Ημερομηνία9 Δεκεμβριου 2014
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΚΑΛΛΟΝΗ 2 - 0

SUPER LEAGUE

ΕΙΧΕ ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μετά την Ξάνθη και την ήττα με 2-1, τώρα ο Βόλος και το 2-0 από την Νίκη  αυτή τη φορά  για  την Καλλονή, που δείχνει την όχι και τόσο καλή της εικόνα που είχε στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Βέβαια, όλες οι ομάδες περνάν κρίση, λογικό είναι το ίδιο να συμβαίνει και με την ομάδα της Μυτιλήνης, διαφορετικά δεν εξηγούνται οι τελευταίες εμφανίσεις μετά τον Λεβαδειακό και μέχρι εδώ. Η ομάδα έχει μπροστά  της ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα να διανύσει και μέσα από τα παιχνίδια αυτά, άπαντες θα κριθούν μέχρι το φινάλε του Α γύρου. Από την άλλη, το «συγκρότημα» του Παναγιώτη Τζαναβάρα έφτασε στους 7 βαθμούς και είχε για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σκούρτη, ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα, αρχικά στο 46' και τέλος στο 77ο λεπτό στα Χριστουγεννιάτικα  δώρα των αμυντικών της Καλλονής.

ΕΧΑΣΕ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΓΙΑ ΓΚΟΛ

Η Καλλονή ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε  να πετύχει  ένα γρήγορο τέρμα, αλλά στο 6' η κεφαλιά του Καμαρά πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Στεφάνοβιτς δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ταΐρη. Η πίεση της ΑΕΛ Καλλονής αυξήθηκε τα επόμενα λεπτά, αλλά στο 10' το σουτ σουτ του Λεοζίνιο βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρο της Νίκης, η οποία απείλησε δύο λεπτά αργότερα με τον Μουζακίτη, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο, ενώ η κεφαλιά του Καρασαλίδη στο 14' πέρασε άουτ.

Η Καλλονή έφτασε μία ανάσα από το γκολ στο επόμενο λεπτό, όταν ο Λεοζίνιο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 19' ο Σκούρτης έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Χογκ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ των αντίπαλων πορτιέρο, όμως έλειψε η σπουδαία ευκαιρία.

ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ

Με το ίδιο σκηνικό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Βολιώτες στάθηκαν τυχεροί, όταν ο Σκούρτης  εκμεταλλεύτηκε την ασθενή επέμβαση του Χογκ, γράφοντας το 1-0. Στη συνέχεια, η Καλλονή προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 69' ο Καμαρά δεν κατάφερε να βρει στόχο από κοντά. Από τη στιγμή που οι νησιώτες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους και να φτάσουν στην ισοφάριση, η Νίκη Βόλου πήρε αέρα δύο τερμάτων και πάλι με τον Σκούρτη. Στο 77' ο Βαλλιός έκανε λάθος, ο Ροτζέριο έκανε την κάθετη και ο επιθετικός των γηπεδούχων έγραψε το 2-0. Κάπου εκεί, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τη Νίκη Βόλου να κρατά τους φιλοξενούμενους μακριά από την εστία του Ταΐρη και από την άλλη οι φιλοξενούμενοι να κάνουν την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή χωρίς  αποτέλεσμα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Νίκη Βόλου: Ταΐρης, Μαρινάκης, Τσουκάνης (46' Αργύρης), Μαχλελής, Καρασαλίδης, Ίβενς, Μουζακίτης, Νικλητσιώτης (70' Κυζιρίδης), Κοτσαρίδης, Μάρτινς, Σκούρτης (80' Τζιώρας).

