Διεύθυνση ΑΡΙΩΝΟΣ 6, ΜΥΤΙΛΗΝΗseparator Τηλέφωνο 22510-25524separator Fax 22510-28741separator Επικοινωνία ef_dimokratis@otenet.gr

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ημερομηνία23 Ιανουαριου 2015
ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ

ΚΑΛΛΟΝΗ

Αγώνας δρόμου γίνεται στην Καλλονή, ώστε τις επόμενες ώρες να εκδοθεί το δελτίο του νεοαποκτηθέντα Αντώνη Πετρόπουλου και ο Βαγγέλης Βλάχος να μπορεί να τον υπολογίζει στο αυριανό εκτός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Ο υψηλόσωμος επιθετικός δείχνει αρκετά ικανοποιημένος που ήρθε στην Καλλονή, αφήνοντας στην άκρη τα μεγάλα προβλήματα που είχε να αντιμετωπίσει στο Ηράκλειο, νιώθοντας από την πρώτη κιόλας μέρα στο νέο του περιβάλλον την ζεστασιά και την εμπιστοσύνη που του έδειξαν οι άνθρωποι της ομάδας, δίνοντας την υπόσχεση στους παράγοντες της Καλλονής ότι θα κάνει τα πάντα να βοηθήσει τη νέα του ομάδα. Τώρα κατά πόσο είναι έτοιμος ο παίκτης, αυτό θα το αποφασίσει ο Βαγγέλης Βλάχος, ο οποίος ασφαλώς και νιώθει ικανοποίηση που στην ομάδα του ήρθε ένας καλός και χρήσιμος ποδοσφαιριστής, με θητεία στα σαλόνια της SL. Για τον αγώνα με τους πράσινους, Κεϊτά, Γιορέντε είναι εκτός πλάνων λόγω τιμωρίας, το παλεύει ο Βαλιός μετά τον τραυματισμό του, ενώ χθες θα γινόταν γνωστό αν ο Χουάνμα, που επίσης γύρισε με τραυματισμό από την Κρήτη και έχει συμπληρώσει 7 κάρτες, θα δηλωνόταν από τον προπονητή του (αν δεν ξεπερνούσε τον τραυματισμό) να εκτίσει τουλάχιστον τη μία από τις δύο αγωνιστικές. Το ίδιο συμβαίνει και με τον Νίκο Καλτσά, ο οποίος έχει 4 κάρτες.
ΦΛΕΡΤ ΜΕ ΜΑΚΡΗ;
Επίσης, πληροφορίες κάνουν λόγο και για άλλη μεταγραφή στην ομάδα, με το όνομα του Γιώργου Μακρή, ο οποίος έφυγε από τον ΟΦΗ, να ακούγεται για τον χώρο του κέντρου. Σε αναζήτηση νέας ομάδας  βρίσκεται και ο Θοδωρής Τριποτσέρης, αμυντικός και δεν αποκλείεται αν  κριθεί απαραίτητο, η Καλλονή να ψωνίσει πρώην παίκτες του ΟΦΗ. Άλλωστε, οι μεταγραφές αργούν ακόμη να ολοκληρωθούν και όλα είναι ανοικτά.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΔΕΛΟΛΜΑΣ

ΑΠΟ ΤΗ ΧΙΟ ΣΤΟΝ ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΓΕΡΑΚΑ

Από τη Χίο και τον Ποσειδώνα Καρδαμύλων όπου μεταγράφηκε το περασμένο καλοκαίρι και αγωνίστηκε στο μισό του πρωταθλήματος, τώρα στην Αθήνα και σε ομάδα τοπικής κατηγορίας, για τον Λέσβιο ποδοσφαιριστή Παναγιώτη Δελόλμα, ο οποίος συμφώνησε να παίξει μέχρι το καλοκαίρι.

Στον Νικηφόρο Γέρακα, λοιπόν, βρήκε στέγη ο Π. Δελόλμας, ομάδα που παίζει στην Α΄ κατηγορία στην ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής και μάχεται για την παραμονή, άρα η προσπάθειά της είναι αρκετά δύσκολη.

Να σημειωθεί ότι για τον ποδοσφαιριστή μέχρι πριν από λίγο καιρό ενδιαφέρον για την απόκτησή του είχαν δείξει  Δάφνη, Ηρακλής Θυμιανών, Πύργος Πυργίου, με τις δύο πρώτες ομάδες να είναι τα  φαβορί του φετινού τίτλου στο νησί της μαστίχας.

Σε δηλώσεις του, ο Π. Δελόλμας εξέφρασε την ικανοποίησή του ότι πήγε σε μια ομάδα που του έδειξε εμπιστοσύνη, μια ομάδα που παλεύει να  σωθεί, αλλά με τη δική του προσθήκη ο στόχος της παραμονής θα είναι ακόμη πιο κοντινός.

ΛΗΜΝΟΣ

ΕΥΚΟΛΟ ΕΡΓΟ ΕΙΧΑΝ ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ

Ηρακλής και Κεραυνός συνέχισαν και αυτή την αγωνιστική τον  καλπασμό για την κατάκτηση της κορυφής, με τη μόνη διαφορά ότι ο Ηρακλής που είχε νικήσει τον αιώνιο αντίπαλό του πριν από μέρες στο ντέρμπι, προπορεύεται μέχρι στιγμής στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας διαφορά 3 βαθμών από τον Κεραυνό. Στην Ατσική, οι παίκτες του Ηρακλή είχαν καλή απόδοση και στα δύο ημίχρονα και με σκόρερ τους Βλαχόπουλο, Ζαπέρη και Κωνσταντάρα, πήραν τη νίκη από την Προποντίδα, η οποία μείωσε με τον Μιχάκη.

