ομοιογενές σύνολο, κατάφεραν να  προηγηθούν στο 14΄ με πρωταγωνιστή τον Τσίτα, ο οποίος με κοντινό σουτ σημάδεψε το σώμα του Αγριμάκη αλλάζοντας την πορεία της μπάλας,  καταλήγοντας στα δίχτυα του εμβρόντητου Μαλλή για το 0-1. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ισορρόπησαν τον αγώνα, βγήκαν στην εστία του Χανιώτη γκολκίπερ, αγγίζοντας σε δύο καλές περιπτώσεις  το γκολ και αντί να ισοφαρίσουν, δέχθηκαν ξανά  την ψυχρολουσία, με το δεύτερο από τον Γαλανίδη στο 42΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Δημήτρη Γαβαλά  ξεδίπλωσαν τις αρετές τους μέσα στο γήπεδο, σημειώνοντας, μάλιστα, δεκαεννιά τελικές προσπάθειες και παρά  την πίεση που άσκησαν, δεν βρήκαν τα  δίχτυα, με αποτέλεσμα να παραμείνει το 0-2.

ΚΑΛΛΟΝΗ:
Μαλλής, Αγριμάκης, Γιαζιτζόγλου, Τριανταφύλλου, Γιουκαρής, Κίστα (46' Γκαμάγκας), Γιώργου, Ξύδας, Λαμπράκης (70' Σεφουλάι), Σοφιάνης, Κροτσίδας (80' Ζωάννου)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Ευθυμιάδης (46' Κασοτάκης), Βολονάκης, Νικηφόρος (46' Κελάκης), Κρασουδάκης, Γιουρουκάκης, Χαλκιαδάκης, Κολομβάκης (71' Δημητρίου), Παπαδάκης, Τσίτας, Γαλανίδης, Πενταυράκης

Κ17 Ατρόμητος - Καλλονή 4 - 2 Κέρδισε τις εντυπώσεις έχασε τον αγώνα

Καλή αγωνιστική παρουσία είχε η ομάδα της Κ17  στο Περιστέρι, κερδίζοντας  τις εντυπώσεις και χάνοντας το παιχνίδι με  4-2  από τον Ατρόμητο. Παιχνίδι για γερά νεύρα, με τους νησιώτες να κοιτούν στα μάτια  τον αντίπαλο, καταβάλλοντας υπερπροσπάθεια καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και σκοράροντας  δύο φορές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να μπαίνει αρκετά δυνατά, σημειώνοντας το πρώτο τέρμα στο 2ο λεπτό μετά από στημένη φάση, ενώ το δεύτερο γκολ ήρθε με πέναλτι, όταν στο 15' ο Σελάχας ανέτρεψε επιθετικό του Ατρόμητου. Το γρήγορο 2-0 δεν αποσυντόνισε την Καλλονή, με τους παίκτες να ισορροπούν το παιχνίδι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, χωρίς, όμως, να σκοράρουν.

Στην επανάληψη, η Καλλονή επέστρεψε περισσότερο δυναμική και επιθετική, στοχεύοντας στο κλείσιμο της ψαλίδας του σκορ. Μόλις στο 46', ο Κιόττου κατάφερε να πετύχει ένα όμορφο γκολ, κάνοντας το 2-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Ζαραδούκα μετά από φάουλ του Τζανετέλλη διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα, που, όμως, φάνηκε να μην έχει ως απώτερο στόχο μόνο την ισοφάριση. Αυτό έγινε σαφές στο 58ο λεπτό, όπου αποδείχθηκε μοιραίο για τους νησιώτες. Ο διαιτητής ακύρωσε κανονικό τέρμα του Μοσχούδη αδικώντας την Καλλονή, η οποία στο 80' έφθασε πάλι στο γκολ σε ωραίο χτύπημα φάουλ του Τζανετέλλη, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και  στην επαναφορά ο Κιόττου έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-3.

Κατόπιν λανθασμένης εκτίμησης του τερματοφύλακα Σελάχα, οι  γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα με το 3-2. Ωστόσο, η Καλλονή συνέχισε να ασκεί έντονη πίεση, προσπαθώντας να φθάσει στην ισοφάριση, σημειώνοντας αρκετές τελικές προσπάθειες. Κάτι τέτοιο, όμως, δεν έγινε. Απεναντίας, ο Ατρόμητος στην εκπνοή των καθυστερήσεων εκμεταλλεύτηκε αμυντική αδράνεια της Καλλονής κάνοντας το τελικό 2-4.

ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
«Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά, καθώς σήμερα έδειξαν ότι είναι μία παρέα, μία οικογένεια. Στα πρώτα λεπτά δεν ήμασταν καλοί. Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά, ενώ εμείς είχαμε αμυντικά και λειτουργικά προβλήματα. Μετά από είκοσι λεπτά βελτιωθήκαμε πολύ. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα παιδιά τα έδωσαν όλα. Το σκορ θα μπορούσε να έχει ξεφύγει υπέρ ημών, αλλά χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Σε πέντε λεπτά βάλαμε δύο όμορφα γκολ, ενώ ακυρώθηκε ένα πεντακάθαρο τέρμα. Παρόλο που χάναμε, είχαμε έλεγχο σε όλο το ημίχρονο. Πρέπει να βελτιωθούμε στις τελικές ενέργειες και να κάνουμε λιγότερα ατομικά και αβίαστα λάθη» δήλωσε ο Χρήστος Πελέκης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μελικιάν, Κοσκινάς, Χαραλάμπους, Μπαλάσκας, Ιγκμπινόμπα, Κιτσόπουλος, Τριάντης (82' Παπαδάτος), Παναγιωτίδης (70' Αγγελόπουλος), Σιάνος, Σκόνδρας, Κουτρούλης

ΚΑΛΛΟΝΗ: Σελάχας, Καμαρός, Κονδύλας, Ζαραδούκας (60' Πιπεράς), Χατζέλλης, Τηνιακός, Χαμσαλάρι (30' Κιόττου), Τζανετέλλης (85' Χασάπης), Βουρλής, Μερτζάνης, Μοσχούδης

Κ15

ΚΑΛΛΟΝΗ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 0 - 3

ΧΑΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΗΝ ΗΤΤΑ

Όταν χάνεις ευκαιρίες, επόμενο είναι να χάσεις και το παιχνίδι. Αυτό έγινε  στην Αγιάσο, στην αναμέτρηση της Καλλονής με τον Εργοτέλη, με τους Κρητικούς να φθάνουν στη νίκη με σκορ 3-0, ενώ η ομάδα του Κώστα Χατζελλη, παρότι σημείωσε στο σύνολο του αγώνα επτά κλασικές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να σκοράρει. Μάλιστα, μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο, η Καλλονή σημείωσε δυο τετ α τετ στην εστία του αντιπάλου, ωστόσο δεν σκόραρε. Χωρίς αποτέλεσμα, το παιχνίδι κυλούσε ισορροπημένα μέχρι το 38΄, όπου ο Εργοτελης έκανε το 0-1, με τον Κουταντό, προκαλώντας ψυχρολουσία στους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη, ο Εργοτέλης διπλασίασε τα τέρματά του σε μια  ξαφνική αντεπίθεση με τον Μαυροειδή, με αποτέλεσμα  να χαθεί ο ρυθμός  από τους γηπεδούχους. Στο 70'  ο Εργοτέλης έκανε το 0-3, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, με  ωραίο σουτ από το ύψος  της μεγάλης  περιοχής από τον Μαυροματίδη.

ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ
«Το αποτελέσματα θα έρθουν. Αυτό που λείπει μέχρι στιγμής από την ομάδα είναι η αυτοπεποίθηση, που θα έρθει μέσα από μία νίκη ή έστω μέσα από γκολ των παικτών μας. Κάνουμε υπομονή. Η ομάδα χτίζεται»  δήλωσε ο Κώστας Χατζέλλης.

ΚΑΛΛΟΝΗ:
Κίστα, Σαντορινιός, Μακρυπούλιας (75' Γεραγωτέλλης), Παπαγιαννάκης, Δρακούλης, Τηνιακός, Γιαννακός (68' Αθανασιάδης), Παρέλλης, Καρατσομπανάκης (59' Χονδρός), Παλαμουτσής, Σαλιάρης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Βλαχάκης, Λούσι (79' Καλογεράκης), Μαυροείδης(59' Χαϊντίνι), Γιαπεντζάκης, Πλαϊτάκης, Σταυρακάκης (75' Βίσκα), Σαϊτάκης (41' Γκουλέ), Αντζέλι, Αζίζι, Κουταντός (41' Βενεράκης), Μαυροματίδης