ΑΕΛ Καλλονής: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλλιός, Αντέντζο, Γιορέντε, Στεφάνοβιτς, Κεϊτά, Λεοζίνιο (59' Ναβάρο), Μανούσος (68' Κύπρου), Καμαρά, Ντελγάδο (79' Μίνγκας).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Γ. ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ

ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

«Κι, όμως, συμβαίνουν κι αυτά. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι κι έπρεπε να το καθαρίσουμε στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο τριαντάλεπτο θα μπορούσε να πάρει κι έκταση το σκορ», είπε αρχικά ο Γιάννης Ματζουράκης και πρόσθεσε: «Από εκεί και πέρα, δυο από τους καλύτερους μας παίκτες ήταν άτυχοι. Από δυο τελικές ήρθαν τα γκολ, μετά από λάθη. Τα παιδιά κάνουν προσπάθεια, θέλω να τους συγχαρώ που αγωνίζονται». Η Νίκη Βόλου αξίζει συγχαρητήρια για την αγωνιστικότητά της. Από εκεί και πέρα, τι στόχο έχει και τι θα καταφέρει, είναι θέμα που αφορά τον προπονητή της ομάδας».

Π. ΤΖΑΝΑΒΑΡΑΣ

ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ

«Παίζαμε εναντίον μιας ομάδας εξαιρετικής, με έναν πάρα πολύ καλό κι έμπειρο προπονητή κι αυτό δίνει μεγαλύτερη αξία στη νίκη μας. Είχαμε διαβάσει τον αντίπαλο, ξέραμε τα δυνατά του σημεία. Λειτουργήσαμε στη διάρκεια του παιχνιδιού πολύ καλά. Αιφνιδιαστήκαμε στο πρώτο δεκάλεπτο, που μπήκε πολύ δυνατά η Καλλονή με τις αλλαγές παιχνιδιού και το δικό της στιλ, αλλά γρήγορα ισορροπήσαμε και φέραμε το παιχνίδι στα μέτρα μας. Χτυπήσαμε εκεί που έπρεπε να χτυπήσουμε. Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για την ψυχολογία».

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΘΥΡΑ 7 ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

«Με έκπληξη και οργή διαβάσαμε την ανακοίνωση της ΠΑΕ ΚΑΛΛΟΝΗΣ το Σάββατο 6/12/2014, η οποία αναφερόταν στον τρόπο διάθεσης των εισιτηρίων για το ματς Καλλονή-Ολυμπιακός στις 20/12/2014.

Μια ανακοίνωση μνημείο εμπάθειας και επαρχιώτικης κουτοπονηριάς ανάξια ομάδας Α΄ Εθνικής. Στο ματς με τον Παναθηναϊκό η τιμή του εισιτηρίου ήταν 20 ευρώ και ο τρόπος διάθεσης ήταν επιπέδου ερασιτεχνικού -όποιος πήγαινε στα γραφεία της ΠΑΕ ΑΕΛΚ  έπαιρνε όσα εισιτήρια ήθελε (κάτι που στηλίτευσαν οι τοπικές εφημερίδες) χώρια που νεόκοπος παράγοντας ή προσκείμενος στην ομάδα της Καλλονής φίλα προσκείμενος στον Παναθηναϊκό πήρε μπλοκ και μοίραζε εισιτήρια στην Γέρα σε όποιον ήθελε.

Στο ματς με τον Ολυμπιακό, πέραν ότι η τιμή του απλού εισιτηρίου αντί 20 είναι 30 ευρώ, στην πράξη σε υποχρεώνει να πάρεις και εισιτήριο 15 ευρώ για το ματς με τον Παναιτωλικό, ανεβάζοντας το κόστος σε 45 ευρώ. Ξέροντας ότι το γήπεδο έχει 2.850 εισιτήρια και αν εξαιρέσεις τα διαρκείας και τις προσκλήσεις, τα προς διάθεση εισιτήρια δεν θα ξεπερνούν τα 2.100. Πρακτικά, λοιπόν, κανείς φίλαθλος δεν θα μπορεί στις 15/12/2014 να προμηθευτεί εισιτήριο μόνο για το ματς με τον Ολυμπιακό.

Μία πρακτική που όμοιά της δεν υπάρχει στην Α΄ Εθνική, αποδεικνύοντας ότι η ΠΑΕ ΑΕΛΚ μάλλον δεν ξέρει ότι το ματς δεν είναι Καλλονή-Ανεμώτια. Υπήρχαν παλαιότερα στην Α΄ Εθνική περιπτώσεις ακριβού εισιτηρίου όπως σε ματς Ξάνθης-Ολυμπιακού στην τιμή των 50 ευρώ, αλλά τότε ο Ολυμπιακός είχε πάρει επίσημα εισιτήρια σε ξεχωριστή κερκίδα και όχι όπως τώρα που δεν θα πάρει εισιτήρια η φιλοξενούμενη ομάδα. Επίσης, υπήρχαν περιπτώσεις προτεραιότητας  εισιτηρίου πριν από ντέρμπι, αλλά σε γήπεδα 20.000 και πλέον οπαδών και όχι σε γήπεδο με 2.850 θέσεις μόνο.