Άνετη νίκη με πολλές φάσεις και γκολ πέτυχε ο Κεραυνός επί της ΑΕ Λήμνου, με γκολ των Μπουμπάρη 2, Ποντίκα.

Μεγάλη η συγκομιδή τερμάτων του Διαγόρα 8-0 τον Κάσπακα, με τους νικητές να βγάζουν μάτια με την απόδοσή τους. Το παιχνίδι δεν αντέχει  σε κριτική, αφού ο αγώνας ήταν μονόλογος από πλευράς Διαγόρα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης ο Μελισσός, που πέτυχε τα 4 από τα  8 γκολ της ομάδας του, ο Ζαφειράκης τα δύο και από ένα γκολ σημείωσαν Ηλιάδης, Μαρκάκης, που διαμόρφωσαν το τελικό 0-8.

Τέλος, το άλλο διπλό της 16ης αγωνιστικής κατακτήθηκε από τον Αγ. Γεώργιο, ο οποίος επικράτησε με 2-1 στην έδρα των Αργοναυτών, φθάνοντας τους 12 βαθμούς. Ο νικητής πίστεψε περισσότερο στη νίκη και την πήρε χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Τραπούτος, Κάλα, ενώ ο Μιχάλης Ρίππης πέτυχε το τέρμα των ηττημένων.

8.Αργοναύτες              9       11-52

Εξάλλου, την Τετάρτη στη Ν. Κούταλη, η Προποντίδα αντιμετώπισε για την 17η  αγωνιστική τον Αγ. Γεώργιο, τον οποίο νίκησε με 4-0. Σκόρερ της νικήτριας, η οποία δεν συνάντησε δυσκολίες στη νίκη της, ήταν οι Καραμόσχος (27΄κεφαλιά 65΄σουτ), Κοτσιναδέλλης (37΄), Γαλιμίτης (50΄ σουτ). Με τη νίκη της αυτή, η Προποντίδα έφθασε τους 24  βαθμούς και βρίσκεται στην 4η θέση.

Α2 ΟΜΙΛΟΣ

ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟ

Μπορεί ο Άρης Μούδρου να ηττήθηκε στον Κοντιά από τον Φιλοκτήτη με σκορ 3-1, όμως η διαφορά των 6 βαθμών παρέμεινε, αφού ο Α.Ο Θάνος είχε ρεπό.

Ο Φιλοκτήτης αποδείχθηκε καλύτερος  του Άρη, επέβαλλε τον ρυθμό του στο παιχνίδι, φθάνοντας στο δίκαιο για αυτόν 3-1. Σκόρερ του νικητή  ήταν οι Ψευτέλλης, Μιχαήλ και Μποτζίδης, ενώ το γκολ του Άρη πέτυχε ο Γαϊτανέρης.

Εύκολη εντός έδρας νίκη σημείωσε η Αστραπή 3-0 τον Αητό Πλάκας, με γκολ των Βούζα(2), Στράγκα, χωρίς, ωστόσο, να απειληθεί από τον αντίπαλό της.

Τέλος, με 4-1 νίκησε στην έδρα του Κορνού η Ηφαιστία, βελτιώνοντας  ακόμη πιο πολύ τη θέση της. Τα γκολ της νικήτριας σημείωσαν οι Γαρουφαλιάς, Κάβουρας, Κουκουμής, Τσιργιάννης, ενώ ο Τσολάκης του Κορνού.

ΕΓΙΝΕ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ

Ηρακλής Κεραυνός, όπως άλλωστε αναμενόταν, είναι το ζευγάρι στον τελικό του κυπέλλου Λήμνου, μετά το προχθεσινό αποτέλεσμα στον 2ο  ημιτελικό του κυπέλλου. Στην παράταση, ο Κεραυνός λύγισε τον δυνατό και αξιόμαχο Άρη Μούδρου με 4-3 και εξασφάλισε την παρουσία του στον μεγάλο τελικό. Πολύ καλό το παιχνίδι, με εναλλαγές στο σκορ, όπου η κανονική περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 3-3. Στο 22΄ ο Γκαλιούρης με σουτ άνοιξε το σκορ για λογαριασμό του Κεραυνού, για να απαντήσει ο Άρης με τον ίδιο τρόπο στο 42΄ με τον Μιχάλη Κράσι. Στην εκπνοή του ημιχρόνου, πάλι ο Γκαλιούρης έδωσε το προβάδισμα  στον Κεραυνό με 2-1. Στην επανάληψη, στο 50΄με πλασέ ο Γαϊτανέρης έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με τον Μαρουκάκη στο 74΄ να δίνει στον Κεραυνό το προβάδισμα με 3-2. Όμως, έξι λεπτά πριν το τέλος, ο Βαρελτζής ισοφάρισε σε 3-3. Στην ημίωρη παράταση που ακολούθησε, στο 104΄ ο Λάζαρος Μπουμπάρης με σουτ  πέτυχε το 4-3 και τρία λεπτά  μετά αποβλήθηκε ο Κλωναρίδης, αφήνοντας με δέκα παίκτες τον Άρη. Το σκορ όμως, δεν άλλαξε και ο Κεραυνός προκρίθηκε, έχοντας να  αντιμετωπίσει τον Ηρακλή στον τελικό που θα γίνει τον επόμενο μήνα, πιθανόν στο γήπεδο του Κοντιά. Η ομάδα της Ατσικής είχε προκριθεί πριν από λίγες μέρες σε  βάρος της Προποντίδας, νικώντας την με 5-0, με τέρματα των Καλανίδη (15΄), Μαυρουδή (44΄), Δ. Κρίκη  (47΄), Κωνσταντάρα (72΄), Απ. Μαυρουδή (80΄).