ΑΙΟΛΙΚΟΣ - ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ 2 - 0

ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΧΡΙΣΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΝΙΚΗΤΗ

Ένα δυνατό ξεκίνημα, δύο όμορφες φάσεις και δύο γκολ, ήταν αρκετά  να  χαρίσουν στον Αιολικό τη νίκη με 2-0 στο «Κ. Κεντέρης» επί του Ζακυνθιακού στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Μια νίκη που ασφαλώς επιθυμούσε η ομάδα της Λέσβου, την πήρε απολύτως δίκαια και τώρα μπορεί να κάνει όνειρα για την κορυφή, αν και τα  δύο συνεχόμενα  εκτός έδρας παιχνίδια με Ερμή Κυβερίου και Πανελευσινιακό χρειάζονται μεγάλη προσοχή.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με τις καλύτερες προϋποθέσεις, πιέζοντας και ανοίγοντας το σκορ σχετικά πολύ νωρίς στο 7΄, με τον αμυντικό Παπαζούδη να βρίσκει σε πλεονεκτική θέση την μπάλα και να σκοράρει για το προβάδισμα. Γκολ που ασφαλώς έδιωξε το άγχος, έλυσε τα πόδια των παικτών του Γούτη, οι οποίοι ήταν κυρίαρχοι στο γήπεδο. Η εδαφική αυτή υπεροχή επέφερε στον Αιολικό και το δεύτερο τέρμα  στο 38΄ με τον ίδιο τρόπο, αλλά με σκόρερ τον Ζαγοριανό. Ο Ζακυνθιακός έχοντας  στην πλάτη το 2-0, απάντησε με μια καλή ευκαιρία με τον Καραμαλίκη, η οποία κατέληξε άουτ.

ΕΠΕΣΕ Ο ΡΥΘΜΟΣ

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, η επανάληψη προσέφερε ένα αργό σκηνικό, με τον Αιολικό να ρίχνει τον τόνο της επιθετικής του δραστηριότητας και τον αντίπαλο μη έχοντας άλλη επιλογή, να βγαίνει στην εστία του Μάππα, για να την παραβιάσει. Μπορεί η κατοχή να ήταν με τον γηπεδούχο, η μεγάλη, όμως, φάση δεν έγινε, εκτός από ένα  καλό σουτ που είχε ο Ζακυνθιακός με τον Καλογέρη, που κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Αιολικού. Κάτι άλλο δεν πρόσφερε το παιχνίδι των δύο αντιπάλων.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Μάππας, Γάλας, Μαγκανάς, Παπαζούδης, Λέγκα, Μπακάλης, Μίχος, Λαλάς (84΄Μαλακός), Μιχαλάκης (78΄Πασαλίδης), Τόρρες (68΄Σαμπάνης), Ζαγοριανός

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ: Χαρακτίνος, Τσαλέκος, Κολοβάκης, Λιβέρης, Νίκου, Βενιαμίτης, Τσιμπλίδης (66΄Μάλλιας), Κωστάκης, Κόλα (64΄Καλογέρης), Μπαρμπαρούσης, Καραμαλίκης (74΄Πέττας)

Καλαμάτα-Παναργειακός                2-1

ΠΑΟ Λουτρακίου-Κύμη                  3-0 (α.α)

ΜΟΝΗ ΠΡΩΤΗ Η ΔΟΞΑ ΟΔΗΓΕΙ ΤΗΝ ΚΟΥΡΣΑ
Με τρίποντο απέδρασε από την έδρα της Ελευσίνας  η Δόξα Μανωλάδας, καθώς επικράτησε με 1-0 του Πανελευσινιακού και βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου. Στην Καλαμάτα, η τοπική ομάδα πέτυχε σημαντική νίκη 2-1  απέναντι στον Παναργειακό, με τις  δύο ομάδες να ισοβαθμούν. Ακόμη, ο Παναρκαδικός επικράτησε με 2-1  της Αχαϊκής, ενώ Βάρδα και Αστέρας Μαγούλας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2. Σημαντική εκτός έδρας νίκη, η δεύτερη συνεχόμενη μετά απο αυτή με τον Αιολικό, πήρε ο Βύζαντας στην έδρα του Μανδραϊκού και τέλος, εύκολη νίκη πήρε ο Αιολικός 2-0 τον Ζακυνθιακό στην 8η αγωνιστική στην Γ΄ Εθνική.