Ζητάμε το αυτονόητο, να καταργηθεί η προτεραιότητα της αγοράς εισιτηρίου στο ματς με τον Παναιτωλικό ως προϋπόθεση (πρακτικά λόγω της μικρής χωρητικότητας) στο να πάρεις εισιτήριο για το ματς με τον Ολυμπιακό και επίσης η τιμή του απλού εισιτηρίου να πάει στα 20 ευρώ, όπως ήταν και με τον Παναθηναϊκό. Αλλιώς η απόφαση της ΠΑΕ ΑΕΛΚ προσβάλει όλους τους  Λέσβιους φιλάθλους του Ολυμπιακού (οι οποίοι τόσο καιρό, όπως και πολλοί άλλοι, υποστήριζαν την Καλλονή με την παρουσία τους στο γήπεδο).

Ειδάλλως συνιστούμε: Κανένας Λέσβιος φίλαθλος του Ολυμπιακού ξανά σε αγώνα της Καλλονής στον Ταρλά.

Κύριοι της ΠΑΕ ΚΑΛΛΟΝΗΣ, πάρτε τώρα πίσω αυτήν την παράλογη και μεροληπτική σας απόφαση. Μην χωρίζετε τους Λέσβιους φιλάθλους σε πληβείους και πατρίκιους. Θα το βρείτε μπροστά σας.

ΘΥΡΑ 7 ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ»

Κ17

ΚΑΛΛΟΝΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1 - 2

ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Έχοντας να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο «Κ. Κεντέρης», η Καλλονή το πρώτο πράγμα που ήθελε ήταν να τον κοιτάξει στα μάτια ως όνομα και ομάδα και από εκεί και μετά να έπαιζε για ό,τι καλύτερο μπορούσε. Κρίμα γιατί στο  τέλος η προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του Χρήστου Πελέκη δεν ανταμείφθηκε με καλό αποτέλεσμα και ο Ολυμπιακός πέρασε από την Λέσβο δια πυρός και σιδήρου νικώντας με 2-1. Μέχρι και το πρώτο ημίωρο η Καλλονή είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 30' ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, ωστόσο η εξαιρετική απόκρουση του τερματοφύλακα Αλεξίου δεν έδωσε στους ερυθρόλευκους την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Αυτό έμελλε να το κάνει η Καλλονή στο 37' και μάλιστα πάλι με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο έδειξε ολοκάθαρα ο διαιτητής μετά από ανατροπή του Κιόττου μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Τζανετέλλης κάνοντας το 1-0, με το οποίο οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η Καλλονή έγινε περισσότερο αμυντική έναντι της ενισχυμένης επίθεσης του Ολυμπιακού, που ζητούσε επιτακτικά κεφάλι στο σκορ. Ωστόσο, οι τρεις αναγκαστικές αλλαγές λόγω τραυματισμού τριών παικτών της Καλλονής αποπροσανατόλισαν τους υπόλοιπους, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πιέζει ακόμη περισσότερο. Στο 80' μετά από στημένη φάση, ο Ολυμπιακός κατάφερε την ισοφάριση.

Το τέλος έμελλε να γραφτεί εντός των "τραβηγμένων" χρονικά καθυστερήσεων και συγκεκριμένα στο 100ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Ολυμπιακού στην καρδιά της άμυνας, ο σταθερός σε όλη την διάρκεια γκολκίπερ Αλεξίου, δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 1-2  για τους Πειραιώτες και η Καλλονή έχασε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Χ. ΠΕΛΕΚΗΣ

ΣΤΑ ΙΣΙΑ

«Σήμερα τα παιδιά είχαν ένα σκοπό: να παίξουν στα ίσια τον Ολυμπιακό και να κερδίσουν. Η οξυδέρκεια και το πάθος τους ήταν συγκλονιστικά μέσα στο γήπεδο. Αυτό αποδεικνύεται και από την τοποθέτηση του προπονητή του Ολυμπιακού Μαυρογενίδη, ο οποίος ήρθε στα αποδυτήρια και έδωσε συγχαρητήρια για την απόδοση της ομάδας μας. Ένα ευχαριστώ και στον κόσμο που μας βοήθησε».

Καλλονή : Αλεξίου, Καμαρός (82' Δουγραματζής), Κονδύλας, Ζαραδούκας, Χατζέλλης, Τηνιακός, Κιόττου (68' Χαμσαλάρι), Τζανετέλλης (77' Πιπεράς), Βουρλής (85' Θωμαΐδης),  Μερτζάνης, Μοσχούδης (90' Μπαλάσκας)

Κ20

ΕΧΑΣΕ ΣΤΟ ΒΟΛΟ ΑΠΟ ΝΙΚΗ ΜΕ 3-1

Ούτε, όμως, η ομάδα Νέων Κ20 της Καλλονής κατάφερε να νικήσει τη Νίκη Βόλου, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1, αλλά προσπάθησε. Οι νέοι δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά σε ένα ακόμη παιχνίδι δεν απέφυγαν τα αμυντικά λάθη, τα οποία τους στοίχισαν. Άνοιξαν το σκορ με τον Αγριμάκη στο 10΄ και δέχτηκαν 3 γκολ από τους Πάσχο στο 12΄ και 60΄ και Γεωργαντή στο 25΄.

Κ15

ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ

Την εκτός έδρας ήττα γνώρισε  στην Τρίπολη  από τον Αστέρα  4-0 η ομάδα Κ15, δείχνοντας παράλληλα ότι  η ομάδα αρχίζει να δημιουργείται παρά τα πολλά γκολ που δέχεται. Μια νίκη ασφαλώς και θα  ανοίξει τον δρόμο για  καλύτερα αποτελέσματα. Η Καλλονή άντεξε μέχρι το 64΄ κρατώντας την αμυντική τακτική, αλλά οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Αντζουλά το 65΄, Τερεζίου στο 68΄,  Τσέκο στο 76΄ και Γκλέζο στο 78΄.

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ

ΣΤΟΝ ΠΟΝΤΟ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΙΟΛΙΚΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ
Χέρι-χέρι βαδίζουν στην κορυφή του 3ου ομίλου  Καλαμάτα και Παναργειακός, καθώς αμφότεροι προχώρησαν με νίκες την 9η  αγωνιστική. Ο Παναργειακός νίκησε δύσκολα στην έδρα της Αχαϊκής 1-0, ενώ με το ίδιο σκορ πέρασε από την έδρα του Αστέρα Μαγούλας η Καλαμάτα. Αυτές οι δύο ομάδες έχουν από 20  βαθμούς, ενώ στον ένα βαθμό πίσω της  ακολουθεί ο Αιολικός, ο οποίος ήταν εντυπωσιακός  στο Κυβέρι, συντρίβοντας με 4-1  τον Ερμή. Στο ντέρμπι της Ηλείας, ο ΠΑΟ Βάρδας ήταν ο νικητής, αφού επικράτησε με 2-1 της Δόξας Μανωλάδας σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι, το οποίο εκτυλίχθηκε στην εξέδρα του γηπέδου από τους  φιλάθλους των δύο ομάδων. Τέλος, Βύζας και ΠΑΟ Λουτρακίου έμειναν στο στείρο 0-0.
9η αγωνιστική

Ερμής Κυβερίου-Αιολικός               1-4

Αστέρας Μαγούλας-Καλαμάτα        0-1

Αχαϊκή-Παναργειακός                    0-1

Βύζας-Λουτράκι                             0-0

Δόξα Μανωλάδας-ΠΑΟ Βάρδας       0-3 (α.α)