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΝΙΚΕΣ ΠΗΡΑΝ ΔΙΑΓΟΡΑΣ - ΓΕΡΑ - ΕΛΥΤΗΣ & ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΤΙΠΟΤΑ
Νίκησαν και αυτή τη φορά τα φαβορί, με αποτέλεσμα να μην αλλάξει τίποτα στις υψηλές θέσεις. Ο Διαγόρας νίκησε με 3-0 στην Αγ. Παρασκευή τον Αετό, με σκόρερ τους Χατζηκυριάκο, Βουργουτζή και Μαραγκό, ενώ στον Παπάδο ο Ζαφειρίου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του τη Γέρα, στην αναμέτρηση με τον Παλλεσβιακό, ο οποίος ισοφάρισε με τον Μαστραντωνά. Όμως, με πέναλτι ο Τάκας έβαλε μπροστά την ομάδα του με 1-2 και ο Καραβατάκης έκλεισε το σκορ στο τελικό 1-3. Στο Πλωμάρι, ο Αιγέας μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψε στα νικηφόρα, κερδίζοντας με  3-1  τον φιλότιμο αλλά και με απουσίες Πολιχνίτο. Δύο φορές σκόραρε ο Κιοσές, το άλλο ο Αγιακάτσικας, ενώ για λογαριασμό του φιλοξενούμενου σκόρερ ήταν ο Παπαγεωργίου.
Τα τρίποντα συνέχισε ο Οδ. Ελύτης και παραμένει μόνος τρίτος στη βαθμολογία, καταβάλλοντας με  1-0 τον Ατρόμητο με τέρμα που πέτυχε στο  δεύτερο ημίχρονο ο Τσιμπούκης, με τρομερό σουτ πολλά μέτρα έξω από την περιοχή.
Βούλιαξε ακόμη περισσότερο η Άναξος, από την εντός έδρας ήττα με 4-0 από τον Κεραυνό, σε ένα παιχνίδι όπου ο νικητής είχε την ουσία και τα γκολ. Σκόρερ του παιχνιδιού ήταν οι Π. Βούρος, Γιαννάκας (απευθείας φάουλ), Κανόγκας, Ν. Βούρος.
Δίκαιη μοιρασιά στο γήπεδο των Παμφίλων από Ερμή και Αλκιβιάδη 1-1, με κερδισμένο φυσικά τον φιλοξενούμενο, ο οποίος συνέχισε τα  νικηφόρα του αποτελέσματα. Ο Ερμής άνοιξε το σκορ με τον Καλλιμαντζέρο, η ομάδα του Κ. Τρίτους ισοφάρισε με τον Β. Χαραλάμπους.
Στην Αγιάσο, τέλος, ο Όλυμπος πήρε ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά επί της Προοδευτικής, η οποία κατέβηκε στο γήπεδο με 11 ποδοσφαιριστές, ενδιάμεσα έμεινε με  δέκα λόγω τραυματισμού του Λαζαρίδη, άντεξε μέχρι το 84΄, οπότε οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο για  τα  δίχτυα πρώτα με τον Τόρα και στις καθυστερήσεις με τον Τριανταφυλλόπουλο. Νωρίτερα αποβλήθηκε ο Σούβλατζης με Β΄ κίτρινη για λογαριασμό της Προοδευτικής. Ρεπό την αγωνιστική αυτή είχε ο Βύρων.

ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ Ο ΑΙΑΝΤΑΣ 3-1 ΤΟΝ ΑΙΓΕΙΡΟ
Ο Αίαντας  ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο ντέρμπι της Β΄ κατηγορίας  νικώντας με 3-1  τον Αίγειρο, δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τη συνέχεια. Μάλιστα, στο παιχνίδι αυτό σημειώθηκαν και παρατράγουδα, αφού η διοίκηση του Αιγείρου ήθελε να υποβάλλει μήνυση στον διαιτητή Παναγιώτη Κουλουδή, για εξύβριση σε παίκτες της ομάδας των Μιστεγνών, όπως ισχυρίζονται.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Αίαντας άνοιξε το σκορ με πέναλτι που χτύπησε ο Γ. Δασκάλου, με τον Κατωτριώτη να τα διπλασιάζει με  δυνατό σουτ. Ο Γιαλαμάς μείωσε σε 1-2, αλλά πάλι ο Γ. Δασκάλου με απευθείας φάουλ έκανε τα γκολ τρία. Αποβλήθηκε ο Ευριπιώτης του Αιγείρου.
Στα Παράκοιλα, ο Αχιλλέας δεν είχε κανένα πρόβλημα να συντρίψει με 7-1 τον ουραγό Ανδρονικά και μάλιστα να αυξήσει ακόμη περισσότερο την απόσταση από τους διώκτες του. Χατ τρικ απο τον Πάντα, δύο γκολ ο Στρ. Σκαρακάκης και από ένα γκολ οι Χρόνης και Τασσόπουλος. Αποβλήθηκε ο Κουτλής των γηπεδούχων.
Σημαντική, επίσης, νίκη πήρε μέσα στην Ερεσό ο Αρίων Μηθ. επικρατώντας με 4-2  του Παπανικολή και πέρασε στην 2η  θέση, με  τέρματα που πέτυχαν οι Βουρσούκης, Μόλβαλης, Κουτσός και Μαρούλης. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τους Αράδα και Τσίλια, ενώ αποβλήθηκε ο Καβροματζής. Εντυπωσιακός αποδείχθηκε  στην έδρα της Φίλιας ο Μεσότοπος, νικώντας με 3-1, με σκόρερ τους Ζουμπουλή, Κούκο και Βλάμη. Η Φίλια έχασε πέναλτι με τον Μουστάκα και μείωσε με τον Παπαγεωργίου. Τέλος, σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Δόξα με τα Λιονταράκια με σκορ 2-1, με τέρματα των Χαλδέζου και Λαμπρινού, ενώ ο Ραχάνης ήταν ο σκόρερ των γηπεδούχων.

Β1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΜΟΝΟΣ ΠΡΩΤΟΣ Ο ΕΘΝΙΚΟΣ 1-0 ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΟΝ ΑΡΙΩΝΑ ΠΑΛ.
Η εντός έδρας νίκη του Εθνικού 1-0 τον Αρίωνα Παλαιοκήπου στο  ντέρμπι της  8ης αγωνιστικής, τον έφερε μόνο πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα της Β1, σε ένα παιχνίδι όπου ο νικητής είχε την υπεροχή και την ουσία με το γκολ του Στρατή Ζαφειρίου στο πρώτο ημίχρονο και αυτό ήταν αρκετό να του χαρίσει το σημαντικό τρίποντο. Με το ίδιο σκορ  νίκησε στο Ίππειος ο Αστέρας τον Ταξιάρχη, γκρεμίζοντάς τον από την κορυφή, αλλά αν πάρει το εξ αναβολής με την Ειρήνη, θα φθάσει  στην πρώτη θέση  τον Εθνικό. Ένα γκολ στο  φινάλε του αγώνα από τον Καράμπελα άναψε τα  αίματα για διαμαρτυρίες από πλευράς  φιλοξενούμενων, οι οποίοι ισχυρίστηκαν ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Αποβλήθηκε ο Αντώναρος του Ταξιάρχη. Ο νικητής ήταν καλύτερος, δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες, σε αντίθεση με τον Ταξιάρχη, ο  οποίος αρκέστηκε στο να προσέξει την αμυντική του γραμμή. Με νίκη απέδρασε από το γήπεδο των Ν. Κυδωνιών ο Απόλλων Δαφίων, με τέρματα που σημείωσαν οι Π. Σερέτης, Κυριαζής, ενώ οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και μείωσαν λίγο πριν το τέλος με τον Φυντάνη. Η ομάδα των Δαφίων είχε και δοκάρι με τον Π. Σερέτη.
Τέλος, δίκαιη μοιρασιά είχαμε  στην αναμέτρηση του Έφηβου με τον Ορφέα 2-2 σε ένα όμορφο παιχνίδι, όπου και οι δύο ομάδες διεκδίκησαν το  θετικό αποτέλεσμα. Με αυτογκόλ από τον Ζαρμπίνιο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, για να  φέρει στα ίσια  το παιχνίδι ο Κομνηνόγλου, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα των Κεραμειών ξαναπήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Τσεκούρα, όμως ο Έφηβος  μπόρεσε και ισοφάρισε με τον Καραβασιλείου. Μετά το γκολ αυτό, οι γηπεδούχοι σπατάλησαν τρεις  κραυγαλέες ευκαιρίες ακόμη, για να πάρουν την νίκη. Ρεπό την αγωνιστική αυτή είχε ο Μακαρέας.