ΑΣΤΡΑΨΕ ΚΑΙ ΒΡΟΝΤΗΞΕ ΣΤΟ ΚΥΒΕΡΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ
Σαν σίφουνας πέρασε από την έδρα του Ερμή Κυβερίου ο Αιολικός,  σκορπώντας την τοπική ομάδα  με  σκορ  4-1, παραμένοντας σε απόσταση ενός  βαθμού από την κορυφή. Πράγματι αυτή ήταν η  καλύτερη μέχρι τώρα εμφάνιση της ομάδας της Μυτιλήνης σε εκτός έδρας παιχνίδι, με τους παίκτες να μάχονται σαν παλληκάρια στο όμορφο και γραφικό γήπεδο του Κυβερίου, αποσπώντας στο τέλος το χειροκρότημα του κόσμου. Ο Αιολικός είχε την ουσία, τον αγωνιστικό ρυθμό και τα  γκολ να φορτώσει τον αντίπαλό του. Η ομάδα του Βαγγέλη Γούτη μπήκε στο παιχνίδι με τους καλύτερους οιωνούς και μόλις στο 6΄ με σέντρα ο Πασαλίδης  έφερε την μπάλα  στην περιοχή  των αντιπάλων και ο Σελη άθελά του την έσπρωξε στα  δίχτυα της ομάδας του για το 0-1. Άμεση ήταν η αντίδραση των γηπεδούχων, που ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από ασθενή απόκρουση του Μάππα σε σουτ από τον Δημάκο. Ο ρυθμός που είχε το παιχνίδι έδωσε τη δυνατότητα  στην ομάδα της Μυτιλήνης να έχει δοκάρι με τον Λένγκα και λίγο μετά να ξαναπάρει το προβάδισμα με φοβερό σουτ στο 35΄ του Σπύρου Μίχου, με το γκολ αυτό να δίνει  φτερά  και αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια. Ο Ερμής επιδίωξε να ισορροπήσει τον αγώνα πιέζοντας στον χώρο του κέντρου, όμως ο Αιολικός που ήταν φωτιά στην επίθεση, κατάφερε μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών να σημειώσει δύο γκολ και να δώσει διαστάσεις στη νίκη του. Την πρώτη με  δυνατό σουτ από τον Γάλα  εντός περιοχής  που κεραυνοβόλησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και ένα λεπτό μετά με τον Ζαγοριανό, ο οποίος διαμόρφωσε με κοντινό σουτ από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων το τελικό 1-4 για την ομάδα του.
Ερμής Κυβ.: Κοζιώτης, Τζίρσης (63΄Καλογιάνης),  Καλπατζής, Σέλης, Φλώρος (73΄Καραγκούνης),  Ζίου, Καλυβόπουλος, Δρυμούρας (46΄ Φλαής), Δημάκος, Άλεξ, Μαρίνης
Αιολικός: Μάππας, Γάλας, Λένγκα, Παπαζούδης, Μαγγανάς, Μπακάλης, Μίχος, Μιχαλάκης, Ζαγοριανός (71΄Σαμπάνης), Πασαλίδης, Σεραφίγκος, Τόρες (81΄Καδής)

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟΝ Α ΓΥΡΟ ΜΕ ΝΙΚΕΣ ΑΠΟ ΔΙΑΓΟΡΑ - ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΧΕΙΜΩΝΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ

Πρωταθλητής χειμώνα αναδείχθηκε με το τέλος του πρώτου γύρου ο Διαγόρας, κάνοντας  το μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Τρεις ισοπαλίες και νίκες είναι το σκηνικό της ομάδας της Αγ. Παρασκευής, που έβγαλε το πρώτο μισό αήττητη και δείχνει ότι είναι ομάδα για τίτλο. Στο τελευταίο παιχνίδι στο Πλωμάρι, η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου νίκησε στο  δεύτερο μέρος τον γηπεδούχο, με γκολ που πέτυχαν οι Βαμβουκλής, Χατζηκυριάκος και Μαραγκός στο δίκαιο και άνετο 0-3.

Στον Παπάδο της Γέρας, η τοπική Αν/ση  επικράτησε του ΑΟ Ανάξου με  3-1  και διατήρησε την απόσταση των πέντε βαθμών που έχει  από την κορυφή. Αν και βρέθηκαν πίσω στο  σκορ οι  γηπεδούχοι από το γκολ του Χαλκιώτη, η συνέχεια ήταν με το μέρος της Γέρας, η οποία  ισοφάρισε με τον Καραβατάκη και πέτυχε άλλα δύο γκολ στην συνέχεια με τους Συβρή και Τρουμπέλη, που διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Στο Κ. Τρίτος,  ο Οδ. Ελύτης είχε την εδαφική υπεροχή δημιουργώντας  φάσεις στην εστία των γηπεδούχων, με αποκορύφωμα τα τρία δοκάρια (Τσιμπούκης (2), Μαρίνος) εντούτοις δεν μπόρεσε να  νικήσει τον αξιόμαχο Αλκιβιάδη, ο οποίος συνέχισε και αυτή την αγωνιστική τα  καλά του αποτελέσματα, δείχνοντας ότι η χρονιά  για  αυτόν βαδίζει πολύ καλά. Με την σειρά του είχε και αυτός  δύο καλές περιπτώσεις για  γκολ με τον Βασιλακάκη.

Στην Ανεμώτια, Ατρόμητος και Βύρωνας κόλλησαν στο «Χ» με κερδισμένη την ομάδα της Μόριας, που συνέχισε για όγδοη αγωνιστική το αήττητο που κρατά. Από μια κλασική ευκαιρία είχαν οι ομάδες, ο Καραμήτρος για λογαριασμό του Ατρομήτου, ο Καζάνης για λογαριασμό του Βύρωνα, σε ένα δίκαιο αποτέλεσμα, σύμφωνα με την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι.

Στον Πολιχνίτο, η ομώνυμη ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση συντρίβοντας με  5-2 τον μέτριο έως κακό Ερμή, ο οποίος δεν μπόρεσε να  δικαιολογήσει την παρουσία  του στο παιχνίδι. Χατ τρικ από τον Γιώργο Ασβεστά, Καγιάκτσα (πέναλτι), Ντούμας. Η ομάδα των Παμφίλων είχε μειώσει με  αυτογκόλ του Χατζησταματίου και με πέναλτι του Καλιμαντζέρου έγινε το τελικό 5-2.

Χορταστικό θέαμα πρόσφερε η αναμέτρηση των Λουτρών, με τον Αετό και από εκεί που έχανε από τον Παλλεσβιακό, στο τέλος βρέθηκε να κερδίζει με 3-2. Μόλις στο 6΄ ο Καβαλίκας  έδωσε το προβάδισμα  στον Παλλεσβιακό 0-1, όμως οι γηπεδούχοι μέσα σε δύο λεπτά ισοφάρισαν με τον Σκαλοχωρίτη. Πάλι ο Παλλεσβιακός ξαναπήρε τα  ηνία με τον Κούτσα, για να  φέρει το παιχνίδι  στα ίσια  στο  δεύτερο ημίχρονο με πέναλτι ο Κροτσίδας. Το τελικό 3-2  διαμόρφωσε με ωραίο σουτ ο Ελευθερίου στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, χαρίζοντας  την νίκη στην ομάδα του.

ΣΤΟ ΚΟΛΠΟ ΞΑΝΑ Η ΣΤΥΨΗ
Με νίκη 1-0 τελείωσε το εξ αναβολής  παιχνίδι της 3ης  αγωνιστικής  στο  πρωτάθλημα της Β κατηγορίας, ανάμεσα στα Λιονταράκια και τον Καραβαγγέλη. Με την νίκη της αυτή, η ομάδα της Στύψης μπήκε για τα καλά στο κόλπο για την τετράδα. Το μοναδικό τέρμα, το οποίο έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Μαμουρίδης στο 14΄ με κοντινό σουτ, ενώ οι δύο ομάδες στην συνέχεια διεκδίκησαν μέσα από ευκαιρίες που έκαναν, το γκολ. Με παίκτη λιγότερο τελείωσαν το παιχνίδι οι δύο αντίπαλοι  Βουτζούλιας για τους γηπεδούχους, Λαδάς για τους Στυψιανούς.
Μετά και το παιχνίδι αυτό, δεν υπάρχει εκκρεμότητα στον όμιλο, με την βαθμολογία να είναι:

ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΦΑΛΩΝΙΑΤΗ
Με τον Παναγιώτη Αφαλωνιάτη θα συνεχίσει το υπόλοιπο του πρωταθλήματος ο Αίγειρος Μιστεγνών, αναλαμβάνοντας την τεχνική ηγεσία της ομάδας στην θέση του αποχωρήσαντα Ξενοφώντα Χαραλαμπή. Ο πρόεδρος του Αίγειρου Ευστράτιος Μπότης, είχε να επιλέξει ανάμεσα σε  δύο ονόματα, του Αφαλωνιάτη και του Θοδωρή Παπαδημητρίου, καταλήγοντας στον πρώτο, ο οποίος για ένα διάστημα  είχε διατελέσει και πρώτος προπονητής στην Αν/ση Γέρας. Το περασμένο καλοκαίρι ο Αφαλωνιάτης πήρε την απόφαση να σταματήσει την ενεργό δράση και να ασχοληθεί με τις ακαδημίες στην Γέρα. Τώρα  έχει μπροστά του μια  ακόμη πρόκληση, να καθοδηγήσει τη νέα του ομάδα να φθάσει στο τέλος της  χρονιάς στον μεγάλο της στόχο που είναι η άνοδος. Στον Αφαλωνιάτη, οι άνθρωποι των Μιστεγνών ποντάρουν πολλά, σύμφωνα με τις γνώσεις που έχει για το αντικείμενο, αλλά φυσικά θα χρειασθεί και τη βοήθεια όλων. Ο νέος προπονητής  έπιασε ήδη δουλειά και θα είναι στον πάγκο στο επίσημο ντεμπούτο με τον Μεσότοπο εκτός, το ερχόμενο Σάββατο.

B1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΦΙΝΑΛΕ ΤΟΥ Α΄ ΓΥΡΟΥ ΜΕ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΤΟΝ ΤΑΞΙΑΡΧΗ

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό του πρωταθλήματος  στην Β1 κατηγορία, με τον Ταξιάρχη  να κατακτά την πρώτη θέση και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, νικώντας με  1-0  τον αξιόμαχο Μακαρέα στον Μανταμάδο. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε με απευθείας χτύπημα  φάουλ ο Σοφιάνης δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ενώ η ομάδα της Άγρας  είχε  δύο δοκάρια με τον Ουζουνέλλη και τον Κουλουδή. Στο Ίππειος, ο Αστέρας αποδείχθηκε καλύτερος απο τον Εθνικό κερδίζοντάς τον με  3-1, δίνοντας περισσότερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα. Ο Καράμπελας είχε κεφαλιά στο δοκάρι, ο Σαμοθρακής άνοιξε το σκορ  στις καθυστερήσεις  του ημιχρόνου που κρατήθηκαν από τον τραυματισμό του διαιτητή Συβρή (υπέστη θλάση) και την θέση του πήρε ο Φαναρτζής που ήταν πρώτος βοηθός.

Στη συνέχεια, ο Παπούκας στην προσπάθειά του να διώξει, χρίσθηκε σκόρερ για το 2-0. Ο Εθνικός μείωσε με τον ίδιο παίκτη, ενώ ο Ψαρρός λίγο μετά  διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του. Στον Παλαιόκηπο, ο Αρίωνας έχασε για τέταρτη συνεχόμενη φορά, αυτή τη φορά από τον αξιόμαχο Έφηβο με σκορ 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Μούστα, Κομνηνόγλου, ο Βαξεβάνης μείωσε σε 1-2, αλλά  μέχρι εκεί. Αποβλήθηκε ο Κινικλής των γηπεδούχων. Τέλος, στην αναμέτρηση της Αγ. Παρασκευής, ο Απόλλων Δαφίων είχε την επιμονή και την υπομονή αλλά και την τύχη, να νικήσει στις καθυστερήσεις με  2-1  τον Ορφέα, ο οποίος δεν είχε στον πάγκο του τον Σπέρκο. Ο Δάλλας έδωσε το προβάδισμα στον Ορφέα, για  να ισοφαρίσει ο Κυριαζής για τον γηπεδούχο. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Μολυβιάτης με σουτ.